'Auto-inbraken kwamen net als mooie weer later" DEVIEZEN lOl Krediet voor verbetering van 56 huizen BALLY Het portier staat vaak al open Zaak uitgesteld met t oog op gevolgen straf Commissie Warenwet Voorstel van B en W: voorlopig f 903.000 PONDERDAG 27 JULI 1972 LEIDEN LEIDEN „Er kwam een Duitser langs, dinsdagmorgen. Hij was een hotelkamer aan het zoeken. Had zijn auto ergens neergezet en toen hij terugkwam was de linnen kap ervan opengesneden- Al zijn lijfgoederen waren gestolen. Een hele koffer weg". Dat vertelt de recherche van Noord- wijk' Een ander geluid komt uit Katwijk: „Er is een schrik barende hoeveelheid onafgesloten auto's. Als iemand dan later iets vermist, laat hij het er maar bij zitten en geeft het Jniet aan bij de politie". Cijfers van aangiften van inbraken olin auto's in de afgelopen zes maanden van dit jaar (dus tot ïen met juni): Leiden 73; Noordwijk ongeveer 30; Kat wijk ongeveer 20 met een top in de maand juni van elf gevallen; Sassenheim 4; Alphen aan den Rijn geen. Alphen is heel wat rustiger dan Amsterdam wat dit betreft, 'n Amsterdam is het aantal aangiften van inbraken in auto's er nacht ongeveer 40. Het enige wat in Alphen dit jaar ge- eurde was dat bij twee auto's de wielen er onderuit werden gehaald. Toch kan men Amsterdam geen criminele stad noe- —anen. Een Amsterdamse politic-woordvoerder„Overal waar veel mensen bij elkaar komen, stijgt de criminaliteit. Het is een jaarlijks terugkerend verschijnsel in het toeristenseizoen." Met mooi weer komen tegelijk K>k de auto-inbraken. Dit jaar is het nooie weer pas later gekomen, laarom is het aantal inbraken ook gander dan vorig jaar. In totaal Rebben we vorig jaar 70 aangiften •^gehad van inbraken in auto's. Dit «nlaar tot en met juni, 30. Op dit mo- yieni met mooi weer is het gemiddeld één per dag. In Juli en I jugustus is het drukker. De diefstal- s Door o Tony Kresouw caFoto Holvast en zijn over het hele zeedorp". lcj. Dat is ook de ervaring van de re cherche in Katwijk: "Maar in Kat- 13 v ijk is er af en toe een uitspatting. Ms Noordwijk een golf krijgt heeft ^dan kunnen we erop rekenen dat at wijk er ook een krijgt. Of als om gekeerd Scheveningen er een paar te pelijk heeft, dan krijgen wij ze ook. Somt 2Jo'n golf dan zetten we extra yi^ntrole in. We vermoeden dat het I^en groep Jongelui is die per auto jnjran plaats tot plaats 'trekt". Onderzoek -! Dat er heel wat auto's met waar- Ilevolle inhoud open staan (en dus liefstal uitlokken) bewijst een onder- Pojoetk van de recherche van Noord- tfrtjk. In het kader van "crime-pre- Ijtfention" hield zij een controle bij aj^SO auto's. Daarvan bleken 64 Huto's open te zijn (dat is 9,4%). t paarvan waren er 20 met goederen lr#n 44 zonder goederen. De gelegen- erMd schept dus vaak de dief. Ook hfle Amsterdamse politie wijst hierop. 'Als Je ziet hoeveel lui de moeite niet nemen hun auto af te sluiten en hoeveel er zijn die kostbaarheden him wagen laten slingeren dan kun je gerust stellen dat ze diefstal len of inbraken in hun auto's uitlok ken". In Amsterdam is een bureau voorkoming misdrijven dat de men sen erop wijst hun auto's steeds af te sluiten en kostbare zaken mee te nemen. De Leidse recherche: „Wij kun nen voor zulke eigenlijk kleine ge vallen geen extra man inzetten. De zichtbare aanwezigheid van politie moet voorkomen dat er strafbare feiten gepleegd worden. De parjkeer- controleurs zijn ook niet voor deze zaken opgeleid". De spullen die gestolen worden zijn autoradio's, gereedschap, gedestil leerd, koffers, colbertjasjes, en al les wat maar in een auto ligt. En vaak is daarbij belangrijk; zichtbaar van buiten. Dan wordt een tocht- raampje opengebroken of een por- tierslot geforceerd en het is ge beurd. Bij twee van de vier auto-inbra ken in Sassenheim heeft de gelegen heid de inbraak veroorzaakt: "De auto stond op een parkeerplaats, een open parkeerplaats en de eigenaar was een dagje op de Kaag. In het andere geval stond de auto omdat hij defect was op een parkeerter rein" Toch betekenen vier gevallen van diefstal uit auto's voor de Sas- senheimse recherche een lichte stij ging omdat vroeger helemaal geen sprak was van inbraak uit auto's. Hoe is de situatie in Leiden? Een politiewoordvoerder: "Omdat niet alle inbraken die werkelijk ge pleegd worden ook werkelijk worden aangegeven kunnen we geen juist ADVERTENTIE Schoenen het kenmerk, vcun kovecCiteit Don.kersice.tt 7.1 Wachtmeester trok agent haren uit hoofd DEN HAAG Een 23-jarige wachtmeester van de rijkspolitie stond gisteren voor de Haagse rechtbank terecht. De man had op 6 mei op de Sandtlaan in Leiden zo slingerend gereden, dat hij met zijn •auto eerst tegen een schutting, en vervolgens tegen enkele hekjes te rechtkwam. gen enkele hekjes terechtkwam. Toen de politie ter plaatse verscheen om hem in te rekenen, verzette de wachtmeester zich zo heftig, dat hij een politieman de haren uit het hoofd trok. Voor de Haagse rechter ontkende verdachte dat hij onder invloed van drank verkeerde. Wel gaf hij toe de genoemde aanrijdingen te hebben veroorzaakt. Van zijn verzet bij de arrestatie zei hij zich niets te her inneren. krijgen, maar de 73 gevallen dit jaar zijn hoofdzakelijk ge beurd op parkeerplaatsen. Bijvoor beeld op de Apothekersdijk en in de Pieterskerkbuurt. Het is altijd dom geen aangifte te doen, omdat het ons een hint kan geven. De laatste maan den is het aantal inbraken iets toe genomen, maar dat zou weer iets moeten afnemen omdat die jeugd bende die wel eens bij een auto in brak, is opgepakt. De tijd is nog te kort om dat te overzien". Wordt er nog wel eens iets terug gevonden van de buit? "Soms wel. Meestal bij het aanhouden van de dader komen allerlei spullen naar bo ven die eerder gestolen zijn. Iemand wordt bijna nooit gepakt na zijn eer ste keer maar meestal pas na een paar inbraakjes". Autodiefstal Iets anders is het stelen van auto's. De aangiften van 1972 tot nu toe zijn: Leiden 91, 15 nog niet op gespoord: Noordwijjk 20, twee nog niet terug: Katwijk 2 nog niet terug: Sassenheim 2, beide al terug. Al phen 1 nog niet terug. Onderlinge vergelijkingen van de gemeenten is moeilijk omdat de grens tussen diefstal en joy-riding niet te trekken is. De Leidse re cherche: "Het meeste is joy-riding. Dat betekent dat we de auto ergens terugvinden soms zwaar bescha digd. Zoals in het geval van die jeugdbende uit Leiden die twee auto's het water in heeft gereden". Joy-riding komt alleen voor in de grote gemeenten, tenminste met auto's. Alphein, Sassenheim en Kat wijk hebben wel last van Joy-riding met bromfietsen. "Het is op dit mo ment rustig", zegt de Katwijkse re cherche. Een ander geluid komt uit Noordwijk: "We missen nog steeds twee splinternieuwe Mercedessen waarvan we vermoeden dat die voor de handel zijn gestolen. Voor het overige zijn het per week zo'n stuk of drie auto's die verdwijnen, waar van de meeste wel terug komen. Vaak wel zwaar beschadigd". In Leiden zijn de maand-cijfers van auto-diefstal: maart 24; april 12; mei 15 en juni 6. De recherche van Lei den vermoedt dat de daling in juni komt door het oprollen van de jeugd de buurt. Na een tijdje is het dan rustig. We vermoeden dat het kwestie is van verveling. Het is makkelijk even met een spijker s een paar auto's te lopen en zo een flinke kras te mafcen. We heb ben twee maal een geval gehad dat een auto de vier wielen eraf ren gehaald De eigenaar die morgens wilde wegrijden vond zijn auto op sinaasappelkistjes ge zet". Vernielingen Een apart hoofdstuk vernielingen. Alleen het cijfer Leiden, totaal dit jaar: 93 aangiften van vernielingen. De Leidse recher che: "Lek ste/ken van banden, anten nes en spiegels afbreken, lakwerk beschadigen, vernielen van linnen daken. Vaak een poging tot inbraak of louter baldadigheid. Het komt ook in golven voor, als inbraken, vaak geconcentreerd in een bepaal- Beroepingswerk Ned. Herv .Kerk Beroepen te Sprang, J. D. van Roest, voorheen zendingspredikant wonende te Hardinxveld-Giezen- dam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Eemddjk, E. J. Oos terhuis te Lemele-Lemelerveld, te Mussel en Nüeuwleuzen, C. van de Berg, kandidaat te Dordrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Beierland ei Boskoop C. W. Buys kandidaat te Hasselt, te Gorinchem W. de Joode te Rotterdam. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rhenen en Terneu- zen A. Wink te Veenendaal. LEIDEN Voor de tijd van twee jaar is benoemd tot voorzitter van de Adviescommissie Warenwet dr. G. F. Wilmink te Voorschoten, idem tot lid de heer J. K. P. Kraan Jr ei an Mameren te Wassenaar. Tot adviseur van deze commissie zijn be noemd de heren drs. W. G. Alders- hoff te Oegstgeest, ir. B. van Dam Waddinxveen, drs. D. J. van Dijk Wassenaar, dr. J. G. van Ginkel Oegstgeest, drs. J. P. Goddijn Lei den, A. van Keulen Wassenaar, drs. P. W. van der Kreek Oegstgeest, ir. G. A. J. M. Meijer en ir. J. A. P Smit Wassenaar, A. Pi er hagen Voor hout en ir. J. B. Roos Leiden. Verdachte doet thans weer dn bur- gerkledij dienst. De president van de rechtbank, x. Rueb, opperde om de behande ling van de zaak aan te houden, teneinde een onderzoek in te stellen ir de psychische toestand, waar- verdachte zowel voor als na de gebeurtenissen verkeerde. Ver dachte bleek namelijk vroeger eens hersenschudding te hebben ge had. "Gezien de mogelijke gevolgen voor U bij het opleggen van een straf wenst de rechtbank een zo ruim mogelijk onderzoek", aldus de president. De raadsvrouwe van de politie man was het niet helemaal met de rechtbank eens. Zij achtte het on derzoek niet nodig. De rechtbank was echter niet van haar voornemen af te brengen, zo dat de behandeling van de zaak voor onbepaalds tijd werd aange houden en verwezen naar de rech tercommissaris. ADVERTENTIE 9 De Colombiaanse schrijver Ga briel Garcia Marquex heeft de let terkundige prijs Romulo Galleg06 gewonnen voor zijn roman "Cien an os de soledad". In totaal waren voor de prijs 165 werken van bekende Amerikaanse en Europese schrijvers ingezonden. De prijs van 24.000 dollar wordt eenmaal per vijf jaar uitgereikt door het Venezolaanse Instituut voor Cul tuur en Schone Kunsten. Voor reisdeviezen en alle verzekeringen LEIDSE SPAARBANK LEIDEN De gemeente Leiden li, wanneer de raad een voorstel (laarover van B. en W. aanvaardt, en krediet van f 903.000 beschik baar stellen voor verbeteringen \an 56 woningen in de Lelie straat, Lindestraat en Pioen- ;raat. Het college wil hiervoor (en bedrag van f 903.000 verstrek ken, of zoveel meer of minder als nodig mocht blijken. Daartoe zal, ptelt hot college zich voor, 835.000 ilden uit 's Rijks kas, tegen een lente van V/2% worden geleend. t>e woningen, eigendom van de Woningbouwvereniging'Ons Doel', lullen, zo stellen B. en W. zich ï^oor, o.m. worden voorzien van buche-ruimten. De keukens zul- worden verbeterd, er zullen lieuwe schuren worden gemaakt, woningen zullen vochtvrij [vorden gemaakt, en de instal laties voor electra, gas en water uilen aan de huidge eisen wor- len aangepast. Voor dit alles is door het archii- wÉectenbureau De Ruijter uit Leid- chendam een plan opgesteld, dat ai loor B. en W eel Prouwenadviescommissie ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer. v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden woningbouw. Naar aanleiding van het advies van deze commissie zul len nog enkele wijzigingen in het plan worden overwogen. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft al toegezegd, dat de lening uit 's Rijks kas geen problemen zal opleveren. Ook heeft hij medegedeeld, dat hij zich met de voorgestelde huurverho gingen van f35 per maand, die door de renovatie noodzakelijk wordt, kan verenigen. Na de voltooiing van de renova tie zullen de woningen voldoen aan de voorwaarden voor het verkrij gen van individuele huursibsidie. De woningbouw ver en .ging "Ons Doel" zal de door de gemeente be schikbaar gestelde lening in 30 jaar moeten aflossen. Woonwagencentrum De raad zal zich in de vergade ring van 7 augustus ook moeten uitspreken over een zgn. voorberei- dingsbesluit voor de bouw van een nieuw regionaal woonwagencen trum, dat het mogelijk moet maken nu al een bouwvergunning te ver lenen voor plannen, die in strijd zijn met het nog geldende bestem mingsplan. Indertijd stemde de raad ermee in, dat er een nieuw woon wagencentrum aan de Haarlemmer weg zou komen. De gemeente Lel den zou de aan de uitvoering van dat plan verbonden kosten voorfi nancieren tot een bedrag van ten hoogste f3.500.000. Op 19 juli werd hiervoor toestemming van GS ver kregen. Gebleken is echter, dat de gronden die men voor dit doel had uitgezocht, 4n het geldende bestem mingsplan, het uitbreidingsplan 1933, deels voor landbouwdoeleinden en deels voor openbare weg waren bestemd. B. en W. stellen de raad voor, voorlopig niet toe te treden tot de Raad der Europese gemeenten. Zij vinden, dat men beter met toetre ding kan wachten tot dat er werke lijk behoefte zal zijn aan de toetre ding van Leiden. Om te voorkomen dat er voor el ke aankoop van grond in de Steven- hofjespolder apart een krediet moet worden gevraagd, willen B. en W. in één keer een krediet van 2 miljoen gronden te kunnen kopen in de Stevenhof jespolder .Het college komt met dit voorstel omdat het noodza kelijk is gebleken om in 1973 genoeg grond in de polder te hebben voor het maken van een zanddepot na de beëindiging van het zandspuiten in de Merenwijk. Wanneer de raad daar geen be zwaar tegen heeft, zal het college de rente en aflossing garanderen van een door de Stichting Nutsspaar- bank in Den Haag aan de voetbal vereniging Lugdunum verstrekte le ning. Het gaat hierbij om een be drag van f40.000, dat uitstaat tegen een rente van 7.25% per jaar, te vol doen in 25 Jaar. De commissie voor de Lakenhal heeft het gemeentebestuur begin dit jaar geadviseerd twee zilveren wandarmen van de 18e eeuwse Leid se zilversmid Christiaan van Ren- sen te kopen. Dat zou f 28.000 gaan kosten. Lakenhal-directeur Wurf- bain heeft gedaan gekregen dat de Vereniging Rembrandt een bijdrage van f 8.000 op tafel bracht. De 1 vaarding van dat bedrag zal door de raad moeten geschieden. Gevaarlijk Voor de ombouw van en het on derhoud aan de elektrische instal latie van het in bedrijf zijnde zalen- gedeelte van Den Burcht zal, stel len B. en W. voor, door de gemeen te een krediet van f219.000 beschik baar worden gesteld. De installatie verkeert in zeer gevaarlijke toe stand, en moet bovendien worden omgeschakeld op 220 volt. De agenda voor de raadsvergade ring van 7 augustus vermeldt ver der: Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Cunera-Stich- ting om medewerking voor de aan schaffing van een televisietoestel ten behoeve van zijn school voor ge woon lager onderwijs Lorentzkade 15a. 9 Voorstel om te verklaren, dat een herziening van het bestem mingsplan "Leiden-Zuidwest", her ziening 1959, wordt voorbereid voor gronden ten westen van het Korte Vlietkanaai. Voorstel inzake het verlenen van bijdrage aan de Stichting Sint Elisabeth Gasthuishof in de meer kosten van restauratie van het Elisabethshof c.a. aan de Oude Vest. Voorstel tot het wijzigen van de begroting van de gemeente voor het dienstjaar 1972. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad f 1.500.000,--. O Onderzoek van de geloofsbrie ven van de nieuw benoemde leden van de Gemeenteraad, de heren Wes- sels en Taffijn. Preadvies op de verzoeken van het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs Leiden om mede werking voor uitbreiding van meu bilair en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van zijn school voor ge woon lager onderwijs Damlaan 22. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van meubilair en leer- en hulp middelen voor de kernafdeling en de afdeling voortgezet buitengewoon onderwijs van de openbare school voor kinderen met leer- en opvoe- dingsmoeilijkheder n? Twee Sleu tels". 9 Voorstel Inzake iei verlenen van een krediet voor bet treffen van voorzieningen aan de centrale ver warmingsinstallatie van het gemeen telijk schoolgebouw Zuidsingel 8 en ten laste van bovenvermeld kre diet uitgaven te doen voordat de des betreffende begrotingswijziging door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. 9 Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van twee noodlokalen bij het Stedelijk Gymnasium met bijkomende werk zaamheden. Voorstel inzake het garanderen van rente en aflossing van een dooi de Leidse tafeltennisvereniging Scyl- la aan te gane geldlening. Voorstel inzake het aankopen van grond en water in de Veerpol- der te Warmond. 9 Voorstel inzake het beschikbaai stellen van gelden voor het maken van een afrastering aan de achter zijde van het gemeentelijk schoolge bouw Hoge Morsweg 15. Voorstel om de subsidieregeling voor het godsdienstonderwijs op dc openbare lagere scholen mede van toepassing te verklaren op de bijzon dere samenwerkingsscholen voor bui tengewoon onderwijs. Een afdruk van een schrijven var de sectie Jeugd- en Jongereuzorg var de Adviesraad voor de Binnenstad, gericht aan de Adviesraad, inzakt het functioneren van de secties var de Raad, met het voorstel van Bur gemeester en Wethouders het stuk voor kennisgeving aan te nemen, alsmede een ter zake door de heren Gerkema, Van Dam en Amptmeijer ingdlend voorstel om de in voren- vermelde brief gesignaleerde proble men in de daartoe geëigende com missies nader te behandelen. 9 Voorstel inzake het beschikbaa: stellen van een aanvullende subsidie over 1968 en 1969 aan de Stichting Schooltandverzorging Leiden. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening houdende wij ziging van r 1971. De keukens van 56 huizen in Tuinstad-wijk worden opgeknapt. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3