De werkelijke zielepootjes N. Ierland zijn thuis uit Scholten blijft optimistisch over kansen Boete geeist tegen 'masseuse' voor de gehandicapten Kinderen uit Belfast met vakantie in ons land MISHANDELING DOOR POLITIE NIET BESTRAFT VVD legt geen claim op zeventig miljoen 2 AUGUSTUS 1972 Robert Dallas (11) en John Brown (12) leggen zeer vriend schappelijk de arm over eikaars schouder, zonder opzettelijke poespas, ze vinden mekaar gewoon aardig. Toch zegt de foto graaf heftig „klik!" Want wat ziet hij daar, in het beeldvenster? Twee Noordierse jochies, de een rooms-katholiek, de ander protestant Ongepast. Robert en John zijn twee van de fuim 50 opvarenden van de platte jthuit, die maandagmiddag te Kin derdijk van wal gestoken is om langs de very beautiful windmolens de Alblasserwaard te varen. Het is dolle pret aan boord; de meer dan twintig 18de eeuwse molen de vaarroute krijgen overigens Door Aad Wagenaar lanzienlijk minder aandacht dan ae fotograaf, die bezig is met iet kieken van de Ierse kinderen. Nu ik", zo roepen ze, „hoeveel fo- hebt u van hém al genomen?" lelfast is ver weg. ferder dan ooit. zyn ietwat geschokt aan- ekomen, die kinderen uit Noord- erland: eindelijk even weg uit de iel. die Ulster heet. Onder de gees- elijke littekens, de groeven en de ;erven van de burgeroorlog, die in jt heerst. Zielepootjes? Ach, kom. Bammy Elliott (29). telefoonteehni- arbeidsuren en jeugdleider in rije tijd, zegt: „Deze kinderen ko- jien allemaal uit de „suburbs", de voorsteden van Belfast. Van het rerkelijke geweld in de stad hebben re niet veel weet. Trouwens: die [(Misdienstconflicten spelen óók he lemaal niet in onze groep. Wij zijn 50/50 katholiek en protestant. En dat gaat erg goed samen. Just look around". Zaterdag voor een week zijn de 45 Noordierse kinderen op Schiphol aangekomen; ze werden begeleid door 12 oudere mensen. De groep landde op Schiphol als gast van de 6tichting Mens en Samenleving, die een werkgroep is van de altijd ac- en progressieve Nederlandse Protestantsen Bond. Drie weken De groep mocht drie weken komen logeren. Het onderkomen van kin deren en begeleiders in die tijd is iet thuis „Naar Buiten", niet ver gelegen van het strand in Oostvoor- Na deze groep komen er nog zij gaan echter verder het in. de kant van Lunteren op. De geschonden kinderen van Bel- :o heet het, nodig toe aan wat vrede en rust. John Brown: „Ik weet niet hoe een er uit ziet. Nee. ik ben er nooit bij geweest als er in Belfast iets gebeurde. Godsdienst...? Nou, ik ben protestant en Robby is katho- naar hij is wél mijn vriend, vaarom wilt u dit allemaal weten?" Hoe geschonden zijn deze kinderen van Belfast? Robert Dallas is bleek en schuchter, elf Jaar. Hij verklaart de windmills Kinderdijk erg mooit te vinden. Doch hij wordt gevraagd iets over Belfast te zeggen. „Ik weet het niet", zegt hij, Jk woon niet in de Ook geen kind van Belfast dus. „Maar ik hoor er steeds iets over," zegt Robert Dallas, „er wordt ge schoten en ze gooien met bommen. Moeder vertelt er over..." Weet Robert verder nog iets van de bomaanslagen in Belfast? .Pictures...", zegt Robert Dallas, „in de „suburbs" (voorsteden) merk Je verder niet zo veel". Robert doet niet geschonden aan. Mevrouw B. Brown komt er bij. Zij is de moeder van de 11-Jarige John en zij verlangt de foto's, die aan boord van de Kinderdijk-schuit ge maakt worden. Die zullen mét haar verslag in een N.-Ierse krant wor den afgedrukt. Opdat haar landge noten weten hoe genereus Holland is. Rothcole Mrs. Brown wordt óók gevraagd of zij uit Belfast komt. ..Nee", zegt ze en ze schrijft haar adres eigenhan dig in de bloknota? „Rothcole, Newtown Abby". „M^ar dat is wél tegen Belfast Het lijikt haast een verontschuldi ging. Mrs. Brown heeft dat kennelijk door, want ze zegt: „Natuurlijk hebben wij ook dagelijks met de el lende in Belfast te maken. Mijn man en m'n oudste zoon werken in de stad en als er dan weer een be richt komt over een aanslag of zo dan kijk Je angstig uit of die twee wel zullen thuiskomen 's-avonds. In zoverre ben je er erg bij betrok ken..." Ernst de Haan. leraar in Amster dam en tijdelijk reisleider voor de N.-Ierse kinderen, komt tussenbeide. Het gesprek met Mrs. Brown moet worden afgebroken. Sammy Elliott, zo blijkt, heeft daarom dringend verzocht. „Ik doe dit maar voor een weekje", zegt De Haan. omdat mijn broer (Onno de Haan, die algemeen se cretaris van de Nederlandse Protes tanten Bond is en initiatiefnemer van de „Belfast"-vakanties), „het me gevraagd heeft. Elliott wilde niet langer dat u met mevrouw Brown bleef praten". Waarom niet? Nadere informatie leert dat de godsdiensttwist in de voorsteden van Belfast, waar de 45 jonge logé's straks weer naar terug moeten, weliswaar niet zo heftig is in de Bogside of andere woeste Belfastse wijken, maar niettemin bestaat.. Sammy Elliott is katholiek en Mrs. Brown is protestant. Ze zijn beiden ïooggeplaats in dezelfde vereniging 'oor sociaal welzijn. Maar ze liggen nogal eens met el kaar overhoop", zegt de heer De Haan, „het zijn echte Ieren". Dat zijn de kinderen ook. Maar bij hen is het hand in hand kamera den. Belfast is ver weg. Dat wil zeggen: de voorsteden Van Belfast. De kinderen krijgen er nu wel knap eg van om bij ieder uitstapje aangegaapt te worden als die „zie lepootjes van het oorlogsf ront". De echte zielepootjes wonen op de Bogside en kunnen voorlopig nog niet met vakantie naar Nederland. Robert Dallas en John Brown, katholiek en protestant geen problemen. ARNHEM Een "masseuse" (31), l vangenisstraf en vijftienhonderd gul die zich in haar massage-instituut in den boete tegen zich horen eisen, de keurige Arnhemse burgemeesters- buurt specialiceert op de sexuele no- De officier van Justitie by de Am- den van gehandicapten, heeft giste- l hemse rechtbank viwdi; dat de vrouw ren drie maanden voorwaardelijke ge- zich, door het in dfienint hebben van drie meisjes voor "maissagedienisjten", schuldig heeft gemaakt aan het ge legenheid geven tot het plegen van ontóucht. De vrouw zei, d'at het haar hobby is om gehandicapten te "helpen". "Voor al dieze mensen zal het een ramp zyin als mijn instituut moét ver dwijnen". Haar raadsman, nar. J. Cu perus, voegdie er aan toe, dat zyn cliënte "uitstekend sociaal werk doet". De activiteiten van ae "maissaeuse" kwamen aan het licht door een schiet partij, waarbij de vriend van de vrouw wals betrokken. Officier van Justitie, mr. J. A. Kopp gaf eersit het advies het huiis in te richlten a'ls kamerverhuurbedrijf. "Het zou dan noitltJiger functioneren dan als bordeel", meende hij. Toen de vrouw zyn raad niet op volgde ging hy over tot vervolging. Uitspraak op 10 augustus. Varen langs de molens van Kinderdijk, ver weg van Twee doden op onbewaakte spooroverweg UDENHOUT De 55-Jarige W. P, van Griensven uit St. Mlchielgestel en zyn 49-jarige schoonzuster H. v. Griensven-Rokven zijn gistermid dag op een onbewaakte overweg in Udenhout door een trein gegrepen en dodelijk verongelukt. De heer Van Griensven reed op een bromfiets en zijn schoonzuster opeen fiets naast hem. Zy zijn, neemt d)e politie aan, waarschijnlijk in druk gesprek geweest en hebben daardoor de trein niet horen aankomen. Zoals we gisteren reedb meldden kwam de 64-jarige K. T. Spoelstra bij de spoorwegovergang vam De Vink in Leiden om het leven. De heer Spoelstra is doof en heeft waar* schynlyk de bel niet gehoord. Ook tussen Lage Zwaluwen en Dor drecht raakte iemand onder die Ittfeto. Ook hy was op slag dood. 'Maimerkoning' uit Godlinze in hongerstaking GRONINGEN De Italiaanse „marmerkoning" Bruno San tane ra uit het Groningse plaatsje God linze die tienduizenden marmeren kabouters en andere figuren uit Ita- oaar Nederland importeert ie in hongerstaking gegaan. „Tot de dood er op volgt", zegt hij. Volgens de Italiaan wordt het noorden van de provincie Groningen gediscrimineerd. Hij zegt, dat het in het westen veel gemakkelijker is een hypotheek te krijgen dan in het noorden. Een verzoek aan het ministerie in Econnomische Zaken om garan ties te geven voor hypotheken is, vol gens Sanbanera, afgewezen. Santanera leeft sinds gisteren al leen op water. Hij zegt, dat hij voor enkele miljoenen guldens in roerend onroerend goed in Godlinze heeft geïnvesteerd. DEN HAAG Een 30-Jarige hoofdagent die gisteren terechtstond wegens mishandeling van een arres tant, is door de Haagse politierech ter ontslagen van rechtsvervolging. De politiitman erkende dat hij in de nacht van 25 februari een arres tant een paar klappen met zijn wa penstok had gegeven toen de man al in de politie-auto zat om te wor den overgebracht naar het bureau. Officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer vervolgde de hoofdagent nadat het slachtoffer een aanklacht had ingediend' wegens mishandeling. Doch op de zitting concludeerde de officier gisteren tot vrijspraak, om dat hy de opzet tot mishandeling niet bewezen achtte. De hoofdagent en een collega ver klaarden respectievelijk als verdach te en als getuige dat het zeer re calcitrante slachtoffer de afstraffing had uitgelokt door in de auto verzet te plegen. De man was om half vier op het Stationsplein aangehouden omdat hij na drankgebruik in zijn auto Wielrennen De Belg Eddy Merckx heeft gisteren de Grote Prys van de l*Escaut, die in Schoten (Bel gië) werd gereden gewonnen. Merckx legde de 224 km af in 5 uur en 31 minuten. Tweede werd Herman van Springel op 100 meter, derde Willy Planckaert. Voetbal Joe Namath is gisteren door het tekenen van een contract met de New York Jets de best be taalde speler in het Amerikaanse voetbal geworden. Namath zal in twee Jaar 500.000 dollar ontvangen, dat is 1 miljoen 700.000 gulden. met 90 km per uur door de stad had gereden. Toen hij weigerde zijn. pa pieren te tonen moest hij mee naar het bureau. In de rijdende politiewagen had de nog steeds zeer opgewonden main ge slagen naar die chauffeur. De hoofdagent, die naast de chauffeur eat. sloeg terug met zijn wapenstok. Het waren rake klappen. Het kunst gebit van het slachtoffer brak lxi tweeën. De hoofdagent zei gisteren dat hij van zijn wapenstok gebruik had moeten maken omdat de aanval van de arrestant op de chauffeur, van de rijdende auto gevaar oplever de voor de verkeersveiligheid. De officier van Justitie vroeg vrij spraak van mishandeling om dat zijns inziens de hoofdagent niet de opzet heeft gehad om leed toe te brengen. Politierechter mr. Berkhout zag dit anders. „Natuurlijk had u Juist wél de be doeling om leed toe te brengen: n sloeg immers om pijn te doem Maar u deed dit om een geoorloofd doel na te streven', zo overwoog de rechter. „De vraag is alleen of u daarbij de grenzen van het redelijke en van het fatsoenlijke hebt over schreden". ,Jk vind dat bij de beoordeling van die vraag aan de politie een rui me marge toekomt", zei de politie rechter, die van oordeel was dat de hoofdagent in de situatie waarin hij die nacht verkeerde geacht moet worden te goeder trouw te hebben gehandeld, binnen de grenzen van zijn ambtsinstructie. Omdat de „mishandeling" derhalve niet wederrechtelijk was, werd da hoofdagent ontslagen van rechtsver volging. Den Haag Ondanks het feit, dat DS'70-fractievoorzitter Berger gis termiddag verklaarde, dat het vol gens hem "een uiiibersit moedflajke zaak" zou blijven de vijf partijen van het uit elkaar gevallen kabi net-Biesheuvel weer bij elkaar te brengen is het optimisme van Bies heuvels „herstel-adviseur" mr. Y. 8cholten, dat zijn lijm-poging suc ces zou kunnen hebben, niet geslon ken. Politieke kringen op het Binnenhof leidden hieruit gisteravond af, dat de fractievoorzitter van de sinds het uittreden van de ministers Drees en De Brauw uit de coalitie gevallen partij DS'70 zich binnenskamers bij mr Scholten wellicht wat vrijblij vender heeft opgesteld dan na het gesprek buiten. Daar verklaarde de heer Berger in het (ruim drie uur geduurd hebben de) gesprek met mr. Scholten bij zijn al vele malen eerder gegeven mening te zijn gebleven: hij had in het gesprek de inflatie-bee'trtid'ing centraal gesteld en er op aange drongen, dat er zekerheid moest ko men. dat de ontwikkeling van lonen en prijzen niet tot verdere inflatie zou leiden. „Vooraf moet vast staan", aldus de fractievoorzitter van DS'70, „dat er ingegrepen kan worden als het niet lukt om met het bedriyf'steven tolt een atftepraiak te komen of wanneer men zich niet aan de gemaakte afspraak houdt". Later op de avond verklaarde de heer Berger in een televisie-inter view. dat „het wel niet gemakkeüjk zou zijn harde afspraken op het punt van lonen en prijzen te ma ken". Woorden, die niet erg duidelijk maakten, waarop het optimisme van mr. Scholten steunt. Het is bekend, dlait die AR-minis ter van Socaaüe Za ken Boersma geen stap terug wenst te doen en zijn mening handhaaft, dat er geen enkele maatregel nu ai mag worden aangekondigd: hij wil het overleg met het bedrijfsleven in oMfcober niet voeren "me)t hét pistool op de borst". Ook de voorzitter van de AR-Twee- de Kamer-fractie, mr. W. Aantjes, was gisteravond tamelijk terughou dend over de mogelijkheden van slagen van de heer Scholten. Hij zei. dat het vertrouwen om te sla gen bij de adviseur „nog niet" was verdwenen en noemde, behalve het vinden van een gelijkluidend stand punt over het te voeren loon- en prijsbeleid nog ?en (misschien nog wel zwaardere i opgave voor de for mateur en zijn adviseur als zij aan slagen van de lijm-poging willen denken: herstel van het vertrouwen van het te restaureren kabinet. Zowel naar buiten (naar het be- dirijfsteven!) als oindieriömig: na walt er in de afgelopen weken allemaal over en weer is gezegd, is het ver trouwen tussen de fracties van de voormalige partners niet meer wat het geweest is en bij een verdere samenwerking zou moeten zijn. Het optimisme van „herstel-advi seur" mr. Scholten bleek wel te worden gedeeld en wellicht ook geschraagd door de VVD-fractie- voorzltter Hans Wiegel. Evenals de andere door mr. Scholten gisteren ontvangen politici wilde hij over de inhoud van het gesprek niets ver tellen, maar wel zei hy, na afloop van het gesprek optimistischer te zijn dan er voor". De heer Wiegel voegde daar aan toe met betrekking tot de „gevon den 70 miljoen" geen enkele claim op tafel te willen leggen. Wat hem betreft zou dat bedrag, gesteld dat overeenstemming met DS'70 zou kunnen worden bereikt, geheel over de begrotingen van Verkeer en Wa terstaat (Drees) en van Weten schapsbeleid (De Brauw) mogen vorden verdeeld. Ook de defensie-uitgaven hoeven volgens de liberale fractie-voorzitter geen onoverkomelijke hin-iernis op te leveren: het door het kabinet- Biesheuvel afgestelde bedrag, waarop minister De Koster voor 1973 mag rekenen (3.8664% van het nationaal inkomen) zal door de VVD niet meer ter discussie worden gesteld. „Zelfs van de 70 miljoen zal de VVD niets claimen voor de fensie", aldus de heer Wiegel, die de defensie-uitgaven voor 1974 en 1975 ook niet als probleem wenste te zien. Ondanks het feit, dat minister De Koster slechts bereid was met het lager dan zijn verlangen liggende percentage voor 1973 op voorwaarde dat hy voor '74 en '75 meer zou kry- gen, sprak Wiegel nu slechts van een zaak, die moet worden opge lost".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7