e hengelaar en zijn visuitrusting root Ammers eiberdorp Ter Heijde: soort Staphorst aan zee I sport VELTMAN lers. 't Is niet zo'n verte- nblik: twee jonge eibers, golvende halsbewegingen drijfnatte kuikens naar rokken. Dooie kuikens, haantjes, waarvan er >er dag de zeer gezonde bijna vijftig ooievaars Kaard stillen. jere kant. de gretigheid, tt „overbodig" jonge le- lld met gekweekte rat- de spijskaart wordt ge- akt duidelijk, dat het ,Het Ooievaarsdorp ■railverde een werkzaam et bestaansrecht van het ibij Groot-Ammers. Drie opgezet om de schrik- uggang van 't aantal ooie- onze dijken te dwars- rval met cijfers te illu- I '33 telde men nog opge- I ibernesten en ruim 800 chouwden het toen nog vuile Sluiers bezoedelde DVERTENTIE )R RASHONDEN '%0 VOEDERS erkrijgbaar bij Haven 24 - Leiden vorig Jaar kon men re- men wilde, maar het residerende paartjes 6 oger dan 12. vaak met gejuich be van Kinderdijk en keerden dit voorjaar tt. Het totale bankroet oor de deur. Zoals in vaar de bevolking de slechts kent als een silhouet tegen de zo- e kunt je afvragen of om zijn. loog was ergens in het getuige van een hart- i executie. Drie naar ekkende ooievaars stre- een dak, de autochto- al wat vuurwapen mocht heten en nauwelijks een kwartier na aankomst begonnen de drie ooievaars aan hun allerlaatste reis. Wenden we onze blik naar zonniger kanten. Het in '69 uit puur enthou siasme geboren ooievaars dorp heeft vele moeilijkheden overwonnen en is rijp voor „nieuwbouw". De twee jongen, een derde haalde het niet. zijn vreet grage getuigen. De bedoeling achter het loffelijk streven, dat daar in de wijde polder nu in de nestveren steekt, is Ne derland geleidelijk aan weer met ei bers te verrijken. Niet mooi Wie rustigjes de tijd neemt om de ooievaar te bekijken komt tot de ontdekking dat die vogel eigenlijk niet eens zó'n mooie vogel is. Na tuurlijk de hoogpotige langbek is het aanzien wel waard, maar de lief de van de mens zal toch eerder bloeien door de rol, die deze grote vogel al eeuwenlang speelt in onze vertellingen en het bijgeloof. Beheerder Smits zegt het zo „Wanneer er morgen plannen op tafel zouden komen voor het stich ten van een lepelaarsdorp-de lepe laar is een prachtige vogel- dan moet je de centen maar vergeten. Voor ooievaars lopen de mensen nu eenmaal warm". Dat bleek overgens, toen in '69 het reservaat nog maar een gewoon weiland was. De fluks in de veren gezette organisatie „Vrienden van de ooievaar" was een schot in de roos. Overheidsinstanties sprongen bij en verenigingen en bedrijven voelden zich getroffen in hun senti ment. De NVSH en bij voorbeeld Stork-Hengelo (er zijn geen eibers genoeg om alle wapens en emble men te „zullen") adopteerden. Vergif „We voerden de vogels, waarvan er een aantal was geschonken door Max Bloesch, met vis. Uit de Lek Dat ging mis. Er stierven talloze dieren. Na een onderzoek kwamen diverse doodsoorzaken vast te staan, variërend van water achter de lon gen tot hartafwijkingen en vergrote levers. Die vis deed geen goed Ver gif?" Aad Smits, een tijdlang in uren voor en na zijn officiële werk actief en nu full-time als beheerder ingeschakeld, ging over op ratten en kuikens. Daarmee was de pijn geleden. Overigens, de naam Max Bloesch, is nauw verbonden aan het unieke stukje „natuur revali datiein Groot-Ammers. Hij is een Zwitser, die op het ogenblik meer dan hon derd ooievaars in zijn dorp heeft In de zo heilzame Helveetse lucht wiekte geen enkele ooievaar meer en hij besloot als eerste de natuur door middel van een speciaal dorp wat „bij te kleuren." Lucht in „Natuurlijk moeten de vogels weer de lucht in Nu zijn ze gekortwiekt, maar uiteindelijk zijn ze bestemo voor de vrije natuur. Maar eerst willen we een flinke „fokstal". Vol gend jaar hoop ik vier broedende paartjes te hebben. Het aantal moe; langzamerhand worden opgevoerd" Behalve het ouderpaar uit het ooie vaarsdorp, twaalf jaar oud en een geschenk van de genoemde Zwitser, kan de bevolking worden onderge bracht in één-, twee-, drie- en vier jarigen. Na vier Jaar zijn ze geslachtsrijp Het huwelijk .tussen twee eibers is geen zaak van loze beloften; spora disch blijkt het tussen de vele dor pelingen te klikken Wat gebeurt er nu wanneer de vo gels htm plicht hebben gedaan en klaar zijn voor de grote ruimte. „We hopen dus dat ze de verschil lende ooievaarsnesten in ons land zullen bevolken Misschien eerst hier in de buurt. Maar er zijn nog zoveel vraagtekens. Wij hebben ooievaars cadeau gekregen en ge kocht uit Zwitserland en nog ver- derweg. Die volgen normaal gespro ken de oostelijke trekroute, via de oostelijke Midden landse Zee-kust naar donker-Afrika. De vogels, die normaliter in Zuid-Holland hebben verbleven gaan naar noord-Afrika via de westelijke trekroute. Nie mand weet nu wat de „buitenland se" vogels, die hier hebben gewoond, zullen doen. Welke koers ze zullen volgen. Aan de hand van de ringen kunnen we tezijnertijd vaststellen" Maar elke ooievaar met een ring van „Het Liesveld" kan toch in die zuidelijke streken niet worden gelo kaliseerd? Een vraag, die om een droef ant woord vraagt. Want, zegt Aad Smits: „De meesten worden toch weer neergeschoten. Boven Frank rijk of Spanje". „De ooievaar-lieveling van het pu bliek". Natuurlijk! Maar het is toch ook wel geinig om zo'n symbool van nieuw leven van het dak te knallen. Tenslotte zijn er mensen genoeg. Ter Heüde aan Zee (gemeente Monster, halverwege Den Haag en Hoek van Holland) is ongetwijfeld de merkwaardigste badplaats van Nederland. Is het eigenlijk wel een badplaats? Nauwelijks. *t Heeft een prachtig strand dat net als bij Westkapelle. Hoek van Holland, Scheveningen, Katwijk, Bergen en Callantsoog ophoudt waar de zee begint. Maar voor de rest loopt iedere vergelijking te pletter op. Ja waarop? Waarom is Ter Heijde aan Zee nooit uitgegroeid tot een echte bad plaats? 't Heeft alles mee. Behalve het gros van de bewoners. Van hen hoeft al die poespas niet die een geëxploiteerde badplaats au tomatisch meebrengt. Geef hun portie maar aan Fikkie. Geen polo naise aan hun lijf. 't Is al erg ge noeg dat „dagjesmensen" Ter Heij de hebben ontdekt. Tot uit Rotter dam komen ze. En in de smalle straatjes met de lage huisjes staan zelfs enkele auto's met Duitse num merplaten. De achthonderd pensionbedden waarover Monster beschikt, zijn in het hoogseizoen altijd wel verhuurd. Aan mensen die de zalige rust van Ter Heijde aan Zee prefereren bo ven het mondainere gedoe elders aan de kust. Maar zelfs zij missen soms wat in dat toch wel erg inge togen Ter Heijde. Er is nooit wat te doen. Op dat orgelconcert van Feike Asma na. Voor luchtiger vertier, voor amuse ment op regenachtige dagen, dient de badgast Ter Heijde de rug toe te keren. De Heijers beginnen er niet aan Dat is altijd zo geweest en het ziet er naar uit dat het altijd zo zal blijven Twee consumptietenten op het strand en daarmee basta! Pogingen om een beetje leven in de Heijerse brouwerij te krijgen, strandden tot nu toe grandioos. Een paar jaar geleden was er een za kenman die in Ter Heijde een hotel wou bouwen. Hij kreeg geen schijn van kans en vertrok gedesillisio- neerd naar Australië. Hevig teleur gesteld in de ontwikkeling van Ter Heijde is ook mevrouw Van Spron- sen, VVV-informatrice van Monster en Ter Heijde sedert 1958. Ze heeft haar kantoortje aan huis, d.w.z. ze ontvangt de vreemdelingen in haar huiskamer. Een kiosk vindt het ge meentebestuur niet nodig. Zoals het zoveel niet nodig vindt. Mevrouw Van Spronsen: „Ik weet niet wat hert is, maar we krijgen van de ge meente geen centje medewerking. Al onze plannen en voorstellen om van Ter Heijde een echte badplaats te maken worden om de een of an dere reden getorpedeerd." Het idealisme waarmee ze zich al die jaren tegen een belachelijk lage vergoeding inzette is op. Zó op dat ze onlangs tegen het bestuur van de VW heeft gezegd: „Zoek per 1 Januari '73 maar een ander, mij niet meer gezien". „Ik betreur het, maar het kan zo niet meer. Toen ik begon had de VW hier 8 leden, nu zijn het er 180. Er zijn ondernemers zat die iets zouden willen beginnen in Ter Heijde, maar ze krijgen de vergun ning niet. En ik vertik het nog langer zonder kiosk. U moet weten: mijn huis hier is zo'n beetje het openbaar toi let van Ter Heijde. Als zo'n Duitse toerist van zijn huis naar Ter Heij de komt rijden dan moet-ie bij aankomst plassen. Een doodnormale zaak niet waar. Dus dan gebeurt bij mij." Burgemeester Daniëls van Monster: „We hebben het al druk genoeg met de dagjesmensen. Waarom zou den we de toeloop naar Ter Heijde dan nog stimuleren? En trouwens de Heijers willen het niet, het is hun sfeer nu eenmaal niet". Wat waar is is waar: de Heijer is aan zijn grond, aan zijn dorp ge bonden door banden van traditie, geloof en bloed. De echte Heijer, die zich nog kan herinneren hoe koningin Wilhelmina van haar bui ten de Ruige Hoek door de duinen naar Ter Heijde fietste („om inspi ratie op te doen voor een nieuw schilderij" vertelde mij gisteren een 83-jarige Heijer), de echte Heijer is er trots op dat hij, evenals veel an dere kustbewoners, vrij stug en nors is. Heijers zijn nog 6teeds wars van opschik of modieuze kleding, zeker wat nog over is van de oorspronke lijke vissersbevolking. Ter Heijde, een soort Staphorst aan Zee, is een wereldje op zich. De badgast die Ter Heijde reeds ontdekte, is daar blij om. Hij vindt er de rust die in andere badplaat sen ontbreekt. waarschijnlijk ook wel: die hengelaars „van het ipel". Die hoogbejaarde leden van ons vissersgilde. tijd met hart en ziel verknocht zijn aan die stevige. zware bamboehengel, die elk jaar voor het begin ieuwe seizoen wordt afgeschuurd en opgelakt. gaan met die "ouwe vertrouwde" houten kanus, waaraan wonnen zich al vele jaren een dikke buik gegeten heb- r wie "silk" nog altijd een vertrouwder klank heeft dan urne nylon. roep is „glasvezel" nog port vloek. Zolang er amboehengels verkocht ze volhouden, dat een leter is dan al dat „fa- van de lopende lij zijn het die de tra- hengelsport hooghou- nden op hun lippen over die „goede oude nog heroïsche gevech- geleverd met immens i en er witvis bij net- wangen. ied: ik heb geen kritiek s. Ze hebben een rouwen in hun mate- heeft een sportvisser er aan om de laatste te volgen en met ma le waterkant te zitten en vertrouwen heeft. Ge- hengelsport nog zo'n ezigheid dat iedereen alen wat hij wil ge- amodern materiaal is rde voor een paar ple- aan de waterkant. fs rondkijkt in de ikels riet wel dat de hengelende oude gar- laten ritten in de hoop dat het beest hem zelf kwijt zal raken, maar de kans dat de vis het over leeft is vrij gering en in de tweede plaats kunt u het diier snel doden bijvoorbeeld door het doorsnijden van de kieuw-bogen van de vis met een mes. Ook bij het afsnijden van stukjes vis, bijvoorbeeld voor de pa ling en de snoekbaars zal het u be ter afgaan met een vismes dan met zo'n klein zakmesje. Tuigendoos VANGST J Leiden J EDE 46 - eloon 21751 55taan. In de loop der Bttend veel nieuws op t de sportvisserij ver- t alles bleek in de goed bruikbaar, maar langzamerhand acces- aadel, die het de hen- E waterkant wat aan- gemakkelijker maken. 1 we vandaag in dit ®gelsnufjes" eens wat te hengelaar in zijn hebben is een haken- dan nog zo'n snelle er zijn altijd vissen ruw haak hebben ge- is dan jammer zo'n ften toetakelen alleen om de haak weer terug te krijgen Daarom is zo'n klein hakenstekertje een bijzonder handig attribuut. Er zijn er al te koop voor een paar dubbeltjes: metalen hakenstekertjes. waarmee gemakkelijk een haak achteruit de bek van de vis kam worden gepeuterd. Omdat het appa raatje iin weer en wind gebruikt wordt hebben bepaalde stekertjes het nadeel dat ze nogal snel gaan roesten. Daarom heeft ook hier plastic zij-n intrede gedaan De plastic hakenstekertjes, die iets duurder zijn dan de metalen, zijn uit beide uiteinden voorzien van een geribbeld bolletje met daarin een gleufje. Geen schade De lijn wordt in het gleufje gelegd en de steker in de richting van de haak geschoven. Schiet de haak los dam verdwijnt de scherpe punt in het bolletje en kunnen de weerha ken geen verdere schade aanrichten in de vissebek. Een ander attribuut, dat altijd van pas kan komen, op een visdag is een speciaal vismes. Voor die hen gelaar, die zo'n ding wel eens In het water laat vallen zijn er nu zelfs exemplaren met drijvende hef ten in de handel. Vlsmessen zijn handig wanneer een hakensteker geen uitkomst meer kan bieden. Het kan bijvoorbeeld bij baarsvissen met de worm voorkomen, dat de zaak zo diep geslikt is, dat de haak er on mogelijk uitgehaald kan worden zonder het dier ernstig te vermin ken. U kunt dan twee dingen doen: uw nylon doorsnijdem en de haak er in De keuzemogelijkheden voor een goede hengeluitrusting zijn legio. Er zijn verschillende manieren om de vistuigen op te bergen. U kunt ze heel eenvoudig op het top- eind van uw hengel laten zitten, maar dan zult u op een kwade dag plotseling ontdekken, dat de anten ne is afgebroken. Weer een tuigje naar de knoppen. Maar het is uw eigen schuld. Dan had u de zaak maar beter moeten opbergen. Bij voorbeeld in 'n houten tuigendoos. die al sinds laar en dag in de ham del is en die voor een paar gulden een veilig opbergplatsje biedt voor zo'n tien tuigen plus wat haken en lood. De houten dozen hebben echter één nadeel: wanneer u in weer en wind vist krijgt de visdoos nog wel eens ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 een paar spefctertjes op zijn bast en dan kan het gebeuren, dat het hout begint te werken en de zaak niet goed meer wil sluiten, omdat de plankjes zijn kromgetrokken. Iets dergelijks is niet mogelijk met een tuigenfoudraal. Ze zijn vervaar digd vam leer, kunstleer of zeildoek en er kunnen heel wat tuigjes in opgeborgen worden. De zaak wordt vervolgens opgerold en vastgeknoopt met een paar bandjes. Ze hebben bovendien het voordeel dat ze min der plaatsruimte innemen, dan de overigens nog steeds intensief ge bruikte tuigendozen. F oudraal Van een tuigenfoudraal naar een hengelfoudraal is maar een klein stapje. U kent waarschijnlijk het bruine of groene zeildoekfoudraal, dat al vele jaren wordt verkocht en nog steeds goede diensten bewijst. Maar vooral de wedstrijd- en con coursvissers zie je steeds vaker met een zogenaamd „verzamelfoudraal". Vele sportvissers rijn tegenwoordig in het bezit van meerdere hengels, die voor verschillende doeleinden worden gebruikt. Zo'n verzamelfou- draal is een goede opbergplaats en een leren riem zorgt er voor dat de hele zaak gemakkelijk te vervoeren is. Over de schouder ermee en de zaak is voor elkaar. Nu we het toch over opbergen hebben moeten we ook iets geschikts voor de resteren de visspullen zien te vinden. Er zijn diverse mogelijkheden, waarvan de vistas, de ritmand en de rugzak wel de meest gebruikte zijn. Daarnaast is er nog de zogenaamde „tackle box, maar die wordt over het alge meen in combinatie met een van de andere opbergmogelijkheden benut. Laadvermogen Aan welke mand, tas of zak we uit eindelijk de voorkeur geven hangt af van verschillende omstandighe den. Wie bijvoorbeeld per fiets of brommer naar het viswater trekt moet er altijd rekening mee houden dat zijn „maximum laadvermogen" beperkt is dat een zitmand bijvoor beeld veel plaats inneemt en bij het transport voor enkele problemen kan zorgen. Het gebeurt nog al eens dat door het hobbelen de triplex- of karton nen bodem het begeeft wanneer de mand zonder meer op de bagage drager wordt gezet met een „spin- nekop" (een veredelde snelbinder). Daar staat wel tegenover dat u dan geen visstoeltje behoeft mee te ne men. Geeft u de voorkeur aan zo'n vismand, zorg er dan voor dat de bodem niet „draagt" op de lastdra ger. Leg er een plankje onder dat iets groter is dan de onderkant van de zitmand. Gemakkelijker mee te nemen is de vistas. Voor een paar tientjes kunt u een ruime tas van „waterproof- zeildoek aanschaffen met een schat aan ruimte voor tuigendoos tackle-box, leefnet, regenkleding, aas, schepnet en werpmolems). De tas is meestal voorzien van een draag riem zodat hij ook langs de water kant gemakkelijk te transporteren is. Nog gemakkelijker gaat dat met de visrug zak. Deze rugzakken wor den speciaal aanbevolen voor hen gelaars, die zich in de loop van de dag veel verplaatsen. Bijvoorbeeld snoekvissers die vele kilometers pol dersloten aflopen en met zo'n rug zak niet steeds behoeven terug te lopen om de zaak op te halen. Schepnetten Over schepnetten ls ook nog wel het een en ander te vertellen Ze zijn in de hengelsportwinkel verkrijgbaar in diverse uitvoeringen, maten en prijzen. Het ronde schep net is vrijwel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor en driekantige. De meeste zijn gemakkelijk demon teerbaar en zo op te vouwen dat ze weinig plaats innemen. Zo is er een schepnet met af schroef baar drie- hoeksnet, terwijl de metalen stok in schuifbaar is. Bij een ander model kan de stok automatisch verlengd worden door een druk op een knop je. Het driehoeksnet en dit schepnet wordt na gebniik naar achteren ge klapt en komt in opgevouwen toe stand langs de stok te rusten. Tot zover deze eerste serie „mate- r taaltips". In de komende weken komen we in deze rubriek nog terug met een aantal nieuwe adviezen. Bedankt wanneer u iets aanschaft dat „goedkoop" in vele gevallen „duurkoop" is vraag wanneer u iets wilt weten inlichtingen bij uw hen gelsportwinkelier. ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24C

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13