LEIDSCH DAGBLAD Afrikanen boycotten de Spelen Jestuur VVD ichter ÏViegel Vretlesgesprek in Laos op gang vandaag OFFICIER VAN JUSTITIE KREEG FIKS PAK SUAAG Heidi Schüller legt Olympische eed af Bijna twee ton aan juwelen geroofd RIJ KOEL Ethiopië al het vijfde land dat zich terugtrekt GERUCHTEN OVER BEGINSELAKKOORD LEIDSCH DAGBLAD AVRO TEGEN DRASTISCHE VERHOGING KIJKGELD In Den Haag (&ucf m ieuw& Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 No- 33786 Urecteur: G Koopman joofdredacteux: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0.35 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) msterdam De substituut-officier an justitie in Haarlem, mr. J. de oederen, die in de Verheystraat in msterdam woont, heeft gister- fond een fiks pak slaag gekregen enkele politiemannen in burger, dachten dat ze een inbreker te akken hadden. De officier van Justitie kwam toe vallig langs toen hij enkele mannen een radiozaak in de Beethoven- straat zag binnen gaan. Hij dacht onmiddellijk aan een inbraak en draaide het alarmnummer van de politie. Even later reed een perso nenauto de straat in. waaruit vier mannen stapten. Zij gingen naar mr. De Goederen toe en vroegen hem of hij de poli tie had opgebeld. De officier, die niet wist dat hij te doen had met politiemannen in burger, dacht dat het kameraden van de inbrekers waren, die wraak kwamen nemen op de „verrader" en nam de benen. De agenten dachten op hun beurt dat het één van de krakers was en zetten hem na. Mr. De Goederen vocht „voor zijn leven" toen hij ge pakt werd. Tegen vier man kon hij echter niet op. Met bloedend ge zicht en gescheurde kleren werd hij in de politie-auto gesmeten, waar snel duidelijk werd dat de justitie elkaar in de haren had gezeten. Commentaar van mr. De Goederen: „Uit politie-oogpunt bekeken een duidelijke zaak. Als Je denkt dat er een inbreker vandoor gaat, moet je hem pakken. Nou dat was ik dan..." recht Het hoofdbestuur van de 7) heeft zich unaniem akkoord klaard met verdere deelname het rompkabinet-Biesheuvel tot de Tweede-Kamerverkiezingen november. een communiqué dat gisteravond id uitgegeven na een drieëneen- f uur durende vergadering, zegt hoofdbestuur dat het zich volle- verenigt met het door de heer egel en de Tweede-Kamerfractie foerde beleid. )lt sluiten van de liebralen rijen na een weekeinde van open verdeeldheid over de uiteinde- e beslissing van Wiegel c.s. het linet-Biesheuvel te blijven steu- ben gelukkig met deze uitspraak het hoofdbestuur", zei Wiegel, politieke kringen neemt men aan de 31-Jarige fractieleider vol de week zal worden aangewezen lijstaanvoerder bij de verkiezin- tijvoorzitter mevrouw Haja van ïeren-Downer liet doorschemeren WD maatregelen ter beteu- ing van de inflatie verwacht het zittende kabinet, als onver- it het overleg met het bedrijfs- m half oktober geen resultaat hebben. urouw Van Someren wees er rts op, dat fractieleider Wiegel zijn brief aan lijm-adviseur mr. Scholten nadrukkelijk de eigen mtwoordelijkheid van de rege naar voren heeft gehaald. Zij voorts, dat de VVD deze ankzinnige crisis" betreurt. Ie Bilt verwacht van vanavond tot rgenavond: wolkenvelden, maar en toe zon. Op de meeste plaatsen og weer. Matige tot vrij krachti- noordelijke wind. Minimumtempe- ïren omstreeks 13, maxima onge- 20 graden. (opgemaakt om 12.40 uur) 16 augustus i op: 5.25 uur; onder: 20.02 uur. an op: 14.03 uur; onder: 22.02 uur. ogwater te Katwijk te 7.19 en 19.42 laagwater te 3.11 en 15.21 uür. ADDIS ABEBA De Olympische Spelen dreigen toch nog door een Afrikaanse boycot te worden getroffen. Ethiopië is het vijfde land dat vanmorgen besloot uit pro test tegen Rhodesië's toelating niet mee te doen. Sargent Shriver, de Democratische Kandiduaz voor net Ame rikaanse vice-presidentschap, op het militaire vliegveld van Otis in Massachusetts. Met zijn dochter Maria en zijn zoon Timothy is hij op weg naar het vliegveld, dat hem in het kader van zijn verkiezingscampagne naar West Virgina en Calif ornië zal brengen. De presidentsverkiezingen hebben in november plaats. Eerder hadden Tanzania. Soedan, Sierra Leone en Liberia al laten weiten dat ze niet akkoord gingen met deelneming van Rhodesië. Oe ganda en mogelijk Egypte zullen ook niet in München vertegenwoor digd zijn als „de andere Afrikaanss landen solidair zijn". Verscheidene landen in Afrika nemen dezer da gen een definitief besluit. De Afrikaanse landen dreigden eni ge weken geleden al met een volle dige boycot als Rhodesië toestem- SAIGON/BANGKOK (AFP, AP) Premier Soevannafoema van Laos voert al geruime tijd overleg met de leiding van de guerrillabe weging Pathet Lao om te komen tot een staakt het vuren en de vorming van een gezamenlijke regering. Vol gens berichten uit de Thaise hoofd stad Bangkok zou dit overleg al met een eerste succes zijn bekroond. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 augustus '72 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Diplomatieke kringen in de Zuid- vietnamese hoofdstad spréken daar him twijfel over uit. Volgens deze kringen, Amerikaanse diplomaten in Saigon, is sinds het overleg drie we ken geleden begon geen vooruitgang geboekt. De Pathet Lao zou het af gelopen weekeinde hebben gezegd dat Soevannafoema met werkelijk nieu we voorstellen zou moeten komen. "Zo niet dan moest het overleg maar op lager niveau worden voort gezet". Volgens een artikel in de Thaise Bangkok Post hebben Soevannafoe ma en Soevanoefong, twee prinsen (halfbroers)die de respectievelijk centrum- en de linkse krachten ver tegenwoordigen, echter al een begin selakkoord bereikt waarin een aan tal verstrekkende punten. Het akkoord zou gebaseerd zijn op een voorstel van prins Soevannafong en de volgende vijf punten beva.tten: eerbiediging van de soevereiniteit onafhankelijkheid, neutraliteit en de territoriale onschendbaarheid van Laos door alle landen, de afwijzing door Laos van alle militaire pacten en de weigering van het vestigen van buitenlandse bases op zijn grondgebied, eerbiediinging der monarchie en democratische, vrije verkiezingen voor het instellen van een nationale vergadering en de vorming van een duidelijk representatieve regering, het toelaten van alle stromingen binnen het "nationaal compromis" teneinde een doelmatig herstel van de vrede te bewerkstelligen en het openen van politieke discussies op basis van gelijkheid en wederzijds respect, O het beëindigen van alle gevechtet tijdens de besprekingen die moeten leiden tot een zelfstandig en ondeel baar Laos. De oorlog in Laos, dat in het noor- ft Prins Soevannafong den grenst aan China en Birma, in het zuiden aan Thailand en Cambod ja en in het oosten aan Vietnam, wordt ook wel eens de vergeten oor log genoemd. Sinds het uiteenvallen van het Frans Indo-China in 1953 strijden rechtse krachten en de na tionale bevrijdingsbeweging die later uitgroeide tot de Pathet Lao om de heerschappij. Tussen beide partijen stond aanvankelijk prins Soevanna foema. De laatste werd echter steeds meer afhankelijk van Amerikaanse economische en militaire hulp. zodat van de neutraliteit en wapenstilstand, waartoe een conferentie in Genève in 1961 besloot, in de praktijk nie<t veel terecht kwam. De Pathet Lao be heerst bijna driekwart van het land. Amerikaanse toestellen bom barderen bijna iedere dag Pathet Lao-gebieden, waardoor de Ho Tsji- minroute de belangrijkste aanvoer- weg voor het Nationale Bevrijdings front van Zuid-Vietnam voert. ming zou krijgen voor deelneming Als compromis kwamen het Inter nationaal Olympisch Comité ep de Opperste Sportraad van Afrika overeen, dat Rhodesië alleen zou mogen meedoen als het land een interraciale afvaardiging zou sturen en het de status van „Britse kolo nie" zou krijgen. Rhodesië is hier mee akkoord gegaan. Ondanks het fiat van de sportraad riep de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid toch op tot een boycot. Daaraan heeft nu dus ook Ethiopië gehoor gegeven. Voor het Olympisch Comité van Ethiopië was het besluit van groot belang omdat Mamo Wolde een van de favorieten is voor het goud op de marathon. Ook op de drie vorige spelen won Ethiopië goud op dit nummer: in Rome was Abebe Bikila de snelste, evenals in Tokio, en in Mexico legde Wolde beslag op de eerste plaats. Ethiopië heeft ook op andere atle- tieknummers sterke vertegenwoordi gers. De afvaardiging uit Addis Abeba was al in München, maar 'heeft opdracht gekregen naar huis terug te keren. Van de Zuidamerikaanse landen heeft Guyana laten weten geen af vaardiging te zullen sturen naar München. Guyana heeft meegedeeld dat ook Barbados, Trinidad en Ta- bago en Jamaica inmiddels zijn overgehaald om de Spelen te boy cotten. Uit deze landen zijn enkele atleten afkomstig, die mogelijk op de korte loopafstanden finaleplaatsen kunnen bereiken. HILVERSUM De AVRO koes tert grote bezwaren tegen een dras tische verhoging van de omroepbij drage. Dat schrijft de financieel- economische directeur J. C. Bonge- naar in het vandaag verschenen jaarverslag van de AVRO. De AVRO zou de omroepbijdrage voor 1973 vastgesteld willen zien op f100. In volgende jaren zou de omroepbij drage steeds moeten worden aange past in verband met de te verwach ten inflatie. Deze stellingname komt praktisch op hetzelfde moment dat het bestuur van de NOS met klem op actie heeft aangedrongen met betrekking tot de verhoogde luister bijdrage. Het bestuur van de NOS wil dat het kabinet-Biesheuvel doorzet dat de kijkgeldiverhoging voor 1 ja nuari van het komend jaar wordt ingevoerd. Anders dreigt een faillis sement vooi de omroepen, zo wordt In het AVRO-jaarverslag heeft voorzitter M. J. Keyzer kritiek op het feit dat de NOS over zoveel zendtijd beschikt. Die organisatie heeft volgens hem slechts een be perkte programmatische taak, ter wijl de AVRO en de andere om roepen de opdracht hebben een to taal programma te maken. MÜNCHEN Heidi Schüller, een Westduitse atlete, zal tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen van München de Olympische eed afleggen. De 22-jarige studente in de medicijnen uit Keulen werd gisteren gekozen. Als reserve is een andere atlete, Elfgard Schittenhelm, aangewe zen. Heidi Schüller (foto) is Westduits kampioene op de 100 meter horden. Opvallend is dat zowel Heidi Schüller als Gün- ter Zahn, die het Olympisch vuur zal ontsteken, in Passau geboren zijn. Het uitspreken van de eed zal dan het begin zijn van de Olympische Spelen, die nu hun schaduw al voor uit werpen. Vandaag be ginnen wij een serie arti kelen over Nederlandse deelnemers aan deze Olympiade. Van de hoc- keyploeg komt Hagenaar Ties Kruize als eerste voor het voetlicht, van de da- mesturnploeg o.a. Ans van Gerwen PAGINA'S 11-13 Spel zonder grenzen: top sport op trimniveau. Of trim men op topsportniveau? PAGINA 5 16 PAGINA'S Regering wil geen al te grote concentraties van pensions voor buitenlandse arbeiders PAGINA 7 Aantal plaatsingsmogelijk heden voor hervormde predi kanten neemt af PAGINA 8 O Bonn ziet met spanning uit naar nieuwe ontwikkelingen in de Quick-zaak PAGINA 9 Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde een groot gat gehakt de muur tussen de tapijthan- del Perez en de juwelierswinkel C. F. A. van Maarseveen aan het De Savornin Lohmanplein in Den Haag. In de kelder van de juwelier is daarna de brandkast gekraakt, waarbij voor bijna twee honderdduizend gulden aan goud, zilver en juwelen is geroofd. De inbraak werd gisteren ontdekt. De Juwelierswinkel was slechts van een eenvoudige beveiliging voorzien en er gingen dan ook geen alarm- schellen toen de inbrekers een gat in de betonnen muur hakten. Het was een karwei dat uren moet heb ben geduurd. De mannen hebben er het afgelo pen weekeinde vermoedelijk ruim de tijd voor genomen. Via de winkel kwamen de inbrekers in de kelder, waar ze met snijbranders de brand kast geheel hebben opengescheurd Bij het weggaan namen de inbre kers in het voorbijgaan nog even vierhonderd gulden in kontanten mee, uit de kassa van de tapijtwin- keL Op de wereltentoonstel- ling te Weenen zal o.a. een zeldzaam voorwerp van men- schelijke vlijt te bezichtigen zijn. Dertig jaar sneed de beeldhouwer Frans Lager, van Kaaden, uit lindenhout den tempel van Salomo naar de opteekeningen van den geschiedschrijver Flavius Jo- sephus. Hij overleed in 1858 in den ouderdom van 72 jaar, waarna zijn zoon het werk tot zijn dood in 1868 voortzet te. Twee Kaadener burgers voltooiden daarna het werk in twee jaren. Het kunstge wrocht eischt een ruimte van 225 vierk. voet. Het zal, in niet minder dan 23 kisten gepakt, de reis naar de Wee- ner tentoonstelling aanvaar den. De Duitsche Keizer wordt op 31 dezer maand te Ber lijn terug gewacht uit Gas- tein. De bijeenkomst der drie keizers te Berlijn wordt voorafgegaan door eene con ferentie van den Duitschen Keizer-met den Keizer van Oostenrijk te Ischl. De kei zer aller Russen, benevens de grootvorsten Nicolaas (troon opvolger) en Wladimir, wor sen op 5 september te Berlijn verwacht. Vandaag 50 jaar geleden: De huiseigenaren te Weenen hebben een oproep tot hun huurders gericht, waarin zij dezen bezweren vrijwillig de huishuren te verhoogen, daar zij anders hun toevlucht moeten nemen tot wanhoopsmaatregelen. In een vergadering der huisei genaren werd verklaard, dat het bij handhaving van de wet tot bescherming der huurders maar het beste zou zijn de huizen in de lucht te laten vliegen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1