Spaans avontuur voor de popgroep 'Jupiter' Opzoek naarh°ge rente? Accordeonist Jan Gorissen naar Amerika voor tv-show ...e/7 a/steren i U krijgt tot 61% bij de postspaarbank r(fcf\V3nclaaa 1 programma l Tv-optreden tijdens trip gegarandeerd Orgelconcert André Pagenel in Pieterskerk Overweldigend spel Charles de Wolff OLYMPISCHE DORPEN OPEN TVmcrgën) 22 25 (K) WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 PAGINA 5 RADIO - TV - KUNST Van onze tv-redactie „Drie maal is scheepsrecht." Wat de groep Jupüter betreft mag een der gelijk gezegde dit keer best eens opgaan. Na de singles „Paper Trees" en „Two wheeler" kondigt momenteel „Show Down" zich aan. „Body-music met rockinvloeden" noemt de nog prille groep, amper één Jaar oud, de huidige opstelling, die de laatste maanden weer vol wassen is geworden. Vandaar dat manager Ton van Oyen de formatie een trip van ruim een maand naar Spanje heeft weten te garanderen. In diverse Spaanse steden wordt opgetreden. Tevens Zijn er contrac ten binnen voor twee tv-optredens in Spaanse programma's. Van Oyen, die ruim twee Jaar in Spanje woonde: „Naar groepen als Jupiter is in dat land een enorme vraag. De populaire muziek in Spanje zelf loopt vijf jaar achter. Hierdoor is er veel enthousiasme bij het publiek wanneer Westeuropese. Amerikaanse en Engelse pop op be zoek is. Optredens voor 2.000 man zijn daar echt niet vreemd te noe men." In het Spaanse avontuur heeft Ju piter wel trek, vooral omdat het in Nederland met optredens best wat vlotter mag gaan. Rudy Bennett, zanger: „Voor nieuwe groepen be staat hier echt angst. Men contrac teert liever een top-tien-gezelschap. Met die mentaliteit voor ogen kun Je als jonge groep met het opnemen van een elpee het best nog even wachten. Dat is tenminste or ning." LEIDEN De Franse organist André Pagenel zal a.s. vrijdagavond het derde K&O-zomerorgelconcert verzorgen. Dit concert heeft plaats in j de Pieterskerk, Leiden en begint om J om 8 uur. André Pagenel werd geboren in Saint- Rémy de Provence. In Parijs studeerde hü bij Marchal, Reboulot, Litaize en Langlais. Na zijn opleiding aan het Blindeninstituut in Parijs waar Paganel de Prijs van Uitne mendheid had behaald, volgde een zeer succesvolle carrière. Zo behaalde André Pagenel de eerste prijs van I het Internationale concours Maria Canals in Barcelona, de eerste prijs van het internationale concours in Genève, de „Grand Prix" van de „Union Fédérale Francaise de Mu- sique Sacrée". Sedertdien is Pagenel I verbonden aan de Franse Nationale Radio Omroep. Van 1958 tot 1966 was hij organist van de Basiliek St. I Trinité in Cherbourg en sinds 1966 j bekleedt hij deze post aan de kathe draal St. Etienne in Bourges. André Pagenel specialiseerde zich vooral in de Interpretatie van de klassieke Franse orgelliteratuur. Het programma vermeldt werken van o.a. Gabrieli, Sweelinck, Coupe- rin. Roberday, Buxtehude en Bach. Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar zowel voor inschrij- j vers als niet-inschrijvers van K&O, j aan het bureau van K&O (Oude Vest 45) of op de avond van het concert, aan de Pieterskerk. LANGSPELER Jupiter heeft de ontwerpen een 'langspeler al klaar, er is r lijk materiaal genoeg, maar me echt eerst die hitsfeer geproefd hebben, alvorens op te nemen. Wat de tv in eigen land betreft er al een optreden in Eddy Ready Go begin vorige maand. Jai vindt het vijftal vooral, dat het medium zó weinig tijd aan pop be steed. „En is er ruimte, dan zijn het altijd nog de gevestigde namen, die wederom een kans krijgen." Ondanks de geringe verdienste tv - te gast bij Eddy Becker kreeg Jupiter 125 gulden - is er beslist trek in meer mediumwerk. Rudy, eens lid van de Motions, wanneer de financiën ter sprake komen: „Kijk, het eerste Jaar werk Je meestal toch met verlies. Je bent daarom blij, dat er aandacht aan je wordt besteed. Alhoewel het natuur lijk niet te gek moet worden ge maakt. Zó trad ik eens bij Willy en Willeke in de tv-show op omdat er plotseling een gast was uitgevallen. Ik kreeg toen het symbolische be drag van één gulden. Moest ik nog voor tekenen ook'.' MINDER LEUK Jupiter weet zich voorlopig althans nog actief in een aanloopperiode. In die tijd moeten zieltjes worden ge wonnen. Over de medewerking voor dat „winnen": „Het klinkt wat kla gerig, maar het is niet kwaad be doeld: Ook de piratenzenders, voor al Veronica, draaien slechts de gro te namen om al bij voorbaat zeker Dit zijn ze, de leden van de popgroep "Jupiter", die binnenkort een trip naar Spanje zullen ma ken en daar ook voor de tv-camera's zullen verschijnen. te zijn van een grote aanhang. En I tuurlijk een minder leuke zaak. dat blijft voor een formatie als Ju- Wat dat aangaat hopen we echt, piter, die nog door een groot pu- dat het klimaat een beetje gaat bliek moet worden ontdekt, dan na- veranderen." KATWIJK Paganini. Tartini andere ini's hebben een van verruk king knielende wereld aan hun voe ten gezien. Zij toonden wat een in strument en een kunstenaar konden doen. Indien dit echt heel letterlijk zo is geweest, dan heeft daar toch een derde dimensie aan ontbroken: de geest. Nu denken we aan Cesar Franck, Maurice Duruflé en Sebas- tiaan Bach, de drie die Charles de Wolff in de goed bezochte Katwijkse Nieuwe Kerk herleven deed. Een werkelijke vertolker is een plaats vervangend componist, maar een van deze twee kunnen aan elkaar gelyk zUn, al opereren zij met één en het zelfde notenbeeld. Dat anders zijn bewerkt de geest door de persoonlijk heid. Alleen in de persoonlijkheid kan de componist opnieuw verschijnen. Het overweldigende van het orgelspe len van De Wolff is juist dat: de spraak van deze persoonlijkheid, de visie, met eigen oog zien wat de com ponist geschouwd heeft. Woorden als virtuoos en groot technicus kunnen hier daarom vernederend klinken. Van Franck kwam de Grande Piece Symphonique aan de orde. In de ene orkestsymfonie, die Franck schreef, komt daadwerkelijk een onderdeeltje uit dit orgelwerk voor. Maar van uit gezochte symfonische en in feite an- tl-orgelkleuren, op grond van de titel te verwachten, bleek niets. De orga nist hield zich naar mogelijkheid aan een lichte toets, subliem in de vorin tekeningen. maar wel uitdrukkelijk vlot, en glanzend in alle allegro'. Van Duruflé heeft de concertgever alleen de Variaties op de melodie van de Gregoriaanse hymne Veni Creator Spiritus laten horen, door een duim- wondje moesten de bijbehorende Prélude en Adagio (die handkruisi gingen behoeven) wegvallen. In vervanging van het geschrapte kwam Bach's Praeludium et Fuga in e extra op het programma. Groot in dit spel leken de communicatieve waarden en het vermogen om ziel in de klank te drijven. De fuga (met een reprise van de expositie uit zondering) kwam over als een zang stuk, in weerwil van het uiterst vir tuose stemmencomplex. Twee prach tige koraalvoorspelen (Wer nur den lieben Gott en Wachet auf) verbon den de reeds besproken Bach met diens Passacaglia in c 20 onbegrij pelijke geniale variaties door een dubbelfuga gevolgd. Over virtuositeit zouden we niet spreken, toch moet het woord "fenomenaal" er uit: déze ritmische egaliteit in al het "pas- sagewerk", déze fabuleuze frazering, déze climax-opbouw in het tweede tiental der variaties en wat al meer, dit doet alleen de orgelreus. ADVERTENTIE MUNCHEN De Olympische dorpen in München en Kiel zijn gisteren open gegaan en hebben meteen al bewoners ge kregen. In München, waar 12 duizend atleten en officials uit 123 landen verwacht worden, behoorden de Oostenrijkse ka novaarders TeiLndl en Muellne- riitsch tot de eerste inwoners. In Kiel zullen zeilers uit 48 lan den hun intrek nemen. De eerste was de Spanjaard Gerardo See- linger. ADVERTENTIE altijd safe De postspaarb.<i alti|d vlak bij woning of werk,want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Jan Gorissen, accordeonist en dit jaar 35 jaar orkestleider bij de omroep, icaarvan 25 jaar bij de KEES VERHOEF j VARA met zijn radio-orkest Me- lodia-express, gaat in Amerika een tv-show maken. Gorissen heeft met zijn electronische ac cordeon in de afgelopen jaren dertig Ip's gemaakt. Vooral de laatste tijd bestaat er in Amerika voor zijn platen zo'n grote be langstelling. dat men hem via platenmaatschappij Basart heeft uitgenodigd in Amerika en Cana da enkele voorstellingen te ge ven en een tv-show te doen. Gorissen is wat op de achtergrond gedrongen door de opmars van zijn collega John Woodhouse. Woodhou- se heeft vier jaar lang in het orkest van Gorissen gespeeld. Gorissen heeft de primeur in ieder geval als eerste ter wereld ooit een gouden plaat te hebben gekregen voor een grammofoonplaat met klanken van een etetf.oniü-ch accondeon. Barcarolle en de Klokkenwals wa in 1967 zelfs hitparadenummers, zowel in ons land ais in Duitsland. ..John en ik zijn goede collega's, be slist geen concurrenten. Ik heb trouwens alleen maar goede colle ga's zeg ik altijd maar", aldus Jan Gorissen. Hij maakte met het or kest van Mafeneto ook de oohituien tournees naar Japan mee. De trip naar Amerika en Canada doet hem goed: ..Ik wist helemaal nüet, dnit ofiep laten van my to goed liepen. Je krijgt dan opeens een te lefoontje van kom even naar Ame rika. want je platen lopen daar als een trein. Ik ben verbaasd en blij verrast mag ik wel zeggen". De der tig lp's werden geproduceerd tijdens 25 jaar bij Philips en vier Jaar bij Johnny Hoes. „De laatste Jaren werkte ik als free-lance. Dan weer eens een plaat bij de ene, dan weer bij de andere maatschappij. Dat bevalt mij best". Nog dit seizoen is Jan Gorissen ook op de Nederlandse tv te zien. In het VARA-programma „Met de mu ziek mee" treedt hij op. „En ik werk nu al aan een kerstelpee, want het werk gaat gewoon door", De trip naar Amerika elk geval van 18 augus- i met 4 september. NEDERLAND I 5.00 Kinderprogramma (NCRV) 6.25 WK. Wielrennen te Marseille (NOS) 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Van gewest tot gewest (NOS) 7.30 Internationaal Agrarisch nieuws (NOS) 7.50 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NOS) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Uitzending Stichting Socutera 8.25 April Love, speelfilm (NOS 10.00 Journaal (NOS 10.05 W.K. Wielrennen te Marseille (NOS) 10.40 Ronnie Barker Show: Onveilig Londen 1899, tv- serie (NOS) 11.05 W.K. Wielrennen te Marseille (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Eddy Ready Go, mudek voor de 5eugd (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Doek Green - Molenzicht, tv-film (NCRV) 9.05 Spel zonder grenzen (NCRV) 10.20 Kenmerk de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (IKOR/RKK) 10.45 Programma over Nederlandse Jeugdherbergcen trale en Kon. Ned. Bond tot Redding van Dren kelingen (HIRO) 11.05 Journaal (NOS) Ik heb altijd de grootste moei te met Russische films. Laat ik voorop stellen, dat ik het toe- Juich als er films en tv-pro gramma's uit landen achter het ijzeren gordijn op ons scherm komen, want d taver- hoogt de variatie en geeft weer eens een andere kijk op het le- dan het Angelsaksische be- gezoend was, Pasja haalt haar geliefde Arkadi binnen, Arkadi valt in haar kamer in slaap. En dan gaat zij naar zijn vrouw toe om haar te melden dat zij zich niet ongerust hoeft te maken: haar man is name lijk bij haar thuis in slaap ge vallen. Waar slaat dat op? Waarom maakt zij hem dan staan dat we dagelijks m aller- niet wakker? En als die vrouw haar uitnodigt bij haar te blij ven logeren (ze kan immers niet terug naar haar kamer nu Arkadi daar slaapt, dat zou niet fatsoenlijk zijn), weigert zij eerst, omdat ook dat niet behoorlijk zou zijn. Het is allemaal wel charmant en het wordt op een bepaalde manier ook wel goed gespeeld, maar waar slaat het allemaal op bij een volk dat aan de an dere kant zo onromantisch is om tienduizend mensen in kampen gevangen te zetten of naar Siberië te verbannen? Maar het vreemde is, dat ook die meisjesachtigheid (zoals ik het dan maar even typeer) een waarachtig facet is van de Russische maatschappij. Die vriend van Pasja, die haar ka mer „vordert" om er met zijn meisje te kunnen zijn (woning nood) vraagt haar of zij Byron helemaal gelezen heeft? In Rusland is zoiets een zinni ge vraag, maar zelfs in Enge land zou je niet zo gauw op het idee komen aan een meisje van een jaar of 18 te vragen of ze alles van Ford Byron heeft gelezen, die tenslotte al een 150 jaar dood is. Maar een romanticus was hij wel. Hij past dus precies in de Jonge - meisjes-romantiek die de Rus sen van bovenaf wordt opge drongen en die nu een waar achtig deel van him zelf ge worden is. Dit ingrijpbare feit nu, dat er enerzijds van een flauwekul- werkelijkheid sprake is, die an derzijds toch weer een reële plaatsvervangende werkelijk heid is. maakt het bezichtigen van zo'n film tot zo'n interes sante gebeurtenis. Want Je leert er op zijn minst van dat de Russen naar andere maat staven leven dan wij. Mijn probleem is dat ik met name bij Russische films en eigenlijk zelden bij Poolse of Tsjechische of bijvoorbeeld Joegoslavische een gevoel van sceptisme nooit kan onderdruk ken. Ten dele houdt dat ver band met het feit dat Russi sche films nooit over de gewo ne werkelijkheid gaan. maar over een gefingeerde werkelijk heid. Ik bedoel dit. Amerikaanse films willen nog wel eens over binnenlandse problemen gaan, zoals daar zijn: het rassenpro bleem, de drugs, het geweld, de corruptie en al die belangwek kende dingen die Amerika zo kleurrijk en zo filmisoh maken. Soortgelijke problemen kent men ook in de Sowjet-Unie. Men heeft daar geen negers, maar wel onderdrukte Tarta ren. En niet zozeer een drug probleem maar wel een drank probleem. Voor het geweld kunnen zij terecht in de werk kampen en concentratiekam pen, om van de psychiatrische inrichtingen maar te zwijgen. dus: Dat weet krijgt slechts een deel van de Russische werkelijkheid te zien. Zoals je in Amerikaanse tv-se ries ook maar een deel van de Amerikaanse werkelijkheid te zien krijgt, want die blijft voorbehouden aan de filmma kers en documentaire-filmers. Mijn probleem nu is dat ik ook dat deel Russische werkelijkheid als een cliché ervaar. Het is allemaal nog van een meisjes achtigheid die van Toergenjew stamt. Die meisjes praten altijd zo hijgerig. Gisteren was er een ten huwelijk gevraagd, ze had Ja gezegd zonder dat ze nog NICO SCHEEPMAKER programma 15.00 (S) programma voor de zieken. l fi 00 Nieuws. 16.03 (S) kunstpro- r.00 (S) een beweeglijk voor beweeglijke mensen 17.55 Mededelingen, om lö.oo Nieuws en om 18.11 Radiojour naal. 19.00 (S) Jeugdorkest. 19.25 Ge sproken brief. 19.30 vragen rondom schrift en samenleving. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Jubileumconcert van de Nederlandse Htindelverenglng geestelijke liederen (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 (S) 9.10 orkestmuziek. 9.20 (S) Moderne muziek (opn). 10.00 Infor matief programma schoolradioseizoen (herh.). de vereoekprogramma klassieke muziek. (11.30-11.32 Hier en Nu). 11.55 Mededelingen. 12.00: geva rieerd programma. (12.26 Mededelln- - J *■—-*-12.30 Tri, liefde. moderne kamermuziek 1 and- Nieuws; 12.41-12.50 Hiel 13.30 Volksmuziek. 13.45 n 9 poëzieprogramma's over liefde. .05 (S) Jazzmuziek 14 25_ KL' efijke Gereformeerde zendlngsbond vormde koor met plano. 16.00 (Sj jeugdpro gramma. 17.00 (S) Elpee Pof) ln ste- 15.00 Reportage Zending Op de af, praatje. 8.30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 (S) Amsterdams Vrouwenkoor met plano. 19.20 Muziek van Het Leger des Hells (opn). 19.35 Ontvoerd een radiospel voor de zomeravond. 2100: Nederlandse klelnkunsttheaters. 21.20 (S) Metropole Orkest met zangsollste. Den Haag vandaag. 22.50 Ontwikke lingssamenwerking en Internationale arbeidsverdeling: gesprek. 23.10 (S): licht platenprogramma. 23 55 Nieuws. Ililv. II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 19.30 IKOR. 20.05 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) lichte grammoloonmuzlek B.00 I Ra diojournaal. 8.50 Morgenwijding. Toppers van toen (gr.), met om 9 35 Waterstanden. 10.00 Voor de kleuters. 10.10: populair verzoekplatenprogram- ma met om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) H.öüi Beursberichten. 12.30* Zelfstan dig zijn en blijven, praatje. 12.35 Sportrevue 13.00 Nieuws 13.11 Ra diojournaal. 13.30 (S) Hedendaagse muziek (gr) 14.00 (S) lichte muziek door Nederlandse artiesten (gr.). Utrechts Symfonie Orkest ten. 21.20 (S)voordracht en muziek. 21.55 Tout tol, praatje. 22.20: dis cussieprogramma. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojournaal. 23.20 (S) gesprekken over kunst. 23.55 Nieuws. Hilv. III. 240 m. en FM-kanalen. 7.00 TROS. 11.00 EO. 12.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Gel deren Show. (8.00 Nieuws). 9.00 verzoekplatenprogram- 13.00 Nieuws 16.00 en 17.00 Nieuws). heden. NOS: 20.00 (K> 20.21 (K) De dief van Washington, TV-fllm. 21.10 (K) Stu- lo-Zomer: amusementsprogr. 22.10 (K) Liefde op z'n Amerikaans: TV-films: Nederland II NOS: 18 45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. NOS: 19.05 (K) Gletsjer Piloot, doc. over het reddlngs- Ppopeye, NOS: Journ. Teleac sus Schaken i.' Spassky- Fischer. 20.55 Vlridlana, speel Vervolgcur-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5