ie Constantine wij met Amsterdam en 'Geen paniek' INETONE ZIET WEER TOEKOMST VOOR STUDIO 'Man met de slappe hoed' naast Johnny en Rijk SABATA: NIET BIJZONDER Ondanks gebrek aan steun overheid 'KOGELS": VEEL HUMOR VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 FILM PAGINA 11 Het kon natuurlijk niet. Iemand, die in Hollywood geboren js, kan niet zeggen dat hij met filmen ophoudt. Zeker niet na 64 rollen, die hem een grote populariteit hebben gebracht. 4 Eddie Constantine is tenslotte nog maar 54 jaar en hij is zo ongeveer de enige filmacteur ter wereld, die zijn voornaam in titels terug vindt: "Eddie zaait paniek", "Eddie slaat er op i". Het is dan ook niet gebeurd. Zijn 65-ste film wordt een Hollandse. Deze week daalde hij op Schiphol neer in de klas- sieke uitmonstering met slappe strohoed en blauwwit gestreept ■overhemd. Het publiek wil dat nu eenmaal zo, zelf tilt Eddie ■aan de "imago" niet zo erg. Maar men weet, van zijn knappe I gezicht moet hij het niet hebben. Met zijn bagage liep het even moeilijk, misschien waren de Franse douaniers wel zo onder nde indruk van zijn vechtersbazenstatus dat ze bommen en schietwapens roken waar die niet waren. Maar zijn andere pak ken zijn toch ook afgeleverd. Geboren Amerikaan, van Russi- ns che origine voelt Constantine zich hu al een kwarteeuw voornamelijk a! fransman. Hij moest hier nog even de droom geholpen worden, oorspronkelijk dacht hij in a^inetone tussen Johnny en Rijk te in een televisieproduktie. ben hij hoorde dat het om een phte bioscoopfilm ging, klaarde gezicht nog meer op, want men rafnjgt uit alles bij deze behulpzame zonder kapsones de indruk dat fcj zich happy voelt in Amsterdam. i]n dochter van zeventien heeft si eigenlijk voorbereid. Een reisje ir het noorden bracht haar tot verzuchting: „Pa gaan we in heeft inmiddels al over zijn art gestreken en zal haar bellen it zij maar snel een weekendje aar het Okura-hotel moet overko- ■ar hij tien dagen logeert. ames Bond vastzitten aan een image is na- lurlijk even gevaarlijk als het pro- |telijk kan zijn. Dat heeft Con- 2 antine ondervonden een jaar of ia! en geleden, toen James Bond ta ngszij kwam. Zulke dure. perfecte Jodukties liggen niet op de weg r Fransen en zijn films moesten et toen tegen 007 afleggen. II wilde zelf trouwens wel graag in zijn Lemmy Caution-rollen af, ,nt de aanvankelijke humor ver- erudt, steeds mi zagen brood in het vuistenwerk- puur, en een groot deel van de cliëntele, namelijk de vrouwen, lie pen toen niet meer zo hard. „Ik voelde dat het af ging lopen en toen heb ik ook die rol in „Alpha- ville" van Godard geaccepteerd. Hij kreeg ei- geen honorarium voor, maar kon voor eens en altijd met de vechtersbaas afrekenen. Wie nu bijvalt met „Ja vechten wordt boven de vijftig een zwaar karwei" brengt Constantine meteen overeind. Hij voelt zich beter in conditie dan ooit en begint als be wijs te vertellen, dat hij dagelijks twee uur tennist, zoveel uur paard rijdt en daar houdt het nog niet Laten lachen Deze Hollandse film komt na 3 Jaar filmstilstand voor hem als manna uit de hemel. Het is precies waar hij naar gezocht heeft. Komedierol- len. Hij wil er een nieuwe image op gaan bouwen. Met een ernstig ge zicht, maar met de bedoeling, dat het grappig doorkomt. In „Geen paniek" van Ko Koedijk 6taat hij genoteerd voor een Amerikaan, die ook ronddwarrelt in het wulps geë quipeerde massage-instituut dat mo menteel aan de Duivendrechtskade is opgetrokken „De mensen hebben al zorgen ge noeg overdag, het is belangrijk om ze 's avonds te kunnen laten la chen. Dat is wat je als acteur kan doen". In het moderne kleiirenlaboratorium annex zijn al de rushes te voor schijn gekomen, waaroo Johnny en Rijk in de weer zijn. Constantine heeft ze gezien en verwierf lachend het vertrouwen, dat hij aan een goeüe zaak tussen onbekende Hol landers is begonnen. Het botert dan ook best tussen hem en de rest van de filmploeg. Rijk de Gooyer heeft hij al zo ongeveer een paard aangepraat en die be waart nu ijverig klontjes, die hij later nodig kan hebben. Maar zijn definitieve keuze is voorlopig blijven steken bij een ..White Horse", een misschien wel te vurige viervoeter. Paarden Paarden brengen Constantine pas helemaal op zijn praatstoel. Vijfen twintig heeft hij er op zijn boerde rij een dikke veertig kilometer bui ten Parijs staan. En nog vijf in Amerika, die daar meelopen in ra- Hij trekt een spijtig gezicht. Een favoriet van hem is het afgelopen weekeinde derde geworden Door schade en schande werd hij wijs. Hij kocht wel eens een reeks ver keerde dravers, maar nu verkoopt men hem geen knollen meer voor citroenen en nog minder voor win naars. In Blue Cap heeft hij nu een tweejarige die het naar zijn vast geloof gaat maken. Heeft Constantine er ooit aan ge dacht met zijn paarden naar Dum- digt te komen? „Neen", zegt hij. "want de prijzen zijn hier te klein in verhouding tot de transportkos ten". „Iedere filmacteur heeft tegenwoor dig paarden. Ik ben ermee begon nen. Nu heeft Gabin paarden, Omar Sharif heeft ze en ook Alain Delon". Maar bij niet iedereen is het de ware liefde voor het paard, er spelen ook publicitaire redenen Op Con9tantine's boerderij kammen en borstelen vier man terwijl de filmheld zich in Amsterdam voor de laat zien Niet vergeten „Iedereen kent me, maar ik ben geen vedette meer", zegt hij berus tend. Ook wel met wat voldoening, want de hand tekeningen jagers blij ven de ijdelheid niet altoos strelen. Maar ook in Frankrijk is men hem Rijk vindt hij heel leuk, Trudy nog allerminst vergeten. Zondag stond hij nog tussen de sportuitsla gen door in het veel bekeken „Noir et blanc" en zong een reeks liedjes voor het tv-publiek. Toen men hem daarvoor kwam vra gen had hij het gevoel maar liever thuis op de boerderij te Willen blij ven. Maar het weer optreden gaf hem een verkwikkende kick. Zon dagavond is hij nog teruggereden naar zijn huis om te pakken voor Amsterdam. Hij vond een huis vol feestende jongeren, had eigenlijk wel willen blijven. Hij kan de jeugd van vandaag begrijpen. „Ze zijn eerlijk, het ja is ja en het nee is nee. ze doen geen concessies om anders te zijn dan ze zijn. Ze zijn "formi dable". Als Constantine terug is van zijn Amsterdamse avontuur begint hij haastig aan de repetities voor een misdaadkomedie, die in het Parijse Théatre des Capucines gaat lopen. Nee vergeten is Eddie niet, dat zal men met kerstmis ook in de biosco pen merken. Titel: Adios. Sabata. Regie: Frank Kramer. Voornaamste rol- jen: Yul Brynner, Dean Reed, Pe- fro Sanchez. Theater: Lido. "Adios, Sabata" is typisch een >j ilm voor de "komkommertijd" in 6 bioscopen. Niet echt slecht, let echt goed, niet veel bijzon- ers. Wèl een film waar een hele- Del mensen zich mee kunnen ver- maken, getuige de resultaten die etzelfde genre films op de televi- e boekt. Grote ster in het geheel is Yu! Irynner als Sabata, een keiharde ij scherpschutter. Hij stelt zich in dienst van de revolutie in Mexi co tegen het regiem van de Oos- enrijkse keizer Maximiliaan. Met drietal Mexicanen gaat hij achter een lading goud aan, waar mee de revolutionairen wapens zouden kunnen kopen. In de groep wordt later de slimme. maar uiterst onbetrouwbare kunstschil der Ballantine opgenomen, die er steeds met het goud vandoor dreigt te gaan. Sabata trekt na tuurlijk toch aan het langste eind Van dit gegeven is een wat rom melig verhaaltje gemaakt. Yul Brynner kijkt er echter voortdu rend geweldig stoer bij, en dat ver goedt natuurlijk veel. De film be zit genoeg recht-voor-zijn-raap- humor en fraaie vechtpartijen om toch te voldoen aan de eisen die aan dit soort films over het alge meen gesteld worden. BERT VAN DOMMELEN. Yul Brynner, 9toer „Adios, Sabata". "Kogels voor een vreemdeling" Voornaamste rollen: John (Sartana) Garko en William Ber ger. Regie: Anthony Ascott. Thea ter: Luxor. "Kogels voor een vreemdeling" is een western van het moderne soort. Niet alleen meer schietpar tijen, maar ook een flinke dosis humor, waaraan bijvoorbeeld de "Trinity" films hun succes heb ben te danken. "Kogels" heeft be halve de humor nog een gelijke nis met de "Trinity" films: de nonchalance van "Hartenaas' (John Garko) en "Hertog" (Ber ger). Beide bandieten zijn scherp schutters, die voor een beetje geld zonodig vier mensen te gelijk neer schieten. Het verhaal is dat van twee Jon gens, die hebben gestudeerd en na vijftien jaar terugkomen op de ranch van hun vader. Door hun j opvoeding (in Boston) hebben de Jongens een afschuw van geweld. De vader wordt echter door een j bende afgeperst en moet regelma tig een flinke som geld op tafel I leggen. De jongens slaan de afper ser op een gegeven moment het j huls uit en vanaf dat moment 's j het leven van de twee niet veilig i meer. De kneepjes van het "valk" worden hen door "Hartenaas" ge- I leerd en de beide jongens leren met een pistool omgaan, alsof ze nooit anders hebben ga daan JAN VAN DER NAT. Goede films in andere steden Jeugdfilms Terug in Leiden Blow up (Anthonioni)Ctunera, Oudegracht, Utrecht. Ciao! Manhattan (Palmer-Wels man): Kriterion, Westeinde, Den Haag, Studio 2000, Congresgebouw Den Haag; Leidseplein theater, Amsterdam. A clockwork orange (Kubrick) Camera, Prinsestraat, Den Haag, Nöggerath, Reg. Breestraat, Am sterdam. Flesh (Morresey)Studio, Oudegracht, Utrecht. Frenzy (Hitchcock): Scala, Pot- tersstraat, Utrecht, Tuschinski, Reg. Breestraat, Amsterdam, Tha lia, Nieuwe Binnenweg, Rotter dam. Gescheurd gordijn (Hitchcock) Victoria, Sloterkade, Amsterdam (Nachtvoorstellingen) Godard-programma"Une fem me est une femme" en "Vivre sa vie": Kriterion, Roetersstraat, Am sterdam N achtvoorstellingen) Histoires extraordinaires (Malle, Vadim, Fellini)De Uitkijk, Con gresgebouw, Den Haag, Studio K. Roetersstraat, Amsterdam. Hitchcock-programma: "Psy cho" en "The byrds": The movies. Haarlemmerdijk, Amsterdam (ook nachtvoorstellingen) Klute (Pakula)Roxy, Kalver- straat, Amsterdam. Met Jouw tanden ln mijn nek (Polanski)Olympia, Prins Hen drikplein, Den Haag. Ostia iPasolini): Blo, Midden weg, Amsterdam (Nachtvoorstel lingen) Samson and Delilah (De Mille): Grand. Nieuwe Binnenweg, Rot terdam. De tien geboden (De Mille): Du Midi, Apollolaan, Amsterdam. West side story (Wise-Robbtns) Metropole, Tuschinski, Carnegie- plein. Den Haag. Who is Harry Kellerman. and why is he telling those terrible things about me? (Grossbard) De Uitkijk, Prinsengracht, Amster dam. WR: mysteries van het orga nisme (Makavejev): 't Venster. Gouvernestraat. Rotterdam. REX Heeft één van de meest doldwaze films van Louis de Fu- nès teruggehaald: "De eend en de Cadillac". De Funès wordt ook ia deze film bijgestaan door B our vil, en dat betekent dat het één van zijn betere films is. De kleine Louis wil soms wel eens vervelend wor den, maar als Bourvil dan in de buurt is. mag dat verder niet hin deren. Gerard Oury regisseerde het spektakel, op de van hem be kende. doeltreffende wijze. Blijvers Het meest opmerkelijke in de rubriek "blijvers" is deze week, dat er een film niet is gebleven: A Clockwork Orange. Voor het overige zijn er weinig verrassin gen. STUDIO Beleeft goedkope tij den. Sjors en Sjimmde in de kin dermatinee en "Samen uit, samen thuis" blijven maar draaien, 's Werelds kleinste bekkentrekker Louis de Funès en zijn in de Leid- se bioscopen onafscheidelijke ka meraden, Bourvil en Therry Tho mas, Engelands hoop in sombere dagen, zijn nog een weekje aan de gang in het verhaal over een groepje Engelse parachutisten dat in Frankrijk gedropt wordt tijdens de tweede wereldoorlog. CAMERA Handhaaft zo als te verwachten was, de aardige komedie "The great race". Groot ste trekpleister is natuurlijk Jack Lemmon. Tony Curtis loopt erg mooi en vervelend te wezen, Na thalie Wood alleen maar erg mooi. Een kostelijk verhaal over een auto-race in de tijd dat Je de ve hikels eigenlijk nauwelijks auto kon noemen. TRIANON Steekt nog een week de draak met de "echte" Ja mes Bond. Alles wat de grote su perheld d oet loopt fout af of wordt tot in het belachelijke over trokken. Niet zo'n nieuw grapje, maar toch wel aardig. David Ni- ven loopt met zijn meest uitge streken gezicht rond in "Casino Royale". Nachtfilms REX Draait in de nachten in het weekend "Ik, een vrouw", een weilkje uit de noordelijke landen Het overbekende werk, van al wat oudere datum. Het gaat om het bloot, dat in een redelijke hoeveel heid op het doek wordt geprojec teerd. CAMERA Heeft in een hele spannende voor 's nachts: Henri Verneuils "Le clan des Siliciens" In de hoofdrollen grootheden als Alain Delon, Lino Ventura en last, but not least Jean Gabin. Een thriller van een behoorlijk niveau. Nog twee echte kinderfilms in Leiden aan het einde van een lan ge vakantie. REX Kan maar niet van Pip- pi Langkous loskomen. En wat een wonder, want de geliefde televisie heldin zelf schittert in de hoofd rol. Dat blijkt genoeg te zeggen, want de film gaat zijn zesde week 'Leiden" in. Er wordt Nederlands gesproken. STUDIO Heeft ook al een kinderfilm van de taaiere soort: Sjors en Sjimmie. befaamd van de Rebellenclub zorgen ook alweer de ïodige weekjes voor spanning er humor in het Steenstraattheater Een Nederlandse productie, dus ook voor de hele kleintjes te vol gen. Tony Curtis in "The great De Nederlandse lange film maakt het opgenblik een ongekende bloei »r, De economische crisis ten Ut, de betutteling van de reken- toer opzij schuivend, zijn de ma ïs van avondvullende films plotse- ig actief geworden als nooit tevo- Niet minder dan twaalf (u het goed) projecten zijn juist Itooid, in uitvoering of in een zo- gevorderde staat van voorberei- dat zij binnen enkele maan- van start zullen gaan. 't zijn hoopvolle tekenen voor ons towezen als men bedenkt dat men de naoorlogse periode met vier, '.avondvullende films per jaar al D een voor ons doen redelijke ac- foefr kon spreken. Hoe die plotse- fsten en bovendien een uitweg vinden Iaat zich niet moeilijk ^stellen. 1971 nebben cwee Nederlandse fc'films ,31ue movie" en „Wat r - -on miljoenenpubliek ge- twee andere, .Mira' en -• hebben eveneens een be- KÜJke toeloop gekregen. Films maken is een soort loterij. Het is heel simpel tonnen te verliezen als succes uitblijft, maar schiet men eenmaal in de roos dan worrit de investering ook meteen in een royaal veelvoud terugverdiend. Dat laatste trekt vanzelfsprekend finan ciers aan en de filmbedrijven die wat beducht geraakt zijn durven opnieuw een gokje te wagen. De daling in het bioscoopbezoek is tot staan gekomen op een getal van zo'n 25 miljoen bezoesen per jaat en belangrijk daarbij is dat de Ne derlanders hun wantrouwen tegen het filmprodukt van eigen bodem blijkbaar aan het verliezen zijn. Ze komen en dat geeft de (film) bur ger moed. Onbegrip De plotselinge tierigheid van onze producenten en regisseurs heeft misschien wel het laatste beslissen de duwtje gekregen in de boosheid, die ontstond over opnieuw zoveel onbegrip bij de overheid Oo film gebied zijn onze regeerders al bij herhaling de kruideniers van Euro pa gebleken. Een onverhoedse aktie van enkele kamerleden bracht de toch al niet zo grote subsidlepot voor jonge fil mers nota bene met rijksstcim opgeleid I voor het lopende jaar tot zeventig procent terug. Een UNESCO-resolutie ten spijt en dwars tegen het EEG-beleid in werd de bioscoop met het hoogsto btw-tarief in de straf klasse ge plaatst. In andere EEO-landen, waar men wel begreep dat een na tionale filmindustrie in meer dan één opzicht belangrijk is als torn- municatiemlddel binuen er. buiten de grenzen, landen ook waar de film industrie al duidelijk van de grond gekomen was, is men wél met alle mogelijke faciliteiten de film te hulp gekomen Productiefonds In Nederland valt er per jaar uit het produktiefonds sinds een viertal jaren f 1,8 miljoen gulden te verde len (bijeengebracht door rijk en bioscoopbond) en dat is niet zoveel als men in aanmerking neemt dat de produktiekosten van een film te genwoordig meestal tegen een mil joen gulden aanliggen. Wie gaat re kenen en weet dat een bioscoop kaartje op het ogenblik f 3,50 ge middeld kost *n dat in het afgelo pen jaar een zesde van de recettes op Nederlandse lUuis binnenkwam, zal kunnen uitrekenen hoeveel er via de btw weer naar het rijk te rugvloeit. Maar men is an Nederland nog niet zover dat men over de brug komt met een bedrag, dat onze film wer kelijk uit de startblokken kan hel pen. Tot overmaat van ramp ging de Al gemene Rekenkamer onlangs prof ij - terig stellen dat er op alle uitgege ven garanties maar weinig is terug gekomen. In vijftien Jaar zou er op vier films iets zijn terugbetaald van de dertig films, die in die tijd gesubsidieerd zijn. Lo6 nog van het feit. dat men zich voor toneel en muziek nooit afvraagt of er iets van steunverle ningen zou moeten worden terugbe taald. is het wel erg merkwaardig om dan over geldsmijterij te gaan emmeren. De bond stelde in een commentaai daartegenover, dat er ln vijftiende filmkwalitedt, ondanks Jaar 44 films werden gesubsidieerd met bij elkaar .ien miljoen gulden op gezamenlijke produktiekosten van uwintig miljoen gulden. Gemid deld gingen 340.000 personen naar die films kijken: op zeven films is terugbetaald. Wie dan nog gemiddeld van mis lukkingen wil spreken weet zacht gezegd van toeten noch blazen. Overigens is er een internationale vuistregel dat één op de even ge maakte speelfilms het geld moet opbrengen voor zes. die minder aansloegen. Maar in een land met een klein taalgebied kan het even moeilijk zijn die zeven films bii de hand te hebben. Daar moeten wat deuren voor worden geopend en zo ligt dan ook precies de taak voor de overheid. Geen bitterheid Maar geen bitterheid op dit Joyeuze moment, het publiek heeft tenslotte het laatste woord en als de mceres- vechtbaar overheidsbeleid, toch ge waarborgd. Nu al kon een groter aantal films gesteund worden dan normaal door teruggevloeide gelden van het succesvolle Jaar 1971. De aangekondigde films bieden een grote variëteit. Vanzelfsprekend zoe ken een aantal daarvan het in het luchtige amusement, dat blijkt aan te spreken. Daar is niets tegen, men heeft al te lang alleen maar hoog op de artistieke tenen willen lopen. Als er een solide basis is, ko men ook de meesterwerken nog wel. Andere initiatieven hebben het ge zocht in coproduktie en/of Engels taligheid. Er is in de afgelopen laren van al les gebeurd om tot een stimulering van onze filmproduktie te komen, een commissie uit de bioscoopbond heeft onder meer naar voorbeelden uit het buitenland gekeken, er zal waarschijnlijk ook wel een redelij ker verdeling van bedragen uit het se voor het Nederlandse produkt produktiefonds worden oedachi zich voorzet is de continuïteit en vooral nu er vele gegadigden voor daarmee de geleidelijke stijging van 1 zijn. Buiten studio Uit een zekere armoede weken fil mers in de afgelopen jaren ge steund door de groeiende mogelijk heden van de techniek nog al eens uit naar louter opnamen buiten de studio. Dat heeft onze aloude Dui- vendrechtse studio Cine ton# natuur lijk geen goed gedaan, want met te weinig werk is het natuurlijk be zwaarlijk mee te groeien in de technische ontwikkeling. Nu er veel gefilmd wordt is er ech ter hoop dat onze regisseurs de weg naar de studio's terug zuilen kun nen vinden, want het buiten werken heeft niet altijd voordelen, is aelfs niet eens altijd goedkoper. Cinetone is tegenwoordig met Cinecentr ira verbonden, dat' over "n modern uit gerust kleurenlaboratorium beschikt, dat waard is om in vol bednjf te worden gehouden. De nieuwe directeur van Cinetone, de heer G. H. Dujardin, die prak tisch alle flacetten van het filmbe drijf heeft leren kennen als direc teur van Gofilex, is enthousiast be zig om Duivendrecht nieuwe glone te geven. Hij beoogt met zijn Insti tuut niet alleen een verhuurder te zijn van studioruimten, maar een begeleidingsapparaat on te bouwen, dat de Nederlandse 'ilm in vele op zichten kan steunen. Hij heeft het volste vertrouwen, dat de weg naar Cinetone za. \vord« n teruggevonden. „Geen paniek" /.ai er al voornamelijk worden opgeno men. PIET RUIVENKAMP

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11