Evenwichtig duel remise? el Bavern oorkomt neuwe ernedering NOC wil herhaling9 van Joke v. Gerven APPIE UPPIE JAX WINT PRESTIGE-SLAG IN UITVERKOCHTE MEER: 2-1 POLEN VEEL TE STERK Volleyballers München wel kunnen vergeten SPASSKI EN FISCHER GEVEN ELKAAR IN TWAALFDE PARTIJ NIETS TOE QBNSDAG 9 AUGUSTUS 1972 1STERDAM Het tweede oefenduel AjaxBayern inchen werd de tweekamp van de primeurs. Zelden im- rs zal er (door duizenden teleurgestelden buiten de met 000 man afgestampte Meer) feller gevochten zijn om gang tot een trainingsduel; even zelden zal een vriend- appelijk partijtje als voorbereiding op een voetbalsei- n meer belangen in zich hebben geborgen. 'en de achtergrond van de overdonderende 05 van inchen was AjaxBayern München dan ook niet zo- ar een tweede testwedstrijd, maar al een ware prestige- or Ajax om op eigen grond aan te tonen dat de publiek kende München-score geen overdreven uitschieter was, ir de Duitse kampioen om een (rasterende vernedering te wissen. Barry Hulshof zorgde met een fraaie kopbal uit een voorzet van Sjaak Swart voor de winnende Ajax-treffer. ploegen slaagden gedeelte- Ajax demonstreerde in briljan- vliegingen zo mogelijk nog ster zijn dan vorig seizoen, Bay- Miinchen herwon na een 10 iprong- een brok zelfvertrouwen kleine nederlaag van 21. met die opzet waren we naar erdam gekomen "lachte trai- Jddo Latteck later". "Om weer srtrouwen te krijgen door een of een kleine nederlaag. Moei- voetballen was het overigens want die 05 had bang ge- t Er was angst dat de uitslag oger zou worden. kan, hoLt Gruijff eenvoudig naar het centrum of de vleugels van de verdediging, waarop de centrum-of- vleugel-verdedigers weg flitsen naar het front. A-ls Keizer en Swart dat mee gaan spelen, weet geen tegenstander meer waar hil aan toe is met Blankenburg, Hulshoff, Krol of Suurbier in de eerste linie. Bayerndoelman Sepp Maier zag dat viertal vooral in de eerste pe riode veelvuldig voor zich opduiken, maar de paniek kon door Ajax voorlopig niet worden uitgebuit, al had Maier vooral in het begin van de tweede helft zeer veel geluk (Vleugelschot van Suurbier op de binnenkant van de paal, twee af geketste kogels van Hulshoff, een fraaie Neeskens-trap in buitenspel- positie). Toen Ajax te opdringerig werd, bleek welke risico's aan dat spelletje verbonden zijn: eenzaam kon Bayern-spits Gerd Müller in de 54e minuut aan zijn tocht van de middenlijn naar doelman Stuy beginnen. "Der Bomber" benutte zijn enige kans na de pass van ver dediger Breitner (0—1). Latteok „Dat is de eerste keer dat ik hem 'n doelpunt op die manier zie maken". O ntnuch tering li de Tombe 0—5 van München. Het effect an werkte ook door naar Ajax. msterdammers zagen zich gis- ond geplaatst voor de moeilij- >gave om aan de publieke ver ting te voldoen door nog eens unieke prestatie te leveren. Een onmogelijke taak. De Kovacs- moest niet alleen afrekenen (begrijpelijke) sluimerende uoed, maar ook met Bel Bay- Miinchen. En dat is tenslotte de duitse kampioen de ploeg Maier, Pranz Beckenbau- lerd Müller, spelers die niet niet wereldbekend zijn. Ge schuwde spelers, bovendien Ko- Ajax wisten dus dat "het le duel zwaarder zou worden", was met het oog op het doel de Duitsers (prestige-herstel, niet nog meer prestige- s) ook niet moeilijk te voor dat Bayern München wel ludend" zou spelen en dat de lent zou trachten een totale isieve ontreddering zoals vrij- ïoorkwam, te voorkomen door sder geval de Ajax-aanvallers iquenjt te laten schaduwen. norde gebeurde dan ook, maar zelfs is Ajax in de briljante roes n te tomen. Zelfs als bijvoor- een j eugdig talent als midden- Rohr (19) vastplakt aan Jo- Cruijff, als aan bijna iedere led met „Deutsche Gründlich- een speler kleeft, dan nog sla- Ie Amsterdammers erin totale :de teweeg te brengen. In de legingen" waarin Ajax alles ADVERTENTIE L.F.C. 1972 Montpelier Het Nederlands vol leybalteam gaat niet naar München. In een anderhalf uur durende wed strijd heeft Polen elke Nederlandse illusie om mee te kunnen doen op de Olympische Spelen de grond in geslagen. Met 3-0 (15-9, 15-6. 15-13) werd het duidelijk dat ook een rede lijk getraind Nederlands team nog altijd niet is opgewassen tegen de Oosteuropese volleyballanden. Het Nederlands team is eervol ten onder gegaan. Er is keihard gewerkt in het team, men was zeer fel en agressief, maar dat is nu eenmaal niet voldoende om zelfs maar een land als Polen te kunnen bedreigen. Duidelijk werd echter ook, dat Ne derland technisch nog heel wat te leren heeft. Vooral üi de eerste en de tweede set was het aantal stop- fouten legio. Daardoor konden de Polen, die echt ook wel nerveus wa ren voor dit duel, gemakkelijk aan de punten komen: de Nederlanders gaven ze gewoon weg. Het tweede duidelijke punt, waarom deze wedstrijd werd verloren, was het teamverband. Bijna elke Neder landse basisspeler scoorde een aan tal punten, maar het waren duide lijk individuele succesjes, die toeval lig samenvloeiden, waardoor dan plotseling een achterstand werd te ruggebracht of een kleine voor sprong werd opgebouwd. Bijna nooit echter waren de gescoorde punten het gevolg van een feilloos opgezet- aanval. Om tot zo'n aanval te komen is het een eerste vereiste, dat er goed wordt gestopt. En dat was zeker niet het geval. In de derde set kwamen de Neder landers tot het beste spel. Maar dat is natuurlijk gemakkelijk te verkla ren. Met 2-0 achter valt er een druk weg, wordt er va-banque ge speeld en lukt er soms veel. Met een beetje geluk had men misschien het 65-Jarig bestaan, zal het uur recepteren voor leden, dona- en donatrices op vrijdag 11 aug. uur n.m. in de cantdne op het tcomplex aan de Boshuizerkade. deze set wel kunnen winnen, maar wat is pech of geluk inkeiharde topsport. De beste heeft immers al tijd het meeste geluk. Een kwartier duimde de ontnuch tering van Ajax, daarna begon het I spel van voren af aan. Cruijff (71 voorzet Swart) en Hulshoff (741 voorzet Swart") kopten Bayern München tenslotte naar nieuw verlies. Waarna de paniek bij de Duitsers weer enige tijd hoog tij vierde, zonder dat de nog meer I schade leden. Dat. had Latteck waarschijnlijk uit het oog verloren i toen hij zijn woorden van vrijdag ongeveer letterlijk herhaalde: "Wij zijn nog niet zo lang bezig als Ajax, maar als we echt fit zijn, krijgt I Ajax het nog moeilijk genoeg met ons. Ik zeg niet dat we ze dan kun nen verslaan, maar moeilijk krij gen ze het. LISSE Terwijl over amper twee weken de Olympische Spe len reeds losbarsten is er in Ne derland nog altijd een handjevol topsporters min of meer kramp achtig bezig zich een weg naar München te banen. Deze „spor ters" zijn er nog steeds niet in geslaagd de heren van het NOC (Nederiands Olympisch Comité) met hun prestaties te overtui gen. Joke van Gerven, de blon de atlete uit Aalsmeer, hoort ook Door Bert Paauw bij dat groepje. Weliswaar scoor de zij zondag j.l. in Kerkrade op ouderwetse sintels een 1500 meter-tijd van 4 minuten 14 se conden precies de Olympische limiet maar het NOC liet we ten nog de nodige twijfels te koesteren. Daarom gaat Joke vrij dagavond op het kunststof van pendal opnieuw aan de slag. Aanvankelijk was het de be doeling dit weekeinde interna tionale concurrentie in Milaan of Manchen op te zoeken maar aangezien de programma's daar niet met een 1500 meter worden opgesierd werd bovengenoem de Papendal-happening ge creëerd. Voor Joke „Ik weet neg niet wat er nou precies gaat gebeuren neem aan dat IIja (Keizer) en Berny (Boxem) me wel zul len helpen" is dit werkelijk de allerlaatste mogelijkheid zich te kwalificeren. Immers, dinsdag 15 augustus wordt de deur naar München definitief afgegren deld. Als Joke er in slaagt tijdig binnen te glippen betekent dat dat een in samenwerking met trainer Jan van Heek geheel op München afgestemde winter- en zomertraining toch z'n rente op levert. Joke: „De trainingen wa ren zo opgezet dat ik pas laat in het seizoen in vorm zou komen. Dat is wel goed gelukt. Alleen, de wedstrijd planning klopte niet Ik begon in mei al 1500 meters te lopen en ik heb eigenlijk niet veel anders meer gedaan. Op een gegeven moment werd ik het goed zat". Mentaliteit Het uitblijven van een „Olym pische tijd" schraagde de opko mende weerzin bij de atlete van het Lisser De Spartaan. En dit had weer z'n invloed op de wed strijdmentaliteit van de Aals- meerse, een mentaliteit die vol gens velen toch al niet veel kan verdragen. Joke: „Mijn menta liteit was inderdaad niet zo best, Joke van Gerven vrijdag weer aan de slag aan mijn conditie lag het niet. Die was goed. Op trainingen liep ik als 'n trein. Maar in wedstrij den lukte het niet, dan zat ik helemaal vast". Wat enkele we ken geleden op Papendal wel bleek. Terwijl Bernie Boxem en 11 ja Keizer met daverende tij den hun München-tickets ver dienden stapte Joke volkomen, onverwachts uit de race. Joke: „Ik kan er geen reden voor op geven. Het is voor mij ook een raadsel. Voor ik het wist stond ik al naast de baan". Toen steeds donkerder wolken het zicht op Manchen verduis terden klaarde de hemel plotse ling op. Joke stelde zich drie weken geleden onder supervisie van Hans Keizer, de echtgenoot van Ilja, die er in slaagde de „gedumpte" mentaliteit weer op te krikken. Joke: „Hij weet pre cies hoe hij me moet aanpakken Ik moet nou eenmaal af en toe stevig op m'n donder hebben" de trainerswisseling bracht Jo ke weer in de Juiste cadans. Met het bekende gevolg: tijdens de Nederlandse kampioenschappe in Kerkrade sloeg het Aalsmeer- se raspaardje op hol. Joke: „Tij dens de series van de 800 meter voelde ik al dat het makkelijk ging. Maar dat ik op de 1500 meter aan de Olympische limiet zou komen was voor mezelf ook een grote verrassing". Het NOC-college was nogal ver baasd over de „uitspatting" (Jo ke: „Iedereen was in paniek"). Later maakte de verbazing plaats voor een gevoel van wantrou wen en verlangden de heren, de stijgende presitatie-curve van de Spartaan-atlete negerend, (min stens een herhaling. Een eis die zeker aanvechtbaar is want de atleet Sjef Hensgens werd, zon der dat hdj aan de NOC-limiet toekwam, op grond van zijn stijgende prestatie-curve, voor München aangewezen. Ook de atleten Bram Wassenaar en Hai 30 Scharn kregen het „ja-woord" hoewel ook zij, ondanks de trek kersdiensten van goedwillen de collega's die het tweetal bij wijze van spre|ken in een luie stoel naar de finish brachten, op de 1500 m over de NOC-drem- pel struikelden. Rommelen Joke: „Jammer dat ik vrijdag nou weer moet lopen. Anders was ik inmiddels al op eigen kosten naar Sankt Moritz ge reisd om daar, net als de Brit se atleten, op hoogte te trai nen". En dan wat wrevelig: ,Het NOC is weer raar aan het rom melen. Mensen die de limiet wel halen, zoals bijvoorbeeld de turner Cor Smulders, mogen niet naar München maar Bram Wassenaar en Sjef Hensgens mogen wel. Wassenaar loopt op het ogenblik als een oud varken en Hensgens gaat voor eigen publiek op de 800 meter af". Hoe dan ook, Joke zal zich vrijdag nog een keer moeten be wijzen. Mocht de 23-jari- ge Aalsmeer se onverhoopt falen dan stort bepaald haar „atletiek - wereld" niet in. Zegt ze: „Als er wat mis gaat dan ga ik niet naar München. Punt uit. Dan ben ik er over vier jaar wel bij. Op de middenafstand ben je toch pas op 27, 28-jarige leeftijd op Je top. Maar het zou natuurlijk, wel erg fijn zijn om de Olympi sche Spelen mee te maken. Al was het alleen maar om er varing op te doen". REYKJAVIK De twaalfde matchpartij om het schaak wereldkampioenschap tussen Robert Fischer, de uitdager, en titelhouder Boris Spasski is, na 40 zetten, afgebroken. Fischer heeft een voorsprong van 6^2He gisteren niet-beëindigde partij is vermoedelijk in gelijke stand verdaagd. Er kwam gis teren een klassiek geweigerd damegambiet op het bord, dat vooral in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog dikwijls is gepraktizeerd. De matadoren volgden een bekend duel StahlbergCapablanca, uit 1936, en ontwikkelden, ook na een geringe afwijking, dezelfde strategische plan nen. Wit verwierf het loperpaar, doch kon daarmee de gehele eerste zitting weinig zaken doen. Zwart kon een harmonische stand opbouwen. Het evenwicht is eigenlijk geen ogen blik verbroken geweest. In Reykjavik wordt er van uitgegaan, dat de stand vanavond 75 zal zijn, ten gunste van Fischer. Het wordt onwaarschijn lijk geacht, dat de nachtelijke ana lyses door de sekondanten mogelijk heden aan het licht zullen brengen. Een en ander wil niet zeggen, dat de partij spoedig zal worden beëindigd. De hoeveelheid materiaal laat nog veel spel toe. De partij had het volgende verloop Wit: Fischer. Zwart: Spasski Geweigerd damegambiet. 1. c2-c4 e7-e6 Spasski nam vier minu ten voor dit besluit. Het kon er af, want de Amerikaan was 12 minuten te laat gekomen. 2. pgl-fl d7-d5 3. d2-d4 pg8-f6 4. pbl-c3 If8-e7 5. Icl-g5 h7-h6. De nu volgende vari ant kan ook zonder inschakeling van h6 op het bord komen. Soms heeft dit betekenis. 6. Ig5-h4 0-0 7. e2-e3 pb8-d7 8. tal-cl c7-c6 9. Ifl-d3 d5xc4. Via enkele zetverwisselingen is een stokoude variant verschenen. Vooral in de dertiger jaren is deze speelwijze diepgaand onderzocht. 10. Id3xc4 b7-b5 11. Ic4-d3 a7-a6. Het eerste „grote moment". Wit heeft hier royale keu ze. Als het energiekste geldt 12. e4, doch er zijn geen doorslaggevende redenen om de theorie op dit punt te geloven. Dit te meer, omdat nu de loper op h4 staat de zet pe4: effectief is. Op 12. 0-0, volgt 12. c5 met, of 13. de2, of 13. a4. Eertijds had men ook voorkeur voor 12. lbl, teneinde „plotseling" door dd3, een koningsaanval en scene te zetten. Ook hierop is 12c5 het aangewezen antwoord. 12. a2-a4 Fischer's keuze, die als het sterkste geldt zij het, dat men waarderingen van „de theorie" kritisch moet beluisteren. 1 2b5xa4. Nu heeft het spel een eigen karakter. 13. pc3xa4 The oretisch Juist. Slechter is 13. da4:, wegens 13tb8 en nu is 14. dc6 niet goed. Men zie: 14tb2: 15. Ia6:?, pc5, en zwart heeft de gewel dige dreiging 16ld7 bij de hand. 1 3dd8-a5 schaak. 14. pf3-d2 Een mogelijkheid, als resultaat van het tussengelaste 5 h6 6. Lh4. Anders staat d€ raadsheer op g5 „aangevallen". 1 4Ie7-b4. Zwak is hier 14 c5 bijvoorbeeld 15. dc5:, pc5: 16. pc5: lc5: 17. If6:, gf6: 18. dg4 schaak, kh8, 15. pa4-c3 c6-c5. Het Juiste moment. Anders rocheert wit en kan zijn paar den vrij gebruiken. 16. pd2-b3 De theorie gaat hier overwegend verder met 16. pc4, dd8 17. 0-0. Moeiteloos De tekstzet is uit de partij Stahl bergCapablanca, Margate 1936. Daarin volgde 116db6 17. dc5:, lc5: 18. pc5:, dc5: 19. Ig3, lb7 20. 0-0, tfd8 2L pb5, db4 en zwart bereikte moeiteloos remise. 16da5-d8 17. 0-0 c5xd4 18. pf3xd4 Ic8-b7. Zwart moet uiter aard tegen zetten als pe4, of le4, ge wapend zijn. 19. Id3-e4 dd8 b8. Indien 19 Ic3: dan 20. Ib7:, en zowel 20 Ib2: 21. tbl, als 20ld4: 21. Ia8:, leidt tot nadeel voor zwart. 20. Ih4-g3 db8-a7 21. pd4-c6 Ib7xc6 22. Ie4xc6 ta8-c8 23. pc3-a4 Misschien kwam ook23. df3 in aan merking. Overigens vertoont het spel kenmerkende overeenkomsten met het duel StahlbergCapablanca, waarover wij bij zet 16 sprak 2 3tf8-d8 24. Ic6-f3 Indien 24. Id7:, dan 2 4tel: 25. del:, dd7:, en het spel staat gelijk. 24a6-a5 25. tcl-c6 tc8xc6. Zwart kan natuur lijk niet toelaten, dat wit op de c-lijn zwaar materiaal samentrekt. 26. If3xc6 td8-c8 27. Ic6-f3 Na 27. df3, lijkt 27. pc5 28. pc5:, dc5: 29. Ia4, ook tot een vereffende stand te leiden. 27da7-a6. Een nuttige active ring. h2-h3 da6-b5 29. If3-e2 Evenmin brengt 29. db3, veel leven in de brouwerij, we- ;ns 29pc5. db5-c6 i. Ie2-f3 dc6-b5 31. b2-b3 Herhaling Een deel der grootmeesters op Reykjavik was van mening, dat wit met 31. Ie2, op herhaling van zetten had dienen aan te sturen. Boris harmonisch 3 1Ib4-e7 32. If3-e2Het omspelen van het paard door 32. pb2, kan, na 32 tc3, tot ernstige moeilijkheden leiden (33. pc4?, a4). 3 2db5-b4 33.Ie2-a6 tc8-c6 34. Ia6-d3 pd7-c5 35. ddl-f3 wint een tempo, de bedoeling van 33. Ia6. 35tc6-c8 36. pa4xc5 Ie7xc5 37. tfl-lcl tc8-d8. Niet 37db3: wegens 37. tc5i <37tc5 schaak 38. da8 schaak. enz.) 38. Id3-c4 db4-d2 39. tcl-fl Ic5-b4. Vermoedelijk tegen 40. Ie5, gericht waartegen dan 40. lc3 nuttig zou zijn. 40. Ig3-c7 td8-d7. Ofschoon er vrjj veel materiaal op het ,bord is ge bleven, lijkt de positie in evenwicht. De afgebroken stand luidt: Wit: kgl. df3,tfl, lc4, lc7 pi b3. e3. f2, g2, h3. Zwartkg8, dd2, td7, lb4, pf6: pi. a5, e6, f7, g7, h6.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11