Henry Kissinger naar Saigon voor overleg AMIN NIET DOOR DE KNIEEN HANOI TOT HET UITERSTE BEREID PREMIER LAOS ONTKENT AK KOORD MET PATHET-LAO Peron dit jaar nog terug naar \rgentinie Moeilijker voor Joden om uit Rusland te Harde waarheid over Aziaten niet tot Britten doorgedrongen emigreren Grote VEILING te LEIDEN WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND LONDEN (UPI) Gisteren verluidde in Londen dat Noord- Vietnam aan Oosteuropese di plomaten heeft laten weten dat het zijn militaire druk in Viet nam handhaaft omdat het ver wacht dat president Richard Nixons houding: "buigzamer" zal worden naarmate de Ameri kaanse presidentsverkiezingen naderen. Noord-Vietnam heeft er voorts tegenover dezelfde diplo maten boosheid over uitgespro ken dat de Chinezen en Russen "proberen ons voor te schrijven wat we moeten doen". De Chi nese volksrepubliek en de Sow- jet Unie, beiden Noord-Vietnams belangrijkste bondgenoten, heb ben Hanoi onlange afzonderlijk van elkaar aangeraden met de Verenigde Staten tot een vre desverdrag te komen. Noord- Vietnam heeft dit tegenover de Oosteuropese diplomaten beves tigd. In Hanoi heerst grote verbit tering over het feit dat de Sow- jet-Unie en China slechts met woorden de Amerikaanse blok kade van de Noord Vietnamese havens hebben afgekeurd. Peking en Moskou putten zich uit in adviezen aan de Noord- Vietnamezen over de wijze waarop de oorlog beëindigd zou moeten worden, aldus de Oost europese door Noord-Vietnam in gelichte diplomaten, maar zij beschouwen zichzelf als de bes te beoordelaars om het gestelde doel te bereiken. Hanoi's geïrriteerdheid zou voortvloeien uit het feit dat het het effect van de Amerikaanse havenblokkade begint te voelen. De Oosteuropese diplomaten laten zich niet duidelijk uit over de mate waarin de blokkade ef fect sortéert. Maar de vechtlust van de Noordvietnamezen wordt geïl lustreerd door hun opmerking tijdens hun contact met de Oosteuropese diplomaten dat ze desnoods "op de fiets naar het slagveld rijden". (Van. onze correspondent) WASHINGTON Dr. Henry Kissingers doorreis van ge sprekken met Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs naar Saigon voor een onderhoud met o.a de Zuidvi'ctnamese presi dent Thioe en de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bun ker, doet vermoeden dat er in Parijs nieuwe ontwikkelingen zijn waarover Saigon ingelicht moet worden. Zeker is in ieder geval dat de Kissinger-missie een poging is om op tijd voor de verkiezingen president Nixons positie bij de kiezers veilig te Stellen met een mogelijke doorbraak in de onderhandelings- explosiviteit van de oorlog als on derwerp voor de campagne. De regering was dan ook aller minst gelukkig met de recente be zoeken van eerst de actrice Jane Fonda en daarna de voormalige Democratische minister van Justi tie Ramsey Clark aan Hanoi, die allebei terugkeerden met scherpe commentaren over de bombarde menten op Noord-Vietnam. Zowel Jane Fonda als Clark werden be schuldigd van hoogverraad omdat aij anti-Amerikaanse uitlatingen zouden hebben gemaakt voor uit zendingen van radio-Hanoi. Een speciale commissie van de senaat heeft al aangekondigd dat wanneer het ministerie van Justitie geen reden ziet om Jane Fonda te vervolgen, de commissie zelf zal overwegen om haar ter verant woording te roepen. Ex-minister Clark was iets voorzichtiger in zijn persconferentie over zijn be zoek aan Noord-Vietnam. Hij zei het afgelopen weekeinde, dat er geen twijfel aan bestond dat de dijken, en ook hospitalen en ker ken, waren gebombardeerd, maar hij wilde niet zeggen dat dit met opzet was gebeurd. Clark sprak niet, zoals Fonda, rechtstreeks over radio Hanoi. De opmerkingen die hij maakte tegen Noordviet namese functionarissen werden echter wel op de band vastgelegd en later uitgezonden. Het Witte Huis vermeed zorg vuldig de indruk te wekken dat een dergelijke doorbraak op han den was na de teleurstellingen over vorige soortgelijke berichten. Pers chef Ronald Ziegler zei dat de reis van dr. Kissinger al gerui me tijd werd overwogen, en dat het een goede tijd werd geacht om Saigon een overzicht te geven van de drie geheime gesprekken die dr. Kissinger in de afgelopen maand heeft gehad met de Noord vietnamese vertegenwoordigers in Parijs. Hij gaf echter toe dat de onderhandelingen blijkbaar "een gevoelige periode" hadden bereikt. Kissinger wordt in Washington aanstaand weekeinde terug ver wacht, enkele dagen voordat pre sident Nixon op het Republikeins- se partijcongres in Miami op nieuw gekroond zal worden als uitverkoren kandidaat. Niets zou Nixon liever zijn dan op dat con gres in zijn aanvaardingstoe spraak belangrijk nieuws vande onderhandelingstafel in Parijs te kunnen aankondigen. Wanneer Nixon daarin zou Slagen, zouden de kansen voor zijn herverkiezing veel beter staan. President Thdoe heeft, sinds de laatste reeks van gesprekken be gon tussen dr. Kissinger en de Noordvietnamezen in Parijs, zich steeds gevoeliger getoond voor mo gelijke afspraken die achter zijn rug om gemaakt zouden kunnen worden. Zijn grootste vrees zou zijn dat, Washington met Hanoi overeenkomt de bombardementen te staken, in ruil voor een wapen stilstand en de terugkeer van krijgsgevangenen. Thioe zei op 1 augustus in een bittere toespraak dat zulk een gedeeltelijke Was- nington-Hanoi-overeenkomst een catastrofe zou zijn. Van alle mogelijkheden die pre sident Nixon open staan voor een .knal effect" in de komende ver kiezingscampagne, lijkt de aan kondiging van een bombarde- ments-sbop in ruil voor een gehe le. gedeeltelijke of tijdelijke wa pen stilstand het meest bereikbaar te zijn. Dat Hanoi ook bereid zou zijn om krijgsgevangenen los te laten voordat ook een politieke op lossing is bereikt, lijkt echter zeer onwaarschijnlijk. Ondanks alle ontevredenheid van Amerikanen over de slecht blijvende economie en de werk loosheid die nauwelijks afneemt, is de oorlog in Vietnam in de laatste weken weer het belangrijkste ge spreksonderwerp. Senator George McGovem en zijn running-mate voor het vice-presidentsohap Sar gent Shriiver hebben er een punt van gemaakt om in hun toespra ken president Nixon steeds weer te confronteren met zijn in 1968 aangekondigde "geheime plan" om de oorlog te beëindigen een plan d!at, als het inderdaad geheim was. in iieder geval nooit is onthuld. Shriver zei dat de president in 1969, kort na zijn ambts aanvaar ding een gelegenheid voorbij had laten gaan om de oorlog te beëin digen. Het was een uitspraak die in de kortst mogelijk tijd het grootste aantal venijnige tegenspraken aan die regering ontlokte, waaruit op te merken was dat het Witte Huis zich bewust is van de potentiële T AAX Voor ziin vertrek naar Saigon bracht Henry Kissinger een bezoek aan zijn ouders Louis en Paula Kissinger, die in hun woonplaats het Zwitserse Laax hun 50ste huwelijksver-)aardag vierden. Walging Zijn opvolger, de inmiddels al weer afgetreden minister John Mit chell. was er snel bij om zijn wal ging over Clark uit te spreken en hem te beschuldigen van Ameri kaanse verkiezings,politiek te be drijven in Hanoi ten koste van de Amerikaanse regering. In ruil voor de steun aan senator Mc Govem door het een of andere dagblad in Hanoi, heeft de heer Clark het communistische regime een onverwachte meevaller toege speeld, zei Mitchell. Daarmee wordt Clark, zoals in de tussentijdse verkiezingcampagne voor het congres en de Senaat, op nieuw het centrale doelwit van de Republikeinen die hem er toen van beschuldigden de misdaad in de VS in de hand gewerkt te heb ben door gedurende zijn ambtspe riode als minister van Justitie de hand te lichten met die vervolging van misdadigers. Als de komende McGovern-Nixon •ampagne iets belooft, dan is het dat het minder zal gaan om de wer kelijke standpunt v erschiillen tussen beide kandidaten, en meer om personen die in een kwaad dag licht gesteld kunnen worden. VIENTIANE (AFP) „Het is onjuist, het is totaal onjuist", zo heeft de Laotiaanse premier, prins Soevannafoema geantwoord op vra gen naar het bericht in de Bangkok Post dat hij en het hoofd van de Pathet Lao, prins Soevannafong, overeenstemming over een algeheel bestand hadden bereikt. „Prins Soevanoefong heeft mijn laatste boodschap nog niet beantwoord". De premier zinspeelde kennelijk op zijn brief van 24 juli, de laatstbekende episode van de dialoog tussen beide prinsen. Daarin stelde hij een alge meen staken van het vuren onder controle van een vergrote interna tionale controlecommissie voor. Bestudering van de jongste cor respondentie tussen beide prinsen toont weliswaar aan dat hun standpunten elkaar genaderd hebben daar prins Soevannafoema ermee akkoord gaat „voorwaarden" voor een bestand te bespreken, maar prins Soevanoefong eist juist een „onvoor waardelijk" bestand. MADRID (Reuter, EFE) Ex- president Juan Peron van Arg ;r- nië die als balling in Madrid woont, zal voor het eind van dit jaar naar zijn land terugkeren, zo heeft Hec tor Campora, Perons persoonlijke vertegenwoordiger in Argentinië meegedeeld. Campora die geen na dere bijzonderheden over de reis van Peron wilde geven, heeft twee weken lang met de voormalige pre sident geconfereerd over de politieke toestand in Argentinië. Peron heeft Argentinië negen jaar lang dictatoriaal geregeerd. In 1955 werd hij bij een staatsgreep van hoge militairen afgezet. Hij woont nu al 12 jaar als balling in een vil la in een van de Madrileense bui tenwijken. Zijn "rechtvaardigheids partij" heeft hem onlangs aangewe zen tot kandidaat voor het presi dentschap van Argentinië. De pre sidentsverkiezingen zullen op 25 maart gehouden worden. LONDEN De beslissing van de president van Oeganda, Idi Amin, om niet af te wijken van zijn oor spronkelijk bevel tot uitwijzing van alle Brits-Aziatische inwoners van zijn land, heeft gisteravond in Lon- dense regeringskringen teleurgestel de reacties opgeleverd. Idi Amin vertelde de speciaal gestuurde Brit se minister Geoffrey Rippon, dat ongeveer 50.000 Aziaten in het be zit van een Brits paspoort binnen 90 dagen vertrokken dienen te zijn. Door Rudolph Bakker TEL AVIV (AFP, Reuter) De Russische autoriteiten hebben de emigratie bepalingen verhard, waar door vooral Joodse Russen die naar Israël willen vertrekken getroffen worden. Deze conclusie kan getrokken worden uit inlichtingen die een Is raëlische journalist telefonisch uit Moskou heeft ontvangen. Volgens deze inlichtingen is op 3 augustus een bepaling van kracht geworden volgens welke personen die willen emigreren en aan een universiteit gestudeerd hebben een gedeelte van de kosten van hun studie aan de staat moeten terug betalen. Dit komt neer op een be drag van vierduizend tot veertien duizend roebel, circa vijftienduizend tot vijftig duizend gulden. Het zijn vooral Joodse emigran ten die door deze maatregel ge troffen worden. Bijna niemand van hen beschikt over een dergelijk hoog bedrag en voor de meesten is het al bijna onmogelijk de negen honderd roebel voor een visum bijeen te krijgen. Inbraak Senator George McGo- vern heeft president Nixon er giste ren van beschuldigd "tenminste indi rect" verantwoordelijk te zijn voor de inbraak op 17 juni in het hoofd kwartier van het Nationale Comité van de Democratische partij in Was hington. Kernproeven In Parijs deed gis teren het gerucht de ronde dat Frankrijk voornemens is op een af gelegen eiland in de Grote Oceaan ondergrondse kernproeven te doen. De geruchten doken op dioor een be richt uit Papeete, de hoofdstad van Tahiti, dat op het afgelegen eiland Eaio benoorden de Marquesasarohi- pel, omvangrijke grondwerken aan de gang zijn. ADVERTENTIE op: donderdag 17 augustus a.s. aanvang 19.30 uur zal in de zaal: Anthonius Clubhuis, Lange Mare 43, erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, Fa. M. Pijpers te Amstel veen t.o.v. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden, een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waar onder nieuwe: 6- en 12 dig. cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radio meubelen gouden sieraden, w.o. gouden dames stereo apparatuur cassette recorders draagbare radio's Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot beeichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 18.00 uur. Verrassend is deze houding van president Amin overigens niet. De Britse regering heeft namelijk ge dreigd met het intrekken van de Jaar lijkse 4,5 miljoen pond aan ontwik kelingshulp als Amin zijn plannen ten uitvoer zou brengen. Dergelijke dreigementen worden in de Jonge Afrikaanse landen dikwijls uitgelegd als „imperialistische inmenging" in de binnenlandse zaken van het land. President Amin heeft zich eer der deze week al in die termen uit gelaten. Het staat nu vrijwel vast, dat on geveer 50.000 Aziaten in de ikomende maanden naar Engeland zullen ko men. ondanks de protesten van som mige rechtse politici (met name Enoch Powell) en van groeperingen binnen de bevolking. Engeland is verplicht deze mensen toe te laten, niet alleen omdat ze in het bezit zijn van 'n Brits paspoort, maar ook omdat ze in de jaren zestig van vo rige Britse regeringen de uitdrukke lijke toezegging hebben gekregen dat ze het recht behielden op de Britse nationaliteit toen Oeganda onafhan kelijk werd. De toenmalige conservatieve mi nister van Buitenlandse Zaken, Dun can Sandys, heeft persoonlijk toe gezegd dat alle Oegandese Aziaten, die op het moment van de onafhan kelijkheidsverklaring voor de Britse nationaliteit kozen, later in geval van nood welkom zouden zijn. On danks de limiet van 4500 immigraten per jaar. die Engeland sinds 1968 heeft ingesteld, zullen vele tiendui zenden Afrikaanse Aziaten in de ko mende maanden hun weg weten te vind ennaar het "vaderland" ook al omdat hun land van herkomst, In dia, vandaag definitief geweigerd heeft hen toe te laten. De praktische problemen voor dit massatransport zijn te groot. De harde waarheid over de komst van de Aziaten is in het algemeen nog niet tot de Britse bevolking door gedrongen, voornamelijk omdat de regering zich tot dusverre heeft onthouden van een definitieve uit spraak. De Britse regering was zich na tuurlijk ook wel bewust van hep de in het verleden gemaakte afspra ken, maar ze achtte het onder de huidige omstandigheden kennelijk niet Juist dat in het openbaar toe te geven. Wel heeft Sir Alec Douglas- Home, de minister van Buitenland se Zaken, vorige week in het Lager huis verklaard dat Groot-Brittannlë zich bewust is van bepaalde ver plichtingen ten aanzien van Oegan- da's Britse Aziaten, maar hoe die verplichtingen dan in praktische ter men dienen te worden vertaald is nog uit geen enkele regeringsmond duidelijk geworden. Waarom Waarom hebben deze Aziaten he onvervreemdbaar recht op vestiginf in Engeland? In het begin van de. ze eeuw, tot ongeveer het eind vai de Jaren twintig, waren Kenia, Oe ganda en Tanganjika Britse kolo niën. Om deze grote, maar zee: primitieve landen destijds te kim nen besturen, riep de Britse rege ring de hulp in van grote groepei min of meer geschoolde Indiërs ei Pakistanen, die in hun eigen lande) redelijk goed onderwijs hadden geno ten van de Britse koloniale macht hebbers en die in hun overbevolkt vaderlanden gemakkelijk gemist kon den worden. Het waren vooral lage re ambtenaren, spoorwegpersoneel ei geschoolde arbeiders. Door hun betere opleiding was he voor deze Aziaten in de meeste ge vallen niet moeilijk zich een goedi werkkring en later een goed lopende eigen zaak op te bouwen Hun zeer hechte familiebanden, he vasthouden aan hun eigen taal ei gebruiken, hun godsdienst en cultuu: waren de elementen die later zoude) leiden tot hun machtige, maar vol strekt geïsoleerde positie in Oegan da's samenleving, een ontwikkelini die de directe aanleiding zou wordei voor de opzienbare maatregelen va president Idi Amin tien dagen ge leden. Nederland Het Britse dagblad, „The Guar dian", een krant met een zeer so ciaal en tolerant standpunt, was e vandaag snel bij om te wijzen op d parallel met de Nederlandse ingeze tenen in Indonesië. Veertien Jaa geleden verklaarde president Soekar no immers alle Nederlanders in zij: land tot ongewenste vreemdelingei „De reactie van de Nederlands regering en het publiek", zo schrijl de Guardian bewonderend, „was ni« de publieke verontwaardiging ove nog meer gekleurde immigratie, zc als we die nu in Engeland meema i, maar een onmiddellijke, geza menlijke krachtsinspanning tussen de Nederlandse regering en divert vrijwillige hulporganisaties". Het bla gaat dan uitvoerig in op het gema en de vriendelijkheid (in de meesl gevallen), waarmee 84.000 Indon< sische immigraten vrijwel moeitt loos werden opgevangen. Net als in Nederiand in de Jare vijftig zal de Britse overheid nu oc pensions moeten huren, opvang centra moeten inrichten en medlscl voorzieningen moeten treffen. Ook veel financiële steun nodig voor hi geven van de eerste materiële hu! aan de Oegandese Aziaten, die in c meeste gevallen zelf wel over en geld beschikken, maar die onvo doende zijn uitgerust voor het Briti klimaat en voor de normale inricl ting van een Britse woning. Maar het noemen op dit ogenbl van woorden als „opvang" en ,4 nanciële steun" is een riskante za« in Engeland: Engeiland, met ze ruim een miljoen werklozen. mldd< in een desastreuze havenstaking, e< ernstige gezagscrisis en een sluirn rend maar potentieel zeer gevaarll rassenprobleem, is op dit momei niet het meest geschikte land om s ciale rechtvaardigheid en sympathl ke steun voor gekleurde immigrai ten aan de dag te leggen. De Enge sen zijn toch al prikkelbaar: cricketwedstrijd tegen Australië ve loopt ook al niet goed. ATHENE Zondag was het 7 Jaar geleden dat Alekso Panagoulis werd gearresteerd wegens een aanslag op 't leven van de leden van de regering-Papado- pou'los Panagoulis werd ter dood veroordeeld, maar ontkwam aan het vuurpeloton dankzij de interventie van internationale persoonlijkheden zoals de Paus. De vraag is of het nu niet beter voor Panagoulis ware geweest dade lijk geëxecuteerd te worden, want zoals het er nu uitziet wordt deze jongeman op trage en geraffineerde manier lichamelijk vernietigd. Hij zit al vier jaar in een ondergrondse kerker waar geen licht kan door dringen en wordt stelselmatig aan martelingen onderworpen. De moeder van Panagoulis heeft gedemonstreerd bij de Amerikaanse ambassade in Athene om de aandacht van de wereld te vestigen op het lot van haar zoon. Zij werd echter opgebracht en kreeg huisarrest. De medegevangenen van Panagoulis stuurden een brief aan president Nixon waarin zij betogen dat Pana goulis een langzame dood sterft. In het Engelse weekblad The Ob server doet lady Fleming, de wedu we van de uitvinder van de penicil line het relaas van de Calvari-tocht van Alekso Panagoulis. Tijdens het vooronderzoek en nachi bewerkt. Z ken. Hij de muren en Panagoulis -m staven zijn o werden gebro- '.ïjn hoofd tegen /loer geslagen en voorts was hij het objekt van sek suele sadistische kwellerijen van zijn bewakers. In februari sijpelde het bericht u de gevangenis dat Panagoulis i een dwangbuis zat en hij gedurend drie dagen bewusteloos was gewee.* ten gevolge van folteringen. Op nieuw was een rib gebroken. De Junta is er op uit, aldus lad Fleming, deze Jongeman langzaai te doen sterven of hem misschie tot waanzin te brengen. Panagoulis is niet geëxecuteerd maar de doodstrijd is hem niet tx spaard. Driemaal werd hij voor hi vuurpeloton gebracht, maar op h< laatste moment werd de execut afgelast. Lady Fleming zegt dat c motieven van de aanslag van Panj gotüis van louter politieke aard zijl Derhalve zou Panagoulis behandel moeten worden als een politieke g< vangene.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9