Cyrille Guimard stapte doodsbleek in ambulance Opspringende betonplaten oorzaak chaos Ontwikkelings helpers zagen in Bolivia martelingen REGENVAL VEROORZAAKT ONGEVALLEN Bonn in moeilijk parket over OL Injecties hielpen niet Ajax wint Amerikaanse in recordtijd over Kanaal met 9-1 Spanjaard Juan Jane ongrijpbaar voor Nederlandse polojeugd Duitse troef 400 meter Buurtzwembadje in zandbak Betty Stöve in finale tegen Goolagong Koerstips MAXIMALE „STRAF" VOOR BEST Baankaart met een drukfout... SALO MULLER GAAT WEG BIJ AJAX Wereldrecord VARIA ARNHEM (ANP) Door de hitte uitgezette en opspringende betonpla ten hebben gistermiddag op rijks weg 12 tussen Arnhem en de Duitse grens voor een flinke chaos ge zorgd, waarbij files van vier kilo meter ontstonden. Een auto sloeg over de kop en werd totaal vernield. De rijksweg bestaat daar uit be tonnen platen van drie bij twee meter, die naast elkaar gelegd zijn met tussen de naden een laagje bi tumen, dat het uitzetten van de pla ten moet opvangen. Door de grote hitte van vrijdag zijn op zeven a acht plaatsen platen zo veel uitgezet, dat ze tegen elkaar klem kwamen te zitten en met grote kracht zo'n 20 tot 30 centimeter om hoog sprongen. Hierdoor kwamen de platen scheef te liggen. De eerste losse platen werden rond half drie gesignaleerd, waarna meteen ploegen van rijkswaterstaat aan de slag gingen om het wegdek provisorisch te herstellen. Hierbij moest het verkeer over een rijbaan worden geleid, zodat tussen half zes en half acht files van soms vier kilometer ontstonden, die pas om een uur of acht helemaal opgelost waren. Het is de eerste keer dat zoiets gebeurd, maar de rijkspolitie acht het niet uitgesloten dat het bij aanhoudend warm weer ook in an dere delen van Nederland gebeurt. FRANKFORT (DPA) De wegens beweerde ondermijnende activiteit door Bolivië uitgewezen Westduitse ontwikkelingshulpfunctionarissen hebben bij hun terugkeer in de bondsrepubliek felle kritek op het militaire regime van Bolivië geoefend. Zij verklaarden tijdens hun gevan genschap gezien te hebben dat poli tieke gevangenen, mannen en vrou wen, door bewakers werden gemar teld. Zelf hadden zij geen folteringen ondergaan. In geheel Bolivië zitten ongeveer 1800 personen om politieke redenen gevangen zonder dat er ooit een pro ces is geweest. In dergelijke omstandigheden zijn conflicten die tot de uitwijzing van de ontwikkelingshelpers hebben ge leid onvermijdelijk, zo verklaarde één van hen. ALPHEN AAN DEN RIJN Bakker Post zat gisteren met "dub bel gebakken brood" en een zwaar beschadigde auto. Kortsluiting in de bedrading was er namelijk de oor zaak van, dat de wagen in vuur en vlam raakte en de politie er ijlings met schuimblussers aan te pas moest komen om de brand te doven. De brandweer die eveneens was uit gerukt, hoefde niet in actie te ko men. Overigens trok het brandje in de Grijpensteinstraait behoorlijk wat belangstelling. ALPHEN AAN DEN RIJN De zware regenval van gisteravond heeft de Alphense politie handen vol werk bezorgd. Een groot aantal aanrij dingen van de acht, dat plaatsvond, waren een gevolg van het hevige hemelwater, dat naar beneden viel. Hoewel die schade hier en daar aan zienlijk was, waren er geen persoon lijke ongevallen. Voor het bouw- en woonrijpma- ken van het terrein aan de Maas straat, in verband met de bouw van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten, dis een bedrag nodig van f61.000. KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 juli GrotenevelllngWaspeen AI 330 580, All 280—570, BI 650—830, bospeen 56—72, bloemkool 6/1 31—51, 6/II 18— 41. 8/1 1846. 12/1 27, spinazie 17—25, tuinbonen 1019, rabarber 2328, snijbonen 230320, peterselie 2129. selderij 1824. bonenkruid 17, prei I 27—29, idem n 13—18, sla 15—27, prlnsessebonen 330, pootulen 790, kro ten 12. andijvie 813. Aanvoer was peen 57.000 kg. RIJNSBURG. 20 Juli Groente veiling: Selderij 15, peterselie 40, bo nenkruid 18, uitjes 3536, radijs 22, alles per bos, herenbonen 255, blauw schokkers 155 per kilo. RIJNSBURG, 20 Juli Bloemen veiling: ALstroemeria 5 p. st., Anemo nen 12 p. bos. Anjers AM 5p. St.. idem tros 61 p. bos, Anthurium 71 p. st.. As ters 14 p. bos; Calla 51 p. st.; Cam panula 5 p. st.; Chrys. gepl. HC 18 p. st., Idem tros NC 29 p. bos, idem tros JRC 88 p. bo6; Wlrral Suprème 5 p. st.. Dahlia 2 p .st.. Duizendschoon 5 p. bos, Freesla 41 p. bos, Gladiolen Colvill 3 p. St., Iris 57 p. bos, Lathyrus 20 p. bos, Leeuwenbekken 25 p. st.. Le lie kelk 6 p. st., idem tak 26 p. st.. Margriet 20 ct. enk. 7 p.st., Statice 42 p. bos, violieren 5 p. st.. div. snybloe men 35 p. bos. Idem 9 p. st., Begonia 1.39 p. st., St, Paula 61 p. st., dlv. pot planten 50 p. st. MÜNCHEN (AP) De orga toren van de Olympische S| a hebben meegedeeld dat men de ir nodiging aan Rhodesië om de nemen handhaaft in weerwil va sancties van de VN tegen deze Men laat echter de vraag openi regering in Bonn de Rhodesiën visa zal geven. Het Britse ministerie van Bu landse Zaken heeft de aandacht West-Duitsland gevestigd op de schillende resoluties van de V heidsraad van de VN, waarin 3 meer is overeengekomen dat mensen met Rhodesische paspö de toegang moet warden geweige De Bondsrepubliek, die geen van de V.N., heeft zich al bij paalde besluiten van de V.N. l gelegd. Het ministerie in Londen 1 meegedeeld dat men te Bonn 1 moet beslissen. Het is duidelijl® het Foreign Office de deelna j der Rhodesiërs wil tegengaan in band met het internationale pn dat Rhodesië daar ten deel kon len. Rhodesië heeft zich inderti) eigen kracht losgewerkt van soevereiniteit en is toen een zeil dige staat geworden onder prt Q Ian Smith. Het land wordt gerfl j, door de blanken die er een mil 0 heid vormen. f AUXERRE Het afstappen van Cyrille Guimard is ook voorz ijn ploeg, Gan-Mercier een harde klap. Het vertrek van de leider in het puntenklassement betekent namelijk een ver lies van ongeveer 45.000 franken, meer dan 30.000 gulden, voor de ploeg. Cyrille Guimard stapte van zijn fiets om 10.20 uur, na twaalf kilo meter vanuit Vesoul. Het regende en de karavaan reed in laag tempo op een stuk „vals plat". In gezel schap van Claude Sudres, official van zijn ploeg, wachtte Guimard de komst van de ambulance af. Zonder een woord stapte het idool van Nan tes even later in de ziekenwagen. Doodsbleek, zidh blijkbaar onbewust van de opdringende fotografen en doof voor de journalisten, staarde Guimard een poosje voor zich uit en begroef vervolgens huilend zijn ge zicht in een kussen. Het opgeven van Guimard maakte een einde aan een polemiek tussen enerzijds de ploegen Driessens en De GribaMy en anderzijds Caput, welke drie in felle strijd zijn gewik keld om de overwinning in het ploe- genklassement. Driessens en De Gri- baldy waren zeer verbolgen over het feit dat Guimard vooral donder dag een speciale behandeling ge noot. Om de twee uur ontving hij een injectie met een stof op basis van novocaine. De protesterende ploegen verwachtten een terechtwij zing van Guimard door de wedstrijd leiding. Eddy Merckx daarentegen vond et normaal dat de artsen zoveel voor Guimard deden. „Een zieke renner behoort zo goed mogelijk te worden behandeld", aldius de wereld kampioen vóór de start van de acht tiende etappe. Er waren vrijdagochtend ook an deren, die het zeer onverstandig van Guimard vonden dat hij ziel) steeds liet inspuiten. Zij vreesden dat Guimard zijn conditie zodanig zou ruïneren dat hij de eerst komen de maanden na de Tour niet zou kunnen rijden. Kort na die Ronde van Frankrijk volgt immers de stryd om het wereldkampioenschap op de weg. Ook zou Guimard het riskeren dat hij nieft in talrijke voor hem lucratieve koersen zou kunnen starten. WINSCHOTEN Europacuphouder Ajax heeft gisteravond in Winscho ten een oefenwedstrijd gespeeld tegen het naar de eerste klasse amateurs gepromoveerde WW. De Amster dammers wonnen met 91. De doel punten werden gemaakt door Keizer, Gerrie Mühren (2), Cruijff (3), Swart (2, met strafschop) en Haan. Basisopstelling zonder Mulder. Er waren 6000 toeschouwers. In Velsen speelde Telstar een oefenwedstrijd tegen de Engelse eerste divisieclub Ipswich Town. De Noord hollanders beheersten de ontmoeting volkomen en zegevierden met 40. In Nijkerk won de nieuw gefor meerde FC Amsterdam van NSC met 70 (20). De score werd geopend door de Nijkerker van den Akker, die in eigen doel schoot. Voor de FC Amsterdam troffen vervolgens Men- sink, Van der Merkt, Flinkevleugel en Wytze Couperus (3x) doeL Er waren 1500 toeschouwers. ADVERTENTIE LYNNEX COX DOVER Lynnex Cox, een 15-jarig Amerikaans meisje heeft de eer voor zich opgeëist een nieuw rekord Ka- naalzwemmen (van Engeland naar Frankrijk) te hebben gevestigd. Lynnex, die komt uit Los Angeles, legde de 33,8 km. vanuit Dover af ln 9 uur 57 min. Als deze tijd inder daad als record wordt erkend door de Shannel Swimming Association er was een official aan boord van de volgboot - dan heeft Lynnex Cox zo wel de Canadees Helge Jensen (10,23 uur) als de Nederlandse Corrie Ebbe- laar (10,43 uur) onttroond. Het snelste Is het Kanaal - maar dan vanuit Frankrijk - ln 1964 overgesto ken door de Engelsman Barry Wat son, die 9,35 uur op de Wokken bracht. ZATERDAG 22 JULI MÜNCHEN De 20-jarige] Honz uit Stuttgart heeft gisten i tijdens de Westduitse atletiek pioenschappen in München Europees record op de 400 metei beterd en gebracht op 44.7 sec Honz bleef tweetiende se* I onder het oude record, dat op stond van zijn landgenoten Kaufmann en Martin Jellinghai hun tijd van 44.9 liepen in de C pische finales van Rome (196L Mexico (1968). Een Italiaanse estafetteploeg gisteravond tijdens atletiekwed den in Barletta het wereldrecoi de 4x200 meter heren verbeteiV gebracht op 1 min. 21,5 sec. Het record stond op naam van de ut siteit van Texas (VS) met een >1 van 1.21,7. f Hitte brengt in binnen- en buitenland bijzonderheden. In Zaandam heeft de gemeente een zandbak, bij een kleuterschool leeggemaakt en gevuld met water. Goed idee. In Artis in Am sterdam zijn zestien pinguïns in een koelsel gestopt. In Friesland sterven honderdduizenden mestkuikens door de hitte. In New York legt de hittegolf een dek van vervuiling. De afgelopen hete week is gepaard gegaan met een record aantal moorden: 57 liefst. GOUDA De Nederlandse jeugd- waterpoloploeg (spelers onder 21 jaar) zal in het achitianderitoeraiood in het Torenlbad in Gouda vermoedelijk niet verder komen dan de vierd/e plaats. De ploeg van trainer Jan Bultman verloor gisteravond na drie royale overwinningen met 812 van Spanje, of beter gezegd van Juain Jane, de ongrijpbare international, d'ie negen treffers voor zijn rekening mam. De Nederlandse formatie, die HOYLAKE De Nederlandse tenisspeelster Betty Stöve heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van de open kampioenschappen van Noord-Engeland. Zij schakelde in de halve eindstrijd de Zuidafrikaanse Brenda Kirk gemakkelijk uit: 64, 64. Betty Stöve komt in de finale uit tegen Wimbledon-finaliste Evonne Goolagong, die won van de Zuidafri kaanse Pat Pretorius met 63, 64. Marijke Schaar heeft gisteren haar partij voor de kwartfinales da mesenkelspel van het toernooi om de internationale Oostenrijkse tennis kampioenschappen in Kitzbühl ge wonnen. Zij versloeg de Amerikaanse Janet Newberry met 63, 60. Tom Okker is in het interna tionale tennistoernooi van Washing ton niet verder gekomen dan de derde ronde. Het was de Egyptenaar Ismael El Shafed, die Nederlands sterkste speler uitschakelde met 63, 3—6 en 6—4. Spanje heeft gisteren in Barce lona in de wedstrijd voor de finale van groep B (Europese zone) van het Daviscuptoemooi tegen Tsjecho- Slowakije met 10 de leiding geno men. Juan Gisbert versloeg Jan Kodes met 86, 64, 5—7, 06, 64. Het tweede enkelspel werd wegens duisternis gestaakt. De Spanjaard Manuel Orantes leidde toen met 75 64 tegen Frantisek Pala. In de eindstrijd van groep A, die te Tiflis wordt gespeeld en waarin Rusland en Roemenië uitkomen, is de stand na de eerste dag 11. De Rus Temoerias Kakoelia won met 64, 7—5 en 6—1 van Ion Tiriac. De Roemeen Ilie Nastase triomfeerde vervolgens met 64, 60, 64 over Alexander Metreveli. ALKMAAR, 23 JULI - 1.30 UUR Assenprijs: Katrien Axkit, Ken tucky Fiber n, Karla Buitenzorg - Haarlemprijs, 1ste afd.: Janky Bui tenzorg, Henriette Signal, Hansi Buitenzorg, Galatea - Zwölleprijs: John Spencer, Kairoean, Kephalus P, Joke Signal - Maasrtchtprys: Jona Buitenzorg, Ina Z, Idle Way - Middelburgrprijs: Habanera,, Hartin Gerda, Immer Wieder, Fred Har vester D - Utrechtprijs: Christiaan de Wet, Grenadier, Dumas - 's Gra- venhageprijs: Just in Time,, John Buitenzorg, Jury, Inez - Arnhem- prys: Ka Bond, Jewel Brewer, Jouri v. d. Lente, Irish Kennedy - 's Her togen boschprysIdeal Dear, Jap, Isabel G, Jolanda H - Haarlemprijs, 2de afd.; I-vonne Mac, Goodwill, Hanneke Tabor. MANCHESTER Manches United heeft sterspeler Geoi Best een schorsing van tï weken (ingaande 24 juli) op; legd voor inbreuk op de clubd cipline tijdens 't vorige seizo Het is de maximale straf, die i speler onder de huidige Fo bal Association-reglementen li krygen. Het komt er op neer Best een bedrag van ongevi 400 pond sterling (3200 guide aan inkomsten zal moeten m sen evenals de oefenwedstryt op 2 augustus in Kopenhagen 5 augustus in West-Berlijn. De 26-jarige Ier zal ook i luxueuze clubvilla moeten v laten en in het huis van jeuj trainer Pat Crerand trekken.1 De manager van The Unit Frank O'Farrel, verklaarde na - aanleiding van de maatreg I „Ik hoop dat Best hierdoor 1 zijn minst geregeld aan sla; en normaal leven toekomt. George heeft toegegeven i hij schuldig is geweest a schending van zijn contract.' Best raakte in mei in mo lykheden toen hij weigerde vi het Noordierse elftal uit te b men en met vakantie naar Spai je ging. Hij kondigde zelfs aan met beoefenen van voetbal te stij pen en kwam ook niet opdad toen zijn club in Tel Aviv 3 exhibitie-wedstrijd moest sj len. Later keerde Best naar geland terug en zei dat hij U maar weer ging voetballen. Vorige week, by het begin de training, meldde ook Geo I Best zich aan. Hy was in het gelopen seizoen herhaalde niet op trainingen verschenei Eddy Merckx buigt zich met collegiale bezorgdheid over de geblesseerde knie van Guimard. De Fransman, tweede in het algemeen klassement, zou enkele kilometers na de start van de 18de étappe afstappen. Hollandweek I Het rondreizende zeilcircus heeft zich van Nieuw naar Oud Loosdrecht verplaatst en startte gisteren voor de eerste race van de Hollandweek 1. Op deze openingsdag kwam dadelijk ai een eerste fout naar voren: een der zeilers in de Vaurien-klasse had een baankaart met een drukfout ge kregen, zeilde de baan anders dan de rest en won. De teleurstelling voor mej. Gesing was groot, want de race werd geannuleerd. De uitslagen van de eerste dag lulden: 470-klasse: 1. Knoop, 2. Duprie, Spankerklasse: 1. Hiemstra, 2. Van der Pol, Clipper-klasse; 1. Schoone- veld, 2. Heesen, Contender-klasse: 1. Kann, 2. Harpprecht, Vrijheidsklas se: 1. Ossendorp, 2. Van Westrhee- nen, 16 m2-klasse: 1. Van Rietscho ten, 2. Bodegraven, Solo-klasse: 1. Gates (GB), 2. Kerszemaker, Stern klasse: 1. Van den Berkhof, 2. Eber- hardt, Schakelklasse: 1. Van der Knogt, 2. Luitse, OK-jollen: 1. Ver- looy, 2. Kimman, Europe-klasse; 1. mej. F. Breman, 2. Rozendaal, Jeugd- klasse: 1. Louwers, 2. Van Buren. s morgens nog moeiteloos met H0 over Bulgarije was heengestapt, had: tegen Spanje opdracht rustig van Start te gaan. Doch dit had ernstige gevolgen. De snel door de Spanjaar den bewerkstelligde marge van drie doelpunten kon met geen mogelijk heid meer worden ingelopen. Wel had! Nederland by de stand 8—9 pech, toen een treffer vam Tonnie Buunk een fractie van een seconde na het tijdsein voor beëindiging van de derde periode viel. In het begin van de laat ste speeltijd moest Nederlands be man, Gy's Stro*boer, uit het water. UITSLAGEN: ZwedenRusland 011; Weet- Duiitslaind'Hongarije 37; Spanje Gr. Brittannië 125; Nederland Bulgarije 110; Gr. Brdttanmlë West-Duitsland 6—8; Bulgarije—Zwe den 4—4; Spanje—Nederland 12—8. HongarijeRusland 65. Na ,twee dagen is de sltanti1: Hongarije 4 4 0 0 8 35-10 Spanje 4 4 0 0 8 46-25 Rusland 4 3 0 1 6 39-14 Nederland! 4 3 0 1 6 35-17 Weöt-DUiM. 4 1 0 3 2 19-28 Zweden 4 0 13 1 13-38 Bulgarije 4 0 13 1 7-1 Gr. Bri'ttanmië 4 0 0 4 0 18-41 AMSTERDAM Verzorger Salo Muller gaat weg bij Ajax. Tijdens een bespreking tussen heit bestuur van Ajax en de heer Muller heeft de laat ste meegedeeld dat hij het ogenblik gekomen acht meer tijd te besteden aan zijn particuliere praktijk. Het ge volg is d&t de verzorging van de con tractspelers van Europacuphouder Ajax op het tweede plan zou komen, Iets waarmee het bestuur geen ge noegen kan nemen. De partijen heb ben dan ook gisteravond besloten de 30 juni j.l. beëindigde overeenkomst niet te verlengen. Voorlopig zal dOk- iter Rolink toezicht op de spelers houden». TOKIO - De Japanse zwemster Ma- yumi Aoki heeft gisteren een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 m Vlinderslag. Zij bracht 1.03,9 minuut op de klokken. Het record stond op naam van de Amerikaanse Allee J0- nes met 1.04.1. Aoki is de eerste Japanse sinds ne gen jaar, dlie een wereldrecord op haar naam heeft gebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10