agtmans Kwam KAATSEN: SPORT MET EEN EIGEN KARAKTER 'IK BEN ER NOG' ndependiente lomt met indere data APPIE HAPPIE weede ritzege voor formatie-Pellenaars RINI WAGTMANS: AGOSTINHO PAKT DOPE Foto's gemaakt linkerknie Jan Mulder ZATERDAG 22 JULI 1972 SPORT PAGINA U Stelt u zich voor: een straat met antieke, eeuwenoude, hui zen ter weerszijden, in het toch al aantrekkelijke Friese stadje Frankeker, dat zo'n 10.000 inwo ners telt. De ene toegang tot dlie straat (de Voorstraat) is af gesloten door een hoge tribune, de bestrating is verlevendigd met witte en blauwe verf stre pen, aan weerskanten over een afstand van een meter of 100 zijn twee hagen toeschouwers die tegenover die tribune weer him voleinding vinden in een afgesloten gedeelte waar ook weer toeschouwers staan of zitten. Vanaf de tribune gezien links zit op een alternatieve tribune een muziekkorps, eigenlijk twee muziekkorpsen, die van Ping- jum en van St. Jacob, alle bei klasse-korpsen met vaste mannelijke gebaren werden de horens aangegrepen, en luid keels, zonder enig schromen, spoot de muziek tussen de bo men: heldhaftig, trots. Een onverbloembe, voor elk ver staanbare muziek, die aan het ademloos publiek ieder gevoel met name noemde U zult misschien zeggen: ver rek, dat rijmt, maar dat komt omdat deze regels afkomstig zijn uit het gedicht „fanfare corps" van M. Vasalis. Die mu ziek belet overigens niet, dat op de vrijgehouden straatweg een aantal Jongemannen van ver schillende nationaliteit (Belgen, Fransen, Friezen, Italianen) gekleed in kwieke lange broe ken, de meesten met een zwaar omzwachtelde rechterpols, druk in de weer is met een bal. De ene keer een klein balletje ter grootte van een groot kievitsei, de andere keer een uit zijn krachten gegroeide tennisbal, en de derde keer een ineenge schrompelde voetbal, die we in mijn Jongensjaren een „eentje" noemden. Door Nico Scheepmaker Hoe kleiner het balletje, hoe meer spelers er op straat staan, te weten tien bij het kievitsei en acht bij de mini-voetbal. Het spel met het voetballetje ver mag de meeste goedkeuring van het publiek weg te dragen. "Heej" roept het publiek als een van de demonstranten uit Amiens het ledertje een enor me optater verkoopt, en "heej" roept het opnieuw als de tegen partij de bal weer een zwieper van Jewelste teruggeeft, zodat hij bijna door de ruiten vliegt van een oud, gerestaureerd pand. Harde klappen, gauw thuis. Toch merk Je, dat dat geheej op den duur wegebt, om ook la ter op de zaterdagmiddag niet meer terug te keren als de Italianen, die als het hen mee zit met hun liefhebberij, Pal- lone Elastico geheten, zo'n 100.000 gulden per Jaar kun nen verdienen, hun maxi-ten- nisbal heen en weer Jagen, half Franeker door. Voor de Frie zen hoeft het niet. Zij erken nen de slagkracht van de Ita lianen, Fransen en Belgen (die met hun jeu de pelote de Frie zen met 8—2 oprollen als een loper die voor hen is uitgelegd), zij begrijpen best dat het niet meevalt om zo'n bal 80 meter ver binnen de perken te slaan, maar zij zien er te weinig spel in. Te weinig "brains", te wei nig tactiek. En ze hebben ge lijk. Ballon au Poing (vuistbal) mag dan spectaculairder zijn dan het echte onvervalste Frie se kaatsen, met die eerste klap: poing, de volgende klap: poing, net zolang tot de bal over de tribune wordt geslagen of bui ten het perk raakt, maar Je zou ook twee maal vier voet ballers de opdracht kunnen ge ven in de voorstraat tegen el kaar te gaan doeltrappen: dat is wel even leuk, maar "voet bal" in de hogere betekenis van dat woord zal het toch nooit worden. Tijdens de Jeu de pelote-wed- strijd tussen de Belgen en de Friezen die een revanche voor semi- prof essionele Belgen moest opleveren nadat zij twee jaar lang het onderspit had- dig een tweedeklasser naar Friesland te sturen (zoals Canada vroeger dacht het zich te kunnen per mitteren een willekeurig ama teurteam naar de wereldkam pioenschappen ijshockey te kunnen afvaardigen), lieten de Belgen zich tijdens een wisse ling even kieken door een foto graaf. zy stelden zich met hun vij ven in slagorde op, knip, zei de fotograaf, en het spel kon weer verder gaan. Het koddige tafe reeltje veroorzaakte enige hila riteit bij de Friese Journalisten. Zy beschouwden het als een ty pisch voorbeeld van de kermis achtige wijze waarop het jeu de pelote in België wordt beoefend, met veel „premieslagen" en der gelijke, zoals ook in een zes daagse sprintjes worden gere den om gerookte hammen en „levendige" biggetjes. „Stel Je voor", zei een van hen, „dat Ajax tijdens de Europa-Cup- flnale even recht ging staan voor een groepsfoto, om daarna het spel weer te hervatten Dat is inderdaad ondenkbaar, maar de vergelijking is toch on juist. Er zit bij Ajax-Inter tij dens de wedstrijd ook niet een muziekkorps uit Pingjum te spelen, helaas. Ajax-Inter wordt niet op de Dam gespeeld, met de goals resp. op de stoep van het Koninklijk paleis en de tre den van het monument. Nog even afgezien van het feit dat Ajax niet met 82 van Inter op zijn falie krijgt Die mu ziek, dat fotograferen ertussen door, maken nu Juist de charme uit van die verschillende kaats spelen en kenmerken ze als de veredelde dorpsspelen die ze zijn. Het aardige van kaatsen is, dat het hun eigen spel is van de Friezen, hun onvervreemdbaar eigendom. Zij voetballen ook, weliswaar niet als de besten, maar ze doen het dan toch maar. Voetbal echter is een allemansvriendinnetje, 't wordt beoefend van de Fidzji-eilan- den tot aan Wladiwostok. van Roodeschool tot Paardenburg, het mist dat volstrekt eigene dat kaatsen voor de Friezen heeft, met alle eigenaardighe den die erbij horen (het mu ziekkorps, de verdorde krans van de winnaar bi/ de voordeur aan het huis, de horloges als prijzen, het uitroepen van de „koning" na elke partij, de tel ling met de „telegraaf", etc.). Zo'n sport dient gekoesterd te worden, levend te worden ge houden, gesubsidieerd te wor den, echter niet om het kaatsen bij monumentenzorg onder te brengen en het dan opgepoetst te bewaren zonder het te „ge bruiken". Een genummificeerde sport die niet leeft is immers het grootste onding ter wereld maar je kan de levenskansen en vooral de overlevingskansen van zo'n sport als kaatsen wel vergroten door de beoefening ervan op alle mogelijke manie ren te stimuleren. Me dunkt dat dat wel de moeite waard is, want kaatsen (dorp tegen dorp, stadje tegen stadje) kan een heel aardig bindingsmiddel zijn voor kleine gemeenschappen, zoals die tegenwoordig door menigeen als de ideale levens vorm worden gezien. En ook los van het eventuele „nuttigheidseffect" verdient het kaatsen als sport-puur (op sommige punten weliswaar wat aangepast) te worden aange wakkerd, niet buiten Friesland, want dat *ou niet kunnen daar voor mist het elders de wartels, maar wel in dat gedeelte van Friesland, de "kaatshoek" rondom Franeker, waar het kaatsen sinds de oprichting in 1879 van de Kaatsbond (van daar de vele 75-jarlge herden kingen dezer dagen van kaats- verenigingen) altijd druk is be oefend. Want kaatsen is het waard, het is een "goeie" sport met een eigen, onafhankelijk karakter. De prijs voor de fanatiekste renner in het Tour de France peloton zo lees ik, had ongetwij feld toegekend moeten worden aan de Fransman Mintkiewicz (Franse wielrenners plegen zo als bekend Poolse namen te dra gen, denk ook aan Walkowiak, Stablinski en vele anderen). "De Fransman kwam vrijdag bij een valpartij zo ongelukkig terecht, dat hij bijna een van zijn testikels verloor", meldt de krant. Hij weigerde echter af te stappen en stapte bij de vol gende etappe weer op. Welis waar zakte hij af tot de laatste plaats, maar dat mag met an derhalve testikel geen verwon dering baren. Hooguit bewonde ring. Ik herinner mij nog dat Fan ny Blankers goud op de Olym pische Spelen in Helsinki ver speelde door een karbonkel maar dat is toch weer van an der orde dan het verliezen, of bijna verliezen van een tes tikel. Van alles is er al tijdens de sportbeoefening verloren Keizer verloor vorig seizoen zijn broekje. Menige autocou reur heeft tijdens de race een wiel verloren, paarden verlie zen bij de military hun berij der, zoals motorcoureurs bij de cross-country's menigmaal hun zijspanberijders verliezen, zei lers verspelen hun mast, esta fettelopers verliezen het stokje, honkballers verliezen bij het stelen van het tweede honk hun petje, tennissers verliezen hun service, vissers hun geduld en zwemmers hun garderobenum mertje, maar ik heb nog nooit gehoord van een tafeltennisser of korfballer, die één of meer dere testikels verloor. Ik heb wielrennen altijd al een klere- sport gevonden AUXERRE In noodweer, in een verschrikkelijke l6lgenbui, heeft Rini Wagtmans zijn aanval ingezet, die ploeg van Goudsmit-Hoff de tweede ritoverwinning deze Tour bracht. Met een indrukwekkende solo, in :airee delen gesplitst, voltooide hij de langste en meest blakke" etappe van de Tour. Met nog 55 km te rijden Dirong Wagtmans weg. Veertien km voor de streep erd hij achterhaald door Mortensen, Vianen en Tabak, aar een paar kilometer verder ging Wagtmans opnieuw, 'agtmans liep opnieuw 40 seconden uit op het veld, dat Iree kilometer voor de eindstreep het groepje van Via- n terugpakte. In Auxerre, waar nog 2 kilometer op een nkomstcircuit moest worden gereden, had Wagtmans >g slechts 8 seconden over. Met zijn laatste krachtsin- anning slaagde hij er in die winst tot 20 seconden te rgroten. asen het afstappen van Guimard de vlucht van Wagtmans ge- irde vrijwel niets bijzonders: Mint- fficz (2x) en Santambrogio de premiesprints, Zoetemelk en Impe kwamen als eerste boven twee hellingen van de vierde orie. Maar steeds was de voor ga ong op het peloton S arlozen betekenis, de middellijk na de derde premie- de sprint viel Raymond Riotte aan. Hij kwam echter niet ver. Wagtmans, die onmiddellijk daarna wegsprong, wèl. In iets meer dan 10 km, in een zond- vloedachtige regenbui, veroverde hij een winst van bijna 2 minuten. Lenf Mortensen, die opnieuw wilde proberen een eind te maken aan de deprimerende resultaten van zijn ploeg, zette een tegenactie in en kreeg twee rijders van Goudsmit 9 nn iUENOS AIRES De Argentijnse voetbalclub Independiente de ;Ujl tornaar van de Zuidamerikaanse beker, wil niet op 6 september en ■ïnd °ktober om de wereldbeker spelen tegen Ajax, de houder van de l m kopacup. Dit heeft de directeur van Independiente, José Epel- pi, tel, gisteren op een persconferentie in Buenos Aires meegedeeld, wedstrijden zouden achtereenvolgens plaatsvinden in de Argen- öse hoofdstad en in Amsterdam. Volgens de heer Epelboim kan onmogelijk overeenstemming over deze data bestaan, omdat In- 'Pendiente nog steeds geen antwoord heeft gekregen op een eigen tofstel van 5 juli om te spelen op 27 september en 10 oktober. Ajax- r forzitter Van Praag: „Dat voorstel heeft ons nooit bereikt, het zou ere ?UWehs onmogelijk zijn om op 10 oktober te spelen, want één dag ter is er een wedstrijd van het Nederlands elftal. Maar de zaak is °menteel in handen van de KNVB en de UEFA. Wij weten van te en wachten af". Hoff (Vianen en Tabak) aan zijn wiel. Mortensen knabbelde ruim een minuut van de voorsprong van Wagtmans af en voelde ook al weer de adem van het Jagende peloton in zijn nek. Toen gingen Tabak en Vianen "meewerken". N? 238 kilometer op de Cote Neuve (vierde categorie) had Wagtmans nog 20 seconden over op het trio dat hem achtervolgde en bijna een minuut op het peloton, waarin Eddy Merckx een zeer be scheiden rol vervulde. Vijf kilometer verder kreeg Wagtmans gezelschap. Hij verzamelde zijn krachten voor een tweede aanval. Tabak en Vianen lieten hem, met nog twaalf kilometer te rijden, gaan. Mortensen had niet meer de macht hem nog eens terug te pakken. Rini Wagtmans had zijn slag geslagen en bewezen dat zijn vorm in het slechtste seizoen uit zijn carrière weer aan het terugkomen is. Tlog ttUUVl 2 dag&H,.. 22JULI-19e eteppe-230 km AUXEVRE "Ik moest, ik had nog maar drie dagen de tijd te be wijzen dot ik nog alltijd een coureur ben. Gerben Karstens had in een Ne derlandse krant (de Telegraaf) ge zegd dat Rini Wagtmans voorbij ls. Dat het belachelijk is dat bij is aan gewezen voor het wereldkampioen schap op de weg. Dat een man die zo'n slechte conditie heeft, dlie een heel jaar nog geen uitslag heeft ge maakt, niet voor Nederland in Gap behoort te sitarten. Daarvoor wilde ik een revanche. Ik wilde bewijzen dat ik misschien nog ntlet de grote vorm van vorig jaar heb, maar dat ik altijd nog goed ge noeg ben om een rit te winnen, wat een heleboel anderen in deze ronde niet kunnen. Het is gelukt. Mijn mooisite overwinning. Veel meer dan de ritoverwinning van vorig jaar in Nancy. Vandaag heb ik weer wat zelfvertrouwen terug gekregen. Ik ben ook dolgelukkig voor mijn ploeg leider Kees Bellenaars, die, hoe slecht ik ook reed, steeds vertrouwen in mij heeft gehouden". De voldoening van Wagtmans werd geëvenaard door de .tevredenheid'van Kees Peïlenaars. "Geweldig. Eindelijk ZEILEN De Zweedse zeiler Len- nart Danielsen heeft bij Kiel het Europese kampioenschap in de Fly ing junior-klasse gewonnen. Hij nam de titel over van zijn landgenoot Ulf Petterson, die nu tweede werd. De derde plaats was voor de Nederlan der Martin Heinicke uit Loosdrecht. AUXERRE Joaquim Agos- tinho is met Heinz Junkerman, die na Orcieres de strijd staakte, betrapt op het gebruik van ver boden stimulerende middelen. Beide renners krijgen een schorsing van een maand voor waardelijk plus een boete van 1000 franken; bovendien krijgen zij een straf van tien minuten in het algemeen klassement en worden gedeklasseerd naar de laatste plaats in de rit waarover werd aangetoond dat zy de ver boden middelen (sporen van amfetaminen zyn aangetroffen) hebben gebruikt. De strafmaatregelen hebben voor Junkerman nauwelijks consequenties, voor Agostinho echter wel. Ondanks tien straf- minuten blijft hij nog wel acht ste in het algemeen klassement maar zijn voorsprong op The- venet slonk tot 3 minuten en 14 seconden. heeft Rlnl zich weer eens laten alen. Ik wist dat hij het nog zou kunnen. De gehele ploeg heeft er geweldig aan meegewerkt. De jongens krijgen een extra premie van 4000 gulden". De overwinning van Rini Wagt mans heeft de ploeg van Goudfcmit- Hoff veel gefld opgeleverd. Nameiyk 1600 franken voor de eerste plaaXe van Wagtmans en 1000 voor de dag- winst in het ploegenklassemenit. Bo vendien wend Wagtmans uitgeroepen •tot de strijdlustigste van de dag, ook goed voor 750 franken. Tabak en Via nen wei-den "benoemd" tot de meest voorbeeldige ploeggenoten, waarvoor zy 1100 Franken mogen delen. Deze 4450 franken worden nog ver hoogd met 560 franken voor de acht ste en tiende plaats van respectieve- ïyk Krekels en Vianen. AMSTERDAM Gisteren zyn in het Academisch Ziekenhuis van Am sterdam foto's gemaakt van de lin kerknie van Jan Mulder, die eerder op de dag door dokter Roliink was ontslagen uit het trainingskamp ven Ajax in Hoogeveen. De blessure van Mulder, die dateert uit rtJn Amder- lecht-tijd, is gedurende de intensieve training van de laatste dagen welis waar niet verergerd, maar ook zeker niet beter geworden. By Ajax wil men nu weten waar men aan toe is. De uitslag van het onderzoek wordt vol gende week dinsdag verwacht. Ook doelman Heinz Stuy is voorlopig uit de running. Hy heeft een enkel ver zwikt. Ploegenklassement 18e etappe: L Pellenaars (Wagtmans, Krekels en Vianen 22.55.43; 2. Stablinski 22.53.03 25 plaatsen; 3. Driessenis zt. 26 plaat sen. Algemeen ploegenklassement: L Caput 297 0027; 2. Driessens 297.07.22: 3. Albona 297.22.22 4. Stablinski 297.24.03 5. De Muier 297.50.53; Adorni 298.00.20; 10. Pellerraars 300.18.14. Bergklassement: 1. Van Impe 220 pnt.; 2. Merokx 221 pnt.; 3. Agos tinho (Port.) 158 pnt.; 4. Pustjenk 107 pat.; 5. Zoetemelk 106 pnt. Puntenklassement: 1. Merckx (B.) 181 pnt.; 2. Zoetemelk (NeÖ) 126 pnt.; 3. Poulidor (Fr.) 109 pnt.; 4. Van Linden (Belg.) 106 pnt.; 5. Verbeeck (Belg.) 101 pnt. Achttiende etappe: 1. Wagtmans (Ned-Pellenaars) 7.38.21 (met bonificatie 7.38.01), 2. Van Lin den (Belg-Driessens) 7.38.41 (met bn 7.38.26), 3. Verbeeck (Belg-Jossart) 7.38.41 (met bon. 7.38.31), 4. Teirlinck (Belg-Stablinski) 7.38.41 (met bon. 7.38.36), 5. Zoetemelk (Ned-Schotte) 7.38.41, 6. Van Stayen (Belg-Dries sens), 7. Basso (It-Adorni), 8. Kre kels (Ned-Pellenaars), 9. Van Impe (Belg-Stablinski), 10. Vianen (Ned- Pellenaars), 11. Wolfshohl (W-Dld- Van Vaerenbergh)12. Hezard (Fr- Stablinski) 13. Poulidor (Fr-Caput), 14. Danguillaume (Fr-Plaud), 15. Godefroot (Belg-Plaud)18. Dolman (Ned. Schotte), 21. Pust Jens (Ned- Stablinski), 35. Merckx (Belg-Alba- ni), 44. Van der Vleuten (Ned-Pelle naars), 47. Prinsens (Ned-Pelle naars), 68. Tabak (Ned-Pellenaars), 88. Karstens (Ned-Van Vaeren bergh) allen 7.38.41. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg-Albani) 98.07J25). 2. Poulidor (Fr-Caput) op 10.03, 3. Gi- mondi (It-Adorni) op 10.07, 4. Van Impe (Belg-Stablinski) op 14.05, 5. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 15.17, 6. Martinez (Fr-Driessens) op 16.53, 7, Hezard (Fr-Stablinski) op 20.42. 8. Agostinho (Port-Driessens) op 30.52, 9. Thevenet (Fr-Plaud) op 34.06, 10. Janssens (Belg-Driessensop 36.37. CRICKET De Nederlandse batslieden zyn op de eerste dag van de driedaagse cricketwedstryd tegen Denemarken, die in Bagsvaerd by Kopenhagen wordt gespeeld, niet verder gekomen dan een schamele 78 runs. De Denen antwoordden met 49 voor twee. kÖCoMEL200 'T-BJl- KJOU &CHT 'M MIUTZMf2£- 2*J^?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11