"Er is nog zoveel mensen geen weet moois waar van hebben" KERKEN VERDWIJNEN UIT DE BINNENSTAD Jeugd aan de schoonmaak Leidse hofjeskenner J. Tegelaar: B en W: organisatie van gemeentewerken moet veranderen Sportdag Meerburg HENGELSPORT Monumentenzorg pleit voor behoud 19de eeuwse kerken WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1973 LEIDEN LEIDEN Hij belt er zelf over op, de maandag nadat in de La kenhal de TLOtfj es-tentoonstelling' is geopend. „Wel een mooie ten toonstelling", vond hij, „maar er zitten toch een paar onvolkomen heden in". Later, als uw verslag gever tegenover hem zit, verdui delijkt hij: „De expositie is heel mooi opgezet, maar voor mij was het toch niet helemaal wat ik ervan had verwacht. Om te be ginnen ontbraken er twee hofjes, het Juffrouw Maashofje op de Kalvermarkt, in 1901 gebouwd door de Gereformeerde Kerk, on der het in de hal aangegeven motto: "En gij hebt mij geher bergd", en het hofje van de Groe- neveldstichting aan de Oude Vest, dat speciaal bestemd was voor de wediuwen van overleden dominees. De foto's in de Laken hal vermelden ook dikwijls de fraaie opschriften die de hofjes sieren niet. Nog zoiets: op de tentoonstelling maakt men slechts melding van één hofje met een kapelletje, terwijl het Jan de Laterehof Je ook met een kapel gebouwd is, die tevens dienst deed als lijkenhuisje." Hof j esmanitak Wanneer men het geboren Leide- naar J. Tegelaar, 77, op de man af vraagt, wil hy wel toegeven dat de tekortkomingen van de Lakenhal- tentoonstelling eigenlijk niet zo groot zijn, en dat het hem er vooral om te doen is om gewoon over hofjes te kunnen praten. De heer Tegelaar is, oneerbiedig maar wel vrij Juist uit gedrukt. hofjesmaniak. Wie de onvoorzichtigheid heeft om in zijn nabijheid! het woord „hofje" te laten vallen, moet wel van zeer goede huize komen als hij binnen twee uur weer op straat wil staan. Om te bewijzen dat hij er inder daad alles van af weet, werkt hy in hoog tempo uit het hoofdj een hele reeks van opschriften af „schrijft u er wel bij dat ik ze allemaal uit mijn hoofd ken, hoor" Een bij komende reden voor ons gesprek, dat wil zeggen voor zijn praten en ons luisteren, is het „stimuleren van de jeugd om ook belangstelling te gaan tonen voor wat er in ons kleine stadje voor een rijkdom aan oudheden te vinden is". Niet alleen de hofjes hebben zijn belangstelling, ook op bijzondere ge velstenen is hij verzot. „Neem nu zo'n steen als die van het Gangetje. Daar komen dagelijks duizenden mensen voorbij, maar hoeveel zou den er nu echt eens de moeite ne men om het opschrift te lezen? Daar hebben de mensen immers geen tijd meer voor?" De kermis van de heer Tegelaar is indertijd eens op de proef gesteld in de tv-quiz „Kent u uw stad" van Theo Eerdmans. Hij is toen niet ver der gekomen dan de tweede ronde, waarin hij door een naar zijn zeggen „onzirmnige vraag" werd gevloerd. „Ze vroegen me wie de toren van de universiteit had gebouwd. Nou, dat wist ik wel: Willem van der Helm. Daarna vroegen ze echter wie de klokken had gegoten. Nou vraag ik jeze hadden net zo goed kunnen vragen wie de stenen had gebakken. Ik was daar erg boos over, want nor maal gesproken had ik nooit mogen LEIDEN De Leidse raad zal zich in haar vergadering van maandag ,o.m. moeten uitspreken over een voorstel van B. en W. over de invoe ring van een speciale dienst of hoofdafdeling voor het opknappen van huizen en sanering van oude wijken. Over dit voorstel, dat al op de agenda van maandag j.l. stond, waren moeilijkheden, omdat B. en W. hun standpunt hadden verkon digd in een geheime zitting van de commissie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden. De raad moest zich maandag verenigen met het standpunt, dat B. en W. in deze vergadering hadden onthuld en dat de raad dus niet kende. B. en W. hebben him plannen in middels openbaar gemaakt. In 1971 werd uit vier ambtenaren van de ge meentelijke secretarie en vier van de dienst gemeentewerken een stuur groep gevormd. Deze groep moest zich in de eerste plaats bezighouden met het wijzigen van de organisatie van de dienst gemeentewerken. Het advies dat de groep op 10 maart 1972 uitbracht luidde: de directie één directeur en een economisch ad junct-directeur omvormen in een directie bestaande uit een algemeen directeur en drie adjunct-directeu ren; de technische hoofdafdelingen van de dienst samen te bundelen onder twee adjunct-directeuren, n.l. volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en civiele werken. De hoofdaf deling Bouw- en Woningtoezicht zou onder leiding van de algemeen direc teur moeten worden gebracht, de niet-technische afdelingen onder de economisch adjunct-directeur. De al gemeen directeur zou voorzitter moe ten worden van de directie-gemeen tewerken, en zou o.m. de samenwer king met de secretarie en de ge meentelijke diensten en bedrijven moeten behartigen. De adjunct-di recteuren zouden een grote zelfstan digheid moeten krijgen. Voor de aanstelling van adjunct-directeur voor Bouwkunde, stedebouw, volkshuisvesting en ver keerszaken is de voornaamste over weging, dat er zo langzamerhand weinig ruimte meer is voor stadsuit breiding, zodat men zijn toevlucht steeds meer zal moeten nemen tot wijkverbetering. Bij de stadsvernieuwing zal ook de monumentenzorg aan bod komen. Het financiële gedeelte van de grondzaken zou by de dienst ge meentewerken worden onderge bracht, waardoor de secretarie een betere controle-mogelijkheid zou krijgen. HofjesmaniakJ. Tegelaar Dit Jeugdafdeling van de voetbal vereniging „Meerburg" organiseert za terdag voor Jongens van 8 tot 16 Jaar een sportdag, waaraan ook niet- leden 'kunnen deelnemen. Men be gint om half elf. Hardlopen, hoog springen, baldrijven, inwerpen doel- schieten, vaardigheidsrace en een zeskampsptl staan op het program ma. Gratis inschrijven dm.v. een briefje met naam, adres en geboor tedatum bij de volgende adressen: P. Kroon Zaanstraat 67, H. Boom Lin- gesbraat 20 Leiden, G. Koek Tit. Brandsmastraat 3„ A. Romijn An- toniusstraat 6 Zoeterwoude, G. v. d. Klauw Akkerstraat 11 en J. Lovink Splinterlaan 83 Leiderdorp. Voor iedere leeftijdsgroep zijn er mooie prijzen beschikbaar. De deel nemer, die het hoogste aantal pun ten in de wacht sleept, komt in het bezit van een wisselbeker. De sport dag wordt besloten met 'n voetbalwed strijd van ouders van de deelnemers en een jeugdleiderselftal. LEIDEN De visclub DVV had voor haar leden in de Rijn een vriendschappelijke viswedstrijd uit geschreven, waarbij de volgen de resultaten werden genoteerd. 1. H. Neuteboom 2600 gr. 38 stuks, 2. J. Leuerïng 1330 gr. 13 stuks, 3. P. J. Leuering 955 gr. 15 stuks, 4. J. v. d. Weijden 875 gr. 14 st., 5. N. v. d. Kaay 845 gr. 9 st. 6. W. Smit 825 gr. 13 st., 7. J. Flippo 550 gr., 12 st. 8. W. Teske 550 gr. 10 st. 9. L. v. Gie- zen 530 gr. 8 st. en 10 J. Bonarius 500 gr. 7 st. Postzegels De meest onzinnige vraag die je de heer Tegelaar kunt stellen is: „Waarom bent u zo gek op hofjes?" Als je dat vraagt, kijkt hij je hoofd schuddend aan, zo van: „Man, waar praat je over?" „Tja, waarom verza melt iemand postzegels", anwoordt hy dan. „Gewoon omdat hy daar zelf plezier in heeft. Deze kennis van my is geen macht, maar het geeft mij zelf voldoening om alles van de hof jes en de andere Leidse oudheden te weten, en daardoor ook van de ge schiedenis". Die kennis heeft de heer Tegelaar verworven door dagelyks Leiden te gaan „afstruinen", gewapend met schoolschrift en pen. Van alle hofjes en stenen maakte hy aantekeningen, die hy later bestudeerde. Het heeft hem dan ook pynlyk getroffen dat er de eerste dag dat de Lakenhal expositie draaide niemand was ge weest. Hy stond daar om aan be zoekers uitleg te geven over alles wat met hofjes te maken had. „Wie, zo als ik, de tyd en de moeite kan ne men om rustig te gaan zoeken, zal in Leiden een schat aan oudheden vinden. Het is toch erg, dat zo wei nig mensen dat blyken te kunnen, dat er zoveel moois in onze stad staat waar de mensen geen weet van hebben?" LEIDEN Een groot aantal kerken uit de tweede helft van de vorige eeuw is op het ogenblik aan het verdwijnen. Dit geldt vooral voor de kerken in de binnensteden, die meer en meer ontvolkt raken. Daarbij komt nog dat het merendeel zo langzamerhand al een eeuw oud is en eigen lijk grondig gerestaureerd moet worden. Herstel kost even wel enorm veel geld; geld dat volgens sommigen beter be steed kan worden aan het pastorale werk. ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blyft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-servjce. In de afgelopen tien Jaar zyn al vele grote stadskerken afgebroken. 3e lijst van Ikrkn, die met sluiting worden bedreigd, is echter nog ve le malen groter. Als gevolg van deze ontwikkeling kan men zich met reden afvragen of niet binnen een halve eeuw de neo-gotlek en de neo-renaissance zeldzamer zullen worden dan de echte gotiek en de echte renaissance. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft met deze dreiging op de achtergrond de beschrijving van dieze kerken met voortvarendheid ter hand genomen. Door de in 1961 van kracht geworden Monumentenwet, kunnen de beste voortbrengselen van de 19 de eeuwse architectuur tot beschermd monument worden ver klaard. Hierbij zullen veel kerken, zijn omdat juist op het gebied van de monumenttale bouwkunst deze eeuw uiterst produktief is geweest. Neo-classicisme of neo-gotiefc (tot voor kort verguisde stijlen) zijn niet langer synoniemen voor stijlnaboot sing en architectonische onmacht. De kerken van Cuypers in Bovenkerk, Eindhoven, Leeuwarden en Den Haag of de Grote Kerk van Purme- rend zyn geen stylloze imitaties om dat de bouwmeesters gebruik hebben gemaakt van motieven uit histori sche bouwstijlen. Met die oude mo tieven hebben zij nJ. iets volkomen persoonlijks geschapen. Men heeft in het recente verleden deze bouw meesters tekort gedaan door steeds maar weer van zielloze navolging te spreken. Uit hun bouwwerken spreekt wel degelijk een belangrijk stuk cultuurgeschiedenis. In het zo juist verschenen boek „De 19de-eeuwse kerkelijke bouw kunst in Nederland" van de hand, van drs. H. P. R. Rosenberg uit gave Staatsuitgeverij, Den Haag f 25.000,wordt afgerekend met de ze vooroordelen en wordt een plei dooi gehouden voor het behoud van dit onderdeel van de Nederlandse ar chitectuur. Kwaliteit, aldus de heer Rosenberg, wordt niet bepaald door de ouder dom noch door de stijlvormen. In de neo-stijlen is ook voortreffelijk ge bouwd. Er werden wel oude motie ven gebruikt, maar het is geen ar chitectuur van stijlimitatie, ze heeft een eigen karakter. Zeker in het werk van Cuypers en andere grote archi tecten. De heer Rosenberg heeft getracht met zijn keuze van 380 de meeste karakteristieke kerken te belichten. Ruim 200 foto's brengen de belang rijkste kerken in beeld. Naast een cultuurhistorische en kunsthistorische inleiding, waarin de stilistische ontwikkeling tegen de achtergrond van het tijdsbeeld wordt geschetst, bevat het boek een alfabetisch register van kerken, waarin de architect, het bouwjaar, een korte beschrijving en literatuur wordt gegeven. Kerken in regio Uit de Leidse regio wijdt dit fraai verzorgde boek aandacht aan de vol gende kerken: St. Bavo Harmeien, St. Bernardus Hazerswoude, Her vormde Kerk Katwijk aan Zee, Doops gezinde kerk, Lodewijkskerk en Har- tebru^kerk Leiden OL. Vrouw On bevlekt Ontvangen Zoeterwoude, St. Johannes de Doper Leimul- den St. Agatha Lisse, St. Bavo Oud-Ade, O.L. Vrouw Geboorte Rijpwetering, St. Petrus" Banden Roelofarendsveen, Hervormde Kerk Ter Aar, St. Laurentius Voorscho ten en Hervormde kerk Wad- dinxveen. De Leidse Lodewijkskerk met neo-classicistisch gepleisterd interieur en altaar opbouw met Corinthische zuilen. In de tweede helft van deze eeuw werd de kerk uitgebreid met zij beuk en doopkapel. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Een groep enthousiaste kinderen is gisteren druk bezig geweest met het schoonma ken van de omgeving van 't Honk De schoonmaakactie was een onderdeel van de vakantie week die 't Honk op het ogenblik voor de kinderen heeft georganiseerd. Vanmo/rgen om tien uur hebben de kinderen het parcours uitgezet voor de behendigheidswedstrijden die vanmiddag werden gehouden. Morgen wordt nog een sport-honk- Olympiade gehouden, die om half tivee be gint 's Morgens om tien uur helpen de deelnemers zelf weer bij het uitzetten van de banen. Vrijdag is dé dag, want dan wordt een stuivertjeskermis gehouden, 't Honk. in de Antillen- straat is daarbij het centrum. Kinderen zetten de kermis zélf op, om half twee wordt hij ge opend Niemand hoeft meer te betalen dan een stuivertje. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3