"VONDST VAN AKERENDAM WAS GEEN VERRASSING" ubilea bij De Sleutels JEUGD PLAKT EN KNIPT BESTUUR EN LEDEN "ONS BELANG" VINDEN ELKAAR Eenheid der kerk ONDERZOEK NAAR VOC- HANDEL OP AZIE 'COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN' MOET CONFLICTEN OPLOSSEN J. R. Bruijn en F. S. Gaastra: j VRIJDAG 11 AUGUSTUS 197i LEIDEN fr Sommige handelsschepen overleefden een flinke storm niet. (afb. uit Museum Prins Hendrik in Rotterdam) e Wereldraad van Kerken heeft aantal liederen uitgekozen voor u «nationaal gebruik. Het ligt in de Deling dat oecumenisch liedboek alle talen over te zetten. Enkele eren daaruit zullen gezongen op de ontmoetingsdag in echt. Dan kan ieder in zijn eigen meezingen. Dat is toch wel verre ideaal. Als in een Nederlandse de nieuwe psalmberijming ge- ken wordt en een gedeelte van de eente zingt nog de oude berij- dat gebeurt soms dan Jkt dat niet al te fraai. Maar het ^log prachtig, vergeleken bij het geluid van zeg maar 20 ver- llende taaigroepjes, die wel de- le melodie zingen, maar natuur- met volkomen verschillend klin- le woorden. Iets dergelijks is wel gepresteerd op socialistische of nunistische bijeenkomsten met ntemationale. 5 j dit alles denken we nog niet de bijna onmogelijke taak. een 8 te vertalen, zodat de inhoud' bijna blijft en het toch gezongen ^worden op dezelfde maat,, klank- ritme en melodie, is evenwel een ideale oplossing 2 elijk. Want een werkelijk inter- I nationaal christelijke liederenbundel is er al, nml. in het Esperanto, de enige taal, die men terecht inter nationaal kan noemen en ook de èhige, die niet te moeilijk is. De bundel heet „Adoru Kantante, evan- gelia himnaro" en is in 1971 klaar gekomen na jarenlange arbeid van 'n zeer deskundig internationale com missie van himnologen, taalgeleer den, theologen en musicologen. Hij bevat 262 christelijke gezangen, waaronder allé algemeen bekende uit vele landen en kerken. Het boekwerk met vierstemmige bewerking van de melodie is een uitgave van de Internationale Bond van Christen Esperantisten. Die betrekkelijk kleine groep, gehandicapt door geldgebrek, heeft dus al volbracht, waar de We reldraad nog aan moet beginnen. Als ooit de Oecumene echt zal verwe zenlijkt worden, dan zal men dat ze ker niet kunnen bereiken zonder één taal. die allen verbindt. Wie hierover meer wil horen, wende zich tot ondergetekende of tot mevr Koopmans, Vendelstraat 10, telefoon 41009. W. KRIKKE, Storm 41, Wassenaar, tel. 01751-5412 het leukste halve pruikje dat U deze zomer kunt kopen. met (echt haar garantie) 79. De beach-fnll staat eindeloos Jong en Is een romantische aanvulling op bet eigen haar. De beach-fall maakt In een hand- In totaal gaat het om ongeveer achtduizend handelsreizen tussen Nederland en Azië. Alle gegevens over de schepen, de bemanning, eventuele passagiers en de waarde van de la ding werden op kaarten gezet. Begin dit Jaar kwam dat voorbe reidend werk klaar en Gaastra nam het werk over. De kaarten met ge gevens zijn inmiddels aan de com puter gevoerd en eind oktober hoopt men de conclusies van het onder zoek binnen te hebben. Doel van het onderzoek is een Engelstalig naslagwerk. In een uitgebreid voor woord zal op samenvattende manier een beeld van de VOC-handel naar Azië worden gegeven, de rest van het werk zal in beslag worden ge nomen door een aantal tabellen, waarin de gegevens over alle reizen van de VOC-schepen zijn verwerkt. Bruijn: „De uitgave zal Engelstalig zijn omdat er v. buitenlanders zeer interessante gegevens in staan. Over Bengalen bijvoorbeeld, het tegen woordige Bangla Desh, hebben we een schat aan gegevens omdat het vroeger een van de centrumhavens van de VOC had. Veel landen in Azië hebben zelf nauwelijks een ge- I schreven geschiedenis. Uit deze ge- gevens kunnen ze veel over hun eigen land te weten komen". Gaastra: „Door dit onderzoek we- ten we, dat de Akerendam op zijn eerste reis is vergaan. Het schip was via Schotland op weg naar Azië en is daar tweehonderd jaar geleden in een storm vergaan. Het werd naar de Noorse kust geblazen. Die route via Schotland werd vaker genomen, niet alleen wegens de weersomstandig heden, maar ook omdat het nauwe Kanaal nog wel eens werd benut door vijandige landen, die op die manier de handel belemmerden met hun oorlogsvloten. In totaal heeft de VOC vijfduizend uitreizen en drie duizend thuisreizen in haar boeken genoteerd. Dat verschil zit in de schepen die in Azië bleven om daar verder handel te vervoeren en na tuurlijk in de schepen die zijn ver gaan. Vanuit Batavia of Bengalen voeren de schepen naar Ceylon, Ja pan, China, Perzië. Die Aziatische handel hebben we niet in het on derzoek opgenomen. We weten over die in totaal acht duizend reizen de gegevens over het schip zelfhoe oud het was, waar het werd gebouwd en door wie, we weten wie kapitein was en wie er in de be manning zaten. Er zijn gegevens over de relsduur en de rouie, over de waarde van de lading die werd mee genomen naar Nederland. Mij is opgevallen, cat van de on geveer driehonderd mensen die ge woonlijk meegingen naar Azië, nooit meer dan honderd, honderdtien, weer terugkwamen. Een deel van de be manning bestond uit soldaten die bestemd waren voor de handelspun- ten van de VOC. Een deel stierf on derweg. In bepaalde perioden was dat sterftecijfer bijzonder hoog en ik ben nog aan het uitzoeken waar aan dat lag. Het kan de conditie geweest zijn, waarin de mensen aan boord gingen. Over de lading weten we, dat het schip op de heenreis voornamelijk was gevuld met geld, ballast (stenen) en voedsel voor zo'n maand of negen. Op de terugreis bestond de lading alleen uit handel. Bijna de helft van de bemanning bestond uit buitenlanders. Mensen uit Duitsland. Scandinavië. Een soort gastarbeiders die veel geld konden verdienen op de schejren van de VOC. Ze werkten destijds .zeifs op de oorlogsvloot. De gegevens die we straks uit de computer krijgen zijn oijvoorbeeld het toale aantal vergane schepen of het verloop van de sterftecijfers aan boord. Er liggen over de hele wereld nog tientallen onontdekte schepen op de zeebodem en ze zijn allemaal netjes opgetekend. Voor schatgravers zijn de uitgaande schepen natuurlijk veel interessanter, die liggen voi geld, net als de Akerendam. Voor ons :s een dergelijke vondst van weinig waarde. Van het schip zelf is niets over. De Amsterdam, die voor de Engelse kust onder het zand ligt Degraven, is voor ons veel interessanter, omdat die nog gaaf is. Alle schepen die zijn vergaan zijn verrot, behalve de schenen die in de Oostzee liggen. Dat komt door de paalworm, een houtvretend beest dat in de Oostzee door het zoutge halte niet voorkomt. De Amsterdam is bewaard gebleven omdat hij in het zand is gezakt. Gelukkig is bet geld er destijds al afgehaald, zcdnt we niet bang hoeven zijn voor men sen die geld zoeken". Brufjn: „Er worden tegenwoordig regelmatig wrakken gevonden. Dat komt omdat de technien net toelaat en de mensen veel vrije tijd hebben voor zulke sporten. De vondst van de LEIDEN De ruim 2500 vakan- tieknipselpakketten, welke door de Fasson fabrieken in Leiden en Ha- zerswoude op donderdag 27 juni wer den uitgereikt, hebben duizenden kinderen aan het knippen en plakken VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste maten. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181. ADVERTENTIE NU LEVERBAAR DE HIT SINGLE POP CORN f 4,95. SAM VAN WEESEL ZN. HOGEWOERD 112 - LEIDEN Akerendam was niet bijzonders, al leen omdat er geld lag is er zon ophef van gemaakt. Overigens sta je wel verbaasd over de hoeveelheid edele metalen die des tijds zijn uitgevoerd. Miljoenen gul dens. De VOC voerde alleen geld uit en bracht er goederen voor terug. Dat geld was overigens weer afkom stig van de handel met bijvoorbeeld Spanje en Mexico. De zilvervloot die Piet Hein heeft veroverd voor de West-Indische Compagnie, dat vonden de Nederlandse kooplui he lemaal niet zo leuk. Als dat geld niet was veroverd was het via de handel bij hen terecht gekomen. Wat mij bij dit onderzoek vooral is opgevallen is de nauwkeurigheid waarmee de mens uit die tijd alles opschreef. Hij bleef schrijven met zijn ganzeveer, wat er ook gebeur de. De kapitein moest zijn hele voedselvoorraad verantwoorden en alles wat meeging en wat overbleef werd opgetekend. Had hij anderhalf vat bier moeten afleveren en dat onderweg laten opdrinken. dan kreeg hij dat later op zijn brood. Het is wonderlijk, dat we na zo veel jaren nog een zo precies beeld kunnen krijgen van de handel naar Azië in die tijd". Bij Fasson zijn al ongeveer 150 in zendingen binnen en nog elke dag komen erbij. De kreativiteit kent geen grenzen. Complete, beplakte kartonnen fabrieken zyn erbij. Prachtige landschapstaferelen en als een der eersten zelfs een afbeelding van een directeur van Fasson. Welke was niet helemaal duidelijk. Gezien de nog steeds binnenkomen de werkstukken heeft Fasson beslo ten de inzendtijden te verlengen tot en met vrijdag 25 augustus. Een uitgebreide selectie van de in gezonden werkstukken zal op de Lei- dato, welke van 8 tot met 17 septem ber in de Groenoordhal wordt gehou den, worden tentoongesteld. De prijzen zullen worden uitgereikt op de Leidato in de Groenoordhal op woensdag 13 spetember om 3.00 uur 's middags. Behalve de prijzen welke Fasson uitlooft, zal ook de directie van de Leidato enkele prijzen ter be schikking stellen. Verder zullen er neg een drietal publiekprijzen wor den uitgereikt. Op de foto een leuke impressie van de inzendingen, die in het bedrijf geëxposeerd zijn. Burgemeester en Wethouueis maken bekend, dat de normen voor: verlening van bijstand ingevolge de Algemene Bij standswet per 1 juli 1972 zijn gewijzigd overeenkomstig de ter zake geldende Rijksvoor schriften. De nieuwe normen zijn opge nomen in de „Richtlijnen voor de vaststelling van de bij stand krachtens de Algemene Bijstandswet", welke voor de prijs van f0,35 verkrijgbaar zijn c.q. ter inzage liggen bij het Bureau Voorlichting ten stadhuize en de Gemeentelijke Sociale Dienst, Steenschuur 21. LEIDEN De vondst van de Akerendam bij het Noorse Alesund is voor de twee Leidse deskundigen in de zeegeschie denis, dr. J. R. Bruyn en drs. F. S. Gaastra nauwelijks als een verrassing gekomen. „Wij wisten dat het schip daar lag en het was voor ons alleen leuk om te kijken of onze gegevens klop ten. Dat deden ze". De Akerendam was één van de achttienhonderd schepen die tussen zestienhonderd en achttienhonderd tussen Nederland en Azië voeren voor de Verenigde Oost-Indische Compagnie. De archieven waarin de complete gegevens van deze schepen staan opgeschreven zijn er nog steeds, ze zijn opgeslagen in het rijks archief in Den Haag. Vier jaar geleden vatten prof. dr. I. Schöf- fer, hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis, en dr. Bruyn, docent voor zeegeschiedenis, het plan op om uit die archieven een soort naslagwerk te destilleren. De vereniging voor Zuiver Wetenschappelijk Onderwijs bleek bereid het project te finan cieren. Vijf werkstudenten hebben drie jaar lang de boekhou ding van de VOC zitten uitpluizen. EIDEN De Meelfabriek "De Sleutels" had gisteren twee larissen in haar midden. Het waren de heren J. M. van den en J. G. J. Straathof, die het feit herdachten, dat zij voor tig jaar bij dit bedrijf in dienst traden. tegenwoordigheid van het per- 1 werden de jubilarissen en him Ie door de directie gehuldigd. heer Straathof werd toegespro- door de directeur, de heer H. J. ïrse, die o.a. memoreerde, dat aanvangsuurloon indertijd 50 bedroeg. In het bijzonder kwam i tóting, dat de verdiensten van I ttbilaris voor een groot deel la in het \{lak van de samenwer king. Als overtuigd vakbondslid gaf hij in de Ondernemingsaad blyk van realiteitszin. De heer H. J. E. Heikens, adjunct directeur, belichtte voornamelijk de loopbaan van de heer Van den Berg, Bij indiensttreding als hulpmonteur kwam de sterkte van de Technische dienst op 4 personen. In 1956 werd hij benoemd tot chef van de techni sche werkplaatsen, met totale bezet ting van 30 man. Vervolgens werden de jubilarissen toegesproken door de heer H. G. C. Bouckaert, die tevens de getuig schriften met erepenningen overhan digde van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer J. C. A. van Klink sprak als voorzitter van de Personeelsver eniging en overhandigde beiden een envelop met inhoud. Mede namens de heer Straathof sprak de heer van den Berg een dankwoord. Op de foto (Jan Holvast) v.Ln.r. de directeur en adjunct-directeur en de echtparen Van den Berg en Straathof. LEIDEN Na een zeer rumoe rig begonnen vergadering in het Sint Anfconius clubhuis hebben bestuur en leden van de waning- bouwvereniging "Ons Belang" el kaar gisteravond gevonden. Be sloten werd een "commissie van goede diensten" in het leven te roepen die de conflicten tussen bestuur en leden uit de wereld zal moeten helpen. Oorzaak van de onenigheid is op de eerste plaats de houding van het bestuur in de kwestie - huurharmoni - eatie. De bewoners van de huizen van 'Ons Belang' vinden de staat van hun woningen niet van dien aard, dat een verhoging van de huur op zijn i plaats is. Het bestuur heeft de huren echter inmiddels voorlopig de mi nister van Volkshuisvesting heeft nog altijd geen besluit genomen over de harmonisatie in Leiden met 6% verhoogd, volgens de bewoners zon der dat daar zelfs maar een kennis geving aan vooraf gegaan is. Wantrouwen Een tweede conflictpunt is een in gezonden stuk in deze krant van 28 Juli, waarin bewoners van Plan- Noord het bestuur betichten van cor ruptie. Het wantrouwen dat by hen heerst heeft geleid tot het oprichten van een alternatief bestuur. Gisteravond werd onmiddellijk na dat de inleider, de heer W. F. Roders, consulent van de Nationale Woning- raad, de huurharmonisatie in kort bestek had uitgelegd, een motie van 1 wantrouwen tegen het bestuur op tafel gedeponeerd. De motie kwam echter niet in stemming, omdat het bestuur weigerde erop in te gaan. Men moest zich verder bepalen tot de huurharmonisatie, het onderwerp dat de agenda vermeldde. Dat leverde ovrigens ook heel wat rumoer en veel boze woorden op. Eén van de leden sprak van "zwart handel" in huren. „Waarom moeten wij een hoge huur betalen, die niet in overeenstemming is met ons loon? Waarom wordt die huur steeds een klein stukje hoger gesteld, en niet maar gelijk f50.- in één keer?" „Woningbouwverenigingen", meende j een ander, „moeten zich achter ons j opstellen. Per slot van rekening zijn het sociale instellingen", 1 Het bestuur beloofde tenslotte een brief naar het ministerie van Volks huisvesting te zullen sturen waarin het bestuur verklaart tegen de huur verhoging die de harmonisatie met zich meebrengt te zijn. Daarna werd het voorstel om een commissie van goede diensten In het leven te roe pen. bestaande uit een lid van het bestuur, een lid van het alternatieve bestuur en een neutrale derde per soon, in stemming gebracht. Dit voorstel was in het begin van de door de voorzitter van de raad van avond door de voorzitter van de raad van commissarissen J. Koet inge diend. Van de aanwezige leden stemden 83 voor eze commissie, 17 tegen. Wanneer de huurharmonisatie ln Leiden wettelijk wordt ingevoerd, zal "Ons Belang" nogmaal vergaderen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3