hield me n spanning Op Kees kun je altijd rekenen ASOPOS-DUO BEZIET SPELEN MET RESERVE ang John Nilsson man achter schaatscircus (EG3BI KEERZIJDE VAN MEDAILLE Fel De Zijl/LGB houdt lastig BZRB op 3-3 APPIE HAPPIE ffittSDAG 2 AUGUSTUS 1972 PAGINA 11 LEIDEN Ze horen bij el kaar alts een boot by het waiter: Ed Maan en Kees vain den Enide zijn als 'Slag' en 'man achlter de slag' bij Asopos een by na onver brekelijke roeicombinatie. Twee jaar nu alweer Stappen ze bü wedtStryden achter elkaar de boot in, twee jaar nu alweer roeien ze samen in de aohit en de verrassend succesvolle onge stuurde clubvier. Ed Maan, de bedachtzame, op de verantwoor delijke slagplaats, Kees van den Ertde, toch wat onstuimiger, als de 'doorgever' achter hem. Ed Maan en Kees van den Ende. Samen gaan ze Straks naar het trainingskamp in Samkt Moritz en naar München als re serves van de Nederlandse Oljmpische roeiploeg, na delate maar eervolle beslissing van het NOC. Voorlopig nog zonder dat de bestofte spreuk "het deelne men is belangrijker dan het winnen" op hen van toepassing is. Maar wie weet: een blessure komt smtel en meestal onver wacht. Vaak net zo snel en net zo on verwacht als de doorbraak van het Leidse stud'ehtenduo. En dait ging riap. In twee jaar uit het niets eigenlijk doorstomen naar de nationale top, zegt wat dat betreft genoeg. De aanwij zing tot Olympisch reserve moet dan bijna alles vertellen over de klasse van het jeugdige tweetal. Emotionele begrippen al® 'eer vol en "het verdedigen van de eer van het vaderland'' kleven va&b aan zo'n selectie, maar Maan (23, vierdejaars sociologie der niet westerse volkeren) en Van den Enide (22, vierdejaars scheikunde) zijn realist genoeg om ook de keerzijde van de me daille te zien. Natuurlijk, ze voelen zich ver eend diait juist zij gekozen zijn uit een groep van twaalf en ze heb ben van zelf ook die mo menten van dlólle blijdschap om dat zij München 1972 mogen meemaken als vertegenwoordi gers van het vaderland (om het dan toch maar weer eens zo te zeggen) Maar het is, zoals door Ed Maan wordt geformuleerd: "Ais je er niet bent, zit je er gewel dig tegenop te kijken; sta je e: zelf voor dan doet het je toch minder dan je had: gedacht Door Paul de Tombe Bert Paauw Foto: Jan Holvast Dat vooral bij Maan overheer sende gewoel, kwam al toen de verkiezing bekend werd. Precies een kwartier kregen de Leidse roeiers om te beslissen of ze al dan niet meewilden. Voor Kees van den Ende was dat tijd ge noeg om juichend ja te roepsn; Ed Maan echter dacht door. Aan de vakantie die hij samen met zijn verloofde ai had gepland ('Vandaag hadden we al in de auto naar Frankrijk moeten zitten"), aan zijn werkplannen om dfe Straks nog duurdere stu die te kunnen beltalen ("het hele jaar roeien koslt ook gelid") en aan zyn studieresultaten ("op 14 septemer had ik mijn kandi daats gepland"). Maan: „Het zou a-so ciaal zijn om maar gelijk te zeg gen: ik ga en de mensen die achter blijven zoeken de rest maar uit. Voor Kees was dat anders, die heeft zijn kandidaats al, die had nog geen vaste va kantieplannen. Voor mij waren dat problemen. Het heeft my een middag gekost om een besluit te nemen. Ik neem myn studieboe ken mee Ongewild hield Ed Maan ploeggenoot Van den Ende aldus een middiag in spanning: "Ik had de indruk", zegt Van den Ende, "dhit het een beetje van zijn be slissing af zou hangen of ik zou gaan. Ik weet het niet zeker, maar ik heb het idee dat wij ge kozen zyn omdat ze Ed per sé mee wilden hebben. Op diat mo ment vond ik het ook onvoor stelbaar dat hij niet onmiddellijk ja zei, later begreep ik het. We gaan hoofdzakelijk om ervaring op te doen. Ook voor de vereni ging. Asopos is nog jong en kan dat best; gebruiken en als re serve heb je natuurlijk de beste kans om belangrijk materiaal te verzamelen. Je staat immers midden tussen de topploegen?" Voor de twee Asopois-leden is dat voorlopig het belangrijkste punt: ervaring opdoen. "De mensen die zijn uitgezonden zijn zeer goed: voor de meeste ploe gen zou het een verzwakking zyn als wij zouden invallen. Het zou trouwens niet eens in alle ploe gen kunnen. Wij zyn waarschijn lijk alleen als reserve gekozen voor de dubbel en de acht. In een twee is invallen bijna on mogelijk, daarin moet je zeer goed op elkaar zyn ingesteld. Maar ook voor de andere ploe gen is het niet te hopen dat het hoeft: wij gunnen niemand een blessure, al zouden we ons er persoonlijk natuurlijk wel op verheugen als we mee zouden moeten roeien iees van den Ende Is dat zou gebeuren dan zou dat voor Kees van den Ende rechijnlijk 'het einde' zijn. Nu al immers blikt hij hoofd- iddend naar de uitverkiezing. „Onvoorstelbaar vind ik het oonweg onvoorstelbaar. In twee jaar tijd van een niets- ;end roeiertje naar de nationale top, onbegrijpelijk snel is gegaan 'e hadden er ook niet meer by staan dat uit een groep van roeiers nog twee reserves ge- zouden worden, nadat we het uzern en op de nationale net gehaald hadden met de Asopos- En al hadden we er wel bij staan, dan nogIn die groep allemaal oude roeiers zelfs drie log naar Mexico zijn geweest, ebben ons waarschijnlijk geko- omdat we jong zijn, omdat we (villen gaan met roeien en om- zo goed op elkaar ingespeeld 5 „lekker plotseling" gekomen, 'erste wat je dan voelt is dat t ontzettend leuk vind dat je nee mag gaan maken. Het feit le uitverkiezing al, dat is mis- de eer. En dat je het vader- lat verdedigen. Het hele sei- roei je eigenlijk alleen voor de liging, in Luzern pas gingen we beetje merken hoe het is om Nederland te roeien. We haa-1- h.et toen niet in Luzern, (een bij de eerste vier had voor opos-vier uitzending naar de n betekent) en later op de na- Ie ook niet, daarom was die uit ging des te verrassender. Voor illebei, maar ik reageerde wat ioneier: Ed is een stuk rustiger, introverter dan ik. maar niet reven introvert. pel rustige komt ook tot uiting jn roeien. Misschien hemel ik wat teveel op, maar velen zeg- hij als slagroeier één van de beste ritme-aangevers van Neder- lane is. Een van de beste, zo niet de beste. Daarnaast is hij een soepele roeier: hij geeft ontzettend makke lijk stijlveranderingen aan. En hij is technisch vooral goed in de skiff. Ik denk dat dat de belangrijkte reden is dat hij gekozen is: dat hij dit jaar tweede is geworden in de skiff-head. Daar moet je een enorm goede conditie voor hebben. Maar niemand is natuurlijk vol maakt, ook Ed heeft zijn nadelen. De kritiek zo die er is op zijn uitverkiezing zou zich kunnen rich ten op zijn gewicht. Hij is met zijn 70 kilo wat licht en wat klein, waar door hij een kortere haal heeft. Hij zou ook het inzetten van de roeibe weging wat kumien verbeteren: vaak blijft hij wat te lang „boven water" hangen. Maar dat zijn zowat zijn enige zwakke punten. Sterk is hij in ieder geval in zijn nervositeit. Ed is voor elke wedstrijd op een bepaal de manier zenuwachtig. Soms leeft hij al een week van tevoren ontzet tend gespannen naai- een wedstrijd toe. Zelf ben ik dan zo nerveus dat ik me maar moeilijk kan bedwingen, maar hij is nerveus op een manier waardeor zichzelf oppept tot 'n goe de prestatie. Daar gaat hij soms ook prat op. Na die tweede plaats in de skifhead bijvoorbeeld liep hij een weeklang in een juichstemming rond. Dat had tot bepaalde span ningen in de ploeg kunnen leiden, maar na een week was het over. Mij heeft hij in ieder geval een rnid- in spanning gehouden Ed Maan: WMM LEIDEN De keerzijde van de medaille werkt naar twee kanten óók naar de kant van de verloofdes van Ed Maan en Kees v.d. Ende, Maud Faber en Joke Gijsbers. Zij zien zich een al min of meer ge plande vakantie door de neus ge boord. Ter compensatie willen zij nu hun Olympische "vlammen" (vandaag zijn ze "overgedragen" aan het NOCi vergezellen naar het trainingskamp in Sankt Mo ritz. waarheen de roeiers vrijdag vertrekken, en naar München. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. Joke Gijsbers: "Wij zijn aan het uitzoeken hoe dat allemaal ge organiseerd kan worden. We heb ben de voorzitter van de Nederland se Sport Federatie al gebeld. Ook hebben we contact opgenomen met het ministerie van CRM. Maar er is vrijwel niet aan kaartjes te komen en ook onderdak is moeilijk te krij gen. Hopenlijk kan er nog iets ge regeld worden. We willen in ieder geval naar München, al moeten we op de bonnefooi". Ed Maan spreekt zoals hij roeit: rustig, beheerst, zonder vuile klappen'. Uitbundige opmerkingen of 'wilde kreten' ko men hem niet over de lippen, integendeel, hem wat informatie over ploeggenoot Kees v. d. Ende ontfutselen levert een be dachtzaam, bijna voorzichtig geformuleerd 'betoog' op. Niet dat hij benauwd is om wat te vertellen maar hij vindt het gewoon 'moeilijk dingen over elkaar te zeggen'. Als hij echter wat is los geko men wordt uit zijn woorden duide lijk waar het snelle succes van het koppel Maan/ v. d. Ende vooral op berust. Ed Maan: „We voelen elkaar bijzonder goed aan. We zijn hele maal op elkaar ingespeeld. Kees heeft bijvoorbeeld onmiddellijk in de gaten wanneer ik moeüijk zit. Dan trekt hij er extra hard aan hij is een echte krachtroeier en dat sti muleert mij dan weer om er ook wat extra's uit te halen". Ed Maan (70 kg), de stijlroeier. Kees v. d. Ende, (81 kg), de kracht roeier, ze voelen en vullen elkaar wonderwel aan. Ed „Kees is erg eer zuchtig. veel meer dan ik. Ik ben misschien wel niet eerzuchtig ge noeg. Ik herinner me dat, Kees nog niet zo lang geleden bij selectie wedstrijden in Amsterdam voor een landen-ontmoeting erg kwaad werd toen een door ons gewonnen wed strijd in de vier zonder stuurman ongeldig werd verklaard omdat Ne- reus en Aegir, buiten onze schuld, een aanvaring hadden gehad. Hij voelde dat als een miskenning van onze kwaliteiten. Ik maakte me niet zo druk. Ik wist voor mezelf dat onze ploeg de sterkste was en dat vond ik voldoende". Doorzetter Ed, uitwijdend over de eigenschap pen van zijn ploegmaat: „Kees heeft een groot doorzettingsvermogen, hij blijft doorgaan. Dat is een sterk punt van hem. Hij is ook erg consciëntieus, ontzegt zich makkelijk dingen die het roeien nadelig kunnen beïnvloe den. Plezierig is dat je altijd op hem kunt rekenen. Hij is vrij constant. Sommige klappen om de één of an dere reden tijdens belangrijke wed strijden dicht. Je voelt dan al als je naar <fe start roeit, dat er iets mis is. Maar met Kees weet Je altijd waar je aan toe bent". En dan (lachend) de „lofzang" wat afzwakkend: „Hij moet wel z'n mond houden tijdens de race. Ik moet namelijk de ploegen die achter ons roeien in de gaten houden en zonodig commando's geven. Kees denkt dan dat ik het niet zie en bemoeit zich er mee. Daar kan ik niet goed tegen. Trouwens, ik houd toch niet van opmerkingen of aan moedigingen in de trant van „Kom op. harder". Dat pept me niet od. Ik raad er juist door uit m'n con centratie". Na enig nadenken signaleert Ed Maan nog een ander minpunt: „Kees leert niet zo gemakkelijk een tech niek aan. Hij moet het meer van zijn kracht hebben. Hij is dan ook erg sterk. Soms trekt ie er zo hard aan dat de boot scheef dreigt te gaan". Meer „kwaads" komt er bij Maan niet uit. Zegt hij nog wat peinzend: „We kunnen goed met elkaar overweg al hebben we totnutoe alleen contact met elkaar gehad: via het roeien. Vol gens mij is het trouwens wel gunstig om een beetje afstand te bewaren. Teveel vriendschap is ook niet goed. Straks trekken we drie weken met. elkaar op en dat is een hele nieuwe ervaring. Misschien geeft het wel wat spanningen. Maar ach. Ik denk dat het allemaal best zal gaan". STOCKHOLM In Zweedse wordt dat oud-wereld- Johny Nilsson een van figuren achter de schermen bij de formatie van het prof- dat vrijdag in Stockholm openbaar wordt ge naakt. De voorzitter van de Sweedse Bond, Georg Petterson, lei gisteren te hebben gehoord lat Nüsson als een soort con- lactman bij de zaak betrokken „Maar van bijzonderheden ik niet op de hoogte", aldus Hij heeft gisteren contact ge met zijn Noorse collega )laf Paulsen, die ook niets kon fertellen. „We moeten maar af pachten wat er vrijdag wordt inthuld. Pas dan zuilen we ttaatregelen kunnen nemen", al ius Petterson. „Het is wel duide- dat diegenen van onze ry- die over gaan naar het circus onmiddellijk zullen geschrapt uit onze elite Die groep bestaat uit Hasse Boerjes, Goeran Claesson, Boe Fransson, Johan en Olaf Gra- nath, Dan Johansson, Ove Koe- nig, Jan Marmstaal en Mats Wallberg. Petterson zei tenslotte, dat de ISU volgende week dins dag over de nieuwe situtatie gaat praten. De Nederlandse wereld- en Olympische kampioen Ard Schenk deelde mee dat hy een contract heeft getekend met de nieuwe bond voor beroepshard- rijders op de schaats. Schenk, die in Noorwegen is met vakantie, vertelde dit aan het blad Faedrelandsvennen in Kristiansand. Kees Verkerk, ver telde Schenk, ging ook toetreden maar had nog geen contract ge tekend. Volgens eerdere berich ten uit Oslo zouden ook Jan Bol: en Eddy Verheyen gaan mee doen. Onderzoek naar amateurstatus van Bedford? LONDEN De Engelse atleet Da vid Bedford, Europees recordhouder op de 5000 en 10.000 meter en gou den medaille-kandidaat voor de Olympische Spelen in München, loopt de kans dat zijn amateursta- tus zal worden onderzocht. De ge- ruchten zijn ontstaan, nadat dins- I dag het blad de „Sun" Bedfords naam en foto had gebruikt als blik vanger zowel op tv als op aan plakbiljetten. De 22-jarige student uit Twicken ham, die zich momenteel in Font Romeu (Pyreneeën) voorbereid op München, kan hierdoor in moeilijk heden komen. Zo staat er in ar- CRICKET Hoofdklasse: Rood en Wit VRA; HBS HCC I; ACC Quick <Hg> HCC II VOC. Tweede klasse A I: HTCC AJax. Tweede klasse B I: Ajax II VOC m. tikel 26 van de reglementen van het Internationaal Olympisch Comité BEKERCOMPETITIE „Een atleet mag niet toestaan dat zyn naam, foto of prestatie direct of indirect wordt gebruikt voor re clamedoeleinden". De toelatingscommissie van het IOC ziet momenteel volgens John Holt van de LAAF ..bijzonder scherp toe op naleving van de regels". Arthur Gold. secretaris van de Britse Atle- tiekbond, sprak de mening uit dat Bedford van de gehele campagne onkundig was. LEIDEN De Zijl/LGB heeft zich gisteravond in Den Bosch ge plaatst voor de achtste ronde van de KNZB-bekercompetitie. De Leide- naren speelden met 3-3 gelijk tegen BZRB. De reglementen van de be kercompetitie schrijven voor. dat bij een gelijk spel de bezoekende ver eniging overgaat naar de volgende ronde. De Zijl/LGB zal in de vol gende bekerwedstrijd uitkomen tegen Merwede uit Dordrecht. De Leidenaren hebben ln de afge lopen competitie aan BZRB een lastige tegenstander gehad en ook ditmaal was het geen gemakkelijke wedstrijd. Hans van Ommen opende al snel de score voor de thuisploeg, toen in de Leidse defensie verkeerd werd overgenomen. Albert Spijker maakte nog in het eerste kwart ge lijk met een knap afstandsschot. In het tweede part kwam de Zijl/ LGB op 1-2. De Bossche midvoor, ex-international Hans van Ommen, zwom niet mee terug en Wim Berg man strafte dat goed af. In de derde periode stuurde de matig lei dende arbiter van Maaren een Lei- denaar naar de kant en van der Heu vel maakte daarvan gebruik om de stand weer in evenwicht te bren gen: 2-2. Toen van Ommen twee mi nuten voor tijd de 6tand op 3-2 bracht, zag het er somber uit voor de Zijl/LGB. Vijftien seconden voor tijd schoot Dick Pracht de Leidena ren echter nog naar 3-3, toen van Ommen weer niet mee terug was gekomen. De Zijl/LGB miste in de ze ontmoeting Kees Pont en Lam bert Leenheer, die met vakantie wa ren. Dick Pracht (Zijl/LGB) is uit genodigd deel te nemen aan een trai ningskamp van een Nederlandse jeugdwaterpoloselecfcie. Deze ploeg, bestaande uit spelers t.m. 18 Jaar, zal deze maand voor de training naar Spanje vertrekken. f Ik 0E6//J 'T IE BfögüP&J.. U EN UW 6GCZP mes- V/ÊUJOÉM ZCAiÊEL MOÖÊ LMK DEELNEMEN OM ALLES1E LOETEN TE K0M6M CE 02EP\- K)ISA71£ VAM EBiO KJIEtP- V DAASSa--

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11