"Wiegel zet gevoerde beleid op de tocht" RABISCHE RBEIDERS EVAARLIJKE OERSTEEN CONOMIE iRAELIERS Mantel van Ungaro echt meesterstukje Mr. Aantjes (ARP): elikopter haalt •manning van strand schip )AG 28 JULI 1972 eds meer gastarbeiders komen uit Jordanië naar Westbank -tyzALEM Nu het zomer- is begonnen, kunnen Arabie- de Arabische landen hun fa- en in Israël en de bezette bezoeken. Het vorig jaar i in dc periode tussen 1 15 oktober 100.000 Arabische rs via de Allenbybrug Israël Nu al zijn meer dan 50.000 rs de brug gepasseerd, en it wordt dat het totaal aan- lekers dit jaar 150.000 zal be gun Defensie Dajan heeft ioorsohemeren dat wellicht ngeinenten voor fanniliebe- ook buiten het zomerseizoen •den gehandhaafd. Da jan er geen bezwaar tegen dat deze bezoekers gedu rende hun verblijf van drie maanden in Israël "zwart", dat wil zeggen zonder werkvergunning een baan aannemen op de Westelijke Jordaan- oever of in tie Gazastrook, zonder dat dit overigens zou betekenen dat ze in de bezette gebieden zouden mo gen blijven wonen. Een groot deel van de bezoekers zijn vluchtelingen die bij de zesdaag se oorlog in 1967 naar Jordanië zijn gevlucht. Van deze naai- schatting 200.000 vluchtelingen heeft Israël er ongeveer 30.000 toegestaan naar hun huizen in de bezette gebieden terug te keren. De anderen kunnen in de zomer voor de tijd van drie maan den hun familie bezoeken. T oestemmrng Enige tijd geleden hebben Arabi sche werkgevers op de Westoever in de agrarische sector aan de minis- tea* van Landbouw toestemming ge vraagd gastarbeiders uit Jordanië te mogen laten werken. Doordat on- Stijlvolle collectie Nelissen (Castillo) Een Arabier op de bezette westelijke oever van de Jordaan. geveer 50.000 Arabieren uit de bezet te gebieden in Israël werkzaam zijn. hoofdzakelijk in de bouw en de landbouw, is er zowel op de West oever als in de Gazastrook een ar beidstekort ontstaan. Een ieder die maar even kan. zoekt werk in Is raël, aangezien daar de lonen veel hoger zijn. Deze gang van zaken past mi de po litiek van economische integratie van Arabieren in de bezette gebie den in de Israëlische economie, zoals Mosje Da jam die voorstaat. "Wij moeten omstandigheden scheppen waarbij de Arabieren in de bezette gebieden een zo groot be lang hebben bij Israël dat zij van hun idee Israël van de kaart te wil len vegen in hun eigen belang af stand zullen doen", zegt Dajan. "Bo vendien zullen de Palestijnse Ara bieren bij betere economische con dities die wij ze bieden alle belang stelling voor het Palestijnse verzet verliezen, omdat ze dan zelf wat te verliezen hebben", meent hij. Het arbeidstekort in de bezette ge- j bieden zal mogelijk in de toekomst, orden opgevangen door arbeiders uiit Jordanië, blijkens de woorden Dajan. Daardoor vindt er een CiWaardige verschuiving west- rts plaatsarbeiders die oor spronkelijk op de Westoever werkten zijn naar het westen getrokken en in hun plaats komen nu arbeiders die uit Jordanië westwaarts trek ken. De lonen in Israël liggen aan zienlijk hoger dan in de bezette ge bieden, terwijl daar de lonen weer hoger zijn dan in Jordanië. van de Israëlische economie in stand houdt. Met bezorgdheid hebben de Is raëlische leiders geconstateerd dat de immigratie uit de Westerse lan den het laatste jaar is teruggelopen, hetgeen gezien de lagere lonen het politiek nogal onvrije klimaat niet zo verwonderlijk is. Een ander heeft de consequentie dat de Russische regering voor een groot deel aan de touwtjes van Israëls nomiie kan trekken door de emigra tiekraan open of dicht te draaien. Alhoewel er nog geen sprake van een crisis in de huizenbouw 1; laatste twee maanden de bouw in de vrije sector wat teruggelopen, wat behalve aan interne factoren ook gedeeltelijk geweten wordt aan bloedbad in Lod. Dit heeft een ling in het toerisme met tussen de 10 en 15 procent tot gevolg gehad. Onder de bezoekers bevindt zioh 'n betrekkelijk groot aantal Ameri kaanse toeristen die mogelijke ko pers van appartementen in Israël zijn. Een en ander toont aan hoe subtiel en wankel de Israëlische eco- Le in elkaar zit, iets dat door de Arabische arbeid alleen nog maar ingewikkelder is geworden. KAPELLE (ANP) - Een de vliegbasis Valken- eft gistermiddag drie opva- van de Engelse kustvaarder :200 ton) van boord ge- veilig op het strand bij e aan land gezet. De l ust- was enkele uren daarvoor op ilbank, 1,5 mijl ten noord- Westkapelle, aan de lopen. litein van de „Action" irac anding enkele midden voets- moest per brancard, 'an de helikopter wor sen. Hij is in het ziekenhuis :ingen opgenomen. De overi- bemanningsleden zijn onder - tin een Vlissings hotel, irzaak van de sr,randing is :end. Mogelijk zijn de ma- uitgevallen waarna het door de harde wind snel afdreef naar de kust van Walcheren. De benarde positie van de „Ac tion", die geen radio aan boord heeft, werd het eerst opgemerkt door de Nederlandse kustvaarder Kitty wa ke, die Scheveningen-radio alar meerde. De inmiddels toegeschoten sleep boten konden de „Action" wegens de grote ondiepte niet bereiken. Toen de drie bemanningsleden eenmaal door de marine-helikopter van boord waren gehaald, wisten twee runners van het sleepbedrijf Dijkhuizen uit Vlissingen met een vlet het schip te bereiken. Zij brachten een lijn over waarna de Temi 2 de kustvaar der op sleeptouw nam naar de ha ven van Vlissingen. De Action was met een lading stukgoederen op weg van Antwerpen naar de thuishaven Rochester. Schaduwzijde De factor van Arabische arbeid in de Israëlische economie heeft overi gens ook haa-r schaduwzijden: de Arabieren verrichten meest onge schoolde arbeid, of arbeid die door de Israëliërs als van minder alloi wordt afgestoten. Bij sche crisis zijn zij dus het kwetsbaar en zullen als eerste wea*kloos warden. De sociale en poli tieke gevolgen die zo een ontwikke ling voor de bezette gebieden zou hebben, zijn niet te overzien. De toestand is des te precairder omdat de huizenbouw, waarin vrijwel alleen Arabische arbeiders werkzaam zijn. één van de sleutelsectoren de Israëlische economie. Al twee keer is het gebeurd, in 1955 en 1965, dat stagnatie huizenbouw het begin is geweest van een ernstige economische crisis, daar zo een stagnatie hele economie doorwerkt. De hui zenbouw is voor het grootste deel afhankelijk van nieuwe immigran ten. Op het ogenblik wil dat zeggen dat de immigratie van Russische Jo den voor een groot deel die hausse Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen aan den IJssel: J. C. Schuurman te Putten. Aangenomen naar Bolsward: L. A. Nell te Steggerda; naar Kerkdriel: E. H. Wolbers, kandidaat te Ermelo. GEREF. KERKEN (Vrügem.) GEREF. GEMEENTEN PARIJS Je hoeft geen Fransman te zijn om mode te kunnen maken. Dat bewees donderdag de 29-jarige Robert Nellissen uit Maastricht, die met een kleine, maar bijzonder goe de collectie voor het huis Castillo de Farijse wintermodeweek besloot. Sinds een paar weken is Robert ar tistiek-directeur van het elegante modehuis Castillo, schuin tegenover het paleis van president Pompidou. Robert Nelissen verraste de inter nationale modepers met een uiterst vrouwelijke collectie van verfijnde kleren. Hij had beeldige jurkjes van witte wollen crêpe gemaakt met rok ken vol bolstaande plooien die daar door op de parten van sinaasappels leken. Weer eens een heel nieuw en fris idee in Parijs. Robert waagde zich niet aan hip pe jonge- meisjeskleding, maar hield zijn creaties toch in een jeugdige chique stijl. Zijn meest gewaagde combinatie was een auberginekleurige pantalon, waarbij een roze tuniekjas je en een oranje mantel werden ge dragen. Applaus kregen zijn tot liets boven de knie vallende luchtige pas- telkleurige charlestonjurkjes met lan ge poffende mouwen. Maar verrewg het mooist waren zijn double face- mantels, die hij met doorgestikte na den had gegarneerd. Ungaro MaaT de beste mantels van Pa rijs worden nog steeds door Ungaro gemaakt. De pastelkleurige en zwart wit geruite mohair mantels met gro te kragen en raglan-mouwen waren net als zijn korte autojasjes met gro te opgestikte zakken door hun con sequente matematische lijn meester werkjes van de haute couture. Ungaro's kleuren zijn er voor de winter wat zachter, en zijn stoffen wat soepeler op geworden. Hij liet aanzienlijk minder broekpakken dan vorige seizoenen 6howen. Naast en kele met toppers gecombineerde wij de pantalons waren met laarzen ge combineerde overhemd jurkjes van roze angora of gebloemde wollen voi le duidelijk in de meerderheid. De avondjurken, diie Ungaro voor de komende winter liet zien, wa ren net zo eenvoudig en sportief als z'n hele collectie. Het waren gewone lange overhemd jurken van witte en zwarte zijden crêpe. Laroche Echt nieuws had Laroche alleen voor mannen, voor wie hij voor de komende winter een hele collectie comfortabele persey kostuums met kraagloze v-halsjasjes lanceerde. Het waren voor het merendeel bruine, lavendelblauwe en varengroe ne pakken, waarbij open overhem den en zijden sjaals in dezelfde kleur werden gedragen. Uit de collectie van Paco Rabawne is deze gele jersey jas met rode en groene pelfran-bontstukjes voorzien van een VelCro- sluiting. Roklengte: op of iets boven de knie. Kleuren: abrikoos, beige, ko renbloemblauw, gifgroen, fuoh- siaroze, zonnebloemgeel, cognac, violet, wit en zwart. Stoffen: flannel, mohair, cashmere, tweed. 9 Dessins: meest effen stof fen maar ook blokruiten, Prince de Galles en voor jurken kleuri ge art-deco prince. Jurken: geplooide overhemd jurken en prinsesjaponnen, com binaties: rok en blouse, trui en pantalon in combinatie met kort wijde Jasjes belangrijker dan ooit. Pakjes: plooirokken en rechte jasjes met ceintuurtjes, gecom bineerd met coltruien en blou- <1 Broekpakken: wijde ma- trozenpantalons met brede taille band in combinatie met korte wijde jasjes. Mantels: wijde mantels met grote kragen, opgestikte zakken en door smalle ceintuurtjes ge accentueerde tailles. Cocktailkledingoverhemd jurkjes met wijde cirkelrokken van pastelkleurig satijn of mousseline. Avondkleding terugkeer van de straplessjaponnen en klassie ke avondjurken met lange mou wen en met ruches afgezet v- halsdecolleté. Kleurige korte wijde jasjes nemen de plaats van de lange avondmantels in. Schoenen: terugkeer van de korte, laarztn en van de ve terschoenen met twee centimeter dikke plateauzolen. Maar Cha nel, Givenchy en Nina Ricci blijven bij de gewone klassieke pumps met smallere hakken en spitsere neuzen. Kousen: beige. Make up: natuurlijker door het gebruik van aardbeirode en zacht oranje lipsticks en wat meer rouge. DEN HAAG Mr. Willem Aantjes, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de anti-revolutionaire partij is tegen "nu alsnog een poging wagen de breuk met DS'70 te lijmen". Hij vindt dat zo'n herstelpoging geen enkele zin heeft en alleen maar "verwarring en tijdverlies" kan opleveren. Toch blijft hij bereid de pogingen daartoe van an deren te beschouwen als „eerlijk trachten om de zaak te redden". Met de gisteren door zijn VVD-col- lega Wiegel aan formateur Biesheu vel geschreven brief in de hand voegde hij daar gisteravond laat in de fractiekamer van de ARP in het Tweede Kamer-gebouw echter wel veelbetekend aan toe ten aanzien van dc bedoelingen van de VVD „enige moeite te hebben om de eer ste sporen van twijfel te bedwin gen". Formule ringen Die moeite komt voort, uit de for muleringen, die Wiegel heeft geko zen en waarmee hij zich, volgens Aatnijjes, duidelijk verwledrit van een eerder deze week in een geza menlijk overleg van de vier fractie voorzitters met Biesheuvel ingeno men standpunt. Waarmee de libe raal zich bovendien in de ogen van Aantjes tracht los te maken van het beleid, waarover het kabinet- Biesheuvel het vóór de DS'70-be- windslieden er uit stapten al eens was geworden. „Wiegel zet de deur op een kier om allerlei zaken weer ter discussie te stellen waarover al overeenstem ming was bereikt", constateert Aan- Door Kees de Bruyn tjes en hüj voegt er meteen aam toe, dat de ARP-fractie op dat punt niet thuis zal geven. „Als Wiegel zijn zin zou krijgen, zou het hele gevoerde beleid op de tocht komen te staaai. Ik denk niet, dat er bij de Anti- Revolutionairen veel zin bestaat mee te werken aam een algehele be- leidsherzienitng". Waaraan hij dam snel toevoegt „Maar zover zal het wel niet komen". Lijmen CHU-fractievoorzitter Tilanus heeft namelijk ook in een brief aan for mateur Biesheuvel toegelicht, waar om zijn fractie zo geporteerd is voor lijmen. Maar wie de brieven van Tilanus en Wiegel naast elkaar legt, constaJteent zeer grote verechdl- len. De liberaal stelt opnieuw dat hij de extra gevonden 70 miljoen gulden (een voordeeltje, dat minis ter Nelissen van Financiën schijnt te hebben gevonden onder het hoofdstuk „Aanmunting" red.) zeer belangrijk vindt en dat hij voor de verdeling ervan „volledig open" staat. Tilamus spreekt in zijn brief slechts van een „beperkte betekenis", al zou volgens hem dit geld bij een poging tot herstel wel benut kunnen wor den" voor verzachting van de diver se knelpunten". Belangrijker is echter het verschil met betrekking tot het gevoerde be leid. Letterlijk schrijft Tilanus „Ik ga er van uit, dat een herstel-po ging moet plaats Vinden binnen het kader van de overeenstemming, die in het kabinet bestond op het mo ment van uittreden van de be windslieden van DS'70, de heren Drees en De Brauw. Daarbij zullen alle nog bestaande geschilpunten moeten worden opge ruimd en vanzelfsprekend optimale voorwaarden voor het overleg met het bedrijfsleven voor een sociaal contract worden nagestreefd, over eenkomstig het tot nu toe gevoerde en voorgenomen beleid." Overeenstemming Wiegel daarentegen tekent aan, dat „er over het loon- en prijsbeleid overeenstemming dient te worden bereikt". Waar Tilanus dus op de lijn van het kabinet-Biesheuvel, zeg maar op de lijn-Boersma zit, schijnt Wiegel die opeens te willen verlaten. En daar past mr. Willem Aantjes voor. Want de ene breuk lijmen en een andere maken is zijn stijl niet: „Een restaturatiepoging is geen Boersma, Boertien of Biesheu vel waard!" Heeft hij dus zoveel bezwaren tegen de inhoud van de brief van Wiegel, dat hij bij een lijm-poging, op basis daarvan ondernomen, de medewer king van de AR-friactie cup zijn zachtst gezegd twijfelachtig acht, Tilanus' epistel doet hem geen pijn. Hij houdt vol een poging tot herstel „niet zinvol" te vinden, maar er kent, dat Tilanus in ieder geval „een verstandige en loyale brief" heeft geschreven. Ook al begrijpt hij wielt, hoe diezelfde Tilanus eersib vrijdag aan de koningin kon advi seren dat Biesheuvel naar een vier-partijenkabinet moest streven, en maandagmorgen, tijdens het eer ste beraad van de fractievoorzitters van KVP, ARP, CHU en VVD met formateur Biesheuvel op die vraag of nog naar herstel van de breuk gestreefd moest worden, akkoord ging met het' eenstemmig „Nee, dat heeft geen zin" om de volgende dag ineens om te zwaaien. Op basis van een formeel advies van DS'70-frac- tievoorzitter Berger, dat de heren die maandagmorgen ook al bekend was omdat helt hun door Biesheuvel was voorgelezen. Vier partijen Ziet mr. Aantjes, als een eventuele lijmpoging niet slaagt of als de for mateur zo'n poging niet wil onder nemen, op dit moment de weg naar een vier-partijenkabinet toch nog „Het is er door dit alles beslist niet gemakkelijke op geiworden. .Als het mij gevraagd wordt zal ik „ja" zeggen wanneer tenminste de heer Wiegel ook „ja" zegt. Maar ik denk dat er dan toch eerst nog wel wat woordjes gesproken zullen moeten worden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13