Den Uyl: „teleurstellend Bijna tienduizend blaren geprikt Avondje uit? Avondretour! Nu alle avonden van de week. AMOKMAKER BIJ DORDTSE RECHTBANK Vrouw spoot zoutzuur in brievenbus naar ex-vriend f44.- Brief van Biesheuvel over kabinetscrisis Ziekenfondsgrens in '73 boven 20 mille Aruba in de hitte nog\ steeds zonder stroom - enkele reiséén kwartje voordelig uit met NS Vierdaagse van Nijmegen ten einde 8 Dagen kriskras door Nederland Recruten krijgen weer langere rustperiode ZATERDAG 22 JTJLI Iff! DEN HAAG Oppositieleider Den Uyl (PvdA) heeft gisteravond de brief van premier Biesheuvel aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer over het ontstaan van de kabinetscrisis „teleurstellend" genoemd. Volgens de heer Den Uyl geef,t de brief geen opheldering over de oor zaak van de crisis. Hij heeft er ver der in gemist een opgave van de bedragen waarom het ging in het conflict met de DS'70-minister. Ook bevat de brief van mr. Biesheuvel geen enkele reactie op de stelling van de heren Drees en De Brauw, dat het standpunt van het kabinet over lonen en prijzen een belangrij ke rol heeft gespeeld. „Het is zeer te betreuren, dat de gang van zaken bij ontstaan en voortgang van deze crisis zo zeer buiten de openbaarheid wordt ge houden. Indien de demissionaire status van de minister-president zal worden opgeheven, zal de Kamer hem nadere opheldring dienen te vragen", aldus de heer Den Uyl. In dwangbuis afgevoerd DORDRECHT De 25-jarige Limburger W.S. heeft gisteren in een kamertje in het gebouw van de Dordrechtse rechtbank de boel kort en klein geslagen toen hij even zat te wachten. Daarna wou hij uit een raam springen. Een parketwachter kon hem nog net bij een voet pakken en naar binnen trekken. De man werd in een dwangbuis gebonden en per brancard naar het gevangenis hospitaal in Den Haag gebracht. S. was 's morgens van het selec tiecentrum in Scheveningen overge bracht naar Dordrecht waar de of ficier van Justitie de ten uitvoer leg ging van een eerder voorwaardelijk opgelegde straf wilde eisen. De Limburger verbleef in Sche veningen in afwachting van plaat sing in een rijksinrichting. Kort ge leden werd hij wegens een aantal in braken door de Maastrischtse recht bank veroordeeld tot drie en een half jaar cel. Na de behandeling van zijn zaak in Dordrecht moest hij even in een kamertje wachten op het transport terug naar Scheveningen. Hij zei dat hij zich onrustig voelde worden en vroeg een kalmerend middel. Dat werd hem door een arts toegediend. Maar toen deze weg was werd S. ineens wild. Letterlijk alles in het kamertje sloeg hij in puin, terwijl parketwachters met getrokken pis tool de wacht hielden om hem niet te laten ontsnappen. Toen de wild geworden man dan ook een raam openschoof en over de vensterbank kroop, greep een van de wachters hem snel bij een voet. UTRECHT (ANPi De zieken fondsen verwachten, dat de loon grens voor de verplichte zieken fondsverzekering in 1973 minstens op f 20.700 zal worden gebracht. Op het ogenblik ligt- die grens bij een inkomen van f 18.800 per Jaar. Uitgangspunt voor de verhoging van de loongrens is het gemiddelde van de loonindex en de stijging van de prijzen in de periode juli 1971— Juli 1972. Aangezien mag worden verwacht dat de lonen in deze perio de gemiddeld met ruim 12 procent zullen stijgen en de prijzen met bij na 8 procent gaat de ziekenfonds loongrens volgend jaar waarschijn lijk met 10 procent omhoog De ziekenfondsraad kan pas in de loop van september een advies over de loongrens uitbrengen, omdat dan het loonindexcijfer en het prijsin dexcijfer van Juli definitief worden vastgesteld. Op 1 Januari vielen 6.885.646 Ne derlanders onder de verplichte zie kenfondsverzekering en 896.962 on der de bejaardenverzekering. Het aanital verplicht verzekerden was in 1971 159.954 lager dan in 1970 (161.349). Een eerste voorlopige ana lyse heeft daarvoor volgens het ge meenschappelijk overleg van zie- kenfondisorganisaties twee oorzaken ken aangewezen: de minder gunsti ge ontwikkeling van de werkgele genheid in de loop van 1971 en de verlenging van de leerplicht, waar door de toestroming van Jongeren in het derde kwartaal geringer is ge weest dan andere Jaren. Het aantal verzekerden in de be jaardenverzekering steeg vorig jaar met 38.941, terwijl het aantal vrij willig verzekerden daalde met 29.441. rste dag al zeer Extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagto cht en In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS DORDRECHT Zeven maanden gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Dordtse rechtbank geëist tegen de 35-jarige fabriekasarbeidster Johanna Hen- drika R. uit Dordrecht. De vrouw spoot in mei met een Ziekenfondsen betalen sterilisatie I UTRECHT (ANP' De zieken fondsraad heeft de zieken f o en verzocht, sterilisatie als middel tot i geboortebeperking te beschouwen en daarom als een ziekenfondsverstrek- i king. De raad is de laatste tijd vaak geconfronteerd met vragen van zie- I kenfondsen over het al of niet vergoeden van deze ingreep. Het college heeft zich op het standpunt gesteld, dat voor sterilisa tie geen andere regels gelden dan I die welke in het algemeen van toe- passing zijn op de verstrekking van poliklinisch specialistische hulp en I voor opneming en onderoek in het ziekenhuis. spuitbus zoutzuur door haar brie venbus. Aan de deur stond haar ex-vriend, de uit Turkije afkomsti ge Mukremdn Aciksoz. Hij kreeg het zuur in rijn gericht en zal daardoor aan een oog blind' blijven. Vorig Jaar stond Johanna ook al voor de Dordtse rechtbank Toen werd zij ervan verdacht bij de Turk slaaptabletten in rijn yoghurt te hebben gedaan. Zij werd vrijge sproken. maar wel werd rij veroor deeld voor slagen die ze hem met een ijzeren staaf op zijn hoofd had gegeven. Nadat Johanna en Mukremin on geveer vier jaar een verhouding hadden gehad, keerde de Turk vorig jaar voor dinie maanden terug naar zijn geboorteland. Daar trouw de hij met een zestienjarige Turkse. Bij rijn terugkeer zonder bruid had Johanna hem de deur gewe zen. Om haar jaloers te maken, leg de hij het aan met een vriendin van Johanna. Toen hij in mei bij Johanna aan belde deelde ze hem mee dat hij maar naar rijn liefje moest gaan. Die bleek echter niet thuis, zodat hij weer naar Johanna's huis te rugkeerde. Daar had hij een tijdje staan roepen en tegen de dichte deur geschopt, tot Johanna hem met het zoutzuur verraste. Uitspraak 4 augustus. ORANJESTAD (ANP) Een aantal Arubaanse huisvrouwen heeft gisteren een telegram aan het eilandsbestuur gestuurd waarin zij vragen aan de (stakende) ambtena ren te geven wat de ambtenaren toekomt, waardoor de rust op Aruba hersteld wordt en het gewone leven weer normaal doorgang kan vinden. Honderden huisvrouwen kregen gis teren geen toestemming voor een protestdemonstratie tegen de sta king, die nu al sinds dinsdag het eiland verstoken houdt van electri- citeit. De toestand op het eiland begint precair te worden. Een noodaggre- gaat is ingeschakeld voor de wa terzuiveringsinstallatie zodat er voorlopig nog drinkwater is, al is wel het parool uitgegeven zuinig met water te zijn. In de vries- en koelcellen van de grossiers en winkeliers liggen op het ogenblik vleeswaren, vis, boter en kaas ter waarde van ongeveer vier miljoen gulden te bederven. De mid denstand overweegt daarom een kort geding aan te spannen tegen het bestuurscollege van Aruba. Ook de aanvoer van andere levensmiddelen loopt gevaar, omdat de aanvoer door een solidariteitsstaking van de ha venarbeiders onmogelijk is gewor den. Het stationsschip van de Konink lijke Marine H. M. Drenthe is gis teren in de haven van Oranjestad aangekomen. Aan boord heeft men m o.a. twee noodaggregaten. Studie over plano Zeeuwse meer DEN HAAG (ANP) Het minis. terie van Verkeer en Wate>rsta< bereid een aantal elementen uit het! plan van een groep Delftse studen- d< ten met betrekking tot het Zeeuwse Meer in te passen in de studies over(UJ de afsluiting van de Oosterschelde. Dit staat in het antwoord van (ex) minister Drees op vragen van de Tweede-kamerleden Roels (PvdA) en Terlouw CD'66). Het plan van de studiegroep „Zeeuwse meer" van de Delftse ho geschool beoogt afsluiting van deer Oosterschelde met een dam die vanje een stormvloedkering is voorzien. Bovendien zou het Zeeuwse meer ïta in compartimenten moeten worden eti verdeeld, waarbij in het westelijke rl compartiment de getijdebeweging in stand' blijft. Dr. Drees zegt met waarderinj kennis te hebben genomen van het de rapport van de studiegroep. Uit- in gaand van afsluiting van de Ooster-^il schelde wil ik gaarne alle voorzienin gen en maatregelen bestuderen die kunnen leiden tot een optimaal mi-|h< heu, zo schrijft hij. hal ADVERTENTIE Nu kunt u dus ook op vrijdagavond goedkoop een uitstapje maken naar goeie vrienden of familie. Of zondagsavonds nog even 'n filmpje pikken voordat da werk- maandag weer begint. U weet wel: elke avond reist u na zes uur voor de prijs van een En wat nog leuker nieuws is: de meeste laatste treinen gaan nu nog later ook. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. voordelig uit met NS j Ëswr&i NIJMEGEN Het Nijmeegse vierdaagse-wandelleger heeft giste ren de traditionele glorieuze intocht op de St. Annastraat beleefd. Alhoe wel de belangstelling van de rijde van het publiek bij lange na niet zo groot was als voorgaande jaren ongetwijfeld een gevolg van de tro pische omstandigheden was de waardering van de toeschouwers er niet minder om. Op de laatste wandeldag moesten toch nog vijftig deelnemers de strijd staken, waardoor in totaal 12.661 lo pers de 56ste vierdaagse succesvol beëindigden. Dat is 823 meer dan vorig jaar toen 11.838 personen de eindstreep haalden. Het wandellegioen is de supporters overigens voor een deel tegemoet gekomen door op de laatste mars dag niet één uur vroeger te starten zoals op de voorgaande dagen maar op de gebruikelijke tijdstippen. Dat men dan langer in de gloeiende hit- DEN HAAG Recruten in de Prins Willem III-kazerne en de Bernhard-kazerne te Amersfoort krijgen weer langere rustperiodes na nachtelijke wachtdiensten. De waarnemend kazernecommandant van het cavalerie opleidingscen trum heeft daartoe maatregelen ge- Een aantal dienstplichtigen heeft klachten geuit over de diensten die rij moeten verrichten na 's nachts op wacht te zfin geweest. In plaats van "vrij van dienst" tot vijf uur 's middags na een wachtdienst moes ten zij 's middags kwart over een weer beginnen. BIJ de legervoorlichtingsdienst ver namen wij dat er in die kazernes maart vorig Jaar inderdaad werd afgeweken van de bestaande bepalingen, aangezien het oplei dingsschema in de war dreigde te raken. Die maatregel werd destijds ech ter genomen na overleg met het in de kazerne aanwezige overlegor gaan, bestaande uit vertegenwoordi gers van het opleidingscentrum, dat zijn goedkeuring daarvoor gaf. Tot enkele dagen geleden waren er geen problemen. Aangezien een aantal dienstplichti gen op formele gronden echter be zwaar heeft gemaakt tegen de maat regel die in maart vorig jaar van kracht werd wordt de rustperiode na een nachtelijke wachtdienst weer uitgebreid. te moest vertoeven nam men op de koop toe. Bijna niemand had de sfeervolle intocht willen missen. Hoewel het er nog even naar uit zag dat de binnenkomst verstoord zou worden door een onweersbui is het daar uiteindelijk toch niet van gekomen. De temperatuur bleef bo ven de dertig graden, de zon bleef schijnen, maar de stemming onder het pubhek was er bepaald niet minder om. Opvallend was dat de wandelaars die de finish haalden, over het algemeen redelijk fit wa ren. Dat gold' ook voor de oudste wandelaar, de heer L. W. H. van Dijk (88» uit Oosterbeek. Overigens besloot hij wel deze vierdaagse als rijn laatste te beschouwen. De twee Zwitserse wandelaars, die dinsdag in een Nijmeegs zie kenhuis moesten worden opgenomen verkeren nog altijd in zorgwekkende toestand. Men heeft inmiddels de fa milie van de slachtoffers die nog buiten bewustzijn zijn, over laten komen. Het 131 man sterke Rode-Kruisde- tachement in Nijmegen heeft tijdens die vierdaagse niet minder dan 9979 blaren behandeld en in 1580 geval len massage toegepast. In het nood ziekenhuis werden acht personen korter dan twaalf uur en zestien langer dan twaalf uur verpleegd. Zes patiënten moesten worden over gebracht naar het universiteitszie kenhuis. Voorts werd nog in 697 ge vallen poliklinische behandeling ge geven. Een verbindingsdienst van twaalf man onderhield het contact tussen alle hulpposten langs de rou- Voorzien van grote bossen bloemen wandelden de deelnemers aan de vierdaagse gistermiddag mee in het slotdefilé door de straten van Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8