dwaallicht' is een liefdesverhaal Het enorm mooi Frans Buy ens verfilmt Elsschots roman Anderson spannend maar niet groots ■S GEEN PANIEK" WORDT DOLLE KOMEDIE Eddie Constantine met Johnny en Rijk op doek d 'Aloude opfrisser nu in nieuwerwetse spray. 750 4 [RIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 AGINA 15 ADVERTENTIE (Een Philips batterij is niet alléén voor Philips apparaten. Andere mogen er ook beter van worden...J Antwerpen in de regen, rlak de Grote Markt. De Klooster- aat, het Zand, de St. Andries- tegen de avond in een rtbui, die huiveren doet. Frans pens is de gids. Hij laat ver- d de blik langs de oude, soms vervallen gevels dwalen in de alle straten. et Ruivenkamp t er nog nooit geweest is, kent buurt toch. Het is het dekor van lem Elsschots korte roman „Het allicht", misschien wel het beste de Nederlandse literatuur na de og heeft opgebracht en precies kwarteeuw geleden als het tes- ent van deze grote schrijvtr sfeer is er nog, compleet met de rsomstandigheden, en het kost b moeite te bedenken hoe rmans daar met drie Afghanis- nse matrozen heeft rondgedoold zoek naar Maria van Dam, het eitje, dat een verkeerd adres op binnenkant van een sigaretten- sje schreef. is al voor de oorlog gebeurd, eens een faits divers. Feitelijk nkele zinnen te vertellen, maar Elsschot in zijn trefzekere, ge- eerde verteltrant met een onna- baar- commentaar tot een aan- lende vertelling gemaakt, ns Buyens levensloop is al vele n nauw met het werk van de ur uit de Lemméstraat verbon- geweest. Na de oorlog was hij van de ijverigste propagandis- roor dat kleine, maar magistra- euvre van „Villa des roses" tot men", „Tsjip" en „Het tank- p". Hij was toen literator en liceerde een inleiding tot diens in 1951, een studie, waarin hij afzette tegen het beweerde cy- ne vain de auteur. gaat bij hem om een sociale üacht, het is een sociaal-ideolo- iie tragiek van de kleinburger in klassemaatschappij. Hij was man, die zijn eigen tragedie ie; met een afrekening, die zelfrealisatie op zoek was. Hij het niet, zichzelf vervullen, zijn is één kreet". idaging is Buyens is er speciaal enkele voor uit Brussel gekomen om rijzen, waar hij deze herfst in allengs donker wordende stad dwaallicht" tot een film hoopt aken. enorme uitdaging, want in nauw dei'tig pagina's tekst is o lig uiterlijke handeling te vin- de monoloque intérieur roept een hele wereld daaromheen op. ens is destijds van de literatuur het toneel overgestapt. Twin- laar geleden speelde hij met dp :hte „Het tankschip" in zijn riek Theater te brengen, maar chrijver, die overigens een grote xiering voor zijn essay had, zag oen niet veel in. Kort daarna m zijn loopbaan als filmer en Buyens is inmiddels een gewaar deerd maker van documentaires ge worden, op wie collega's ook graag een beroep doen. De eerste plannen voor een film van „Het dwaallicht" dateren al van dertien jaar geleden in samen werking met Henri Storck. Hij rea liseert zich nu dat het. een te grote pretentie was, dat hij het toen ze ker niet zou hebben gekund. Het gevecht is met tussenpozen doorgegaan. Acht maal bouwde hij een scenario en voelde later dat dat het nog niet was, in het negende hoopt liij tot de kern te zijn ge raakt. Nog iedere dag probeert hij dichter tot het geheim te raken, het ritme nader te herzien. „Ik bouw de film muzikaal op. Het ritme wat ik bij Elsschot heb ge vonden is het ritme van drie ge weest. soms heel hortend in de maat/bewegingen. Het is zijn pols slag". „Ik ga alles visualiseren. Mijn opvatting is de Nederlandse copro- mensie van het verhaal plastisch is, men vindt bij Elsschot geen psy chologische ontrafeling. Geluidsband en beeld moeten het hele klimaat creëren, de film wordt niet gered door mijn interpretatie van Laar mans". Hij wil de toeschouwer dezelfde af stand tot de zaak laten voelen als Elsschot zelf aannam. De erven Elsschot zijn niet gemak kelijk in het uit handen geven van de boeken. Bij Frans Buyens behoe ven zij niet bang te zijn. dat hij zijn werk lichtvaardig opvat. „Ik doe geen enkele concessie". Met die opvatting is de Nedtriandse copro ducent van de film, Max Appel boom, het geheel eens. „In wezen is het een enorm mooi liefdesverhaal. Ik ben een onverbeterlijk optimist, ik geloof in het publiek". Uit de wijk Vele avonden kan men Buyens nu door de vierde wijk van Antwerpen zien dwalen, waar hij ook jaren ge woond heeft. „De vrouw uit de krantenwinkel, de mensen uit het winkeltje met de kooien, de man achter de tap in hotel Carlton, ik ga voor die personages mensen uit de wijk nemen", zegt hij. Voor Laarmans heeft de regisseur lang in Nederland en Belgie gezocht en de keuze is nu gevallen op Ro- main de Coninck. De ogen moeten Frans Buyens bij de plaats ivaar de film "Het dwaallicht" zal beginnen: het winkelt)e waar Lear- mans zijn avondkrant koopt. weemoedig zijn. „Ik heb de acteur genomen voor zijn ogen". Eva Kant speelt Maria zowel als Fathma, Luc Philips de politieman. Misschien ligt Buyens benadering nog wel het sterkst verankerd in wat hij zijn leerlingen op de filma cademie altijd voorhield: „Je moet proberen te begrijpen wat de ander voelt. Net zoals je met een meisje hand in hand loopt en probeert te raden wat er in haar omgaat". De Zaak Anderson Voornaam ste rollen: Sean Connery en Dyan Cannon Regie: Sidney Lu met Produktie: Robert M. Weitman Theater: REX. Ook al is "De Zaak Anderson' geen James Bond film, toch zal de bezoeker van het theater aan de Haarlemmerstraat deze week on getwijfeld vergelijkingen gaan zoe ken met de succcesvolle Bond-se- rie. OmdatSean-007-Connery de rol van Anderson vertolkt. Want ook al heeft Roger Moore de hoofd rol in de allernieuwste Bond-pro- duktie, Connery zal zeer moeilijk van zyn imago af kunnen koenen. Wie echter denkt naar een soort Bond-film te gaan komt bedrogen uit, want "De Zaak Anderson" speelt aan de "andere" kant, die van de misdadiger. Anderson, een Kinderfilms STUDIO Prolongeert "SJors en Sjimmie en de rebellen" nog een weekje. Een Nederlandstalig werkje, dat naast de nodige span ning ook de nodige humor biedt. Een leuke kinderfilm, die het nu alweer zes weken in Leiden heeft uitgehouden. RIJX Heeft ook een kinder film, die niet uit de bioscoop weg te slaan is. Nu was dat wel te verwachten, want "de echte" Pip- pi Langkous was op de tv al een succes, en deze film borduurt vro lijk op de succes formule voort. Voordeel van deze film: er wordt Nederlands gesproken, dus ook de allerkleinsten kunnen plezier aan Pippi's avonturen beleven. iniir.iiiir.iiiiiiiiiir.iiiBiiniiiii'JiiiiHiiiiRinniiiinrrHiiiiiiiiinfiiiniiHiiiiiiiiiHiiiiSuiiiiiHniinHi Terug in Leiden iiitiuiiwitiuiiiiiimiiiifiiiniinnnniniiiiuinniimnimiiiiitflJiniiiiiiiiiiiniiiiiiiViiiHiiiinniiiii Er zijn deze week twee films te rug van vrij lang weggeweest: I "The great race" en "Casino Royale". CAMERA Laat Tony Curtis. Natalie Wood. Jack Lemmon" en vele anderen" deze week weer eens in zeer oude automobielen aan het werk gaan, en tal van vooral komische avonturen bele ven. Een film waarbij Je Je voort durend amuseert. Natalie Wood is hier op haar mooist. TRIANON Heeft Casino Royale van stal gehaald, één van de latere James Bondfilms. De verfilming van de beroemde ver halen van Fleming biedt immer veel spanning, vechtwerk, 6cien- ce-fictiontoestanden en mooie vrouwen, die op een nette manier bloot rond de grote superheld 007 hangen. Sean Connery berucht brandkastenkraker, komt na tien jaar uit de gevangenis en begint al direct weer met het or ganiseren van een nieuwe kraak. Die organisatie is de enige overeen komst met Bond, namelijk het meesterbrein. Maar ja, zelfs de meest geraffineerde inbrekers ster ven een roemloze flood in handen van de politie. Zo ook met Ander son. die iedereen als gijzelaar mee neemt, behalve een spastisch jonge tje dat toevallig radiomonteur is en de zaak doorspeelt aan de politie. Spanning is er volop en ook een aantal vermakelijke scènes, zoals dat oude vrouwtje bij wie wordt in gebroken en het erg leuk vindt, om dat zij eindelijk sinds 1945> weer eens bezoek krijgt. Het slot. waarbij een groot aantal auto's vernield worden, is sensationeel, maar niet bepaald verrassend. Kortom: één van de mindere misdaadfilms. ADVERTENTIE De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a telef oon^ 01710—54054 Zaterdag en zondag geopend. ADVERTENTIE (Een Philips batterij is een klein kokertje ♦ot berstens toe gevuld met eerste kwaliteit stroom- j 6 111 Willi inn in mi ii hi i oede films in idere steden Butch Cassidy and the sundan- kid (Hill)'t Venster, Gouve- rtraat, Rotterdam, Carnal knowdlege .(Nichols) o, Middelweg A'dam, Victoria, iterkade, Amsterdam, ickwork Arange (Kubriek) imera, Prinsestraat, Den Haag. iggerath, Reg. Breestraat, Am- rdam. CiaoManhattan Palmer- tismamCinetol, Tolstraat, Am- rdam, Leidsepleintheater, Am- Erdam. Five easy peaces (Nicholson) neac. Buitenhof, Den Haag. achtvoorstelling). Frenzy (Hitchcock)Thalia, uiskade Rotterdam, Tuschinski. Breestraat, Amsterdam, listoires extraordinaires (Mal- Vadim, Fellini)De Uitkijk, mgresgebouw Den Haag, Studio Roetersstraat, Amsterdam, ttitchcockprogramma 'met o.m. ycho en The Byrds The mo ss, Haarlemmerdijk, Amsterdam. Klute (Pakula)Roxy, Kalver- raat, Amsterdam. Little big man (Penn): Calyp- Maraixstraat, Amsterdam. Achtvoorstelling i tien geboden (De Mille)Du Apollolaan, Amsterdam, st Side Story (Wise-Rob- Metropole-Tuschinski, Car- Sieplein, Den Haag. Who is Harry Kellerman and by is he saying those terrible tags about me? (Grosbard): De itkijk, Prinsegracht, Amsterdam. De hoofdrolspelers in Ko Koedijk's film "Geen paniek": v.l.ns. Hans Boskamp. Trudy Labij. Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooijer. Niet op de foto, wel in de film te zien is Eddie Con stantine. Blijvers Drie prolongaties in Leiden de ze week. LUXOR houdt het voorlopig nog op Stanley Kubricks's „A clock work orange". Een film waar nau welijks iets origineels meer over is te zeggen: gewoon één van de meest opmerkelijke produkten van de laatste maanden, zowel door het verhaal over de Jongen die dank zij een hersenspoeling van geweld dadig tot (te) vreedzaam „omturnt", als door de bekende Kubrick-regie. LIDO kan deze week nog wel even toe met' „Frenzy", Albert Hith- cocks laatste, en miisschien ook wel één van zijn beste. De grote span ning wordt met wat subtielere middelen dan we van de oude meester gewend zijn op het doek getoverd. Goed spel van Jon Finch in de hoofdrol, als een man die ten onrechte wordt verdacht van een aantal lustmoorden, en die uit de gevangenis ontsnapt om de ware dader te straffen. STUDIO blijft het houden op „Sa men uit. samen thiiis". Dat er nog mensen zijn die dit brok lachwerk, dat al zoveel weken in Leiden heeft gedraaid dat je er de tel bij kwijt raakt, nog niet hebben gezien, is nauwelyks voorstelbaar. Wie de pot senmakers Bourvil. De Funès en Terry Thomas nog eens in de ze betere bruller aan het werk wil zien. kan dat deze week nog. Het lijkt met onze filmindustrie laten we het woord dan eindelijk maar eens gebruiken net Schip hol. Onze speelfilms komen van de grond met de regelmaat, waarmee de grijze vogels vertrekken. Ook voor „Geen paniek" is dat moment bijna aangebroken. Het wordt een dolle komedie over twee klusjesmannen, waar het gere nommeerde duo Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer zich aan gaat zetten met de bedoeling, dat alle enthousiaste televisiekijkers hun linkshandige belevenissen over en kele maanden op het filmscherm komen bekijken. Nachtfilms i:li!'li':::. CAMERA draait vrijdag- en za terdagnacht „The Kremlinletter", een film van de oude Hollywood- baas John Houston, een man die erom bekend staat spannende dege lijke films af te leveren. „The Kremlinletter" is daarvan een goed voorbeeld. In de hoofdrol Bibi An derson en Richard Boone. REX heeft voor de nachtvoorstel lingen „Pervers en volgzaam" op de agenda staan. De titel van deze film doet al vermoeden in wat voor richting het allemaal zal gaan; flink veel bloot in een film die verder ook niet veel om het lijf heeft. Voor de opnamen is het wachten eigenlijk op Johnny, die bezig is aan een verhuizing, welke hem al bij voorbaat de paniek op het ge zicht brengt. Als alle schilderijen hangen en potplanten op hun plaats staan, kan er wat hem be treft begonnen worden in Cinetone. Voor Rijk zijn er minder proble men. Hij heeft Juist een heel ander soort filmrol, één in „'De inbreker", zijn nieuwe creatie brengt hem weer in het oude spoor van de aan gever In de komende week toert een geel klusjesmannenautootje langs de Amsterdamse grachten. Thuishaven is een klein kantoortje in een mas sage-instituut. Als men weet dat Jolihny de diepere bedoelingen van- deze laatste instelling niet vat, kan men zo ongeveer begroten waar men met dit kluchtplezier op mikt. Buiten de studio's gaat men opna men maken in het Okura-hotel, Loe Lap, de Dam en in de Betuwe. Eddie Constatine is de naam van een bekende buitenlander, die als Silckstocking aandeel krijgt in het verhaal met wat misdadige kantjes. De Fransman aal veertien dagen naar Amsterdam komen en mis schien zelfs zijn eerste Nederlands gesproken rol uit zijn veelomvatten de filmcarrière vertolken. Gijs Ver- sluys, die voor City Film, Park Film en Cinetone deze produktie verzorgt, trok voor het oorspronkelijke scena rio Kees van Kooten aan. Ko Koedijk maakt zijn debuut als regisseur van een avondvullende film. Na een Franse leerschool in „Les tricheurs" en „Casino de Pa ris" maakte hij onder meer honder den commercials, waarbij die voor Stuyvesant en House of England. Met Johnny en Rijk deed hij zo ook al ervaring op in reclamefilm^ Jes. ADVERTENTIE Aus der Glockengasse.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15