Wordt de verkiezingsdatum door de bonden bepaald Rechtswinkels en de gevolgen WARENHUIZEN BESTRIJDEN WINKELDIEFSTALLEN elle protesten jgen afschaffen uurbescherming Loyaliteitscrisis binnen de katholieke gemeenschap [■ERPAG 5 AUGUSTUS 1972 pan onze economische redactie ;eldief stallen nemen in ons hand over hand toe. Naar een raming is het totale jaarlijkse es al op zo'n 250 miljoen gul- gekomen. Vooral de grootwin- ■dryven hebben van deze mo- plaag te lijden: hun verliezen diefstallen liggen momenteel én tot twee procent van hun t. Maai- ook andere landen »en met dit euvel. Zo stijgt in ■Duitsland het aantal winkel tallen Jaarlijks met bijna twin- irocent. Tal van grote Duitse jven moesten vorig jaar een s van 0,8 procent van de om meer lijkt het erop dat de maatregelen, die tot nu toe werden genomen, om stelende klanten en personeel in de kraag te pakken niet voldoen. Een grootscheepse aanpak van dit vraagstuk lijkt noodzakelijk. Daarbij verdient een Zweeds experiment, waarbij gepro beerd wordt diefstallen zoveel mo gelijk te voorkomen, extra aan dacht. Preventief Bij de Zweedse aanpak worden winkeldiefstallen door geüniformeer de bewaaksters preventief bestreden. Zij bewaken de plaatsen, waar goe deren in- en uitgaan, en voeren persoonlijke controles uit. In de verzendafdelingen doen zij doorlo pend steekproeven. Ook onderzoeken zij de brandbeveiliging, verlenen zo nodig eerste hulp bij ongelukken, weten wat er gedaan moet worden bij een eventuele aanslag op geld of goederen, en zijn op de hoogte hoe een bedrijf bij dreigend gevaar snel kan worden ontruimd. Veel aandacht is er voor de paska mers in de kledingafdeling. De pas hokjes werden zo ingericht dat er een goede controle kon plaatsvinden op de binnenkomende en uitgaande kledingstukken. Bij deze controle, in handen van een personeelslid van het bedrijf zelf, moeten de klanten hun artikelen laten zien en krijgen zij een kaartje met daarop datum en het aantal binnengebrachte stukken. De controle beschikt over een afschrift. Bij het verlaten van de paskamer moet men deze con trole weer passeren. De Zweedse eigenaar, in wiens post orderbedrijf annex kortingzaak, dat systeem werd toegepast, vond de conventionele bewaking door middel van twee bedrijfsdetectives onvol doende. Met het nieuwe systeem was hij per jaar evenveel kwijt (zo'n 47.0000 gulden), maar hij had dnplaats van duizend uur bewaking per Jaar 3200 uur toezicht. In de praktijk bleken de gevreesde spanningen tussen de geüniformeer de bewaaksters en het personeel heel erg mee te vallen, wellicht ook omdat het personeel liever openlijk met het toeziend oog wordt gecon fronteerd dan steeds het gevoel te krijgen bespied te worden door on bekenden. De Gruyter heeft voor het cen traal magazijn een plan opgesteld om een eind te maken aan de snel oplopende voorraadverliezen. Er ko men sllagbomen bij de poort, alles en iedereen moet een strenge con trole ondergaan. Alle medewerkers krijgen een legitimatiebewijs. On rechtmatig bezit van goederen kan tot direct ontslag leiden. Ook wor den enkele speciale controleurs aan- Proef De preventieve bestrijding van winkeldiefstallen, die enige tijd ge leden bij wijze van proef in waren huizen van de Bijenkorf-groep is ingevoerd, lijkt succesvol. Wél wordt er geaocht naar een goedkopere op lossing voor de plaatjes, die het alarm veroorzaken als de klant in de winkel de controlepunten pas seert met onbetaalde artikelen: Vroom en Dreesmann heeft in de afgelopen twee Jaar haar recherche apparaat nagenoeg verdubbeld. Bij V. en D. in Drachten mag de klant geen boodschappentas meer meenemen in de winkel. Die kan worden afgegeven in tas-oppas- boxen of bij „Inlichtingen". De winkeldief of -dievegge van deze dagen is bepaald niet meer de zieli ge, door armoede gedreven figuur. Volgens drs. J. Bons jr., directeur- generaal van de Koninklijke Bijen korf Beheer (die o.m. de Bijenkorf. Hema, Galeries Mod ernes en Perry van der Kar omvat) is er vooral de laatste tijd een nieuwe type winkel dief: de jongere met een ideologisch motief, die het bestelen van een groot winkelbedrijf ook ziet als een stukje maatschappelijk werk. )e loonwet van minister Roolvink niet alle gemeenten die door er Udink zijn aangewezen als en waar per 1 september a.s. beralisatie zal worden inge- zijn daar gelukkig mee. Met in Noord-Holland hebben en- gemeenteraden fel geprotes- tegen de voorgenomen af- ing van de huurbescherming. oningnood, zo redeneren zij, is gemeenten zog zo groot, dat tvreesd zijn dat bij het vrijge- phn de huren de mensen met g ;ere inkomens er het slachtof- zullen worden, is men bevreesd, dat de huiseigenaar van de sitautie i zal maken de huren op loeven. oet een „redelijke" verhouding lissen de huur die de huiseige- vraagt en de kwaliteit van de g. Als verhuurder en huurder liet met elkaar eens worden huuradviescommissie om ad- forden gevraagd. Nu is het in 'aliseerde gebieden niet zo dat alle huren herzien zullen Q. De huren, die er nu gelden H. Frenkel m de meeste gevallen worden inkomsten is het zeer wel mo er een hogere huur uit de tont, dan thans het geval zou stel nog ;oe heeft minister Udink aanleiding gevonden in te op de verzoeken van gemeen- uitstel van de invoering van iberalisatie. Er is een redelijk icht in vraag en aanbod, ant- de hij op schriftelijke vragen et tweede kamerlid van het (CPN). luren zijn in die gebieden huurliberalisatie is ingevoerd tosnee overigen? ider sterk dan de hure. .n iie: gehele Ia vergelijking met de si tuatie voor 1 dktober 1967 waren de huren over geheel Nederland op 1 oktober 1971 met 27,9 procent geste gen. In de gebieden, waar op 1 ok tober 1967 huurliberalisatie werd in gevoerd, bedroeg de gemiddelde huurstijging in dit tijdvak 25,4 pro cent. In de gebieden waar met ingang van 1 mei 1968 de huurliberalisatie werd ingevoerd, zijn de huren tot 1 oktober 1971 met 21,5 procent geste gen, terwijl in hetzelfde tijdvak de landelijke huurstijging 24,9 procent was. Een soort gelijke ontwikkeling deed zich voor ten aanzien van de huren in die gebieden, waar met ingang van 1 januari 1969 de huur liberalisatie werd ingevoerd. Bij de nadien ingevoerde huurliberalisatie liggen de cijfers anders. Sindsdien stegen de geliberaliseerde huren iets meer dan de landelijke huren. Behalve dat in '70 gemeenten in Noord-Holland, 74 (kleine) in Zuid-Holland en 21 (kleine) in Utrecht de huurliberalisatie zal worden ingevoerd, wordt daar een half jaar later de woonruimtewet buiten werking gesteld. Dat betekent dat aan de gemeenten de voor naamste basis van hun huisves tingsbeleid wordt ontnomen, wat veel verzet oproept. Onder de gemeenten die hebben ge protesteerd bij de regering behoren Alkmaar, Purmerend en Den Helder. De Alkmaarse raad is unaniem te gen invoering van huurliberalisatie en opheffing van de woonruimte- wet. Er zijn in Alkmaar 1300 wo ningzoekenden, die, zo vreest men, in de verdrukking komen B. en W. van Alkmaar hebben bij de minis ter audiëntie aangevraagd om over de problematiek te spreken, maar tot op heden heeft men nog geen actie ontvangen. In Den Helder Is men van mening, dat door een liberalisatie de verant woording van de overheid wordt af geschoven op de gemeente. In Den Helder is het aanbod van de lagere huren zeer klein. I De kans. dat de vele protesten enig effect opleveren, is gering, gezien 1 het redelijk succesvolle resultaat j van de huurliberalisatie in „de pro vincie". Binnen een jaar zijn twee soorten crises in de Nederlandse samenle ving duidelijk aan de oppervlakte gekomen, die voor de sociale beleids vorming van groot belang zijn: de eerste was die in het georganiseerde overleg binnen het bedrijfsleven; de tweede die van het kabinet-Bies- Door J- Th. J. van den Berg heuvel. Bij nader toezien blijken ze met elkaar te maken te hebben. Sterker nog, gedeeltelijk zijn ze te rug te voeren tot gemeenschappe lijke oorzaken: een algemene ver trouwenscrisis in Het Systeem en een ernstige loyaliteitscrisis binnen de katholieke gemeenschap in Ne derland. Het georganiseerde overleg, zoals het na 1945 in ons land vorm heeft gekregen, blijkt zijn beste tijd ge had te hebben. Vorig Jaar drong een geirriteerd geraakte Metaalbedrijf- bond van het NVV aan de vakcen trales een strategieplan op, dat die centrale leiders liever niet zo open lijk "van onderop" hadden gekre gen. Vervolgens knapte de samen werking tussen Groenevelts Metaal- bond en die van NKV en CNV af op de CAO voor de grootmetaal. Waar de concrete verschillen la gen, is niet meer zo belangrijk. Waar het om gaat, is de grotere agressivi teit van die vakbonden waarbinnen de leden het vertrouwen in het cen traal overleg minstens gedeeltelijk zijn kwijt geraakt. Dat leidft ofwel tot conflicten tussen bonden onder ling (of liever: tussen generaties vakbondsleiders), ofwel tussen bon den en werkgevers. De machtsposi tie van de vakcentrales is kleiner geworden dan voorheen. Ze moeten I hun bonden volgen, meer dan dat I ze die kunnen dicteren, i Vanwaar die grotere agressi I Waarschijnlijk heeft dat twee be- I langrijke oorzaken. Ten eerste: de inflatie maakt bijna elke loonstij ging vooral voor de lager betaal den bij voorbaat tot een aanflui ting. Vooral de laatste jaren wordt de ontevredenheid daarover steeds groter. Ten tweede: steeds meer werknemers worden ontevreden, omdat hun invloed binnen de be drijven nog steeds op geen stukken na beslissend is. Hun vertrouwen in de bekwaamheid en sociale gezind heid van de bedrijfsleiders wordt zienderogen kleiner. De bonden heb ben volgens deze werknemers te lang de eis tot medezeggenschap al leen met woorden beleden en te vaak hebben ze dde "afgekocht" met hoger loondat toch inflatoir bleek. In de vakbeweging zelfs groeide onder invloed daarvan het besef, dat het ouderwetse systeem van over leg de ontevredenheid in de hand werkte, dat niet langer alleen voor "loonfabriek" kon worden gespeeld en dat de nieuwe eisen harder en de oude eisen anders moesten worden geformuleerd. Dat betekende echter dat haar mogelijke tegenspeler niet alleen de werkgever was, maar evenzeer de overheid. Dat betekende dus tevens: litieke aktlviteit. Naar het voorbeeld van het plan van de Metaalbond leidde dat tot eisen aan de regering: wetgeving op het terrein van de besluitvorming binnen de bedrijven; een grotere greep op de inkomens in de vrije be roepen: leiding geven aan de hele investingerings aktiviteit. Matiging en centrale afspraken hebben im mers geen zin als de produktiviteit in het land zo ongeüjk verdeeld is. Tenslotte: het gebruik van loonma tiging voor collectieve voorzieningen. Dat eiste een confrontatie met re- NKV-voorzitter Mertens in gesprek met minister Boerstna van Sociale Zaken. gering en parlement als eerste ver antwoordelijken. In feite eiste het ook: partij kiezen in de politiek. Tussen '67 en '71 kreeg de vakbewe ging te maken met een politieke meerderheid, die er op uit scheen de ene ruzie na de andere met haar te forceren. Men denke maar aan het gedoe rond de loonwetgeving van minister Roolvink. Na '71 kwam er een regering die wel goede relaties en overleg wilde met het bedrijfsleven, inclusief de vakbeweging. Maar tegelijkertijd gaf ze voortdurend blijk van inner lijke zwakte en onenigheid, als het er op aankwam daaruit consekwen- ties te trekken voor het beleid. De vakbeweging ging nu aan den lijve ervaren wat het is geconfronteerd te worden met een politieke crisis, die broeders van zeer verschillend plui mage dwingt bij elkaar te gaan zit ten in een kabinet. Het kabinet bleek tegen de beleidsconsekwenties van een vak beweging-nieuwe stijl niet opgewas sen. De aanleiding van de crisis mo ge een andere zijn geweest, de inko mens- en prijspolitiek was in feite het confliktpunt. Daar is langzaam aan geen twijfel meer over mogelijk. Waarschijnlijk zou het, althans voorlopig, nog met een sisser ziin af gelopen, als niet NKV en KVP bei de loten van een roomse en eens hechte stam. niet zo uit elkaar wa ren gegroeid. De tijden van katho lieke eenheid, die belangrijker werd geacht dan wat ook, zijn definitief voorbij. Daarmee is tevens een be langrijke stabilisatiefactar verdwe-1 nen. I Eerder in dit Jaar had het NKV al zijn twijfels uitgesproken over de I kwaliteit van het vijf partijenkabi- net. Pal na de crisis zei het NKV er j niets voor te voelen een sociaal con- I tract af te sluiten in de labiele si- j tuatie van een minderheidskabinet. Daarmee doorkruiste het alle cal culaties van zijn eertijds bevriende KVP. die gehoopt had zich voor I haar arbeiders-kiezers te kunnen rechtvaardigen door een akkoord met de werknemers. De oude teugels van loyaliteit in roomse kring waren los. De eisen van het NKV en uiteraard van het met de oppositie bevriende NW luidden glashard: houd maar zo gauw mogelijk verkiezingen: zet VVD en DS'70 aan de kant en haal dte PvdA binnen: over sociale con tracten kom Je maar praten als ei een stevige regerings meerderheid ls Dat eisenpakket betekent echter nog iets anders. Nauwelijks verho len zeggen NKV en NVV: "Het Ls welletjes geweest met de onzeker heid in de politiek: met de versnip pering en de polarisatie: met het onduidelijke gemanoeuvreer van de confessionele partijen: met de steun van een vrijelijk opererende opposi tie aan allerlei radicale eisen bin nen de eigen kring van de vakbewe ging: maar vóór alles: met het ee- brek aan doordacht en slagvaardig beleid, dat van de crisis in de poli tiek het gevolg is. Als wij naar gro tere eenheden toe kunnen, dan moet dat in de politiek net zo goed kun nen". Wat de Britse politicoloog Samuel Finer de „Anonymous Empire" (vry vertaald: de ongeziene macht) noemt, komt niet langer binnenska mers voor zijn zaak op, maar open lijk en midden in het centrum van de politiek zelf. Dat dit Empire daar mee op de stoelen der politici gaat zitten, zonder him verantwoordings plicht. weet het wel maar het vindt dat het niets anders kan. In democratisch opzicht een on gezonde ontwikkeling, maar wel te begrijpen. Het is de taak van de po litici alsnog voorwaarden te schep pen voor een doordacht en slag vaardig beleid en voor een stabiele en samenhangende regerings meer derheid. In dit perspectief gezien zou "lij men" van het kabinet-Blesheuvel nauwelijks een oplossing bieden. Duidelijk is. dat de vakbeweging een regering wil van andere samen stelling om de politieke crisis door te komen zonder al te grote brokken in het beleid. Een regering die sterk staat en die, door afspraken vóór de verkiezingen, zich verzekert ran de loyaliteit der Kamermeerderheid. Onder die voorwaarde komt de loyaliteit van de "anonymous em pire" wel weer terug. Ze zal zich weer thuis voelen op de plaats in de politiek waar ze, naar democrati sche maatstaven, ook thuis hoort. In Nederland is bijna geen gebied te bedenken dat niet tot in details geregeld is in wet. verordening, col lectieve overeenkomst, statuten of reglement. Vooral door de sociale wetgeving is een heel nieuw terrein aan het recht toegevoegd. Armen zorg werd recht op bijstand. Daar naast komen er allerlei wettelijke regelingen^ met mogelijkheden van beroep op administratieve rechter of de Kroon. Het uitgangspunt „ieder wordt geacht de wet te kennen" wordt steeds verder uitgehold. Doordat het informeren van de mensen over hun rechten sterk is achtergebleven bij het formuleren van die rechten, is er een leemte ontstaan: een leemte in de rechts hulp. Wie moet hiervoor op het matje ge roepen worden? Is het de advoca tuur? Al eeuwen lang - het armen- recht werd al in 1462 geregeld - is de advocaat de man die de mensen moet helpen bij het opstellen van een brief, het uitleggen van een contract: hij moest - ook toen al - met goede manieren, verstand en rijpe raad begaafd zijn. Vreemd genoeg zien wij dit soort hulpverlening weer ontstaan, nu in de vorm van rechtswinkeltje6. be mand met studenten. Zo wordt in Utrecht op een tiental adressen bij de studenten thuis voor de buurtge noten spreekuur gehouden. Ieder krijgt gratis advies: zijn er „ge rechtelijke stappen" nodig, dan wordt de zaak in behandeling geno men. Tilburg heeft de langste erva ring, Daar draait al sinds 1969 een rechtswinkel. Hij loopt goed. Zo'n 30 a 40 klanten worden er wekelijks èeholpen. De rechtswinkeliers kun nen ook tevreden zijn over de ge voerde processen. Overigens kan er alleen geprocedeerd worden voor administratief-rechtelijke colleges en de kantonrechter, omdat de ad vocaat nu eenmaal het proces-mo nopolie heeft voor rechbbankproce- dures. Naast deze rechtswinkels is er het instituut van de sociale raadsman. Deze uiterst nuttige vorm van hulpverlening wordt door gemeenten georganiseerd. Dan zijn er de vakbonden, met Jaarlijks dui zenden adviezen, en niet te verge ten de deurwaarders. Vooral de deurwaarders ondervin den schade van de activiteiten van de rechtswinkeltjes. Het kantonge recht was bij uitstek het terrein van de deurwaarderskantoren. Maar er ls van die kant nog geen protest gehoord. Misschien zien de deur waarders deze hele zaak als een voorbijgaande gril. Het is ook niet uitgesloten dat, als het ernst wordt met de nota-Pothumus. de studen ten minder tijd krijgen voor dit soort werk. Of de rechtswinkels blijven doordraaien zal dan in hoge mate afhangen van de vraag of de faculteit bereid is dit werk van de student te waarderen als een stu die-prestatie. Ook de advocatuur maakt zich nog weinig zorgen over het terreinver- Ues. Dit is voor haar ook geen nieuw verschijnsel. Accountants hebben het belastingrecht al wegge- knabbeld. De advocaat die zich ging specialiseren op het nieuwe EEG- recht kwam vaak van een koude kermis thuis. Het aantal zaken bléek te gering en dit specialisme lonend te doen zijn. Numeriek breidde de balie zich de laatste 25 jaar nauwelijks uit. Wel ontstonden er mammoetkantoren, met als basis een cliëntenbestand uit het be drijfsleven. De pro-deo praktijk wordt als een blok-aan-het-been er varen. Pas onlangs ls men begon nen met een accountantsonderzoek, om enig inzicht te krijgen in de vraag hoeveel geld er eigenlijk in de behandeling van deze kosteloze zaken gaat zitten. Vooral onder de druk van de jongeren komt de ad vocatuur enigszins in beweging Er ontstaat kritiek van binnenuit. Het gaat niet aan de drempel voor de gewone burger steeds hoger te ma ken. zo stelt de Jonge balie. De uur-tarieven zijn nu al dik boven de honderd gulden. Wil de balie de Individuele cliënt niet verliezen, dan zal zij zich praktischer op moeten stellen. In Den Haag wordt al geëx perimenteerd met een wijk-spreek- uur. Vele zaken kunnen met een< verwijzing naar een bepaalde in stantie of een mondeling advies worden afgedaan. De advocatuur wordt sterk belemmerd in het zoe ken naar meer aangepaste vormen van rechtshulpverlening door haar verouderde structuur en „ere-oode". De balie is ook steeds huiverig ge weest zich uit te spreken over poli tieke kwesties. Zouden al deze rem men niet hebben bestaan, dat had de balie vermoedelijk allang aan de bel getrokken bij regering en parle ment om te zoeken naar een oplos sing voor het nijpend tekort aan rechtshulp. Want hoewel sociale verzekeringen allerlei risico's hebben overgenomen, blijft de burger op het punt van de rechtshulp in de kou staan. Uit het recente antwoord van de minister op een vraag van het parlementslid mr. Wiebenga over de gebrekkige rechtshulp aan on- en minvermogenden, blijkt dat de minister dit niet zo ziet. Het antwoord komt er op neer dat het allemaal wel meevalt met die rechtshulp en vooral met de beta ling ervan. De landelijke deken van de orde van advocaten heeft hierop in een felle brief aan de minister gereageerd. Onlangs heeft de advo catuur gecongresseerd over de eigen structuur en de mogelijkheden voor een grotere maatschappelijke be trokkenheid. Gezocht wordt naar vormen van samenwerking met de alternatieve rechtshulp. Hopelijk at de balie de boot niet missen. Wetswinkels zijn nuttig. Zij maken het recht weer tot „gemeen-goed". Maar wetswinkels hebben ook een aantal beperkingen zoals gebrek aan continuïteit. Telkens andere studen ten en gebrek aan bescherming van de cliënt, want wat gebeurt er met de gegevens? Advocatuur en wetswinkels hebben elkaar nodig. De Utrechtse hoogle raar prof. mr. A. A. G Peters ziet in deze oppositionele rechtshulp" een belangrijke ^imul&ns voor een rechtsontwikkeling, waarbij niet de staat maar het individu centraal komt te staan. Een essentiele voor waarde hiervoor is wel dat de servi ce-verlening plaatsvindt door orga nisaties die onafhankelijk zijn van de overheid.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7