Noord-zuidverbinding in november gereed Kritiek van Leidse kerkeraden OPENBAAR VERVOER GROTE PLAATS GEVEN IN GEWEST BALLY Wegens bange houding Wereldraad inzake Oost-Europa In de Groenoordhal krijgt Bakerstreet Jazzband de ruimte PONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 Wat en hoe van een gewest LEIDEIN Het beleidsadvies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zegt over de vervoerssituatie in het toekomsti ge gewest Leiden heel in het kort "De bereikbaarheid is er zeker niet ideaal, maar er zijn voldoen de aanhechtingspunten voor de opzet van een doelmatiger ver voersnet. De grootste problemen leveren op dit moment de oost- westverbindineren in de binnen- LEIDEN Het gewest Leiden zal voor augustus 1973 op papier klaar moeten zijn. De mensen die er nu alweer zo'n vier jaar aan "sleutelen" zullen hard aan het werk moeten. De laatste twee dagen hebben we twee zaken uit het beleids advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op tafel gelegd: het "waarom" van een gewest Leiden, en de taken die dit gewest op het gebied van de woningnood zal moeten vervullen. Aan dat laatste zal, zoals gisteren gezegd, de nodige nieuwbouw op "nieuwe" terreinen te pas moe ten komen. Gevolg daarvan is vanzelfsprekend da-t er maat regelen zullen moeten worden genomen wat de vervoers situatie betreft. Toch al een knelpunt in het gewest Leiden. LEIDEN Aan de laatste etappe van de Noord-zuidverbinding: het maken van een verkeersweg, die de Pelikaanstraat via de nieuwe Pauw- brug een verbinding zal geven naar de Langegracht, wordt thans koorts- achtig gewerkt. Omstreeks november moet ook dit werk, waarvoor een l gedeelte van de gevelwand langs de Oude Singel werd gesloopt, gereed zijn. Zodra deze werkzaamheden ge- l" realiseerd zijn krijgt het doorgaan de verkeer uit de richting Lammen 1 ichansweg via de Hooigracht du: buiten het stadscentrum om eer. uitwijkmogelijkheid naar deze om- I geving, met stralks ook (er moet no? 1 een dam komen in de Mare) in d J richting Station. De nieuwe, sterV ■1 verbrede Pauwbrug, die reeds aar J één zijde voor het verkeer is open gesteld, sluit prachtig aan op dez n doorbraak (foto Jan Holvast), war voor reeds jaren geleden de plannen I op papier werden gezet. Het warer wijlen wethouder Jongeleen en oud-wethouder Piena, die daartoe de eerste besprekingen voerden en de raad een uitgewerkt plan voor ogen legden. 1 Het is niet uitgesloten, dat de thans reeds buiten functie zijndr oude Pauwbrug, nog een bestem ming krijgt. De mogelijkheden wor den nJ. onderzócht om deze brug over te brengen naar de Huig- etraat, waardoor de Langegrach' voor voetgangers en wielrijders wet' een verbinding rijgt friet de Mare singel en achterliggende wijken. In 1925 kwam hier reeds een verbinding tot stand, die in later jaren tot gro- j te ongenoegen van velen werd op- geheven. De kerkeraden van de hervormde wijkgjemeenten Molenwijk en Ko- ningskerk in Leiden hebben onder staande brief gericht aan het mode- ramen (dagelijks bestuur) van de Generale Synode der Ned. Hervorm de Kerk te 's-Gravenhage De brief die de Russische nobel- prijswinnaar Alexander Solzjenit- sin richtte aan het adres van de pa triarch van Moskou, wierp weer eens een schril licht op de toestand van de christenen in de Sowjet-Unie. De daarin vervatte felle aanklacht tegen de Orthodoxe kerk en tegen de patriarch spreekt duidelijke taal en .bevestigt nog eens te meer het met voeten treden van het fin de grond wet van de Sowjet-Unie opgenomen recht van godsdienstvrijheid. Wij verzoeken u daarom vriendelijk, om In de a.s. vergadering van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken te Utrecht, uw stem te ver heffen tegen de onderdrukking van ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden de christenen in de landen achter het IJzeren Gordijn. In de hoop dat de Wereldraad uw protest doorgeeft. Wat let de wereldraad om hardop en zonder omwegen uit te spreken, dat in Oost-Europa mensonterende toestanden heersen. Ook de Synode der Gereformeer de Kerken In Nederland heeft blijk gegeven van haar grote bezorgdheid ten deze. Dr. Blake heeft in een open brief op het voorzichtig pro test van de Gereformeerde Kerken geantwoord. Dr. Blake heeft gezegd dat een protest zou kunnen leiden tot een verbreking van het contact achter het IJzeren Gordijn, terwijl nu de kerken een belangrijk kanaal zijn voor betrouwbare informatie en er nu nog mogelijkheid is voor be zoek over en weer. Hiertegen kan worden opgemerkt: Wat voor nut heeft deze informa tie dan wel. als men niet bereid is daar iets mee te doen. fi.c. een pro test in te dienen? Uit de informatie blijkt toch dat daar ten hemel schreiende wantoestanden heersen; Wat voor nut heeft de mogelijk heid voor bezoek aan en uitwisseling met een kerk. die haar zelfstandig heid heeft prijsgegeven en wier ambtsdragers in dienst staan van 'n aan het instituut der kerk vijandig regime?; Hoe kan een kerk, die haar vre- desparolen 9teeds duidelijker identi ficeert met die van het Sowjet-im- perdalisme (Tsjecho-Slowakije) waardoor prof. Hroir.adka aftrad als voorzitter van de Praeer vredescon ferentie en deze in de ijzeren greep van Nikodim geraakte (Ost-Europa 2-2-72), haar roeping vervullen? Kortom, zo zou kunnen worden geconcludeerd, de kerken achter 't IJzeren Gordijn dienen het Sow- jet-regime bij diens pogingen tot beïnvloeding van het Westen. En de kerken in het Westen, met hun schuldbesef ten opzichte van sociale en politieke misstanden, vormen een gewillig object. Omdat men niet in voldoende mate het wezen van het Russische communisme, het Sow jet- Regime en diens apparatuur (waar van de orthodoxe kerk een onderdeel is) onderkent. Dr. Blake heeft in zijn antwoord ook gezegd: Het is onmogelijk om overal rechtlijnig te zijn. Soms moet een openlijk protest worden gehoord (Zuid-Afrika)soms moet er veel achter de schermen gebeuren Soe dan. Ieder geval moet op zichzelf be keken worden en de vraag moet wor den gesteld wat een bepaalde actie zou kunnen uitwerken en of de ker ken door onze protesten niet in moeilijkheden komen. Hiertegen kan worden opgemerkt: Let de Wereldraad niet te veel op het instituut kerk als geheel, als or ganisatie? En maakt hij zich daar bij niet schuldig aan institutioneel, of zo men wil. bureaucratisch denken? Slaat hij daarbij niet onvoldoende acht op de mens, om wiens lot hij I met mededogen dient bewogen te zijn?; Dit klemt te meer als men weet dat de kerk in de Sowjet-Unie haar onafhankelijkheid heeft verloren. j Natuurlijk zal die kerk met haar ambtsdragers door een protest in verlegenheid worden gebracht. Maar zou dat niet erg nuttig kunnen zijn? Want het zijn niet de ambtsdragers die worden onderdrukt, gevangen ge nomen en gemarteld. Maar de gelo vigen. Het is genoegzaam bekend uit illegale rapporten en berichten die doorsijpelen, dat het de onder drukte gelovigen, zacht uitgedrukt, volkomen onduidelijk is dat de ker ken in het Westen zo gebrand zijn op volkomen samenwerking met de or thodoxe kerk en haar ambtsdragers, die de slaven van het Sowjet-regime zijn. Het is duidelijk dat de Wereldraad bevreesd is dat door een protest zij nerzijds de sfeer van de samenwer king met de orthodoxe kerk zal wor den vertroebeld. Maar de vraag is gerechtvaardigd: wat is die samenwerking waard? Wat denkt men er mee te bereiken? Mag dit ten koste gaan van zoveel leed van zoveel onderdrukten? Als Dr. Blake stelt dat het onmogelijk is overal altijd rechtlijnig te zijn. denkt hij dan niet als een functionaris die aan het hoofd staa/t van een orga nisatie? Hij is toch een zieleher- der. wie het leed van zoveel hon derdduizenden ter harte moet gaan? Als Dr. Blake zegt dat er veel steden. Dat geldt zowel voor ver voer van personeel, als van goe deren en klanten". Verderop in het advies wordt dat wat verder uitgewerkt: dikwijls ver plaatsingen van massa's mensen vooral forensenstromen, kopersstro men op zaterdag en recreatie- verkeer. Deze grote vervoersgolf leidt, zegt het advies, tot conflicten, die nog worden versterkt doordat er tot nu toe steeds hoofdzakelijk is gewerkt aan de meest ruimtever- slindende vervoersvorm het parti culier vervoer. De problemen die, mede daardoor zijn ontstaan: onvoldoende weg capaciteit, vooral in noordelijke richting; onvoldoende gebruik van de beschikbare railverbóndingen, door om. gebrekkig voor- en na transport, overstaptoestanden, tekort aan halteplaatsen etc. Ook de bus verbindingen zijn, zegt het rapport, verre van ideaal. De doelmatigheid van 't openbaar vervoer wordt door deze moeilijkheden door het niet op tijd rijden, doordat er te weinig bussen per uur rijden en door te weinig aanpassing aan de eisen van het forensenverkeer ernstig belem merd. Tussen 1970 en 1980 zal, zo rekent het advies vervolgens voor, de tota le verkeersstroom tussen het gewest en de Haagse agglomeratie bijna verdubbelen. Volgens de vervoersno- ta van Verkeer en Waterstaat T.P. 2000 zal in 2000 het aantal auto's het drievoudige of wellicht het vier- of vijfvoudige van nu zijn. Er is maar één afdoende oplos sing: stimuleren van het openbaar vervoer. Dat kan uitgaan van het grootscheepse programma van de Nederlandse Spoorwegen (haltes bij Voorhout, Leidse Merenwijk, Vijf Meilaan, Lelylaan en eventueel «eidschendam-West, misschien een eml-metronet vanuit Den Haag net vertakkingen naar Leiden, Lei- ïrdorp, Katwijk enz. Van belang voor de vervoersplan nen wordt daarbij, waar men op nieuwe grond gaat bouwen. Aan de orde zou dan bijvoorbeeld de Schip- hollijn moeten komen. Voorlopig ziet de VNG echter nog geen oplossing in het NS-plan al leen: "het plan van de NS zal pas succes hebben wanneer het solobe- leid wordt ingepast in een kader van andere maatregelen Daarvan is nog geen sprake, zodat de situatie tot 1980 waarschijnlijk even ongunstig zal zijn als nu. Het totaal Dlan dat de VNG voor osren heeft is in het kort: openbaar vervoer een zeer grote plaats geven. Eerste maatregel in dat kader moet worden de verdubbeling van het baanvak Haarlem—Den Haag. Ook de lijn Leiden—Alphen—U- trecht moet verdubbeld. Van groot belang is ook het ontwerp baanvak achter de schermen moet gebeuren, wil dat dan zeggen dat dit ook in het geval van Sowjet-Unie en Oost blok is gebeurd? Maar is men dan na 20 jaar tenslotte nog niet over tuigd dat dit geen succes kan en zal hebben, zodat naar andere midde len moet wordt omgezien om het lot van de gelovigen in de Sowjet- Unie te verlichten? In een staat, waar de theologie door de ideologie is vervangen, is heel weinig hoop op een succesvolle dialoog. In elk geval niet genoeg om een politiek van voortdurend stilzwij gen aan op te hangen. Duizenden zijn in de communistische landen gestorven en sterven er ook nu nog om Christ is wil. We mogen daar niet over zwtijgen. „Als één lid lijdt, lijden alle leden mede". 1 Cor. 12: 26a. Het is voor al ook deze overweging die ons deed besluiten deze brief aan u te zenden We hopen van harte dat u gehoor zult geven aan ons verzoek en dat u uw protest tegen de onvrijheid en onderdrukking van de gelovigen achter het IJzeren Gordijn op dc vergadering van het Centraal Comitr van de Wereldraad van Kerken zult laten horen Met broederlijke groten Namens de 'xerkeraad van de Her vormde Wijkgemeente Molenwijk te Leiden Ds A J. de Jong, praeses. W. F. van der Vlist. scriba. Namens de kerkeraad van de Her vormde Wijkgemeente Koningskerk te Leiden: Ds. G. C. Post, prae6es, D. Marck, scriba. Amsterdam- SchipholLeiden. Daarbij zou een minder rechtlijnig tracé dat meer toekomstige woon kernen in met name Haarlemmer meer en oostelijke bollenstreek aan doet, moeten worden overwogen. Het semi-metrosysteem van d« Haagse agglomeratie, dat in voorbe reiding is. zou moeten worder doorgetrokken tot in het gewest Lei den. Naast deze railverbindin gen moet er meer met vrije busba nen, snelbussen, spitsbussen ed worden gewerkt met een simpel* overstap procedure. Ook de taxi zoi meer aan bod moeten komen ah vorm van openbaar vervoer. Ook het wegvervoer moet edhtea zegt de VNG worden uitgebreid. Dal moet dan niet door de "Duinweg' (provinciale weg 1, die nog in d< "ijskast" ligt), en ook niet door d< LEIDEN Vrijdag- en zaterdag avond worden de „Bloemetjes Buiten" gezet door tien mensen, die dat kun nen: de Bakerstreet Jazzband. Hun muziek en ook hun aard brengt mee, dat ze moeite hebben met musiceren op één en dezelfde plaats. Ze gaan het liefst tussen het publiek. Ze zoe ken de ruimte en die hebben ze in de Groenoordhal. Daar zal de Bakerstreet Jazzband op een kar rondtrekken en missver kiezing en andere activiteiten muzi kaal opluisteren. Later op de avond zowel vrijdag als zaterdag, kan er worden gedanst. Op de gezellige aan sprekende dixielandmuziek, hoe wel de band ook wel een Engelse wals en een beatnummer speelt. De BSJ, begonnen als The Hot Jazzband in de bloeitijd van de oude Jazz. viert eind van dit Jaar het tweede lustrum. De bezet ting is wel gewisseld, maar de laat ste jaren is ze hetzelfde gebleven. „We zijn Jongens,die onze hobby samen uitleven", zegt manager Jan Aalders van de Mare 25 in Leiden. Een vriendenclub ook. wat blijkt uit het feit. dat de band een voetbal elftal heeft. „We nemen elke uitda ging aan". Op de recente foto. gemaakt in de Hortus, zit Aalders rechts op de voorste rij. Naast hem drummer Ger- rit de Jong en wasbordbespeler Leidse Baan. Wél een zinnige oplos sing biedt provinciale weg 6 vanuit de zuidelijke bollenstreek evenwij dig aan de Oude Rijn, langs Al phen. De oost-westverbinding door de bollenstreek en het tekort aan oost-westverbindingen vanuit Lel den zouden zo doeltreffend kun nen worden aangepakt. Een ander# mogelijkheid om dat tot stand t» brengen: snel rijksweg 11 aanlegr gen, maar dan wel langs een noor delijker tracé dan nu wordt voor gesteld. Bij dit alles zou minder strak moeten worden vastgehouden aan sommige technische normen, zoals de straal van bochten op snél-» wegen. Samenvattend luidt het advies; maak snel een algemeen ontwikke lingsplan, waarin met deze moge lijkheden wordt gewerkt. Tinus Visser Op de achterste rij v. Ijij. Willem Vreeburg (saxofoon klarinet), Peter Nagtegaal (trombo ne), Cor Backx (trompet), Jan Vreeburg (banjo, gitaar) en Hans Abelsbergen (piano). Op de foto ontbreekt bassist John v. d. Geest wegens vakantie. De band kreeg bekendheid toen ze tweede werd in het Braassemcon- cours. Nu is de Bakerstreet Jazzband niet weg te denken van feesten als 3 oktober, schoolfeesten e.d. Een plakboek herinnert ook aan optre dens in het Scheveniingse Kurhaua en medewerking aan Jongerenmissen. AUe registers gaan ook open en het hele repertoire tachtig num mers worden telkenjare gespeeld op de wijnfeesten in Lorch bij Rü- desheim. In 1969 kwam de band daar toevallig terecht en nu komt er elk Jaar een uitnodiging uit Duitsland naar Leiden. De dixieland-amateurs de beroe pen lopen uiteen van analist tot te kenaar, van fotograaf tot student stellen zich veel voor van het bloemenfeest. Ze zullen hun partijtje ook meeblaaen in de corsostoet. Die sluiten, ze zaterdag af, zittend en spelend op een wagen. Op de foto nemen ze vast hun bolhoed voor u af; tot ziens in de Groenoordhal. ADVERTENTIE CLilo iü<La oxvt cLmuiduv H*ji nJ i/s OuiJorruvkiOcJl» Koop een. Qu/to /HAUÜ*, (jtsL OQfX. UlJiA.. EüxLi. 1Xi. aaom oj 503^0. ADVERTENTIE ■Schoenen k&t kenmerk kwa.Lite.i-t van Dalen Don,kereice.(f 2.1 Le.ld.ejn,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3