Twee Leidenaars maken corso Rijnsbnrg - Leiden Corso elk jaar weer reusacht ig karwei Sies op eigen verzoek gedood door minnares Schandelijke praktijken rond de schoolverlaters SOLDATEN LIETEN HUN ETEN STAAN Zes weken vakantie: al 400 verkeersdoden VRIJDAG 28 JULI 1972 RIJNSBURG Commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk opent vol gende week vrijdag om half vier in de kantine van "Flora" het Rijns- burgse corso. Dat er aan de organi satie veel werk verbonden is bleek gistermiddag toen corso-secretaris Niek Hemmes iets vertelde over de moeilijkheden om een sluitende ex ploitatie te krijgen. Vorig jaar was er een dikke f 100.000,- mee ge moeid, nog afgezien van wat een aantal particulieren, die met perso nenauto's meerijden, zelf heeft neer geteld. Toch meende hij, dat het de moeite waard blijft een corso te la ten rijden. Vorig jaar werd de expositie in de veilinghallen bezocht door ruim 10.000 belangstellenden. Ook dit jaar zal men de wagens weer van dichtbij kunnen bekijken, namelijk vrijdag 4 augustus van 's vijf tot 's avonds twaalf uc terdagmorgen 5 augustus van tien tot twaalf uur, waarna de uit 13 praalwagens en 21 versierde perso nenauto's bestaande bloemenstoet om één uur zal vertrekken naar Leiden na eerst een rondrit door Rijnsburg te hebben gemaakt. Om streeks half vier zal worden gedefi leerd voor de genodigden op het bordes van het Leidse stadhuis en na een rustpauze in de Doelenka zerne wordt om vijf uur begonnen aan het tweede deel van de route, die dit jaar niet leiden naar Rijns burg maar naar de Groenoordhal. Daar zullen de praalwagens het middelpunt vormen van een groots bloemenfeest. waarover we reeds uitvoerig schreven. Leiden wil de bloemetjes namelijk eens echt bui ten gaan zetten! De week. waarin het corso wordt gehouden, is ook voor Rijnsburg een feestweek met versierde en verlichte straten, allerlei evenementen en uitbundig feestvertoon. Georgani seerd door de Oranjevereniging. met als grote dag de donderdag, waarop ht ki/ndercorse, volksspelen en een damesvoetbalwedstrijd tus sen de elftallen uit Rijnsburg en de Duitse partnergemeente Hüttenthal wordt gehouden. Op corsodag is er 's avonds om half negen de tradi tionele taptoe voor het raadhuis, waaraan vele befaamde muziek korpsen meewerken. De Rijnsburgs bloemenmeisjes zullen de komende week ook weer in actie komen. Zij zullen onder meer namens de Commissie Onper soonlijke Reclame van de Vereni ging "De Nederlandse Bloemisterij" aan de bedlegerige chronische zie ken uit Rynsburg, Leiden en Oegst- geest fleurige boeketten overhandi gen. Zij zullen daartoe de zieken huizen en de particuliere verpleeg inrichtingen bezoeken. Tot slot nog dit: het grootste deel van de Rijnsburgse praalwagens zal 12 augustus geheel opnieuw opge tooid met verse bloemen, in Den Haag te zien zijn en bovendien kan men op diezelfde dag enige praal wagens bewonderen in het Katwijk- se corso "Flora's kleurenpracht aan zee". Naar het buitenland gaat men dit jaar niet. Volgend jaar komt de Duitse partner gemeente Hütten thal weer aan de beurt en boven dien is er een verzoek van het ge meentebestuur van Hamburg om in 1973 ter gelgenheid van de interna tionale tuinbouwtentoonstelling naar deze Duitse havenstad te ko- Er is echter nog niet in positieve zin op gereageerd, omdat het be stuur van de Stichting "Rijnsburg's Bloemencorso" eerst wil bekijken of het financieel en technisch moge lijk is op dat verzoek in te gaan, want vervoer van praalwagens en figuranten en muziekkorpsen schept nogal problemen en bovendien moet men kunnen beschikken over de nodige arrangeurs. RIJNSBURG/LEIDEN Het is ieder jaar weer een hele opgaaf aan het Rijnsburgse bloemencorso een nieuw en ander „gezicht" te geven. Ook voor het zesentwintigste kampte men met dat probleem. Maar wie 5 augustus in de middaguren in Rijnsburg, Oegstgeest of Leiden de immen se bloemenstoet zal zien voorbijrijden komt zeker tot de conclusie, dat het toch weer anders was dan voorgaande jaren. Modern en tegelijk speels van opzet wordt „Kom positie in kleur". Een boeiende, veelkleurige stoet van 1 3 praalwagens en 21 met bloemtoeven versierde personen auto's met daartussen zo'n 1 2 muziekkorpsen uit alle de len van het land afkomstig. De Stichting „Rijnsburg's Bloemencorso" heeft er maar liefst 24 moeten contrac teren, want het is voor de muzikanten met hun vaak lood zware instrumenten ondoenlijk de gehele route af te leg gen. Er wordt dus gewisseld. toen we vanmorgen in de veilinghal - len van de Rijnsburgse bloemenvei ling „Flora" en in een loods aan de Ri'jnsburgerweg de echte wagens zagen. Natuurlijk zonder bloemen. Het aanbrengen daarvan is een taak voor de arrangeurs met hun mede werkers (sters), die dat zullen doen onder het wakend oog van de bloem- sierkunstexpert bij uitstek, de Oegst- geestenaar Wifllem Buurman (66). Ontwerpers en bouwers van deze bloemtnstoet zijn Joop Visser (58) en Willem Ziegelaar (59) van het Leidse reclamebureau. Als bouwers werken ze nu al 11 jaar aan het corso mee en de laatste vier jaar zijn ze ook de gewaardeerde ont werpers. Joop Visser is de man. die zijn corso-gedachten op papier zet en Wil lem Ziegelaar werkt ze met veel fantasie uit. Zonder meer wordt het een leuke stoet. We hebben dat be- Door Cees Combee dit jaar al kunnen consta teren toen de twee kunstzinnige Lei denaars ons de mini-wagens toonden Koppelbazen streken geld voor sociale lasten op AMSTERDAM De politie van Amsterdam heeft drie koppelbazen aangehouden die vijftigduizend gulden aan premies voor sociale las ten zouden hebben verduisterd. De mannen, alle drie afkomstig uit de hoofdstad, boden onder de naam van een Amsterdams aanne mersbedrijf personeel aan bij be drijven in onder meer IJmui- den. HilversumBussum en Laren. Op hun briefpapier en kwitanties stond de naam en ook het num mer vermeld waaronder het aannemersbedrijf is ingeschre- bij het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid. De bedrijven die personeel had den geleend, kregen bij navraag of het bedrijf bekend was dan ook een bevestigend antwoord. Als het per soneel om geld kwam, betaalden zij ter plaatse uit en staken de prenves sociale lasten in him eigen zak. De knoeierij, waarmee ze in mei m dit Jaar zouden zijn begonnen, vam aan het licht bij routine controles van de loon technische dienst. Politie schiet op autodieven APELDOORN (ANP» Een wil de achtervolging over de Arnhemse- weg en rijksweg 50, waarbij de Arn hemse politie een aantal schoten loste, heeft gisteren geleid tot de aanhouding van twee Tsjechische autodieven 18 en 21 jaar, die ver moedelijk gedeserteerd zijn uit het vreemdelingenlegioen. Zij hadden in Arnhem een auto gestolen. De eige naar meldde dit bij de plaatselijke politie die het tweetal spoedig op het spoor kwam. Ter hoogte van het zweefvliegcen- trum Teci'cJt losten cl? a'chitenvofligien'dle politiemannen drie waarschuwings schoten, die de jongelui negeerden. Hierop werden twee gerichte scho ten afgevuurd waarvan er een de kofferdeksel van de auto raakte. De wagen joeg echter verder over de Armlhemi?eweg en eioeg op helt kruispunt met rijksweg 50 af in de ■ilichlting Deventer. In samenwerikdinig met de politiekorpsen van Apel doorn en Deventer konden de Jon gens spoedig tot stoppen worden ge dwongen. zijn in dlie gedachte versterkt men Moderne opbouw Eén ding is duidelijk geworden: Visser en Ziegelaar hebben gebroken met de klassieke corsowagens en heb ben een moderne opbouw gecreëerd, die past in het patroon van deze tijd. Veel lijnen, vlakken, vierkanten en kubussen. Geheel in overeenstem ming met het motto van het corso hebben de wagens alleen kleuren gekregen: lila, oranje, paars, zwart, amber, geel, blauw, rose en ga zo maar door. Zonder meer dus een eigentijdse bloemenstoet. die het zeker doen zal met op de bouwsels aangebracht al lerlei soorten bloemen in medewer kende en tegenkleuren. Zo'n vijf tot zesduizend per praalwagen. Geestelijk vader van „Kompositie in kleur" Joop Visser stond van morgen in een grote loods achter Rijnsburgerweg tegenover „Flora" voldaan te kijken hoe zijn trouwe medewerkers Fons Vink (decora tie). Fons Versluis (lasser). Piet Re- Riet Huttenleidster van K.W.J. UTRECHT (ANP) „Tal van werkgevers profiteren welbewust van de schroom van de onervaren jon geren die komen solliciteren. Ze brengen hen onvoldoende op de hoog te van het pakket van arbeids voorwaarden. In heel veel gevallen wordt geen schriftelijke arbeidsover eenkomst opgemaakt". Riet Hutten, landelijk vrijgesteld leidster van de K. W. J. (Katholieke Werkende Jongeren), zegt dit in het blad „Servio" van de katholieke Bond van Werknemers in de Agrarische, Voedings- en Genotmiddelenbedrij- ven. Volgens haar is er soms sprake van „schandelijke praktijken" van werkgevers die in advertenties gou den bergen beloven waar in de prak tijk niets van blijkt te kloppen. Driebanden- grens gaat omhoog AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond heeft op voorstel van de tech nische commissie en na overleg met de spelers besloten de grenzen van de ereklasse driebanden op te trekken omdat het spelpeil de laatste jaren enorm is gestegen. De degradatie- grens. die enkele jaren geleden op 0.700 werd gesteld, wordt nu 0.750 en in 1973 waarschijnlijk zelfs 0.800. De promotiegrens zal dan voor het komende seizoen 0.800 en voor het speel jaar 1973-1974 0.850 worden. Aan oneerlijke wervingsmethoden zou paal en perk moeten worden ge steld. Riet Hutten vraagt zich af. of er geen wettelijke maatregelen tegen zijn te nemen. Het bedrijfsleven zou ook zelf gedragsregels kunnen op stellen. Een speciale commissie zou dan moeten worden belast met 't be handelen van klachten over ad ver- tentiebeloften die niet met de wer kelijkheid overeenstemmen. De jongeren moeten in ieder ge val zwart op wit hun rechten en plichten vragen. Maar, aldus Riet Hutten, het probleem is dat ze niet weten wat ze moeten vragen om dat ze onvoldoende zijn voorbereid. De KWJ-ster vindt dat Ti ernstige tekortkoming van het onderwijs. Aanvankelijk koesterde de KWJ de hoop, dat het participatieonderwijs veel van deze moeilijkheden zou op lossen, aangezien de jongeren bij dit Holland Week 2 IJMUIDEN Op de eerste dag van de internationale Holland Week 2 op het IJsselmeer voor Mui den is er niet gezeild. Een zware noordwester, soms aanwakkerend 'tot windkracht 7, dwong de wed strijdleiding alle races te annuleren. De 160 deelnemers, een aantal dat beduidend beneden dat van vorig jaar ligt, zullen pas vandaag de eers te wedstrijd zeilen en de leiding hoopt dan tevens de verloren race in te ha len. Lukt dit door te zwakke wind niet dan zal op zaterdag getracht worden in iedere klassen twee wed strijden te varen. systeem al tijdens hun schoolperio de ervaring kunnen opdoen in de bedrijfspraktijk. Maai*, aldus Riet Hutten, op een van de eerste stadia naar dit participatie-onderwijs de invoering van de gedeeltelijke leerplicht voor 15- en 16-jarigen, hebben veel werkgevers gereageerd met het weren van deze groep jon geren uit hun bedrijf. Volgens haar zou de overheid dan ook een manier moeten vinden om de werkgevers te verplichten, een be paald aantal 15- en 16-jarigen in dienst te nemen. Als het bedrijfsleven medewerking blijft weigeren, zullen de werkende jongeren acties gaan voeren. Joop Visser en Willem Zie gelaar met hun medewer kers bezig met de opbouw van de langste wanen van het Rijnsburgse bloemen corso. Deze wagen heeft een lengte van 15 meter en is voorzien van ziveefwie len om het manoewvreren in de Leidse. binnenstad te vergemakkelijken (Foto Jan Holvast) mund, Piet Oudshoorn en Roland Visser de laatste hand legden aan de grootste en langste praalwagen van het corso. Deze is er op het laatste moment nog bijgekomen en zal opgesierd worden met produkten van Westlandse bodem. Een wagen van die lengte 15 meter heeft er nog nooit tijdens een optocht in Leiden gereden. Niet tijdens het cor so en niet in een 3 October-optocht. Dankzij de onder deze wagen gemon teerde zweefwielen zal het manoeu vreren geen problemen opleveren in de vaak nauwe straten van Leidens binnenstad. Van de Steenschuur Visser lachend: „Wanneer het aan ons ligt kan het corso zaterdag al van Rijnsbnrg naar Leiden rijden. We zijn nagenoeg klaar. Erg vroeg dit jaar. Dat komt omdat je steed's meer kijk op de zaken krijgt en doordat we nu ook tijdig over ruimte voor de opbouw konden beschikken, 't Komt goed uit, want we hebben nog veel werk. Eerst de Leidato en daarna de opbouw van de wagens voor de 3 Octoberoptocht". Eén wagen draagt een boom. Joop Visser: „Die heb ik aan de Steen- schuur gehaald. Tijdens een storm was het gevaarte omgewaaid. Ik reed er langs en dacht toen: die kan ik wel gebruiken voor een corsowagen. Direct ben ik naar de gemeente ge stapt en daarvan kreeg ik toestem ming de boom weg te halen. We heb ben hem ontdaan van grote en klei ne takken en, zoals je ziet, is de stam uitermate geschikt om mede te dienen voor opbouw van een wagen". UTRECHT (ANP) De 950 dienstplichtige militairen van de le gerplaats „De Wittenberg" te Gar deren hebben gisteravond hun avond maaltijd laten staan. Dat gebeurde volgens de Vereniging Van Dienst plichtige militairen uit protest tegen de verhoogde inhouding ad f 5 op de wedde voor huisvestiging en voeding. Het VVDM-hoofdbestuur zal zich over deze maatregel bij de Tweede Kamer gaan beklagen. De WDM sluit de mogelijkheid niet uit dat de komende dagen ook in andere ka zernes soortgelijke acties als in Gar deren zullen worden gehouden. dei en „het nodige geharrewar" voor- afgrgaun. Zo had kaaernecom .n- dant, kolonel Thorn-Leason, die van de actie had gehoord, woensdag avond de VVDM-af delingsbestuur ders WJ zich geroepen. Hij verbood hun actief aan de actie deel te ne men, a'dus de VVDM-bestuurder. Gistermiddag kwam de kolonel naar de eetzaal, waarvoor *-a 250 dienstplichtigen zich hadden "3. meld. De kolonel en later een ma joor, ''ioegen de soldaten, die luid ruchtig met briefjes van f5 zwa den, tevergeefs weg te gaan. Het grootste gedeelte van hen verbas toen enkele sergeanten verscxi men, die van de nog achtergeblevenen de namen opschreven. Geheime liefde kreeg tragisch slot ROTTERDAM In de werk plaats beneden zijn wapenhandel aan de Polder laan in Rotterdam- Zuid- stierf de 41-jarige E. Sies aan een kogel gelost met pistool uit zijn eigen wapenarsenaal. Hij werd afgevuurd door zijn 22-jarige ge liefde Jamny T. die met deze Lief desdaad een einde wilde maken aan de jarenlange intieme verhouding die tussen die twee bestond. Onmiddellijk nadat ze de wapen handelaar een pistool kogel door het hoofd had gejaagd verklaarde zi1 dat ze het op verzoek van de man zelf gedaan had. Het tweetal had besloten een eind aan hun leven te maken, nadat de vrouw van Sies eind vorige week had ontdekt dat haar man met Janny al jarenlang een verhouding had. Nadat zij het schot op de man had afgevuurd, durfde zij zichzelf niet te doden. Ze belde een familie lid op en vertelde dat ze "iets doms' had gedaan. Dat familielid waar schuwde de politie, die de overleden wapenhandelaar in de werkplaat; aantrof. Woensdag hadden beiden al een zelfmoordpoging met gas ge probeerd. En toen die mislukte had den ze afgesproken donderdag met kogels een eind aan hun leven te zullen maken. Kort daarvoor had den ze beiden enkele slaaptabletten geslikt. Op het politiebureau heeft <i vrouw in de loop van de middag recherche het verhaal verbeid. Vol gens omwonenden was de echtgeno te van Sies er eind vorige week ach tergekomen dat haar man omging met Janny. Met haar twee kinde ren verliet zij maandag ha- woning en zou een advocaat raad plegen om echtscheiding aan te vra gen. Zij ging toen naar familie bui ben Rotterdam. Gistermiddag hoorde zij dat haar man dood was. De wapenhandel van Sies was vanaf maandag al ge sloten. Voor de etalage met dolken en pistolen was het hekwerk neer gelaten. Sies handelde vooral met het buitenland. Toen de plitie gistermiddag de wapenhandel binnenstapte troffen zij een apathische Janny aan bij het lichaam van de wapenhande laar. "Wat zich hier heeft afgespeeld ls een verschrikkelijk drama" oor deelde officier van Justitie mr. W. D. Meeter die het onderzoek van na bij volgde. De wapenhandelaar Sies wordt na de schietpartij in zijn werkplaats onder grate belangstelling per ambulance weg- DEN HAAG Vierhonderd Nederlanders zijn de laatste zes weken opgewekt op vakantie gegaan, maar niet levend thuis gekomen. Dat heeft Veilig Verkeer Nederland becijferd. Van die vierhonderd ongelukkigen kwamen er 113 om in een auto. En van die 113 waren er 62 jonger dan dertig jaar. Veilig Verkeer trekt de conclusie, dat de verkeersbrokken opvallend veel door jongere, vaak onervaren rijders worden gemaakt. Ze rijden vaak te snel, halen te vlug in, misrekenen zich bij het invoegen en ze missen het juiste gevoel voor af standhouden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7