uropees ruimtegesprek op e?) lange baan geschoven KOSMOS-500 POOLIJS EN KLIMAAT OP HALVE AARDE LUCHTBELLEN TEGEN OLIE Jderika duldt geen vreemde vinger in de PAP dar en computer voorkoming van tingbotsingen Geheugen-moleculen 0 22 JULI 1972 ^iisseïse ministersconferentie over de toekomst van de m ruimtevaartdie 11 en 12 juli zou worden gehouden, j& laatste nippertje uitgesteld, en daarmee is het gevaar worden, dat Europa een niet meer in te lopen achter- jgt op een vitaal technologisch terrein. Op 24 juni j.l. wij op deze plaats over het enorme belang van snelle beslissingen, speciaal in het licht van de Amerikaans- toenadering in de ruimte. Het ziet er nu naar uit, dat e boot al heeft gemist' het uitstel van de conferentie ijt.en aan een plotseling gebleken steeds grotere tegen- i[merikaom Europa een beduidend aandeel te laten i021 het Post-Apollo-Programmaof kortweg PAP. Eu- waarschijnlijk nu niet meer dan een heel klein pinkje ]P kunnen krijgen, en dat zint de Europeanen niet erg. ni jlpjicste onderdelen van het ontwikkeling van een of honderden malen Güjuimte - vrachtboot, voorts van wat men nen een onbemande ra- bestuurbare ruim te- j pace-tug) en „accessoi- m len kleine capsule voor enkele astronauten ten behoeve van wetenschappeli j k ruimteonderzoek, onbemande capsules en onderdelen voor een in de ruimte te assemble ren ruimtestation, welke accessoires alie door de space-shuttle naar de ruimte kunnen worden vervoerd en door de space-tug op de gewenste plaats kunnen worden gebracht. ospje ingenieur Joseph Lu- zijn fabriek in Bir- .een vernuftig instru- Jjjuistrueerd, dat veel be- voor het voorko- tettingbotsingen. Het is natie van radar en een gezamenlijk zorgen aan de snelheid aange- >rte|iiinium afstand tussen zijn voorligger. Het te nog maar een pro- de kinderschoenen, verwacht er toch veel leu, waarmee Lucas We, waren op de ho de motorkap twee ülaties aangebracht, 10- vierkante centimeter. Instrument was een ra- het ander een ont- vnu uitgezonden signalen tale 'eruggekaast door de 3ile auto, opgevangen lp fe computer in de auto Deze berekent daaruit 1 tot de voorligger. Is tjjj dan volgit automa- van de rem- l t ker naarmate de over- van de toelaatbare is. Wordt de af- er dan is toegestaan, de remdruik weg en wordt automatisch het gaspedaal een handje geholpen. Niet veel. want de computer mag de chauffeur, niet dwingen hard te rijden, Het systeem is eenvoudig, maai er is een moeilijkheid: Wanneer ie automobilist tussen twee an dere auto's waar hij nog net een plekje heeft gevonden, zou willen parkeren, dan gaat de computer "op de rem staan" wanneer hij ie stilstaande auto's nadert. Daarom is de computer er ook op ingericht, zijn rem-reactie af te stemmen op de snelheid van de auto op dat moment. Wan neer deze gering is laat hij een veel kleinere afstand toe, en bij heel lage snelheid geeft hij er eenvoudig de brui aan en rea geert hij niet meer. Dat maakt het ook mogelijk, dat auto's in stilstaande files wel dicht achter elkaar staan. Maar zo gauw de file weer op gang komt, reageert de computer, sterker en op een groter afstand naarmate de snelheid groter wordt. De uiteindelijke kosten van de apparatuur, die klein van om vang kan worden gehouden, zul len op den duur niet hoger aijn dan die van een normale auto radio! Binnenkort zullen wij over deze projecten uitvoeriger schrijven. De kosten van het gehele shuttle- programma en alles wat daarmee te maken heeft worden geraamd op 25 miljard gulden. Aanvankelijk heeft Amerika de eis gesteld, dat Europa minstens tien procent van de kos ten zou dragen, zou het als partner geaccepteerd kunnen worden. Europa heeflt een zekere belangstel ling getoond voor de ontwikkeling van de space-tug, waarvan de kos ten geraamd worden op ongeveer anderhalf miljard gulden. Amerika had hier aanvankelijk wel oren naar, en in Engeland en Duitsland werden al voorbereidende studies gemaakt, o.a. door Hawker-Siddeley en Messerschmitt-Bölkow. Thans heeft Amerika echter, aan de vooravond van de Europese con ferentie, laten weten dat het toch eigenlijk niet voelt voor een zuiver Europese space-tug, maar dat alleen kleinere onderdelen van het gehele project aan Europa gegund kunnen worden. Voorbeelden daarvan zijn de luiken van het vrachtruim van die shuttle, de verticale Stabilisator, het landingsgestel en bepaalde elec- tronische onderdelen. Bovendien zou een capsule voor wetenschappelijke astronauten in aanmerking kunnen komen voor Europese produktie. Al met al niet onbelangrijke opdrach ten. maar toch zeker niet wat Eu ropa aanvankelijk had ver wachten had kunnen krijgen wanneer men eerder een royale be slissing had genomen om aan het PAP deel te nemen. Inmiddels zou Amerika nog deze maand de "prime-contractors" voor shuttle, tug, en andere onderdelen aanwijzen. Dat betekent, dat dit een volledig Amerikaans project wordt, waarin Europese organisaties slechts als "onderaannemer" een graantje mee kunnen pikken. Gezien deze nieuwe ontwikkelingen hebben de Europese ministers het beter gevonden, de conferentie van 11 en 12 jul J. uit te stellen, op zta minst tot de herfst. Men moet Zich nu beraden op de nieuwe toestand en de mogelijkheden en wenselijk heden opnieuw afwegen. Het lijkt nu in zeker opzicht (maar lang niet in alle) aantrekkelijker dan toch maar de volle energie te zetten en alle middelen te besteden aan de ontwikkeling van een eigen Europese lanceerraket, de Europa- III. Dit is overigens ook een hachelijke zaak. In de tien jaar, dat Amerika het Apollo-project heeft ontwikkeld en tien mensen op de maan heeft laten rondwandelen, heeft de Euro pese ELDO het nog niet verder ge bracht dan elf proeflanceringen. waarvan er geen enkele een volledig succes is geworden. Kleine kunst maantjes zijn wel door Franse en Britse raketten in de ruimte ge bracht, maar Europa als geheel heeft het wat betreft de lancering op eigen kracht van grote kunstma nen volledig af laten weten. Wetenschapsmensen spelen al lang met de gedachte, het Ijs van het Noordpoolgebied te laten smelten om daardoor een klimaatverbetering in de arctische gebieden te bewerkstelligen. Russische geleerden heb ben thans, volgens Bild der Wissenschaft, geprobeerd na te gaan wat de gevolgen zouden zijn in klimatologisch opzicht en hebben daaruit de conclusie getrokken, dat men met experimenten van deze aard zeer voorzichtig moet zijn, omdat de veranderingen van veel groter omvang zijn dan men aanvankelijk vermoedde. De studie werd ver richt in het Centraal Geofysisch Laboratorium in Leningrad. Het smelten van het poolijs is technisch een vrij eenvoudige zaak. Vroeger overwoog men, met behulp van vliegtuigen een heel dun roet- laagje over het poolgebied uit te strooien, waardoor het veel meer zonnewarmte zou absorberen en het ijls zou gaan smelten. Dit zou, eenmaal in gang gezet, tot een kettingreactie leiden. Eenvoudiger is het tegenwoordig om op de juiste wijze warmte uit kernenergie te gebruiken om een dergelijke ketting-reactie op gang te brengen. Men hoeft niet bang te zijn voor stijging van het zeeniveau over de gehele aarde: het poolijs bevindt zich voor negentiende onder water, en bepaalt dus al het zeeniveau ook in bevroren toestand. Anders zou het zijn wanneer men het Zuidpoolgebied zo zou behandelen: daar bevindt de gehele Ijsmassa zich op land en deze gehele massa zou bij smelten aan het oceaanwater worden toegevoegd. Voor Groenland geldt hetzelfde. Voordelen van smelten van het Noordpoolijs zijn, dat veel kortere scheepvaartroutes ontstaan, dat enorme toendra-gebieden in Siberië agrarisch ontsloten kunnen worden, en dat het klimaat in Noord- Canada, Noord-Scandinavië en Noord-Siberië milder wordt. Maar de prijs voor deze verbeteringen blijkt hoog te zijn. De ge volgen zouden te merken zijn aan klimaatveranderingen in de Philip- pijnen, Oost-Afrika en Midden-Amerika terwijl ook dichter bij de pool ongustige uitwerkingen te vrezen zijn. In de streken langs de noordelijke poolcirkel zou men op den duur vrijwel het gehele Jaar zware moeson-regens krijgen. Daarnaast kan men zeer zware zomer regens verwachten in delen van Canada en Siberië en een grote stijging in de neerslag in de Philippijnen en Oost-Afrika. Aanzienlijk droger zullen West-Europa. Zuid-Azië en Midden-Amerika worden. In de Oeral, de Alpen en op Groenland zullen onvoorstelbare gletcher- complexen ontstaan. Na honderden Jaren zou de natuurlijke toestand zich herstellen, wan neer de mens niet opnieuw zou ingrijpen: het poolgebied zou opnieuw in de greep van het ijs komen, en de veranderingen elders op aarde zouden teniet worden gedaan. Maar de gesteldheid van begroeiing van de bodem in die gebieden zouden inmiddels zo zijn veranderd, dat men nog slechts gissen kan naar wat er dan voor een nieuwe situatie zou optreden. Links de (getekende) versie van de space-shuttle van Gruvi- nicm-Boeing tijdens de start. De shutlle zelf, voorzien van vleu gels en een verticale stabilisator aan de staart en ongeveer zo groot als een DC-9, wordt omhoog gebracht door de eigen mo tor, die in dit stadium wordt voorzien van vloeibare brandstof uit de grote raketvormige cylinder en terzijde twee boosters, die op vaste brandstof werken. Op ongeveer 40 km hoogte worden (op de foto hierboven) de twee boosters afgestoten. Zij dalen aan parachutes en worden later weer gebruikt. Op grotere hoogte, eenmaal in een baan om de aarde, wordt de brandstof- cylinder afgestoten, die verloren gaat. Op de foto rechtsboven een tekening van de space-tug, die Europa had willen vervaar digen, maar die Amerika in eigen hand ivil houden. In Houston tin de Ver. Staten heeft George Ungar van het Baylor Col lege uit de hersenen van 4000 rat ten een hoeveelheid moleculen van bepaalde constructie geïsoleerd, die werden geïnjecteerd in andere rat ten en die toen bleken aangeleerde zaken op die geïnjecteerde ratten over te dragen. De ratten waai'van het hersen-extract werd vervaardigd, hadden door middel van elektrische schokken geleerd, donkere ruimten te vermijden: een zeer onnatuurlijk gedrag voor deze dieren. Na injectie met het extract bleken de ratten, die niet een dergelijke training hadden ondergaan, eveneens angst te hebben voor donkere ruimten. Men meent thans dat deze stof, "scotophobin" genoemd, uit molecu- ren bestaat die een belangrijke rol spelen bij de functionering van het geheugen. De vijfhonderdste Kosmos is on langs de ruimte ingestuurd: iets meer dan tien jaar na de eerste op 16 maart 1962. De jubileum satelliet ging op 10 juli naar een baan om de aarde. Wat zijn op dracht is werd niet vermeld. Dat typeert het gehele Kosmos-pro- gramma. In tegenstelling tot de eensluidende benaming van al die honderden ruimtesondes is hun taak uitermate gevarieerd en veelal geheim gehouden. De levensduur van de Kosmossen varieert van een goed uur tot dui zenden jaren, afhankelijk van het doel waarmee zij werden gelan ceerd. Vele sondes onderzochten een breed scala van natuurkundige en astronomische onderwerpen, zoals deeltjes, röntgen- en ultraviolette straling van de zon, het magnetisch veld en de stralingsgrodels om de aarde, de samenstelling va<n de ho gere lagen van de atmosfeer, de dichtheid en de energie van de kleinste meteorieten en het verloop van weer en klimaat. De Kosmos-kunstmanen hebben ook een grote bijdrage geleverd aan het oplossen van vraagstukken met be trekking tot het laten landen van ruimtevaartuigen op tevoren vastge stelde plaatsen, het automatisch koppelen van onbemande ruimte sondes en de terugkeer in de atmo sfeer. Voor medisch-biologisch onderzoek zonden de Russen met Kosmossen honden, vogels, klikkers, insecten, bacteriën, planten, zaden, en men selijke weefsels naar de ruimte, vaak voor vluchten van enige we ken, waarna de invloed van straling en gewichtsloosheid op het mate riaal kon worden bestudeerd na te rugkeer op aarde. Over slechts weinig Kosmos-satelie ten, waarvan het succes wordt toe geschreven aan een ver doorgevoer de standaardisering van de bouw elementen, waardoor gemakkelijk een grote variatie aan instrumenten kan worden meegevoerd, ontvangt het westen aanvullende inlichtingen. Enkele opmerkelijke vluchten waren de volgende. De Kosmos—3 en 5 registreerden de uitwer- In Stockholm is onlangs (tijdens de milieu-conferentie) gedemonstreerd met een nieuw systeem om olie-vel den op open water te isoleren, uit breiding en verplaatsing tegen te gaan en daardoor de mogelijkheid te openen om de vervuiling met conventionle middelen te lijf te gaan, desnoods door deze gewoon uit het water te scheppen. Het systeem berust op "afdamming" met behulp van luchtbelletjes in het water, en is ontwikkeld door het Zweedse perslucht-concern Atlas Copco. De apparatuur bestaat uit een com pressor-installatie en een op specia le wijze geperforeerde slang, die op de bodem van haven, meer, zee, ri vier of kanaaJl wordt uitgelegd. De in de slang geperste lucht ontsnapt door de gaatjes en vormt een verti caal luchtbellen-gordijn. Dit veroor zaakt een verticale waterstroom, die aan het oppervlak naar twee zijden uitwaaiert en daardoor de olielaag bijeen houdt. De kracht van het scherm is variabel door de variabele luchtdruk. Proeven hebben uitgewe zen dat zelfs bij sterke stroming, krachtige wind en hoge golfslag vrijwel elke hoeveelheid olie in be dwang kan worden gehouden. Dergelijke pneumatische oliescher- men hebben een groot voordeel bo ven mechanische. Zij kunnen veel sneller in bedrijf worden gesteld op de gewenste plaats en zij kunnen zonder enige belemmering worden gepasseerd door schepen, oa. door schepen die te hulp snellen. Op de foto een beeld van de ge noemde demonstratie in een Stook- holms dok, waar 300 kubieke meter olie in bedwang werd gehouden tus sen twee luohtbellen-sohermeai, ter wijl mem in bet dok op kunstmatige wijze sterkegolfslag en waterstro mingen in het leven riep. Men kan met het systeem olielagen tot 15 cm dikte i Wetenschap en technologie door P. Bot king van de Amerikaanse kernont ploffing in de ruimte op 9 Juli 1962. Er is vrij veel deining over dit Ame rikaanse experiment geweest. De Kosmos—110 vloog begin 1966 niet minder dan 22 dagen met twee hon den aan boord rond de aarde. De Kosmos122 maakte in 1966 een begin met het Russische meteorolo gische onderzoek vanuit de ruimte. Op 30 oktober 1967 maakte de Kos- mo®186 de eerste automatische koppeling in de ruimte tot een feit. de Kosmos 215 werd in april 1968 een imposant observatorium door aan boord acht telescopen mee te voeren. Al spoedig na het begin van de se rie kregen de Amerikanen zeker heid, da t het K osmos - programm a ook militaire oogmerken had. Zo werden er spionage-foto's mee ge maakt, die later naar de aarde wer den teruggebracht. Met de koppelingsvlucht van de Kosmos 186 werd bewezen, dat al thans enkele Kosmossen radiogra fisch bestuurbaar waren. Zij. worden beschouwd als voorlopers van mili taire onderscheppings- en verniet i- gings-kunstmanen. De op 5 decem ber 1971 gelanceerde Kosmos—462 bevestigde deze opvatting. Eerder was de Kosmos459 gelanceerd. Deze werd naar de Kosmos—462 ge dirigeerd, welke direct na de koppe ling in minstens tien stukken uiteen viel. De Russen hebben kennelijk een systeem ontwikkeld, om Ameri kaanse militaire kunstmanen, hetzij voor spinonage-doeleinden hetzij met kernwapens aan boord, te ente ren en in de ruimte te vernietigen. De Amerikanen hebben een derge lijk systeem ontwikkeld, waarover al evenmin details zijn gepubliceerd. Militairen vermoeden tevens, dat Kosmossen gebruikt zijn voor proe ven met strategische ruimte-raket ten, die in een lage baan om de aarde worden gebracht en dan op him aardse doel kunnen worden af gestuurd voordat zij een volledige omloop hebben voltooid. Hierdoor zouden de Russen in staat zijn, van alle zijden aan te vallen en daar mee de zwaarste nogal eenzijdig georienteerde radarschermen van de VS te vermijden. Voorbeelden van dergelijke experimenten waren de Kosmossen 139, 218 en 298. Overigens zijn lang niet alle Kos mossen een succes geworden. De Kosmos419 moest vanuit een baan om de aarde een sonde naar Mars sturen, maar dit mislukte. Het ge vaarte draait nog steeds met de Mars-sonde baantjes om de aarde.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15