'En die vrouw die kiest een heer- (zeker in het parlement) fe Pasop: ZATERDAG 22 JULI DAMESMODE ia exclusief jaagt stf „En de vrouw die kiest een heer. En die vrouw die kiest een heer. En de vrouw die kiest een heer, ja, ja. Van je tsjingela tsjingela hopsasa Deze variatie op een regel uit bet bekende versje „In Holland Staat een huis" was van directe toepassing op de eerste verkie zing waaraan de Nederlandse vrouwen vijftig jaar geleden mochten deelnemen. Na een halve eeuw strijd voor vrouwenkiesrecht, waaraan de naam Aletta Jacobs onafschei delijk verbonden zal blijven, kre gen anderhalf miljoen vrouwen op 9 juli 1922 de kans seksegeno ten in het parlement te brengen. Het werden er slechts zeven. En deze zeven kwamen niet in de Tweede Kamer via voorkeurstem men van het zogenaamde zwakke geslacht, maar doordat zij door mannen op verkiesbare plaatsen op de kandidatenlijst waren geplaatst. D» lijn van 1918, toen voor de eer ste maal aan de Nederlandse vrou wen passief kiesrecht was verleend was doorgetrokkenIn dat Jaar 6tonden verdeeld over verschillende partijen 22 vrouwen kandidaat voor het parlement. Maar zelfs een ver klaring van de Rooms Katholieke Staats Partij: „Voorstander zijn van het vrouwenkiesrecht sluit niet uit da men een goed katholiek kan we zen" hielp de vrouwen niet. Met de mond De mannen in de partijen vooral ln de SDAP beleden wel met de mond, dat de vrouw medezeggen schap moest hebben, toen de stem men waren geteld werd er een enorme domper op de hoop en ver wachting van alle strijdbare vrou wen gezet: alleen de 43-jarige on derwijzeres Suze Groeneweg bezette voor de SDAP een zetel in de Ka mer. Aletta Jacobs, die op een onverkies bare plaats op de liberale lijst stond, kreeg zegge en schrijve 1919 voorkeursstemmen. De mannen ble ken nog maar weinig vertrouwen in Door Hans Wielick het zwakke geslacht te hebben, wanneer het op besturen aankwam. En nu in 1922, nu evenveel (1.500.000) mannen en vrouwen naar de stembus waren gegaan, kregen de vrouwen Slechts 7 pro- Nu 10% vrouwen in de Kamer Precies 50 procent van de vrouwen, die in het parle ment zitting hadden waren gehuwd. Mej. Katz huiode namelijk halverwege haar Kamerlidmaatschap. 24 procent van de vrouwe lijke Kamerleden had een academische opleiding. De vrouw die het langst in de Kamer zitting had was jvr. Wtteioaall van Stoetwe gen. De vrouw die geschiede nis maakte met haar uit spraak ,,'t is gekkenwerk" tijdens 'n langdurige nach telijke zitting, was 26 jaar lid var de Tweede Kamer voor de CHU Ver boven het ge- middele dat op 8Y2 jaar staat. 9 Op het ogenblik hebben meer vrouwen (10 procent zitting in de Tweede Kamer dan het gemiddelde (7.6 pro cent) O Een partij als de S.GJP. zal uit beginsel nooit een vrouw kandidaat voor het parle ment stellen. SUZE GROENEWEG rste vrouwelijke Kamerlid DR. ALETTA HENRIËTTE JACOBS tot de Hoge Raad vijftig jaar vrouwen kies recht WIJ vragen kiesrecht voor MOEDER Voorstanders niet beloond Weinig excellenties Sinds in 1922 de discriminati pi] de vrouw in de kieswet werd genomen regeerden over ons 24 kabinetten. In deze twee [v regeringen zaten zegge en sd vier verschillende vrouwen^ wie in acht kabinetten één ei nister. De eerste vrouwelijke excd t was mej. dr. De Waal, die van tot 1956 en van 1956 tot 19581 minister-president dr. W. staatssecretaris van Ond< Kunsten en Wetenschappen Mej. dr. Marga Klompé diendi der Beel, De Quay, Zijlstra Jong als minister van Maatsch lijk Werk en C.R.M. mevrouw dr Schouwenaar vervulde deze tai de regering Marijnen, terwijl huidige kabinat Biesheuvel ntf S. van Veenendaal (DS '70) 1 staatssecretaris van CRU* had en burgerschapsrechten, b.v. omdat zij geen voogd mag zijn over haar minderjarige kinderen. Overeenkom stig dit advies wordt zonder beraad slaging besloten. Na de beraadsla ging dezer zaak wordt die der gas- kwestie voortgezet. Bij artikel 12 betoogt de heer Hooy dat 't niet nodig is geheel nieuwe lantaarnpa len voor te schrijven, zoals in dit artikel geschiedt. Beroep Aletta Jacobs nam het niet. Zij deed een beroep op de rechter die in een moeilijk parket raakte, om dat de grondwet de vrouw niet van het stemrecht uitsloot. Aletta vocht tot de Hoge Raad door, maar het hoogste rechtscollege wees haar ver zoek af "omdat he tegen de geest van de wet ging om een vrouw kies recht te geven" en een 1887 toen via een grondwetswijziging het aantal kiesgerechtigden tot 350.000 werd opgevoerd, maakte het parlement van de gelegenheid meteen maar gebruik om door tussenvoeging aan het woord "mannelijk" in het des betreffende artikel aan alle twijfel op dit punt een einde te maken. De strijd ging door en er ging bij na geen Jaar voorbij of het kiesrecht stond in de belangstelling, mede doordat steeds grotere bevolkings groepen "kiesrecht voor allen" eis ten. Voor de mannen was het in 1918 eindelijk zo ver, maar de vrou wen moesten toen nog vier jaar wachten. Zij hadden namelijk geduchte te genstanders: De confessionele par tijen, waarvan de anti-revolutionai ren zich op apostel Paulus beriepen "gij vrouwen wees uw man onder danig". De socialisten wilden algemeen kiesrecht voor de mannen en ston den sympathiek tegenover vrouwen kiesrecht. Troelstra schreef in zijn "Herinneringen" naar aanleiding van de grondwetsherziening van 1917: "Het vrouwenkiesrecht is, zoals men zich herinnert, steedis mijn zwakke punt geweest en ik begrijp zeer goed, dat ik mij daar door geenszins persona grata bij onze vrouwen heb gemaakt". De li beralen waren vóór vrouwenkies recht, maar gebonden aan inkomen. In 1913 werd in de Troonrede voor de eerste maal over vrouwenkies- reohte gesproken, maar het uitbre ken van de eerste wereldoorlog en de gevolgen hiervan ook voor ons neutrale land drongen de strijd van de vrouwen voor kies recht naar de achtergrond. Het pe titionnement in die jaren een bekende strijdwijze waarvoor 164.696 handtekeningen werden ver zameld kreeg hierdoor niet de aan dacht, die het in normale tijden ge had zou hebben. Een deputatie van de "Vereniging ADVERTENTIE spaarde huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu- Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebruikdegoede deodorant! Kan het ünders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodor'. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant. Verfijnd geparfumeerd, In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, 5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil-i versum. Tel.: 02150-50547. Ver-j koopadressen op aanvraag. J speeches van de eerste en tweede presidente mevrouw Van Balen- Klaar en mevrouw v. d. Meer-v. Kuffeler welwillend en bemoedi gend. Groot was dan ook de veront waardiging toen een maand later de grondwetsherziening bekend werd. De regering stelde voor dat vrou wen slechts passief kiesrecht (het recht om gekozen te wordén) zou den krijgen, terwijl de mannen bel de rechten passief en actief (het recht om te kiezen) zouden verwer- Op 18 juni 1916 trokken zo'n 19.000 verontwaardigde vrouwen door de straten van Amsterdam en vanaf de opening van de Staten-Generaal op 19 september 1916 tot en met de behandeling van de grondwetsvoor stellen, stonden er dagelijks twintig tot dertig vrouwen de zogenaam de vrouwenkiesrechtsdienst op het Binnenhof, om de kamerleden te herinneren aan de eis dat het vrouwenkiesrecht in de Grondwet moest worden vastgelegd. Demonstratie Op 18 oktober hielden duizenden \Touwen weer een grote demonstra tie nu op het Binnenhof. In de Tweede Kamer waren er veie adres sen vóór en één petitie met 40.000 handtekeningen "Verleen ons het kiesrecht niet" tegen binnenge komen. Maar de Kamer vervulde de wensen en verwachtingen van de Nederlandse vrouwen niet en gaf hen slechts het recht om gekozen te worden, niet om zelf te kiezen. Dit recht kregen zij pas, nadat de vrouwen van Finland (1906) Noor wegen (1907) de gehele V.S. (1920) De paarden die de haver verdienen kregen haar ook bij de verl 0 zingen niet. Dat bleek vooral na de stembusstrijd van 1922. De parti t die het meest hadden geijverd voor vrouwenkiesrecht verloren, ten e zü die zich het meest gereserveerd om het vriendelijk uit te dn ken hadden opgesteld tegenover het kiesrechtverlangen 1 zwakke geslacht met de „haver" gingen strijken. RKSP SDAP Lib. a.r. C.h| 1 1913: aantal kiesgerechtigden (alleen mannen: 916.000 zetels 25 15 39 11 1918: aantal kiesgerechtigden (alleen mannen) 1.500.000 zetels 30 22 18 13 1922: aantal kiesgerechtigden (mannen en vrouwen) 3.000.000 zetels 32 20 16 16 Bond Vr. Lib., Vrijz. Dem. Bond, Lib. Unie Lib. Unie, Vrij Lib., Vrz. Dem. Bond, Ec. Bond Vrijz. Dem., Lib. Partij, Vrijheidsbond. De liberalen hebben de vrouwen de meeste kans gegeven in het pai ment. Van 1922 tot nu was ZZV2% van de liberale Kamer-fractie 1 lid van het zwakke geslacht. De anti-revolutionairen het minste. I in 1963 kwam de eerste vrouw mej. mr. J. C. Rutgers in d fractie. aantal zitting- procent v vrouwen jaren fractie 13 118 22,5 1 6 10,2 De generaalsdochter Mina Kruse- man, die niet op haar mondje was gevallen, begon in dat jaar op 6 maart een serie lezingen over "de mondigheid van de vrouw" samen met een tante (Betsy) van de dich ter Jacques Perk. Maar de strijd ontbrandde hier pas goed, nadat op 23 maart 1883 de eerste vrouwelijke arts dr. Aletta Jacobs zich er mee ging bemoeien en een veraoek tot de gemeenteraad van Amsterdam richtte om op de kieslijst te worden geplaatst. Een krantenverslag van de dag daarna zegt over dit verzoek en haar behandeling: "In deze verga dering is een verzoekschrift ingeko men van mejuffrouw dr. Aletta Henriëttte Jacobs, arts om te wor den geplaatst op de kiezerslijst, als voldoende aan alle voorwaarden voor kiesbevoegdheid bij de wet ge steld. De voorzitter vraagt of iemand over dit adres het woord verlangt. B. en W. stellen voor, het verzoek af te wijzen, ingevolge de geest onzer staatswetten, daar de vrouw niet is 121 het volle genot der burgerlijke en de Belgische oorlogsweduwen (1921) dit recht hadden veroverd op 9 Juli 1922. Een paar jaar voordat de Duitse vrouwen (1924), het En gelse zwakke geslacht dat ook niet stil had gezeten (1928) dit 'J haddén veroverd. Ruim twintii voor de Franse en Belgische c 'ac die pas 11a de Tweede Wereld k zo ver waren, om niet te sp van de Zwitserse vrouwen, di vorig jaar mondig genoeg vj >/j bevonden. Zo ver zijn in E althans alleen de vrouwen Lichtenstein nog niet. i„ Maar om nu te zeggen da zwakke geslacht veel vertrouw f haar zusters heeft, nee. Wan m danks dat de vrouwen vaak 1 d'an vijftig procent van het tó volk uitmaakten, zij kregen Tweede Kamer nooit meer da middeld acht procent vaie' aantal zetels. u De vrouw kiest nog steeds een in het parlement... r« lei cent van de te verdelen 100 zetels. Naast Suze Groeneweg en de libe rale Johanna Westerman, die in 1921 was gekozen, werden er nog twee liberale vrouwen de juristen Lizzy van Dorp en Riet Bakkar- Nort, de socilistische dokter Annie de Vries-De Bruin, de CHU-juriste Cornelia F. Katz en de rooms-ka tholieke huisvrouw Suze Bronsveld- Vitringa gekozen. In 1872 was de strijd om vrouwen kiesrecht weliswaar kiesrecht voor de bemiddelde vrouwen, want het algemeen mamnenkiesrecht zou pas in 1918 kamen ontbrand.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12