Teleurstelling bij 'de vier' BEGROTING 1973 WAS HET ECHTE BREEKPUNT f44.- De zomer is veel te nat Regering in actie tegen goedkope vluchten Hersteladviseur mr. Y. Scholten: OPPOSITIE EN DS'70: SNEL VERKIEZINGEN 8 Dagen kriskras door Nederland Zestien jaar te jong voor besturen auto NVV-jongeren maken „baalbrief" over partiele leerplicht Reisbureaus dreigen met tegenmaatregelen ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 DEN HAAG "Herstel-adviseur" mr Scholten is van oordeel, dat het eigenlijke breekpunt in het kabinet-Biesheuvel niet zoals DS'70 beweert de loon- en prijspolitiek is geweest, maar de ontwerpbegroting over 1973. Hoe wel achteraf de discussie zich verplaatst heeft naar de loon- en prijspolitiek, is mr. Scholten ge bleken dat de toenmalige minis ters Drees en De Brauw geen ge bruik hebben gemaakt van de mogelijkheid die in de vergade ring van de ministerraad van 16 juli jl. was geschapen om de be grotingsvoorstellen te aanvaar den onder voorbehoud van de vervolgens te nemen beslissin gen over de loon- en prijspolitiek. Inmiddels is de politieke situatie gewijzigd en is het loon- en prijsbe leid meer op de voorgrond getreden. .Hoewel ik uiteraard voor beide on derwerpen heb gezocht naar oplos singen vooqr de gerezen verschillen van mening, heb ik een onderscheid gemaakt in de wijze van behandeling. Een conflict over begrotingen bin nen de ministerraad, dat na een breuk moet worden opgelost, betreft de le den van het kabinet en degenen, die eventueel weer als minister terug komen. Het opstellen van bij de Sta- ten-Generaal in te dienen begrotin gen behoort niet tot de verantwoor delijkheid van de fractieleiders en van door hen vertegenwoordigde fracties. Dit onderdeel van mijn taak diende derhalve met de betrokken oud-ministers en vervolgens met de leden van het kabinet te worden be sproken". DS'70 heeft de lijmpoging van mr. Scholten verworpen, omdat de tekst van het stuk, dat de adviseur aan de fractieleiders had gestuurd, DS'70 niet ver genoeg ging. Fractieleider Berger schrijft aan mr. Schol ten: "Juist waar U stelt dat de regering "terzake van lonen en prijzen verant woordelijkheid draagt" zou een pas sage hierover niet mogen ontbreken". De heer Berger bestrijdt, dat "het onelegant is wanneer tijdens bespre kingen over een vrijwillig "contact" melding wordt gemaakt van het voor nemen van de overheid om zo nodig wettelijke bevoegdheden tot het be heersen van prijzen en andere inko mens te gebruiken. Het vermelden van dergelijke voornemens is naar onze mening juist een kenmerk van openheid en behoorlijk bestuur". Tenslotte schrijft de heer Berger: "Het handhaven van vaagheid in zake het onderhavige deel van het regeringsbeleid kunnen wij niet voor onze verantwoording nemen". Woor den, die mr. Scholten tot het besluit brachten, dat hij over de mogelijk heid van herstellen van de coalitie van vijf slechts een negatief advies aan formateur Biesheuvel kon uit brengen. Mr. Biesheuvel deelde de opvatting van zijn adviseur"Het is een politieke realiteit die ik betreur". DdN ,HAAP, T, De fractie,eiders van de vier partijen van het demissionaire kabi net-Biesheuvel hebben zich zonder uitzondering teleurgesteld getoond over het mis lukken van de poging van adviseur mr. Scholten om het kabinet weer in oude gedaan te, d.w.z. met D.S. 70, te herstellen. KVP-fractieleider mr. Andriessen: DS 70 neemt door deze mislukking een grote verantwoordelijkheid op zich. Door hen komt de continuiteit van het beleid in gevaar waaraan juist nu grote behoefte bestaat. Wiegel (VVD)„Ik heb mijn ui terste best gedaan om de poging te doen slagen, omdat de bestrijding de inflatie en een zo zuinig mo gelijk overheidsbeleid het beste door vijf partijenkabinet kan worden Aantjes (ARP) merkt op dat zijn vrees dat de .lijmpoging' alleen maar tot tijdverlies zou leiden helaas was bewaarheid. „DS'70 is er op uit ge weest". De AR-fractie heeft aangekon- Uitgangspunten van Scholten DEN HAAG Adviseur Scholten is te werk gegaan aan de hand van de volgende drie punten, die hij de vorige week vrijdag samen met formateur Biesheuvel heeft opgesteld: 1. Begrotingsbeleid. Kader voor het overleg dienen te zijn de beslissingen van de minister raad over de groei van de rele vante uitgaven in de komende jaren en het dekkingsplan voor 1973. Uitgangspunt is dat de in de ministerraad bereikte overeen stemming van eventuele ruimte bij herberekening gevonden een open zaak is. Loon- en prijsbeleid. Doel stelling is dat de reële groei van het nationale inkomen, zoals die zich recentelijk voor 1973 afte kende (4 procent), geheel be emd zal zijn voor de collectie- sector. De vraag wat te doen staat wanneer deze reële groei genoemd precentage te boven gaat, dient in de toekomst te worden bezien. Het bereiken van deze doelstelling zal bij voorkeur moeten geschieden langs de weg een in het najaar af te sluiten sociaal contract tussen regering en het georganiseerde bedrijfsleven. 3. Mogelijke andere punten. Voor het overige zal in het over een redelijke mate van ze kerheid moeten worden gescha pen dat geen nieuwe breukpun ten zullen ontstaan en dat men bereid is de vier-jarige periode af te maken. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is liet voordeligst uit met een 8-daags Kriskras-ah onne- Kinderen 4 t/m 9 jaar lialf geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS ger wees de beschuldiging van zijn KVP-collega Andriessen van de hand als zou DS'70 in feite voor de tweede maal verantwoordelijk zijn voor de kabinetscrisis. Fractie voorzitter Berger noemde deze be schuldiging gewoon onzin. het conflict over de bezuinigingen en de indruk te wekken dat het loon- en prijsbeleid het breekpunt is ge weest". De AR-fractie heeft aangekon digd dat de drie christen-democrati sche partijen de verantwoordelijk heid voor het bestuur van het land niet uit de weg zullen gaan. CHU-leidcr Tilanus sprak van „onbegrijpelijke en bedroevende toe stand. Het programma van inflatie- besbrijding voor 1973 van het kabinet- JïiesheuveJ, waarvoor het afsluiten, van een sociaal contract van wézen lijk belang is, is getorpedeerd door DS '70. De partij heeft Nederland een slechte dienst bewezen". De grootste oppositie-partij en, de PvdA en D'66, hebben nogmaals aangedrongen op het snel uitschrij ven van nieuwe verkiezingen. Waar nemend fractieleider van de PvdA, drs. Ed van Thijn noemde november als het tijdstip voor deze verkiezin gen. De gang van zaken noemde hij „onverkwikkelijk". Van Mierlo (D'66) vond de lijm poging onwaarachtig. „Twee weken zijn verloren gegaan. Mogelijk heeft dit mede gediend om de verkiezin gen pas in het voorjaar te hoeven uitschrijven". Eigenaardig Onder de voorstanders van snelle vervroegde verkiezingen bevinden zich ook ex-minister Drees en frac tieleider Berger van DS'70. Uit de reacties van beiden viel op te maken, dat noch dr. Drees noch oud-minister De Brauw (Weten schapsbeleid) bij het restaura tie-overleg werden betrokken. Dr. Drees noemde dit eigenaardig, juist waar de beslissing van de minister raad over de groei van de be langrijke uitgaven in de komende jaren werden geplaatst als het ka- waarbinnen adviseur Scholten. moeten wenken en waarbij te vens de in de ministerraad bereikte overeenstemming over de verdeling van de uitgaven als uitgangspunt diende. Naar de mening van dr. Drees ligt hier de kiem voor het voort duren van de kloof. Fractievoorzitter i c Berger zei de zekerheid van adviseur wijs te verlagen van 18 tot 16 jaar Schol ten dat overeenstemming op bevalt Veilig Verkeer Nederland overige punten te bereiken was na totaal niet. De Europese commissie ADVERTENTIE Twee meisjes stalen voor 1400 gulden ZWOLLE Een twaalfjarig en 'n elfjarig meisje uit Zwolle hebben be kend een aantal diefstalletjes te heb ben gepleegd. Zij maakten daarbij eer dan 1400 gulden buit. Het twaalfjarige meisje werd ge pakt toen ze twee helften van een biljet van honderd gulden bij een bank aanbood en daar een heel biljet voor terug vroeg. De bediende merk te eohber dat de helften niet bij el kaar pasten. Het geld haalden de meisjes uit portefeuilles en portemonnees die ze talen na brutaalweg bij bedrijven binnen te lopen. Van het geld is vrijwel niets over. Met z'n eenendertigen zijn gisteravond de paalzitters aan het Roelof arendveense Zuideinde aan de lange zit begonnen: op jacht naar het "wereldrecord", dat voorlopig alleen in ons land een omstreden zaak is. Applaus en gejuich van honderden toeschouwers was er gisteravond voor kweker Hannes de Jong (rechts op de foto), kampioen van 1970 en 1971. „De honderd uur wil ik dit keer volmaken",, verklaarde Hannes voordat hij blakend van zelfvertrouwen op zijn paal ging zitten. Burgemeester Smolders wenste alle deelnemers veel succes en sprak zijn bewon dering uit voor hun moed en het uithoudingsvermogen dat zij zouden moeten opbrengen. Hij dankte Louis van der Meer voor zijn perfecte organisatie, die er toe bijdraagt dat duizenden nieuwsgierigen de komende dagen naar het Braassemdorp zullen trekken. Na de woorden van de burgemeester begon in het snel invallende duister, in regen en wind, de lange zit. Te lang voor sommige overmoeidgen. Stijf en koud stapten gisteravond na enkele uren al (brie deelne mers op. Een illusie armer. Vanochtend om acht uur waren er nog eens drie uitvallers. Het we reldkampioenschap paalzitten, dat wel eens tot woensdagmiddag zou kunnen duren, had al vroeg zijn tol geëist. DEN HAAG. Deze zomer is te nat. Er is geen export voor nodig om dat vast te kunnen stellen. Iedereen heeft het gemerkt. Ondanks de een week durende hittegolf viel vorige maand twee keer zo veel regen als normaal. En ook deze maand is zeer slecht begonnen met zware buien. Het normale aantal millimeters re gen dat in de drie zomermaanden valt is 215. Dat is nu al, terwijl het grootste deel van de derde maand VEILIG VERKEER: akkoord over het loon- en prijs beleid, niet te delen. Naar zijn me ning hoorde bij deze overige punten overeenstemming over het onderwijs en ontwikkelingshulp, de defensie uitgaven over die periode 1973-1975 en over de begroting politie, gezien de noodzaak van een krachtige be strijding van de criminaliteit. Ber ne eft dit voorstel gekoppeld plan om in 1974 een Europees rij bewijs in te voeren. VVN-woordvoerder B. J. Wouden berg zegt: „Technisch gezien zijn jongens en meisjes van zestien jaar beslist 'in staat een auto te besturen Het is echter onwaarschijnlijk dat zij 1 zich ook sociaal in het verkeer zui- ontbreekt. Pas wanneer die leemte is opgevuld zal een verlaging van de leeftijdsgrens verantwoord zijn". De heer Woudenberg voegt er aan toe, dat de Nederlandse verkeers- deskundigen, met inbegrip van het ministerie van Verkeer en Water staat, volslagen zijn overrompeld door het voorstel. „Niemand wist er van. En we weten nog steeds niet op wat voor motieven men het voorste) nu eigenlijk baseert". nog voor de (natte) boeg ligt. ver overtroffen. Pernis is met 320 milli meter koploper. Er zijn ook plaatsen waar in Juli binnen 24 uur in totaal meer dan veertig millimeter viel. Dordrecht en Geldermalsen bijvoorbeeld. Een logisch gevolg is dat ook de zon zich te weinig- liet zien. De Bilt registreerde in juni en juli 82 uren Buurt koelde woede op huis burgemeester NIJMEGEN Een veertigtal kin deren heeft, aangezet door ouders, het huis van de Nijmeegse burge meester mr. Th. de Graaf beklad en beschadigd. Het zou als protest zijn bedoeld tegen het ontbreken van speelruimte in de wijk .Het Wil lemskwartier". „Dit loopt de spuigaten uit. Ik wijk niet voor straatterreur" zei mr. De Graaf toen hij gisteren thuis kwam en de toestand zag. De maren waren met witte kalk beklad, mar kiezen neergehaald, struiken uit de tuin gerukt en een schuurtje was met bëhulp van de tuinslang blank gezet. De kinderen waren met een busje naar het burgemeestershuis ge bracht. De politie arresteerde een 21-jarige man en begon direct met een grootscheepse speurtocht naar de andere verantwoordelijken. minder zon dan normaal. Tot slot enkele cijfers van de re- genhoeveelheden die in juli vielen. Bedenk daarbij da<t het (landelijk) gemiddelde op 77 millimeter ligt. Rotterdam157, Den Haag: 124, Gouda: 125, Pernis: 196, Dordrecht: 139, Monster: 103, Boskoop: 146 en Noordwijk: 155. Je zal maar in Pernis wonen, daar valt in één maand bijna net zo veel regen als er in de drie den samen hoort te vallen. half geld op de inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Bankoverval in Maarsbergen UTRECHT (ANP) Twee man nen hebben gisteren bij een overval ?en bijkantoor van de Raiffei- senbank aan de Woudenbergseweg in Maarsbeigen, f 28.000,— buitgemaakt. Het bijkantoor is gevestigd in een kamer van een gewoon woonhuis en was niemand anders aanwezig dan de kantoorhouder, de heer M Ver hoef. Volgens de politie lag het geld •oor het grijpen". De overvallers sneden de telefoon draad door. waardoor de politie pas kwartier na het vertrek van de nen werd gewaarschuwd. De rijksweg ligt maar 200 meter van het kantoor. Eén van de overvallers hield de heer Verhoef vast en bedreigde hem met een pistool, terwijl de tweede de bankbiljetten „inde". Ze gingen er vandoor in een oude, opvallend vuile gele auto met een platte achterkant. Eén van hen had een Indisch uiter lijk. UTRECHT (ANP) Het NW- indruk gegeven van de lijdensweg die jongerencontact heeft naar aanlei ding van het voorstel van formateur- Biesheuvel in een volgend regeerak koord de uitbreiding van de onder- wijsmaatregelen voor werkende jon geren een jaar uit te stellen, een muurkrant uitgegeven onder de ti tel „Baalbrief over de invoering van de gedeeltelijke leerplicht". In deze baalbrief wordt aan de hand van daden en uitspraken van politici en hoogtepunten uit de ac ties van de werkende Jongeren een de invoering van de partiele leerplicht volgens NVV-jongerencontact tot nu toe is geweest. De baalbrief is bedoeld om de wer kende Jongeren te informeren over de diepe kloof die gaapt tussen de stellige verzekeringen van de partijen in de recente coalitie dat him pro blemen krachtig zullen worden aan gepakt en de „schamele daden" die daarop zijn gevolgd. De muurkrant is in een grote oplage verspreid in bedrijven, vormingsinstituten en Jon gerencentra. DEN HAAG (ANP) Vakantie gangers doen er goed aan zich er- te overtuigen of d^ chartervlucht van hun keuze aan de geldende voor schriften voldoet. Chartervluchten die niet aan voldoen, lopen het risico in annulering door de overheid. De voorschrifen van het mi nisterie v. Verkeer en Waterstaat over :ven en andere voorwaarden van ITE-charterreizen, zullen door de Rijksluchtvaartdienst onverminderd worden gehandhaafd. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gisteren meegedeeld. Het gaat de bepaling dat de prijs van een alles inbegrepencharterreis niet minder mag bedragen dan 60 pet. het laagst vergelijkbaar retour tarief voor lijiivluchten. Boven dien moet de charterreis tenminste n dagen duren. Verkeer en Waterstaat stelt zich op het standpunt dait een wegvallen van de prijsbodem tot een econo misch onverantwoorde concurrentie strijd zal lelden, en ook aanleidng zal zijn voor verwarring, waarvan uiteindelijk het reizend publiek ongeacht een tijdelijk prijsvoordeel het slachtoffer wordt. Luchtvaartmaatschappijen, reisor ganisatoren en vakantiegangers zijn gebaat bij een goed gereglementeer de tariefstelling, die voor alle betrok kenen een goede uitvoering van de Ite- programma's tegen gunstige en aanvaardbare prijzen garandeert. De reizen mogen dus niet aangeboden en verkocht worden voor minder dan de hierboven genoemde prijzen. Als in de reissommen waardebonnen zijn inbegrepen, mogen deze uitslui tend gebruikt worden voor concrete arrangementen, die direct verband, houden met de reis: bijvoorbeeld maaltijden en excursies. Tegen geld inwisselbare waardebonnen zijn niet toegestaan, aldus het ministerie. De luchtvaartmaatschappijen en de reisorganisatoren zijn geheel op de hoogte van de geldende Ite-charter- voor schriften. De Rijksluchtvaart dienst heeft tot taak erop toe te zien dat deze voorscluriften ook worden uitgevoerd. Het ministerie heeft een lijst van de minimum reissommen voor een aantal belangrijke vakantiebestem mingen opgesteld: Athene f402, Rho- dos f486. Dubrovnie f284 (f263 van 1/4 tot 31/10 tussen 20 00 en 08.00 uur). Pula en KRK f296 (f227 van 1/4 tot 31/10». Split en Zadar f271, Ljubljana f205 (f182 van 20.00 tot 08.00 uur), Alghero f310, Catania, f253, Napels f303, Rimini f232, Ali cante f301. Benidorm f301, Barcelo na f232. Tarragona f232, Gerona f232, Ibiza f268, Valencia f352. Ma laga f328. Torremolinos f328. Se vil la f433. Palma f254, (f233 tussen 20.00 en 08.00 uur). Las Palmas f477 en Tenerife f 477. Gerechtelijk Als de Rijksluchtvaartdienst maat regelen treft waarmee zij dreigt, dan zal de internationale reisorganisatie NV Hotelplan niet aarzelen gerech telijke stappen tegen deze maatrege len te nemen. Dit heeft de directeur van Hotelplan, drs. H. F. W. Root- haert meegedeeld. De heer Roothaert protesteerde scherp tegen het mini mum-tarief, waarbij een charter vlucht niet goedkoper mag zijn dan 60 procent van de prijs van een lyn- vlucht op hetzelfde traject. Wanneer reisorganisaties reizen aanbieden tegen prijzen, die onder dit tarief liggen, moet de consument het ver schil bijkopen aan waardebonnen voor excursies, maaltijden e.d. "Door harde onderhandelingen zijn wij er in geslaagd zeer voordelige aanbie dingen te brengen met behoud van kwaliteit. Wij trachten het sociaal toerisme te bevorderen. Dit houdt in: vliegreizen binnen het bereik van iedereen. Thans vinden wij de RLD met de vermelde dreiging, waarvan de achtergronden ons niet duidelijk zijn: wiens belang behartigt de Rijks luchtvaartdienst aldus de hr. Root haert, die vervolgde: "Wij hebben de indruk dat de KLM. met de gebon denheid aan het Tourist Fonds, haar greep de markt uitbuit door haar charterprijzen niet op de reeële marktsituatie af te stemmen, maar ze op een zo hoog mogelijk niveau te handhaven. Wanneer dit niet lukt, ls er nog altijd de RLD, die de lagere tarieven eenvoudig wil verbieden". De publiciteit rond de minimum tarieven is ontstaan na het bekend worden van de samenwerking tussen Neckermann Vliegreizen en de Vlieg- unie. In een advertentie, die gister avond van de beide reisorganisaties in de dagbladen is verschenen wordt aan Den Haag" gevraagd: „Waarom warden de Nederlandse reisorganisa ties in deze tijd, waarin iedereen spreekt over inflatie-bestrijding en prijsbeheersing, gedwongen voor hun vliegvakanties hogere prijzen te be tekenen dan zij willen en nodig is? Laat in het belang van de Neder - andse vakantiegangers de prijzen voor vliegvakanties vrij", aldus de adver tentie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9