Sadat zoekt uitstel Dayan komt niet ter sprake UW DAGBLAD WHITELAW WIL PRATEN Proces Huebl: doorgestoken kaart Libië en Egypte vormen nieuwe eenheidsstaat Chinees leger blijft factor in politiek mee op vakantie BUITENLAND Door Jaap van Weesel der de beperkingen die voor bui tenlandera gelden, aldus de beide radiostations, Cairo en Benghazi. Door deze unie, die voor septem ber 1973 volledig moet zijn, zullen Libië en zijn twee miljoen inwo ners en zijn 2.4 miljard dollar aan jaarlijkse inkomsten uit de oliewinning en Egypte, met 35 miljoen inwoners en zijn slepen de conflict met Israël, geleidelijk één staat gaan vormen. In elk geval as de Egyptische -esident er goed onderuit geko men met zijn toestemming tot het vormen van een unie tussen Egypte en Libië, hoewel het en thousiasme aan Egyptische zijde allerminst groot is. Dat valt op te maken uit de Egyptische voor waarde dat de vereniging in fasen zal geschieden.Daardoor kan Sa- dat tijd winnen om zich op de vol gende uitvluchten te bezinnen. Enthousiasme De nieuwe Verenigde Arabische Republiek zal, als alles volgens plan verloopt, één regering en één parlement krijgen. Het was Libiës sident Kaddafi die sterk op de- eenwording heeft aangedron gen. Het enthousiasme van Kha- (Door onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Na drie dagen besprekingen tussen president Sadat en kolonel Kaddafi zijn Egypte en Libië overeengekomen om te streven naar een zo spoedig mogelijke, volledige unie tussen beide landen. Met onmiddellijke ingang zullen Libiërs en Egyptenaren in beide landen kunnen reizen, handeldrij ven, werken en geld wisselen zon Egyptische extremisten !s ander controle le £AIRO (UPI) Communistische en echts-extremistische elementen in ïgypte zijn onder toezicht geplaatst ia president Sadats besluit om de tussische militaire adviseurs in gypte uit te nodigen naar hun land erug te keren. Ook de veiligheidsmaatregelen rond [plaatsen van gewicht" die niet lader aangeduid worden zijn sinds iadats rede op 18 juni verscherpt. Bovenstaande berichten vallen sa- met berichten uit Arabische di- jblomatieke kringen in Beiroet dat 'n 5- antal Egyptische communisten het and heeft verlaten en dat nieuwe p, tudentenonrust in Egypte heerst. In >9 anuari betoogden studenten in Kairo oor een einde aan de "oorlog-noch- rede-status" van het conflict in het lidden Oosten. Een officiële Egyptische regerings delegatie is gisteren voor een vier- Df laags bezoek in Moskou aangekomen. 59 Iet betekende het eerste Egyptische lezoek aan de Sowjet Unie sinds pre sent Sadat besloot de Russische üliitaire adviseurs uit te wijzen. Sou in Zuid-Afrika Zuid-Afrika j* Kleeft een van zijn strengste win- ers sinds tientallen jaren. Op veel ilaatsen daalde het kwik diinsdag- acht tot zeven graden celsius onder 39 ML Iö_ Natal aan de Indische Oce- met zijn bijna tropisch klimaat voor het eerst sinds 50 jaar neeuw. lest vrijgelaten De van moord op lensen beschuldigde ex-SS- Ibergiruppenführer en Hitlers ge vol- aachitigde im Denemarken, de 64- uige Werner Best, is gisteren uit oorarrest ontslagen nadat een echtbank in West-Berlijn had uit- emaakt dat hij om gezondheidsrede- et Kil voorlopig niet in staat is om erecht te staan. Best, die met een üderbreking van een maand of ze en sinds maart 1969 in vooraarest id gezeten, moet zich om de twee in «ken by de politie melden. daffi komt voort uit ideologische motieven. Hij droomt van een groot, verenigd Arabisch rijk, dat onafhankelijk zal zijn van de gro te mogendheden, bij voorkeur on der zijn leiding. Voor Kaddafi is de unie een na tuurlijke voortzetting van de fe deratie tussen Egypte, Libië en Syrië. Economisch heeft Libië niet veel baat bij de unie. Egyp te daarentegen zou kunnen profi teren van Libiës olie-inkomsten en de wapens, vooral Mirages, die Libië van Frankrijk krijgt. Bij de Egyptische president ont breken echter de ideologische mo tieven. Egypte heeft al enige er varing met een vereniging: van 1958 tot 1961 waren Syrië en Egypte in de Verenigde Arabische Republiek verenigd, wat echter een mislukking werd. President Sadat kon natuurlijk deze vereniging niet botweg wei geren, want het Pan-Arabisme is een van de grootste idealen in de Arabische wereld. Hij realiseert zich echter heel goed dat rivali teit en ruzie het weldra zullen gaan winnen van de eenheidsidea len, te meer daar kolonel Kaddafi een impulsief en onbereken baar heerschap is. Weerstand Bovendien kan president Sadat in Egypte zelf grote weerstand verwachten vanuit kringen van intellectuelen en Egyptes enige partij, de Arabische Socialistische Unie, die in Libië niet veel ver trouwen hebben. Het is nog niet duidelijk of de eenwording ook op militair gebied zal worden doorgevoerd. De Franse regering heeft inmid dels laten weten, dat in dat geval de Franse wapenleveranties aan Libië opnieuw zullen moeten wor den herzien, daar Frankrijk een embargo heeft opgelegd aan alle oorlogvoerende landen in het mid den-oosten, waar Libië niet, maar Egypte wel onder valt. Sy rië ds helemaal buiten schot ge bleven. President Asad van Sy rië is "voortdurend telefonisch op de hoogte gesteld", zo is medege deeld. Hij is zo wijs geweest in Damascus te blijven. Kaddafi en Sadat: de schone schijn van een hartelijke begroeting voor het oog van de ca mera's. De politieke werkelijkheid ligt wel even anders. (Door onze correspondent) LONDEN William White law, de Britse staatssecretaris voor Noord- Ierland, heeft de voornaamste Noord- ierse oppositiegroepering de .so cial democratie and labour party" (SDLP) uitgenodigd voor drin gende besprekingen begin volgende week in Londen. Deze uitnodiging volgt op het bliksembezoek van een afvaardiging van de SDLP aan de Ierse hoofdstad Dublin. De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft daar bij de leiders van de SDLP aangedrongen op spoedig contact met Whitelaw. Deze heeft voor het succes van zyn verdere verzoeningsbeleid in Noord-Ierland de steun nodig van deze politieke groepering. Er is hem veel gelegen aan de sympathie van deze organisatie en hij is er zich van bewust, dat de recente militaire ope raties in Noord-Ierland niet hebben bijgedragen tot het vertrouwen in zyn beleid van de zijde van de rooms- katholieke bevolking, de bevolkings groep waarop de SDLP voorname lijk steunt. Het Britse leger heeft de laatste hand gelegd aan de ontruiming van de IRA-bolwerken in Ulster. Hoeveel heden wapens en munitie werden in beslag genomen. Het leger ontdekte verder twee bommenfabrieken, woon huizen waar de IRA hun gevreesde tijdbommen produceerden. Meer dan beslag 2000 kilo explosieven werd genomen. In Belfast kwam het gisteren tot een hevige vecht- en schietpartij tus sen katholieke en protestantse ar beiders nadat een sluipschutter het vuur had geopend op protestantse ar beiders, die zich op de binnenplaats van een fabriek bevonden. Zijn scho ten troffen twee arbeiders die ge wond naar het ziekenhuis zijn ge bracht. Direct na de schietpartij legden 300 arbeiders het werk neer. Zij trokken naar een katholieke wijk waar zij on middellijk met stenen werden beko geld. De protestantse arbeiders ver weerden zich en begonnen barricades op te richten. Het Britse leger heeft de wijk afgegrendeld. Nazi-jongerenkampen Vierentwin tig jongeren die hebben deelgenomen aan een meo-nazikamp op de hellin gen van de vulkaan de Etna op Sici lië zijn geverbaliseerd wegens het or ganiseren van èen bijeenkomst in militaire stijl en het dragen van ver boden uniformen, aldus een rege ringswoordvoerder in het parlement in Rome. De jongeren behoren tot het „Fronte della gioventu" (Jonge- renfront) van de afdeling Palermo van de Movimento Sociale Italia.no, de neo-nazistisch geachte extreem rechtse partij van Italië. Bremer deed aanslag uit liefdesverdriet UPPER MALBORO (UPI) In het prooes tegen Arthur Bremer, die verdacht wordt van de aanslag op gouverneur Wallace, heeft een psy- cho-analist gisteren verklaard dat Bremer van plan was president Nixon of gouverneur Wallace te ver moorden. Nadat Bremer rond 1 maart dit besluit genomen had heeft hij twee en een halve maand het land door kruist om zijn plan uit te voi Bremer had de psycho-analist dr Brody drie weken na zijn arresta tie over zijn plannen verteld. Vol gens Brody raakte Bremer steeds meer vervreemd nadat zijn vriendin in januari met hem had gebroken. Hij zweefde daarna heen en weer tussen moord- en zelfmoord- neigingen. Nadat Bremer begin maart besloot tot een moordaanslag op Nixon of Wallace werd hij min der gespannen. Brody noemde Bre mer ontoerekeningsvatbaar. De r nier waarop Bremer te werk ging volgens d'e psycho-analist „impulsief en ongerijmd". Hij besteedde veel aandacht aan enkele details, terwijl hij belangrijke zaken uit het oog verloor. (Door onze correspondente) WENEN Dertien Jaar gele den werd de huidige Tsjechoslo- waakse partijleider Gustav Hoe sak veroordeeld. Voor „anti- Tsjechoslowaakse activiteiten", zoals dat bij gemanipuleerde pro cessen pleegt te worden genoemd Van de tien jaar gevangenisstraf hoefde hij er slechts zes uit te zitten. Dat had Hoesak te dan- Door Ann Salomonson ken aan zijn vriend Milan Huebl. Huebl betaalde indertijd zijn interventie voor Hoesak met het verlies van zijn functie als do cent. Deze week is Milan Huebl tot zeseneenhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Het is het zwaarste vonnis dat tot nu toe is uitgesproken. Hij werd even als Hoesak destijds beschuldigd van ,anti-Tsjech oslowaakse ac tiviteiten". Huebl behoorde tot de tien be langrijkste mannen van de Praagse lente. Hij was onder Doebtsek rector van de partij - hogeschool. Hij was in de Jaren '68-'69 lid van het centrale co mité en van het partijpresidium. Heubl heeft ook na de Russische invasie in 1968 van zijn politieke overtuigingen geen geheim gemaakt. Hij is commu nist in hart en nieren. Hy ge looft in een socialisme met een menselijk gezicht. Het „pantser- communisme" van de Russen en van him stroman Hoesak heeft Huebl talloze malen aan de kaak gesteld. „Iedere kiem van verzet moet worden uitgeroeid ook onder de intellectuelen", luidde het antwoord van zijn vriend Gustav Hoesak. In september 1969 werd Huebl uit de partij gestoten. Op 1 juli 1970 werd hij ontslagen als rec tor van de partij hogeschool. Op 43-jarige leeftijd stond hij bro deloos op straat. Aanspraak op werkloosheidsuitkering had hij niet. Het schrijersfonds weiger de zijn verzoek om ondersteuning waar hij als bekend auteur recht op had. Zijn vrouw, Eliska Skrenkova, werd op 1 oktober '70 als assistente aan de universi teit eveneens ontslagen. Ondanks dreigementen had ze geweigerd zelf ontslag te nemen. Sindsdien werkt ze als fabrieksarbeidster om het gezin lim leven te hou den. Een jaar geleden schreef Huebl een open brief aan partijleider Hoesak. De brief was kennelijk in een staat van wanhoop ge schreven. Hierin waarschuwde hij zijn vroegere vriend voor de fatale weg die deze met zijn po- Hoesak litiek van haat en onderdruk king was ingeslagen. Hij herin nerde Hoesak aan diens eigen bittere lot in de jaren '50. „Ik zie je in een dodelijke omhelzing met Je vroegere cipiers", eindig de de brief. Op zes januari 1972- liet Hoe sak Huebl arresteren. Zeven maanden had de officier van justitie nodig om Huebl's misda den te construeren. Maar de re gie ging niet op, de kroongetui ge, Sabata, weigerde deze week om Huebl te belasten. Hij noemde de aanklacht een door gestoken kaart. Het proces tegen Huebl was niets anders dan een kunstmatige constructie. Net zoals 13 jaar geleden bij Hoe- sak. Toch werd Huebl tot zesen eenhalf Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn vriend Hoesak was zolang op vakantie aan de Zwarte Zee. Die zee kent geen tij dat zich kan keren. De politiek wel. Gustav Hoesak zou dat in tussen moeten weten. De internationale commissie van Juristen heeft een beroep op Hoesak gedaan om een eind te maken aan de golf van poli tieke processen in Tsjecho-Slo- wakije. Het orgaan van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, Rude Pravo, heeft gisteren de legaliteit van de processen tegen liberalen verdedigd. Het blad noemt het onaanvaardbaar dat bepaalde individuen „bij voort during het streven naar consoli dering van de maatschappij ont wrichten". Het blad ontkent dat de 31 mensen die tot dusver ge vonnist zijn, gestraft werden vanwege hun politieke opvattin gen. Daarentegen zijn ze berecht, schrijft het, „omdat ze tegen de wet zijn ingegaan, zoals een- teder in elk ander land hierom wordt gestraft". PEKING (AFP) Het Chinese volksbevrijdingsleger, dat dinsdag rfjB 45ste verjaardag vierde, heeft ondanks de wijzigingen die zich het afge lopen jaar aan de top hebben voorgedaan nog steeds dezelfde 1 rider* kameraad Mao tse-Toeng. Dit is de mening van de diplomaten in Peking, voor wie het Chinese leger een macht blijft zonder gelijke in de wereld en een fundamentele pijler van het Chinese communistisch regime. De mening is algemeen dat de verwijdering van Lin Piao, die gedurende twaalf jaar op originele wijze het gezicht van de Chinese nationale defensie heeft kunnen bepalen, niet betekent dat het leger zonder uieer terugkeert naar zijn kazernes en voldoening poogt te vinden in het poet sen van zijn wapens met de bitterheid van een slecht geëindigd uitstans naar het politieke leven van het land. Zelf al gedragen ze zich veel meer bescheiden dan een jaar geleden, de 3,5 miljoen linnen uniformen (groen voor de landmacht, grijs voor de marine en groen en blauw voor de luchtmacht), onder het regiem van Lin Piao ontdaan van alle onderscheidingstekenen, blijven een belang rijke politieke macht binnen de Chinese bevolking en de militairen blij ven deelnemen aan de arbeid in de fabriek en op het land. ORDE OP ZAKEN Maar sinds een jaar is er uitgebreid orde op zaken gesteld, zowel op politiek als op militair gebied. Sinds de verdwijning van maarschalk Lin Piao» die zou hebben gepoogd "een militaire dictatuur" te vestigen, heeft Mao tse-Toeng een nieuwe richtlijn uitgevaardigd: "Het is nood zakelijk dat het leger van het volk leert", een leuze die op de grote rode aanplakborden in het gehele land de plaats heeft ingenomen van de slagzin die onder Lin Piao van kracht was: "Het is noodzakelijk dat het volk van het leger leert". De Chinese soldaten hebben zich tevens kunnen afvragen waarom vorig jaar herfst, aan de vooravond van Lins verdwijning, duizenden burgers luidkeels een uit 1947 daterend lied inzetten, met de "drie disci plinaire regels en de acht regels waar je op moet letten'.' dat de mili tairen aanbeveelt de burgers te respecteren en met name "de regels te gehoorzamen", "beleefd te spreken" en "zich geen vrijheden met de te veroorloven". jPROCES VLIEGTUIGKAPING NEEMT WENDING (Door onze correspondent) ERUZALEM De tweede dag van het proces tegen de 2 kaapsters van een Sabena-vliegtuig heeft een verrassende wending te zien gege ven. De openbare aanklager heeft met toestemming van de verdedi ging besloten af te zien van het verhoren van alle getuigen in ver band met de aanval op het vlieg tuig door het Israëlische leger. Daarmee blijft het belangrijkste on derdeel van het proces buiten be schouwing: de overeenkomst die minister van Defensie Dayan met de kapers had gesloten om 300 Arabische gevangenen vrij te laten, de rol die gezagvoerder Levi van het gekaapte toestel heeft gespeeld, de bemiddeling van het Rode Kruis, dat de Israëli's van misbruik van vertrouwen heeft beschuldigd, en de schietpartij in het vliegtuig, waarbij een meisje werd gedood en een man ernstig werd gewond. Stuk voor stuk punten waarop de verdediging het de aanklager erg moeilijk had kunnen maken. \anklager en verdediger hebben een overeenkomst gesloten om de hele aanval op het vliegtuig te laten rusten. Hieruit moet de conclusie worden getrokken, dat de aankla ger een tegenprestatie heeft moe ten leveren. Er wordt dan ook een betrekkelijk lichte straf voor de twee kaapsters verwacht. Het lijkt waarschijnlijk dat geaccep teerd zal worden, dat de beide ge dode kapers de hoofdrol hebben gespeeld in het drama. De rechtbank hoorde gisteren de le vensgeschiedenis van beklaagde Thérèse Hallasse, een meisje uit Akko, dat op een verpleegsters- school in Nazareth zat en later, in november 1971, naar de Libanon ging om zich daar by Fatah aan te sluiten. Vervolgens aanschouwde de recht bank via een gesloten tv-circuit een reconstructie van de kaping, waar aan de twee meisjes vrijwillig hadden meegewerkt. Het proces zal waarschijnlijk, in tegenstelling tot eerdere verwachtingen binnen enige dagen zijn afgelopen. De pers heeft het sinds een jaar talloze malen herhaald "de partij beveelt het geweer" en niet andersom. Zo ook voorzitter Mao die na de verdwijning van zijn oude wapenbroeder een andere nieuwe richtlijn uit gaf: "de politieke en ideologische lijn is bepalend", een dagorder die voor de militaire leiders betekent, en met name voor die in de provincie, dat de centrale macht, ongeacht hoe hun houding was ten opzichte van Lin Piao, niet poogt hun van hun macht te beroven zolang zij op hun beurt de richtlijnen van de centrale partijleiding eerbiedigen en toe passen. Dit hernieuwde accent op de suprematie van de party is in de loop van dit jaar gepaard gegaan met een aanzienlijke teruggang in de zichtbare aanwezigheid van uniformen in het dagelyks leven. Aan de top, constateert men dat de leiders die altijd in uiform liepen, zoals de mi nister voor de Buitenlandse Handel Paj Siang Kwo of de burgemeester van Peking Woe Teh, tegenwoordig in burgerkostuum verschynen. Aan de basis ziet men militairen die lid zyn van revolutionaire connté's in de fabrieken veel minder in het openbaar. TRAINING Desondanks Is het jaar 1972, zoals verscheidene provinciale radio stations hebben aangeduid "een jaar van intensieve militaire training". Op het gebied van de werkeiyke defensie zijn belangrijke veranderingen aangebracht. Met de biyvende nadruk op het belang van het politieke werk, dat dit jaar in het bijzonder de vorm heeft aangenomen van een Marxistisch-Leninistische studie, heeft de centrale pers verscheidene ar tikelen gepubliceerd waarin wordt beklemtoond dat de militaire oefening niet moet worden verwaarloosd. De strategie van de "Volksoorlog" blijft regel, want "de mens is de belangrijkste faktor", maar, zoals op 19 Juni opnieuw in een hoofdcommentaar van het Volksdagblad werd gesteld. 'WU moeten ons inspannen de moderne hoogontwikkelde militaire tech nieken te beheersen". Aangezien de politieke oriëntatie van de nationale defensie nauw ver- n. met die van de buitenlandse politiek geloven waarnemers dat de strategie van Lin Piao is opgegeven. De theorieën van Lin Piao waren gebaseerd op de bereidheid onmiddellyk in de revolutionaire oorlog te duiken, rekening houdend met het feit dat de agressor van alle kanten kan komen. Nu schynt de defensie voornamelijk te zyn afgesteld op het risico van een conf rontatie met de Russische buur in het noorden en niet meer op het Amerikaanse gevaar. De diplomatie van Tsjoe en-Lai zou erin zyn geslaagd dat gevdar af te wenden. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 30 ct. Ons HUISADRES is: Naam: a„...r.v.xo>»» Straat: ,-....-.r. no. - Woonplaats.A.JA..1I M Kwartaal Wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van P-a- imooo doorhalen wat niet van toepassing la. S.v.p. In bloklettera» KOSTEN VAN OPZENDING. Voor Nederland. België en Luxemburg pratls. De overige Europese landeD uitsluitend per luchtpost Kosten f 1,— per dag. De praktyk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuid- Europese en Noord-Afrikaan se landen nog al eens te wensen overlaat, wy kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9