Broek bij Patrick favoriet Spanning en de geur van dieren Beste oplossing woningnood bij Noordwijk en Sassenheim LEIDENAAR SHOWT EIGEN WERK Elke dag creatief zijn met bloemen DS. OTTEVANGER OVERLEDEN Congres Jehova Getuigen A dam WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Leiden zet op 4, 5 en 6 de „Bloemetpes Buiten". In en om de Groenoordhal is van alles te doen. Het zomerfeest is op touw ge zet door VW-Leiden en het Rijns- burgse bloemencorso, dat zaterdag na de tocht van Rijnsburg naar Leiden die met bloemen versierde wagens naar de Groenoord hal brengt. Rondom de bloemen is er gelegenheid bloemen te schikken, antiek te kopen, oude ambachten te bekijken, te wandelen, te fietsen, auto te rijden, te dansen, te kijken naar een modeshow en een show door K. en G. en tal van andere dingen. Voor de organisatie van twee acti viteiten tekent de redactie van van Leidsch Dagblad Alphens Dagblad. Dat is vrijdagavond de verkiezing van een bloemenkonin- gin: een miss-je, een miss en een mrs.. die zaterdag meerijden in het corso. Voor de miss en de mrs. zijn reizen naar respectievelijk Mallorca en Wenen beschikbaar gesteld. Wilt u meedoen? Eén voorwaarde: doe iets met bloemen, al steekt u maar een roos in uw haar. Kom vrijdagavond vanaf half acht naar de speciale vóóringang van de Groenoordhal, waar de verkiezing om half negen begint. Wilt u er zeker van zijn te kunnen meedoen, stuur dan even een kaart of brief naar de redactie van Leidsch/Al- phens Dagblad onder het motto „Bloemetjes Buiten" met vermel ding van naam, adres en leeftijd en evt. bijzonderheden. Datzelfde geldt voor het concours „Ik en mijn dier" voor kindeken met huisdieren zondagmiddag. Het begint om 3 uur, inschrijving vanaf 2 uur. Ook hierbij graag voorin schrijving aan de redactie van deze krant. LEIDEN „Ik houd er van vrouwen in een pantalon te kleden, een goed gesneden broek moffelt veel onregelma tigheden weg", zegt Patrick, de mannelijke helft van het Leidse ontwerpersduo Patrick en Patty dat tijdens de ma nifestatie „Bloemetjes Buiten" de collectie, speciaal ont worpen voor dit festijn zal tonen. Een collectie, die hoofdzakelijk bestaat uit broekpakken voor hem, (dat is natuurlijk gewoon) en voor haar. Achtentwintig gloednieuwe ideeën hebben Patrick en Patty uit- Door Henriëtte van der Hoeven gewerkt nadat de heer Van Gelde ren Patrick had benaderd. Aan de collectie hebben ze, zodra het werk het toeliet hij is etaleur en zy fotomodel twee-en-een-halve maand gewerkt. Alle kleuren zijn in Patrick's pak ken verwerkt. Patrick: "Ik geloof niet in pure modekleuren. Je moet een beetje realistisch zijn. Als je iets koopt moet je er van uitgaan dat je het wat meer dan een keer zult dra gen. Koop je iets in een pure mode kleur kan dat volgend jaar hele maal uit zijn. Bovenden moest het vanwege de manifestatie een fleu rig geheel worden". Voor deze herfst en winter houdt de jonge Leidenaar het vooral op wijde pijpen (ongeveer 50 cm breed) met een grote omslag.' Dat blijkt een goede "gok" te zijn geweest want de toon-aangevende Romeinse mo dehuizen kleden de vrouw deze win ter ook heel gedecdeerd in een broek- pak met wijde pijpen en grote om- Zakken In de jasjes heeft Patrick, die gek is op zakken, in alle vormen en groten en brede kragen, zich hele maal uitgeleefd. Toch is het niet zo bizar meer als zijn collectie die de ze winter in hotel Zeerust werd ge toond. "Dat komt. vertelt hij, "om dat mijn moeder tegenwoordig de ontwerpen "keurt" voor ik de schaar in de stof ga zetten. Zij vond dat mijn modellen te extravagant wa ren en daarom niet verkoopbaar ge noeg". Die invloed van mevrouw Schmidgall-Tellings is duidelijk te zien in het werk van Patrick; hij maakt nu pakken die voor iedereen die jong denkt, te dragen zijn. Te koop Voor de pakken, die voor f75 tot f 250 te koop zijn, Patricia (Patty) heeft de zakelijke leiding in han den. Patrick: ..Ik ben helemaal geen zakenman Als er een vriend bij mij is. die een bepaald pa k erg mooi vindt, zeg ik rustig neem het maar mee. zonder er een cent voor te vra gen. Ik weet wel dat ik op deze ma nier nooit aan een eigen boetiekje toe kom, maar zo ben ik nu een maalMet een wat hulpeloos gebaar haalt hij er z'n schouders bij op. Patricia, Guy en Patrick in drie van de pakken Maar we gaan terug naar de show. De broekpakken van Patrick en Pat ty zijn gemaakt van allerlei soorten stof van prachtige witte tweed tot een doodgewoon gordijnstof je dat hij als couponnetje vond bij V en D. Onder invloed van Gerard Brussee, voor wie hij een tijdje werkte, heeft Patrick ook zijn eerste hoed ontwor pen. Patrick: „Ik ben er echt wel een beetje trots op hoor". Die hoed moet gedragen worden bij het „ver- rassingspak" dat aan het slot van de show gedragen moet worden. Voor de winter heeft Patrick afgerekend met de stropdas, hij wü alleen nog maar grote vlinderstrikken zien. Een leuke verandering, en voor zelfma- kers en maaksters gemakkelijk om dat idee eens een keertje na te vol gen. Patrick, die zelf dat halve uurtje dat de show duurt gaat „speaken" zal het de bezoekers aan „Bloemetjes Buiten" allemaal haarfijn uitleggen. Ga echt eens eventjes langs bij de gedanste modeshow van dit Leidse duo; dan kom je vanzelf tot de ont dekking dat het toch niet alleen de grote Jongens in Amsterdam zijn, die mode kunnen maken. LEIDEN Niet alleen de .Bloemetjes Buiten" maar ook een bloemetje thuis, dacht de bloemisten"-studieclub van Lei den en omstreken. Om iedereen die het evenement in de Groen oordhal bezoekt een kans te ge ven een kleine, zelfgemaak te herinnering aan dit bezoek mee te nemen, organiseert de studie-dub bloemschik-uurtjes. Iedere mddag en avond dat .Bloemetjes Buiten" draait zal een team van vier bloemisten op de balustrade van de hal een demonstratie geven. Dat goed bloemschikken een kruist Ss kun nen de bezoekers, als ze er drie gulden vijftig voor over hebben, daarna zelf ontdekken. „Ook de genen die zich nog nooit met dit „handwerk" hebben beziggehou den kunnen met een aar dig bloemstukje voor de dag ko men", verzekert een van de team-leden", met een klein beetje hulp van vakmensen komt er altijd wel iets aardigs uit de bus. Je moet het natuur lijk wel eenvoudig houden want anders doe je er zelf meer aan dan de mensenzelf en dat is niet de bedoeling". Uit de ervaringen die de stu dieclub met bloemschikcursussen heeft opgedaan, blijkt dat er veel belangstelling voor dit werk be staat. Men heeft daarom ook op zo'n vijfhonderd deelnemers ge rekend. De studieclubleden denken per „cursusje" met vijf entwintig deelnemers te werken, zodat als de vijfhonderd werke lijk wordt gehaald de rouleren de teams de handen vol zullen hebben. NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld W. Ver boom te Benschot. Te Ju trijp-Hom - merts en Rijperkerk G. Schoonheim, kandidaat te Utecht. Aangeno men naar 's-Gravenzande buitenge wone wijkgemeente in wording L. Hoving, te Gorkum, naar Krabben- dijke C. L. Verbaas te Joure, naar Nïeuwveen J. Kaai, kandidaat te Amsterdam. LEIDEN In zijn woning te Oegst- geest is gisteren overleden dr. M. Ottevanger, die van 1938 tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1962 de Leidse Hervormde gemeente als predikant diende. Ds. Ottevanger, die ook na zijn emeritaat nog vele malen in de dienst des woords voorging, werd in 1897 te Rotterdam geboren. Op 25 janu ari 1925 aanvaardde hij te Sluipwijk het predikambt in de Ned. Herv. Kerk. Na de gemeenten van Papen- Karstens wint in Plessala PLESSALA De Nederlander Gerben Karstens heeft in Ples sala in Bretagne een koers over 150 km gewonnen. Karstens ont snapte vijf kilometer voor het einde in het gezelschap van de Fransman Delisle uit een kop groep, nam 32 seconden voor sprong en klopte tenslotte Delis le gemakkelijk lin de sprint. De uitslag is: 1. Gerben Karstens (Ned.) 150 km in 3 uur 48 mn., 2. Delisle (Fr.) z.t., 3. Berlan (Fr.) op 32 sec., 4. Mortensen (Den.) z.t., 5. Botherel (Fr.) z.t. drecht, Ridderkerk en Kampen te hebben gediend, kwam hij in 1938 naar Leiden, waar hij beroepen was in de vakature van wijlen ds. C. Hartwigsen. Ds. Ottevanger, die be hoorde tot de modaliteit van de Ge- ref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, vertrok na zijn emeritaat naar Bilt- hoven, waar hij nog enkele jaren hulpprediker was om zich daarna in Oegstgeest te vestigen. In zijn Leidse jaren is ds. Otte vanger nog geruime tijd kamppredi kant van de Doelenkazerne geweest. Zeilen De Nederlander Ben Staartjes bezet na de vierde race bij de zeilwedstrijden in Travemunde in de Tempestklasse de tweede plaats met 12 punten achter de Pool Hole met 10,5 punt. De Pool won gisteren de vierde wedstrijd voor de Zweed Albrechtson en de Deen Larsen. Tennis Tom Okker heeft bij tenniswedstrijden op de Longwood Cricket Club in Amerika met 63, 62 gewonnen van de Zuidafrikaan Rob Maudi. Ruitersport De Britse spring ruiter Harvey Smith, die wegens zijn „provocerende houding" uit de Britse Olympische ploeg is gestoten, heeft gratie gekregen. Hij is gisteren alsnog door de Britse Bond voor München ingeschreven. LEIDEN Een circus lijkt iets eeuwigs te hebben. Al honderden Ja ren lang halen de artiesten en domp teurs him halsbrekende en ongeloof- wekkende toeren uit en al honder den jaren blijft het publiek gefasci neerd kijken. Je kunt op de televisie naar een circusvoorstelling kijken, maar de geur van dieren, de zaag- selregens en de massale spanning als iedereen naar iets heel gevaar lijks in de nok zit te kijken, vind je alleen in de circustent. Daar kun Je met Je eigen ogen zien dat de mensen in de paste jarenlang heb ben moeten oefenen om hun num mers op zo'n manier voor het voet licht te brengen. Er gaat wel eens iets mis en dan voel Je het puliek in spanning wachten. Als de ar tiest het de tweede keer goed doet krijgt hij dubbel applaus. De Leidenaars hebben vandaag en morgen weer lekker de kans om naar het circus te gaan, want voor de Groenoordhal staat de tent van cir cus Willy Hagenback. De eerste voor stelling, die gisteravond werd gege ven, trok al direct een volle bak. Circus Hagenbeek, een Duits cir cus, is vooral bekend om z'n dieren- nummers. In het huidige program ma zijn drie paardennummers, een olifantennummer, een geweldig goeie leeuwenvoorstelling, sprekende papagaai Lora Eston en hier en daar wat witte duifjes, en een poedeltje Weyganda, die in een oogwenk ver- i Over het geheel genomen zit de i bij komt, dat het gewoon vreselijk schillende toeschouwers van hun voorstelling goed in elkaar. Er is gezellig is om met een stel mensen horloge, bretels en portefeuille weet veel afwisseling en de mensen die naar het circus te gaan en die eeu- I bezi gzijn verstaan hun vak. Daar- wenoude sfeer te proeven. te zien. Persoonlijk ben ik niet gek op. paardennummers, omdat de dieren1 er altijd bij kijken of ze liever iets anders doen. Ster-dresseur Gerhard Braune en Johny Puschani met zijn Noorse ffortóbra-paarten zien ebhUer wel kans de dieren allerlei kunstjes uit te laten halen die niet mis zijn. Je kunt je afvragen of een paard nou zo nDillg cp z'n achterbenen achteruit de tent moet uitwandelen met een paniekerige blik in z'n ogen, maar dat is weer iets persoonlijks. Heel wat minder geforceerd komt de leeuwendressuur van de 21-jarige Dieter Cappus over. Hij weet een sfeer van hartelijke vriendschap in de grote kooi te scheppen, dolt wat gezellig rond met de roofdieren en laat ze alleen kunstjes doen die niet onnatuurlijk zijn. Verder heeft Hagenbeek een aantal kujstige trapezewerkers, die de spanning in de tent er aardig in weten te houden. Opzienbarend zijn spanning in de tent er aardig in weten te houden. Opzienbarend zijn ook de Brumbach's, die allerlei ge vaarlijke toeren uithalen met vlijm scherpe, balancerende zwaarden in hun mond. Voor de wat minder spannende en wat meer komische nummers zorg den de drie clowns van Franky-Ba- busio en de supersnelle goochelaar De clown Franky heelt verschillende komische nummers in het programma. Z'n wat wankele taxi uit 1900 zorgt voor heel wat verwikkelingen. (Foto Jan Holvast) Wat en hoe van een gewest LEIDEN Gisteren zijn we hier wat dieper ingegaan op het "waarom" van een gewest Leiden. Dit naar aanleiding van het uitkomen van het beleidsadvies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, opgesteld in opdracht van het gewest Leiden. En passant zijn toen in het algemeen al wat taken van een gewest Leiden aangestipt. De volgende stap wordt deze taken wat verder uit te diepen: Wat zijn volgens de VNG de knel punten in het gebied dat het gewest Leiden omvat, en hoe die op te lossen? Vandaag wordt deze vraag gesteld voor de woningnood. Die bestaat in het gewest Leiden, een gewest dat, zoals we gezien hebben, zou moeten gaan bestaan uit Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Warmond. Alkemade, een deel van Wou- brugge, Voorschoten, het noordelijk deel van Leidschendam en Zoeterwoude, Sassenheim, Voorhout. Lisse en de kernen van Noordwijk en Noorwijkerhout. Wellicht zou ook Wasse naar aan deze lijst kunnen worden toegevoegd, en voor be paalde taken het noordelijk deel van de Bollenstreek, de zui delijke Haarlemmerm er en Koudekerk en Hazerswoude- Rijndijk. Het VNG-beleidsaavies geeft een vrij uitgebreide inventari satie van het woningprobleem in deze plaatsen, en knoopt daaraan mogelijke oplossingen vast. Een korte samenvatting van dit alles hieronder. Morgen zullen we nader bezien wat er. mede dank zij nieuwe bouwplannen, met het vervoer in het gewest moet gebeuren. LEIDEN Eén van de bekende grote knelpunten is ook in het ge west Leiden de woningvoorraad en de kwaliteit van de woningen die er zijn. Het beleidsadvies van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten signaleert dat het gewest onvoldoen de woningen telt. Dat geldt zowel voor de "sociale" als voor de duur dere woningen. In het gewest zijn de belangrijkste kernen van woning nood: Leiden, Wassenaar en Kat wijk. Over de kwaliteit van de bestaan de woningen is men ook niet dave rend enthousiast. Het beste zijn vol gens het beleidsadvies nog de oudere delen van Wassenaar en Oegstgeest, sommige delen van Voorschoten en de nieuwere villawijken in deze plaatsen en in Sassenheim. Redelijk tot goed zijn bepaalde delen van de Leidse binnenstad, zoals stukken van de Witte Singel, Rapenburg en achterliggende straten. De nieuwe (re) wijken zijn dikwijls te saai en massaal in de ogen van de VNG. Uitgaande van een groei van de bevolking in het gewest met onge- I veer 48,000 inwoners tot 1985 en van het huidige woningbestand kan men diverse prognoses maken voor de toekomstige woningbehoeften in het gewest. Voorlopig de VNG raadt een woningmarktonderzoek voor het hele gewest aan zou men voor nieuwe bewoners bij een woonbezet- ting van 3.50 inwoners per huis on geveer 20.500 huizen moeten bou wen. Voor het inhalen van achterstan den in de sanering 1.750, voor sane ring tot 1985 nog eens 2.750. In to taal komt men dan op ongeveer 25.000 te bouwen woningen. Wan neer men uitgaat van een woon be zet ting van 3.25 mensen per huis worden dat er 34.500. Deze wonin gen moeten op nieuwe bouwplaat sen worden gebouwd. De vraag rijst dan wel, welke plaatsen dat moeten gaan worden. Het beleidsadvies van de VNG stelt allereerst enige eisen aan die ge bieden: zo dienen zij oompact van opzet te zijn en zover mogelijk aan een beperkt aantal kleine bestaan de kernen gehecht te worden. Om landschappelijke en verzorgings- technische redenen worden als eerste de Leidse agglomeratie en de dicht daarbij liggende kernen Voor hout, Sassenheim, Hazerswoude Rijndijk en Katwijk en Noordwijk voorgesteld. De beste mogelijkheden die er ln deze plaatsen te vinden zijn zou een model geven, waarin Noordwijk en Sassenheim op grote schaal worden uitgebreid. Verondersteld wordt hierbij wel, dat de Katwijk-lijn van de Spoorwegen snel tot Noordwijk zal worden doorgetrokken. In dit model is er ruimte voor 28.250 extra woningen. Zo kan de groei van Lis- 2de fase van dit plan zou kunnen zijn se enigzins afgeremd worden. De Lisse fors te onwikkelen. De Schiphol lijn zou dan snel aangelegd moeten worden, en zou Sassenheim aan de noordzijde, en Lisse aan de zuidzij de moeten doorsnijden. In totaal zou dat 33.750 woningen opleveren. Tweede mogelijkheid voor de twee de fase: stichting van een nieuwe stad bij Abbenes met ongeveer 10.000 woningen. Dat zou dus 38.250 wo ningen opleveren, wat betekent dat de groei van de regio voorlopig niet naar andere plaatsen hoeft te worden overgeheveld. Een opmerke lijk advies van de VNG is nog, dat het voorlopig het beste zal zijn een verhouding h oog bouw-laag bouw van 1:1 te hanteren. ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. LEIDEN Ongeveer vierhonderd Jeova Getuigen uit Leiden zullen van 10 tot 13 augustus in Amsterdam "n door het Wachttorengenootschap ge organiseerd congres bijwonen. Tij dens dit congres, waar circa 14.000 bezoekers worden verwacht, zal in het bijzonder de nadruk worden ge legd op het leven, dat christe nen thans in volledige erkenning van Gods heerschappij dienen te leiden. In de op te voeren bijbels drama's zal dit sterk naar voren komen. Hoogtepunt van het congres vormt de toespraak op 13 augustus, getiteld „Goddelijke heerschappij, de enige hoop voor de gehele mensheid"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3