„Centraal Comité" van de Wereldraad naar ons land Van 13 tot 23 augustus bijeen in Utrecht WOORD VAN BEZINNING Ik zie het niet meer zitten... Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 22 JULI 191 In de komende maand zal Utrecht staan in het middelpunt van de belangstelling van de werld, althans van de kerkelijke wereld. Van 13 tot 23 augustus vergadert aldaar het Centrale Comité (C.C.) van de Wereldraad van Kerken. Maar ook reeds vóór die begindatum zal er een behoorlijke activiteit zijn, want allerlei commissies en raden zullen nog bijeen moeten komen om de laatste hand te leggen aan stukken die behandeld zul len moeten worden en, zoals het in de kerkelijke wereld meer gebeurt, zo zal het ook hier wel zijn dat het leggen van die laatste hand niet de gemakkelijkste zaak is. Mensen met tegen over elkaar staande gedachten zullen elkaar moeten vinden. Soms kan het een kwestiez ijn van enkele woorden die al of niet moeten worden geschreven. Het is misschien eerst, nodig, eer we verder gaan, iets te zeggen over dat Centrale Comité. Wat is dat ei genlijk? De Dereldiaad van Kerken heeft momenteel 253 lid-kerken. Daarbij zijn kerken die een groot aantal leden tellen en over verschei dene landen verspreid zijn, maar ook kleine kerken, hele kleine zelfs, die door de omstandigheden waaronder zü zijn ontstaan of moeten leven een bepaalde zelfstandigheid hebben verkregen. In de eeuw waarin wij nu verkeren, zijn de grenzen van de landen nog al eens gewijzigd, met als gevolg: overal minderheden. Door het onafhankelijk worden van de landen van de derde wereld zijn er nieuwe grenzen ontstaan, met het gevolg dat er ook kerkelijk andere grenzen getrokken werden. Die We reldraad van Kerken is natuurlijk een log lichaam, op dezelfde wijze als de Verenigde Naties dat ook zijn Om de 6 of 7 jaar is er een grote samenkomst (Assemblée wtaarheen alle lidkerken hun afgevaardigden sturen en waar het beleid voor de komende Jaren wordt bepaald. Een van de taken van zo'n Assemblée is om uit haar midden de 120 leden van 't Centrale Comité te kiezen om t beleid voort te zetten in de jaren, dat de Assemblée niet bijeenkomt Het zal geen gemakkelijke zaak zijn om voorstellen te doen voor die 120 leden van het C.C. Daarin moeten vertegenwoordigd zijn zoveel moge lijk alle delen van de wereld en al le "kerkfamilies" die er in de We reldraad zitten. In het huidige C.C. heeft maar één Nederlander zitting, n.l. prof. dr. H. Berkhof. Zeer algemeen De Assemblée bepaalt het beleid voor de komende Jaren, maar dit kan moeilijk meer zijn dan een zeer algemene beleidslijn. Aan het C.C. wordt overgelaten dit beleid uit te voeren en zo mogelijk in daden om te zetten. Dit houdt praktisch in dat het C.C. gedwongen is telkens weer zelf een beleid te bepalen, want er doen zich in de wereld en ook in de kerken telkens weer nieuwe ontwik kelingen voor en zo is het te begrij pen dat er wel eens gezegd word' dat de vergaderingen van het C.C. belangrijker zijn dan die van de As semblée. Ons land zal het dan nu be leven dat dit C.C. hier bijeen komt en daardoor komt heel de Wereld raad van Kerken ons dichter on dei- ogen dan gewoonlijk het geval is. Dit is meteen een schone gelegen heid om er in brede kring, op het grondvlak van de gemeente, wat meer aandacht voor te vragen. De radio en televisie zullen er aandacht aan besteden, doch dit zyn meest al slechts enkele flitsen en ze kun nen daarom zo licht een vertekenend beeld geven. We hopen echter ten zeerste dat er een dieper begrip zal komen voor wat de Wereldraad wil zijn. De vergaderingen van de Wereld raad van Kerken hebben altijd een centraal thema waaronder de komen de besprekingen worden gezet. Voor ütrecht is dit: "committed to fel lowship", wrat we misschien het beste kunnen weergeven met:' ge bonden tot gemeenschap. Het moei lijke probleem voor de Wereldraad Is altijd weer haar eenheid. Kerken uit zoveel verschillende landen er levend onder regeringen van heel verschillende gestalte, komend uil landen waar de kerk een heel ver schillende plaats inneemt, kerken ieder met hun eigen historie en eigen gerichtheid. Maak daarvan nu maar eens een eenheid. Die ene kerk is er niet en ze zal er ook niet ko men, zo is bij meerdere gelegenhe den verzekerd. Doch iedere kerk dr het lidmaatschap heeft aangevraagd heeft daarmee ingestemd met het aanvaarden van de Here Jezus Christus als God en Heiland, vol gens de Schriften en zij heeft zich daarmee verbonden om mede te zo? ken de gezamenlijke roeping te ver vullen tot eer van de ene God, Va der. Zoon en H. Geest. Geen dwang Elke kerk eist alle vrijheid voor zich zelf op. Geen enkele kerk wil tot iets gedwongen worden. Dat kan ook niet. Elke kerk heeft een be paald beeld wanneer er aan eenheid gedacht wordt en dat beeld is be paald door haar eigen verleden Moeten andere kerken nu worden zo als wij zijn? Wat kan er zo terecht komen van de gemeenschap? En toch is die Wereldraad tot op heden niet uit elkaar gespat. Afgezien van enkele kerken uit Z. Afrika, heef tot nu toe geen enkele kerk die het lidmaatschap had aanvaard, dit weer losgelaten. Prof. Berkhof wees er in een persconferentie vari 6 Juli o> dat men bij alle spanningen die er geweest zijn. toch niet uit elkaar i: gegaan en dat de Wereldraad is ge- Weken te zijn "een mogelijke onmo gelijkheid". Zijn de kerken eigenlijk ook niet geroepen naar een eenheid naar een gemeenschap te zoeken, om io een model voor de wereld te kun nen zijn? Op de Assemblée te Uppsala, een paar jaar geleden, heeft men ge speeld met de gedachte dat de We reldraad een concilie voor heel de christenheid zou kunnen worden Wat wij nu als "raad" kennen, zou dan "concilie" moeten worden maai de Oosters-Orthodoxe Kerken zijn te gen elke conciliegedachte. Toch "komt er zo langazmerhand iets op gang dat in die richting gaat. Men heeft door de Oecumene in de ker ken geleerd weer met elkaar I - spreken, waar men vroeger lang6 elkaar heenleefde. Maar de vrijblij vendheid is in de Wereldraad nog te groot. Elke lid-kerk kan zich niets aantrekken van besluiten die worden genomen. Toch laat de praktijk zier dat er in de jaren sinds in 1948 de Wereldraad werd opgericht, wel de gelijk iets veranderd is. Men heeft een kerk ontdekt die over de Lands grenzen heengaat en die ook heen gaat over onze confessionele gren zen. Gezamenlijk heeft men een ideaal gezien. En hoewel een ideaa nooit werkelijkheid wordt, toch kan het wel degelijk van invloed zijn Prof. Berkhof constateerde: wij zijn door elkaar verrijkt. Benoeming Er is een heel programma dat in Utrecht moet worden afgewerkt. Een van de belangrijkste agenda punten is het verkiezen van een nieuwe secretaris-generaal, daar dr Blake met pensioen zal gaan. Na men voor een opvolger worden er misschien wel gemompeld, officieel zwijgt men hierover in al le talen. Een tweetal besloten zittin gen. Een secretaris-generaal is de be langrijkste man in de Wereldraad Niet dat hij een invloed heeft als 'n secretaris van een communistische partij, maar er wordt van hem een wijsheid verwacht waardoor hij taat is tegenstellingen die zich altijd voordoen, te overbruggen. Zal hij iemand zijn die komt uit de der de Wereld? Zal hij een Oosters-Ortho man zijn? We zullen moeten af wachten. Voorts vermeldt het pro gramma zittingen van allerlei com missies. Maar in hoofdzaak zal het gaan om de vraag in hoever het mo gelijk zal blijken dat de Wereldraad meer het karakter krijgt van een concilie. Dat dit woord een enigs zins andere inhoud heeft dan bij Ro me. behoeft hier niet te worden ge zegd. Geen gezag zal er boven staan. Men zal zo lang met elkaar moe ten praten tot men een oplossing vindt in de tegenstellingen. Tot nu toe is dat gelukt. De Raad van Kerken in Nederland treedt op als gastheer van het C.C. Dat kan haast niet anders. Maar de Ned. raad van kerken heeft deze vergadering van het C.C. ook wilier benutten om daardoor in ons land meer bekendheid te geven aan he' oecumenische werk. Op zaterdag 19 aug. worden uit elke gemeente en pa rochie van de kerken die zijn aange sloten bij de Raad van Kerken in Ned. een paar mensen in Utrecht verwacht voor een "oecumenische ontmoetingsdag". Allerlei informa tie die men wenst is er te krijgen. Ontmoetingsmogelijkheden met le den van het C.C. worden georgani seerd en de mogelijkheid hun per soonlijk vragen te stellen, ligt er. In Tubingen is de bijna vijf eeuwen oude Burse, het eerste dienstgebouw van de in 1477 gestichte universiteit, gerestau reerd. De gevel hing al 35 cm over en de houtconstructie was goeddeels vergaan. Voor ruim drie miljoen Mark is het fraaie oude gebouw in goede staat gebracht en blijft daarmee een blikvanger van de onder monumentenzorg staande Neckar- gevel, die het universiteitsstadje zo bezienswaardig maakt. De beroemdste internaatscholier was van 1512 tot 1518 Philip Melanchton, een medewerker van Maarten Luther. Met het herstel van het oude gebouw zijn de filosofen teruggekeerd naar de Burse. Toch bleef niet alles bij het oude' het front van het huis ivas vroeger groen en schittert nu in krachtig rose. Ook al ligt Genève, het middelpunt van de Wereldraad, naar de tegen woordige verhoudingen dan niet zo ver van ons land, we bemerken tel kens dat het voor menig meelevend kerklid toch nog een hele afstand is tussen zijn plaatselijke gemeente en de Wereldraad van Kerken. Deze afstand kan nu enigszins worden ver minderd, doordat men iets, rij het dan ook slechts een tipje, meemaakt van een vergadering van het C.C. Er is ook nog een andere mo gelijkheid geschapen om een glimpje van die bijeenkomst van de Oecu mene op te vangen. Op zondag 21 aug. zwermen de leden van het C.C. uit over heel ons land om voor te gaan in een kerkdienst. Het ligt aan de kerkeraad of aan de kerkeraden zo men deze zondag in oecumenisch verband samenwerkt, om dit te orga niseren. Men kan dit ook weer zó doen dat er enige ontmoetingsmoge lijkheid is. Het zijn slechts kleine dingen, maar deze kunnen toch invloed zijn. Als aankomende knaap hebben we een vergadering meege maakt waar de bekende John Mott sprak, de secretaris van de Wereld federatie van chr. jongemannen ver enigingen en president van het eer ste Wereld-zendingscongres in 1910. We zien de man nog voor ons zo als hij daar etond te spreken. We hebben er nooit veel van na kunnen vertellen, maar toch heeft die per soen van John Mctt 'n bepaalde in druk bij ons achtergelaten en wel zó, dat we later zijn gaan vragen naar zijn werk. Het kan goed zijn per soonlijk eens iemand te hebben ge zien en gehoord. Ik zie het niet meer zitten, of ik zie 't niet meer hangen. Eén van de modetermen die zich in een bepaalde tijd voordoen en op de duur ook wel weer ver dwijnen. Zoals u geruime tijd het woord „ergens" herhaalde lijk tegenkomt en het vreemde gebruik van het woord „ooit". „Ooit was ik eens„ooit heb ik eens gelezen Soms zijn deze tijd-uitdruk- kingen een weergave van een mentaliteit, die 'n bepaalde tijd eigen is. Het lijkt er op dat wij in onze tijd sterk geneigd zijn tot het betrekkelijk stellen van bijna al le waarden die vroeger betekenis voor ons hadden. Dat is op zich zelf geen wonder in een perio de van veel veranderingen. Vroe ger wisten wij, naar we meen den, b.v. op politiek gebied, waar we aan toe waren. We stemden natuurlijk op de partij, waartoe we ons met overtuiging rekende Nu zien we het zo niet meer zitten. Voorzover men kerkelijk mee leefde was men lid van de „ei gen" kerk. Daar voelde men zich thuis. Nu doen zich binnen de meeste kerken en mede onder invloed van de zgn. polarisatie zulke nieuwe blokvormingen voor dat wij het niet meer zien zit ten. Waar moeten wij nog vóór zijn en waar tégen? Intussen is het gevaar groot dat we alles gaan betrekkelijk stellen en tot een zelfstandige keuze niet meer komen; zelfs geen behoefte meer hebben om daartoe te komen. De mogelijk- reid is dat anderen dan wel voor óns zullen kiezen. Die zien het wél ritten! Men kan zich afvragen of er daarvan niet symptomen aan wijsbaar zijn, waaruit blijkt dat we opnieuw rijp beginnen te worden voor een of andere vorm van dictatuur. Van welke zijde die ook komt. Dat lijkt op het eerste gehoor onwaarschijnlijk. De opkomst van Hitler was ook te wijten aan het feit dat de massa het niet mi begon i laat. Het komt er op aan: onszelf te willen zijn én blijven. Bezinning op wat z.-ch op het politieke en maatschappelij ke vlak voordoet. Niet minder op wat zich op 't kerkelijk ter rein voordoet. Waar komt de per soonlijke vrijheid of de vrijheid van hele delen van ons volk in het gedrang? Waar vinden wij nü al de eerste sporen van ter reur? Waar ben ik, bij alle ge praat over mondigheid, helemaal al niet mondig meer? Wat het kerkelijke leven aan gaat. er wordt u van alles gezegd, en de menihgen zijn dikwijls zeer tegenstrijdig. Temeer komt het er voor u op aan om zelf te luisteren naar de stem van Christus, die u in het getuige nis van apostelen tegemoet klinkt. Nog steeds geldt het in dringende woord van De Géne- stet, dat nu evenzeer van waar de is als een eeuw geleden„Zélf moet gij 't zoeken en zélf moet gij 't vinden". „Ik zie het niet meer zo zit ten". 't Is te begrijpen dat we on der de veelheid van verschijnse len zo nu en dan in verwar ring geraken. Op de duur is dit echter geen houding die past bij ons mens-rijn. „Ik wéét aan wie ik mij vertrouwe". Dat zegt 'n oud, eenvoudig kerklied. Niet als uiting van eigenwijsheid, maar als gevolg van kennis, in dë bijbelse zin van het woord. Kennis, die tegelijk ook is: lief de en vandaarovertuiging. Deze kennis heeft te maken met een bepaalde keuze, met Christus. Het is dan in ieder geval een kennis, een overtuiging, waarbij weniet bevreesd zijn voor een gesprek, niet bevreesd voor een eigen mening, bereid anderen in him gedachten te respecteren, en op onze hoede opdat we niet te kwader ure overrompeld worden. E. M. PANNEKOEK. Ned. Herv. Preö.. Leiden. ADVERTENTIE Macdonald CaiiadianTöbacco Co., Sküsjesdijk 109, Rotterdam (P10)-29 59 00 CONTESSA,fijn datje d'r bent Ede Ichtliuskerk Maria Parochie (zaterdagavond 7 u.) Leiden Hervormde Gemeente Hooglandse Kerk 10.00 u. Ds. C. H. Bijl (Jeugddienst) 11.45 u Oecume nische studentendienst, 5.00 u. Cand. M. C. v. d. Meer 's Gravenzande. Marekerk 10.30 u. Ds. H. W. Burgy. 10.30 u. Ds. H. W. Hemmes Konlngskcrk 10 u. N. K. Bevrijdingskerk 9.00 u. Dr. W. lethlehemkerk 10.00 u. Vrijz. Hervormden (aula Merenwijk 10.00 u. Oecumenische Zulderkerk 10.00 u. ds. J. B. vai der Sijs. Petrakerk: 10.00 u ds Dronkert, 7 i ds. Post. Bel of te kerk: 10.00 u. ds. Post. 5.00 u. ds. Maaskant. Bevrijdingskerk 9.00 u. ds. Van der Zwaan. 5 u. ds. Dronkert. Groenhoven 10.00 u. ds. Maaskant De Mirt 10 u. de heer Bakker. Mierennest 10.00 u. de heer Kroon Petrakerk dienst voor doven 10.30 uurde heer Leenhout. Gerei' Kerk (vrijgem.) 10 en 4 u. Baptistengem. 8 (Oude Rijn 3) 10 u. dhr. A. Stringer. Evang. Lugh. Gem. 10.15 u. ds. W. L. Steinhart, Utrecht. Leger des Heils 10 u. HelUgingsd. 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 u. Hollandse dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 u. de heer Dlkkes. Hartebrug (zat. av. 7 u) 8, 9, 10, 11 2.15 en 6 u. Stud. Parochie (zat. Leonarduskerk St. Joseph (zat.av. 7 u.) 8.30, 9.30, 11 n 6.30 u. Lodewijkskerk (zat. av. 7 u.) 9.30 11. Rijndijk 24) 9.30 en 4 u. (dond. 8 u.) Doopsges. Rem. Gem. 10 u. ds. L. Laurense. Delfgauw. Zendingswerk mlddernachtsroep. (Zoeterwoudse Singel 21) 6 u. dhr. ref. Kerk: 10 i Marijkestraat 9.30 u. Ds. P. Hanemaaijer. Geref. Kerk Goede Her derkerk 9 u. ds. M. van Harmeien. 6.30 u. ds. J. Vos. Maranathakerk 10 u. Kand. L. Tenijenhui6 Amsterdam. J. R. Sijbrandi, Epe. ds '/.wierts. Koude - .30 u. ds. L. Tenijenhuis, Am- 1. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. dienst des woords. Geref. Kerk Vrij gemaakt 9.30 i Feenstra. Voll samenkomst. Leger c Pred. J. Seijsener. Benthuizen Geref Gemeente 9.30 u. Leesdienst, 3.00 u. kand. Hofman, Klaaswaal. Bodegraven Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 9.30 u. ds. J. H. Cirkel 18.3 18.30 u. ds. J. H. Cirkel Geref. Kerk kand. Loosman Cerk (vrijgem.) 9.30 i. leesdienst 16.16 u. ds. H. J. J. Feen- tra. Geref. Gemeente 10.00 en 18.30 u. eesdienst, Evang. Luth. Kerk 10.30 u. 1Roos, Gouda Evangelisatie- Gelovigen 10.00 u. eredienst 18.30 woordverkondiging. Boskoop Herv. Gemeente 9.30 ref. Kerk 9.30 stra. Maranatha-school. 11 u. de heer Kampen uit Hilversum. Chr. geen dienst. Pinkstergemeente 9.30 in Concordia de heer Th. Verwoerd: Verg. van gelovigen 9.30 en 5 u. in lokaal Nieuwstraat 27 Bethel 9.30 u. de heer J. Modderkolk R.K. Kerk (dorp) zaterdagavond 7 u. en zondag 8.45. 10 en 11.30 u. H. Mis ontmoetings centrum Snijdelwljk zaterdagmiddag. 5.30 en zondag 9.30 u. H. Mis. llazerswourie Herv. Gemeente 9.30 en 6.30 u. ds. L. Boer. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. Brink. R.K. kerk St. Bernardus (zat. 7 u.) 9.30 en 11 Kerk St. Michael Rijndijk (zat. zat, 7 u. zondag 8.30, 10, 11.30 St. Martinus zat. 7 u. zondai 10. 11.30 en 12.45 en 5 uur. Iiooginade Herv. 10 u. ds. De Groot Apeldoorn, 6.30 De Vos, Katwijk Kerk 10 u. ds. J. Vroegindewey oppas dienst 6 u ds W. Kool. Oude Kerk 8.30 u. Ds. C. Treure, Baddienst 10 u. Ds. D. W. Koelman, oppasdienst 6 u. Ds. de heer Van Oosten- W. Koelman. Groen Ds. C. Treure, Zee] Vries. Wijk- - _0 u. Pfarrer Fr. Wattjes uit Hoengen (Did.) gebouw "De Hoeksteen" 10 Ds. J. Snoey 5 rriymfatorkerk 9X Ds. H. Alsmeier, van Veldhausen 5 u. Ds. J. Snoey. Chr. Geref 10 u. ds. H. C. van der Ent 5 H. C. van der Ent. Gebouw Re- raat: Geref. Kerk vrijgemaakt Leesdienst 3 u Leesdienst Ge- Kerkgebouw Louwestrai juli: 7.30 u. Ds van den Berg. Volle Evangeliegemeente Katwijk, zaal in de openbare school. Voorstraat 100, 9.45 u. Soefi Beweging. Universel, kerk 10 u. prof. dr. J. den Brink. Kinderneven- dienst mevr. van den Hoek Hoofdstr.- kerk 10 uur en half 7 ds. G. van Loenen. Kindernevendienst 5—8 Jaar Scheppingskerk 9 en half 11 ds. A. Geense Klndernevi hr. Dijkstra 10.30 u. ore 12.00 V Lei nu u. dienst geref. Kerk 11.15 U Lisse Herv. Gem. Grote Kerk 9 u. ds. H. G. Oostinga 7 u. ds. H. G. ref. Gemeente 10 en 4 u. ds. W. Suy- ker. Geref. Kerk Vrijgem. (Prinses- senstraat) 10 en 2.30 u. ds. A. Kuiper, Amstelveen, Geref. Kerk Vnjgem. H. G. Oostinga. Geref. Kerk 10.30 (Salvatori) 9.30 en 5 u. Dier Woords. Oud Geref. Gem. 9.30 Dienst Welkom, Bondstraat. R.K Kerk St. Agatha Parochie (zaterdagavond Nieuwkoop Remonstrantse Ge meente 10 u. ds. A. D. Bol-Bax R.K. Kerk zat. 7 u. zondag 7.30, 9, 10.45 en 7 u. Nieuw veen Geref. Kerk 9.30 u. de heer J. De Best, Rijnsburg 7 u. de hr. Goedhart, Nieuwkoop. R.K. Kerk, zat. 7 u. zondag 9. 10.45 en 5 u. Nieuw-Vennep Herv. Gemeente: 9.30 u. de heer K. Nooij. Utrecht, 19 ds. Ruitenberg, -|j Kerk 9.30 en 3 u. ds. W. de Graaf RK Kerk zondag 9 en 11 u. Noordwijk Herv. Gemeente 10.30 u. Vlnkenlaankerk Cand J. Pronk (Amsterdam). 10.00 u. Oude Kerk (Hoofdstraat) Ds. W Kansil (Heeren- Evangelis ,n der Ki Amersfoort) 3.30 u. Schoolstraat: W. Schoolstraat i Vroegindewey (Eemnes). Geref. kerk Vlnkenlaankerk nog niet bekend. Vinkenlaankerk Ds. len (Bennebroek) H. J. Swlei Rijn) 10 u. Hoofdstraatkerk Ds. R. S. Elgersma 7.00 u. Hoofdstraatkerk u. Stichtlngskerk Ds. H. J. Swlerts (Koudekerk Clgersma 7.00 u. Hoofdst K. Dronkert (Lelden. R. Maria ter Zee. Zondag 7.30 en 9.00 u. ivijkerhoul Hei R.K. St. Viktor 8. 9.30, 11 en 18 u. R.K. H. Hart Jezus in De Zllk zat. av. 7 u. 10 en 11.30 u. Oegsl gcc.xi Herv. Gemeente Groe of Willlbrordkerk 9. u. (ingang Wijttenbachweg) 19 u. ars. M. C. Kersten (Scheveningen) R.K. Kerk St. Willlbrordkerk zaterd.- avond 19 u. zondag 9 10.30, 12 saterdagavond 18.30 Kersten (Scheveningen) Mariënpoelstr Leiden Ver. vrijzinnig hervormden Pauluskerk Apeldoorn (Rijs- hoff. Geref. Kerk vrijgemaakt buiten 9.30 u. ds. De Vos. Katwijk. Geref. ds. H. v. Niel, 5 Niel. Koningshof 10.30 u. de heer Wij- leveld Geref. Kerk vrijgemaakt Rijpwetcrlng R.K. Kerk 7.30. burg, 18.30 u. (in Ontmoeting) ds. H. J. van Achterberg te Leiden; Geref. Kerk 10.30 en 19.30 u. ds. H. v. d. Berg i Leusden Leid Kooten, Delft. Ned. Prof. bond t Kerk Willibrordus Goede Herder (zat 11.30 u. H. Joseph Herv. Gemeente 6 u. RK Kerk Meerbrug (zat. 8.45. 10.30, 12 en 6 uur. Zwamnierdani Herv. Gemeeen' 10 u. ds. Goudzwaard. 6.30, F. Franken. Woubrugge. Geref. Kerk 9.8 7) 8. 9.30, 11 en 5 30 v Valkenburg Ned. Herv. Kerk 10 u. Kand. B. van der Nagel 6.30 u. Ds. A. Makkenze, van Katwijk aan den R. ref. Kerk 9.30 u. Ds. H. Rooze 5 u. H. Rooze. Geref. Kerk vrijgemaakt Geref. ds. H. I 9.30 en 5 Voorhout Herv. Gem. 10.00 ui Ds. Hoogenkamp. R.K. Kerk (zat.a 7 u.) 9, 10.30, 11.45 en 5.30 u.). Voorburg, middagdlenst in Gerefor meerde Kerk (17 u.) Hulp en Heil 10 u. Ds. P. Pera uit Leiden. Rijndijk Leesdienst. R.K. Kerk Kerk Lauren- ds. B. Eysinga 18.30 u. ds. J. 9.30 u. ds. N. J. Flink 19.00 u. ds. P. J. D. Malssen. Geref. Kruiskerk 10 u. ds. H. J. Riphagen 17 ds. H. J. Riphagen. Oud Ger. in wed. Zuidkade 158: 10 en 18.30 u. Leesdienst. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 17.00 u. ds. A. P. Verloop. R.K. Kerk Ontmoetlngskerk 8.30 en 11.45, en 6.30 u. (zat. av. 7 u.) St. Viktorkerk 8 en 10 u. (zat. av. 7 u.).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4