Jan Bouwmeester (71) reeds geen noodiokaien 30 jaar koster agenda Vissen wat de klok slaat... i Wassenaar wil Van iiet Witte Kerkje in Noordwijkerhout Positief tegenover Voorhof ri PAGINA 2 MAANDAG 21 AUGUSTUS y WASSENAAR De oudercommis- worden, dat deze aanvrage spoedig NOORDWIJKERHOUT Jan Bouwmeester (71, koster, begrafenisondernemer en depothouder van het Groene Kruis) mag als hij een uurtje over heeft graag even plaatsnemen op de bank van het in 1841 gebouwde Lohman-orgel in het mar kante hervormde Witte Kerkje in Noordwijkerhout en wat gewijde liederen spelen. Als wij hem daar ontmoeten impro viseert hij over het bekende gezang „Nader mijn God Hij is geen organist van professie. Dat is wel te merken. Bouwmeester bespeelt met zijn vingers wel de twee klavie ren, maar houdt zijn voeten angstvallig kruiselings boven het pedaal. „Daar heb ik", zegt hij, „geen kaas van gegeten, 't Is al mooi dat ik badgasten, die het kerkje komen bekijken, kan laten horen welke schone klanken het orgel voortbrengt". Jan Bouwmeester is zaterdag 2 september dertig jaar koster van dit uit de dertiende eeuw daterende bedehuis. Het is een genoegen met deze Noordwijkerhouter in hart. en nie ren te praten. Dertig jaar koster schap is geen kleinigheid. Wanneer men daar nog bij rekent, dat hij dertig jaar begrafenisondernemer is en twintig jaar depothouder van het Groene Kruis, dan kan men rustig stellen .dat Bouwmeester al heel lang lief en leed met de Noordwijkerhou- ters deelt. Hij is voorlopig, zolang zijn gezondheid dat toelaat en die is nu nog optima forma niet van plan deze nevenbaantjes neer te leg gen. Wat het Groene Kruis betreft zal hij dat wel moeten doen. Op 1 januari 1973 wordt het depot name lijk wegens samengaan van Groe ne en Wit Gele Kruis opgeheven. Bouwmeester over dat kosterschap: ,,'t Is altijd een bijbaantje geweest. Van mijn beroep was ik metselaar. Toen mijn vader, Hendrik Bouw meester, in 1942 op 72-jarige leeftijd overleed ben ik hem «opgevolgd. Va der is 39 jaar koster geweest. Hij werd in 1903 benoemd. Meermalen heb ik hem geholpen en in 1941 Burgerlijke Stand Verhagen; Marco, zn. van riKaar en H. C. M. van Zijl; Jeroen •astlaan, zn. van P. S. Scheffer en r. van Duljn; Jessica Pertonella, dr. i J. H. M. Volwater en P. Prins: Si- n Hendrik zn. van S. H. Zitman en L. J. Zeldenthuis; Michlel ONDERTRODV Berg en E. M. Brinks; C. J. M. Boter- mans en E. J. Brugman; J. W. M. de Bruin en A. Lakerveld; H. P. de Bruijn T. Kofman; R. G. R. Chin A Paw i Wijk; W. H, Dof Martijn; C. W. P. de Groot en A. Ba- velaar; L. J. Hooijmans en J. J. Kreu- ger; H. J. Hoppenbrouwer en S. W. Kiewiet te Jonge en C. J. Zaaijer; D. Tegelaar; A. Kieft en J. J. Vavier; M. N. M, R. de Knegt; Remundt en A. G. Somsen; V. S. der Werff en H. W. Booden. en M. J. de Lijster; H. Laraan en 3. B. J. Scheffer; C. Zweistra en E. E. Soul- sa; P. W Prins en P. J. H. Zwetsloot; J. J. D. Six Dijkstra en R. Griffioen; A. T. de Helj en M. A. T. van Noort; A. B. A. Witteman en E. E. M. Vennis. OVERLEDEN H. Schoo, 83 Jr. man; J. W. van Buu- A. Eijgenraam. 85 Door Cees Combee Foto's Jan Holvast n; G. L. Augustin. 25 Jr, M. G. de Jager, 76 jr. gehuwd geweest F. J. van 't Hart, 18 jr. Paridon. 70 Jr, echt- l Leeuwen; J. Devilee, met J. de Boer; en 1942 heb ik vader vaak ver vangen, want hij was toen al aan het sukkelen met zijn gezondheid. Dat kosterschap heeft me altijd ge boeid en boeit me nog. Niet dat ik wil beschouwen als een „doi-pelwach ter". Zo is het nu ook weer niet. Kos ter zijn is hier een vrij eenvoudige bezigheid. Alleen op zondag dienst en verder als er een trouwerij of een begrafenis is. Vergaderingen zijn er gelukkig niet bij. Natuurlijk moet ik ook zorgen, dat de kerk steeds schoon is en dat het er in de win termaanden behaaglijk warm is. maar dat is ook geen probleem want we beschikken al meer dan dertig jaar over centrale verwarming" Met Jan Bouwmeester lopen we door het oude kerkje met zijn oude preekstoel koperen lichtkronen, de banken met deurtjes en in het mid den de stoelen met tegen de toren aan het orgel, aan beide zijden om geven door een galerij, die aan het houtsnijwerk in de banden te zien initialen en namen kennelijk do meinen van de jeugd zijn geweest of nog zijn. Jeugd, die meer belang stelling toonde voor het vlijmscher pe zakmes dan voor de preek van de dominee op de kansel. Overigens niet iets wat uitsluitend in Noordwijker hout voorkomt Dertiende eeuw Interessant is het met Bouwmeester te praten over het wel en wee van het Witte Kerkje. Het werd in de dertiende eeuw gebouwd en heette toen Petrus en Pauluskerk. Die naam bleef het dragen tot de her vorming. Toen ging het gebouw over in handen van de hervormden. De kerk. die vroeger elf meter langer was. werd in 1574 tijdens het beleg van Leiden door brand verwoest en rond 1600 in de huidige staat her bouwd. Onder het pleisterwerk zit ten nog aangeslagen muren. Herin neringen aan de brand. De ruïne van het niet herbouwde deel heeft nog lang achter de kerk gestaan. Be wijs daarvoor is een tekening uit 1739. die in de consistorie hangt met aan een wand aan de overzijde' achter glas en in lijsten de namen van alle predikanten sinds 1581. De ruïne werd eerst in 1780 afgebroken staat in oude geschriften te lezen, i Koster Jan Bouwmeester: ..De I kerk is hard aan restauratie toe. Kijk j maar eens naar de zijmuren, die j staan van beneden naar boven ge- WASSENAAR De oudercommis- de Schout bij Nacht Door- man-MAVO heeft het gemeentebe stuur verzocht te bevorderen, dat op de terreinen van deze school twee noodlokalen worden gebouwd. Burgemeester en wethouders her inneren er in een voorstel aan de gemeenteraad aan, dat in augustus 1970 besloten werd ten behoeve van deze school drie noodlokalen te plaat sen op het voorterrein voor het Rijn lands Lyceum, tegelijkertijd met twee noodlokalen voor het lyceum. Uit de daarover in de raad gevoer de besprekingen is gebleken, dat de raad geenszins geporteerd is voor noodlokalen, integendeel, dat de stichting van dit soort lokalen tot het uiterste beperkt dient te blij ven. Bij de minister van Onderwijs zijn plannen ingediend voor uitbreiding van de Schout bij Nacht Doorman- MAVO met twee permanente loka len. Omdat niet verwacht mocht rekend 35 tot 40 centimeter uit het lood. De toren, eigendom van de ge meente Noordwijkerhout, is al ge restaureerd. Dat herstel van de kerk stuit af op financiële problemen. Er mag wel mee worden begonnen, maar eerst in 1976 komen we voor finan ciering door het rijk in aanmerking. Naast bijdragen van burgerlijke ge meente en provincie zal de een klei ne achthonderd zielen tellende her vormde gemeente er toch nog een behoorlijk bedrag voor moeten inves teren. Ook het orgel is hard aan res tauratie toe. Mogelijk is dat een zaak voor Monumentenzorg. Toen mijn dochter een jaar of twaalf geleden plannan had om te trouwen zei ds. A. H. Smits tegen me: „Bouwmeester als je dochter nog in het Witte Kerkje wil trouwen moet het snel gebeuren, want anders zijn we met de restauratie bezig". Er is nog niet mee begonnen Voor we het kerkje verlaten neemt koster Bouwmeester ons mee naar de preekstoel. Hij wijst naar de ban ken aan de linkerzijde en zegt dan: „Hieronder bevindt zich een grote grafkelder. Ik ben erin geweest. Daar liggen begraven de Heer van Noord wijkerhout Jhr. Van Bronkhorst en zijn vrouw gravin Anne van Woer den. 'k Heb in die dertig Jaar vier predikanten meegemaakt, namelijk ds. W. E. den Hertog, ds. D. J. Spa- ling, ds. M. de Jong, ds. A. H. Smits en nu ds. J. Streefkerk". Met een tot ziens sluit hij de deur van het Witte Kerkje nog de wens slakend, dat hij beslist geen drukte wil hebben rond zijn dertigjarig kos terschap op 2 september. Het zal vermoedelijk wel een vrome wens blijven LEIDERDORP De expositie over het bouwprojekt Voorhof „Van papier naar steen", is een succes ge worden. Circa 800 mensen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt zich voor te laten lichten over deze nieuw te bouwen wijk. De meeste bezoekers waren geïnteresseerd daar eventueel een huis te kopen. De rest was nieuwsgierig wat ze tegenover zich krijgen. Het plan heeft een oneindige variatie van woningtypen. De meeste typen zijn in Leiderdorp nog niet te zien. Tijdens de hoorzitting volgend op de expositie kon een propvolle Schep- pingskerk nogmaals de toelichting van de diverse architecten beluiste ren. Met dia's werd een en ander verduidelijkt. Ook werden er dia's van soortgelijke woningen in Londen vertoond. Voorzitter wethouder Meerburg kon de gerezen vragen tijdens de hoor zitting betrekkelijk gemakkelijk be antwoorden. In het algemeen ston den de mensen positief tegenover het plan. Over de woningen met de keu ken in het midden geplaatst varieer den de meningen nogal. Verder wa ren er vragen zoals: waar komt er een peuterspeelzaal en waar komt de ontmoetingspromenade? De peuter speelzaal kan ergens ingevoegd wor den. De ontmoetingspromenade met koffieshops enz. komt tussen het Binnenhof en het Voorhof. Er was ook een discussie over de z.g. „wilde vegetatie". Het antwoord was: Men zou het zo netjes mogelijk wild houden. Waar nodig zou „ge- Drenth" worden, genoemd naar de i wethouder van milieubeheer. Commissaris opent zwembad LEIDERDORP Het zwembadcom plex van de zwem- en polovereniging „De Does" is sinds enige tijd uitge breid met een overdekt bad. De bur gemeester van Leiderdorp heeft dat bad samen met de gemeenteraad al „ingezwommen". Op zaterdag 9 sep tember zal de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk dit bad officieel in gebruik stellen. Door drukken op een knop zal hij de beweegbare vloer van het zwembad in het bad laten zinken. Dr. W. L Meijering wordt directeur DEN HAAG Dr. W. L. Meüering heeft ontslag gevraagd uit zijn functie van inspecteur voor de gees telijke volksgezondheid voor de pro vincies N-Holland en Utrecht. Hjj is per 1 oktober benoemd tot direc teur van de kliniek, die zich zal gaan bezighouden met de behande ling van het z.g. postconcentratie- kampsyndroom, die in Oegstgeest zich hiermee be- niddels een nieu- en wordt thans '45" Centrum hologische bege- en oorlogs- GROF VUIL OEGSTGEEST Ophalen grofvuil a.s. woensdag. Adm. de Ruij ter laan Lange Voort Piet Heinlaan Witte de With laan Joh. Evertsen- laan ged. Hazenbcslaan Karei Doormanlaan M. H. Tromplaan Gert van Neslaan Irislaan ged. Floralaan Lelielaan Ridder spoorlaan Violenlaan Rozenlaan Anemomemlaan Akeleilaan. Muzikaal succes LEIDERDORP De drumband Lei derdorp heeft zaterdag op een con cours in Maurik successen geboekt. In het concours werd een eerste prijs behaald, in de show wedstrijd een eerste prijs met lof. Bromfietsers gewond LEIDEN Vannacht is op de hoek SteenschuurNieuwsteeg een brom fietser tegen een auto gereden. De 24-jarige Lei denaar liep rugletsel op en is naar het Academisch zieken huis vervoerd. Daarheen werd ook gebracht een 17-jarige Leidse brom fietser. die gisteravond op de Hoge Rijndijk viel. Hij liep een hersen schudding op. worden, dat deze aanvrage gehonoreerd zou worden werd beslo ten. tot de stichting van de nood. lokalen. Burgemeester en wethouders on- der kennen de bezwaren van hbt gf. bruik van lokalen, die zich op h« terrein vtn het Rijnland Lyceum bevinden. Zij achten het echter on-j gewenst twee noodlokalen op het ter. rein van de MAVO te plaatsen. Aan; de raad wordt voorgesteld het verzool van de oudercommissie af te wijzen.! Jongemannen overvielen PTT-kantoor WASSENAAR Twee jongeman- nen hebben vanmiddag een overval gepleegd op het bijkantoor PTT aan de Groot Hasebroekseweg in park „De Kievit". Een van de jon gemannen van ongeveer 20 jaar heeii in het kantoortje een schot gelost, toen een ambtenaar hem een ster pelkussen naar het hoofd gooide. 1 werd niemand gewond. De mannen verdwenen in een aut De politie zoekt in het duingebia Meyendel. De overvallers zijn zonde buit gevlucht. De politie van Was» naar heeft in Meyendel een fiets gevonden, die een vluchteliq kan hebben gebruikt. Ook is daa een jongeman aangehouden die met de PTT-ambtenaren zal worden ge confronteerd. Maandag de binnenstad 2-1 Oude Singel 26 Informatie- Stadhuis (kamer 106) Spreekuur A gemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Dinsdag Morsweg 10 Spreekuur Adviesraa 8-10 ut Stadhuis (kamer 204) Openbare v gadering Commissie onderwijs 4.30 i Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Sp evang. J. Zijlstra 8 v Het Mierennest (Morsweg jaardensocieteit 2 Diamantplein 27 Gespreksavond 1 ha'i 8.15 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr. Emigi tiecentrale 7-8 uur nam. Hooigracht 38 Spreekuur Stichtii huisvesting werkende jongeren 7.3 Gew. Arbeidsbureau Spreekuur Ma Vrouw-Maatschappij L werk 9.30-10.30 i dicapten 2-5 Volmoleng Rode Kruis 2.30-5 19 Sociëteit Volmolengracht 19 Welfare-Winl Stadhuis (kamer i Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdien Wordt waargenomen door de Zuidei apotheek, Lammenschansweg 7. vs helminapark 8. •)OS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst (01710)—25202 Voor alle die In m HJkheden verk®reD bereikbaar naandae acht i Release 24555 Maandag t Gezinsverzorging hulp Dej aarden i en gezi1 24800 Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtshulp doDderdag 79 °Leidse Volkshuis. Apothekö LEIDERDORP De zomerfeesten zijn zaterdag besloten met oaP°tertok1wogsprtngen en ge kostumeerde korfbal wedstrijden tussen feugdteams. De kind^mhaddmveel plezier fWjtetVc- locitasveld, vooral toen ze nog officieel op de forto gingen bij onze fotograaf Jan Holvast. LEIDEN Overal wordt gevist. Dat blijkt uit dit overzicht van aan kondigingen en uitslagen van vis wedstrijden. Evenals vorig Jaar organiseert de sportcommissie van de „Juwe- lenwijk" op zaterdag, 23 september a.s. in de Ringvaart nabij Lisser- broek een viswedstrijd. Hiervoor zijn een wisselbeker en tal van prijzen beschikbaar gesteld. Men moet ten minste 16 jaar zijn om aan deze vis wedstrijden te kunnen deelnemen. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 voor leden en f 3.00 voor niebleden. De inschrijving (Agaatlaan B 363 en Agaathlaan B-497) sluit op 16 sep tember ajs. I Op zaterdag 9 september is in j Benthuizen een viswedstrijd aan de I van Leeuwenhoekweg. Er wordt ge- I vist om het hoogste totaalgewicht jen wel in drie groepen: volwassenen (16 jaar en ouder) van 6.30-8.30 uur jongens 9.30-11.00 uur. meisjes 9.30- 11.30 uur. Het inschrijfgeld be draagt achtereenvolgens f 1,50, f 0.75 en f 0,75 en het moet worden vol daan aan de start. Visvereniging Vrouwenweg in Zoe- terwoude hield dit weekeinde haar jaarlijks viswedstrijd aan de Vliet. Het aantal hengelaars (320) was niet zo groot als in 1971, maar de opbrengst van 2451 gulden (vorig Jaar 2245 gulden) betekent wederom een re cord. Dankzij deze pot kunnen be jaarden morgen zonder zorgen hun jaarlijks uitstapje maken. Om kwart voor negen wordt aan de Schenkel weg 't vertreksein gege ven. Er waren twee winnaars met elk 11 vissen. In onderling overleg werd besloten de 1ste prijs bestaan de uit 'n boot terug te geven aan de vereniging en het geld hiervoor uit gegeven te verdelen. Aldus gingen de prijzen naar: 1. de heer Staphorst te Leiden, 2. de heer Kroone te Dordrecht, 3. de heer v. Loon te Lei den. Vermeld zij dat de tweede prijs een komplete hengeluitrusting was bestaande uit witvishengel van 7 me ter, werphengel en molen, viskoffer geheel gevuld, stoel, leefnet en tele scoop schepnet. De personeelsvereniging van Padox Panagro organiseerde voor haar le den een viswedstrijd, die werd ge houden in de Padox-haven in War mond. De wisselbeker die vorig jaar werd gewonnen door J. van Dorp is nu in handen gekomen van T. Verlint met 540 gram, hij legde ook beslag op een theeservies. De overige prijzen kwamen in handen van 2. J. Sierat 520 gr. 3. A. Lagas 260 gr., 4 J. v. Dorp 230 gr., 5. P. Speel 190 gr., 6. G. Landman 190 gr. 7. N. Blom 120 gr. 8. C. Slinger land 120 gr., 9. G. v. d. Kerkl) 115 gr. 10. A. Dol 105 gr. DVS uit Leiden viste de 4e strijd in de Ringvaart: 1. W. v. 1 kei 60 stuks 3750 gr.. 2. F. v Woerd 49 St., 3350 gr., 3. J. v. La Jr 47 st. 2825 gr., 4. W. v. La 38 st. 2565 gr., 5. J. Mark 36 st. 23 gr. 6. J. v. Loon sr. 35 st. 2120 7. H. v. Loon 29 st. 1980 gr., 8. Korenhof 26 st. 1975 gr., 9. R. Zand vliet 24 st. 1835 gr. 10. A. S 26 st. 1775 gr. Totaal gevai stuks is 33885 gram. De Leidse personeelsvereniging van Duuren heeft gevist in teren van Hoogmade. De vangst w matig. Uitslag 1. J. Langezael, 2 Hoek, 3. A. Landwaart met gf ste voorn, 4. M. Overduin, 5. J- Oosten, 6. J. v. d. Poel. 7. R. v. D® ren. 8. H. Landwaart, 9. R. Vijlbrt 10. B. Henzing.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2