VD heeft geloof n beleid 3oersma Beraad over 'sociaal contract' loopt Toeristen kaalgeschoren in Spanje ^RKIEZINGEN OP 22 OF 29 NOVEMBER echnisch personeel egen Audet-overname Aantal werklozen neemt af bENSPAG 9 AUGUSTUS 1972 (Door onze politieke redactie) T HAAG „Ik ben zeer verheugd vandaag te hebben i constateren, dat de heer Wiegel volstrekt vertrouwen in het beleid, dat minister Boersma voert." Met deze jorden illustreerde de AR-voorzitter mr. W. Aantjes gister- ond zijn voldoening over het tegen alle verwachtingen in Hnog tot stand komen van een vier-partijen-kabinet. Zuid-Afrika mag meedoen met maatschappelijke werkers NOORDWIJK (ANP) Zuid-Afri ka, is onder voorbehoud opnieuw als lid toegelaten tot de internationale federatie van maatschappelijke wer kers CEFSW). Dit is gisteren besloten op de vergadering van de permanen te raad, die in Noordwijk bijeen ia tiek uit de federatie WERK VOOR ACADEMICI DEN HAAG Het rijk heeft drie projecten voor aanvullende werkge legenheid mogelijk gemaakt voor werkloze academici. Het project dat 4 miljoen gulden vergt verschaft 50 mensen, voornamelijk chemici werk. Het gaat om een schoon water-on derzoek, een onderzoek om vaklite ratuur makkelijker toegankelijk te maken voor studenten en een onder zoek naar de ontwikkelingskans en van een elektrische auto. Op heb ogenblik zijn zo*n elfhonderd acade misch gevormden werkloos. Onder hen vooral juristen, economen en scheikundigen. «ti liet er tevens duidelijk uit bly- dat de liberale fractievoorzitter in het gesprek met formateur sheuvel en de heren Andriessen pp), Aantjes (ARP) en Tilanus [0) minder hard opgesteld dan %acht werd. Geen mes op tafel de VVD: niet de verwachte rwaarde om alleen aan een vier- Üjen-kabinet mee te doen wan- r er met een loon- en prijsmaat- »1 zou worden gedreigd voor het I b1 het sociaal contract met het I ijfsleven niet voor begin novem- I tot stand zou zijn gekomen. Wat mogelijkheid van "uit-de-boot- ers" bij de confessionele partijen jjfcof: in het gesprek kreeg Wiegel de zekerheid dat deze zich niet i roeren, wanneer het bestaan iet (voortgezette of 2de?) ka- •Biesheuvel via een motie van positie in het geding wordt ge il. De vraag is echter of de op- itie met zo'n motie zal komen nu ist Is, dat de vervroegde verkie- op 22 of 29 november zullen den rrassend n de irekingen in het ministerie van lene Zaken op het Plein 1813 Wiegel halverwege de dag on- broken omdat hij opnieuw met fractie, met mr. Van Riel, voor- van de Eerste Kamer-fractie de VVD en partij-voorzitster van Someren wilde overleggen ïerd bereikt omdat de liberale tievoorzitter geen van de eisen hard op tafel legde als gisteren werd verwacht. Hij bleek nu zon- bereld het beleid ten aan tonen- en prijzen te volgen van de brief van "herstel- Scholten (dus de lyn- rsnra). ontlopen de regeringsverant- irdelijkheid niet", aldus de heer gel. eden voor de drie confessionele ïüevoorzitters om him voldoening te spreken over het bereikte re- 3|&at. Reden ook voor de heer Wie- nadrukkelijk te stellen, hoe ht de band tussen liberalen en fessionelen nog altijd is: "De ba- van overeenstemming is het ver trouwen, dat de vier fracties altijd in elkaar hebben gehad. Dat ver trouwen is tijdens het overleg tussen formateur en de vier fractievoorzit ters nadrukkelijk bevestigd!" Koningin Mr. Biesheuvel heeft gisteravond, nadat hij met de vier fractievoorzit ters had gesproken, langdurig getele foneerd met koningin Juliana, die nog altijd in haar Italiaanse vakan tie-oord Porto Ercole verblijft. Aan genomen wordt dat de koningin dezer dagen naar Nederland terug zal vlie gen. Mr. Biesheuvel zal haar dan of ficieel het eindverslag van het resul taat van zijn formatie-opdracht kunnen doen. Oppositie "De totstandkoming van dit tus- senkabinetje heeft het voordeel, dat een eind komt aan het gehannes dat iedereen zo is gaan storen", zei de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl gister avond in een commentaar op het doorgaan van het vier partyenkabi net. Volgens de leider van de oppo sitie is het winst dat er in november verkiezingen komen. Wat er door dit rompkabinet Biesheuvel gedaan wordt is niet zo belangrijk meer. Al les hangt af van het resultaat van de verkiezingen en de van de vraag wat er daarna gaat gebeuren. De confessionele Tweede Kamer fracties hebben volgens mr. Van Mierlo, voorzitter van de fractie van D'66, de kans van hun leven laten voorbygaan om via een confessioneel minderheidskabinet nu eens te tonen, hoe zy het land hadden willen rege ren. Nu moeten die fracties met de VVD het beleid voor het volgend jaar voorbereiden". Mr. Van Mierlo zei te vrezen, dat de komende vervroegde verkiezingen alleen een karkas vormen. "De ver kiezingen komen, als de volledige be groting is afgehandeld en als er een sociaal contract met het bedryfsleven afgestoten is". Mr. Van Mierlo achtte de kans dat er een goed sociaal con tract tot stand komt gering. "En dat brengt grote risico's mee voor het sociale klimaat in 1973". EERLEN Het technisch per sei van het Limburgs Dagblad, buitendienst en de administratie de krant verzetten zich tegen name door het Audet-concern. per- eelsleden dat zij „tegen mono svorming in Limburg zijn". Het van Audet zien zij, ondanks an- iuidende verzekeringen, niet an- als een overvail op het he le garanties van Audet komt zeer ongeloofwaardig voor. leze verklaring komt aan de voor- ad van de vergadering van aan houders. Zij kunnen kiezen uit biedingen. De Telegraaf bood miljoen, maar heeft eerder ge- dat dit bod alleen gestand zal en gedaan als 75 procent van dt amen voor is. Audet heeft eer- !,8 miljoen geboden voor aandelen Limburgs Dagblad. Uni BLHP de garanties Audet geeft voor de werkgele- iheid tot de conclusie gekomen, deze verder strekken dan de ga- De len de bonden van de grafici hun drenzen onjuist" "Geschiede- fêrvalsing" noemde het Sowjet- slsche regeringsblad "Izwestia" leren de wyze waarop in een on- igs in Peking versohenen wereld- las de grenzen tussen de Sowjet- 1e en China zyn aangegeven. On- kop „Maoistisehe aardrijks te" schreef het blad dat de sa- »stellers van de atlas, die ook sse statistische gegevens over bevat, de geschiedenis van de Kisch-Chinese betrekkingen ver ten door "territoriale aanspraken de Chinese leiders op anderhalf DJoen vierkante kilometer Russisch tdgebied" en dit gebied als Chi- op de kaart te vermelden. de bestude ring van de interne rapporten over de toekomst van het Limburgs Dag blad. Redacteuren van het Limburgs Dagblad komen vandaag voor de tweede maal met een alternatieve krant. Zij zijn van "oordeel dat zij in de gelegenheid gesteld moeten worden om in hun blad opiniërende artikelen over de fusiebesprekingen met andere kranten te schrijven. Dit heeft de directie tot nu toe nog steeds verboden, aldus de redaoteu- Er is alle reden tot lachen voOr premier Biesheuvel en zijn gesprekspartners, de fractieleiders van de nieu we regeringscombinatie Want hoe warm het ook was, men wist de goede hu meuren te bewaren en het tweede kabinet-Biesheuvel wordt een feit. DEN HAAG A (NP) De gere gistreerde arbeidsreservt voor man nen en vrouwen bereikte eind juli het niveau van 105.400, dat is 7.350 méér dan een maand daarvoor. Wordt rekening gehouden met de seizoensinvloeden, dan lis de gere gistreerde arbeidsreserve gedaald met 2.200 tot 123.000. Het Ctntraal Plan Bureau wijst erop dat het de eerste maal is in deze conjunctuurinzinking dat het voor seizoen gecorrigeerde cijfer geen stijging vertoont. Dit zou erop kunnen wijzen dat de door het CPB verwachte stabilisering van het werkloosheidsniveau in zicht be gint te komen. Er waren eind juli 82.100 mannen en 16.450 vrouwen werkloos. Dit be tekent bij de mannen een stijging van 5.500 en bij de vrouwen een stijging van 1.900. Bovendien waren er 2.420 mannen en vrouwen werk zaam op aanvullende werken en 4.430 personen bij sociale werkvoor- Ziettingsobjeoten. Percentagegewys gezien betekent het werkloosheidscyfer per eind juli dat er voor wat de mannen betreft 2,8 procent van de afhankelijke beroeps bevolking werkloos is. Gemeten per regio zijn de percen tages: noorden 3.4 oosten 2.8 westen 2,4 en zuiden 3.3. De ontwikkeling van het landelij ke werkloosheidspercentage is: mei 1971 1,2 juni 1971 1,2 1971 1,2 julli 1971 1,4 mei 1872 2.6 juni 1972 2.6 en juli 1972 2,8. In een overzocht van het minis terie van Sociale Zaken wordt de toe name van de werkloosheid geheel toegeschreven aan het seizoen. Tij dens de vakantieperiode ontstaat al tijd stagnatie met betrekkingen tot de inschakeling van arbeidskrachten Verder werd de toename van de ar beidsreserve, met name in de bouw-, metaal- en kantoorberoepn beïnvloed door de linschrijvins van schoolver- BARCELONA "Myn twee vrienden en ik werden kaalge schoren, nadat we 12 uur lang als gevaarlyke misdadigers be handeld waren en dat alles omdat ik 's morgens vroeg slaapdronken en plasje tegen een muur deed en er te laat ach ter kwam dat ik op een dorps plein stond. Oké, dat was fout. Maar wat zyn dat nou voor strafmaatregelen? Het leek wel of we met in het toeristenland Spanje, maar in een Afrikaanse volksrepubliek verzeild waren geraakt". Dat vertelde een verontwaar digde O tof Tenthoof (21) die in Cambrils, een kustdorpje aan de Middellandse Zee by Salou een weelderige haardos armer en een onvergetelyke ervaring rij ker geworden was. Noch hfj, noch zyn vrienden Jan van Rosmalen (20) en Piet de Ba ker (21). allen uit Amsterdam, wisten eigenlijk waarom hen de ze straf was opgelegd. Contact met de plaatselyke politie en de rechter van Cam brils leerde dat de drie jonge Nederlanders op bevel en per- soonlyk gezag van de rechter, don Juan Par reu, zonder eni ge vorm van proces waren kaal geschoren wegens het veroorza ken van een "publiek schan daal" en "aantasting van de openbare zeden". Zy werden het slachtoffer van twee typische verschynselen in het hedendaag se Spanje: de willekeur van kleine ambtenaartjes en het massa-toerisme. Als men de officiële statistie ken van het ministerie van Toe risme moet geloven, heeft het aantal buitenlanders dat in Spanje vakantie houdt, zich in de laatste tien Jaren bijna ver viervoudigd. In 1962 kwamen er acht miljoen toeristen en voor 1972 verwacht men een totaal van circa 30 miljoen. Het merendeel van deze 30 miljoen bezoekt Spanje in juli en augustus, met als gevolg ont wrichting van de dagelykse gang van zaken. Kleine kustplaatsjes, met zeer beperkte voorzieningen, worden overstroomd door de toe vloed van buitenlandse zonzoe- kers. Veelal raken de openbare diensten overwerkt. Onder die miljoenen zyn ook bezoekers die Spanje liever niet ziet komen. Het droevigste voor beeld hiervan gaven de 23.000 Schotse supporters van Glasgow Rangers, die met spotgoedkope charters naar Barcelona kwa men voor de finale in het Euro pa Cup II-toernooi. zy vierden de overwinning van hun ploeg met een enorme drankorgie en vandalisme dat een breed spoor van vernieling in Barcelona en de Costa Brava achterliet. Dit noemen de Spanjaarden het "turismo de alpargatas", toerisme op touwschoentjes: va- zonder scrupules. Tot deze cate gorie rekenen de Spanjaarden vaak ook langharige jongelui uit noordwest-Europa, die by de conservatieve Spaanse autori teiten op by zonder weinig be grip kunen rekenen. De span ningen en de irritatie, die het gevolg zyn van de toeristen- stroom, willen wel eens zo hoog oplopen, dat plaatselijke gezagsdragers menen op hun eigen wyze een voorbeeld te moeten stellen. Een voorbeeld is het geval van de drie Nederlandse Jongens die de rechter van Cambrils liet kaalscheren. zy verzekerden dat zy 's nachts tydens een stort regen in het dorpje aankwamen en ten einde raad maar op een verlaten plein bleven staan om in de auto de rest van de nacht door te brengen: dat een van hen in de vroege ochtenduren een plasje ging doen, waarop alle drie, na protesten van een voorbygangster, door een poli- tie-agent werden opgebracht met het genoemde gevolg. De rechter, die het gebeurde niet persoonlijk had gezien en het evenmin nodig vond een on derzoek in te stellen, had een geheel andere versie. Volgens hem hadden de drie jongelingen "geheel naakt" op klaarlichte dag op het centrale dorpsplein gestaan en de ontstelde vrouwen van Cambrils "met onmisken bare gebaren" tot "schandalige handelingen" uitgenodigd. De plaatselyke rechter, die naar de gebruiken van het re gime eventjes zyn almacht toon de, gaf, "de drie sexmaniakken en ordeverstoorders" een "voor beeldige straf". Hij liet de dorps- kapper komen en onder politie toezicht werden de Jongens kaalgeschoren, hetgeen ze zelf moesten betalen. Vakantiebijslag aow-ers omhoog DEN HAAG (ANP) Het ligt in de bedoeling dat het aow-pensioen voor gehuwden zal worden opgetrok ken tot het netto minimumloon. Het lijkt derhalve voor de hand te lig gen dat vooralsnog ook voor wat de vakantiebijslag betreft de aow de wet minimumloon en minimum vakantie bijslag volgt. Aldus hebben minister Boersma en zyn staatssecreta ris Rietketk van Sociale Zaken gis teren geantwoord op schrifte lijke vragen van het tweede-kamer lid Rooi vink (ARP). Opgemerkt wordt dat bij de half- Jariijkse aanpassing van het mini mumloon rekening wordt gehouden met de gemiddelde ontwikke ling van de vakantiebijslag in het bedryfsleven, zodat de minimumloon trekker deze gemiddelde verhoging van de vakantiebijslag terugvindt in de verhoging van zijn minimumloon. Hetzelfde geldt voor de aow- en aww-trekkers. Ook in het indexe ringsmechanisme van deze uitkerin gen is de gemiddelde ontwikkeling, van de vakantiebyslag in het be drijfsleven opgenomen. Er kan vol gens de bewindslieden dan ook niet gesproken worden van een feitelijke achterstand. De marechaussee zoekt naarstig naar de straaljager die m het Betuwse Kapel Avezaath de grote vlieger van de vijftienjarige Rotterdamse scholier Peter Brox heeft geschept. Het vliegtuig gierde vlak over de bomen van de camping en rukte de jongen de klos van het vliegertouw uit handen. Hij werd zo hard tegen de grond gesmakt dat hij in een Tiels ziekenhuis moest worden behan deld. Zijn lip werd op zes plaatsen gehecht. De marechaussee pluist nu alle vlieg schema's van die dart na. Peters moeder heeft overigens geen vertrouwen in de speurpogingen. ,Als je het mij vraagtzegt zij, „gaat de zaak de doofpot in". Op de foto: Peter met zijn vliegertouw* Naast hem zijn vriend Robert Drs. Bakkenist heeft vertrouwen in werkgroep DEN HAAG (ANP) De werk groep van de Stichting van de Ar beid voert in een uitstekende sfeer en zeer constructief besprekingen over het sociale contract. Dit heeft de voorzitter van het Vea^bond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, gisteravond meege deeld na afloop van de maandelijk se vergadering van het algemeen be stuur van dit verhond. De heer Bakkenist zei het jammer te vinden dat die besprekingen moe ten worden gehouden in een tijd van politieke onrust. De werkgroep van de stichting, bestaande uit ver tegenwoordigers van de centrale or- werknemers en van it zich door alle ru- gaat voort met het werk. Van de kant van de vakcentrales en van de zijde van de verbonden van de werkgevers is men in die werkgroep serieus uit op een sociaal contract. Welk kabinet er ook komt, aldus de heer Bakkenist, het zal de bestrijding van de inflatie bovenaan op zijn lijstje moeten schrijven. Esnsgezinde sociale partners kun nen na september de cijfers uit de miljoenennota en uit de enalyse van die nota invullen in de schema's die de werkgroep van de stichting nu aan het opstellen is zonder cij fers. die Voorbarig De heer Bakkenist zei dat het noemen van een datum waarop een sociaal contract gereed moet zijn eigenlijk voorbarig is. Iedereen die een beetje op de hoogte is kan, we tende dat dit najaar weer onder handelingen over vernieuwing van collectieve arbeidsovereenkomsten beginnen, terugrekenen. "Het sociale contract zou dan eigenlijk 15 oktober gestoten moeten zyn, „veel meer speelruimte is er eigenlijk niet". Het zou z.a. nog be ter zyn wanneer de sociale partners op 1 oktober het contract konden afsluiten, maar dan is er, nadat de miljoenennota is verschenen, een te korte tijd. "Er is voldoende speel ruimte tot 15 oktober, als we het eens kunnen worden en als we het willen". De heer Bakkenist zei dat ieder een naar de bekende weg vraagt, als het gaat over eventueel ingrij pen in lonen en prijzen door de overheid. De "schaduw van de hand" die in kan grijpen hangt voortdurend boven ons. Het beste is z.i. zo weinig mogelijk daarover te spreken en rustig doorgaan met de werkgroep van de stichting. "Laten we nu maar net doen alsof alles in orde komt en het is immers ons ge meenschappelijk belang, zowel van werknemers als van werkgevers". „Drees heeft in het vervolg-gesprek tussen kabinet en Stichting van de Arbeid op 4 juli jl. geen woord gezegd. Als hjj het niet eens was geweest met wat daar is afgesproken, had hy toch zyn vinger kunnen opsteken". Dat vindt drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Hy herinnerde er aan dat dit vervolg-gesprek ten doel had met elkaar het uit te stippelen beleid te bespreken. Het was 'n heel constructief gesprek. Er is een nota van de Stichting van de Arbeid aan de orde geweest over de procedure: het zou voor het bedrijfsleven pas mogelijk zyn tot concrete zaken te komen als het de cijfers uit de mil joenennota kende. Van de kant van het kabinet is toen geschilderd In welke riching het zou moeten gaan: er is in 1973 geen ruimte voor een reële verbetering van lonen en inkomens, de zgn. nullijn is dan het uit gangspunt. Op de vraag van minister Boersma, of de soeiale partners bereid waren die nullijn mede in het overleg in de Stichting van do Arbeid te betrekken, hebben alle partijen "ja" gezegd. Dat betekende niet dat daarmee de nullijn ook was aanvaard, aldus de heer Bakkenist.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7