Ooien in ie hofjes De schaaktweekamp Arie Vis-Hein Pasklaar 8. Cfez VROEGER EN NU (31) Vord vriend Dagblad- hofjes- doolhof VAKANTIE- TOCHTEN VOOR JEUGD SST- m t CENTRUM „LORENTZHC M iTERDAG 22 JULI 1972 LEIDEN De grote belangstelling voor de bij de chting Leidse Hofjes verschenen brochures ten behoeve ,n de .Vrienden van de Hofjes", heeft ertoe geleid, dat sloten is te komen tot de uitgave van een ringband. „Vrienden van de Hofjes" krijgen een ringband toe zonden, met daarin de eerste van een reeks publicaties, de vorm zoals deze voortaan zullen verschijnen. De irste aflevering in de band gaat over Meermansburg, het m ootste Leidse hofje, en de familie Meerman. linnen afzienbare tijd zal een 'jende publicatie ter gelegenheid 101 het vijfjarig bestaan van de Gi chting Leidse Hofjes en de daar- -- i samenhangende zomertentoon- üng in de Lakenhal, verschijnen. wordt reeds gewerkt aan een roerige, nog dit najaar te ver- dte hofjes t denactie tegelijkertijd met het verschijnen de ringband, de tentoonstel- n De Lakenhal, de uitgave van vernieuwde hofjesfolder, de actie an D. en de hofjesdoolhof rgaruiseerd door het Leidsch en hens Dagblad start de Stichting )d ise Hofjes een grote ledenactie, [en kan vriend van de Leidse Hof- worden door het storten van mi x-naai f 7,50 op giro 1580172 t.n.v. hting Leidse Hofjes in Leiden. ontvangt dan de ringband en eeds verschenen afleveringen, ejaarden, die zich op een hofje 'elefoon politie ,LeEIDEN In het nieuwe tele- iboek, dat dezer dagen bij de jeslotenen wordt bezorgde staat -rk|Leidse politie: 49961. Dit komt ïl pas op 15 augustus in ge- Nu krijgt men er geen gehoor, ie politie belt men nog 44444, iei(j binnenkort alleen alarmnummer Blijdschap in Bakker Korff iniETDEN Personeel van de ge- aifnte is gisteravond tot laat in de Hr geweest om in de Bakker lffstraat in de Groenoordwijk rio- I aan te leggen naai- de vijver, Irdoor by hevige regenval het ;r wegstroomt en niet in de hui- terecht komt. De bewoners van straat waren blij met dit snelle na het besluit van B. en W. gisteren, vooral met het drei- de noodweer van gisteravond. ADVERTENTIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte mtieke Franse en Comtoise klokken, enz. "|üw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden wallen vestigen, kunnen zich wenden (schriftelijk) tot de hofiescommissie van de Gem. Sociale Dienst, Steen- schuur 21. De vernieuwde en uitgebreide hof jesfolder is te verkrijgen bij het bu reau van de V.V.V. op het Stations plein. De redactie van LeHc^h Dag blad en Alphens Dagblad doet mee aan de zomeractie om de Leidse hofjes in de belang stelling te brengen. Zij organi seert een creatieve hofjesdoolhof waarbij alle werkstukken over hofjes foto's, tekeningen, gedichten, verhalen e.d. kun nen worden ingezonden. Dat moet vóór 15 augustus bij het gemeente-archief aan de Boi- sotkade. De jeugd kan tot de zelfde datum bij ons dagblad in zenden de hofjespuzzel, die ver scheen in de krant van zater dag 1 juli j.l. Er zijn heel wat prijzen te winnen met als hoofdprijs een vliegreis naar Londen, beschikbaar gesteld door Vroom en Dreesmann. LEIDEN Maandag a.s. begin nen de uitstapjes, georganiseerd door het r.k. comité vakamtiiebsziig- heden. Gedurende twee weken wordt telkens 5 dagen achtereen aan de kinderen een tocht naar o.a. Avifau- j na, Meyemdaal, Linnaeushof, Wasse- j naars Dierenpark en Noordwijker- hout geboden. Tweemaal gaan ze zwemmen. Er bestaat nog gelegenheid kinde- j ren op te geven a.s. maandag om I 9 uur op de punten van vertrek: Petruskerk, Herensingelkerk, Leonar- duskerk, Antoniuskerk, Mare Pacel- lisohool en Pans Johannesschool. I De kosten zijn f 12,50, voor het tweede kind uit een gezin f7,50. Het moet nu uit zijn. Afgelo pen. Wij nemen het niet lan ger. Wij kappen ermee. Wij la ten niet met ons sollen. Tenslot te hebben wij onze eigenwaar de en zelfrespect ook nog. Daar komt dan nog bij, dat wij onze verplichtingen hebben aan de Schaakfederatie van het Water schap Rijnland. Men denkt daar waarschijnlijk ook, dat wij "ons aardig te grazen laten niemen". Een ieder kent de voorge schiedenis. Voor die weinigen, die nog steeds niet op de hoog te zijn van de ontwikkelingen in het kort nog even het vooraf gaande. Arie Vis en Hein Pas klaar (van het Waterschap Delftland) zouden tesamen strij den om de Zuidhollandse schaakbokaal. Nu is Arie een waterliefhebber; dat weten we. Dat hij gaarne aan het water wil schaken, nemen wij hem niet kwalijk. Dat hij daarbij achte loos drie teenkootjes in het wa ter wil bewegen, nemen wij op de koop toe. Dat hij daarbij ech ter nog eist, dat men de vissen van beide zijden verhinderd om langs te zwemmen is behalve wamógelijk ook onzin. Toch wil Arie dat. Hoewel Arie "uit on ze streek" komt (wij kennen mensen, die hem eens op een verloren dinsdagmorgen hebben mogen horen lachen!), moeten wij hierbij de aantekening plaat sen, dat Arie te ver gaat. Dat vindt vader Vis ook. Maar Arie lijkt voor geen reden vatbaar. Hij wil, dat de vissen het water mijden, waarbij hij schaakt. Wij weigeren echter hieraan te voldoen. Nimmer zullen wij aan deze eis tegemoet komen. Nog liever sturen wij Hein Pas klaar met zijn startgeld terug naar Drummeldingen, waar hij domicilie houdt. Wat Hein be treft is dat geen bezwaar, „\foor wij is de aardigheid er alland af", heeft hij in 'n vertrouwelijke bui medegedeeld. En we gelo ven hem van harte; voor ons is dat namelijk ook het geval. Als we ons realiseren, dat we de graskant al genülimeterd hebben ten genoege van Arie Vis, de woonboten "Welgele gen" en "Nooit lek" hebben versleept tot buiten het strijdge- Lezers schrijven woel, de scheidsrechter hebben laten beloven dat hij Arie Vis steeds zal aanspreken met "Me neer Vis" de dorpsschone reeds bemoedigend hebben laten lachten naar Arie Vis en tevens hebben toegezegd, dat mócht hij de tweekamp winnen, wij allen in korte broek, met gerui te petjes op verschijnen en met vlaggetjes, waarop staat "Er is maar één VIS" zullen wappe ren, moeten wij tot de conclusie komen, dat wij al het mogelij ke hebben gedaan. En daarom weigeren wij zijn laatste eis In te willigen. Dan maar géén tweekamp. Dan maar een overbelaste burge meester. die zijn slotrede, ter beëindiging van de tweekamp voor niets heeft voorbereid, en staande voor een spiegel heef gerepeteerd. Dan maar geen middenstand, die "het er eens lekker van kan nemen". Wij vertikken het langer. Wij doen hier niet aan mee. Wij weigeren in de voetsporen te treden van de Grote Heren te Reykjavik, die voor een zekere "Meneer Bobby Fischer" ca mera's verplaatsen, aanvangs tijden verschuiven, op de knieën vallen en stoelen onbezet houden. Wij weigeren die facili teiten van de wedstrijd reeds a priori in het voordeel van één bepaalde speler om te buigen. Wij gunnen Vis een overwin ning. Doch ook de meer be scheiden Pasklaar uit Drum- meldingen, waar men niet zo aan de weg timmert. Indien wij, gelijk anderen dit wel doen, ons richten naar de wensen van één bepaalde spe ler, houden wij ons niet aan de internationaal vastgestelde wedstrijdbepalingen. Wij weten dat Arie Vis een goddelijk schaker is; zijn Veen plasser va riant en Sloterbeekse opening zijn om te watertanden; wij geven het graag toe. Maar niet ten koste van de instelling van Pasklaar. Anders wordt de tweekamp even burlesk als die te Reyk javik. Daarvoor staat de Zuid hollandse schaakbokaal te hoog aangeschreven. Het organiserend comité. A. C. KOEK EB AKKER JR Lelden Van een Leidenaar, die zich in hoge mate interesseert voor oude stadsbeelden, ontvingen wij een geschenk. Met sierlijke letters stond erop geschrevenAan het Leidsch Dagblad, cadeau van F. Ameling, Oostdwarsgracht 5. Waarvoor hartelijk dank. Voor dergelijke geschenken ook al is het inbruikleen houden wij ons gaarne aanbevolen. De foto van de goede gever misten wij in onze ook nu nog niet uitgeputte collectie, die en dit is een vraag, die ons onophoudelijk wordt gesteld in boekvorm zal worden uitgegeven. Een se lectie zullen wij echter moeten toepassen. De vandaag gepubliceerde foto, die even buiten de huidige stads grenzen werd genomen, sluit prachtig aan bij de laatste in deze serie gepubliceerde foto van de enorme verandering, (Die de Haagweg ter hoogte van ,J9e Vink" heeft ondergaan. Evenals de Haagweg behoort ook de Rijnsburgerweg tot ten van de toegangswegen tot de stad. In het verleden kende ook deze weg een landelijke rust. die slechts onderbroken werd wan neer het stoomtrammetje, dat onder de namen Koffiemolen, Stoof en Bello de geschiedenis is ingegaan, puffend en fluitend zijn weg naar nog stillere streken zocht. Er is niet veelslechts een en kel pand, dat nog een herinne ring aan vervlogen jaren levendig houdt. Huize „De Olmen", waarin al tientallen jaren de firma Hoo- geveen een brood- en banketbak kerij exploiteert (op de hoek van de huidige Kempenaerstraat in Oegstgeestvenvijst nog naar de tijd, dat op deze plaats drie knoestige olmen het landelijk beeld aan een omlijsting hielpen. Bloembakken op het trottoir kwamen er voor in de plaats. Over de kwaliteit van de weg, die in de veertiende eeuw op last van hertog Albrecht van Beieren werd aangelegd, is in de loop der eeuwen heel wat te doen geioeest. In 1816 dachten gedeputeerden daarop ivat gevonden te hebben: er kwam een tol, waarbij aan de tolgaarder de verplichting werd opgelegd om voor verbetering en onderhoud van de weg zorg te dragen. Dit bleef zo tot 1911 toen het stadsbestuur tot afkoop van de tol besloot, waarvoor een be drag van f 8000,- werd neergeteld. De definitieve verbetering en verbreding van de weg, ivaarlangs nog een slootje heeft gelopen, tot de tegenwoordige afmetingen (foto Holvast) begon in de jaren 1925/1926. Daarop aansluitend werd in een later stadium het Rijnsburgerwegviaduct gebouwd, ivaardoor de ontsluiting naar de binnenstad eerst goed gereali seerd kon werden. Daarmee ver dween ook de „brug der zuch ten", de indertijd voor voetgan gers en wielrijders over de spoor lijn gebouwde „oversteek". SAM PLATTEEL ADVERTENTIE LEIDEN Achter de bebouwing van de Zoeterwoudsesingel verrijst een flink bomuwerk in drie aan elkaar gesmede blok ken. Het is het hervormd bejaardencentrum ,Jjorentzhof", dat 139 bedden krijgt, voor directie en personeel meegerekend. Het ligt in de bedoeling, dat het gebouw aan het eind van dit jaar wordt opgeleverd. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3