'OOR TWAALF MÜNCHEN Spasski vecht wanhopig voor remise °ees Vellenga dressuur is turnen voor paarden gaat: Tips voor Duindigt Volleybalteam kan alleen nog hopen op bedanken Tunesie Bayern verslaat Feyenoord: 2-0 Halve etappe Tour '73 in Rotterdam FISCHER MIST EEN PAAR UITSTEKENDE KANSEN OP WINST IRSCHOTEN Bij na alles i'n de woonkamer van zijn Voorschotense flat wijst iek naar bijn hobby. De lampekap, het schilderij aan de muur, de bekers op de kast, outsnijwerk, de asbak in de vorm van een hoefijzer, de laarzenknecht" op de I. Al die voorwerpen zijn de tastbare bewijzen van de specialisatie waariin hij bij 1 terecht kwam; van de sport die hem naar München gaat brengen. Om maar ge- ian en paard te noemen: Kees Vellenga (de man) reist op 21 augustus samen met inkron (het paard) af naar de Olympische Spelen. van de Nederlandse ir-equipe, die na een lange van onzekerheid ten- de tickets voor Mün- 1972 kreeg van het NOC clandsch Olympisch Comi- let grote 'uitzendbureau' ederlandse sporters streek ,4 elijk de hand over het erharde hart, hoeivel met eid is te voorspellen dat dressuurploeg niet meer n vijfde tot achtste plaats weggelegd op een totaal fyaalf deelnemende teams. Vellenga (25 jaar, getrouwd, ntje, afgestudeerd arts en nu ib sn de vervulling van zijn mi- dinestplicht) beseft de be- mogelijkheden van de vader- ploeg. zegt. „De limiet was ook gericht. Er gold dat er le Tombe kans aanwezig moest bij de eerste zes te komen. olute limiet was niet te stel- lat je bij dressuur met pun- ide juryleden werkt (en dat nogal eens), aan die verge- limiet dachten we zelf te ^voldaan. C#p de leatste grote In Aken" f minuten werd Nederland, begin juli, achter West-Duitsland en n en de dressuurploeg dacht 101de drempel te hebben over- Het NOC hield de ruiters Eang in spanning, schermde e [umenten als: er waren te :r ilympische landen in Aken, sliste tenslotte gunstig. Kees is blij met dat besluit, al dat zijn sportieve activiteit ^jipelen zal zijn samengeperst 25 s twaalf minuten, dè tijd die is oor het afleggen van de :he proef in de landenwed- 'n oordringen tot de individuele v er niet bij. Hij: „Als we reëel s twaalf minuten de tijd ik naar München ga. Al- «acht besten van de landen- komen een dag later nog een verkorte individuele En daar zullen geen Ne- rs bij zijn. Wel drie West- een paar Russen, Zweden of sers. Ruiters uit de ploegen de plaatsen al vaststaan. I itsland wint zeker goud, de pakken ongetwijfeld zilver, j of Oost-Duitsland krijgt zijn de eerste vier plaatsen °fcdenwedstrijd al bezet, daar- een aantal landen van ge- a erkte waartoe Oostenrijk, and, Denemarken. Nederland i cht ook Engeland behoren". J nt-opnamen alf minuten München wordt r Nederlandse combinaties et nog een reserve worden iizen: ik weet dus nog niet of in, want we ontlopen elkaar eg maar wemdg") het pro- II langdurige geduld vergende 11 dingen samengeperst. Vei lt München kan alleen maar zijn van de vor- van een paard. Dressuur vijf tot tien jaar. Löwen- ik nu vier Jaar, zelf houd i'n zes jaar met de dressuur it betekent elke dag zo'n uur serieus trainen, dat ook voortdurend beoordelen paard zijn oefeningen doet. te kijken is het wellicht n elend, het is interessant om Dressuur is datgene wat ard tot op zekere hoogte men, dressuur is de metho- o mnastiek, of het turnen voor Zeker geen kunstjes leren woord zou suggereren. Dres suur is de systematische gymnastiek die moet leiden tot een harmonisch geheel van paard en ruiter. Er komt veel theoretische kennis bij kijken, je moet gevoel hebebn voor de bewegin gen van het paard, Je hebt er een zekere mate van conditie voor nodig (al kun je rustig een borrel drinken en laat naar bed gaan als er geen wedstrijd is) en je moet er een spe ciaal karakter voor hebben. Geduldig zijn". „En dat is hij", meldt zijn vrouw als Vellenga even weg is. „Hij is ontzettend rustig, heeft erg veel geduld en is vaak hard voor zich zelf". Dat geduld heeft Kees Vellenga «"„Je kunt dressuur vergelijken met de verplichte figuren bij het schaat sen") niet alleen nodig bij de opvoe- dmg van tweejarig zoontje Maarten, die trouwhartig meldt dat hij in het bezit is van een auto. Vier paarden heeft hij gestationeerd in een zelf gemaakte stal bij het huis van zijn zwager in Moerkapelle („om het fi nanciële voordeel.. Ik heb lang bij Pagasus in Warmond getraind, nu train ik op de grond van mijn zwa ger"). Twee daarvan zijn „toekomst- paarden", de andere twee zijn Don Vasco en Löwenkron. Van die twee maakt Löwenkron de sterkste ont wikkeling door. Vellenga: „Dat is het beste paard en hij heeft de moge lijkheden om nog geweldig vooruit te gaan. Maar hij is minder betrouw baar omdat hij korter in opleiding is en de kans op mislukking is groter omdat de harmonie nog niet zo groot is. Löwenkron is minder evenwichtig hij stamt van een Duitse vader af wispelturige karakters heeft voortgebracht. Met Don Vasco (in Nederlands kampioen) ben ik toe vallig in de dressuur verzeild geraakt. Ik deed al aan sprüigen en military, nam ook eens deel aan een dressuur - wedstrijdje en zag er wel wat in. Don Vasco is betrouwbaar, fris en vol energie, alleende Olympische proef gaat hem boven de pet. Dat is hem te zwaar." En Kees Vellenga zal zijn paard dan niet dwingen die proef toch te voltooien: „Persoonlijk houd ik bij de „samenwerking" van een basis van vrijwilligheid. De harmo nische eenheid tussen paard en rui ter moet je volgens mij niet met ge- W ispelturig München 1972 lokt Kees Vellenga, die voor de Spelen buitengewoon ver lof krygt. Hij: „We gaan vol goede moed. Er is een stijgende lijn plus de goede hoop dat we daar een goed figuur slaan, al hebben we niet van de hele mooie paarden met die ge weldige gangen zoals de Westduitsers hebben. We willen ontzettend graag laten zien wat we kunnen, ook om dat het goed is voor de sport. Sinds 1936 is er geen Nederlandse équipe meer op de Spelen geweest, want daarna is de dressuur in het slop geraakt. Waarschijnlijk omdat het leger de paarden heeft weggedaan (het aardige is dat ik, al zes jaar ge traind wordt door een ex-overste van het Hongaarse leger Von Hazslins- zky), de dressuur werd overgenomen door burgers en pas de laatste jaren maakt de paardesport erg veel op gang. Daarom is het zo mooi dat we naar München gaan. Het kan een stimulans zijn RCL naar gelijkspel LEIDERDORP Na de daverende verrassende 40 'oefenzege' op twee deklasser Rljnsburgse Boys heeft Lei derdorps RCL gisteravond op eigen sportpark De Bloemert wat 'gas' terug moeten nemen. De oefenpartij tegen de Haagse vierdeklasser Ornas eindigde in een 22 gelijkspel. Zon der verdediger Jaap Anker (voorlopig uitgeschakeld met een gescheurde pees), ex-UVS-er Sjoerd Teske (voor onderzoek opgenomen in het zieken huis) Bert de Ruiter en doelman Wijma voetbalde RCL niet zo impo nerend als zaterdag. De Leiderdor pers, toch wel wat beweeglijker en beter dan de jonge Ornas-ploeg, slaagden er pas diep in de tweede helft in via Leo van den Berg (pass Leo Hall) en Bas Edeerveeneen weid afdwingen. Maar natuurlijk, I voorsprong te nemen. Ornas kwam discipline moet er zijn. Soms maakt j echter sterk terug en finishte ten- zo'n paard zich er met een Jantje slotte toch nog op 22. Kees Vellenga: blik gericht op München. (Foto Jan Holvast) Den Haag —Na de vele klassiekers i Jour de Java-prijs: 1. Jodney B 2 en topevenementen van het afgelo pen week-end doet de organiserende koninklijke Harddraverij en Ren- vereniging het zondagmiddag wat kalmer aan. Het tien nummers tel lende programma telt geen uitschie ters, al is het wel opvallend dat zo wel bij volbloeds als de dravers van een grote belangstelling sprake is. Bij de cü-avers zijn een aantal favo rieten die op papier niet kunnen verliezen. Gunner Dear is in topvorm en ont moet in de draverij internationaal geen indrukwekkende tegenstand. Isolde O en Habanera hebben 't voor het zeggen in de 2500 m. lange draverij om de Lex Hanover-prijs. Inca, na Gunner Dear en Jonker Volann, dit jaar de meest sukses- volle draver van trainer Piet Smit probeert in de Notekraker S-prijs ongeslagen Duindigt-rekord te handhaven. Door de aanwezigheid van Iron - Igor M. en Hellen Car bonari een moeilijke bezigheid. DRAVERIJEN: Jour de Java-prijs: 1. Jodney B 2 Jet Westlandia. 3. Jose K Outsi ders: Jariolaine en Junoschk Jet Westlandia, 3. Jose K Outsi ders: Jariolaine en Junoschko II. Skymaster-prijs: 1. Jethro J 2. Ky- thera 3. Klara BJond Outsiders: Janes en Karla Buitenzorg. Lex Hanover-prijs: 1. Isolde O 2. Habanera 3 Ilse Hanover, Outsi ders: Horse L en Fair Play. Urdy Mars-prijs: 1. Gunner Dear 2 Treize F 3. Beachcomber Outside- Uranide. Notekraker S-prlJs: 1. Inca 2. 3. Hellen Garbonari Outsiders: Igor M en Jonathan. Dunst-prijs: 1. Idina J 2. Flintstone V 3. Francina Outsider: Goodwill. Lord Scotch-prijs; Imca Six 2. Igaan 3. Jungfrau Outsider: Iris B RENNEN: Jeugd-prijs (1): 1. Poly Trek 2. Forest Star 3. Heney's Roc ket Outsiders Eggerik en Attracti- Jeugd-prijs (2): 1. Sans Cesse, 2. Christiane 3. Frances Love Outsi der: Bebe-Boo Jeugd-prijs(3)1. Tuscan Pride 2. Josina 3. Ambition Outsiders: Yvanoka en Petronella L Na pré-Olympisch toernooi MONTPELLIER Het pré-Olym pisch volleybaltoernooi is voorbü. Ne derland heeft zich niet kunnen plaat sen, maar toch heerste er gisteravond grote tevredenheid in de Nederlandse ploeg. De derde plaats is behaald en dat was toch eigenlijk de plek waar men vanuit was gegaan. Natuurlijk heeft men gehoopt op een slechte dag vain een Oosteuropees team om op die manier München toch nog te halen, maar dat heeft niet zo mogen zijn. Om de doodeen voudige reden, dat Oosteuropese lan den best eens een slechte dag hebben, maar dan toch nog altijd beter zijn dan welk Westeuropees land ook. En welk Westeuropees land is er sterker dan Nederland op dit moment? De titel, die dit voorjaar door België werd behaald, hoort duidelijk aan Ne derland toe. In dit pré-Olympisch toernooi wer den België en Frankrijk verslagen, terwijl men ook West-Duitsland de afgelopen weken bedwong. Sterkste Westeuropese volleybalnatie, dat wel, maar wat zegt dat in een duel tegen een Oosteuropese tegenstander? Gisteravond tegen Roemenië heeft het Nederlandse team nog eens alles op alles gezet. Mochten de Roemenen gedesillusioneerd zijn door het on verwachte verlies tegen de Polen, dan moest men daarvan kunnen profi teren. Dat lukte de Nederlandse ploeg echter niet. ook al niet omdat in de tweede set Jan Constandse gebles seerd het veld moest verlaten en la ter bleek een vinger te hebben ge broken. Zes weken in het gips. Het is voor de Blokkeer-speler wel een zeer vervelend slot van dit toernooi. Met 3—0 wonnen de Roemenen de wedstrijd (15-9, 15-5 en 15-7). Zij kwalificeerden zich daarmee als twaalfde land voor München. Neder land kan nog slechts hopen dat Tu nesië zich terugtrekt. Polen had uiteraard geen moeite met Frankrijk en ülustreerde nog eens ten overvloede het verschil in kwaliteit tussen Oost- en Westeuro pees volleybal. De Polen begonen de wedstrijd wel met een redelijk sterke VALENCIA Bayern München heeft gisteravond in de tweede ronde van het toernooi om de 'oranje beker' met 20 (10) van Feyenoord ge wonnen. De wedstrijd werd voor 40.000 toe schouwers in het Luis Casanova sta dion in Valencia gespeeld. Linksbui ten Hoffmann opende de score na 44 minuten spelen en linksback Schwarzenbelk vergrootte de voor sprong tot 20 na 47 minuten. Feyenoord was het grootste ge deelte van de wedstrijd in de aan val, maar miste opgelegde scorings kansen. opstelling, maar toen de eerste set eenmaal binnen was met 15-12, kwa men alle Poolse reserves in het veld. Slechts spelverdeler Such, die later op de avond werd uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi, bleef de gehele wedstrijd in het veld. De Poolse reserves bleken echter ook te sterk voor Frankrijk. Met 15-5 en 15-6 werden de wel talentvolle, maar veel te onevenwichtige Fransen naar de vierde plaats verwezen, terwijl ze. evenals Nederland, een ogenblik heb ben gedroomd van de tweede plaats. Daarvoor echter was het nodig een Oosteuropees land te verslaan en dat nu zal voorlopig voor zowel Neder land als Frankrijk een utopie blijven. Het verschil is nog steeds erg groot, vooral als men bedenkt dat landen als Polen en Roemenië op hun beurt weer door Rusland met 30 worden verslagen. DEN HAAG Rotterdam krijgt volgend Jaar in principe een halve etappe in de Tour de France. Dit betekent dat op de eerste dag de rit ScheveningenRotterdam wordt gereden en men enige tijd later in de richting Antwerpen vertrekt. Een groot deel van dit wieler spektakel zal zich afspelen op de Coolsingel. Dit is gisteren bekend gemaakt door de stichting Tour de France 1973 Nederland. Holland wint Sneekweek SNEEK De Friese Regenboog zeilers hebben op de laatste dag van de 37ste Sneekweek met bijna 1000 deelnemers 't grootste zeüevenement in Europa geen revanche kunnen nemen voor de nederlaag tegen Hol land kort geleden tijdens de Kaag- week. De voorsprong die het Friese team in het eerste treffen op het Sne- kermeer had genomen (31.1 tegen 24 punten) is niet voldoende gebleken. De Hollanders werkten hun achter stand van de eerste dag geheel weg, om tenslotte met 57.1 tegen 52.1 te zegevieren. De beste prestaties leverden Roelof Wester (470 kl), Siebout Hiemstra (Spanker) en A. J. de Jong (Top klasse) die in deze zesdaagse zeilwed strijd ongeslagen bleven. REYKJAVIK Boris Spasski heeft gisteravond wanhopig gevochten om de dertiende partij alsnog in remise te doen eindigen. Na in het middenspel door de met zwart spelende Fischer ernstig in moeilijkheden te zijn gebracht, verbeterde de wereldkampioen zijn positie in het eindspel. Volgens vele grootmeesters moet hij in staat zijn om vandaag een pun ten- deling uit het vuur te slepen. Deense grootmeester Bent Larsen: tjjd had opgebruikt. Na de 4 e zet "Fischer heeft vanavond op het van zijn uitdager, dacht Spasski 28 laatst een paar uitstekende kansen minuten voordat hij zijn antwoord op op winst gemist. Nu heeft Spasski papier zette en aan arbiter Schmid nog alle kans op remise". Volgens Larsen was Spasski's 38e zet (Le5-f6) of een wanhopige of een duivels knappe of misschien wel allebei.. De Russische grootmeester Isaac Boleslawski, een van Spasski's 4 se condanten, zei over de afgebroken stand: "Fischer staat er nog steeds beter voor, maar nu hebben we ten minste een kans". Spasski weigerde gisteravond zijn 41e zet onder couvert af te geven. Hij wilde doorspelen, hoewel hij by het nadenken over zijn 40e bijna al zijn Het spel werd vanmiddag om 15.30 uur Nederlandse tijd hervat. Vroeger dan gebruikelijk doordat voor Fi scher vrijdag bij zonsondergang de sabbath begint. De organisatoren hebben nog wel even in spanning verkeerd of deze party zou doorgaan, want Fischer had gistermiddag nul op zyn rekest gekregen by zyn zoveelste protest. Schriftelyk had de uitdager aan scheidsrechter Lothar Schmid laten weten dat de voorste zeven ryen stoelen verwijderd moesten worden. Ook wüde hy geen kinderen meer in de hal. Fischer vond dat de toeschou wers hinderlyk dichtby zaten. Hy kon hen horen lachen, praten en snoep eten. "Het U)kt hier wel een kindex-speeltuin", aldus Fischer. Aljechin SpasskiFischer analyse: Wit: Spasski. Zwart: Fischer. Dertiende matchparty. Aljechin- verdediging. 1. e2-e4 Pg8-f6. Een opening, waarmee de uitdager grote ervaring heeft. In deze twee kamp kwam dit half-open spel nog niet op het bord. 2. e4-e5 Pf6-d5 3. d2-d4 d7-d6 4. Pgl- f3 g7-g6. Een zet die de laatste Jaren sterk in de mode is geraakt. 5. Lfl-c4 Ietwat verrassend. Vrywel altyd wordt hier voortgezet met 5. Le2. Pas de laatste tyd is de agressievere tekst zet uitvoerig geanalyseerd. O.a. heeft Bolesawski, een van Opasski's secon danten, de gevolgen bestudeerd. 5Pd5-b6. In een party Littlewood-Timman, Hastings '68-'69 volgde het goed speelbare 5. c6, waarna zwart vrywel gelyk spel verwierf: 6. 0-0 Lg7 7. ed6: Dd6: 8. Pbd2 0-0 9. Lb3 Lf5 10. Tel Pbd7 11. Pc4 Dc7 12. Lg5. Timman is nadien evenwel van het systeem afgestapt. 6. Lc4-b3 6. Lf8-g7 7. Pbl-d2 Bekend is hier 7. Pg5, hetgeen Parma eens tegen Gheorghiu pro beerde. Na 7d5 8. 0-0 0-0 9. Tel Pc6 10. c3 f6 11. ef6: ef612. Pe6 Le6: 13. Te6:, liep de party spoedig remise. 70-0 8. h2-h3 om de binding Lg4 te vermyden. d6xe5 9. d4xe5 a7-a5 10. a2- a4? Voorbereid PPIE een voorbereide variant. Vertrouw- wekkender lykt 10. a3, om de raads heer desgewenst lange tyd te kunnen behouden. 10Pb8-a6 11. 0-0 Pa6-c5 12. Ddl -e2 Dd8-e8. üi aanmerking kwam eveneens 12. Ld7. 13. Fd2-e4 13Pb6xa4. Een andere mogelykheid was 13. Pb3: 14. Cb3: Le6 en nu by voor beeld 15. Pc5 Ld516. Pd4 Pd7 17. Pd7: Dd7. 18. Tdl c5 19. Pb5 Dc6 en wit heeft het niet gemakkelyk. 14. Lb3xa4 Pc5xa4 15. Tfl-el Deze zet lokte in Reykjavik hevige discussies uit. Een deel der kyken- den verwachtte 15. Dc4. Daarop Ujkt de volgende variant gunstig voor zwart: 15Ld7 16. Dc7: Lc6 17. Pg3 Dd8 18. Dd8: Tfd8: 19. b3 Pc5 en zwart staat duidelyk beter. 15. Pa4-b6 16. Lcl-d2 Lokt de pion naar a4. maar het nut daarvan blyft problematisch. 16. a5-a4 17. Ld2-g5 h7-h6 18. Lg5-h4 18. Lc8-f5 19. g2-g4 Lf5-e6 Speelbaar is ai. zeker ook 19 Le4:, hetgeen elke aanval by voor baat uitsluit. 20. Pf3-d4 Le6-c4 21. Dd2-e2 21. dd8-d7 Gedurende enkele zetten speelt nu steeds de (on)mogelykheid van slaan op e5. Vermoedelyk kon zwart het zich nu permitteren, dus ipv. 21. Dd7. Men zie: 21. Le5: 22. Dh6; Lg7 23. Dd2, en zwart staat goed. Overigens dreigt na de tekortzet Le5 zeer sterk, daar het paard op d4 bhjft hangen. 22. Tal-dl Indien 22. Pc5, dan 22Dd5 en 23. Le7, faalt op 23Te8. 22 Tf8-e8 23. f2-f4 Een succesje voor wit. Voorlopig blyft de loper van g7 in zyn invloed beperkt. Men mag evenwel aanne men, dat wits remise kansen hier niet groot zyn. 23. Le6-d5 dreigt met liquidatie. 24. Pe4-c5 Dd7-c8 25. Dd2-c3 e7-e6 26. Kgl-h2 Pe5-d7 27. Pc5-d3 c7-c5 forceert een afwikkeling. 28. Pd4-b5 Dc8-c6 29. Pb5-d6 nog het enige, daar 29. Pa3, na 29 b5 kansloos is. 29. Dc6xd6 30. e5xd6 Lg7xc3 31. b2xc3 f7—f6 Opn »mars Verhindert 32. Le7, en dreigt met g5 elk gevaar te bezweren. Vandaar wits opmars. 32. g4-g5 h6xg5 33 f4xg5 f6-f5 34. Lh4-g3 Indien 34. Pf4, dan 34. ,kf7 en nu by voorbeeld 35. Pd5:, ed5: 36. Te8:, Te8: 37. Td5:, Te2+ en zwart staat gewonnen. Na 34. Pe5, Pe5: 35. Te5:, is waar- schynlyk 35f4 afdoende. 34. Ke8-H 35. Pd3-e5+ Pd7xe5 36. Lg3xe5 Wits tegenkans, kracht op de zwar te velden. Zwart staat vermoedelyk echter theoretisch gewonnen. Met 2 vrypionnen op verschillende vleugels leggen de lopers van ongelyke kleur over het algemeen nog maar weinig gewicht in de remise-schaal. 36. b7-b5 een alternatief was direct 36. ,a3. 37. Tel-fl Te8-h8 38. Le5-f6 a4-a3 39. Tfl-f4 a3-a2 40. c3-c4 Ld5xc4 41. d6-d7 Lc4-d5 De afgebroken stand luidt: Wit: Kh2, Tdl, Tf4, Lf6, pi. c2, d7, g5, h3. Zwart Kf7. Tt8, Th8. Ld5, pi. a2, b5, c5, e6, f5, g6. Wit heeft zyn 42ste zet onder cou vert afgegeven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15