Grootse strijd Aegir-acht Mieke Jaapies stelt teleur LOF VOOR LKV DE SPARTAAN Guus Bierman haalt zege bij FD"s binnen Staartjes aan kop Vier Europese titels voor Willy Stahle Twee Asopos-roeiers als reserves naar Munchen PAGINA 10 MAANDAG 31 JULI 1972 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT TRAVEMUNDE (ANP) Door een overwinning in de race van gis teren heeft de Nederlandse zeiler Ben Staartjes de leiding genomen in de Tempest-klasse tijdens de inter nationale zeilwedstrijden in Trave- munde. Staartjes heeft nu 4,0 pnt, de Westduitser Holsch heeft 4,5 pnt en diens landgenoot Raudassel 7,9 pnt. Bij de Vauriën staat De Zeeuw nu derde, in het klassement. De Brit Rockett heeft het open Nederlands kampioenschap in de Soloklasse, dat op de Grevelingen bij Brouwershaven is gezeild, veroverd. Rockett, die al de leiding had. won zaterdag de laatste race. De Neder lander Coster werd in het alg. klas sement tweede. De gelijktijdig ge houden Solo week leverde een zege op voor Van Leeuwen. De Nederlandse zeiler Bart Wil ton is dit weekeinde bii de Deense hoofdstad Kopenhagen in de strijd om het open kampioenschap van Skandinavië voor Finn jollen als achtste geëindigd. Wilton won de vijfde en laatste race. De Canadees Clarke werd kampioen. De Deen Aage Birch heeft bij Skoveshoved de Gold Cup in de Dra- kenklasse gewonnen. Hij zegevierde in de zesde en laatste race. Oud koning Constantyn van Griekenland eindigde als twaalfde en Prins Juan- Carlos van Spanje als dertiende. LE TEMPLE-SUR-LOT (ANP) De negentienjarige Willy Stahle heeft bij de Europese waterskikam pioenschappen in het Franse Le TempLe-Suir-Lclt vier gouden me dailles veroverd. Zaterdag werd zij eerste in de slalom, gisteren won zij ook het springen en de figuren. Ui teraard werd Willy Stahle, die vorig jaar Europees kampioene springen wereldkampioene figuren was, toen ook eerste in de combinatie. De voornaamste uitslagen zijn: springen 1. W'illy Stahle (Ned) 619pnt., 2. Silvie Maurial (Fr) 614 pnt., 3. Hyer (Den) 578 pnt., 5. Van Dijk (Ned) 566 li pnt., figuren: 1. Willy Stahle iNed) 6630 pnt., 2. Fritsh (Oost) 5440 pnt., 3. Darck (Fin) 5380 pnt., 8. Van Dijk (Ned) 3550 pnt. Com binatie dames: 1. Willy Stahle (Ned) 2.803.475 pnt., 2. Fritsch (Oost) 2.535.702 pnt., 3. Escot (Fr) 2.473.960 pnt. LEIDEN „Als de Leidse sport- gemeeraschap hiet aaaitje aan die uidie Veilt eens zou zien, waar gebriauinid wordt en de voorbereiding plaats vindt dan zou men zich met verba zing afvragen hoe u tot deze pres taties komt, hoe u nu al voor de derde keer het landskampioenschap bij de gewichtheffers in de wacht heeft kunnen slepen". Dat zei zaterdagmiddag de voor zitter van de Leidse Sportstichting, Piet Biegstraaten, tot de leden van de LKV De Spartaan, die in de kan tine van de Vijf-Meihal hun onlangs behaalde landskampioenschap vier den. Inderdaad, als er ooit in Leiden een ploeg heeft getoond een moreel schokbeton te bezitten dan is het wel LKV De Spartaan. Werkend onder wat we maar vriendelijk zeer matige omstandigheden zullen noe- blijkt de ploeg win coach Brandt en voorzitter Hans Zirkzee, zijn prestaties jaarlijks nog te kun- verbeteren. LKV de Spartaan verdient het ten volle dat de gemeen te Leiden nu meer dan routinebe- langstelling voor haar accommoda- tiewensen heeft. Er kan niet eeuwig worden gezwaaid met het bordje „Het heeft onze aandacht". Betrek kelijk weinigen uit de Leidse sport- gemeenschap hebben zaterdag de moeite genomen LKV de Spartaan de hand te drukken voor het opnieuw behaalde kampioenschap. Onder hen was Joop Riethoven van de Swiftcombinatie, die op de hem eigen rondibortiitige wijze die kampice- toesprak. Hij bood (evenals de voorzitter van de Sportstichting en vertegenwoordiger van de Lei- dato) een geschenk onder couvert De oude en de nieuwe kampioen (en) bijeenSiem Stokkel wenst zijn clubgenoten (v.l.n.r. Mat Anmeze, Harrie Paalvast, Arie Swagers, Dirk van 't Riet, Fred Mwrijt, Theo Sanders en Herman Fïlippo) geluk met het kampioenschap. (Foto Jan Holvast) aan en stelde LKV de Spartaan ver der een beker in heit vooruitzicht om uit te reiken aan de man, die jaar lijks de beste prestatie verricht. Ook aanwezig was op deze receptie de wethouder van sportzaken, mevr. Den Haan. Eerder op de middag had voorzitter Hans Zirkzee alle leden van het kampioensteam een wandklok aangeboden. Voor de da mes van de gewichtheffers was er een sierglas. LKV de Spartaan, dat volgend sei zoen héél, héél misschien over een sponsor beschikt, kan nu welge moed beginnen aan de strijd voor de vierde landstitel. Tenminste.... als het mag meedoen. Het bondsbureau van de gewichtheffers heeft de Lei- denaars namelijk doen weten dat zij te laat voor de competitie 1972-1973 hebben ingeschreven. Maar LKV de Spartaan maakt zich daar niet al te vee1 zorgen over. Als puntje bij paal tje komt, zal het allemaal wel niet zo'n vaart lopen. AMSTERDAM De nationale roeikampioenschappen wer den zaterdagochtend op de Bosbaan besloten met de jinale van de achten tussen Asopos, Nereus en Aegir. De omstandigheden voor het realiseren van een toptijd waren zeer gunstig. Er was een zacht zuchtje wind, die van start naar finish blies, maar die het Bosbaanwater nauwelijks deed rimpelen. De 24 roeiers die aan de start lagen hadden met het varen van dit nummer hun laatste kans om in aanmerking te komen voor een reisje naar München. De Aegir-acht (met "beul" Rouwé op slag) verdiende zaterdag na een fascinerend gevecht met Nereus zijn uit zending naar de Olympische Spelen in München. De Gro ningers legden de 2000 meter af in 5.44.83. Nereus werd tweede op een lengte. Acht van hen, de in het paars ge stoken Asopos-roeiers, waren al bij voorbaat kansloos, omdat zij, als winnaars van de herkansing in de finale gekomen, nu eenmaal een fors aantal seconden langzamer gaan in de acht dan de twee kans hebbers, Nereus en Aegir. Vier van de acht Aegirroeiers zouden onder bepaalde omstandigheden eventueel nog in de vier met stuurman kun nen worden uitgevonden, maar voor de overige vier Groningers en de acht Nereïden was het alles of niets. Fascinerend Het werd een fascinerend gevecht. Van meet af namen Aegir en Ne reus duidelijk afstand op Asopos. Nereus startte werkelijk buiten gewoon snel en pakte in de eerste 500 meter enkele meters op de Gro ningers. Maar het licht draaide Ae gir gaf geen krimp, schoof steeds dichter naar de Amsterdamse ploeg toe en passeerde haar vlak voor de kilometerlijn. Nereus knokte terug wat het kon. Maar het tweede ge deelte van de baan maakte duide lijk dat Aegir de zege moeilijk nog Door Marcel Werner kon ontgaan, tenminste als Nereus met all zijn routine aan boord, niet een weergaloze eindsprint in petto had. Bij het ingaan van de laatste 500 meter had Aegir een lengte voor sprong bijeengeknokt. En daarmee was de strijd wel beslist. Want Henk Rouwé van Aegir, al jaren een der beste "slagen" in Nederland, geeft in 500 m. nooit van zijn leven een lengte voorsprong uit handen. En inderdaad won Aegir met nog steeds die lengte voorsprong op Nereus. Snel In de volgerskaravaan was het in middels duidelijk dat het allemaal erg snel moest zijn gegaan, zelfs in de oaurt van een baanrecord. Even later werd bekend dat Aegir inder daad een nieuw nationaal baanre cord gevestigd heeft met de gewel dige tijd van 5.44.83. De tijd van Nereus was 5.47.41. Asopos lag een straat achter op dit geweld en finishte nog net binnen de zes mi nuten (5.59.64). Voor Offens, Huisinga, Van der Vliet en Eggink was dit het tweede baanrecord, behaald op deze natio- Ajax overklast ook Kieviten LEIDEN Dit weekeinde bond het cricketteam van Ajax de Kie viten uit Wassenaar aan de zege kar. Ajax ging eerst fielden en door uitstekend bowlen van F. A. de Jongr en D. Eldering kregen de gas ten n.-et de kans zich te ointp'.jou.- en. De Kleivten waren all out voor 60. F. A. de Jongh 6 voor 27 en D. Eidermg 331. De Ajax-opening was slecht <8 voor 2). Gesteund door S. Wolters die een uur lang de bowlers afmat te voor maar 2 runs, sioeg D. Elde ring daarna de nodige runs bij el kaar (44, 3x4, 2x6). Ajax passeerde hei >taal der gasten voor het ver- lie "in 5 wickets Volgende week (6 augustus)HICC—Ajax in nale roeikampioenschappen. Dins dag j.l. vestigde dit viertal reeds een nieuw record in de vier met stuurman tijdens de voorwedstrij den. Slag Rouwé, wiens geblesseer de hand (hij had met de racefiets een salto gemaakt) nog steeds niet helemaal genezen was, vertelde dol blij dat deze acht zo geweldig hard gaat "omdat er zoveel power inzit. Meestal werden de achten, waarvan ik deel uitmaakte, bemand door niet zulke sterke roeiers. Maar nu zijn er ongelooflijke sterke beesten bij", zei hij, wijzend op Huisinga. Röell, één van de Aegir coaches, werd overal gefeliciteerd en kwam han den en tijd tekort om op academi sche wijze uit te leggen waarom de ze ploeg gewonnen had. Veth, de an dere coach van deze acht, zat zwij gend bij zijn mannen. Er schijnt tussen deze twee kapiteins een stil le machtsstrijd gaande te zijn, het geen ook bleek toen Jan Cottaar (met v linderas) de equipe voor München bekend maakte tijdens de persconferentie en zei dat het nog niet zeker was, wie als coach van de acht mee zou gaan. De Nereus-acht zat zwijgend rond een tafel met echtgenoten en vrien dinnen. Het bestellen van een ap pelgebak of een kop koffie verstoor de soms de stilte van de somber kijkende mannen, terwijl Aegir met bootsman Jo Heuvelman een krat bier naar binnen werkte en zich luidruchtig afvroeg of er voor de stuurman wel een dergelijk Olympisch trainingspakje 2 staan. Equipe ning: dubbel twee: Bruyn/Veene- mans (Nereus/Skadi), coach Soe- ters: twee met stuurman: Kieft/ Luttinkhudzen (Proteus/Eretes) coach: Haasse. vier met stuurman: Laga (Grothuis, Kroes, Van Wou denberg, Ter Haar en stuurman De Corver) coach: Van der Want; acht Aegir (Rouwé. Munneke, Mulder, Huisinga, Eggink, Van der Vliet, Tuinzing, Offens. en stuurman Stuff ken) coachnog niet bekend. Als reserves voor de equipe zijn verrassend, maar zeer terecht gewezen de Leidse Asopos-roeiers Maan en Van den Ende. Gezien het in het algemeen De Olympische roeiequipe werd P^i' van deze nationale kampioen- na ruim een uur vergaderen be- schappen mogen we de Olympische kend gemaakt door de nauwelijks Spelen met een voorzichtig optimis- boven de tafel uitkomende Jan me tegemoet zien. Als het trainings- Cottaar. Uitgezonden zijn: i kamp in St. Moritz effectief wordt Twee zonder stuurman: Luynen- benut behoren één of twee medail- burg/Stokvis (Nereus), coach Ko-I les tot de mogelijkheden. HOLLAND WEEK II MUIDEN (ANP) Flying-Dutchmancrack Guus Bierman, I L Herprecht, -2. Hoetmer. Hoofdprijs: Olympisch reserve, zag het gisteren in de Holland Week II niet Kann- meer. Met twee overwinningen was de gelegenheids combi natie Bierman/Nico de Jong voor de hoofdprijs bijna niet meer te verslaan, maar Bierman wilde deze zeilweek goed afronden. Bierman: „Elke keer als we wegdraaiden voor een windschif- ting, draaide de wind onmiddellijk terug. We wisten op het laatst niet meer waar we het zoeken moesten". Bierman werd achtste, zonder de hoofdprijs mis te lopen. Het heeft zeilers dit jaar niet mee gezeten. De eerste was er te veel wind en daarna volgden drie dagen met een zwakke, erg wispelturige wind. Het was vooral deze sterk schiftende wind, die enkele favorieten in verlegenheid bracht. Niet alleen Bierman, maar ook Con tender-specialist Dirk Jan Kann bracht het in de slotrace, na twee formidabele overwinningen, niet ver der dan een vierde phats. Bij Kann niet alleen de wind de schuldige. Kann hierover: "Ik heb nu al zovaak •nnen hier en in Holland Week I Uitslagen dat ik nu eens een ander zeil wilde testen en dat pakte helemaal ver- j Za: 1. Bol. 2. Bakker. Zo: 1. Van keerd uit". Ook Kann won de hoofd- I Eesteren, 2. Bol. Hoofdprijs: Bol. prijs met een enorme voorsprong. F.D.: 1. Bierman, 2. Klumpers. 1. Tamelijk constant zeilde Menno Klumpers, 2. Schipper. Hoofdprijs: Meijer in de Finnjollen. Zaterdag Bierman. versloeg Ballon enkele meters voor de Contender: 1. Kann, 2. Herpprecht. organisatoren finish Jan Krom, die de gehele race aan de leiding had gelegen. Meijer voegde aan een tweede plaats van vrijdag een derde plaats toe. In de laatste race vertrok Krom met grote snelheid. Meijer liet hem schieten, omdat deze wegens het niet zeilen van de eerste race, geen hoofdprijs kansen had. Meijer dekte Han van der Brink, die wel een concurrent was, en hield de Loosdrechtzeiler goed onder controle. Meyers (2) hoofdprijs was veilig. Finn: 1. Ballon, 2. Krom. 1. Krom, 2. Meijer. Hoofdprys: Meijer. F.J.: 1. Lankreyer, 2. Klaasse Bos. 1. Blickman, 2. Van Ravsteyn. Hoofd prijs: Van Ravesteijn. Pampus: 1. Labouchere, 2. Van Ga len. 1. Dercksen, 2. Prins. Hoofdprijs: Dercksen. Hornet: 1. Szamouski, 2. Zwynen. 1. Kuiper, 2. Jacobs. Hoofdprys: Kuiper. O.K.: 1. Stam, 2. .Dijksman. 1. Dijks man, 2. Stam. Hoofdprijs: Dijksman. Wassenaar en Scharn ook naar München (Van een onzer verslaggevers) KOPENHAGEN De laatste zwaarste krachtmeting voor i Olympische Spelen is voor de Neder landse kanovaarsters een slechte „ge nerale" geworden. Op het roerige Bagsvaerdermeer bij Kopenhagen kwam Mieke Jaapies met haar boot- genote Maria van der Holst-Blyle- vens in de K2 500 meter nog wel op een redelijke zesde plaats, maar in de éénpersoons verbijsterde Mieke al degenen die haar vrezen, doch niet eens de finale te bereiken. De Russische trainsters Seradina Informeerde meer opgelucht dan be zorgd naar haar gezondheid. Daar mankeert overigens niets aan. De meisjes zelf tillen ook niet zo zwaar aan de schrale resultaten van deze wedstrijden, waaraan 300 kanovaar ders uit twintig landen deelnamen. Mieke, nuchter als altijd: „Waarom Ik het niet haalde? Omdat die ande ren sneller gingen! En wat heb ik er trouwens over vier weken aa: ik nu zou hebben gewonnen?" Ze had er vroeg in de zondag: gen, toen ze haar halve finale moest varen, al rekêning mee gehouden dat ze de Russin Pmajewa niet zou kun nen verslaan. Want immers, deze Russin-met-mannekradht (36), vecht nog verbeten voor uitzending naar München. Maar het verraste Mieke wel on aangenaam dat ze de Zweedse Inge- Marie Svensson en de Tsjechische Vriedrichova na haar moeizame start uiet meer kon inhalen. Trainer Venhorst, nog immer opti mistisch: „Het is gewoon een pech dag. Mieke en Maria waren eigenlijk al doodmoe voor ze in de boot stap ten. door de training op het Veluwe- meer. En daar hebben ze alleen op uithoudingsvermogen getraind. De echte snelheidstraining begint pas volgende week op de Bosbaan". Waarbij hij niet zyn teleurstelling kan verbergen dat hij die training twee weken vóór de Olympische Spe len abrupt moet afbreken. Alleen chef-d'équipe Elly de Jong-Muller mag mee naar München voor de be geleiding. Venhorst: „Logisch dat er een vrouw meegaat, maai* ik hoop dat het NOC alsnog inziet dat je toch ook een beroepskracht niet thuis mag laten als er een redelijke kans is op een plak. Karei Muys (oud-bondscoach, nu in Westduitse dienst) zei over Mieke Jaapies: „Ze zal in München goed zijn, daar mag ik niet aan twijfelen. Maar er is toch iets mis met haar op het ogenblik. Hopelijk kamt het niet doordat ze heeft moeten over stappen op andere trainingssche ma's". Wat doelt op trainer Ven horst. Hij zette als enige van de drie trainers, die snel achter elkaar na Muys kwamen, onmiddellijk diens trainingsmethoden, voorschriften en verboden overboord tot tegenzin Mieke Jaapies. In München zal u er geen trainer meegaat, haar eigen zin kunnen doen. Matig bezochte receptie van landskampioenen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10