Stil begin van 'bloemig' weekeinde grote aantallen stjdenfeiiefiSCiiolieren KOM MET JE DIER part-time onderwijzer(es) YNG: Werkgelegenheid in t gewest organiseren Lei den vroe ger en nu GEMEENTE LEIDEN ZATERDAG 5. AUGUSTUS 1972 De mlss-verfcJezing, was de gro te trekpleister van de avond. Een twintigtal piepjonge, jonge en al wat oudere vrouwen dongen in drie categoriën mee naai- een aantal mooi prijzen. Het ging er bij de verkie zing niet om wie de mooiste benen of wie de meest ideale maten had. maar wie de combinatie bloem/ vrouw het beste tot uitdrukking wist te brengen. De vrouw die dat op zeer originele wijze wist te doen, Nora Sluyter-Bolle, won de orginaliteits- prijs, een tweetal entreekaartjes voor musical Hair. Zij was super-Hol lands met twee emmers vol bloemen het podium opgestapt en oogste daar mee aardig wat applaus. Bij de categorie meisjes tot zestien jaar raakte het publiek helemaal vertederd, want kleine meisjes kun nen heel schattig uit de hoek komen. Gerda l'Ami. een zeer pront meisje van tien jaar, schreef zich op het laatste moment in en veroverde met haar spontane optreden de harten van jury en publiek en uiteraard ook de eerste prijs. Die bestond uit een uitstapje naar Avifauna. Ook een uitstapje, maar dan naar de Kaag, KLOKKEN Friese staart en Stoelj es. Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Wat. en hoe van een gewest keer thans zijn stempel drukt op het heden daagse stadsbeeld (foto Jan Holvast). De rech- térgevelwand, hoewél gelijkvloers wel wat gemo derniseerd, geeft ons nog een enkel oriëntatie punt. Op het terrein van de buitenplaats is in de loop der jaren een geheel nieuwe bebouwing tot stand gekomen. In het hoekhuis was indertijd een filiaal van de Coöperatie gevestigd. In de tijd is deze straat sterk in de belangstelling vooral van de zijde der middenstanders komen te staan. B. en W. spelennamelijk met de gedachte om hier eenrichtingsverkeer in te voe ren. Een voornemen waartegen de winkeliers zich hevig verzetten. SAM PLATTEEL Ook die jeugd kan vandaag en morgen de bloemetjes buiten zetten op "Bloemetjes Buiten". Denk zondag bijv. aan de wandel- en fietstochten en aan de brandweer demonstratie op het terrein van de Groenoordhal. En vergeet vooral niet zondagmiddag tussen 2 en 3 u. met je huisdier naar de Groenoordhal te komen. Er zijn al veel inschrijvingen, maar er kunnen nog kinderen met huisdieren in het concours "Ik en mijn clier", gepresenteerd door Karin van Wamelen en gejureerd door mevr. Tine van Es-Kop en de dierenarts Van Ekdom. Het gaat om een leuke combinatie van kind met dier en om de manier, waarop je je huisdier verzorgt. Het kost niets om mee te doen. Je moet je alleen vanaf 2 uur melden bij de vóóringang niet de hoofdingang dus van de Goenoordhal.. De redactie van het Leidsch en Alphens Dagblad, die dit concours heeft georganiseerd,, is daar vertegenwoordigd om je in te schrij ven. Er zijn mooie prijzen te winnen. Het winnende koppel kijgt een bokaal, beschikbaar ge steld door dit dagblad. NA ONGEVAL OVERLEDEN LEIDEN De 72-jarige G. P. A. Snelderwaard uit Leiden, die met haar auto op de Willem de Zwijgerlaan werd aangereden door een uit de Merenwijk komende auto, is gisteren aan de bij dit ongeluk op gelopen verwondingen overleden. Valsner weg bij operette AMSTERDAM (ANP) De 71-ja- rige tenor Herman Valsner neemt afscheid van de Hoofdstad-Operette, waar hij bijna 25 jaar aan heeft meegewerkt. Ter gelegenheid van zijn afscheid speelt de van huis uit Oos tenrijkse Jood (van Pfalzner maakte hij na Mauthausen Valsner) zijn laatste rol in ,,Das Dreimaderlhaus" van Franz Schubert. Van 7 tot 15 augustus wordt de operette opgevoerd in de Stads schouwburg in Amsterdam, van 16 tot 31 augustus in Rotterdam en op 1 en 2 september in Alkmaar. In het kothende schooljaar Is het mogelijk bij openbare en bijzon dere scholen voor gewoon lager onderwijs met een hoofd en ze? meer onderwijzers voor één af meer schooltijden per week Het gemeentebestuur van Leiden roept voor zeven openbare scholen belangstellenden op. die in het bezit zijn van de onderwijsakten 44i of 77a. Salariëring is volgens rijksnonnen. Pestalozzischool, Kernstraat 1 schooltijd W. de ZwRgerschool, W. de Zwijgerlaan 1 schooltijd Ilammarskjöldschool, Joh. Wagenaarl. 2 schooltijden Jan Ligthartschool, Damlaan Karei Doormanschool, Sumatrastraat Teldersschool, Telderskade Apolloschool, Strauss pad Ook voor invaldiensten bij ziektegevallen lager onderwijs behoefte aan een hjat i of onderwijzeressen. «r part-time of voor invaldiensten kunnen zich in verbinding stellen met de afdeling Onderwijs ter Secretarie, de heer P. G. J. N. Kop, kamer 15, begane grond Stadhuis, telefoon 01710—45344, toestel 452. LEIDEN Ook voor vandaag een op het eerste gezicht moeilijk thuis te brengen stads beeld: de Herenstraat ter hoogte van de Drie Octoberstraat gezien in de richting naar de Doezastraat (foto rechts). De bomenrij ter lin kerzijde behoorde destijds tot de voormalige bui tenplaats van de familie Juta. Onder de vele poorten die eens in Leiden te vinden waren, be vond zich ook de inmiddels gesloopte Koepoort aan het einde van deze straat. Eerst na het beleg van 1574 kreeg deze poort een verbinding met de stad. In de loop der jaren is de Heren straat. die tot 1920 werd aangeduid als Zoeter- woudseweg, nog al van karakter veranderd. Van woon- werd zij winkelstraat, terwijl ook het ver- Pi De Engelse pub de Groenoordhal was al snel ingewijd. Natuurlijk met echt Engels bier. Gerda l'Ami, een piepjong "missje", met een beetje afgezakte kniekousjes. LEIDEN Het toch al niet een voudige beleidsadvies dat de ver eniging van Nederlandse Gemeen ten voor het gewest Leiden heeft opgesteld, wordt pas echt ingewik keld wanneer er zaken als werkge legenheid, produktiemilieu etc. aan de orde komen. Het advies schetst allereerst uit voerig de situatie zoals die ligt: het arbeidsaanbod in de regio is beden kelijk gering, maar de kwaliteit van het aangeboden werk is gevarieerd, wat volgens het adVies niet on gunstig ls. Wel ongunstig is de vrij domine rende positie van de Leidse univer siteit als werkverschafster en het grote aandeel van de metaalindus trie. ASA zoekt tot eind september die een of meer weker, willen werken. HOOG LOON KOM SNEL! ALGEMENE STUDENTEN ARBEIDSVERLENING Kaiserstraat 21 - Leiden - Telefoon 32245 kent: vroeger woon- en werkstad voor de eigen bevolking krijgt de stad nu voor de Haagse agglomera tie een steeds sterkere woonfunctie, voor de randgemeenten een steeds sterkere werkfunctie. De steden met de laagste inko mens zijn Katwijk, Rijrtsburg en Valkenburg. Leiden noemt het ad vies niet gewoon lang, maar ex treem laag. Oplossing voor dit pro bleem zou zijn het maken v? n een gericht onderwijsprogramma .vaar- door de sociaal zwakkeren meer kansen zouden krijgen. De werk- LEIDEN Zo langzamer hand hebben we een aardig aanbal terreinen onder de loep genomen, waar voor een gewest Leiden taken liggen. Nadat we het „waarom" van een gewest in het kort hebben behandeld, zijn uit het beleidsadvies, dat door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is opgesteld in op dracht van het gewest, het wo ningprobleem, de vervoerssitu atie en het milieu „gelicht". Een zaak die zonder planning op grotere schaal dan de gemeen ten op hun eigen houtje kunnen waarmaken ook grote problemen geeft en zal geven, is de werk gelegenheid. Hoe zit dat in het gewest, dat bestaat uit Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten. War mond. Alkemade, een deel van Woubrugge, noordelijk Leid sch en dam en Zoeterwoude. Sas- senheim, Voorhout en Lisse, de kernen van Noordwijk en Noord wij kerhout, en wellicht ook uit Wassenaar, waar voor bepaalde taken het noordelijk deel van de bollenstreek, de zui delijke Haarlemmermeer en Koudekerk en Hazerswoude- Rijndijk bij zouden kunnen wor den gevoegd? gelegenheid zou in kwaliteit moe ten meegroeien met de ontwikkeling van de sociaal zwakkere bevolking. Er zou naar moeten worden ge streefd om de k'nderen minder vroeg in het arbeidsproces in te schakelen. Laatste punt van be lang: een evenwichtiger woon werk- balans voor Leiden. In het algemeen is er, zegt het advies, behoefte aan een werkgele genheidssituatie waarin opleidings-, functie- en beloningsniveau op een evenwichtige manier gevarieerd zijn. Er zouden niet te kleine bedrijven moeten komen. Dat. men zich nog meer naar Den Haag zou begeven voor werk lijkt niet gezond, vooral uit milieu- en vervoerstechnlsche Voor de dienstverlenende bedrij ven zouden er kantoren moeten komen die dicht bil elkaar staan Het Schuttersveld leent zich hier- uitstekend. Voor de nijverheid in Alplien. Zoeterwoude Nieuw Vennep ruimte moeten w den gezocht. Verdere kassenbouw moet worden tegengegaan. Onder de economische probleem gevallen kan ook de middenstand worden gerekend. Het advies merkt op, dat de Leid- e binnenstad als koopcentrum veel belangrijker is ,dan je zou denken als je zou ^bedenken dat Den Haag vlak bU is. In het gewest is alles wat te koop is binnen redelijke af stand te vinden, al laat het assorti ment soms te wensen over. Problemen: het centrum van Lei en is slecht bereikbaar: in kleinere gemeenten zijn de winkel centra soms niet voldoende bij kaar gebouwd. Wanneer er niets aan het beleid gebeurt, zal de Leidse city tegen fors uitgedund zijn als koop centrum. Dat betekent o.m. dat er minder groot arsenaal ver schillende artikelen te krijgen zal zijn. Het is nogal een lijst van bezwa- en en problemen, die de NVG op LEIDEN Akelig leeg was het gisteravond in de Groenoordhal. Ondanks het uitgebreide evenementenprogramma van "Leiden zet de bloemetjes buiten" lieten de Leidenaars zich maar nauwelijks uit hun huizen lokken. De paar honderd bezoekers die wel waren geko men, groepten gezellig samen op de plaatsen waar wél iets gebeurde: de miss-verkiezing, een modeshow, de oude ambachtslieden, maar verder was het kil. Daey Ouwens, directeur van de Groenoordhal, die dit evenement samen met de Rijnsburgse bloemenveiling op touw had gezet omdat "er nooit iets,gebeurt in Leiden", werd er een beetje moedeloos van. „Ik geloof dat de enige manier om hier mensen te krijgen is, de hele tent op te blazen", liet hij zich beteuterd ontvallen. Zo droevig was het echt niet, want de mensen die er waren vermaakten zich best. De mooiste bloemenmevrouw was me vrouw E. Reijndershof-Struyk uit Katwijk, die met haar eenvoudige rozenoreatie veel indruk maakte op de jury. Zij won een tiendaagse reis naar Wenen. De tweede prijs, een ooiier. was voor mevrouw Brussee- Baiklcsr uit Leiden en mevrouw -Kr al t - vazi Geen uit Rijnsburg, die een heel geborduurd boeket op tas, hoed en japon liet zien, won de derde prijs De prijzen zullen morgenavond door wethouder Leiten worden uitgereikt. Overigens was verder in de immen se hal ook nog van alles te doen Op de galerij was een kunst- en antiek markt je ingericht, de oude am bachtslieden die beneden allerlei standjes hadden ingericht wisten het weinige publiek lekker te boeien. Zo zitten er zilversmeden, een kaarsen maker, een papierknipster en een pottenbakker, die allemaal druk in de weer zijn. Er is regelmatig een flitsende modeshow, en het flinke terras biedt de bezoeker een rust punt met darstlessende mogelijkhe den. Wie wil kan zaterdag en zondag nog naar de hal.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2