Uito is niet langer heilige koe Directeur rijdt op z'n personeel in rs. Hupkes strijdt [ficiele rognoses 2000 THOMASSEN BUURT TOT MAANDE KALMTE slechts 3 dagen halve prijs Beroepingswerk Moeilijkheden bij Eemeroord naar climax 0AG 16 AUGUSTUS 1972 N HAAG In het jaar 2000 is Nederland mogelijk wel eranderd in een totale en krankzinnige wereld op wielen: tideloze verkeersknoop-Holland met zijn lYi miljoen zijn 7000 verkeersdoden en zijn genadeloze milieumoord, officiële prognoses dat de laatste jaren wilden. uto gaat ons en onze samen- heel wat minder pijn bezor- at althans is de mening van Hupkes. de adjunct-direc- an het Centrum voor Ver- tornen in Utrecht. Hupkes de cijfers van de prognoses jljoenen terug; hij tenminste in 2000 niet de totale natio- erkeersopstopping die andere n van het wagenpark ons wel assies de veel geciteerde Hupkes el wat geruststellender mede- .an de voorspelling waar twee jaar geleden de voor- 's haalde: in alle weekenden vijf zomermaanden zou au kust tot grens een onaf- re file met een gangetje van per uur voortbewegen. "Dat ukkig niet het geval zijn", nu: alweer een van izwarte toekomstverwachtin- er het magische jaartje 2000 ie rouwrand in elk geval van twee weken zendt drs. Hup- exemplaren van zijn "fu- isch scenario rond autobezit gebruik" naar de vakgenoten. Verkeer en Waterstaat ont- een nummertje: per slot van Dg becijferde ook dit departe- in zijn toekomstprojectie- at ons land de eeuwwisseling met 7% miljoen auto's, motoriseerde nachtmerrie die al aan voortdurende wegen twaalf procent van onze op- beslaan. die het mi jn doen krep eren en die voor mens onver dragelijk zou at laatste element ligt het ge il Hupkes revolutionaire vi- gezaghebbende auteur van )ort in de Toekomst (1970) is rste van onze autogroei-reke- een abstracte factor in [verwachtingen heeft inge- Hupkes heeft niet alleen uto's gedacht, maar ook aan En hij is er heilig van dat het in Nederland de naar een menswaardig be- tzal zijn die de onzalige groei |430 auto's per 1000 inwoners voorspelling over het fors zal afremmen. bezit nu 230 auto's per inwoners, een wagenpark dat pe miljoen al bijna haalt. Ons Bjd voor gehouden dat het er 7% miljoen stuks zullen zijn. beweert Hupkes in eijn stu- kunnen het houden op 4% tot Een opzienbarend cijfer- p de RAI-prognoses wordt 't als Sveau voor het jaar 1980 ge- Pkes: "Mijn aanpak is lang zo Ik noem het ook liever Maar, laten we 4,7 miljoen auto's in het jaar ik een plausibele autodicht- W de gestegen kosten. Wat die p factor betreft dacht ik dat per op neerkwam. We willen al- te dat het milieu beter bevei- pordt. Dat is ineens echt gaan onder de mensen, nu zullen we om dat milieu te over moeten schakelen 1 een schone motor met min- feluidshinder. De auto zelf moet Veiliger worden. Dat alles werkt «verhogend, net zo goed als de dstoffen ook steeds duurder wor- |Er komen nieuwe belastingen, er verhogingen van de benzine- n auto wordt straks niet onbe- ,aar. Maar bij het toekomstige hogere niveau van kosten zal 't I van verzadiging in Nederland ergens tussen de 4 xk en de 5 pa auto's zijn bereikt. Als de nog verder stijgen krijg je 'een terugloop. Denk maar eens het opraken van de voorraad ru- J we olie en de gevolgen voor de ver- bruiksaccijns op benzine". Drs. Hupkes heeft uitgerekend dat de gemiddelde prijs van nieuwe en tweedehands auto's in het jaar 2000 vijftienduizend gulden zal be dragen, tienduizend gulden meer dan nu. Nieuwe auto's alleen lopen op van achtduizend naar drieentwintig duizend gulden. Hupkes: "Het auto rijden kost iemand nu gemiddeld 3500 gulden per jaar. Ik heb bere kend dat het over 28 jaar 10.000 gul den is. Natuurlijk houd je loonstijgin gen, maar autorijden is voorv eel mensen straks om financiële rede nen niet meer mogelijk". Schade Volgens die visie wordt het autorij den in 2000 niet de totale volkssport waarover in andere studies zoveel schrikbarends te berde wordt ge bracht. Maar het milieu, beweert Hupkes, heeft er zijn voordeel mee. "Ik heb mijn veronderstelling ook Juist opgesteld om de schade zoveel mogelijk te beperken. Als jedan, heel plausibel, duizend gulden inre kent voor een schone motor is er praktisch geen luchtvervuiling meer ook het lood is uit de benzine ver dwenen. Maar ik heb het probleem alleen nog maar aangepakt. In hoe verre ik het heb opgelost weet ik niet. Dit is pas de eerste fase van mijn studie". Zoals iedereen die het goed meent met de toekomst van onze samenle ving en die niet wordt gehinderd door politieke besluiteloosheid (de fronta le botsingen van de commissie-ver gaderingen terwijl het buiten weer galm van de echte klappen en de steden verstikken) bepleit Hupkes een drastische bevordering van het openbaar vervoer. "Maar", zegt hij, "met die ruim 4% miljoen auto's heb je toch wel degelijk de moge lijkheid om het probleem binnen de steden binnen de perken te houden. We moeten natuurlijk ook aan ande re ontwikkelingen denken. Er zal meer spreiding komen in de werk uren, minder belasting dus in de spitsuren. En dan heb je de toe komst van de telecommunicatiemid- delen die al niet ver weg meer is. Door de invoering van de beeldtele foon zal de behoefte om in het druk ke verkeer een ritje te maken min der worden. Denkt u ook eens aan de huisvrouw die straks via de telecom municatie in de supermarket kan uitzoeken en bestellen wat ze in huis wil hebben". Optimistischer De 44-jarige onderzoeker heeft 't al lachend laten weten: in enkele ja ren tijds heeft het autopark aan hem een zwartkijkertje van belang verlo ren. "Ik ben optimistischer gewor den", zo benadrukt Hupkes de ab stracte factor achter zijn opmerke lijke visie, "ik denk dat er zich een verandering in het denken over de auto aan het doorzetten is. Als die verandering er niet was zou die kos tenverhoging, waarover iik het heb, ook niet in die mate komen. Dan zou men, om maar wat te noe men, geen duizend gulden voor een schone motor over hebben. Maar we zijn heel anders tegen een auto gaan aankijken. Tot twee jaar geleden dacht vrijwel iedereen er alleen maar positief over. Nu ineens heb je overal het genuanceerde denken. De auto is geen heilige koe meer. Men ziet nu ook de nadelen. Daaruit zal volgen de grotere bereidheid om dé hogere kosten te dragen". Moskou en de Arabieren Het Kremlin wil op korte termijn komen tot een Russisch-Arabische bijeen komst "op werkniveau om de hui dige delicate sfeer rond de betrek kingen Moskou-Cairo te bespreken. Dit is in diplomatieke kringen in de Sow jet-Russische hoofdstad verno men. De bijeenkomst zou een zuiver vrijblijvend karakter moeten hebben. Hoofdthema van gesprek zal moe ten zijn de achtergrond van het Egyptische besluit de Russische ad viseurs het land uit te wijzen. In het jaar 2000 toch niet een file van de kust tot de Duitse grensde nieuwe mening van drs. Hupkes. ADVERTENTIE ^[Profiteer nü van deze aanbieding! Een zware kwaliteit polyester-katoen jongensjas, met acryl bontkraag. Bin- nenzijde geheel gevoerd met heerlijk >n 116-167. I normale prijs 69.50 Ij /'I Vandaag zullen veertien Amerikaanse fanfarekorpsen, teza men 1700 scholieren, in de Amsterdamse straten conc&rteren De drie prijswinnende bands zullen op de openingsdag van de Olympische Spelen in Münehen mogen spelen. Tijdens de ge nerale repetitie in het Olympisch Stadion stak de Amerikaan se dirigent Robert O'Brien letterlijk boven alles uit. ROTTERDAM Toen de gemoe deren in de Rotterdamse Afrikaan - derwijk gisteren omstreeks het mid dernachtelijk uur opnieuw verhit dreigden te raken stapte burgemees ter Thomassen in een politieauto en reed naar de buurt waar hij de buurtbewoners toesprak. Hij maande de toegestroomde menigte naar huis te gaan en anders dan maandag toen hu werd weggehoond werd er nu re delijk naar hem geluisterd. Burgemeester Thomassen kon ech ter niet voorkomen dat er toch nog enkele schermutselingen plaatsvon den waarbij twee personen werden gewond. Na behandeling in het zie kenhuis werden zij naar het politie bureau overgebracht en wegens ge weldpleging ingesloten. De Rotter damse politie arresteerde gisteravond zestien mensen, van wie er negen na een kort verhoor naar huis werden gemeente de plicht heeft de schade aan Turkse bezittingen te vergoeden. "De gebeurtenissen zijn in strijd met de beginselen van verdraagzaamheid, sociale gerechtigheid en de gelijk waardigheid van alle mensen. Het is beschamend voor* onze stad", aldus de afdeling van het WD-bestuur. De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Haluk Bayulken, heeft gisteren in Ankara verklaard er ze ker van te zijn dat de Nederlanders alle nodige maatregelen zullen ne men om herhaling van het geweld van de afgelopen dagen in Rotter dam tegen bezittingen van Turkse arbeiders te voorkomen. Hij voegde er aan toe, dat het Nederlandse volk, vriend van Turkije, deze daden, die te wijten zijn aan het optreden van Nederlandse minderheidsgroepen, niet zou goedkeuren. De Turkse kranten brengen de ge beurtenissen onder grote koppen op de voorpagina en in de artikelen worden zij eenstemmig op ondubbel zinnige wijze veroordeeld. Het blad Cumihuriet legt er de na druk op dat de Turkse arbeiders, die in het begin van him verblijf werkers toonden te zijn, "nu de Nederlanders zijn gaan bestrijden". De Turken hebben aldus de achting van de Ne derlandse werkgevers verloren. Het in grote oplage verschijnende blad Milliyet is van mening dat de wraaklust die zich in Nederland voordoet, niet alleen gericht is tegen de Turken maar tegen alle daar wer kende buitenlanders. Haarlemmer (19) bekent schuld dood Italiaan HAARLEM De 19-jarige J. A, de R. heeft bekend de 22-jarige Ita liaan V. Sergi vorige zaterdag op de Grote Markt in Haarlem te hebben doodgestoken. Dat gebeurde bij een vechtpartij in de drukte van het jeugdfestival. Een groep jonge Italianen die vaak met grote motoren door de stad ronkte, was slaags geraakt met op geschoten Haarlemmers. De politie heeft zes Italianen en zeven Haar lemmers aangehouden. Eén van hen ligt nog in het ziekenhuis. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genemuiden C. van de Beig te Katwijk aan Zee; te Nieuwe Tonge A. J. Wijnmalen te Maartens dijk; te Roermond C. W. Schlinge- mann te Valkenswaard-Aals-Waalre; te Oostiand (Zeeland) C. W. Slik te Groningen; te Harkema-Opeinde A. Jonkman, vlootpredikant te Veenen- daal. Aangenomen naar Hem-Venhuizen J. J. F. van Melle, kandidaat te Led- muiden, die bedankte voor Okfcen-. broek. Geref. Kerken WIELRENNEN De Limburger Mathieu Buck heeft gisteren de vier de etappe van de amateurwielerronde van Ierland, over 154 kilometer van Salithill naai' Oomnemora gewonnen in drie uur en 41 minuten. De Ier Deattue eindigde op 5 seconden als tweede en Jo Vnancken werd derde. Chr. Geref. Eerken Beroepen te Zaandam R. Hol, kan didaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Gorinchem W. de Joode te Rotterdam; naar Oud- Be ijerland C. W. Buys, kandidaat te Hasselt, die bedankt voor Boskoop en Opperdoes. Geref. Gemeenten BAARN (ANP) De moeilijk leden op de inrichting voor geeste lijk gehandicapten "Eemeroord" te Baarn hebben een climax bereikt, ^en geneesheer-directeur A. A. Sggink zou zijn ingereden op een groep personeelsleden. Twee hunner ïebben hiervan bij de Baarnse po- itie aangifte gedaan en een aan klacht wegens bedreiging tegen het leven ingediend. Gistermiddag hebben zi), na on derling beraad en een uitvoerig ge- .prek met de politie, hun inmiddels reeds op schrift gestelde aanklacht weer ingetrokken in belang van de patiënten en de werksfeer op 'Eemeroord". Het gebeurde heefl overigens wel het personeel van d( inrichting bijzonder aangegrepen. Hoewel de aanklacht is ingetrok ken, zal de Baarnse recherche toch nog een onderzoek instellen en dr. Eggïnk op de mogelijke consequen ties van zijn handelen wijzen. Volgens de verklaringen, die tt genover de recherche zijn afgeleg, u de geneesheer-directeur me zijn auto eerst met grote snelheic langs een groep personeelsleden, die bij de ingang de situatie 'Eemer oord' bespx-aken, zijn gereden. Een half uur later keerde hij terug, wilde toen aanvankelijk vla de hoofduit gang het terrein weer verlaten, maar bedacht zich, keerde en reed naai* een zij-ingang, waar zich in middels ook rond twintig perso neelsleden hadden verzameld om ir. Eggink tot een gesprek te be- vegen. De directeur reed volgens de verklaringen van de getuigen met een snelheid van 40 km/uur op de groep in. Sommigen konden zich nog maar net in veiligheid stellen. De moeilijkheden op Eemeroord ontstonden, toen eerst de arts F. Wassenaar ontslag nam omdat hij iich niet met het beleid en de me thoden van benadering van de pa tiënten van dr. Eggink kon ver enigen en later de adjunct-direc teur dr. W. Quax, vijf paviljoens- hoofden en een aantal andere staf leden dat voorbeeld volgden. Vorige week zijn zij eervol ont slagen, maar kregen meteen te ho ren dat zy vanaf die dag het ter rein van de inrichting niet meer mochten betreden. De dertien be trokken stafleden hebben de patiën ten van een en ander niet meer op de hoogte kunnen stellen. De ouderraad en het personeel vrezen, dat de recente gebeurtenis sen op Eemeroord gevolgen zullen hebben voor de patiënten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7