Laatste YEBO in Leiden? Leidse zaken voor de Haagse politierechter Raadslid over zebra's Kapitaaltje wordt gebruikt voor grotere 36ste vee- en kaasshow Chef onderwijs J.W. van Buuren plotseling overleden Grote belangstelling Boerhaave voor Antiek in warenhuis GEMEENTE LEIDEN ONTEIGENING Financierings- en parkeerproblemen Witte Singelplan Congres Jehova getuigen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 LEIDEN LEIDEN In de Leidse Groenoordhal wordt volgende week woensdag de 3Ge fokvee- annex zuiveltentoonstelling, bekend onder d'e naam VEBO, gehouden. Naast de traditionele inzen dingen van fokvee is er ditmaal dank zij het initiatief van de paasveecommissie een grote keurcollectie van jongvee geschikt voor de mesterij. In de tentoonstelling zijn diverse stands, die dis bezoeker vooral op agrarisch gebied veel informatie zullen verstrekken. In de entreehal van de Groenoordhal zal een uit gebreide zuiveltentoonstelling worden ondergebracht. Deze 36e VEBO-tentoonstelling zal uitgebreider zijn dan voorgaande ja ren en toch is zij tot stand geko men onder moeilijke omstandighe den. Omstandigheden, die van deze 36e tentoonstelling wel eens de laat ste tentoonstelling, in Leiden gehou den, zouden kunnen maken. Het houden en organiseren van een tentoonstelling van een omvang aoals de VEBO steeds al is geweest, vraagt veel financiële offers. Er zijn gemiddeld 120 mensen voor in touw. die dit allemaal in him vrije tijd verrichten. De gemeente Leiden heeft dit jaar de subsidie, die steeds f 30.000,- was, teruggebracht tot f 25.000,-. Deze f 25.000,- wordt verstrekt via een soort vestzak-broekzak systeem. De huur van de GroenoordhaJl van woensdag t.m. zaterdag kost f 20.000, het schoonmaken f 4.300, zodat de gemeente Leiden in feite slechts een subsidie verstrekt van f 700,-. Het V. E.B.O.-bestuur wil weer gaan bewerk stelligen dat de gemeente Leiden een werkkapitaal gaat geven van f 5.000. Meer subsidie Dit jaar kan de VEBO nog tot stand komen door het gebruiken van het kleine eigen kapitaal, voor vol gend jaar is er niets indien de ge meente Leiden geen prijs stelt op het behoud van deze grote tentoon stelling. Het VEBO-bestuur heeft echter goede grond om aan te ne- dat de gemeente Leiden wel te rugkomt op deze vermindering van de subsidie. Dit Jaar is de VEBO nog in volle glorie. De opening zal verricht wor den door minister Geertsema van Binnenlandse Zaken op woensdag morgen om 10 uur. De hal wordt ai geopend om 5.30 uur, terwijl om 13.45 u het défilé en de uitreiking van de kampioensprijzen plaats vin den. De Leidse VEBO is altijd de ten- stelling voor de blaarkoppen en deze zijn dan ook met 163 aanwezig, de zwart-bonten komen met 114, terwijl nog 51 schapen en 79 geiten zul len zijn. De varkens worden gemist. De vraag is echter of nog ooit var kens op tentoonstellingen te zien zul len zijn i.vm. met de ziekten. De grote agrarische manifestatie, geeft voor d$ niet-agrariër dus de stadsmens uit de Randstad de kans kennis te maken met een stuk natuur. Voor de veehouder is deze tentoonstelling een stpk vak-infor matie voor de stadsmens een soort kinderboerderij. LEIDEN Gistermiddag is plot seling overleden de heer J. W. van Buuren, sinds 1 november .vorig jaar chef van de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie. Hij was 39 jaar, gehuwd en vader van tien kinderen. Hij begon zijn ambtelijke loop baan in Rotterdam en zette die voort in zijn geboorteplaats, Capelle aan de Ussel en Amstelveen voordat hij in 1956 naar Leiden kwam, waar hij chef werd van de werkgroep fi nanciën en beroepsonderwijs van de afdeling onderwijs. De heer Van Buuren is bestuurslid geweest van tal van onderwijsstich- tingen, vooral op het gebied van be roepsonderwijs en leerlingstelsel zo wel plaatselijk als regionaal als lan delijk. Ook was hij ouderling van de Leidse herv. gemeente. De teraardebestelling van het stof felijk overschot is zaterdagmiddag om 1 uur op het kerkhof van de NH kerk te Oud-Kralingen. Vooraf wordt om 10 uur in de Koningskerk te Lei den een rouwdienst gehouden. Op de 36ste VEBO zal de enorme ruimte, die de Groenoordhal biedt, plaats bieden aan meer koeien dan één163 blaarkoppen en 114 zwartbonten. (Archieffoto Jan Holvast) B. Woltjer 25 jaar in Turk LEIDEN De heer B. Woltjer (65) herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden als kelner in dienst trad van het toen nog aan de Breestraat gevestigde café-restau rant „In den Vergulden Turk". Tijdens een geanimeerde bijeen komst in "zijn stamcafé" herinner de de voormalige eigenaar van "De Turk", de heer W. J. J. A. Cou- wenberg, aan de zestien Breestraat- jaren, die de jubilaris in deze sfeervolle omgeving met grote ken nis van zaken en takt doorbracht. De huidige directeur, de heer C. Knijnenburg, wees op het grote plichtsgevoel van de heer Woltjer en diens prettige omgang met mensen. Nanens het personeel voerde de heer O. Blankensteijn het woord, die her innerde aan de goede samenwerking met de jubilaris. Alle sprekers bo den een geschenk aan. LEIDEN De Leidse raad komt maandag 28 augustus om half acht bijeen voor de behandeling van deze Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid P. J. J. Taffijn. Verzoek van het bestuur van de stichting Katholiek Onderwijs Leiden om medewerking voor het inrichten van een hoofdleidsterskamer in de kleuterschool Potgieterlaan 7. 'n Schrijven v. burgemeester en wethouders ten geleide van een af schrift van him brief en van het schrijven van het dagelijks bestuur van het gewest Leiden, gericht aan gedeputeerde staten, in antwoord op het rondschrijven van dit college waarin een aantal wagen wordt ge steld over gewestvorming. Aankopen van grond en water in de Veerpolder te Warmond. Nota van burgemeester en wet houders inzake de verdere ontwikke ling van de Merenwijk. Interpellatie van het raadslid L. Jonker omtrent de markering en verlichting van oversteekplaatsen voor voetgangers. Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de ombouw van de netspanning van negen schoolgebou wen voor openbaar en bijzonder on derwijs, alsmede voor het uitvoeren van noodzaJkelijk onderhoud aan twee van de gemeentelijke school- ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-servjce. Beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen aan de Louise de Coligny-scholen- gemeenschap. Dit laatste voorstel behelst een kre diet beschikbaar te stellen van 45.000 gulden. Dit bedrag is voor een be langrijk deel nodig voor de verlich. ting in de school. Voorts dient de dakbedekking op enkele plaatsen te worden gewijzigd. Avondscholengemeenschap LEIDEN Aan de onlangs tot stand gekomen avondscholengemeen schap voor Leiden en omstreken is ,am „Boerhaave" gegeven. In deze scholengemeenschap zijn samen gevoegd de gemeentelijke avond mavo te Katwijk, de middelbare han delsavondscholen „Kennis is Macht" (bijna een eeuw oud) en „St. Pieter" en de Leidse Avond-HBS. Inmiddels is gebleken dat aan een dergelijke onderwijsinstelling grote behoefte bestaat in de regio. Velen (plm. 200) hebben zich reeds als nieuwe leerlingen laten inschrijven en aan de stroom is nog geen einde gekomen. De rector van de scholen gemeenschap, de heer Van Kooten, verwacht dat begin september ten minste 750 leerlingen zullen zijn in geschreven. Eind augustus wordt met de lessen aangevangen. Zij vinden plaats op drie avonden per week: LEIDEN Antiquair A. C. J. de Vos houdt van 21 tot en met 26 augustus van 9 uur tot en met 5.30 uur in samenwerking met Vroom en Dreesmann een antiek beurs in het warenhuis. Er zijn op deze beurs 1 of 2 mensen aanwezig, die gratis en zonder verplichtingen het antiek van het publiek willen taxeren en dateren, iedere middag na 1 uur. Standhouders zijn er met o.a. meubelen, kristal, koper, tin, dinsdag en donderdag, In de gebou wen van de scholengemeenschappen Louise de Coligny en St. Agnes aan de Kagerstraat/Rijnsburgerweg. Op deze avonden kan men zich la ten inschrijven, althans als men vol doet aan de eisen van de minimale leeftijd (voor middelbare handels avondschool en mavo 16, voor havo en atheneum 18 jaar). Voor elk van de afdelingen is er een eindexamen klas behalve voor het atheneum (pas in 1973). De eindexamens zijn schooi en geen staatsexamens. De avondscholengemeenschap wordt voor wat de afdelingen mavo, havo, atheneum en de aflopende klassen handelsavondschool betreft, van rijkswege gesubsideerd. De school is een ideële instelling en beoogt geen winst. Leidse hengel- competitie LEIDEN De stand in de Leidse hengelcompetitie na twee seriewed strijden is thans als volgt: 1 DVS I 301 stuks 12 punten 2 Hengelsport 224 3 Brasem 169 4 Z.-West I 130 5 Sp.vriend. I 186 6 DVV 194 7 DVS H 188 8 Sp.vriend. II 136 9 S. en G. 146 10 Z.-West II 136 11 Ruisvoorn 135 12 Leede 14 Hoogste persoonlijke stand: J. van Loon jr., 89 st.; W. van Loon, 78 st.; H. Neuteboom,70; I. Mazurel A. Singeling, 58. De burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend, dat ter vol doening aan artikel 15 der Onteigeningswet, een afdruk van het Koninklijk besluit van 20 december 1971, no. 21, houdende aanwij zing van percelen tot onteigening ten algemenen nutte ten behoeve van de aanleg van het gedeelte van de weg Leiden—Bodegraven (rijkswegenplan 1968, no. 11) tussen de weg Burgerveen (Wasse naar) 's-Gravenhage (rijkswegenplan 1968, no. 44) (km 0,0) en de spoorlijn 's-Gravenhage—Leiden (km 1,5), alsmede de aanslui ting van rijksweg 11 aan rijksweg 44, met bijkomende werken, in de gemeenten Wassenaar en Leiden, welk Koninklijk besluit is opge nomen in de Nederlandse Staatscourant van 11 Januari 1972, no. 7 van 21 augustus 1972 tot en met 11 september 1972 ter inzage van een ieder is nedergelegd ter secretarie (kamer 316) van de ge meente. Leiden, 16 augustus 1972. De Burgemeester voornoemd. LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit gaat bij de beantwoording van vra gen uit de universiteitsraad in op door het lid B. F. AI gestelde concre te problemen op het gebied van het parkeren en de financiering van het Witte Singel complex. Het totaal van 700 parkeerplaat sen is voortgevloeid uit een in 1966 en 1967 gemaakte prognose van het verkeers adviesbureau Goudappel en C off eng, waarbij is aangenomen: dat het autobezit bij onbelem merde groei in 1980 zal zijn ver drievoudigd. 2. dat het autogebruik voor woon werkverkeer in 1980 85% van het personeel en 30% van de studenten zal omvatten. Ten opzichte van de uit een in 1967 gehouden enquête gebleken ge tallen betekenen deze percentages dat wordt verondersteld dat het autogebruik parallel toeneemt met het autobezit. 3. dat het gebouw zich in een half uur zal vullen en eveneens in een haJlf uur zal leegstromen. Voor een universitair gebouw is ïze aanname zeer onwaarschijn lijk. De totale stichtingskosten bedra gen f 135 miljoen op basis prijsni veau 1971). Thans wordt nagegaan of de bouwkosten kunnen worden verlaagd. Op basis van aan te leg gen redelijke maatstaven kan wor den verwacht dat de totale stich tingskosten met rond f10 miljoen kunnen worden verminderd. Voor de financiering wordt thans re- ng gehouden met een totale in vestering voor het Witte Singelplan van f125 miljoen. Ter financiering van het pro ject werd in de periode 1967 t/m 1971 "gespaard" een bedrag van rond f 40 miljoen. Bij continuering van de rijksbijdrage voor nieuw-, - en verbouw op het gebruike lijke niveau van f30 miljoen per Jaar (te corrigeren met een factor voor in de loop der jaren optreden de prijsstijgingen) was tot voor kort het project bij een bouwtijd van zes Jaren, financieel haalbaar, zon der dat overgegaan zou moeten worden tot algehele opschorting van bouwprojecten voor andere discipli nes. Doordat de minister aan de Leid se universiteit de rijksbijdrage voor de bouw heeft gestopt, onder het motief dat de aanwezige financie ringsmiddelen voldoende zijn om de in uitvoering zijnde projecten te continueren, is de "spaaipot" voor een groot deel verdwenen. Indien de sombere berichten over 's lands financiën Juist blijken te zijn, kan verwacht worden dat in 1973 de rijksbijdrage voor de bouw beperkt zal blijven tot een aan vulling op de overschotten per ulti mo 1972 tot het bedrag dat nodig is voor de financiering van de in uit voering zijnde werken. Het gespaar de bedrag ten behoeve van het Wit te Singelplan zal dan geheel zijn geëlimineerd. Uit toezeggingen kan worden ge concludeerd, dat de financdeiings- problematiek leidt tot uitstel, doch niet tot afstel van het Witte Singel pro jekt. Indien de financieringsmiddelen ontoereikend zullen blijken te zijn om, zonder doorbreking van het in het verleden gestelde en in de toekomst vermoedelijk opnieuw vast te stellen financieringsplafond, het Witte Singelplan direct in zijn geheel te realiseren, is fasering van het project mogelijk. "Gelet op het feit dat alle werktuigkundige basis voorzieningen, zoals verwarming, ventilaitie-installatie e.d., geprojec teerd zijn in de faculteitstoren van het project, is het logisch eerst het faculteitsdeel en daarna de universi teitsbibliotheek te bouwen. LEIDEN/AMSTERDAM Hon derden Jehova getuigen uit de Leidse regio waren in de afgelopen dagen bijeen in het nieuwe Amsterdam RAI-gebouw, waar het Wachttoren genootschap een congres Weid, dat door ruim 22.000 personen werd bij gewoond. Twee bijbelse drama's leg den de nadruk op het feit, dat chris tenen thans hun leven rond Gods heerschappij moeten opbouwen. In een toespraak "Goddelijke heer schappij de enige hoop voor de ge hele mensheid" maakte de heer En gelkamp duidelijk, dat wat mense lijke heerschappij de mensheid tot- nutoe heeft gegeven stellig niet god delijk is geweest. Het getuigt van wijsheid, aldus spreker, dat wdj on ze hoop niet op menselijke heerschap pij vestigen, doch opzien naar iets hogers en wel goddelijke heerschap pij. Deze heerschappij zal voor de mensheid vrijheid en leven in ein deloos geluk verschaffen. Een van de hoogtepunten van dit congres was de doopplechtigheid in een Amster dams zwembad. Van Praag tot lector benoemd LEIDEN Dr. B. M. S. van Praag is benoemd tot hoogleraar in de westerse economie aan de Rijks universiteit van Leiden. Van Praag was lector in de staatshuishoudkun de aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Hij werd in 1939 in Amsterdam geboren. Hij studeerde daar ook en haalde in 1964 het doc toraal examen econometrie cum lau- de. Datzelfde Jaar werd WJ benoemd aan het Econometrische Instituut te Rotterdam, waar hij o nder meer werd belast met het geven van wis kunde in de econometrische oplei ding. In 1968 promoveerde hij, daarna werd hij als docent aan de Vrije Uni versiteit van Brussel aangesteld. In 1970 vertrok hij naar Rotterdam. Zijn onderzoek concentreert zich op het gebied van de theorie en de em pirie van het consumentengedrag en de introductie van sociale zekerheid in de theorie van de economische groei. Ook houdt hij zich bezig met een onderzoek naar het economisch model van de Nederlandse volksge zondheid. LEIDEN Burgemeester en mevr. Vis hébben gisteren een bezoek gebracht aan het bruids paar Breuker-Sierat, dat in de woning van dochter en schoonzoon agn de Haarlemmerweg he 60-jarig huwelijksfeest vierde. Het diamanten paar woont in het tehuis Haagivijk. De bruide gom (84) heeft meer dan 40 jaar bij de Leidse markt- en havendienst gewerkt. Mevr. Breuket is 82 HU echtpaar heeft drie kinderen, vier kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. (Foto Jan Holvast) DEN HAAG Zoals vaker, begon het allemaal heel simpel. Een poli- I tieman vroeg een 19-Jarige bankwer ker uit Leiden naar zijn naam, om dat WJ op zijn bromfiets wilde stap pen in een straat, waar rijden op dat voertuig was verboden. De Jon geman vond het niet nodig zijn naam op te geven en de politieman nam daar geen genoegen mee en wilde hem meenemen naar het bureau. Toen begon de bankwerker zich te verzetten, doch toen assistentie ver scheen en de gummistok er aan te I pas kwam, werd toch het gewenste resultaat verkregen. Nu moest de bankwerker zich voor de Haagse politierechter verantwoorden terza- j op de Beestenmarkt in Leiden een ke plegen van verzet tegen de poli tie. Omdat zijn strafblad nog schoon is, wilde de officier de jongeman niet in de gevangenis stoppen doch volstaan met een geldboete van f 100. "Dat kan ik niet betalen", gaf verdachte te kennen. Het vonnis werd conform de eis. "De dames zijn zeker zenuwachti ger dan de mannen, want ze rijden nogal eens door na een aanrijding te hebben veroorzaakt", aldus de of ficier van justitie bij d~ Haagse po litierechter. Die opmerking betrof een 26-Jarige autobestuurster uit Valkenburg, die "Ik zag geen schade", aldus het verweer van verdachte. "Dan behoort u nog u zelf bekend te maken dat de aanrijding werd veroorzaakt", aldus het verwijt van de officier. Nu had een getuige een briefje op de auto van de gedupeerde gelegd, waardoor verdachte kon worden op gespoord. De officier eiste f 100 boete en voor waardelijk drie maanden intrekking rijbewijs met proeftijd van 2 Jaar. De rechter volstond met alleen de geldboete van f 100 op te leggen. Om de Langegracht in Leiden op te kunnen rijden, reed een 37 jarige vrachtautochauffeur uit Noordwijk op de Mare achteruit, doch botste toen tegen een lichtmast, die fors werd gehavend. Na die gebeurtenis, veeg de de chauffeur de scherven netjes aan de kant en vertrok. "Ik was van plan te bellen, maar omdat het al laat was geworden, heb ik dat niet gedaan", zo gaf de chauffeur bij de Haagse politierechter te kennen. De politie spoorde hem evenwel op en nu eiste de officier f 50 boete voor de aanrijding en f 100 voor het door rijden. Het vonnis werd resp. f 50 en f75 boete.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3