fjjffi Automobilisten, item wandelaars aan fietsers en de startlijn VOOR HOFJES-PRIJSVRAAG IDEETJES ftSEM ^u^enëe^euren °P festival JUBILEUM M. C. GIJZENIJ Confectieatelier uitgebrand Aruba ontkent stellig smokkelhaven te zijn LENING VAN f. 5.500.000 IN DE RAAD DUIVENSPORT Geen voetbalvelden Haarnetjes en militairen MAANDAG 31 JULI 1372 L EI DJfrN* ADVERTENTIE Leiden zet op 4, 5, en 6 augustus de „Bloemetjes Buiten", in en om de Groenoordhal is van alles te doen. Het zomerfeest is op bouw ge zet door WV-Leiden en het Rijns- burgse bloemencorso, dat zaterdag na de tocht van Rijnsburg naar Leiden die met bloemen versierde wagens naar de Groenoord hal brengt. Rondom de bloemen is er gelegenheid bloemen te schikken, antiek te kopen, oude ambachten te bekijken, te wandelen, te fietsen, auto te rijden, te dansen, te kijken naar een modeshow en een show door K en G en tal van anddere dingen. Voor de organisatie van twee acti viteiten tekent de redactie van Leidsch Dagblad/ Al phens Dagblad. Dat is vrijdagavond de verkiezing van een bloemenko- ningin: een miss-je, een miss en een mrs.. die zaterdag meerijden in het corso. Voor de miss en de mrs. zijn reizen naar resp. Mallor- ca en Wenen beschikbaar gesteld. Wilt u meedoen? Eén voorwaarde: doe iets met bloemen, al steekt u maar een roos in uw haar. Kom vrijdagavond vanaf half acht naar de speciale vóóringang van de Groenóordhal. waar de verkie zing om half negen begint.Wilt u er zeker van zijn te kunnen mee doen, stuur dan even een kaart of brief naar de redactie van Leidsoh/Alphens Dagblad onder motto „Bloemetjes Buiten" met vermelding van naam, adres en leef tijd en evt. bijzonderheden. Datzelfde geldt voor het concours. „Ik en mijn dier" voor kinderen met huisdieren zondagmiddag. Het begint om 3 uur, inschrijving van af 2 uur. Ook hierbij graag voor inschrijving aan de redactie van deze krant. LEIDEN De heer M. C. Gijzenij (Julianakade 30) herdenkt binnen kort het feit, dat hij als kapper 25 jaar vex-bonden is aan de psychiatri sche inrichting- „Endegeest". Een jubileum, dat samenvalt met de her denking van zijn veertigjarig huwe lijksfeest op 17 augustus. BREDA (ANP) Het confectie atelier „Optima" voor kindei-kleding te Made is zaterdagmiddag uitge brand. Alle machinerieën en de in ventaris gingen verloren. Het bedrijf, waar honderd meisjes werken, is voorlopig buiten bedrijf. De produktie kan voor een gedeelte worden voort gezet in een ander atelier va-n Op tima. LEIDEN Niet alleen in de Groenoordhal, maar öok er buiten zet Leiden komend weekeinde de „Bloemetjes Bui ten". Vandaag iets over het buitengebeuren, over de test voor automobilisten, de toertocht voor fietsers en de wan deltocht. De auto-slalom kan vrijdagavond, zaterdag en zondag worden gemaakt. De fiets- en wandeltochten zijn zondag. De RAC Den Haag organiseert de gebaseerd op handelingen, die men behendigheidsproeven voor auto's, elke dag met de auto verricht. Wie goed kan sturen, mag dat voor De RAC is een vereniging van gulden bewijzen. Volgens orga- autoliefhebbers en organiseert al- nisator A. C. Walter kan elke auto- terlei activiteiten voor de vele mobüist het, omdat de proeven zijn leden. Deze proef is wat de opzet be treft geheel nieuw. De "slalom" wordt gehouden op het voorterrein van de Groenoordhal. De spanning zou eraf zijn als we vertelden wat u allemaal moet doen. Een paar dingen verklappen we. U moet over planken rijden, tussen pillons door en een gedeelte met één hand sturen, waarbij u de an dere hand buiten het portierraam houdtmet een emmer water erin Maar nogmaals: iedere automobi list kan deelnemen. Voor de win naars zijn prijzen beschikbaar. Fietsen Joop Swifit-Riethoven organiseert een toertocht op de fiets over 44 km. De tocht gaat dwars door de polder via Oud Ade, Rijpwetering, Hoogmade, Woubrugge en Ter Aar geeft de deelnemers veel genoe- BOGOTA /ORANJESTAD EFE ANP) Columbia löjidjfc op hét ogen blik een verlies van bijna 640 mil joen gulden door de toenemende smokkel voorname]yk via het An tilliaanse eiland Aruba, zo heeft de vooi-zitter van de nationale (Cotum- biaanse) federatie van ondernemers (Fenaldo) Jose Raimondo Sojo Zam- brano in Bogota verklaard. De smokkel van vee woi-dt geraamd op 80 miljoen gulden en van koffie op meer dan 480 miljoen gulden. Via Aruba zou alles gaan naar Centraal- Amerikaanse markten, terwijl ook via Aruba andere goederen het land zou den worden binnengesmokkeld. Het hoofd van de douanepost op Aruba, de heer H. Manen verklaar de, desgevraagd dat de uitspraak van Sojo Zambriamo kllufcLaine onzin is. „Sinds jaren wordt er geen koffie uit Columbia via Aruba naar de Ver enigde Staten gescheept. En van vee is helemaal geen sprake. Er komt wel eens wat „afgedankt vee" aan, waar van meestal ondea*weg al enige exem plaren zijn gestorven. Waar de heer Sojo Zambrano deze onzin vandaan haalt Is ons een raadsel", aldus de heer Manen. O Wielrennen De Spanjaard Jose Viejo heeft de ronde van Po len gewonnen. De Polen Mytnik en Gazda eindigden met respectievelijk 27 en 35 seconden achterstand op de tweede en de derde plaats. 9 Cricket Het Engelse nationale team heeft zaterdag met veel overmacht de vierde testmatch tegen Australië gewonnen. Het verschil bedroeg negen wickets. De totalen waren: Australië 146 en 136, Engeland 263 en 21 voor 1. gen. De start is zondagochtend vanaf I uur bij de muziektent, die op het voorterrein van de Groenoord hal komt te staan. Het inschrijfgeld is f 1.50 en de helft voor kinderen. Groepen krijgen reductie. Iedereen ontvangt een herinneringsvaantje. Voor het grootste gezin is er een extra prijs. Wandelen LEIDEN Wanneer de raad daar in de vergadering van 7 augustus met akkoord gaat, zal de gemeente Leiden een bedrag van f 5.500.000 van de Bank voor Nederlandse ge meenten lenen. Het geld is voor f 2.500.000 bestemd voor het bouw rijp maken van het plan Meren- wijk, voor f 1.500.000 voor de finan- ciei-ing van routine-investeringen van de nutsbedrijven en voor f 1.500.000 voor consolidatie van vlottende schuld. Voor de behendigheidsproev Deze corso-tocht valt middenin het stille seizoen in verband met vakan ties en de organisatoren zijn be nieuwd naar het aantal deelnemers. De start van de wandeltocht is om 11 uur bij de muziektent. De tocht is 10 km. lang en gaat via een leuk parcours naar Oegstgeest en terug. De deelnemers krijgen een speciale medaille met een bloem erop. Voor groepen zijn er standaardjes met hetzelfde passende motief en voor het grootste gezin is er een prijs. Ook hiervoor is de inschrijvingssom f 1.50, wat kringvoorzitter W. J. H. Bredevelt erg goedkoop Vindt voor een wandeltocht. met auto's behoeft men geen coureur te zijnintegendeel. (Archieffoto Jan Holvast) LEIDEN Honderden duiven na men zaterdag deel van een vlucht vanuit St. Chislain, een afstand van circa 200 km. Voor de diverse ver enigingen luidt die Uitslag als volgt De Blauwband (187 duiven): H. Sladek 1, 2 en 8, P. Sloos 3, 4 en 9, P. Gijsman 5, A. Noordenneer 6 en 7, A. v. d. Lee 10. De Snelvliegers (300)F. Compier 1 en 9, P. Schenkeveld 2, J. Roest 3, 4 en 8, P. vaix Egmond 5, F. Heems- kerk 6, F. v. d. Zeeuw 7, J. de Koek koek 10. Het Oosten (197): H. van Schalk 1, F. Bouwman 2, C. Vesseur 3 en 5, T. van As 4, B. Singeling 6, C. Gys- majn 7, J. Juffermainis 8, D. Koet 9, C. de Mooy 10. Postduivenvereniging Warmond: J. Siecker 1 en 3, Q. Beugelsdijk 2, A. v. d. Drift 4 en 9, B. ter Beek 5, J. Diemei 6, J. Colsen 7 en 10, J. Sxneets Een groot aantal buitenland se werknemers, woonachtig in Lei den en omstreken doet regelmatig een dringend beroep op de mede werking van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers om in de gelegenheid ite womien gesteld in het weekeinde voetbalwedstrijden te kunnen spelen tegen landgenoten. Deze vragen komiein zowel vu in Marokkanen als Turken. Een Marokkaans exx een Turks voetbalelftal hebben zich via de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers aangesloten bij de z.g. „Utrechtse Cup". Dit is een compe titie georganiseerd door de lande lijke Stichting B.B.W. voor voetbal teams van buitenlandse werknemers. Aan atlle voorwaarden om aam die- ze Utrechtse Cup deel te nemen kan worden voldaan, behalve aan de belangrijkste voorwaarde n.l. de regelmatige beschikking over een voetbalveld voor het spelen van de thuis wedstrij den. De Stichting heeft voor het ver krijgen van een veld contact opge nomen met de Leidse Voetbalbond, diverse voetbal- en sportverenigin gen, bedrijven en diverse instellingen. Hier kregen we overal te horen, dat de velden overbelast zijn, of dat men niet bereid was het veld aan derden te verhuren of Uit te lenen. Ten einde raad hebben we ons ge wend tot de Sportstichting Leiden. Ook zij gaven ons te kennen dat. /ia hen niet de beschikking over. een voetbalveld zouden kunnen krij- i. Als reden werd genoemd: het grote gebrek aan sportvelden. Ik ci teer: „alle beschikbare velden zijn uitgegeven aan sportclubs, die al niet bij machte zijn hun leden daarop voldoende speelgelegenheid te bieden. Alleen al in competitieverband wor den op de meeste velden tijdens de weekeinden 6 tot 7 wedstrijden per veld gespeeld en nog zijn een aantal clubs er toe moeten overgaan een ledenstop in te voeren". Aldus de Sportstichting. Hierbij blijft echter staan dat de buitenlandse werknemers door deze gang van zaken letterlijk en figuur lijk buitexx spel komen te staan. Dit is een bijzonder vervelende situa tie omdat men juist door aan de buitenlandse werknemers een voet balveld ter beschikking te stellen zij een gevoel van erkenning krijgen; zij moeten weten dat er instanties zijn ln de samenleving die hen iets Wil len geven er wordt immers al zoveel van hen genomen ten bate van onze economie. De Utrechtse Cup start half sep tember. Voor die tijd moeten we een veld tot onze beschikking hebben, omdat we ons anders met het Ma rokkaanse en het Turkse elftal uit deze competitie terug moeten trek ken. Wanneer u een oplossing voor ons weet: onze telefoonnummers zijn Leiden 26474 (bijkantoor) en Alphen aan de Rijn 72643 (hoofdkantoor. Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers „Rijn en Lek". ANKIE JANSSEN Doezastraat 34 Leiden. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO -ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEZERS SCHRIJVEN Het bericht in uw blad van j.ï. dbw- der'dag: "Haarnetje oinmoüig ver- plicht gieElteÉT, waarin heit Tweede Kaoneifli'd Du Chaitiniier (KVP) de minister van Defensie verzoekt er voor te zongen-, dialt het verplicht dra gen van een haarnetje door lang- harigen in onize krijgsmacht o.a. ty- denis het eten wondt afgeschaft, want aimdiers voelen de jongens zich frUsiteerd, geeft mij het volgend* commentaar: In de eersite plaats vraag ik me af of de heer Du Cha- tlriier in zijn functie als kamerlid niets anders te doen heeft dan minister lastig te vallen met derge lijke onbenulligheden, of is dit mis- sohlen een manier om zich by die be paalde groep de wellicht zo brood nodige populariteit te verschaffen? Ex-minister Den Toon is natuuriyk de hoofdschuldige toen by die Hip pieneigingen in onze krygismadhit de vrije loop liet, waaxisohymilyk tegen a'lle adviezen van zyn commande rende officieren in. Ik ben me wel bewust dat een een maal genomen maatregel als deze niet zo gemakkelijk ongedaan kan worden gemaakt, maar het is wel| nodig, en het kan ook, want byv. de', Duitse Bunideswehr heeft dit onlangs ook gedaan om praktische en hygië nische redenen. Gedurende de Haatsite wereldoorlog! werden mitrailleur- en stuksbeman ningen uitgerust met het z.g. „anti flash gear" hetwelk de nek en de zykanit van het hoofd beveiligde tegen steekvlammen, -terwyl er steeds weer! op gehamerd werd om het haar kort te dragen aangezien dliit anders ern stige brandwonden zou kunnen ver oorzaken. Dat een en ander de gevechts- waarde van onze krijgsmacht ernstig aantast lykit my een voldongen feit. wanlt al onze langharige gefusibr/eeirde militairen zuilen eersit naar de kap-| per moeten alvorens ze gereed zyn voor hun ooriogstaak, als men ten minste voorkomen wil d'ait ze met on- nodig zwaar verbrande hoofden worden uitgeschakeld. Ik zal door velen wel ale "ouder- j wets" en "uit die tijd" worden be stempeld, maar niettemin ben ik toch van oordeel, dia!t langhiariigen in welk uniform dan ook, een zeer stondlige Indruk maken. In het buitenland spreekt men over onze Koninklijke marine als: Hippy Navy" of zelfs „Lousy Navy", terwyl gedurende een -recent vlootbezoek aan Le Havre onze langharige branie kragen in bepaalde gevallen de deur werden gewezen. Als gewezen marineman doet me dit toch wel byzonder veel pijn, te meer onze zeer goede niaia-m in het verleden in aanmerking genomen. Ik hoop dian ook van harlte dialt onze minister van Defentie het zo langzamerhand ook welletjes w-inst, en zeer spoedig iets aan zaa doen. P. DOURLEIN, Wijborghstraat 22, Katwijk/Zee, Je hoort in de verte 't geluid van de straat maar hier waar de pot op het theelichtje staat en de klok op de schoorsteen vier tingeltjes slaat loopt de tijd op versleten slofjes dat is de sfeer van de Leidse hofjes Maar als u nu denkt dat dat altijd zo was dan heeft u het mis, want dit is nog maar pas dat komt door de zorg van de heren regenten en hun eeuwenoude regelementen op kijven en schelden en vloeken en tieren op zweren en spotten en vechten en snieren op knibbelen, schempen en slempen van bier en wat dies meer ook zij. De vijftiende eeuw die liep bijna ten end en Huge van Zwieten schreef zijn testament hij dacht: ik sticht nu maar een hof of convent dan zal Petrus mij vast wel belonen als ik mijn goede werken kom tonen. Maar toen hij ondanks deze caritas van een stoel in de hemel niet zeker was gebood, hij als ruil voor de armengeschehk.cn hem dagelijks in het gebed te gedenken en vooral niet te kijven, te schelden, enz. Omdat de ellende der wereld haar trof stichttAgaath van Alcmade t Bethaniënhof maar om er te iconen gaf zij geen verlof aan verderfelijke kettersgezinden en "bedelaers, creeplen en blinden". Ze wenste alleen maar de reinen van geest maar rein voor het lichaam en 't hof nog het meest dus liet ze een aantal regels inlassen op bleken en schrobben en poetsen en wassen en natuurlijk: op kijven en schelden, enz. Een telg van een rijk burgemeestersgeslacht sticht het Brouchoven op de Papengracht hij had voor de oudjes iets aardigs bedacht: om tien uur naar bed en niet later en per dag maar één emmer water. En bovendien bleek ook hier al ras dat in feite weer alles slechts ijdelheid was want al gauw kwam er op zijn vurig verlangen een kostbaar portret in de regentenzaal hangen en dan mochten ze niet eens: kijven en schelden enz. Emarantia Banning die zijn gade was en dientengevolge ook danig bij kas betreurde de vrouwen wier noodlot het was hun mannen te overleven en niet zelf het eerste te sneven. Want rta mansliefs dood was het uit met de pret dan werden de vrouwen de straat op gezet dus besloot z3 om der weeuwen lot te verlichten het klein Sionshof in de Schoolsteeg te stichten dan hoefden ze niet meer: te kijven, te schelden enz. Geleidelijk is het zo beter gegaan zijn die oases van rust in de drukte ontstaan waar vredig en zwijgend de jaren vergaan met bakken geraniums buiten en een poes spinnend achter de ruiten. En als u nu zegt, wat wil je nog meer dan zeg ik, laten we nu voor een keer eens maken dat heel oud-Leiden zo is een gigantisch hof van Vis. Dan zal er niemand meer: kijven en schelden en vloeken en tieren en zweren en spotten en vechten en snieren dan krijgen we tijd voor jolijt en plezier en dies meer ook zij. LEIDEN De Leidse hofjes staan in de belangstelling in de Lakenhal en bij V&D. Hierbij twee ideetjes om deel te nemen aan de creatieve hofjes-doolhof van Leidsch en Alphens Dag blad (inzendingen vóór 15 augustus bij het gemeente-archief op de Boisotkade): fotografeer de hofjes, zoals Jan Holvast het voor ons deed, maak een gedicht over de hofjes, zoals Dick de Boer dat deed om te zingen bij de opening van de expositie "Leiden hofjesstad".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2