wil gevangenen rrij laten BONN STORT ZICH IN OMSTREDEN QUICK-ZAAK Aanklager vindt meisjes schuldig Museumdirecteur in Praag ontslagen Russische intellectuelen onder zware druk HUIS VERWERPT MOTIE TEGEN OORLOG ,_L Pakistan wil niet Bangladesj erkennen Algiers valt hoofdkwartier Panters binnen )AG 11 AUGUSTUS 1972 PAGINA 9 (Door onze correspondent) BONN De verrassende raz- ia in de redactielokalen van Quick p in het Bauer verlag, de uit- oor 'im Timmers everij van het geïllustreerde week- ilad, heeft geheel naar verwach- ing een van die schandalen opge- ;verd, waarmee het politieke leven Bonn doorspekt is. Quick, dat iet verdachtmakingen en onthul den allang een onfrisse opposi- e tegen de regering-Brandt voert, beft met bedragen die tot 50.000 gulden konden oplopen politieke in formatie "gekocht". Zulke uitga ven werden eenvoudig als „Schmier geld" (steekpenningen) geboekt. Dit laatste heeft het Bauer ver lag gisteravond openlijk erkend. De officier van Justitie in Bonn, die het onderzoek leidt, heeft echter nog niet meer dan „een verden king" die zich sinds de actie woensdagochtend begon „heeft ver sterkt", dat de steekpenningen wer den betaald aan ambtenaren. Het onderzoek is dan ook uitgebreid naar het ministerie van Economi sche Zaken, waar met name de door Quick gepubliceerde ontslag brief van minister Schiller wel eens zou kunnen zijn .gekocht". Bliksemsnel Terwijl het openbaar ministerie nu voor de zware taak staat de strafbare handeling, namelijk het omkopen van ambtenaren, te be wijzen, zijn ook de politieke partij en al volop met de zaak bezig. De regeringspartijen SPD en FDP heb ben voorzichtig duidelijk gemaakt dat zo'n actie tegen een persor gaan al gauw een bijsmaakje krijgt en dat de officier van Justitie blik semsnel met een goede opheldering van de actie zal moeten komen. De regering heeft verklaard dat zij door de razzia van politieman nen, gerechtsdienaars en belasting ambtenaren in de redactielokalen in München en Bonn en de uitge verij in Hamburg even verrast is als de waarschuwende organisaties van Journalisten en uitgevers. Dat neemt echter niet weg dat uitge rekend Frans- Josef Strauss, die tien jaar geleden als minister moest aftreden na zijn geruchtmakende nolitieactie tegen Der Spiegel, be schuldigend naar de regering wijst. De oppositie, die een speciale zit ting van de Bondsdag zal vragen als blijkt dat de regering wel iets met de Quick-affaire te maken heeft, zinspeelt op het feit dat de officier van justitie in Bonn in dertijd opdracht heeft gekregen een onderzoek in te stellen naar de lekken in het regeringsapparaat, waardoor bijvoorbeeld geheime on derhandelingsdocumenten van Egon Bahr bij de Springer-pers en Quick terecht konden komen. De officier van Justitie heeft echter nadrukkelijk verklaard dat de huidige actie geheel buiten de regering om is gegaan. Al op 5 en 8 Juli hadden belastingambtenaren een onderzoek ingesteld in het bu reau van Paul Limbach. leider van de Bonner Quick-redactie. Limbach had, ondanks herhaalde aanmanin gen, zijn belasting niet betaald en werd van belastingontduiking ver dacht. Bij dit onderzoek, aldus de verklaring van de officier, hebben de ambtenaren toevallig een kopie van Schillers ontslagbrief gevon den en bovendien een map met het opschrift „Schmiergeld". Daarop stond bovendien de aantekening dat informanten, aan wie in totaal 200.000 mark zou zijn betaald, ge heim dienden te blijven. De beta lingen waren door Limbach onder tekend. Limbach, met vakantie in Frank rijk, heeft gisteren toegegeven dat hij steekpenningen betaalde. HIJ zou echter geen ambtenaren heb ben omgekocht. Het kopen van In formaties uit bijvoorbeeld zaken- kringen kan onfatsoenlijke zijn, maar is niet strafbaar. De officier van Justitie heeft verklaard dat zijn onderzoek op het ministerie van Economische Zaken zich be perkt tot het verhoren van getui gen, die de gang van zaken zouden kunnen toelichten. In Bonn en met name in het onderzoek tegen Limbach zal hij echter de door slaggevende bewijzen moeten vin den, wil deze actie tegen het week blad geen staartje krijgen waar mee vooral de regering zo kort voor een verkiezingsstrijd allerminst ge diend is. LONDEN (UPI) De Britse regering overweegt ernstig e overgebleven politieke geïnterneerden in Noord-Ierland te laten. [et doel van de algehele vrijla- zou moeten zijn het ver wij de- van de laatste obstakels voor houden van een conferentie van politieke partijen in Ulster, mo lk nog in september om even- a een politieke oplossing van de lilijkheden tot stand te brengen, [einiterneerden zijn voor het me- ,eel verdachte leden van het republikeinse leger die door hitten zonder vorm van proces ïterneringskamjpen worden vast- >\iden. De interneringskwestie is ster explosieve kwestie in Ulster, operatie op de vroege och- 9 augustus 1971 arresteer- Britse troepen meer dan 300 ichte IRA-leden. Later kwamen nog meer dan 600 verdachten Ze werden vastgehouden in n en aan boord van het schip stone in de haven van Belfast, er dit jaar, in een poging de olieke minderheid op haar hand ijgen, sloot de regering de kam- litiebescherming Dr. Kofi de na een militaire staats- in Januari afgezette premier Ghana die thans in Londen ver heeft aan Scotland Yard om ebescherming verzocht nu in vaderland een arrestatiebevel hem is uitgevaardigd. De ïese nationale raad heeft n.l verklaring uitgegeven waarin ;d wordt, dat het in het belang de nationale veiligheid en in belang van de oud-premier is deze in hechtenis wordt geno- Volgens Busia heerst in Gha- en terreur bewind sinds verle- maand een beweei*de staats- tegen het militaire bewind ikte. in Mussolini De socia- ch-communistische gemeente- het dorpje Predappio in aal-Italië heeft besloten de wnbe van de fascistische dic- Benito Mussolini in ere te her- n, omdat gebleken is dat het me anders vermindert. Dp olini-kapel werd uit vei- Idsoverwegingen in december het vorig Jaar gesloten, nadat i apel door een bomaanslag van activisten was beschadigd. Dp ran restaurants en sou- winkels leden ernstig financieel i reldraad en Am in De secre- ■generaal van de Wereldraad Kerken dr. Carson Blake heeft elegram gestuurd aan president Oeganda, waarin hij zijn gdheid tot uitdrukking brengt het dekreet dat alle Aziaten, die ïgandese nationaliteit be- j het land binnen drie maan- moeten verlaten. Blake wijst verstrekkende menselijke con- !nties die het dekreet voor de i ikkenen kan hebben. ADVERTENTIE tohir Je echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson. aCHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a telefoon 01710—54054 aterdag en zondag geopend. pen en begon de geinterneerden vrij te laten. Volgens een officieel Brit se cijfer zijn tot nu toe ail 660 per sonen vrijgelaten. Een harde kern van 283 personen, voornamelijk le den van de IRA-provisionals, wor den nog vastgehouden. De leiders van de katholieke min derheid in Ulster hebben herhaalde lijk de vrijlating van alle geïnter neerden geeist. Maar de regering in Londen, onder zware druk van de protestantse leiders dat niet te doen, heeft voorzichtig gemanoeuvreerd en heeft slechts van tijd tot tijd een groep geinlberneerden vrijgelaten. Bij het centrum van Belfast heb ben Britse militairen gisteren een fel gevecht geleverd met rooms-ka- tholieke jongeren, terwijl in London derry leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) enige bomaanslagen pleegden. De ongeregeldheden in de noord- ierse hoofdstad begonnen toen van uit een menigte bij een door rooms- katholieken bewoond flatgebouw aan de rand van een protestantse wijk stenen naar de politie werden gegooid. Te hulp geroepen Brit se militairen werden begroet met een hagel van stenen en flessen. Zij beantwoordden deze aanval met salvo's rubber kogels. Na een half uur begon de menigte zich te ver spreiden. In Londonderry, de tweede stad van Noord-Ierland, werden voor het eerst sinds de bezetting van de rk. wijken Bogside en Creggan door Britse militairen 10 dagen geleden weer enige bomaanslagen gepleegd. Twee Jongelui plaatsten in bruin papier verpakte bommen in een j winkel, een autobusgarage en een gewone garage. Het personeel kon de gebouwen verlaten voordat de bommen ontploften. SABENA-PROCES (Door onze correspondent) JERUZALEM De openbare aan klager heeft in zijn requisitoir in het Sabena-proces schuldigver klaring van de beide kaapsters Thé- rèse Halasseh en Rima. Tannous ge elst. De beide verdedigers Karmi en Hennignan concludeerden in hun pleidooi tot vrijspraak, aangezien de meisjes onder dwang zouden hebben gehandeld. Karmi verklaarde dat de tegenspraak van zijn cliënte Rima in i de verklaringen tegen de politie en op de rechtzitting te wijten was aan een opzettelijke verdraaiing van fei ten door de politie. De openbare aanklager, luitenant kolonel David Israëli, betoogde uit voerig dat het uitgesloten was dat de Fatah twee meisjes, die van toeten noch blazen zouden weten, op zo'n be- r Twee bemanningsleden van de Nieuwzeelandse treiler „Boy Roel" kaarten na over hun mis lukt protest tegen de Franse kemproe ven vorige maand. De JrBoy Roel" raakte in een storm op de Pacific verzeild, werd stuurloos en bereikte nimmer de zone waar de kernproeven wer den genomen. PRAAG (Reuter) De directeur m het Joodse staatsmuseum in Praag, dr. Vilem Benda. is met in gang van 15 augustus ontslagen. Vol gens welingelichte Joodse kringen is dit gebeurd omdat hij zich er tegen verzette dat het museum volgens po litieke richtlijnen wordt seerd. Dr. Benda die het 20 jaar leidde en veel heeft gedaan de herleving van het Joodse culturele leven in Tsjecho Slowakije de Duitse bezetting, het eerst dat hij door de gemeenteraad was ontslagen, toen hij woensdag het bericht las in het dag blad "Lidova demokracie". Een reden voor dit ontslag werd in het bericht niet genoemd. Gisteravond hield dr. Benda zijn laatste toespraak als directeur, toen hij in de zogenaamde Spaanse syna goge van Praag een tentoonstelling opende van schilderijen met voorstel lingen uit de concentratiekampen. Hii zei het te betreuren dat hij zijn post moest verlaten. De ongeveer 200 aanwezige Joden gaven hem een ovatie om hom medeleven te betui gen. Daarop gaf een vertegenwoordi ger van het Praagse stadsbestuur die zich onder het gehoor bevond, hem een uitbrander wegens "de toon van zijn toespraak". Volgens genoemde kringen was dr. Benda al twee jaar In ongenade, omdat hij het museum wilde bewaren als een zuiver Jid dische instelling, terwijl de autori teiten wensten dat hij aan de ten toonstellingen een politieke strekking gaf. Zijn opvolger, Erika Klima, zou tot taak hebben alle functionarissen te ontslaan die in de afgelopen twee jaar wegens him liberale opvattin gen uit de communistische partij zijn gezet. WASHINGTON Reuter/AFP) Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 228 tegen 178 stemmen 'een amendement verwor pen dat imihi'eld dat de Verenigde Staten alle gevechtsactiviteit in In dochina moeten stopzetten en alle troepen voor 1 oktober moeten terug trekken als de tegenpartij de krijgs gevangenen vrijlaat en een bestand in acht neemt dat veilige troepente rugtrekking mogelijk maakt. Het amendement was door een commis sie van het Huis toegevoegd aan de wet op de militaire hulp aan het buitenland, die later wel door het Huis werd aanvaard. Dit wetsontwerp gaat nu weer te rug naar de Senaat. De Senaat had bij de behandelingen van dit wets ontwerp 'n verstrekkender amende ment aanvaard dat alle gelden voor de oorlog in Indochina zou afsnijden na een periode van vier maanden, met als enige voorwaarde de vrijla ting van de Amerikaanse krijgsge vangenen. Maar de Senaat verwierp latei- het wetsontwerp als geheel, zo dat dit weer opnieuw in behandeling moet worden genomen. Het Amerikaanse vredesvoorstel aan Hanoi voorziet behalve in vrijlating van de krijgsgevangenen in een alge meen bestand in heel Indochina on der internationaal toezicht. In het amendement, dat het Huis nu ver worpen heeft, was alleen sprake van een beperkt bestand dat een veilige terugtrekking van de Amerikaanse troepen moet waarborgen. De Vietnamonderhandelingen in Parijs zijn ook gisteren volledig in het slop blijven zitten. De Noordviet- namese delegatie bleef het thema van de opzettelijke bombardementen op dijken en dammen bespelen. De Amerikaanse delegatieleider, William Porter, verklaarde voor de bijeenkomst dat de hele situatie een ommekeer zou beleven als de tegen partij het Amerikaanse plan voor een wapenstilstand en vrijlating der Amerikaanse krijgsgevangenen zou accepteren. De voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam en de Cam bodjaanse regering in ballingschap van Prins Norodom Sihanoek zijn gisteren als volwaardig lid toegelaten tot de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de niet- ge bonden landen die in Georgetown (Guyana) wordt gehouden. Direct nadat bekend was gemaakt dat de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam was toegelaten, verlieten de vertegenwoordigers van Indonesië, Maleisië en Laos de ver gaderzaal. Zij verklaarden dat t be sluit door intimidatie was afgedwon gen. Door hun vertrek kwam de weg vrij voor toelating van de Cambod jaanse regeling in Prins Norodom Sihanoek gevaarlijke expeditie De grote bewegingsvrijheid die de meisjes tijdens hun reis naar Euro. pa hadden, het feit dat Rima in Bei roet over een eigen flat op kosten van Fatah beschikte en het feit dat beide meisjes schuilnamen hadden, is alleen maar verklaarbaar als de meisjes van het begin af aan pre cies geweten hebben wat het doel van de expeditie was, aldus Israeli. „Of het een of het ander", betoog de luitenant-kolonel Israeli. „Als de meisjes lid waren van Fatah, rijst de vraag: waarom moesten de twee mannen 't doel van de missie ver zwijgen. Als ze geen lid waren van de Fatah, waarom zou de Fatah niet- leden op zo'n missie sturen?" Rawalpindi (Reuter) President Zoelfikar aflli Bhoetto van Pakistan heeft uitgesloten dat zijn land Ban gladesj erkent. Het staatshoofd van Bangladesj. Sjeik Moediboer Rach- man, zal volgens hem ook de deur van de Verenigde Naffcies gesloten vinden. Alle pogingen om met Rachman tot een dialoog te komen zijn op niets uitgelopen, aldus Bhoetto. Hoge militaire leiders van Indfa en Pakistan hebben een akkoord be reikt over de te volgen procedure bij het trekken van een controlelijn langs de bestandslinie in het omstre den Kasjmier. Het akkoord is bereikt op de eer ste dag van het overleg tussen mili taire leiders in een Indisch grens dorp. De kwestie van de controlelijn was het enige moeilijke probleem op de het het juli bereikte vredesakkoord tussen India en Pakistan gehouden overleg. In het vredesakkoord van Simla wordt van beide ondertekenaars ge vraagd om de bestandsünie in Kasj mier zoals die op 17 december van het vorig Jaar was, te eerbiedigen hangende definitieve regeling van het Kasjmiervraagstuk. Maar Pakistan bezette na een kort gevecht in mei van dit Jaar twee pos ten, en India wil dat het zioh eruit zal terugtrekken, tegelijk met terug trekking van soldaten uit bezet ge bied langs de internationale grens. President Bhoetto Phantoms voor Turkije Tur kije en de Ver. Staten hebben gisteren een overeenkomst getekend over de levering van 40 Phantom f-4 straaljagers aan Turkije, twee eskaders van 18 elk plus vier extra toestellen. De betaling zal ten de le geschieden uit het geld dat Tur kije als militaire hulp van de Ver. Staten ontvangt. De toestellen zullen geleverd worden tussen nu en 1976. (Van onze correspondent) WENEN De drul* van de ge heime politie op de dissidente in tellectuelen in de Sowjet-Unie wordt met de dag sterker. Dat heeft een van de meest prominente oppo nenten, de fysicus Valeri Chalidze, dezer dagen tegenover westerse Door Ann Salomonson journalisten in Moskou bekendge maakt. Chalidze zelf, een van de oprichters van het Russische comi té voor de rechten van de mens, schijnt op het ogenblik in het bij zonder de wraaklust van de autori teiten op te wekken. Hij is vorige maand twee keer door de KGB verhoord. Als hij zich voortaan niet "als een nonnale Sowjetburger" zou gedragen, zouden er maatrege len tegen hem worden genomen, werd hem gezegd. Chalidze behoort tot de groep be roemde Russische geleerden, die sinds jaren het huidige regime kri tiseren en de privileges van hun positie gebruiken om verandering in het Sowjetsysteem te brengen. Vroeger was Chalidze leider van een afdeling in het plastic-research instituut in Moskou, een hoge po sitie voor iemand van pas 30 jaar. Maar in 1970 werd hij als zodanig ontslagen omdat hij te actief was in het comité voor de rechten van de mens. Hij werkt daarin samen met de Nobelprijswinnaar Sacha- row, die de Russische atoombom heeft geconstrueerd en die met zijn boze manifesten, die de hele wereld zijn rondgegaan, al enige malen grote deining onder de Sowjetlei- ders heeft veroorzaakt. Waarschuwing De openbare aanklager in Mos kou heeft al in februari 1971 ge- waarschuw^ dat het bewuste comité een schending van de wet betekent en dat de organisatoren zullen wor den vervolgd als ze er niet mee op houden. Maar Sacharow en Chalid ze hebben zich niet laten intimide ren. Ze willen het Russische volk het belang van een letterlijke in terpretatie van de i^et onder ogen brengen. Alles wat niet uidrukkelijk is verboden is toegestaan, redeneren ze. De mensen moeten leren van hun rechten gebruik te maken. Door publikaties en mondelinge in formatie probeert het comité hen dat bij te brengen. Sacharow heeft in internationale vakkringen een te grote naam, dan dat de politie hem ooit zou durven arresteren. Daarom schijnen ze nu Chalidze als slachtoffer te hebben uitgekozen. Als hij bezoekers uit het westen heeft ontvangen, wordt zijn flat prompt door de politie onderzocht. Zijn telefoongesprekken met John Carey, de voorzitter van de internationale liga voor de rech ten van de mens in New York, worden regelmatig verbroken. Tij dens het bezoek van president Ni xon en Fidel Castro aan Moskou functioneerde zijn telefoon hele maal niet. Nummer van zijn tijdschrift sociale proble men. Hoewel dit blad via de Samis- dat (de illegale pers in de Sowjet- Unie) circuleert, is het geen echte ondergrondse publikatie. Op de eerste pagina staan naam, adres en telefoonnummer van Chalidze aangegeven. Ook de geheime politie stuurt hij regelmatig een nummer toe. Het centrale onderwerp in zijn publikaties vonpt steeds weer de legaliteit. Al zijn kritiek, of het nu gaat over het opsluiten van dissi denten in krankzinnigengestichten, de vervolging van de katholieken in Litouwen of discriminatie van de Joden, al die kritiek fundeert hij op de rechten van de Russische burgers. Hij zorgt er zelf zorgvul dig voor om met geen van zijn ac tiviteiten de wet de overtreden. Zijn vrienden vrezen desalniette min, dat hij een dezer dagen zal worden gearresteerd, nadat al enige weken geleden ook een van zijn dis sidente vrienden Pjotr Jakir is ge arresteerd. Chalidze zelf ziet een dergelijke ontwikkeling nogal opti mistisch tegemoet. Tegenover zijn medewerkers heeft hij eens ge zegd: "Het vooruitzicht op een pro ces is voor mij alleen maar aan lokkelijk, omdat ik dan eindelijk de kans krijg ten overstaan van de rechtbank over het gezag van de wet en dat van de huidige recht spraak te kunnen debatteren". Uitnodiging Vermoedelijk komt er binnen kort een uitnodiging voor Chalidze uit de bus om aan de universiteit van New York gastcolleges te geven. Voor de Sowjet-autoriteiten zou dat een mooie gelegenheid zijn om deze gehate en gevreesde dissident kwijt te raken, zonder opnieuw op schudding te moeten verwekken door arrestatie en gevangenisstraf. Maar Chalidze is niet van plan ze dat plezier te doen. In het inter view van vorige week zei hij: "Ik bezit een garantie in het feit dat ik een Sowjetburger ben. Dit is een van de fundamentele rechten van de mens, en dus ook van mij, om naar huis te mogen terugkeren. Ik zal de autoriteiten geen enkel ar gument in handen spelen om mij de terugreis te weigeren". ALGIERS (UPI) De Algerijn se politie heeft gisteren een inval gedaan in de villa bij Algiers die als hoofdkwartier dient van de zwar- te-panterbeweglng. Volgens ooggetui gen omsingelden vijftien politieman nen het gebouw waarna ze er bin nendrongen. De zwarte panters zijn mogelijk verdwenen. Een telefoontje naar de woning van hun voorman Eldridge Cleaver werd beantwoord door een Franssprekende, zich „tolk" noe mende man die berichten tegen sprak volgens welke Cleaver, andere panters en een groep Amerikaanse negers die vorige week een Ameri kaans lijnvfoegtuig kaapte en me* een recordlosprijs van een miljoen dollar in Algiers arriveerde, waren gearresteerd wegens drugbezit. Maar de man aan de andere kant verklaar de niet hoe het kwam dat Cleaver of andere panters niet zelf aan de lijn konden komen. Telefoontjes naar de villa waar de politie was binnenge drongen, bleven onbeantwoord. Er is de afgelopen week toene mende wrijving ontstaan tussen de zwarte panters en de Algerijnse re gering. Cleaver vroeg president Bou- medienne in een open brief om teruggave van de door de kapers mee gebrachte losprijs, die onmiddellijk na hun aankomst door de Algerijnse autoriteiten in beslag was genomen. De kapers zelf spraken in een open brief hun misnoegen uit over de hou ding van de Algerijnse regering, die eerder al een losprijs van een half miljoen dollar, afkomstig van een vorige vliegtuigkaping naar Amerika had teruggestuurd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9