oris inst Spasski opnieuw Titel was geen verrassing Weer gratis reizen Noordwijk houdt Haarlem op 0-2 Arie Haan enige debutant in selectie-groep (Teer een afschuwelijke blunder Iototips SPORT AGENDA 'T ■i - i ■1 1 1 1 1 i m i 2 septemberdagen op uw 65+kaart NEDERLANDS ELFTAL RUIME WINST DE ZIJL/LGB LFC te sterk voor DOSR: 0-3 WARMONDSE 'ZEILTWEELING' SJOERD EN ERIK VOLLEBREGT NIET ONDER INDRUK VAN WERELDKAMPIOENSCHAP WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1973 REYKJAVIK Het wondt een beetje eentonig, maar de uit- ag van de gisteravond gespeelde veertiende partij moet men s schreeuwend onlogisch bestempelen. Spasski stond totaal wonnen na 26 Eet ten. Op de 27ste zet gaf hij echter een pion eg, en bleef een inhoudloos remise-eindspel over. De titelhouder heeft afgelopen vrij- na een schitterend verdedigend udspel, eveneens plotseling de par- Tcrgooit. De reeks blunders die lasski in deze tweekamp maakt, at rich werkelijk niet meer verkla- n, Zover bekend, is een dergelijk ntal grove fouten dat in geen ikele relatie staat tot de kwaliteit n het vooraf gespeelde nog nim- tr in enige titelstrijd voorgekomen. f simpele wyze had Spasski, sinds jjdag, een stand 6*4—7% kunnen verkstelligen, nu is de achterstand Ie punten gebleven. Daarmee is de island niet slechts hopeloos voor Rus, doch misschien nog meer lorieloos. Wie elke prestatie plotse- I telt teniet doet door misgrepen n elementair karakter moet onge- (jfeld het geloof in eigen kunnen to verliezen. Het duel kwam voort de Tarrasch- verdediging, waar ttski een kenner van is. Dat bleek railend tussen de zetten 15 en 20. dien besloot Fischer maar tot een nnoffer, doch dit was ontoereikend, renwel, Spasski gaf de pion zonder Ire reden weer weg (zet 27), waarna «wheelend de puntendeling op het rd kwam. nalyse It: R. Fischer (Ver. Staten rart: B. Spasski (Rusland) rrasch-verdediging. c2-c4 e7-e6 Pgl-f3 d7-d5 I2-Ö4 Pg4-f6 >bl-c3 Lf8-e7 iCl-f4 t klassieke voortzetting: door 5. 5. zou het orthodox damegambiet eer) op het bord zyn gekomen. 0-0. de achtste matchparty Petrosjan passki '69 volgde hier 5c5 Dc5:, Pa6 en zwart bereikte niet I. Portisch heeft in deze variant Ld6, geïntroduceerd. Daarop kan gen: 7Dc4: 8. Dd4. (Portisch fkow. Praag '70), of 7Pc5: )e7:, De7: 9. Cd5:, Ed5: 10. e3, 0-0 lLe2, Portisch—Bobotsow, IBM '71. :2-e3 c7-c5 dere mogelijklieden zijn hier 6. 6. c6 en 6. b6. De tekstzet is het lernemendst. Mxc5 Pb8-c6 4xd5 dere aanbevelingen van de theorie den: 8. a3, of 8. Tel. e6xd5 Lfl-e2 Le7xc5 •0 Lc8-e6 t verwisseling van zetten zijn we ins in de partij TalKeres. Rus- ch kampioenschap 1959 terechtge- nen. Wit had slechts een minuut iruikt, zwart was voorzichtiger in richting gekoerst. Tal-cl Ta8-c8 &2-a3 ff verlaat Fischer het door Mi- ael Tal aangegeven pad. Die deed de geciteerde party tegen Keres Pe5. Er volgde: 12Ld6 13. I:, Bc6: 14. Da4, (14. Ld6:, DD6: Da4, c5 en zwart staat stevig.) ELf4: 15. Df4, c5 16. Tfdl, !b8 17. b3, Tb4, met ongeveer ge- ft spel. Het duel eindigde op de Me in remise.) Slaan op d5 gaat ft. Men zie: 12. Pd5:, Dd5: 13. Dd5:, p; (overtuigender dan 13Ld5: Tc5:, La2:) 14. Tc5:, Pf4: 15. Ef4:t H 16. Te5. Pe2: schaak 17. Te2:. (t, en wint. h7-h6 Lf4-g3 tans zit nog de wending Pd5:, wel de stelling. Lc5-b6 [Pf3-e5 leuze 'is hier nogal keuze, bijvoorbeeld: Pb5. teneinde naar het stopveld I te gaan. Het lijkt, dat 14 H daarop een afdoende reactie is. Indien 14. Lh4, dan onmiddellijk 14. g5 15. Lg3, (onvoldoende is 15. Pg5:, hg5: 16. Lg5:, Kg7 17. e4, d4) 15Ph5 en na 16. Pa4, wordt op g3 geslagen. De tekstzet is overzichtelijk. Wit wil het paard wel ruilen, teneinde met Le5 te vervolgen (attentie dan voor het terugslaan door zwart Bc6:?, La6, en wint de kwaliteit.) Na 15. Pc6:, Tc6: staat wit beter. 14Pc6-e7 Zwart houdt de strijd gaande. Hij schept mogelijkheden alsPf5 en d4. 15. Pc3-a4 Pf6-e4 Een gebruikelijke reactie. De tussen- zet 15Tel: 16. Del:, met de be doeling het „sterke" 16Lc7 te spelen, faalt op 17. Pf7:. en wint. 16. Tclxc8 Le6xc8 De goede manier van terugslaan. Met de dame is slecht wegens 17. Pb6:, terwijl het paard op e7 juist ten doel heeft eventueel via f5 actief te worden. 17. pe5-f3 Controleert apart het stopvel.d d4 en maakt de loperdiagonaal nuttig open. Het blijft alles strategisch zui ver en duidelijk. 17. Ic8-d7 18. Ig3-e5 Te optimistisch. Aangewezen was 18. Pb6:, db6: 19. Dd4, met gelijk spel. 18Ld7xa4 De geweldige ervaring die de we reldkampioen met deze opening heeft, komt aan het licht. Thans gaat de raadsheer van b6 imponerend mee doen. 19. Ddlxa4 Pe7-c# 20>Le5-f4 Opnieuw aanvechtbaar. Hij had keus uit: 20. Ld4, Pd4: 21. Pf4:, Df6. dank u. 28. Pb5xd4 29. Lf6xd4 Lb6xd4 30. e3xd4 Tc8-b8 31. Kgl-fl Natuurlijk niet *1. Tc6:,Tb4: wint. 31. Tb8xb4 32. Tclxc6 Tb4xd4 33. Tc6-a6 De party is nu dood-remise. De rest behoeft geen commentaar. 33Kg8-f7 34. Ta£xa7söhaak Kf7-f6 35. Ta7-d7 h6-h5 36. Kfl-e2 g7-g5 37. Ke2-e3 Td4-e4schaak 38. Ke3-d3 Kf6-e6 39. Td7-g7 Ke6-f6 40. Tg7-d7 Kf6-e6 Remise. De stand is nu 8%5% voor Fis cher. Donderdag heeft Spasski wit in de 15de ontmoeting. Betaald voetbal Sparta-Excelsior MVV-FC Den Haag AZ '67-FC Den Bosch Haarlem-FC Twente FC Amsterdam-AJax Go Ahead E.-Telstar PSV-NAC NEC-FC Groningen FC Utrecht-Feyenoord EERSTE DIVISIE Heeren veen-Vitesse Veendam-FC Dordrecht Willem II-HVC Volewijckers-Eindhoven Fortuna Vl.-Helmond Sp Heracles-SVV Roda JC-Fortuna SC De Graafschap-FC VVV Wageningen-Volendam PEC Zwolle-SC Cambuur Cricket HOOFDKLASSE HCC I VRA; HBS Quick Hg; VOC Rood en Wit: ACC HCC H. TWEEDE KLASSE A I AJax Excelsior. TWEEDE KLASSE B I Gron. CC •*- Ajax II VOETBAL Het dagelyks bestuur van de wereld - voetbal - federatie (FIFA» heeft gisteren een voorstel ingediend om de scnorsdng van Rho- desië onder bepaalde voorwaarden op te heffen. De schorsing ging novem ber 1970 in. Uruguay gaat op het FIFA-congres op 23 en 24 augustus voorstellen dat Groot Brittannië voortaan als één geheel wordt verte genwoordigd en behandeld. ADVERTENTIE >arta-Excelsior W-FC Den Haag Z '67-FC Den Bosch aarlem-FC Twente A'dam-Ajax Ahead E.-Telstar SV-NAC ïC-FC Groningen Utrecht-Feyen. eerenveen-Vitesse eend.-FC Dordrecht H| «da JC-FSC ageningen-Volend. In september kunt u met NS op uw 65 kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor "n echtpaar f75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs of pasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Vraag een folder aan 't loket. voordelig uit met NS Boris Spasski zorgelijk en zwart heeft het initiatief, of 20. Tdl, Pe5: 21. Pe5:, df6 22. pd3, Tc8, met bezit van de c-lyn. Waarschijn- lyk vanwege deze alternatieven heeft Fischer de tekstzet gekozen, doch zwarts antwoord brengt hem in praktisch verloren stand. 20. Dd8-f6 21. Le2-b5 Vermoe dl y'k het beste maar zwart kan toch snel profiteren. Alternatie ven waren: (a) 21. tbl,g5 22. Ig3,h5, met groot overwicht, eveneens moge lijk lykt 21. ,d4 (b) 21. dc2,g5 22. Lg3,h5 (c) 21. Db3,td8 en nu byvoor- beeld 22. Tdl,pf2: 23. td5:,td5: 24. Dd5 ,ph3 schaak 25. Gh3:, en wint. (d) 21. b4,db2 (dreigt damewinst door 22. ,pc3) 22. Ld3, Pc3 23. Dc2, da3:, enzovoort, (e) 21. Db5.d4, waarna op 22. Dd5, Pf2: kansryk blykt. 21. Df6xb2 22. Lb5xc6 Pe4-c3 23. Da4-b4 Db2xb4 24. a3xb4 b7xc6 25 Lf4-e5 Pc3-b5 26. Tfl-cl Tf8-c8 Zwart staat gewonnen. Het tech nische probleem is vrij eenvoudig. 27. pf3-d4 f7-f6?? Onvoorstelbaar Onvoorstelbaar. Voor de zoveelste maal in deze match maakt de we reldkampioen die een schitterende partij heeft gespeeld een elemen taire blunder, waar men slechts het hoofd over kan schudden. 28. Le5xf6 NOORDWIJK Een half uur lang heeft Noordwyk gisteravond in de oefenwedstryd tegen eredivisio- nist Haarlem echt onder druk ge staan. Dat was na de rust, toen Haarlem veel agressiever speelde dan in de eerste helft, die met een 0—1 voorsprong werd afgesloten. Er kwam in die tweede helft nog een doelpunt by en de 0—2 nederlaag betekent voor Noordwijk een fraai resultaat, temeer omdat er aantrek- kelyk en vooral positief werd ge speeld. Uitblinkers by Noordwyk waren Aad Glas (ex B-prof bij Haar lem), die nu eens niet op het mid denveld speelde, maar als laatste man was geposteerd en Jan Willem Boogers, die met knappe acties her- haaldelyk de handen van het publiek op elkaar kreeg. Wel moet worden gesteld dat Haarlem-trainer Joop Brand de wed- stryd tegen Noordwyk duideiyk heeft aangegrepen om te experimenteren, want het elftal dat in de eerste helft binnen de lynen kwam verschilde maar liefs op zes plaatsen vergeleken met dat van zondag tegen Ajax. Na de hervatting werd dat terugge bracht tot vier. Noordwyk (nog zónder Plaatzer en Kooy maar mèt Karsten) begon en thousiast en al na vyf minuten ver scheen "Appie" Spaanderman alleen voor doelman Poldervaart, die met moeite zyn ploeg voor een achter stand behoedde. Noordwyk ging bru taal verder en even later verloor Anton Maryt zyn eerste persoonlyke duel van Ruud Bröring (overigens nog mèt baard). En dat was waar het publiek op had zitten wachten. Toen kort daarop Maryt Bröring aan het shirt "moest" houden om een nieuwe doorbraak te voorkomen, werd een fluitconcert Anton's deel. Haarlem kwam heel wat moeiiyker uit de starblokken. Er werd lauw ge voetbald en de "trucdoos" van Pépé Fernandez bleef de gehele wedstrijd dicht, hetgeen niet in de laatste plaats te danken was aan het knappe spel van Cees Spaanderman, Aad Glas en doelman Constant Smit. Na het eerste doelpunt van Haarlem (35ste minuut: Ger Peys na een cor ner van Boszhard) liep het by de formatie van Joop Brand beter. Dat bleek vooral na rust, toen Haarlem sneller ging spelen. Even hing er toch nog een ruime nederlaag voor Noordwyk in de lucht, maar verder dan een fraai doelpunt van invaller André Wetzel na een even fraaie solo kwamen de Noordhollanders niet. Westgeest. Bröring en Boogers kregen in het laatste kwartier ver scheidene kansen, maar faalden op het laatste moment. Noordwijk: Smit: Van Veen. Glas, Cees Spaanderman, Van Kcsteren; Karsten, West geest, Van der Luyt, Boogers; Albert Spaanderman en Bröring. ZEIST AJax' Arie Haan is de eni- zijn, dan wijst Fadrhonc nog een ge debutant van de veertien lecteerden, die door bondscoach Frantisek Fadrhonc zijn uitgenodigd voor de centrale training van het Nederlands Elftal donderdag in Zeist. Ook Hagenaar Aad Mansveld is in de selectie - voor de vriend schappelijke wedstrijd tegen Tsje- cho Slowakije op 30 augustus in Praag - opgenomen. Na ruim een Jaar afwezigheid Ls hij daarmee weer in de hoogste oranje-kringen teruggekeerd. Geinviteerd zijn de volgende spe lers: Johan Cruyff, Arie Haan. Bar ry Hulshoff, Piet Keizer, Ruud Krol, Gerrie Muhren, Johan Nees- andere verdediger aan. Fadrhonc neemt zestien man mee naar Tsje- cho Slowakye. Dat wil zeggen, dat hij in ieder geval nog een voorhoe despeler aan zijn groep zal toevoe gen. Wie dat is wilde de bonds coach nog niet zeggen. De uitnodiging aan Aad Mansveld, de dit seizoen zo sterk begonnen aanvoerder en ausputzer van FC Den Haag, is niet geheel onver wacht gekomen. Vorig Jaar werd hij op weinig elegante wijze door de bondscoach gepasseerd in de inter land tegen Joegoslavië, ondanks een belofte van Fadrhonc hem op te stellen. Sindsdien kwam Mansveld kens en Heinz Stuy (allen van zelfs niet meer in de selectie voor. Ajax), Dick Schneider. Theo de Mansveld: „Maar tijdens mijn va- Jong, Willem van Hanegem (allen kantie in Utrecht ben ik samen met van Feyenoord), Aad Mansveld (FC «Jezek een dagje naar Zeist geweest, op 28 Juni. Dat was twee dagen voordat Jezek naar Tsjecjio Slowa kye terug moest. Met Fadrhonc heb ben we toen alle narigheid uit het verleden uitgesproken. Hij deed mij geen toezeggingen. Wel zei hij me dat hy my in de selectie zou opne men als ik in vorm zou zijn. En ik dacht dat dat nu wel het geval was. Als Israël tegen die tijd nog geblesseerd mocht Zijn, hoop ik wel op 30 augustus mee te spelen. Ik ben uiteraard erg benieuwd. Daar om zal ik donderdag met grote ogen naar Israel kijken." Rinus Israël behoort ook tot de se- lectiegroep, maar kan wegens een blessure donderdag niet meetrainen. Mocht Israel niet tijdig hersteld LEIDEN Gisteravond heeft de zyi/LGB in zwembad de Vliet de alternatieve waterpolocompetitie win nend afgesloten. De Leidenaren won nen met 51 van PSV. Doordat de competatierondes niet op een vaste dag worden afgewerkt, is de eind stand nog niet bekend. Beide ploegen misten nogal wat spelers, zodat er nagenoeg twee jeugd- ploegen in het water lagen. By de zyi/LGB ontbraken onder meer Frite Welling, Jacob Spyker, Theo Uitten- hout en Kees Pont. By PSV bleef Chris van Lint od de kant om te coa chen en Wengelaar (PSV) nam de taak van de niet verschenen scheids rechter op zich. PSV kwam verrassend aan de lei ding door Van der Meeren: 01. Maar in de tweede periode kwam de Zyl/LGB op 21 door Albert Spyker (2.x). Toen Rob Schouten in het derde part de Leidse ploeg kwam ver sterken, was er van spanning al snel geen sprake meer. Kees Bronsveld scoorde 31 en Albert Spijker be paalde met nog twee treffers de eind stand: 51. ROELOFARENDSVEEN LFC heeft gisteravond in Roelof arends veen een oefenwedstryd tegen een jeugdig DOSR met 03 gewonnen. In de beginfase had de thuisclub het beste van het spel en moest LFC-goalie Jac Bouwmeester (oud- DOSR-speler) diverse malen hande lend optreden. Langzamerhand nam LFC het initiatief over. Dit resul teerde na een half uur in een doel punt van Cock van Weerlee (01) terwyi Piet Gubler vlak voor de rust een vlotte aanval doeltreffend af- ronde: 02. In de tweede helft lie ten Johnny van Velzen, Jan Overde- vest en Jan Broesterhuizen van DOSR goede kansen ongebruikt. Piet Gubler deed dit niet. Tien minuten voor het einde bleef de DOSR-de- fensie voor vermeend buitenspel staan waarna Gubler 03 liet aan tekenen. WARMOND Sjoerd en Erik Vollebregt zitten er opvallend rustig bij. Terwijl de vlag breeduit aan de mast wappert, de (feest) glazen worden volgeschonken en de kamer zich lang zaam vult met bezoekers maakt de 17-jarige tweeling uit War mond, die dit weekeinde in het Canadese Vaudreuil met de wereldtitel zeilen in de 470-klasse ging strijken, een bijna af wezige indruk. Geen wonder ook want nauwelijks vier uur tevoren hebben ze, na een vermoedende vliegreis, voet op Ne derlandse bodem gezet. De kersverse wereldkampioenen, met de nodige moeite door familie leden uit bed 'getrommeld' (Broer Peter: "Het enige waar ze snel in zyn is zeilen") kunnen nog wel wat slaap gebruiken. Dat is duidelijk. Temeer daar ze krap 24 uur later (woensdag morgen) al weer in de trein zullen Door Bert Paauw zitten op weg naar het Duitse Trave- münde waar de jeugdwereldkam pioenschappen in de 470-klasse wor den gehouden. Laconieke Sjoerd: "Vanavond gaan we nog wat maffen. Het doet er allemaal niet zo veel meer toe. De belangrykste titel heb ben we toch al binnen". Een titel die de Vollebregts aller minst heeft verrast. Erik: "Je kent je tegenstanders. We wisten dat we tot de vyf kanshebbers behoorden". Een overtuiging die de Warmonders bo- seerden op hun eerder dit jaar be haalde resultaten: 4de op de Euro pese kampioenschappen en 2de in de Kieler Woche. Nauwgezet stippelden ze hun voorbereiding uit. Twee weken voordat de stryd in Vaudreuil (by Montreal) ontbrandde waren Sjoerd en Erik reeds ter plekke om van het 'Canadese' weer en water te proeven. Sjoerd: "Die twee weken acclimatise ren zyn echt een voordeel geweest". Diskwalificatie Traditie-getrouw startten de War monders niet best. Een protest van een Amerikaanse deelnemer leverde in de openingsrace diskwalificatie op Het bracht de Vollebregt-boys niet van streek. Erik: "We beginnen altyd slecht. Op de Europese kampioen schappen werden we in de eerste race 23ste, vorig jaar 19de. Waar het aan ligt weet ik niet. Misschien zyn we in het begin nog niet genoeg gecon centreerd". Nadien kregen Sjoerd (toekomstige student aan de T.H. in Delft) en Erik (zesde klas gymna sium) de wind echter nadrukkelyk in de zeilen. Via een vierde, een eerste, een zesde, een vierde en een tweede plaats kaapten z de titel weg voor twee andere tweelingen, de Franse broers Follenfant en de Nederlandse oud-wereldkampioenen Van Essen Van Essen (Erik: "Als tweeling voel je elkaar precies aan. Dat is ook een voordeel"). Ondanks het succes in de 470-klas se (boottype van Franse origine, 4,70 meter lang en 26 m2 zeiloppervlak) zullen Sjoerd en Erik in de toekomst wel in een andere boot verzeild raken. Ze voelen veel voor een Flying Dutch man en hopen in die klasse nog eens Olympisch kampioen te worden. Wel iswaar krygt de 470-klasse over vier jaar waarschyniyk ook de 'Olympi sche status' "maar", meldt Spoerd glimlachend: "by de FD's varen ze beter dus is het leuker om daar kam- pioen te worden". Voor het eventueel Sjoerd (rechts) en Erik Vollebregt met hun in Canada verworven trofeeën. zover is zal het tweetal, goed ge steund door de huisgenoten (me vrouw Vollebregt coachte de jongens in Vaudreuil en gaat ook mee naar Travemiinde). nog heel wat uurtjes op het water moeten doorbrengen. En niet alleen dat, ook aan de conditie (Foto Jan Holvast") zal moeten worden geschaafd. Erik: i in Kiel reeds van de party zyn. Ech- "Vroeger werd niets aan conditie- ter als toeschouwers, op uitnodiging training gedaan. Tegenwoordig komt van het Nederlands Olympisch Co- het er steeds meer in. Zeil enbegint i mité dat de Warmondse wereldkam- nu echt op sport te ïyken". pioenen alvast aan het Oljmpisch» Overigens zullen de Warmonders sfeertje laat "ruiken". Wellicht biUft tydens de Olympische zeilwedstryden het over vier jaar niet by "ruiken".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15