uurbaak-expositie trok 1 9000 ijkers randioos succes voor Genootschap Oud Katwijk Magnifiek concert van Jet Dubbeldam Wereldraad kiest opvolger dr. Blake Katwijk maakt zich niet druk over het Engelse visverbod NOG KNS 3 NIEUWE Maar AVONTUREN BUDE AMROBANK JSPAG 16 AUGUSTUS 1972 1TWIJK AAN ZEE Ook nu weer belooft de expositie het Genootschap „Oud Katwijk'' in de aloude Vuurbaak op ITuurbaakplein in Katwijk aan Zee een grandioos succes orden. Er zijn tot nu toe ruim 9000 betalende bezoekers ge- t en men rekent er een beetje op, dat in de laatste veertien n van augustus de 10.000 overschreden zullen worden, uit blijkt overduidelijk, dat er nog veel belangstelling be- voor het oude. De expositie blijft tot eind augustus ge il met dien verstande, dat men alleen 's middags de Vuur- zal kunnen beklimmen en zal kunnen kijken naar de re verzameling uit Katwijks roemruchte verleden. ningmeester Cees Taat giste- "Nu het badseizoen ten einde er niet zoveel gasten meer fttwijk zijn hebben wij ge morgen- en avondope- iiren te moeten laten verval- ife zijn dus nu uitsluitend ge- van 's middags 3 tot 5.30 uur. rachtige gelegenheid voor de |kers, die daarvoor door het vakantieseizoen geen adden, de verzameling te gaan tigen. Er zijn ook dit jaar i Combee Duijn heel wat binnen- en buiten en geweest. Daar zijn we stuur eig blij mee, want hoe bezoekers hoe groter de in- en voor ons genootschap zijn. ost heel wat geld al die aan- Gelukkig krijgen we nogal ;n schenking". is daar in die Vuurbaak heel interessants te zien: allerlei Katwijkse klederdrachten, meubelen uit vroegere vissers- ;en, tientallen foto's die laten ïoe Katwijk er vroeger uitzag het nu is, modellen van ;n door de werkgroep zelf ge- praohtige sieraden, oude kerkboeken met zilveren en gou den sloten, schilderijen, schelpen en oud gesteente. Buiten staan de bomschuit KW 88 en talrijke attributen, die vroe ger in de visserij gebruikt werden, tentoongesteld. Voor degenen, die iets meer van de verzameling in de Vuurbaak wil len weten staan de Katwijkers Hus, Imthorn en Schaap klaar om er over te vertellenn. Zij hebben dat het gehele seizoen al gedaan en zullen tot de dag van de sluiting op hun post blijven. Smakelijke verhalen weten zij op te dissen uit het Kat wijk van vroeger en uit de visserij, maarook over alles wat wordt geëxposeerd en over de doelstellin gen van "Oud-Katwijk". Over de ingebruikneming van de vroegere hervormde pastorie aan de Voorstraat kon Oud Katwijk - penfïingmeester Taat nog geen zin nig woord zeggen"Er moet heel wat aan worden gedaan en boven dien is gebleken, dat onze toekom stige expositie-, werk- en opslag ruimte erg vochtig is, zodat we het, zolang er geen maatregelen tegen zijn genomen, niet aandurven on ze kostbare collectie daar op te slaan. Stel je eens voor, dat onze ve le duizenden foto's door het vocht besohadigd zouden worden of de schilderijen of de kledingstukken. We zouden ons geen raad weten. Het zou handen met geld gaan in de Vuurbaak zijn o.m. modellen van schepen te bewonderen, die door leden van de werk groep zelf zijn gemaakt. kosten en een mogelijkheid tot ver-1 gemeentehuis. We hopen, dat de nieuwing bestaat niet. Daarom la- gemeente snel iets doet om het ten we al onze waardevolle bezittin- vocht te weren, want we kunnen nu gen nog maar waar ze zijn: in het bijzonder weinig doen". UTRECHT (ANP) De actiegroep Solzjenitsin in Utrecht heeft beslo ten een concept-boodschap op te stellen over de vrijheid van gods dienst en godsdienstonderwijs in de Sowjet-Unie, waarmee de leden-ker ken van de Wereldraad van Kerken aan het werk kunnen gaan. Hoge functionarissen van de Wereldraad zouden die boodschap informeel moeten kunnen onderschrijven zon der dat het officieel om een bood schap van de Wereldraad van Ker ken gaat. In een gesprek hebben dr. Blake en zijn medewerkers aangevoerd dat een publieke reactie van de Wereld raad kan leiden tot uittreding van de Russisch Orthodoxe Kerk uit de We reldraad. De situatie in de Sowjet- Unie is zodanig dat alleen indivi duele actie zin heeft, vindt de We reldraad. Zuid-Afrika De Nederlander drs. B. Sjollema, hoofd van het anti-racisme-pro- gramma heeft dinsdag tegenover de leden van het centrale comité van de Wereldraad als zijn mening uit gesproken, dat het terugtrekken van kapitaal uit Zuid-Afrika de enig mo gelijke keuze is voor de Wereldraad om zijn sociale verantwoordelijkheid te demonstreren. Volgens hem moe ten er campagnes worden onderno men om tot intrekking van de in vesteringen te komen. Het centrale comité zal nog verder over de aan bevelingen voor het anti-racisme- programma vergaderen. In Utrecht hebben binnen- en buitenlandse journalisten de Wereld raad gevraagd niet alleen verkla ringen over Zuid-Afrika of over Viet nam uit te geven, maar ook in het openbaar stelling te nemen tegen situaties in de Oosteuropese landen, zoals b.v. de Praagse processen tegen aanhangers van Doebtsek. Dr. Blake Het centraal comité van de We reldraad van Kerken zal zich van daag moeten uitspreken wie de nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad moet worden. De huidige secretaris-generaal, dr. E. C. Blake (65), zal zijn functie neerleggen. De algemene verwachting is dat na de Nederlander-Europeaan dr. W. A. Visser 't Hooft, de eerste secretaris-generaal van de Wereld raad, en de Amerikaan dr. Blake, die zes Jaar de functie heeft bekleed, nu iemand uit de derde wereld aan de beurt is, ook al omdat de problemen van de ontwikkelingslanden de laat ste jaren de Wereldraad sterk bezig hebben gehouden. KATWIJK Het orgelcomité Nieuwe Kerk Katwijk zal het niet berouwen Jet Dubbeldam, organiste van Stadhuis en Duitse Kerk van Rotterdam, te hebben uitgenodigd. Onbegrijpelijk dat zij nog nergens in de Leidse regio aan de beurt was ge komen. Zij heeft zo'n fijne toets in smaak en keuze en registratie. Alles op het programma moet wel voor bij na iedereen nieuw zijn geweest toch zouden, denken we. de meesten terugkomen ware een herhaling in het zicht gesteld. Wat ons betreft, hebben we maar op één punt een voorbehoud. De componistennamen zijn Kuh- nare. Telemann, Walther, Bach, d'Agincour, Balbastre, Kucher (alle maal werkzaam in de 18de eeuw) en Jean Langlais. Die brachten vrij veel kleingoed bijeen, genre en karakter stukken, gevoelig, edel of geestig of speels, luchtig, gewichtloos. Daar hoorde halverwege ter afwisseling iets substantieels, wat de concert geefster aanvoelde door er Bach's Fantasia in G (voor Bach werk van het tweede plan) te plaatsen, met in het midden een wat zwaar wegend vijfstemmig Grave. Dit hadden we vlotter gewild en leek wat minder geslaagd. Iets jubilends en schui- mends als bijv. de Toccata in F zou hier de algemene programmaltendens nog hebben versterkt. Een echt kerk- vullende klank bezorgde het sluit stuk Chant de Joie van Langlais: majesteit en kathedrale glorie, door een bruisende virtuositeit gedragen j geworden tot een vlekkeloze, over- rompelende, magnifieke vertolking. Bijzonder aantrekkelijk noemen we de hoofse, beeldige, lustige So nate in D voor twee klavieren en pe daal (niet noodzakelijk voor orgel dus) van Telemann, de Mozart- dronken Fantasia van de Tsjech Jan Kuchar (Mozart was kind aan huis in Praag) en de Variaties Votre Bonté Grand Dieu" van Claude Bal bastre. gebouwd niet op een kerk- melodie, maar meer op een rustieke deun of "tune" uit de schommeltijd van de Pierrots van de schilder Watteau, toen elegant Parijs, dat de schaapjes op het droge had, herder en herderin speelde en dat "terug naar de natuur" noemde. Enig, al werd oqk dit soort orgelistisch ver tier mede bijdrage tot een aanloop KEES VERHOEF Burgerlijke Stand Voorschoten Geboren: Bernard, s. v. B. J. Wiekmeijer en W. E. Nooter; Oscar, z. v. J van Es en J. S. H. van der Berg; Marco, z. v. J. J. ten Donke laar en J. H. C. Bosch; Maria B.. d. A. Vreeburg en M. Klauke; Mehmet, v. M. Bulut. en H. Temel. Ondertrouwd: J. de Witte en J. A. un den Berg; P. E. de Koning en J. Besuyen; A. B. Bijnen Leiden en E. L. Schaepkens van Rlempst; H. G. Hendriks en W. S. H. Broeren; R. J. H. Tuurenhout Den Haag en E. J. M. Kriek. Getrouwd: J. A. Akse en M. G. A. Mullink Lelden: G. van der Wilk en J. J. Kleijburg Warmond; Fortanier *""iji g| Gililamse Lelden, j Overleden: T. F. Boote, 71 Jr.; K. Th. 'IAMI BEACH In het Flamingo Park in Miami Bech waar volgende week de Republikeinse j Spoeistra. 64jr.; c. warmermoven. 17 conventie voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen ivordt gehouden zijn ai de eerste jeug- IHe'ndr'iksen, 71 jr.; o. j. b. Baijer.' 67 belangstellenden gearriveerd. Op de foto genieten ze van de nachtrust in speciaal daar- ijr c. óudshoom e. v Kam'st.. 67 voor ingerichte kampeerplaatsen. Jaar- KATWIJK AAN ZEE Het was gisteren groot feest in het Rotterdamsch Zeehospitium in Kat wijk aan Zee. Burgemeester A. G. Vermeulen opende 's middags in tegenwoordigheid van vele genodigden de verkeerstuin. Deze kwam op initiatief van politieinspecteur L. A. Provily met be langeloze medwerking van velen tot sta nd. Aan dit openingsfestijn werdook al weer pro deo. luister bijgezt door loelluidende klanken van de Katwijkse Chr. Muziekvereniging "U.N.I.". Al le leden hadden spontaan voor eigen rekeninn een vrije middag opgenomen. Burgemester Vermeulen opende de achter het hoofdgebouw gelegen en aan beide zijden door vleugels met behandelzalen omsloten verkeerstivn door het overhalen van een handel, waar door de verkeerslichten in werking traden. Honderden duiven van de .Jlijnklievers" kozen het luchtruim en eveneens honderden kleurige ballomien, opgelaten door de langs het „par cours" in rolstoelen gezeten Zeehosjeugd, begonnen, vóórt gedreven door de noorèwestemimid hun luchtreis. Op de joegen" van de verkeerstuin reden kinderen in elektrische wagentjes in een trapautoop drriewielers en gewone fietsjes. Een spectaculaire opening. (Foto Van Duijn) KaKtw™a,CISïïEwe7d ren en vanmorgen niet erg druk r~ sproken over het verbod van de En gelse regering op het. vissen in de twaalf mijlszone. „Misschien wel binnenskamers, maar hier toch niet" zegt haring- groothandelaar Anton Marijn uit Utrecht, een dagelijkse bezoeker en erote koper van de afslag. „Dat komt waarschijnlijk omdat nagenoeg alls grote Katwijkse haringtrailers in de Ierse Zee bij de Hebriden vis- we de haring ergens anders zoeken, ..Het is wat moois" constateert want„ dan 18 de daar ge reder Niek Parlevliet. Mzn van de aaan Katwijkse rederij M. Parlevliet. „Het I zijn weer de spanners die er de dupe van worden. Vorig jaar zijn we er ook al uitgegooid. We zouden nor maal ln dat gebied nog een drie, vier vissen. Ze moeten maar een paar oorlogsschepen meesturen, dan kunnen we het op zee uitvechten Het brengt onze combinatie van vier spannen zeker een schade van f 250.000 per week. Vorige week voer den we namelijk zesduizend kisten verse haring en ruim duizend kantjes aan. Dat leverde f 230.000 op". en nor- i T) ff 1 week of Kamnaderii ïaar een in Borsele Niek Parlevliet is de organisator en contactman van de spancombi- naties KW 167-WR 33, IJm 205- 221, IJm 209-211 en KW 206-207. Voorts opereert er het kleine hektrei- lerspan KW 44-85 van rederij N. Parlevliet Jr. en een aantal Texe- laars en Urkers. Er wordt binnen de zone hoofdzakelijk kuitzieke ha- j ring gevangen. N. Parlevliet Mzn met klem: „Ik zie het uitsluitend als broodnijd van de Engelse vissers en reders. Ze hebben liever dat we de haring daar komen kopen, dat brengt voor hen tenminste wat op. De Engelsen ver geten echter, dat wij als Nederlandse vissers in dat gebied historische rech ten hebben. Wanneer we geen ande re visgronden vinden zitten we aar dig in de boot. De drie, vier komende weken zijn voor ons in dat gebied MIDDELBURG (ANP) B en W. van het Zeeuwse Borsele heb ben een bouwvergunning afgegeven aan Total, voor de bouw van een olieraffinaderij in deze gemeente. Op dezelfde dag had het gemeen tebestuur een verklaring van geen bezwaar ontvangen van het Zeeuw se provinciaal bestuur. Deze verkla ring was nodig omdat Total de raffi naderij wil bouwen in een niet door de Kroon goedgekeurd bestemmings plan. De directie van het concern heeft het gemeentebestuur van Borsele in middels laten weten dat men van daag met de bouw zou aanvangen. De gemeenteraadsleden van Borse le hebben zich tijdens een buitenge wone raadsvergadering bijzonder ver ontwaardigd getoond over de ma nier waarop de Zeeuwse provinciale planologische dienst (PPD) het tra ce van de pijpleidingstraat door de zak van Zuid-Beveland heeft vast gesteld. De PPD heeft een trace gekozen dat uitgaat van de kortste weg.Het zou ten noorden van Overzande en dwars door het natuurgebied De Poel moeten lopen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11