ICO PO LANE: HET PLEZIER IET SCHIP IN Eerste profzege van Jan Zoons NOC laat Olympiërs los' op Munchen ijnsburgse motorcoureur wordt speedboat-racer ylingen fent glytt DUITSE TV. FILMTMUIS TER DUIN Wim Jansen weer fit Nieuwbouw sport park Sassenheim gaat niet door Mark Spitz vlindert naar nieuw record pleegden naar desheim Koersen Duindigt (fpERDAG 3 AUOÜgnjS 1072 >EN Natuurlijk, een speedboat heeft ook een „lekkere" motor en je kunt er ook racen. Maar daar houdt de overeenkomst met een motorfiets wel mee op. Voor burger Nico Polane is het meer dan voldoende. Polane, nauwelijks een jaar geleden jangeprezen als een beloftevolle motorcoureur, als een renner-met-grote-mogelijk- 11 die zich uitstekend thuis scheen te voelen in de Van Veen Kreidler-stal waar van de huidige wereldkampioen 50cc, Jan de Vries deel uitmaakt, gaat het schip in. iet plezier. rèle, nu 29-Jarige RJjnsbur- k ben vorig jaar gekapt met orsport. Het was een moeilijke ng maar ik heb er goed over cht. Ik moet aan mijn toe denken waait ik ben per slot kening getrouwd en ook niet n de allerjongsten meer. Bij een kon ik niet in volledige komen, zoals bijvoorbeeld De Dat zat er gewoon niet in. heb ik tenslotte gekozen lijn huidige baan als monteur oman Nautic N.V.". Zoeterwoudse bedrijf, dat zich mdt met de import van bui- rd-motoren (Mercury Out- Bert Paauw Motor) bleek zo verguld met ïze van zijn werknemer dat em, ter compensatie van de motor-pil, in staat stelde op edkope wijze een speedboat te ïtigen. Polane: "Het is na- een heel andere sport. Toch zo'n idee dat het me wel zal n. Er zit ook een race-element at trekt me. Je bent ook alleen motor, je moet het zelf uit- Ik ga de komende dagen aaien en dan merk ik gauw of deze sport me ligt, of ik motor kan spelen. Want dat Een motor die niet doet wat. ik ar knap ik op af". icht ag al duikt Polane met zijn boot, die naar zijn zeggen zo'n waard is. ("Het is bepaald ENHETM De Sassenheim- fdeklasser Teylingen start met de serie oefenwedstrij- voorbereiding op de komen- njpetitie. Als eerste teg ens tan dt op het Sassenheimse sport lui ijswijk ontvangen. Het vol- efenprogramma luidt: zon- iügustus: Teylingen-Rijswijk. 13 augustus Teylihgen-ASC, 15 augustus Teylingen-SDW, 20 augustus Van Nispen en (nederlaagserie Van Nis- mdag 27 augustus Foreholte- >n. zondag 3 september Tey- 'itesse '20. I gen heeft vorige week ove- -de training onder leiding nieuwe oefenmeester Lex (oud speler van ADO) her- ttviis over zijn eerste ervarin- let is een kwestie nog van en, spelers leren kennen en- Kwant Teylingen is voor mij k vreemd. Ik heb de jon- geen wedstrijd zien voet- daar zal ik toch straks ïf moeen gaan, want tijdens ining kim je wel iets zien, Ofg niet alles. In oefenwed- zal de selectie zich moeten ken". ifens: in tegenstelling tot Tei Teylingen voor de trai- gjaiet uitgeweken naar het ter- de ijsbaan, maar gebruikt het in de ogen van de-Tra in er Duindam minder cli e halfverharde veld van het jftt geen sport voor iedereen. Normaal gesproken zou ik er natuurlijk ook nooit toe gekomen zijn") in Gronin gen het wedstrijd-water in. Als lid van het Amsterdamse race-team Mercury Outboard Joop Linnenbank zal hij zich dan al direct in de SE- klasse zo op de voorgrond proberen te plaatsen dat het water naar in ternationale wedstrijden voor hem openligt. Want over eerzucht beschikt Polane (nog steeds) in ruime mate. Vandaar dat de verplichte 20 uur "invaren" waarschijnlijk niet eens zullen meevallen. De Rijnsburger: NOORDWIJK AAN ZEE Een filmploeg van de Duitse televisie was vandaag in Noordwijk aan Zee om opnamen te maken van en in het 85 jaar oude badhotel-kurhaus "Huis ter Duin". Het bleef echter niet bij Jiet maken van beelden van het oude gebouw, maar er werden ook gesprekken gevoerd met direc teur H. van Leeuwen en enige gas ten. "Huis ter Duin" beleeft thans zijn laatste seizoen. Het zal met de grond gelijk worden gemaakt. Op de plaats van deze statige horeca- burcht, waarmede de grondslag werd gelegd voor Noordwijk als bloemenbadplaats, zullen in de toekomst een appartementenhotel en appartementen worden gebouwd Dat de Duitse televisie zoveel aan dacht schenkt aan het verdwijnen van dit voor Noordwijk aan Zee zo karakteristieke hotel, dat in de loop der jaren aan vele zeer hooggeplaat- sten gastvrijheid verleende, komt omdat er in die 85 Jaar ook ontel baar veel vooraanstaande Duitsers hun vakantie hebben doorgebracht Nog eenmaal komt "Huis ter Duin" in het helle licht van de schijnwerpers van de publiciteit en zullen beelden van dit befaamde hotel op de beeldbuis ook in het buitenland verschijnen. Dan valt voorgoed het doek over Tappen- becks-veste, die de laatste jaren veel stormen heeft moeten trotseren. Vooral nadat de laatste Tabbenbeck dit familiebezit overdroeg aan de EMS. Rotterdam Al blijft het aantal patiënten in de Feyenoord-zieken- boeg groot, toch vallen er ook opti mistische geluiden op te vangen uit de Kuip. Zo zal Wim Jansen, gene zen van zijn knieblessure, het van avond in Mönchengladbach tegen Borussia weer gaan proberen. Waarschijnlijk overigens slechts één helft. Ook Wim van Hanegem is van avond weer van de partij. Lex Schoenmaker blijft evenwel nog buitenspel. Naar het schijnt is Ernst Happel van plan om Ger Reitsma onder de lat op te stellen. Om hem "nog één grote kans te ge ven". "Je wilt natuurlijk gelijk kijken wat er in zit, hè. Hij moet echt wel zo'n 95 kilometer per uur kunnen halen. Maar ik zal het in het begin toch maar rustig aan doen. Ik wil die 20 uur er wel zo snel mogelijk op heb ben zitten, al moet ik er 'n hele nacht voor doorvaren. Daarna ga ik er flink tegenaan en dan wil ik desnoods nog wel een saltootje maken ook". Mooiste Lijkt het enthousiasme van Polane voor het "boot-racen" al bijna niet te overtreffen, hij wil toch best beken nen dat het motorracen voor hem nog altijd "nummer één" is. Zegt hij "Natuurlijk vind ik motorracen nog altijd het mooiste. Toch ga ik er niet meer naar kijken, expres niet. Ik ontwijk het. Wat heeft het voor zin naar wedstrijden te gaan kijken en me langs de kant te gaan staan ver bijten. Overigens is de motorsport nou ook weer niet alles. Daar ben ik wel achter gekomen. Als coureur leidt je een zigeunerleven. Je trekt van de ene naar de andere race en je leeft dan dikwijls onder armoe dige omstandigheden, Grand Prix uitgezonderd. Dat ging me op den duur toch wel tegenstaan". Wie weet verdringt de speed-boat (Polane: "Ze maken 'm zo licht. Ho- penlijk gaat de champagne er bij het dopen niet doorheen".) de motor fiets nog wel van de eerste plaats. Immers, er zit ook een lekkere motor op en Je kunt er ook mee racen. En dat is voor Nico Polane toch maar het allerbelangrijkste. Nico Polane .Je wilt natuurlijk gelijk kijken wat er in zit" (Foto Jan Holvast) SASSENHEIM De nieuwbouw op het Sassenheimse sportpark, waar de beide voetbalverenigingen Ter Leede en Teylingen (voor rond f 250.000) een nieuw clubgebouw wil len neerzetten en de gemeente Sas senheim nieuwe kleedaccomodatie (aan weerszijden los van het Ter Leede/Teylingen-gebouw) heeft ge- Amerikaanse selecties voor München CHICAGO (ANP) Het Ameri kaanse vlinderslagfenomeen Mark Spitz heeft gisteren tijdens de Ame rikaanse selectiewedstrijden voor München tot twee keer toe het we reldrecord op de 200 meter vlinder slag gebroken. In de series noteerde hij 2.01.9, in de finale kwam hij uit op 2.01.5. Daarmee bleef hij ruim on der de toptijd van de Westduitser Hans Fassnacht, die op 2.03.3 stond. In de series van andere nummers werden eveneens al voortreffelijke prestaties geleverd. Zo kwamen in de series van de 100 meter vrije slag dames drie zwemsters onder de mi nuut: de teruggekomen Jane Bark man (59.6), Shirley Babashoff (59.9) en Jenny Kemp (eveneens 59.9). Jen ny Bartz was het snelste in de series van de 200 meter wisselslag 2.26.6, voor Sue Whittaker met 2.27.2. Mitch Ivev plaatste zich als snelste voor de finale 100 meter rugslag heren met een tijd van 59.0. Op de 100 m schoolslag noteerde Tom Bruce 1.06.1. De eerste dag van de Russische zwemkampioenschappen in Tiflis is gekenmerkt door bijzonder matige prestaties. De voornaamste uitslagen zijn: Heren: 100. meter schoolslag: 1. Panldn 1.08.-; 100 meter vlinderslag: 1. Sjarigin 59.4: 400 meter wisselslag: 1 SoeMiarev 4.47.2. Dames: 100 meter schoolslag: 1. pland, zal voorlopig nog ntet. aan de orde komen. Tijdens een bespreking op het gemeentehuis bleek de be groting voor de nieuwe kleedaccomo datie rond f 300.000 te bedragen en 't geld is hiervoor op het ogenblik niet beschikbaar. Ter Leede en Teylingen, die beide voor 50 pet deelnemen in de kosten van het clubhuis, had den de kleedaccomodatie op kosten, van de gemeente ongeveer 50 pet la ger begroot: rond anderhalve ton. Door de niet verwachte ontwikkeling is het uitgesloten, dat de Sassen heimse gemeenteraad tijdens haar deze maand (op 29 augustus) te hou den vergadering een voorstel voor de bouw op het sportpark te behan delen krijgt. De raad moet behalve 't krediet voor de kleedaccomodaties ook het voorstel om garant te staan voor de geldleningen van de beide clubs goedkeuren. Overigens: rond de bespeling van de (bij) velden van het Sassenheimse sportpark zijn deze week ook enige moeilijkheden gerezen. De bij- velden zijn - hoewel er reeds oe fenwedstrijden waren geprogram meerd nog niet vrijgegeven. In de afgelopen twee maanden zijn de velden, die er aan het einde van het vorige seizoen slecht bijlagen, danig opgelapt" en verkeren nu in een aanzienlijk betere oonditie. De ge meente Sassenheim is bevreesd voor (vroege) beschadigingen aan de grasmat en heeft voorlopig een streep door de vriendschappe lijke duels van de lagere elftallen gehaald. Slechts de selectie-elftal len van Ter Leede en Teylingen kunnen hun oefenprogramma af werken op het hoofdveld. N Ook dit jaar wacht eegden van „Huize Solglytt" et Plantsoen een boot- sar het buitenland. De keus al gevallen op een Rijnreisje einddoel Rüdesheim. Op 24 tullen zij zich inschepen aan Prinses Irene, waarna breis langs vlaJkke weiden, dorpen en bergen begint. Ut een week weg om met een tn mooie herinneringen en verpleging terug te keren, een financiële bijdrage of 'In natura willen bijdragen, dit bekend maken bij de jjj Heester van de vereniging aning op z'n tijd", de heer apel, Zaanstraat 19 te Lei- 637349 tm.v. bovengenoemde Met een enkelwoord Functie verloren Het hoofd van de communistische partij afdeling Tiflis, de hoofdstad van de Sow jet- republik Georgië, heeft zijn functie verloren, zo schrijft het in Tiflis ver schijnende dagblad Zarja Wostoka. Het ontslag van Otar Lolasjwili, waarschijnlijk op last van Moskou gegeven, volgt op heftige openbare kritiek op feilen van de afdeling Tiflis, bestaande uit tekortkomingen in het bestuur, bureaucratie, achter wege blijve van strijd tegen specu latie en corruptie en het niet stimu leren van de verbruiksgaederenpro - dubtie. Waldhetm naar Peking De secre taris-generaal van de Verenigde Na ties Waldheim zal van 11 tot en met 15 augustus een bezoek brengen aan de Chinese volksrepubliek op uitno diging van de regering in Peking. Ontvoerder doodgeschoten De Argentijnse politie heeft woensdag een kidnapper doodgeschoten toen hij heft losgeld kwam ophalen en vond daarna het slachtoffer van de ont voering, een jongetje van elf jaar met een bloederziekte na een vier uur durende speurtocht. Volgens de politie werd Daniel C. Bas, zoon van de eigenaar van een aantal hotels In Quilmes gevonden in het huis van de doodgeschoten ontvoerder. Emigrant veroordeeld Mark NasJ- bits, een Jood die geweigerd heeft deel te nemen aan een oefening van het Rode leger omdat hij naar Israël wil emigreren, is gisteren door de rechtbank te Moskou veroordeeld tot een Jaar arbeid in een door de staat aangewezen baan, zo is van Joodse zegslieden vernomen. Het vonnis was hetzelfde als verleden week werd gewezen tegen Gabriel Sjapiro, een vriend van Nasjbits, die met een Amerikaanse is getrouwd nadat ook hij dienst geweigerd had. Galina Stepanova 1.17.1; 100 meter vlinderslag: 1. Viktoria Vaskevitsj 1.07.9; 400 meter wisselslag: 1. Beate Oeskoeraitite 5.26.3. Verkeerstuin van Zeehos is gereed KATWIJK AAN ZEE De ver keerstuin achter het hoofdgebouw van het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee zal dinsdag 15 augustus, 's middags om half vier, officieel in gebruik worden genomen. Deze verkeerstuin kwam tot stand dankzij het initiatief van inspecteur L. A. Provily van de Katwijkse ge meentepolitie. Provily wist velen enthousiast te maken voor het realiseren van de plannen. Zo zorgde de NJ.M. be langeloos voor de aanleg van het parcours en schonk de firma Den Os en Zonen de verkeersborden. Tal rijk waren de financiële bijdragen. Ook van de Katwijkse schooljeugd. Het LD heeft al meermalen ge schreven over deze verkeerstuin. Zij zal zeker in een behoefte voorzien. In het bijzonder voor de gehandi capte Zeehoe-Jeugd, die daar onder richt zal ontvangen. De bedoeling ia, dat zij zich in de elektrische wa gentjes straks zelfstandig in het ver keer van Katwijk zal kunnen be geven. Een belangrijke rol bij dat ver keersonderwijs speelt de Katwijkse gemeentepolitie. MILAAN De Amstel-skiffeur Jan Mantel heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finale van de derde jeugd-wereldkampioenschappen roei en in Milaan. Hij won de tweede se rie in 5 min. 50.06 seconden. De gestuurde vier van De Laak eindigde als vierde in de eerste serie en zal via de herkansing moeten pro beren de halve finales te bereiken. De eerste drie van elke serie plaat sten zich rechtstreeks voor de halve finales. De gestuurde twee van het Spaarne werd tweede in de tweede serie. Hier plaatste zich één ploeg per serie, zodat ook het Spaarne moet uitkomen in de herkansing. WASSENAAR (ANP) De uit slagen van de gisteren gehouden dra verijen en rennen op de renbaan Duindigt in Wassenaar zijn: Goeree-prfjs: 1. Jumilla (J. van Dooveweerd) (1.28.1). 2. Kythera J. 3. Klara Roodnoot. Toto w. 2.50, pl. 1.40, 1.80. 1.50, kop. 3.70, trio 106. Moonriver-prijs: 1. Chouttin (GB> (D. Weiss), 2. Linota (GB), 3. I wish I know. Toto w. 1.60, kop. 2.00. Toekomstbeker VII: 1. Jerry (P Coevoet) (1.26.2), 2. Johan A, 3. Ja- cojoke N. Toto w. 4.40, pl. 2.00, 1.70. 2.40, kop. 6.80. trio 171.20. Beveland-prijs: 1. Henry Belwin (B. van Klaveren) (1.22.1), 2. Hor- tence. 3. Ike Hollandia. Toto w. 2.20, pl. 1.50, 1.70, kop. 3.50. Voorne-prijs: 1. Hona Carbonari (C. Immig) (1.23.0), 2. Iron, 3. Jon ker Jan. Toto w. 7.00, pl. 1.20, 1.10, 1.10, kop. 10.90, trio 70.90. Hoekse Waard-prijs: 1. Hornblower (B. de Vries) (1.24.5), 2. Flintstone V, 3. Enterprise Hollandia. Toto w. 2.90, pl. 2.00, 2.00, 1.50, kop. 7.10. Putten-prijs: 1. Korjak (J. de de Leeuw) (1.25.6), 2. Geisha Double, 3. Ilse Hanover. Toto w. 1.40, pl. 1.70, 31.10, 1.70, kop. 9.50, trio 563.20. Duiveland-prüs: 1. Judit Buiten zorg (J. van Dooyeweerd) (1.26.0), 2. j Jan Pom B, 3. Jubar Oaktree. Toto w. 2.70, pl 1.60, 2.10, kop. 7.90. Afessa-prijs: 1. Josina (D. Welss), 2. Robert, 3. Bebe-Boo. Toto w. 2.30, pl. 1.10, 1.20, 1.20, kop. 4.60, trio 21.70. Schouwen-prijs: 1. Juan Carlos (L. Boonen) (1.26.5), 2. Jet Westlandia. 3. Juweline J. Toto w. 20.00, pl. 3.20, 2.80, kop. 135.20. Totalisator-omzet f .280.030,-. Duyndam weg bij de PeF Van een onzer verslaggevers Poeldijk Leo Duyndam graat weg bij „de Pel". De Westlander, met Riny Wagtmans nog goed voor een etappezege in de Tour de France, verruilt Goudsmit Hoff volgend sei zoen voor het Franse merk Gitane. Deze week heeft Duyndam, die lan ge tijd ook met BIC, dat op de winterbanen het koppel Duyn- dam/Pijnen wilde „brengen" onder handelde. gekozen voor zijn nieuwe sponsor. Het contract is inmiddels getekend. In Hoek van Holland Van onze sportredactie Hoek van Holland Jan Zoons heeft gisteravond de Ronde van Hoek van Holland voor beroepsren ners op zijn naam gebracht. Een triomf waarmee de Voorschotense coureur uit de Wybert-stal zijn eer ste „betaalde bloemen" opeiste. Hij won de spurt van de kopgroep, waarvan ook Jos van der Vleuten, Henk Benjamins en Harry Steevens deel uitmaakten. In de beginfase van de strijd over 100 kilometer ondernam Juul Brues- sing (Amstelveen) een solo. Zijn poging mislukte. Ook Eef Dolman, Jan Janssen. Jos van der Vleuten en Herman Beyssens probeerden het. Het fel jagende peloton wist keer op keer de vluchters in te rekenen. In de finale bleven aanvankelijk Harry Steevens en Henk Benjamins alleen vooruit, totdat Van der Vleuten en Zoons ook aangesloten. In de laatste ste bocht voor de finish wist Zoons een gat van tien meter tussen hem en zijn medevluchters te slaan dat niet wa-s te dichten. Uitslag: 1. Jan Zoons (Voorschoten) 100 km. in 2.21.33, 2. Harry Steevens cElsloo)3. Jos van der Vleuten (Helmond). 4. Henk Benjamins (Hollandscheveld). 5. op 27 sec. Pe ter Kisner (Sluis). 6. Jan Janssen (Putte). 7. Willy Debosscher (Bel gië), 8. Jan Ronsman (België), 9. Ben Janbroers (Amsterdam). 10. Jan Serpenti (Axel). 11. Ger Ha- rings (Scheulder). 12. Matthijs de Koning (Scherpenzeel). 13. Cees Zoontjens (Tilburg), 14. Harm Ot- tenbros t Hoogerheide)15. Roger Volkaert (België), 16. Jules Brues- sing (Amstelveen), 17. Harry van Leeuwen (Den Haag), 18. Matthieu Pustjens (Roosteren), 19. Marian Polansky (Luxemburg en 20. Ray Matthews (USA). UTRECHT Het NOC laat 144 Olympiërs los op de Spelen in München. Dat overtreft in getal de équipes van Mexico cn Tokio. Wat niet als achtergrond heeft, dat het vierjaarlijks eve nement zich op minder dan dui zend kilometer van Nederland afspeelt. Volgens voorzitter Kerdel had het NOC in een eerder stadium negentig tot honderd deelne mers begroot. „En dat was toen onze meest optimistische bera ming. Maar door de onverwachte vooruitgang van een aantal sporten als turnen en roeien groeide de ploeg onstuimig". Vóór 15 augustus, de limiet van inschrijving, zullen er nog wat laatkomers toegang vinden In de Olympische afvaardiging. In de running zün nog de zeilers uit de Soiingklasse, de volleybal- ploeg, een drietal boogschutters en enkele atletes. De heer Kerdel noemde de laatste groep bU naam: Mleke Sterk, Rla Ahlers, Miep van Beek en de 4 x 400 meter dames. Hoe de bewuste estafette alsnog kan voldoen, bleef schimmig. Zy rooit zich er niet meer tegen aan. Evenmin mogen de individuele tijden op de nationale van dit weekeinde worden opgeteld. NOC-praeses Kerdel gewaagde ook nog over de blessures van Myrna van der Hoeven en Mar jan Burggraaf, zonder de invloed daarvan te preciseren. De voorlopige 144 werden gis teren door de heer Kerdel in het Utrechtse Congresgebouw overgedragen aan chef de mis sion Bram Leeuwenhoek (de zei lers ressorteren in Kiel onder de heer Kazimier). Leeuwenhoek benadrukte, dat hij geen Karei Lotsy-type is, dat zoiets bovendien geheel uit de tüd is. In zijn nuchtere stijl wees hU er op, dat Nederlanders niet moeten opblikken tegen een figuur in een trainingspak met USA, Japan of wat ook op de rugzijde, maar gewoon er van bewust zijn als Nederlanders ook het nodige voor te stellen. Het overgrote deel van de Olympische uitzending vliegt 21 augustus over naar München, waar op 26 augustus de ope ningsceremonie het 14-daagse toernooi inleidt. De roeiploeg vertrekt vrijdag voor een hoogte- training naar Sankt Moritz, de zwemgroep trekt zich van 16 tot 23 augustus in Wald Kraiburg Bram Leeuwenhoek - geen Karei Lotsy-type

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15