Rotterdamse buurt koelde woede op Turkse arbeiders debat in Kamer over de Jaar geeist voor fatale messteek tijdens ruzie KOSTBAAR ANTIEK GESTOLEN OM BEWONDERING TE OOGSTEN T waalf stafmedewerkers van 'Eemeroord' nemen ontslag Huisraad van Turken op straat gegooid NIEUWE NORMEN TEGEMOETKOMING STUDIEKOSTEN voor de slanke lijn van 98 voor, speciaal sinas Drs. Van Neerven dient klacht in wegens smaad crisis Conflict over directeur Eggink DORDTENAREN ONTEVREDEN OVER SCHADE- UITKERINGEN Fabrikant (46) verduisterde f 90.000 Zweedse auteur Bernhard Nogdh (72) overleden Haarlemse schouwburg vernieuwd VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND ROTTERDAM (ANP) In de Afriikaanderbuurt in Rotterdam is het gisteren opnieuw tot een scherpe con frontatie gekomen tussen Rotterdammers en Turkse gast arbeiders. Nadat woensdagmorgen, woensdagavond en nacht massale klop- en steekpartijen drie Nederlandse gewonden en vijf Turkse arrestanten voor een explo sieve situatie hadden gezorgd, heerste gistermorgen direct een gespannen sfeer in de wijk. Aangemoedigd door de politie en uit- wd door buurtbewoners begon nen tegen het eind van de morgen talloze Turkse, Marokkaanse en Spaanse gastarbeiders de buurt met name de Paarlstraat en de Goede Hoopstraat) te verlaten. Politieman- beschermden de wegtrekkende Rond zes uur, nadat de politie eerst een druk door Turken bezocht café bad gesloten, trok een groep van on geveer 12 „Rotterdamse" buurtbewo ners een Turks pension in de Paarl straat binnen en gooide vrijwel al het huisraad uit de ramen op straat. Dat gebeurde onder de ogen van enkele politiemannen. „Deze actie moet als afschrikwek kend voorbeeld dienen", hadden de krakers tevoren de poli tie meegedeeld. Politiemannen ver klaarden daarop, volgens buurtbewo ners, dat zij niet zouden ingrijpen als de inboedel zou worden gespaard. Later verklaarde een inspecteur van de Rotterdamse politie, dat men niet bad geweten dat de kraakactie op komst was en nog later werd mee gedeeld door dezelfde inspecteur, dat bewust niet was ingegrepen, ge zien de zeer gespannen sfeer in de buurt. Terwijl de spanning m de buurt naar een hoogtepunt groeide, ver gaderde wethouder Jettinghoff koortsachtig met negen raadsleden met enkele leden van het wyk- comité. Na afloop van deze by eenkomst verklaarde de wethouder, dat de overheid niets kan doen aan de grie ven van de buurtbewoners nl. de naar de mening van de Afrikaanderbuur ters te grote concentratie gastarbei ders in b.v. de Paarlstraat en d< Goede Hoopstraat. Hij zei ook nog dat bekeken zou worden of tegen de 12 krakers officiële stappen zullen worden ondernomen. In gemeentelijke kringen maakt men zich echter bezorgd over het discriminerende karakter van de ac ties in de Afrikaanderbuurt. Scherpe tegenstellingen tussen de gastarbei' ders en de Rotterdamse bevolking werd igsteren het best geïllustreerd door het papier dat de krakers na hun actie op een raam van Turkse pension plakten. Op dat pa pier stond: „te huur alleen voor Hol landers" terwijl de 12 krakers het meubilair uit de ramen van het pen sion smeten, doopte een andere groep de Paarlstraat om in Hollandse straat. De hele donderdagavond circuleer- ;n in de wyk geruchten dat met name de Turkse gastarbeiders bezig waren zich te m<->hseren. Vanuit al le delen van het land zouden groe pen gastarbeiders onderweg zijn naar i de Maasstad om hun bedreigde land genoten te hulp te komen. flOp basis van deze geruchten zette «de politie extra patrouilles in op de Invalswegen naai' Rotterdam, maar tot het middernachtelijk uur bleken de geruchten geen waarheid te be vatten. Het conflict in de Afrikaanderbuurt met het oude westen en het oude noorden, behorende tot de bejaarde Rotterdamse wijken waar veel gast arbeiders wonen begon woensdag avond toen een Turkse pensionhou der moeilijkheden maakte bij de ver huizing van een 32-jarige Rotter damse vrouw met haar drie kinde ren uit zijn huis naar een ander pand. De eerste scherpe confrontatie tus sen gastarbeiders en Rotterdammers vond plaats nadat de Turk de ver trekkende vrouw ervan had beschul digd een huur-achterstand te heb ben. De vrouw ontkende dat, de buurt begon zich ermee te bemoeien en er ontstond een vechtpartij. By het treffen raakten drie Rotterdam mers gewond door Turkse messte ken. Vijf Turken werden gearresteerd. ADVERTENTIE rf voor het vaststellen van een tege moetkoming in de studiekosten van het voortgezet onderwijs (v.o.), alle onderwijs na de lagere school met uitzondering van het wetenschappe lijk en het hoger beroepsonderwijs, zijn gisteren de Eerste en Tweede Kamer aangeboden. De tegemoetkoming voor thuiswo nende kinderen bedraagt f. 230,- .vo rig jaar f. 200,-) of f. 115 (v.h. f. 100.-) waarby voor eventuele reiskosten ma ximaal nog f.600,- (v.j. f.480,-) kan komen. Wie geen tegemoetkoming in de studiekosten kan krijgen kan in aanmerking komen voor een tege moetkoming van f400,- of f. 200,- in de reiskosten. Voor uitwonende leerlingen is een tegemoetkoming mogelijk in de kos ten van boeken en van leermiddelen en in de genormeerde meerkosten van het uitwonen. Deze toelage kan ma ximaal f. 1.800,- bedragen. Voor het Juist aflopende school jaar werden 275.000 aanvragen cm een tegemoetkoming ingediend, waar van er 183.000 tot een totaalbedrag van f. 48,6 miljoen werden toegekend. Dit jaar zal het aantal aanvragen ongeveer gelijk zijn. Tot begin deze maand waren er 240.000 aanvragen ingediend. Ouders, wier kinderen dit jaar van de lagere school zijn geko men, kunnen deze maand nog een aanvraagformulier op de nieuwe school halen. Juli, de tweede in januari. MAASTRICHT (ANP) Drs. J. van Neerven, oud-hoofdredacteur en directeur van het Limburgs Dagblad heeft gisteren bij de officier van Jus titie te Maastricht een strafklacht wegens smaad ingediend tegen de redactie van de alternatieve krant nr. 2 van het Limburgs Dagblad. De heer Van Neerven baseert zyn strafklacht op een aantal uitlatingen in de bewuste krant in een artikel over zyn persoon, die, zoals hij be weert, in stryd zijn met de waarheid. De heer Van Neerven heeft ook ern stige bezwaren tegen de bewering in dit artikel, dat hij ontslagen zou zijn en het geld van het Limburgs Dag blad over de balk zou hebben ge gooid. Volgens hem heeft hij zelf Eind oktober zullen de aanvragen ontslag genomen en steeds een goed zyn behandeld. De tegemoetkomin- financieel beleid gevoerd. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer zal volgende week donderdag 17 augustus en vrijdag 18 augustus het debat houden over de kabinets crisis, de formatie en het besluit van het kabinet-Biesheuvel de werkzaam heden voort te zetten. Kamervoorzit ter Van Thiel heeft de leden gisteren voor deze vergadering opgeroepen. Het is de bedoeling dat minister-pre sident Biesheuvel donderdagmorgen om 11 uur een verklaring in de Ka mer aflegt. Daarna is er gelegenheid voor fractieberaad, zodat in de loop van de middag het debat kan begin nen. Vrijdagmorgen om 11 uur wordt de vergadering voortgezet met het ant woord van de regering en de re- en duplieken. Minister-president Biesheuvel stel de gistermorgen kamervoorzitter Van Thiel schriftelijk op de hoogte van de beslissingen. Daarbij deelde hij mee, dat hij bereid was dinsdag 22 augustus in de Kamer een verkla ring af te leggen. Van de kant van de oppositie kwam evenwel het verzoek het kamerdebat reeds volgende week te houden. Na- res overlegen tussen de premier en mr. Van Thiel leidde ertoe dat de be slissing viel op donderdag 17 en vrij dag 18 augustus te vergaderen. Het KVP-Tweede Kamerlid Van Schaik heeft gistermorgen in de frac tievergadering, meegedeeld dat hij er bezwaren tegen heeft als in de pe riode voor de komende verkiezingen en ontbinding van de Tweede Kamer politiek belangrijke zaken worden af- Pi iiises Margriet naar jubilerend Holland in de FS DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen op 9 september het middelpunt zijn van de feestelijkheden ter gelegen heid van de 125ste verjaardag van de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan. De prinses en haar man zijn ook uitgenodigd om de dag ervoor aan wezig te zijn op de grote gereed- schappententoonstelling in Chicago. Zij zullen later nog een uitstapje maken naar het nationale park in de Rocky Mountains in Colorado. gehandeld. Hij zal, indien hfl dit noodzakelijk vindt, stemmen tegen behandeling van die onderwerpen en zonodig ook tegen de desbetreffende voorstellen. Hij was maandagavond niet aan wezig, toen zyn fractie beraadslaagde over de vraag van formateur Bies heuvel of er bereidheid was mee te werken aan een vier-partijenkabinet. Mr. W. Aantjes. voorzitter van de Tweede-kamerfractie van de ARP heeft gisteren de wel gehoorde ver wijten weerlegd, dat de ARP in de afgelopen dagen opnieuw voor de WD zou hebben gekozen. In 't wede- blad "Nederlandse gedachten" van de ARP schreef mr. Aantjes: "Dat verwijt is onjuist". Volgens mr. Aantjes is de ARP eenvoudig doorgegaan met degenen die na het uittreden van DS'70 be reid waren op dezelfde voet met el kaar door te gaan, al is die rit door de vervroegde verkiezingen wel be langrijk korter geworden. Bewoners van de Rotterdamse Paarlstraat hebben gisteravond de hele inboedel van een Turks pension uit het raam gegooid. De eigenaar van het pension en de Turken die er rvoonden, hadden in de loop van de dag de buurt in verband met eerder ontstane moeilijkheden reeds verlaten. ROTTERDAM (ANP) De offi cier van Justitie by de rechtbank in Rotterdam, mr. W. D. Meeter, heeft gisteren een Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist te gen de 43-jarige schoonmaker Jan van der W. uit. Rotterdam. Op 21 mei bracht, de man de stief vader van zijn vrouw een fatale steek met een uitbeenmes toe. Henk Schou ten (48) overleed een dag later in het ziekenhuis aan de gevolgen van een dertien centimeter diepe steek wond in zijn buik. Het familiedrama speelde zich af op een volkstuincomplex bij Hille- gersberg, waar Jan met zijn gezin en zijn schoonouders het pinksterweek- einde doorbracht. Aanvankelijk leken het dagen van verzoening te worden. De ruzie die in de familie heerste, werd in de cantine onder het drin- RHENEN Van maart tot de cember '71 slaagden twee koks-kor poraals by de Koninklijke Land macht er in voor bijna een ton aan antiek electronische apparatuur buit te maken. Overdag stonden Herman N. (26) en Anton S (24) respectievelijk af komstig uit Ede en Odilliapeel. Bra bant, keurig in de keuken van de ka- zei'ne te Ede. 's Nachts ontpopte het duo zich als beroepsinbrekers, die in Gelderland en Brabant afgelegen huizen in dure buurten bezochten, en rich door middel van glassnijders en een brandweerbijltje toegang ver schaften tot de villa's. Klokken, sieraden, zilveren kande laars, medaillons, zilveren cassettes, antieke munten, waarvan een zelfs een waarde had van 2000 gulden, be hoorden tot de buit. Maar ook kleu rentelevisies, cassette-recorders, ver rekijkers, foto- en filmcamera's lie ten de twee koks niet staan. Zo roofden ze in de tweede helft van d ecember by na het hele panne- koekenhuis in Ede leef. Blasbalgen, pachtgeweren, doofpot ten, een antieke koffiemolen, kortom alles wat maar van enige waarde leek werd meegenomen. Door deze in braak liep de zaak stuk. N. hing het jachtgeweer, een dub belloops thuis bij hem aan de muur, en aangezien hfj geen vuurwapen- Gisteren stonden ze voor de krijgs raad te Arnhem, waar ook het mo tief voor serie diefstallen en inbra ken uit de verf kwam. Voor N. die er mee begonnen, was antiek een hobby geworden, „Hy was er zuinig op en wist er alles van stond in het proces-verbaal. Maar dat niet alleen. Herman N. had een vader die in zijn hele leven nog nooit enige belangstelling in het doen en laten van zjjn zoon had gesteld. Als Herman een auto had gekocht, pa was wel de laatste die er iets over zou zeggen. Dit vrat aan de korpo raal, die zijn vader met de bergen antiek, die hij allemaal in zyn eigen flat neerzette, wilde overtroeven. De eis van de auditeur-militair J Bekkering was in vergelijking met de omvang vrij mild: 8 maanden Nieuwersluis, waarvan 3 voorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De krijgsraad vond deze straf ook te licht en maakte er 12 maanden Nieuwersluis, waarvan 7 maanden voorwaardelijk met aftrek van. Dit betekende dat de beide korporaals, die tevens uit de dienst ontslagen werden, gisteren op vrije voeten kwa men. Behalve enkele verkochte voor werpen kon praktisch al het antiek terugbezorgd worden bij de eigenaar* ken van een pilsje bijgelegd. Een op merking van een schoonzusje van Jan, die oorzaak was van de ruzie, leidde echter tot de tragische gebeur tenissen. Tot grote ergernis van schoonvader Henk laaide de ruzie weer op en om er resoluut een einde aan te maken, begaf hij zich met zijn andere schoonzoon Teun naar het huisje van Jan, waar hy de man voor de ogen van zijn vrouw en drie kinderen tot tweemaal toe tegen de grond sloeg. "Een heel belangrijk ogenblik in de zaak", aldus de officier. De verdachte kon het niet verkroppen dat hy op zijn eigen domein afging voor zijn vrouw". De vernedering was Jan in derdaad teveel. Verhit door de alco hol (1,35 promille) greep hij een mes uit een aanrechtlade en stak dit in de buik van zijn schoonvader. "Ik wilde hem niet doden. Ik was alleen doodsbang van die twee. Ze wilden me een afstraffing geven, om dat ik de vrouw van Teun had be ledigd". zo verklaarde Jan voor de rechtbank. Hoewel de officier van meninig was, dat Jan op het moment van de steek niet meer werd bedreigd, zag hij af van de primaire ten lasto ge legd doodslag. Van het subsidiaire toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbend liet het laatste gedeelte vallen, om dat dit niet kon worden bewezen. De raadsvrouwe van Jan pleitte voor ontslag van rechtsvervolging, omdat volgens haar sprake was van "nood weerexces". BAARN (ANP) De twaalf me dewerken van de inrichting voor geestelijk gehandicapten „Eemer oord" te Baarn, die vorige week hun ontslag hebben ingediend om dat zy zich niet met het beleid van geneesheer-directeur dr. A. A. Eggink konden verenigen, zullen definitief niet in hun functies te rugkeren. Het bestuur van de Stichting Nederlands Hervormde Inrichtin gen voor Geestelijk Hulpbehoeven den. waartoe Eemeroord (sinds twee jaar in gebruik) behoort, heeft geen aanleiding gezien om het dienstverband met dr. Eggink te be ëindigen. Het bestuur is de staf medewerkers, die dr. Eggink een dictatoriaal beleid en onvoldoende aandacht voor de intermenselijke verhoudingen verwijten, in zoverre tegemoet willen komen, dat het naast de directeur-geneesheer ook een algemeen directeur zal benoe men. Voor de betrokkenen is dit niet voldoende: zy willen dat dr. Eggink verdwynt. Tot de medewerkers, die hun ont slag hebben ingediend, behoren de adjunct geneesheer-directeur dr. W. Quax, de arts F. Wassenaar (28), Het bestuur verklaarde gisteren dat het deze personeelsleden „by herhaling tot zeer recent heeft ge vraagd, op het ontslag te willen terugkomen en tenminste het ne men van ontslag te willen uitstel len totdat een diepgaand onderzoek door het bestuur naar allerlei ach tergronden zou zyn afgerond". „Het enige weken vergende onder zoek heeft geleid tot het besluit van het bestuur, een algemeen di recteur naast de geneesheer-direc teur te zullen aantrekken, teneinde in duideiyk geconstateerde tekort komingen in met name de sector van het personeelsbeleid te voor zien", aldus het communiqué. Voor deze functie zou dr. Quax in aan merking komen. De gevraagde ontslagen zullen volgens het bestuur eervol worden verleend. Aangezien voor de werk situatie met het oog op de zorg voor de patiënten primair de terug keer van de rust op het terrrein en in de gebouwen volgens het bestuur een vereiste is. is de betrokkenen tevens meegedeeld, hun werkzaam heden op die dag af te sluiten en het inrichtingsterrein niet meer te betreden. Op „Eemeroord" werken 300 per soneelsleden voor 350 patiënten. Naar de mening van het bestuur zyn door de zeer snelle uitgroei van „Eemeroord" in de begeleiding van het dageiyks bezig zyn en in het met elkaar samenwerken rondom de patiënten spanningsvelden ontstaan in het intermenselyke vlak, die tot de huidige crisissituatie hebben ge leid. „Hierdoor kon de inzet en het enthousiasme niet meer zo tot hun recht komen als een ieder graag zou zien", aldus een best uur com muniqué. DORDRECHT (ANP) Veel Dord- tenaren, die in de nacht van 5 op 6 Juli schade aan hun huisraad heb ben geleden doordat zich boven het eiland van Dordt een wolkbreuk voordeed tengevolge waarvan stra ten blank kwamen te staan en het water in laag gelegen stadsdelen in de huizen drong, zyn niet tevreden over tegemoetkomingen, die de ge meente van plan is te verstrekken. Een comité "wateroverlast" heeft een protestbrief naar het gemeente bestuur gestuurd en de ontevredenen zelf zyn van plan met z'n allen naar het stadhuis te gaan om bezwaar schriften in te dienen. De gemeente doet de uitkering in het kader van de bystandswet die normen stelt wat betreft het gezins inkomen. Van een integrale vergoe ding der schade zoals gevraagd is, is geen sprake. De gemeente, die zich Juridisch niet aansprakelyk voelt voor het onvol doende functioneren van de riolering in de nacht van "kleine ramp", heeft daar de middelen niet voor. zy heeft zich tot het ryk en het nationaal rampenfonds gewend met het ver zoek hulp te bieden. Maar tot dusver is er niets uit de bus gekomen. Om snel te kunnen helpen worden via da bystandswet uitkeringen gedaan. MAASTRICHT De 46-Jarige Maastrichtse fabrikant P. J. C. is door de politie aangehouden op ver denking van verduistering van byna negentig mille ten nadele van een bedrijf in Eysen. De man zou het geld in 1970 en 1971, toen hy directeur was van dit bedrijf, hebben verdonkeremaand. Hy wordt ook van belastingfraude verdacht. UPPSALA (AP) De populaire Zweedse schrijver Bernhard Nogdh is op 72-jarige leeftijd in Uppsala ge storven. Samen met Wilhelm Moberg de schrijver van emigrantenverha- len, was Nogdh de populairste schrijver in Zweden. Zijn werken rijn vertaald in het Duits, Neder lands en Noors. Zijn best bekendste boeken han delden over het harde leven in Lap land, waar hij verscheidene jaren heeft gewoond. In Duitsland haalde één van zijn boeken een oplage van 300.000 exem plaren. Hij heeft 30 romans geschre ven, waarvan er vier verfilmd zijn. HAARLEM (ANP) De eerete fase van de verbouwing van de Haarlemse Stadsschouwburg, die in 1918 in gebruik is genomen, is ge reed gekomen. Voor de werkzaamhe den had de gemeenteraad 1.234.000,- gulden beschikbaar gesteld. Door een aantal trappen te ver wijderen is de totale breedte van het toneel uitgebreid van 16 tot 18 me ter. De levensgevaarlijke trekken wand ls vervangen door een nieuwe Installatie. Door het verplaatsen van de toneelingang kon het aantal trekken met vijf worden uitgebreid. De zaal is oplopend gemaakt waar door het richt op het toneel verbe terd is. Het aantal plaatsen van "K) is met een twintigtal verminderd. De officiële heropening van de Haarlemse stadsschouwburg is bepaald op vrijdag 8 septem ber. Dan geeft de toneelgroep Cen trum de premiere van „Vis voor vier".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7