Thioe verwacht aanval op hoofdstad Zuid-Vietnam Duitse journalisten in de politiek Kaapsters willen schuld af wentelen Softenonkinderen wachten nog altijd op geld VOGELS EN POLITIEK McGovern lijdt een nederlaag Opnieuw excuses van Anderson WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) JERUZALEM De eerste dag van het proces tegen Therese Halasse en Rima Tanous, de twee overlevende kaapsters van het Sabenavliegtuig, dat op acht mei naar Lod werd gekaapt, heeft weinig verrassends te zien gegeven. Het proces vindt plaats voor een militaire rechtbank in het kamp Sarafand, nabij Lod, waar zich onlangs ook het proces tegen de Japanse terro rist Kozo Okamoto afspeelde. In tegenstelling tot de Japanner pers en de Israëli's hebben bemid- njn de twee meisjes wel bereid met deld, gedagvaard zullen worden. SAIGON (Reuter, AFP, DPA, AP) De Zuid Vietnamese presi dent, Ngoeyen van Thioe, heeft verklaard dat de communistische troepen van plan zijn vóór de Amerikaanse presidentsverkiezin gen van november een aanval op Saigon te doen. De aanval die be doeld is om politieke invloed ut te oefenen, zou een poging omvatten om de voedselbevoorrading van de hoofdstad af te snijden en onte vredenheid onder de bevolking te veroorzaken. De president zei in zijn toe spraak tot het nationale defensie college: "Een nieuwe golf in het offensief zal Hue, Quang Tri en Saigon treffen". Hij uitte echter zijn vertrouwen dat het plan zou mislukken en voegde er aan toe dat de Verenigde Staten hun bom aanvallen tegen het Noordvietna- mese militaire potentieel zouden moeten voortzetten teneinde de in eenstorting van de politieke struc tuur van Hanoi teweeg te bren gen. Verrassing Eenkele uren voor zijn rede had de Vietcong een verrassingsaanval ondernomen op de luchtbasis Bden Hao, 25 km ten noord-oosten van Saigon, die de Amerikanen de zwaarste verliezen sedert een Jaar toebracht. De basis werd door 73 raketten getroffen, waardoor een Amerikaan omkwam en 28 wer den gewond. Voorts werd een kind gedood en werden 24 burgers ge wond. Gisteren zouden juist de laatste Amerikaanse militairen de basis verlaten en overdragen aan de Zuidvietnamese luchtmacht, maar spoedlig werd zij weer "ge- ameriifcaniseerd" om aan de aan val het hoofd te bieden. De opmerkingen van de presi dent over het afsnijden van de bevoorradingslijnen sloegen op een gestadige uitbreiding van de Noordvietnamese activiteit langs route vier die ten zuiden van de hoofdstad leidt naar de Mekong- delta, het vruchtbare groenten- en fruitgebied. Inmiddels heeft president Nixons belangrijkste adviseur, Henry Kissinger, gisteren in Pa rijs voor de vijftiende keer overleg gepleegd met het lid van het Noordvietnamese politieke bureau Le Due Tho. Het was hun tweede ontmoeting nadat het Vietnam- overleg op 13 juli werd hervat na de onderbreking door de VS op 4 mei. Op een persconferentie ver klaarde president Nixon vorige week dat de kansen voor een op lossing van het Vietnamese con flict aan de onderhandelingstafel beter waren dan ooit tevoren. Van d'e kant van de vier partijen die morgen, zoals afgesproken hun Vietnam-beraad zuilen voortzetten, was geen enkel commentaar te ver krijgen over het geheime overleg tussen Kissinger en Le Due Tho. Scheepswerf de Noordvietnamese haven stad Haiphong opgeblazen, aldus heeft het Amerikaanse opperbevel bekendgemaakt. Amerikaanse vliegtuigen voer den eergisteren meer dan 210 aan vallen op Noord-Vietnam uit. In Zuid-Vietnam werden door Ameri kaanse vliegtuigen 318 aanvallen uitgevoerd op communistische stel lingen. Verder voerden Amerikaanse ru- zen-B-52 bommenwerpers 35 aan vallen uit ten noorden en ten zui den van de gedemilitariseerde zone. De meeste aanvallen waren gecon centreerd rond de stad Quang Tri, waar de strijd tussen de Noordviet namese eenheden Zuidvietnamese mariniers nog steeds voortduur. De stad viel op 9 mei van dit jaar in communistische handen. 27 buitenlandse schepen zijn in de haven van Haiphong opgesloten als gevolg van de Amerikaanse mijnenblokkade. Een woordvoerder deelde mee dat zij tijdens de aan val op de scheepswerf niet geraakt waren. Onder de schepen zouden er 10 afkomstig uit de Sowjet-Unie zijn, vier zijn afkomstig uit de Chinese volksrepubliek, drie Brit se, twee Cubaanse, drie Poolse, vier uit Somalia en een uiit Oost Duits land. Aanvallen op dijken De Noordvietnamese zaakge lastigde in Zweden Cao Dac Hoeng heeft gezegd dat Ameri kaanse bommenwerpers tot 25 juli 173 aanvallen hebben uitge voerd op Noordvietnamese dijken en dammen. Cao Dac Hoeng sprak bewerin gen van president Nixon dat enkele dijken „per ongeluk" zouden zijn getroffen tegen. „Het aantal aanvallen is het be wijs dat er hier niet van toeval kan worden gesproken" zei hij. Volgens een rapport van het Noordvietnamese ministerie van Defensie, dat door Hoeng werd voorgelezen, zijn de Amerikaanse bombardementen nu „aanzienlijk uitgebreider" dan zij onder de re gering Johnson waren. hun advocaten samen te werken. Ze bekennen beiden lid te zijn ge weest van Fatach, maar Rima zegt dat niet uit vrije wil heeft ge daan. Beiden ontkennen schuld aan de overige punten van de ten lastoe- legging en willen alle schuld kenne lijk op de twee gedode mannelijke kapers schuiven. Rima maakt de indruk van een weinig stabiel meisjes. Dat blijkt oefle als haar levensgeschiedenis aan de orde komt: ze is in een klooster in Bethlehem opgegroeid zonder haar ouders en na de zesdaagse oorlog naar Amman gegaan. Daar werkte ze in een ziekenhuis. Ze ver loofde zich en ging naar bed met vrijwel iedere man die vriendelijk haar keek en kwam zo in Fa- tachkringen terecht. Bij iedere op merking, die over haar of te gen haar in de rechtzaal wordt ge maakt, lijkt ze met haar melancho lieke blik te willen zeggen: "O wat erg, hoe heb ik dat kunnen doen". ontstaat er beroering als de politiegetuige uit het proces-ver baal voorleest dat Rima "van hand tot hand ging". Therèse protesteert. wil weten of dat ook op haar slaat. Nee. dat sloeg niet op haar, is haar geruststellende ant woord. Een eerste getuige, een Israëlische diamantair, genaamd Jitzchak Miz- rachi, vertelt het hele verhaal van de kaping. Hij was passagier en heeft alles van het begin tot het eind meegemaakt. Rima, gekleed in geel bloesje en blauwe rok. en The rese. gekleed iai witte bloes en gele rok, kijken gelaten toe, terwijl hij zijn relaas doet. Het vuurwerk in het proces wordt verwacht als de list ter sprake komt waarmee de Israëli's onder leiding minister van Defensie Day an het vliegtuig overmeesterd hebben. Mogelijk zal Dayan als getuige wor den gedagvaard. Het is ook niet uit gesloten. dat de gedelegeerden van het Rode Kruis, die tussen de ka Getuigen Mizrachi bevestigt dat de meisjes bijzonder behulp zaam waren, maar toch niet zo on schuldig, omdat zij beiden om beur ten" de draden vasthielden van het ontstekingsmechanisme, waar de la ding dynamiet mee verbonden was, die zij in het vliegtuig hadden mee (Van onze correspondent) BRUSSEL Omdat hij de politieke risico's kent, heeft Bel- gië's miinOïer v. Landbouw Tin- demans alle maar te vinden ar gumenten aangevoerd om zijn verbod van de vogelvangst met neiTen ei: mioltttiveren. In In toe lichting liad hij het over het IcaflmJilïieiu en <wr die slechte de putatie van BeOigië geaiien d'e mlleli ophoudende pnclxu.en ut'!: hei: buitenland, over internationale verplichtingen en over morele re denen. Het gaat bijna steeds om winst bejag, was zijn antwoord bij voorbaat op hieit gEforufikelijlke betoog van de vogelvangers, die hun bedrijf graag voorstellen als 'd!e sport van die kleine man' Het gevaar aan de stembus eni- re tienduizenden stemmen te 'erliezen (van vogelvangers, hun gezinsleden en verdere aanhang) was de reden dat Tindemans' voorganger Heger, nooit meer dan halve maatregelen heeft dur ven nemen, die enigszins in de richting van de internationale conventie van 1950 gingen. De kosten van de vangvergun- ning gingen omhoog: de toege laten afmetingen van de netten werden verkleind. Daarbij bleef het, tot nu het verbod gekomen is. Is het nu met de vogelvangst met netten, fluitjes en levend aas afgelopen? Over de gevol gen van het verbod maakt men zich op het. ministerie van Land bouw geen overdreven illusies. Wat met een vergunning mocht zal nog in ruime mate klande- s'tien btyven gebeuren, ook ei', zijn voortaan de strafbepalingen van de jachtwet ook op vogelvangst (behalve dan op die van voor de landbouw schadelijke spreeu wen en mussen) van toepassing. Tot maandag het verbod van knachlt werd Ibelldle B^igië afJlsien al een 20.000 „erkende" vogel vangers, dat wil zeggen vangers die zich de luxe van een vang- vergunning konden permitteren Daarvan waren er een 4 000 die slechts een vergunning hadden om er op zendingen op uie te gaap. Slechts voor deze catego rie zou men met veel goede wil kunnen spreken van „sport van de kleine man". De 16.000 ande ren, die in de geschiktste perio de van het jaar er elke dag op uit trekken, handelden uit puur winstbejag. Voor hen was het een nevenberoep en dan nog wel een luoratief nevenberoep. In en kele Belgische provincies moest voor een vergunning wel een 700 gulden op tafel worden gelegd, maar het kwam er uit. De vogelvangst was gericht op de voorziening van volières, de eigen tafel, of de keukens van restaurants. De overgrote meer derheid van de gevangen vogels kwam natuurlijk bij de kok te recht, omdat een vangst met net ten veel vogels deed sterven. Een levende goudvink of putter bracht echter al gauw tien gul den op en wat de dode vogels betreft de grote hoeveelhe den waarvoor de Belgische gastronomie belangstelling had, maakten de vangst goed. BONN De vraag wat er moet ge beuren met het kapitaal, dat be schikbaar is voor Duitse softenon kinderen, wordt een steeds groter schandaal. De meeste kinderen wachten nog altijd op him geld, hoewel de producent van het fatale slaapmiddel (dat in Duitsland on der de naam Contergan werd ver kocht) ruim twee Jaar geleden 100 miljoen mark beschikbaar stelde. De staat deed daar lin november vorig jaar 50 miljoen bovenop. In Door Wim Timmers totaal is er onder de 2650 softe nonkinderen ruim 160 miljoen mark te verdelen, want het kapi taal heeft inmiddels een flinke ren te opgebracht. Al in 1964 was de farmaceutische in dustrie Chemie Gruenenthal reser ves gaan kweken voor de gevol gen van het proces, waarmee de ouders van de misvormd geboren kinderen dreigden. Dat proces, in Aken. werd een slepende affaire en eindigde tenslotte in 1970 zonder vonnis. Gruenenthal had zich in tussen bereid verklaard 100 miljoen te betalen op voorwaarde dat daar mee de kous in elk opzicht af zijn. Een groep juristen waakt sindsdien voor de ouders over het geld. Zij hebben de eisen van de sociale in stanties, die tot dusver geld vooi de kinderen hadden uitgetrokken, afgewimpeld. Zij onderzochten bovendien in een tijdrovende pro cedure hoe het geld zou moeten worden besteed. De meeste ouders hadden hun deel maar liefst middellijk ontvangen, de deskun digen echter voelden meer voor een uitbetaling verdeeld over vele Jaren. Terwijl het geld onder alle discus sies onaangeroerd bleef, kwam ook de regering in Bonn in actie. Om de terugbetalingseisen van sociale instanties te kunnen blokkeren, bleek namelijk de hulp van de wet gever nadig te zijn. Er moest een wet komen. Daarbij zou d< gering zich niiet kunnen beperken tot een regeling voor de 2650 softe- non slachtoffers in een land met een half miljoen lichamelijk mis vormde kinderen. De regering stelde voor het kapitaal uit begrotingsmiddelen te verdub belen. Van die extra 100 miljoen zou de helft nog eens ten goede komen van de softenonkinderen. de rest zou het begin moeten zijn van een algemene hulpactie (de verwachte giften van farmaceut! sche industrie en bevolking bleven later overigens uit.) Het totale ka pitaal zou. via een wet. worden Ingebracht in een nieuwe "natio nale stichting voor het gebrekki ge kind". Met de juridische vertegenwoordi gers van de ouders (die al meer dan tien jaar op geld hadden ge wacht) begon een moeilijke en langdurige strijd, maar op 4 vember kon de wet op de nieuwe stichting toch met algemene stem men in de bonsdag worden i genomen. Voorspeld werd dat de uitbetalingen nu op korte termijn zouden beginnen. Spoedig zou dan de ergernis vergeten kunnen zijn over het feit dat de vergoedingen uit het Gruenenthal-vermogen (Van c i correspondent) Ondermijning Veertig personen zijn in de maanden april en mei door Portugese rechtbanken veroordeeld wegens ondermijnende politieke ac tiviteit, aldus de Portugese commis- oor hulp aan politieke gevan genen. Volgens de commissie zijn in dezelfde periode 35 arrestaties ver richt, eveneens wegens ondermij ning. Vier arrestanten zijn nadien eer in vrijheid gesteld. Hippies ongewenst De vijf maanden oude militaire regering van Ecuador heeft de oorlog verklaard hippies en heeft de internationa luchtvaartmaatschappijen veldbo den hippies het land binnen te bren gen. Een luchtvaartmaatschappij die dit verbod overtreedt wordt beboet douaneambtenaren die dergelijke personen het land binnen laten zul len onmiddellijk worden ontslagen zo heeft het ministerie van Binnen landse Zaken meegedeeld. Huebl veroordeeld Milan Huebl de vroegere leider van de partijschool van de Tsjechoslowaakse communis tische partij en een van de medeop stellers van het liberaliseringspro gramma van partijleider Alexander Doebtsjek in 1968 is gisteren tot zes- tn-half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens staatsvijandige activiteiten. Twee medebeklaagden werden tot geringere straffen ver oordeeld. BONN Twee groten uit ie Westduitse publiciteit zijn, hevig bestookt door partij-jongeren, op weg naar het parlement. Rudolf Aug- stein, uitgever van Der Spiegel, en Conrad Ahlers, regeringswoordvoer der (en ou d -Sp i ege 1 - re dacteurheb ben besloten na de vervroegde ver kiezingen diie eind dit jaar mogen worden verwacht, hun intrek te ne men in de Bondsdag. Augstein. al 16 jaar lid van de li berale FDP, heeft de partijtop zijn wens te kennen gegeven en men heeft Door Wim Timmers hem onmiddellijk verzekerd van een plaats op de kandidaten lijst die grote zekerheid biedt. Tenslotte is Augstein bekend ,slim en vermogend en vooral: heerser over het grote en invloedrijke nieuws-weekblad. Spiegel's Augstein heeft dat instru ment zelf al benut door zich door Augstein's Spiegel te laten onder vragen over zijn politieke plannen. Daarbij bleek bijvoorbeeld dat Aug stein, als de partijvrienden daarom mochten vragen, graag de medezeg genschap tot zijp terrein zou ma ken Hartig woordje In de Westduitse politiek spreken echter de jongerenorganisaties een hartig woordje mee en de jonge de mocraten (Judo's) vinden het „een terugval in achterhaalde methodes, om een ster met aanzienlijke finan ciële en publicistische middelen te nomineren". De Judo's zijn woedend over de gunst aan de man die nog niet zo lang geleden in zijn week blad „het doodsklok je over de FDP" hoorde luiden en die bovendien nooit veeil voor zijn paiitflj te beEetkenen had. De FDP zal na verkiezingen dn elk geval geen grote fractie in de Bonds dag hebben. Uit dlle fractie zullen, ais alles goed gaat, nog ministers moe ten worden gerecruteerd. Wat er dan overblijft, zal bereid moeten zijn in vlijlblige „KMnairbedt" hand te wer ken. De ervaring leert dat Je van prima-donna's van het slag Augstein die er wie weet van droomt eens de Servan Schreiber (oud-col lega-uitgever van l'Express) van de Bondsrepubliek te worden, op dit punt weinig kunt verwachten. AiugöM'n, veilWg in de armen van Walter Scheel en diens getrouwen, heeft het taltuss eramet die Judb's minder moeilijk dan Conrad Ah lers met die Judols (jonge sociaMs- ten). Ahlers is eind vorig jaar lid geworden van de SPD en erfde on langs een veilig SPD-bolwerk van een kameraad die zich in de regio- maflie politiek wil terug!^rekken. De Juso's hebben redenen te over om het voortrekken van deze "vrij zwer- venidle biriitenis taamHer" en "fijtme iheer uit Bonm" mieit t'e accepteern. Omstreden verkoper Ahlers is iai Boirn de ate k omstre den ve:(koper van de reg::- i j po litiek aan de binin/en. en bui'jen- temr"hs pers. Hij is een v< i mw f'<ng van Willy Brandt en. als leider van het kolossale Bundespresse- und Informationstamt. een invloed rijk man. Eenmaal parltljuld, d.ieldte hij zich onmiddellijk op de rechter vleugel op, kritiseerde partijplannen voor beCasiUnighervocrntag 'hoaweC hij volgens politieke vrienden van belasitir.igen nies begrijpt) en pu- bliceerdfë zeifls een brfeflwiüselèr.ig dl' hij daarover voerde mei: de 'de - kundig) "roole" Jochen Steffen. Ahlers is zijn Spiegel-verleden niet kwijtgeraakt. Als de machtige par tijgenoot Herbert Wehner zijn voor- liidhitiirjgsaityi kritiseert:, geeiflt Ahlers vrolijk als reactie dat Wehner "eens een belangrijk man'" was. die "ttvu alleen nog wat om zich heen scheldt". Als de Juso's. die de ver kiezingen wel willen winnen maar vooral ook zuiver in de socialistische leer willen blijven, de kandidaten der SPD aan een onderzoek naar hun politieke opstelling willen on derwerpen, spreekt Ahlers over "middeleeuwse inquMIüe". Selbstzerfledderung Wat een regeringswoordvoer der vanaf zijn hoge podium zegt. ontgaat niemand. Terwijl de rel om Karl Schiller nog voort rommelt en de ne@e;ding;ipa.-' (i SPD ook op am- ctens miamile ren Je indruk wekt Strauss en Barzel aan een zo goed mogelijke uitgangspositie voor ver kiezingen te willen helpen, spant Ahlers in de "Selbstzerfledderung" (Frankfurter Allgemeine) of, zo u wilt, "Selbstzerfleisschung" (Frank furter Rundschau) van zijn partij de kroon. In een interview met het conser vatieve Christ und Welt heeft hij het denkbaar genoemd dat de Ju so's een strategie ontwikkelen, die een verkiezingsnederlaag van de SPD als een volgende etappe op weg naar veranderingen btaraen die par- tij zo niet nastreeft, dan toch be wust op de koop toe neemt. De jon ge socialisten, had partijkameraad Ahlers al eens eerder verklapt, zijn laatbloeiers die "het stadium van volwassen zijn niet bijtijds hebben bereikt". De Juso's besloten een tegenkan didaat te benoemen in Ahlers "ze kere" kiesdistrict. Over een geschik te kandidaat konden ze het echter Augustem en Ahlers, jaren geleden, toen zij nog kans zagen om met Der Spiegel, minister Franz Joseph Strauss beentje te lichten. niet eens worden, terwijl bovendien in de discussie meetelde dat zij meraad Willy Brandt medewerking hebben beloofd bij zijn poging Bondskanselier te kunnen blijven. AhHers voorganger liaat een zo steek bolwerk achter, dat de regerings woordvoerder heel wat goodwill stemmen kan verspillen, om toch, samen me: collega Augstein, in de Bondsdag te komen. niet alvast werden uitbetaald ter wijl Bonn aan de nieuwe regeling werkte. Opnieuw kwam men echter bedro gen uit. Dezer dagen is bekend geworden dat van uitbetaling voorlopig geen sprake zal kunnen zijn, omdat tien procent van de ouders zijn toestemming aan de in november tot stand gekomen wet. waarbij tenslotte over hun kapitaal wordt beschikt, nog niet heeft gegeven. De Juristen, die al zo lang met het probleem tobben, zullen nu een nieuwe actie moe ten beginnen, namelijk om onge veer 200 mensen ertoe te brengen "Ja" tegen Bonn te zeggen. In die groep zijn dwarsliggers die er eenvoudig voor passen om als maar naar de pijpen van juristen en ambtenaren te blijven dansen en die zich afvragen wat er na zo'n toestemming als volgende hindernis zou kunnen komen. Er zijn echter ook probleemgevallen door scheiding (vader weigert voor zijn dochter te ondertekenen, om dat hij de moeder de schadeloos stelling niet gunt) en bijvoorbeeld het geval van een buitenechtelijk kind. Er moeten voorts ouders worden opgespoord omdat velen nu eenmaal niet tien jaar op het zelfde adres blijven wonen. WASHINGTON (DPA) Met 59 tegen 33 stemmen heeft de Ameri kaanse Senaat gisteren een voorstel van de Democratische kandidaat voor het landspresidentschap George McGovern verworpen om de defen siebegroting voor 1972 met vier mil jard dollar te verminderen tot 77,6 miljard, een bedrag dat ook in 1971 aan de defensie is besteed. McGovern heeft tijdens de verkie zingscampagne gezegd dat hij als president de defensie-uitgaven in 3 Jaar tijd met 30 miljard dollar zou verminderen. Hi) acht de oorlog in Vietnam en de bewapening verant woordelijk voor de inflatie en voor spelt een "ruïneuze inflatie" als de begroting van Nixon het congres on veranderd passeert. WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse journalist Jack Anderson heeft zijn verhaal ingetrokken dat senator Thomas Eagleton. die was aangewezen als Democratisch kandi daat voor het Amerikaanse vice-pre- sldentschap, verscheidene malen ge arresteerd werd omdat hij dronken achter het stuur zat. Hij deed dit na een onderhoud van drie kwartier met Eagleton die maandag zijn kandida tuur introk na de storm die ontstond na het bekend worden dat hij drie keer behandeld was wegens over spanning en een zenuwinzinking. 'Ik geloof dat het verhaal de se nator schade berokkend heeft en Ik ben hem een uitvoerig en nederig excuus schuldig", aldus Anderson. Hij zei er volledig van overtuigd te zijn dat er geen bewijsmateriaal voor zijn verhaal bestaat. Zondag had Anderson al in een televisie-vraaggesprek met Eagleton zijn verontschuldiging aangeboden omdat hij het bericht had gepubli ceerd zonder een zorgvuldig onder zoek in te stellen. Hij weigerde toen echter het verhaal te herroepen voor dat hij de zaak verder zou hebben onderzocht en Eagleton zou hebben ontmoet. V.N. en Z.W.-Afrika De Veilig heidsraad heeft gisteren zonder stemmen tegen zijn goedkeuring gegeven aan een voorstel van secre taris-generaal Waldheim om n ver tegenwoordiger te benoemen voor de bevordering van het zelfbeschik kingsrecht en de onafhankelijkheid van Zuidwest-Afrika. De raad nam de door Argentinië ingediende resolu tie aan met 14 tegen 0 stemmen. De Chinese afgevaardigde Hoeang Ha had van te voren te kennen gegeven dat China niet aan de stemming zou deelnemen. Enorme schade President Fer dinand E. Marcos van de Philipplj- nen heeft gisteren zijn kabinet in een spoedzitting bijeengeroepen om de maatregelen te bespreken tegen de ergste overstromingen, die de Philippijnen ooit hebben getroffen. Het niet-officiële dodencijfer van de ramp is nu reeds 356. Zes mil joen mensen hebben te lijden ge had van de overstromingen, die een schade van zeker 180 miljoen dollar heeft veroorzaakt. Alle hoofdwegen ln het gebied van de ramp staan on der water. waardoor er geen verkeersverbindingen met het ramp gebied zijn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9