ILEIDSCH DAGBLAD Biesheuvel SE sleutelt aan nieuw kabinet Chaos Dover m Havenstaking in Engeland omvat al 30.000 man teums t eel bewolking Opstand in Huis van Bewaring TOERISME BELAST IN AMSTERDAM LEIDSCH êH DAGBLAD Na reparatie haarscheurtje Centrale Dodewaard is weer in bedrijf DirecteurG. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21507 joofdredacteur: Dra. J. R. Soetenliorst f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30). I 8,76 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0,35 Nabezorglng tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 JULI 1972 No. 33767 Op 33-jarige leeftijd is de Alphe- naar A. J. L. Tromm zoals bericht tot rector van de Leid- se Agnes-scholengemeenschap. Erg jong dus. Maar niet abnormaal jong, zegt hij zelf, hoewel de ge- gemiddelde leeftijd voor de be noeming in zo'n functie op 39 jaar ligt. Hij kent zijn nieuwe school nog niet zo best, maar des ondanks blikt hjj de toekomst op timistisch tegemoet. LEIDSE PAGINA Berend Boudewijn zou wel graag willen, maar hij krügt zijn praat show voorlopig nog niet. PAGINA 5 En natuurlijk weer het nodige sportnieuws van het afgelopen weekeinde. Zoals de nieuwe ne derlaag van Spasski, zodat Bobby Fischer nu met 314 tegen de 2bj de leiding heeft in de veelbespro ken schaaktweekamp. En de in middels dik verwachte zege van Merckx in de Tour de France. Of de heel wat minder verwachte overwinning van Jan de Vries in de Grand Prix van Zweden, En fin, er zijn vjjf pagina's. PAGINA 7—11 Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: In 's-Hertogenbosch is de opperwachtmeester dienst doend kwartiermeester bij ie compagnie maréchaussée van Noord-Brabant en Zeeland gedeserteerd, met achterlating van een groot deficit in zijne kas en van zijne vrouw met zes jeugdi ge kinderen. Paus Pius IX compromit teert zijne partij hoe 'langer zo meer. Heeft de Duitsche zaakgelastigde kortgeleden bij Antonelli explicatie ge vraagd over pauselijke uit latingen, thans is hetzelfde van Fransche zijde te mel den. De paus is namelijk zoo vrij geweest de regeeringen van Italië, Frankrijk en Spanje als zoogenaamde gouvernementen te betite len. Antonelli heeft den Franschen zaakgelastigde weder niet veel anders kun nen antwoorden dan dat men op de woorden van den ouden man (Pius, IX joas toen tachtig jaar. Red.) niet zoo nauw moest letten. Vandaag vijftig jaar geleden stond in de krant: Vit Den Haag is naar Rotterdam een beweging overgeslagen, die gericht is tegen de Rijnsburgse han delaren in afgesneden bloe men, die 's morgens hun produkt aan het Hofplein brengen. Haagsche en Rot ter damsche vereenigingen van bloemenventers en van bloemisten hebben de Rijns burgers geboycot, omdat de zen zich niet willen neer leggen bij een overeenkomst, die handel in afgesne den bloemen uitsluitend voorschrijft tusschen geor ganiseerde leveranciers en afnemers. Het gevolg van dezen geboycot was, dat de Rijnsburgers drie schuiten met bloemen aan ongeorga niseerden afleverden tegen betere prijzen dan geu)oon- lijk. DEN HAAG Vanmorgen zijn in het Ministerie van Algemene Zaken aan het Plein 1813 besprekingen be gonnen over de noodzakelijke wijzigingen van het regeer akkoord. Met de demissionaire minister-president tevens forma teur Biesheuvel bespraken de fractievoorzitters van KVP, ARPCHU, en VVD de problemenverbonden aan het vormen van een vierpartijen-kabinetdat niet op de meerderheid in de Kamer zal kunnen steunen. Rust voor Ierse jeugcl (DNDEN (GPD. DPA) Engelse vakantiegangers, die het afgelopen weekeinde het vasteland probeerde te bereiken, zijn zaterdag op een verschrikkelijke manier in de val gelopen: in Dover wachtten vijf tienduizend auto's op overtocht. De veerboten waren namelijk op een dergelijke toevloed niet berekend. Iverigens is het algemeen bekend, dat de veerboten over het Kanaal in de vakantie top al weken van te voren zijn volgeboekt, maar men probeerde het maar zonder reserve ring. Daardoor ontstond een enor me chaos, die niet alleen degenen, die op goed geluk waren gegaan, tot slachtoffer maakte, maar ook degenen die tijdig hadden gereser veerd. Laatstgenoemde konden namelijk niet passeren, isteravond stonden nog vijfduizend automobilisten op vervoer te wach ten. De verhitte stemming sloeg niet zelden om in uitbarstingen van woede. Daarbij kwam dat de scheepvaart over het Kanaal ge hinderd werd door mist, waardoor de stampvolle veerboten soms nog vier uur vertraging opliepen. i politie Sleepte gisteren de hele dag auto's weg, waarvan het koel systeem het urenlange optrekken en remmen niet had overleefd. Op het hoogtepunt van de chaos stond er een rij van 25 kilometer, die gisteravond geslonken was tot 13 kilometer. Automobilisten hadden zes uur nodig om een afstand van tien kilometer af te leggen. Som migen van hen moesten een half etmaal wachten voor zij een boot laar Oostende, Duinkreken of Ca- als hadden bereikt. Tot overmaat van ramp barstte midden op de autosnelweg naar Dover nog "n tro pische onweersbui los, die het ver keer binnen 20 minuten tot volle dige stilstand brachten een nieuwe chaos veroorzaakte. De belangrijke oorzaak van de ellende van het af gelopen weekeinde is echter, dat de belangrijkste toegangsweg van het continent naar de Britse hoofdstad, voor een groot deel nog in een mid deleeuwse toestand verkeert. De 112 km lange verbinding is voor een deel niet meer dan 'n eindelo ze smalle kronkelige tweebaans landweg. Het centrum van Dover tenslotte is met zijn nauwe bochtige 6traten dan voor de vermoeide automobilist de laatste klap. De Bilt verwacht van vanavond it morgenavond: het algemeen veel bewolking met aatselijk een bui. In de nacht en htend en morgen overdag ook ngs het strand, af en toe mist. wakke tot matige wind in hoofd tak uit richtingen tussen west en tord. Minimumtemperaturen onge ler 16 graden, maximumtempera- iren omstreeks 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 25 JULI m op: 4.51 uur; onder: 20.41 uur aan op: 20.18 uur; onder: 3.35 uur. oogwater te Katwijk te 2.29 en -54 uur, laagwater te 10.30 en I 05 uur. Vierenvijftig Noordierse kinderen uit de getroffen wijken van Belfast zijn za terdagmiddag per DC-9 naar Nederland gevlogen voor een vakantie van drie weken in Oostvoome. Deze reis is mogelijk ge maakt door de Nederlandse Protestantenbond, die in sa- menwerking met de stichtin gen „Mens en Samenleving" „Europa Kinderhulp" en de oecumenische werkgroep „Amsterdam-Belfast"voorlo pig drie van deze vakantie- vluchten heeft georgani seerd. Voor de meeste kin deren ivas dit de eerste bui tenlandse reis. Het was een triest afscheid van een regenachtig Belfast, waar militaire helikopters en commando's met de karabijn in de aanslag het vliegtuig bewaakten. Op vragen naar de situatie in Belfast verklaarden de kinderen koel„We raken er aan gewend". De Nederlandse Protestan tenbond heeft aan de hulp, waarmee tot nu toe al een bedrag van vijfenzeventig duizend gulden is gemoeid, de eis verbonden dat alleen duidelijke gevallen voor een vakantie in Nederland in aanmerking komen. Daaronder worden protes tantse en katholieke kinde ren verstaan die afkomstig zijn uit een minderheids groep in een bepaalde wijk of stad en kinderen waarvan de vader in een internerings kamp verblijft of heeft geze- DODEWAARD (ANP) De kern energiecentrale Dodewaard, medio mei buiten bedrijf gesteld na de ont dekking van 'n lekkend haarscheur tje in een overgangsstuk tussen een leiding en het reactorvat, is giste ren weer elektriciteit gaan leveren aan het koppelnet In de bedrijfsonderbreking zijn inspectie- en reparatiewerkzaamhe den verricht aan alle aansluitingen van de leidingen op het reactorvat. De reactor is verder geladen met •nieuwe splijtstofelementen. Van de onderbreking is ook gebruik gemaakt voor onderhoud elders in de centrale. Deze kan nu tot begin 1973 in bedrijf bleven, aldus het Kema in Arnhem. Het haarscheurtje in het over gangsstuk werd in februari van dit Jaar ontdekt bij een routine-pers- (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Na de arres tatie van vijf Londense havenarbei ders, afgelopen vrijdag, wachten de Britten nu op de dingen die komen gaan. Het eerste resultaat was een sympathiestaking onder het techni sche personeel in de krantenwijk proef van het reactorvat. Het over gangsstuk is in overleg met de dienst voor het stoomwezen op het metaal- kundig laboratorium van de Kema onderzocht. Naar aanleiding van het onder zoek besloot men de energiecentrale op 15 mei buiten dienst te stellen. Hoewel de bewuste overgangsstuk ken zich binnen een zgn. inslultings- systeem bevinden, ontworpen om de gevolgen van zelfs de grootste leidingbreuk binnen dit systeem te houden, werd een nadere inspectie wenselijk geacht, in een overgangs stuk op het reactorvat vond men een indicatie voor een mogelijk scheurtje. Voor alle zekerheid besloot men toen dit stuk te vervangen. Alle an dere overgangsstukken werden bij inspectie „foutloos" bevonden. Behalve over de aard van het te vormen kabinet, over het bezet ten van de opengevallen posten en over de zogenaamde „bijstelling" van het akkoord spraken de heren Andriessen. Aantjes. Tilanus en Wiegel met mr. Biesheuvel over de. ook door hem reeds aangekondigde vervroegde verkiezingen. Zoals bekend zijn de vier het over de datum van die verkiezingen nog niet eens geworden. De VVD-er Hans Wiegel, die als eerste arri veerde. dacht er na deze eerste be spreking nog wel een vervolg zou komen vanmiddag bracht hij in de liberale fractie verslag uit van het gesprek maar hij achtte de kans op langdurig overleg toch gering. De drie confessionele fractievoorzit ters kwamen gezamenlijk op het Plein 1813 aan: zij hadden tevoren al overleg gepleegd. Ook zij waren optimistisch over het snel beëindi gen van de crisis. Mr. Aantjes: „Als het vlug gaat komen we er vandaan al uit, als het lang duurt uiterlijk woensdag". Prof. Steenkamp, de geestelijke va- Fleet Street, die de Londenaren het afgelopen weekeinde beroofde van hun geliefde zondagsbladen. Zestien miljoen kranten konden door de sta king niet worden gedrukt. In het noorden van het land werden wel kranten verspreid. De havenstaking die direct na de arrestatie van de vijf mannen in ge heel Londen volgde, heeft zich uit gebreid over Liverpool en Huil, en omvat nu 30.000 tot 42.000 havenar beiders. Men verwacht dat zij zich verder zal gaan uitstrekken. Voor zo ver zij de uitvalshavens voor het continent betreft, zou een dergelijke staking waarschijnlijk betekenen dat wel passagiers, maar geen auto's kunnen oversteken. De eis, die van vakbondszijde wordt gehoord om tot een algeme ne werkstaking te komen, die alle activiteit in het land zou lamleggen is door het overkoepelende Nationa le Vakverbond (TUC) niet overge nomen. Secretaris Vic Feather heeft verklaard, dat een dergelijke alge mene staking niet alleen op korte termijn niet be organiseren valt. maar ook onnoemelijke schade aan het land en niet te vergeten aan de vakbonden zelf zou toebrengen. De vijf havenarbeiders werden ge arresteerd omdat zij een oevel van het Hof voor de industriële betrek kingen niet hadden opgevolgd ora er mee op te houden de container- vrachtwagens de toegang Mt de ha vens te weigeren. De mannen hadden ook geweigerd voor het hof te ver schijnen om tekst en uitleg van him gedrag te geven. Het hof is een uit vloeisel van de omstreden wet op de industriële betrekkingen, een pro dukt van de huidige conservatieve re- gering-Heath. De wet is een poging de betrekkingen tussen wencgev?rS en werknemers binnen redelijke perken te houden. der van het regeerakkoord ver wacht niet bij de bespreking van formateur Biesheuvel met de vier fractievoorzitters betrokken te wor den. Het oordeel van de Elindhoven- se hoogleraar over de mogelijkheden van wijziging is trouwens bekend Reeds op de donderdag voor „de nacht van Drees en De Brouw" heeft prof. Steenkamp op verzoek van minister-president Bieheuvel daarover een uiteenzetting gegeven. In Arnhem ARNHEM Vijftig gedetineerden hebben gisteravond in het Arnhemse Huis van Bewaring alles in hun cel len kort en klem geslagen. Na korte tijd wisten 16 politiemannen de op stand te onderdrukken. De gedetineerden hadden gister avond naar de televisie gekeken en een man begon amok te maken toen na terugkeer naar de cellen de radio's werden uitgeschakeld. In een oogwenk deed iedereen mee. Omdat er op dat ogenblik nog maar drie gevangenisbewaarders in het ge bouw waren waarschuwde de gevan genisleiding de politie. Bij het tot bedaren brengen van de gevangenen werd niemand gewond. AMSTERDAM (ANP) Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat zal Amsterdam met ingang van 1 januari 1973 de toeristenbelasting Invoeren. Het is de bedoeling van wethouder W. Polak om de kale overnachting (dus zonder ontbijt) van etablissementen, waar de maxi mumvergoeding voor een persoon per nacht meer is dan f 7,50. te belasten met 4 procent. De opbrengst van deze toeristenbelasting voor de hoofd stad raamt hij voor het belastingjaar 1973 bü een totaal van 3.9 miljoen overnachtingen op 4 miljoen gulden. In een toelichting op het voorstel, dat op 16 augustus in de raad komt, staat, dat de gemeente grote kosten maakt, die geheel of ten dele mede aan het toerisme ten goede komen. „Afgezien van de huidige budget taire problemen moet het niet meer dan redelijk worden geacht, dat de veie tienduizenden toeristen een ze kere bijdrage leveren ln de dekking van deze uitgaven", aldus de toelich ting. Er ls de afgelopen maanden uit voerig overleg geweest met het be drijfsleven, de horeca, de KLM. toer- operators en pensionhouders, waar bij duidelijk naar voren is gekomen, dat het bedrijfsleven het niet eens is met het principe van de toeristen belasting en ook praktische bezwa ren heeft. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 8 augustus '72 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1