De televisie voorlopig niet meer r/gö\mgmmm) 149.- Nog geen uitbreiding reclame op Hilversum Frans -Fn nu naar bed'- Halsema: V. VersierderBond r (fV) vandaagi ...en g/steren i TV morgen] PONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 ESI Frans Halsema is net terug van vakantie. Spanje-bruin, uit gerust, vol frisse theatermoed. Tot en met december speelt hij nog in Annie M. G. Schmidts musical „En nu naar bed". In het Amsterdamse CaYré spijkerde de cast eerst de door alle zon en strand wat vervlogen routine bij, nu 'zit' de musical voor een paar dagen in het land, vrijdag de e&rste van een serie voor stellingen in Den Haag (Circustheater) daarna (de eerste weken van september) gaat ,JEn nu naa)r bed" naar de Rotterdamse Schouwburg. Via het cabaretsucces „Met blijd schap geven we kennis" was Frans Halsema zo'n twee Jaar geleden goed voor veel publiciteit. Voor het eerst werkt hlij nu in een musical, temidden van ven vrij grote groep, temidden van hoofdrollen als die van Conny Stuart, Mary Dressel- huys en Jenny Arean. Waardoor alle aandacht verdeeld wordt, waar door het kan gebeuren dat na het éne zinnetje in de recensie waarin wordt gemeld dat Halsema ook goed is, weinig meer van hem wordt ver- Frans: „Op een moment ontstaat de behoefte om het zelf weer te gaan zeggen. Niet omdat ik door die musical niet zo belangrijk meer zou zijn, of zoiets. Dat is onzin." Op dat „zelf zeggen" gaat hij later door. Eerst wordt er wat gefilosofeerd over het succes, dat is het, zegt Halsema. „We zitten nu tegen de tweehonderd - vijftigste voorstelling aan, het pu bliek is erg enthousiast. Naar mijn menig omdat Annie Schmidt zo erg goed de Hollandse mentaliteit be grijpt en daar heel zuiver over kan schrijven. Het is allemaal puur Hol lands, de kneuterigheid komt er., in „En nu naar bed" zo lekker uit. Frans: „Ik voel de nuance. Zo zou je ADVERTENTIE d. pj het kunnen zeggen. Een bezwaar van een aantal Nederlandse produkties is dat ze niet Hollands genoeg zijn. Neem „Promises, promises". Een goede musical, lik ben de laatste die het tegendeel beweert, maar de helft van het verhaal speelt wel in Amerika Begrijp je?" Over de eerste kennismaking met ..En nu naar bed" en zijn ervarin gen nu: „Je krijgt dat script in handen en dan moet je maar kij ken hoe Je het met die Jongen (de helft van het minnepaar dat door een goede en een kwade fee van en op het goede spoor wordt gezet) zal gaan". Frans: „Hij heeft meer karakter gekregen, hij is zelfbewuster gewor den. Ja, dat geldt ook voor Halse ma. Weet je, ieder uur dat ik op toneel sta vind ik belangrijk. Ik wil de 10.000 toneeluren volmaken. Net zoals je 10.000 vlieguren haalt en dan gerechtigd bent om Je volko men safe hi zo'n kist te voelen". „In het cabaret is het veel makkelijker om eens even uit je rol te vallen, om buiten de strikte lij nen te gaan. In een musical als deze ben je veel meer gebonden. Het is voor mij goed om in ieder geval één keer in een grote produk- tie te spelen en met mensen te moeten samenwerken. Ook al omdat al die mensen om je heen van ver schillende pluimage zijn; je leert rekening met ze te houden, je staat wat socialer op het toneel". Halsema: „Het totaal is leuk. Je werkt met drie topmensen. Dat gaat probleemloos. Het meest in mijn element voel ik me tijdens het eer probleemloos. Het meest in mijn element voel ik me tijdens het eer ste kwartier. Dan ben ik vrijwel al leen met het publiek, kan ik recht streeks het woord tot de zaal rich ten. Het zelf zeggen. Begin april kan weer voor Halsema. In Amster dam gaat dan depremière van een programma waarin hij centraal staat en waarvoor Michel van der de teksten schrijft. Titel: „Wat je zegt dat ben je zelf". EIGEN PROGRAMMA Frans: „Kijk de televisie hoef ik voorlopig niet meer. Het is daar al les quiz wat de klok slaat, Logisch, i quiz kost de helft van een show en krijgt een grotere kijkdichtheid. Dus val ik weer terug op mezelf. En of dat dan de cabaretier Frans Halsema of de showman Frans Hal- a is, dat vind ik geen punt. Het o de gewoonte om ergens direct ex etiket op te plakken, maar wat heeft dat voor zin? Ik ga weer FRANS HALSEMA eigen programma maken. Hoe en i wat, ik kan er nog heel moeilijk iets over zeggen. Het moet allemaal nog groeien". Het Boskoops Bejaardenkoor heeft met succes deelgenomen door de VARA-tv georganiseerd concours. De finale van dit concours op 20 mei jl. in Hilversum. De VARA maakte van het optreden van elf koren, die de finale bereikten, televisieopnamen. De zingende be jaarden uit Boskoop zijn avond 9 augustus tussen zev€ acht uur op het scherm te zien horen. 'VIRIDIANA' OP VPRO-TV een Franco Luis Bunuel keerde in 1960 langdurig verblijf in Mexico een verzoenend gebaar terug naar zijn vaderland Spanje, om een film te maken die Spanje kon vertegenwoordigen op het film festival in Cannes (1961). De ver zoening werd geen succes maar de film, getiteld „Viridiana" wel. In Spanje werd de film met woede ontvangen en in het buitenland met groot enthousiasme. De VPRO-tv zendt de film vanavond om 20.55 uur uit op Nederland 11. Het verhaal dat van begin tot eind bizar en diabolisch is, gaat over een novice die voor zij het klooster in gaat afscheid neemt van haar oom, een onevenwichtige man. De man, wien s bruid in de huwelijksnacht stierf, doet zijn nichtje die sprekend op z'n overleden vrouw lijkt een hu welijksaanzoek. Zij weigert. Op de nacht voor haar vertrek dwingt haar oom, de Spaanse edelman Don Jaime haar de trouwjapon van zijn gestorven vrouw aan te doen. Hij laat haar slaapmiddelen innemen Dan randt hij haar bijna aan. Hij schrikt echter terug voor de conse quenties en pleegt zelfmoord. Viridiana voelt zich schuldig aan de dood van haar oom en besluit op zijn boerderij te blijven om zich te wijden aan liefdadigheid. Ze haalt een groep schooiers en armoed zaaiers in huis waar zij door een goede verzorging „nette" mensen van wil maken, maar daar komt weinig van terecht. Tentoonstelling Kees Andriessen LEIDEN De in Woerden nende Leidse leraar Kees Andriessen houdt een expositie van beeldhouw werk in een boerderij in Oudewater. Het is Andriessens eerste expositie. Wie zijn (figuratieve) werk wil zien kan dagelijks, behalve zondag maandag, van elf uur 's ochtends tot negen uur 's avonds, terecht aa Krommehaven 11. De tentoonstel ling van Kees Andriessen, die leraar aan het Visser 't Hooftlyceum, duurt tot eind augustus. NEDERLAND I Erhard Keiler wordt prof MÜNCHEN (ANP) De tweevou dige Olympische kampioen op de 500 meter Erhard Keiler heeft bekend gemaakt dat hij deel gaat uitmaken de nieuw te vormen organisatie schaatsprofs. Keiler (27) ver klaarde na de Olympische Spelen Sapporo zijn carrière te zullen beëindigen, om zijn studie voor tand arts af te maken. De Westduitser, die blijkbaar van dat voornemen is teruggekomen, verklaarde dat er reeds driejarige contracten zijn ge tekend raison van 24.000 gulden per jaar. Keiler noemde als man achter het plan de Amerikaan Tom Liden, die in Europa i er heeft in de persoon Jonny Nilsson. 7.05 Calimero, tekenfilm (TROS) 7.10 Wat een familie, TV-serie voor de jeugd (TROS) 7.35 Dokumentaire over het Alaska van vroeger en heden (TROS) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De dief van Washington, TV-film (TROS) 9.10 Studio-zomer: Amusementsprogramma (TROS) 10.10 Liefde op z'n Amerikaans: TV-films: L Liefde en de verpleegster; 2. Liefde en de raadgever (TROS) 10.35 Journaal (NOS) NEDERLAND H Brigadier Dog (NOS) Journaal (NOS) Gletsjer Piloot, dokumentaire over het reddings werk in Alphen (NOS) Betty Boop, tekenfilm (VPRO) Jazzmuziek (VPRO) Popeye, tekenfilm (VPRO) Journaal (NOS) Ludwig II Een Beiers koningsdrama, dokumen taire film (VPRO) Viridiana, speelfilm van Luis Bunuel (VPRO) Journaal (NOS) Vervolgcursus schaken Lv.m. schaakmarathon SpasskyFischer (Teleac) De NCRV kwam gisteravond op een koopje aan een produk- tie, die „eigen werk" leek. De laatste aflevering van „Doek Green" speelde in Nederland, met enkele rollen bezet door Nederlanders en Nederlands gesproken teksten. De serie heeft in Engeland vooral furo re gemaakt, omdat het niet het type misdaadserie is, waarna je met bevende hand de knop omdraait, maar net dat mense lijke trekje heeft dat het speurderswerk aannemelijk maakt. De Engelsen hebben ook dan nog voldoende sfeer van zich zelf over het dialect, het flegmatieke, dat wij de Engel sen altijd toedichten om er iets boeiends van te maken. Alles bij elkaar komt dan ook dat „gewone misdaadwerk" wel over als een lekker verhaal zonder te griezelen. Dat wij die gave missen, kwam er in deze Nederlandse „Doek Green" goed uit. Als een bobby zich meldt door de mobilofoon, dan voel je dat dat oude mak kers onder elkaar zijn. Het ..HB-OVER" klinkt daartegen over als een koude douche. Waarom niet „HB-OVERRR", met een beetje Rotterdamse intonatie. We schamen ons wellicht voor onze accenten of Engelsen die nog niet wisten hoe een 'windmill' draait, heb ben daar nu ook aardige clo se-ups van gekregen met Syl vian Poons als vriendelijke molenbaas, die zich kan meten met dat typisch Engelse sfeer tje. Dat Engelse sfeertje was er ook bij Ronnie Barker. Een flitsen de show eigenlijk. Hoewel niet alle vondsten nieuw zijn is het ontspannend kijken naar deze merkwaardige show. Het recept is niet nieuw. Het gebruik ma ken van filmmateriaal uit ver vlogen tijden, ingepaste situa ties in het gebeuren, is al zo vaak gedaan. De grap van de ondervragende inspecteur, die zijn eendjes staat te voeren terwijl zijn te ondervragen dame keurig haar verhaal doet in de kamer van de inspecteur is zelfs een tv-grap met een baard. Maar ondanks dat is Ronnie Barker goed amuse ment. Beter bijvoorbeeld dan „April Love". Het idool uit de vijftig, die in zijn eentje de opmars van de rock and rol) ook niet kon tegenhouden, Pat Boone, wordt in „April Love" meegesleurd in een concurren tiestrijd tussen de rock and rollende Elvis-adepten en de liefhebbers van het „keurige lied". Love" Het idool uit de jaren Elvis en Boone kreeg een zelf de rol uit het hoofd te leren voor .April love". Uit oogpunt van de moderne muziekhistorie, om altijd te kunnen blijven zeggen: „toen is het gebeurd", blijft de film wel waarde hou den. Voor het overige is het, behal ve voor de Boone-adepten, een weinig glansvol stuk werk van de Amerikaanse filmindustrie. Peter d'Hamecourt TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. E.O. 19.05 (K) Va kantie '72: filmrep. 19.25 (K) In de muzikale kring: oude muz. 19.45 (K) München 1972. 19.50 Tenslotte. NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 20.21 Men- gesprekken. 21.20 De Engelse acteur Roger Moore, beter bekend als 'The Saint' en 'De Versierderwordt de nieuwe James Bond. Hij heeft deze heldenrol geaccepteerd, nu Sean Connery opnieuw te kennen heeft gegeven dat hij niet uitsluitend geïdentificeerd wenst te worden als 007. het geesteskind van Ian Fleming. Filmproducers Albert Broccoli en Harry Salzman hebben de de nieuwe gebruinde Bond tijdens een receptie in het Lon- dense Dor chest ei'-hotel aan de pers voorgesteld. Roger Moore zal de rol van James Bond vervullen in de film 'Live and lei die' (Leven en laten sterven). sluiting. NOS: 22.30-22.35 (K) Journ. Nederland II NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 Mopsy. finse tekenfilm. "Sthiopiërs (The Ethio- Bud Greenspan. NOS: (K) Journ. VARA: 20.20 Daar 19.15 (K) De Ethiopiërs (The Ethio pians) 20.00 komen de schutters, TV- Commissaris Maiigret: Maigret htai, TV-film. 22.1 binnen: Dagdromen, TV- Ohlnese Schim, TV-film. "22.15 Kom maa serie. NOS: 22.40-22.45 (K) Journ, HILV. I 402 M. EN F.M-KANALEN. NOS, 7.00 KRO. 22.30 NOS, 22.50 KRO. .02 Het lev. woord. 7.07 Nws. 7.41-7.50 Echo) Overweg, 8.30 Nws. klass. muz. (gr.) (7.30 Nws.; '7 leugdultz. 8.24 8.41 Moeders wil doet leven, gespr. (10.00 (S) mod. kam.muz. (10.30- 10.32 Nws.) 11.00 voor de zieken. 11.55 Mededel. 12.00 (S) gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede del. - 4.00 Boerenkool Holland Grünkohl ftir hoorspel. 14.30 (S) muz. middagprogr. (15.30-15.32 Nws.) 16.00-17.00 Vraag- gespr.) 17.00 (S) amus.muz. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nws. 17.32 Echo. 18.00 licht progr. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Gramm.muz. 18.58 Marktber. 19.00 (S) licht platenprogr. 19.55 Kanjer Koning komp 20.00 vera.pl.progr. 22.00 (S) kabaret, show en musical. 22.25 Overweg. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 (S) sportprogr. met veel muz. 23.55 .erenkleding, jamaakt van de prachtigste stoffen, met ei perfektie in coupe en afwerking, vermaard over geheel de wereld. STER-directeur SmeekesActeurs kunnen niveau van despots verbeteren Nu een prachtig "Stijlgroep Groningen" kostuum „an 298.- De reclamezendtijd van de Ster op Hilversum III wordt voorlopig niet uitgebreid. Hoewel Hilver sum III er mei ingang van 1 ok tober zeven uur zendtijd per dag bij krijgt en daarmee een vol waardige zender wordt, ziet de Ster voorlopig nog geen aanlei ding om de minister ook om meer reclamezendtijd te vragen. De uitbreiding van de zendtijd be treft de avonduren en deze zijn voor de radio-adverteerders niet erg aantrekkelijk. Ster-directeur drs. C. J. Smeekes: „Het is gebleken dat de reclame zendtijd alleen verkoopbaar is. wam- r de nieuwsberichten waarnaar ons moeten richten tenminste luisterdichtheid van 5 procent I halen. De programmering op Hil versum III 's avonds zou wel bijzon der aantrekkelijk moeten zijn om die luisterdichtheid boven de 5 pro cent te krijgen". De heer Smeekes I vreest dat ondanks de sterk toene mende populariteit van Hilversum De toenemende belangstelling voor Hilversum III heeft, er inmiddels wel toegeleid, dat de secondeprijs voor de Ster-reclame, die sinds en kele Jaren op 15 gulden staat met ingang van 1 januari 1973 wordt opgetrokken tot 22 gulden, hetgeen iets meer is dan de tarieven van radio Veronica. Aanwijzingen in de richting van de moeilijke concurrentiepositie waarin de radiostations zich bevinden zijn de luisterdichtheidsöijfers van Ver onica en Nordsee. die na 19.00 uur bij lange na niet een voor de ad verteerders aantrekkelijk peil halen. Of' Hilversum III dat wel lukt zal men nog moeten afwachten. Drs. Smeekts: „Hilversum III zit bovendien met de moeilijkheid, dat het door de gespletenheid van ons omroepbestel door alle mogelijke beperkingen is gebonden, terwijl Veronica en Nordsee wat dat be treft als god in Frankrijk kunnen leven" In verband met de zendtijduitbrei- diing voor Hilversum III zal in het najaar een extra luisterdichtheids- meting worden gehouden. Smeekes: „De resultaten daarvan, die pas be gin volgend jaar verwacht worden kunnen ons slechts een eerste indi catie geven. Er zal nog wel een tweede kwar taalmeting nodig zijn alvorens we ons enig inzicht kunnen verschaffen omtrent de luisterdichtheid van de nieuwsbulletins. Vallen deze metingen gunstig uit dan kunnen we pas mediio 1973 een verzoek om meer reclamezendtijd bij de minister indienen. Een en ander zal dan zeker niet voor 1974 geëffectueerd kunnen worden". De Ster heeft overigens op Hilver sum III nog zeven minuten zendtyd per dag ter beschikking alvorens men aan het wettelijk vastgestelde maximum van 24 minuten per dag ia. Behalve de tarieven voor radio re clame worden eveneens de tarieven voor tv-reclame verhoogd. Omdat deze tarieven uitsluitend aan de kijkdichtheid worden gekoppeld, zullen de tarieven voor Nederland II. dat een stijgende kijkdichtheid liet registreren, behoorlijk om hoog gaan. Het tarief voor het reclameblok van 19.00 uur wordt verhoogd van 95 gulden tot 105 gulden en voor het blok van 20.00 uur van 185 gulden naar 230 gulden per seconde. Voor Nederland I blijven de tarie ven gemiddeld gelijk. De seconde- prijs voor het blok van 19.00 wordt verlaagd van 240 gulden naar 230 gulden. Vóór het blok van 20.00 uur wordt het tarief opgetrokken van 345 gulden naar 355 gulden. Dat de reclame over het algemeen zo laag wordt gewaardeerd verwon dert de heer Smeekes niet. „Het es- tetisch peil hebben wij niet in de hand. De eerste verantwoordelijk- zijn adviseur. Het is zo dat een enkele reclame item het hele aanzien van de re clame naar beneden kan halen. Het niveau van de reclame kan ook aanmerkelijk worden verbeterd. Dat kan alleen door meer en meer ge bruik te gaan maken van acteurs en kan alleen door meer en meer ge bruik te gaan maken van acteurs en actrices", is de heer Smeekes van mening. „Vroeger mocht dat niet. Nu wel, Ton van Duinhoven, Kees van Kooten en WIm de Bie („die regel matig tegen de reclame aanschop pen maar er flink aan verdienen"), en Rijk de Gooijer zijn er het be wijs van. De Ster-directeur ls wel van me ning dat er een duidelijke scheiding moest blijven bestaan tussen de ob iectieve sfeer van het nieuws en d< oorLichtlng en de subjectieve sfeer van de reclame. „Geen nieuwslezer of medewerkers van actualiteiten 14.55 EO. 16.00 VPRO. 20.30 21.00 VARA. Nws. 7.11 Ochtendgymn 7.20 (S) e gramm.muz.. report, en in- tervws. met om 8.00 Nws. om 8.11 Radlojourn. en om 8.30 De Groente- ".00 Roemeense muz. (gr.) 9.35 9.40 (S) Speelmuz. (gr.) 00 Voor de kleuters. 10.10 popul. rz.pl.progr. 11.00 Nws. 11.30 11.55 Beursber. 12.00 landbouw. 12.40 (S) De Brass Band 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.11 Aktual. 13.25 toerist, inform, uit binnen- en bultenl. 13.55 (S) Promenade Orkest. 14.25 Spiegel van Duitsland: inform, en muz. uit de bondsrep. 14.55 opnamen- tijdens de massale Bljbeltralnlng. en evange lisatie-conferentie In Dallas, 15.25 rad.mag. met gew. maandelijks progr. 16.00 report., ber., telef. Nws.) 17.55 Mededel.: 18.00 de zieken, komment., (16.00 >pn •1. Artiesten Revue. 23.00 Nws. 23.10 Aktual. 23.20 Vlooi en plano: mod. muz. lichte vok. muz. (8.00 .03 Joost de Draayer HHPH Europees Poppari. 10.00 Nws. 10.03 De Eddy Becker Show. 11.00 Nws. 11.03 De Vincent Engelen Show. 12.00 Nws. 12.C The Joe Blow 13.00 Nws. 13.0 Meurders Show. 14.00 Nws. Ne< 16.03-18.00 De daverende dertig. (17.00 Nws.) Draadomroep (Over de 4e lijn) Vrijdag 4 augustus Wolfgang Amadeus Mozart. Uit „Thamos, Könlg 345. TussenspelenI gro. Andante. Allegro phonle Orkest o. A gyp ten" KV Maestoso Ale- Allegretto. Londens Sym- Menuet. Allegretto. Trio. Allegro. Phllharmonla Orkest Otto Klemperer. „Die Zauberflóte" KV 620. Tekst: Nacht): Evelyn Lear (Pamt- na): Frlts Wunderll (Spreker): Hubert Hllten, Martin Vantin, Manfred Rörl (Prl Friedrlch Lenz (Monostatos); Hllde- l( Priesters); 5s): gard Hlllebrecht. Cvetka Ahlin, glinde Wagner (Damej nlng): Rosl Schwalger, berg. Ralll Kostla (K King, Marttl Talvela (Geharnasti de Ko Fah- Berlljn) Dirigent: Karl Böhm.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5