Witte Huis voor ziet belangrijke vorderingen bij V ietnamgespr ek Gaddafi zou beslissing Sadat hebben geforceerd Eensgezindheid over data EEG-top Speciaal gezant Waldheim voor besprekingen met Zuid-Afrika Wapens Kissinger had geheim gesprek VONNISSEN TEGEN AAN HANGERS DOEBTSEK 5 DONDERDAG 20 JULI 1972 BRUSSEL (AP) De Engel se minister voor Europese Aange legenheden Geoffrey Rippon heeft gezegd, dat alle tekenen er op wij zen dat in oktober de topconferen tie tussen de tien landen van de Euromarkt zal plaatsvinden. Vol gens hem zijn nu ook de Fransen het er mee eens dat de conferentie op de afgesproken data moet wor den gehouden. Ook de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel zei vandaiag dat de weg vrij schijnt voor de topkonferentie in oktober. Een woordvoerder van de Fran se minister van Buitenlandse Za ken Maurice Schumann zei dat deze tijdens de besloten vergade ring van de ministers van de tien er de nadruk op had gelegd dat 'n monetaire en economische unie de voornaamste doelstellingen van de topconferentie zouden m oeten zijn. Na hun eerste besprekingen waren de ministers en hun advi seurs veel optimistischer over de mogelijkheid om de konferentie in oktober dan voorheen. De voorzitter van de conferentie, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Norbert Schmel- zer, zei op een perskonferentie na afloop van de drie uur durende bij eenkomst: "Niemand wil .terugko men op de datum van 19 oktober integendeel, op basis van de be sprekingen van vandaag is het ons aller wens om die datum niet te wijzigen aangenomen dat onze voorbereidingen op 11 en 12 sept- aantonen dat er genoeg basisover eenstemming bestaat". TRIPOLI/CAIRO/MOSKOU (Reuter/APP) Kolonel Gaddafi van Libië speelde een beslissende rol in het besluit van de Egyp tische president Sadat zich te ontdoen van de Russische militaire aanwezigheid in zijn land. Dit is één van de meest aanvaardbare antwoorden, die woensdag in de Arabische wereld circuleerden op de vraag naar het hoe en waarom van het spectaculaire besluit van Sadat. Een ander veelgehoorde lezing is dat de Egyptische pre sident in eigen land onder sterke druk stond van een groep voor aanstaande officieren. Aan het hoofd hiervan zou de Egyptische vice-premier en minister van Oorlog. Sadek, staan. De Arabische wereld heeft met verrassing en verbazing op de stap van Oaïro gereageerd. Zowel in stemmende als afkeurende com mentaren dat een oorlog tegen Is raël om de bezette gebieden te her overen nu welhaast geen kans van slagen meer heeft. In de Libische hoofdstad Tripo li zeiden welingelichte kringen gis teren dat president Sadat voor zijn belangrijke beslissing tevoren al ae instemming had ontvangen van de leiders van Libië en Syrië. Resi dent Sadat, kolonel Gaddafi en president Assad zouden gezamen lijk tot het besluit zijn gekomen toen zij op 21 juni in Egypte bij een waren. De leiders van de Fe deratie van Arabische Republie ken wilden echter nog een laatste poging wagen het Kremlin ertoe te brengen Egypte, en ook Syrië, van de vereiste moderne aanvals wapens te voorzien. Dit was de re den dat president Assad' en de Egyptische premier Sidky onlangs afzonderlijk Moskou bezochten waarvan zij blijkbaar met lege handen terugkeerden. «(Beslissend In Tripoli zegt men dat kolonel Gaddafi's anti-Russische ideeën duidelijk een beslissende rol heb ben gespeeld bij het overhalen van Sadat die Egyptische afhankelijk heid van de Russische militairen te beëindigen. Gaddafi heeft open lijk kritiek geuit op Moskou voor het bevriezen van de situatie in het Midden-Oosten op een mo ment dat de Arabieren in het na deel zijn en hij heeft ook zijn on genoegen geuit over de vriend schapsverdragen van het Kremlin met Irak en Syrië. Men acht het niet uitgesloten dat de Libische leider als nog Sadat zal proberen Ll te dwingen het vriendschapsver drag met Moskou, dat nog 14 Jaar loopt, te veibreken. Hoewel Gad dafi na de staatsgreep waarmee hlij aan de macht kwam Russi sche tanks en geweren heeft ge kocht heeft hij zich ad enige jaren tot Frankrijk gewend om zijn mi litair materieel op peil te houden of uit te breiden. De correspondent van het Joe goslavische persbureau Tanjoeg in Caïro heeft gezegd dat president Sadat zijn besluit heeft genomen "onder sterke druk van een groep hoge Egyptische officieren, geleid door vice-premier en minister van Oorlog Sadek". Hij baseert zich daarbij op inlichtingen van "zeer W betrouwbare bronnen". De officie ren zouden volgens hem ook het ontslag hebben geelst van de Egyptische premier Sidky die zij ervan beschuldigen „pro-Rus- sich" te zijn. Genoemde corres pondent weet tevens te melden dat de Sow jet-Unie niet heeft ge wacht op de verklaring van Sadat maar onmiddellijk met de terug trekking van de militairen uit Egypte is begonnen na het be zoek van premier Sidky aan Mos kou. Het Kremlin heeft naar zijn zegen besloten ook alle Russische instructeurs terug te roepen, die volgens officiële verklaringen voorlopig in Cairo zouden blijven "cm him werkzaamheden te vol tooien". Verrassing NEW YORK (Reuter) Secreta ris-generaal Kurt Waldheim heeft voorgesteld een speciale VN-verte genwoordiger te benoemen om de besprekingen met Zuid-Afrika over zeflbeschikking en onafhankelijkheid obj van Zuidwest-Afrika (Namibië) voort te zetten. Üd Hij zei dat zijn eigen contact met ;df de Zuidafrikanen hem ervan hebben d overtuigd dat die voortzetting de moeite waard zal zijn, De Z indam de kaanse regering bleek bereid met een dergelijke vertegenwoordiger samen te werken. .-Afrika is een voormalige Duitse kolonie die rijk is aan delf stoffen. Destijds gaf de Volkenbond bet mandaat over dit gebied aan Zuid-Afrika. De Algemene Vergade ring van de VN beëindigde in 1966 bij stemming dit mandaat, maar Zuid-Afrika heeft tot dusver gewei gerd het gebied op te geven. De Arabische wereld reageerde met verrassing en verbazing op het nieuws uit Cairo. In het hele Midden-Oosten waren kranten en radio op het besluit van Sadlat af gestemd en werden in zeer uiteen lopende richtingen specualties op gezet. Veel commentatoren uitten begrip voor het verslappen van de band met het Kremlin maar er waren ook tekenen van onbegrip en een stemming van "wat gaat er nu gebeuren?". El-Anwar, een pro-Egyptisch blad in Beiroet haalde de Arabische trots naar vo ren met een cartoon waarop pre sident Sadat de vlag van "de Egyptische soevereiniteit" hijst. Maar andere bladen bekritiseer den hem omdat hij zijn beleid te vaak zou wijzigen en waarschuw den dat zijn besluit het risico in houdt dat de Arabieren "erg naakt" tegenover de vijand ko men te staan. Enkele Arabische Journalisten stelden dat het een stap is in de richting van oorlog nu Caïro zich uit de greep van Moskou heeft bevrijd. De meesten echter hingen de theorie aan dat het een vrijwillige, zo niet wanho pige, stap is naar vrede door on- dehandelingen en dat het wel licht de doodsteek betekent voor de Arabische hoop op militaire actie tegen Israël. De Israëlische Jeruzalem Post schrijft 'dat president Sadat contac zoekt met Amerikaanse functiona rissen met het doel het Suezkanaal open te krijgen en tot een po litieke regeling met Israël te ko men. Het blad zegt dit uit diplo matieke bron te hebben vernomen, de Egyptische ambassade in Moskou heeft de Russische militai re adviseurs bedankt voor de diens ten die zij verleend hebben en de offers die ze gebracht hebben. In een op verzoenende toon gestelde verklaring werd de nadruk gelegd op de wens van Egypte de samen werking met de Sow jet-Unie op alle gebieden voort te zetten, ondanks het vertrek van het militaire per soneel. Het motief van Sadat wordt wel licht volgende week maandag iets duidelijker. De Egyptische presi dent zal dan bij de opening van he Nationale Congres van de Arabi- shce Socialistische Unie in Caïro een belangrijke toespraak houden. (rak Intussen brengt de Iraakse mi nister van Buitenlandse Zaken. Moertada Said Abdelbaki, een of ficieel bezoek van enkele dagen aan Moskou. Voor zijn vertrek uit Bagdad deelde hij mee dat hij en de Russische regeringsfunctionaris sen de ratificatie-oorkonden van het Iraaks-Russische verdrag van Vriendschap en Samenwerking zal uitwisselen. Politieke waarnemers brengen het bezoek aan Moskou dat onmid dellijk volgt op 't vertrek van Rus sische militaire deskundigen uit E- gypte. van veel betekenis. Het feit dat de reis wordt ondernomen op uitnodiging van Moskou, wordt ge zien als een poging van de Sow- Jet-Unie, haar positie in een ander Kolonel Moeammer Gaddafi gebied van het Midden-Oosten te versterken Op 9 april, veertien Jaar na te rugtrekking uit 't op initiatief van het westen tot stand gekomen Pact van Bagdad, sloot Irak zijn eerste formele bondgenootschap met een grote mogendheid. In het repu blikeinse paleis in Bagdad teken den de Russische premier. Kosigin. en de Iraakse president. Achmed Hassan al-Bakr een verdrag dat voorziet in Russische militaire hulp aan Irak, onmiddellijke raadple ging bij enigerlei bedreiging van de vrede, uitbreiding van de economi sche hulp, met name op het gebied van de olie, en aanpassing van het buitenlands beleid. Elke partij waarborgde zich bij geen groepe ring te zullen aansluiten waarmee de ander het niet eens is. Ook zal men niet toestaan dat ztin beleid 7,al worden gebruikt voor doelein den die de ander zouden kunnen schaden. In commentaren od het bezoek van de Russische premier aan Irak werd in een deel van de Arabische pers de overtuiging uitgesproken dat Moskou een nieuwe invloedsba sis In het Midden-Oosten wude op bouwen. De Sowjet-TJnie zou zich voorbereiden op het geval dat zü in de toekomst gedwongen zou kun nen zijn zich uit Egypte terug te trekken of haar contacten met Caï ro te beperken. Er werd op gewe zen, dat met het u't- de Egyptische vice-president All Sabri „Moskou's vrkiii in ro" veel van hun invloed verloren Reeds toen Kosygin in oktober vorig jaar een bezoek aan Algerije bracht, hadden Arabiscne politieke waarnemers er op gewezen dat Mos kou contact zocht met Arabische regiemes die zich tegen Caïro had- LONDEN/PARIJS (AP. AFP) Egypte heeft enige weken al in Groot-Brittannië geïnformeerd naar de mogelijkheid van wapen leveranties. De Egvptenaren zou den zowel voor offensieve als de fensieve wapens belangstelling hebben getoond. Engeland levert al enige tijd kleinere wapens aan Egypte. Er bestaat geen Brits wa penembargo voor het Midden-Oos ten. Anders is het geval met Frank rijk dat een dergelijk wapenembar go wel kent. Een Franse regerings woordvoerder verklaarde gisteren dat dit wapenembargo ge handhaafd zal blijven. Het gaat hier om de oorlogvoerende landen. Overigens hoeft dat nog niet te betekenen dat Egypte in de toe komst niet over Franse wapens zou kunnen beschikken. Parijs le verde vorig Jaar Libië, dat niet als 'n oorlogvoerende mogendheid wordt beschouwd 'n groot aantal Mira ges. Libië is met Egypte en Syrië verbonden in de FAR. Uit bijgaan de artikel blijkt dat jjulst de Libische leiders hebben aangedron gen op doorbreking van de status Quo In het Midden-Oosten. In Londen is ook gezegd dat Sa- dats beslissing tot de breuk met de Sowjet-Unie een gevolg is van een overeenkomst tussen Moskou en Washington de wapenleveranties in het Midden-Oosten te beperken. Een dergelijke overeenkomst zou bij Nixons recente bezoek aan de Sowjet-Unie zijn gesloten. den opgesteld. De Iraakse havens werden voor de Sowjet-Unie die toegang zocht in het strategisch ge bied van de Perzische Golf met zijn rijke olievoorraden, even belangrijk geacht als de Egyptische havens voor de Russische vloot in de Mid dellandse Zee. Russische Ilsjoesjin- vliegtui gen onderhouden sinds dinsdag avond een ware luchtbrug tussen Egypte en de S.-U. Op veel Egyp tische vliegvelden heerste een even grote drukte als na de Juni-oorlog, toen grote hoeveelheden oorlogsma teriaal werden aangevoerd ter ver vanging van verloren gegane uit rusting, maar nu ging het verkeer in omgekeerde richting. Volgens het rechtse Libanese dagblad Al Hajat hadden Egyp tische strijdkrachten in de nacht van zondag op maandag alle bases en installaties bezet die door Rus sische adviseurs werden beheerd. Er was een strenge bewaking ingesteld rond marine- en luchtmacht-in stallaties, maar vooral rond de ra ket-bases van Sam-2 en Sam-3 ra ketten, aldus dit blad. ADVERTENTIE _cdonald CanadianTobacco Co.,Sluis jesdijk 109, Rotterdam (D10)-29 59 00 mYtfO CONTESSA.fijn datje d'r bent Een beeld uit de strijd om Kwang Tri in het uiterste noorden van Zuid-Vietnammilitairen van het -regime Thioe verwikkeld in huis- aan-huisgevechten. Het Bevrijdingsfront heeft de Ver enigde Staten beschuldigd van het gebruik van giftige chemicaliën bij bombarderen op de pro vinciehoofdstad. Bovendien zetten de Amerikanen 1300 vliegtuigenwaaronder 200 B-52's in om Kwang Tri zo plat te bombarderen dat de troepen van Thioe er zegevierend binnen kunnen trek ken. Overigens is het voor de Amerikaan se piloten vaar moeilijk een onderscheid te maken tus sen soldaten van het Bevrijdingspront en van Saigon. Elf Zuidvietnamezen waren gisteren al per vergissing gedood. J (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Witte Huis heeft officieel weinig te zeggen over het 14de geheime overleg van president Nixons adviseur, dr. Henry Kissinger, met de Noordvietnamese de legatie in Parijs, maar allerwegen wordt gesuggereerd dat belangrijke vorderingen verwacht kunnen worden in de vre desbesprekingen. Gedacht wordt aan een toekomstige over eenkomst over een staakt-het-vuren in Vietnam. Vandaag komt in Parijs weer de officiële Vietnam conferentie bij een. Niets wijst erop dat daar in de sinds lang bekende en vast gelegde standpunten van de Ver enigde Staten. Zuid-Vietnam. Noord-Vietnam en de Vietcong veel verandering zal komen. Of er verandering in het kli maat ls gekomen zal waarschijn lijk alleen blijken uit de toon van de verklaringen der officiële on derhandelaars. Door Henk Leffelaar In afwachting van dr. Kis singers terugkeer in Washington, waar hij de afgelopen nacht werd verwacht, heeft de leider van de Democraten in de Senaat. Mike Mansfield, de indiening opgeschort van zijn amendement waarin hij de terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen uit Vietnam voor eind augstus eist. Mansfields amendement, dat al bijna een jaar als het zwaard van Damocles bo ven het hoofd van de regering - Nixon hangt, werd beschouwd als een proefballon voor de voorstel len van senator George McGo- vera. McGovern gaat minder ver dan Mansfield. Hii heelt gezegd dat hij bij zijn eventuele beëdiging als president in lanuari alle bombar dementen op Noord-Vietnam zou staken en de 'roeoen en krijgsge vangenen binnen drie maanden daarna (april) thuis iou brengen De Senaat is tot nog toe gelijke lijk verdeeld geweest over Mans- field amendement en Mc Governs voorstel zou die balans misschien kunnen doorbreken. Afwezigheid Het enige wat Nixons perschef Ronald Ziegler bekendmaakte over Kissingers bezoek aan Parils was dat het overleg zes en een half uur had geduurd. Kissingers af wezigheid werd voor het eerst op gemerkt bij het vertrek zondag van president Nixon uit San Cle mente, Califormë, naar Washing ton. Journalisten aan boord van het presidentiële vliegtuig ontdek ten dat Kissinger niet meereisde, zoals gewoonlijk. Omdat Kissinger na zijn geheime reizen naar Pe king en Parijs bijna dag en nacht geschaduwd wordt door verslagge vers, rezen onmiddellijk specula ties over een mogelijk bezoek aan Parijs. Maar persen ;f Ziegiei bleef de eerste 36 ïur volhouden dat Kissinger met zijn kindei en (die inderdaad ook in Calif ornië wa ren) vooruit was gereisd naar de westkust. In Washington wordt veel waar de gehecht aan het feit dat Kis singers overleg met de Noordviet namese delegatie plaats vindt na de zware bombardementen op Noord-Vietnam, na de mljnen- blokkade van Noordvietnamese havens en na een topoverleg van de Leiders in Hanoi over hun oor logsheld. Daaruit werd afgeleid dat Noord-Vietnam bereid zou zijn water In de wijn te doen. Ook wordt het van belang geacht dat Kissinger in Parijs overlegt met Le Duc-tho en Ksoean Thuy, de twee toponderhandelaars van Ha noi, die onlangs in Farijs zijn te ruggekeerd. Daar staat tegenover dat het of ficiële Noordvietnamese dagblad Nhan Dan Juist gisteren de Viet nam-voorstellen van senator Mc Govern prees als de weerspiegeling van „de sterke en diepe gevoelens van de Amerikanen tegen de oor log". Vanuit Hanoi bekeken is het definitieve verschil tussen president Nixon en McGovern dat McGovern bereid ls het regime van de Zuid- vietnamese president Thioe alle ver dere Amerikaanse steun te ont zeggen, terwijl de president blijft vasthouden aan zijn beleid om Thioe aan de macht te houden. Ondermijning PRAAG (AFP) In één van de drie politieke processen die maan dag in Praag zijn begonnen is de Journalist Premysl Wondra ver oor- ral deeld tot twee jaar en vier maan den gevangenisstraf. Twee mede verdachten Jozef Belda en Ota Krizanowski, kregen respectievelijk een jaar en anderhalf jaar voor waardelijk. In het proces tegen de groep-Jan Tesar heeft de openbare aanklager zes Jaar geëist tegen Tesar, vijf k zes Jaar tegen Jiri Miiller, vier jaar feegen Rudolf Battek, drie Jaar te gen Haromir Jiri een Jaar, tegen Pavel Maris en een jaar en acht maanden voorwaardelijk tegen Sta- nislaw Furek. Het derde proces, tegen de voor malige partijsecretaris van Praag Jaromir Litem en drie andere hoge partijfunctionarissen werd vandaag na schorsing hervat. De drie ver oordeelden zouden Doebtsek-aan- hangers zijn, die allen in dezelfde fabriek hadden gewerkt nadat ze uit hun eigenlijke baan waren ont slagen. Wondra werkte bij de Tsje- ïhoslowaakse radio Krisanowski was docent aan de partij-school in Praag en Balda was historicus. Over het proces zijn weinig bijzon derheden bekend omdat de Tsje- choslowaakse pers er geen aan dacht aan heeft besteed en buiten landse verslaggevers niet in de rechtszaal werden toegelaten. Het drietal zou betrokken zijn geweest bij het opstellen of het verspreiden van illegale pamfletten voor de verkiezingen van november vorig Jaar. Daarin werden de bur gers aan hun grondwettelijk* rechten herinnerd, zoals het door strepen van namen op de stembil Jetten of zich van stemming t onthouden. Ook de twee andere processen 1: Praag worden in verband gebracht met het verspreiden van illegale pamfletten. Volgens welingelichte kringen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad staan nog drie processen tegen vooraanstaande liberalen op ;tapel wegens „ondermijnende acti- iteit". Maandag /,ou het proces begin nen tegen de historicus Hejdanek *n dominee Dus. Een tweede pro- es tegen drie mensen die al een ïalf jaar in voorarrest zitten opent eind Juli, en een derde proces tegen twee journalisten wordt half augus tus verwacht. De Republikeinen zien McGo- verns voorsteilen dan ook als een ondermijning van de Amerikaanse onderhandelingspositie in Parijs en verwijten hem misbruik te maken van de Vietnam-kwestie ten behoe ve van zijn verkiezingscampagne. Zij vinden dat hij zich behoort te gedragen als Nixon in de campagne van 1968, toen deze zich van alle commentaar op Vietnam onthield om het beleid van president John son, zo zei hij, niet te doorkruisen en alleen maar aankondigde dat hij een „geheim plan" had voor de vre de' in Vietnam, een plan dat ove rigens NOG onthuld moet worden. Privé McGovern heeft daarop nu ge reageerd met zijn „openbare plan" en van de kandidaat van juist hen die de sterkste an ti-oorlogsgroepen in Amerika vertegenwoordi gen, was niet anders te verwachten geweest. Het conflict tussen Nixon en McGovern toont aan hoezeer de oorlog een privé-aan gelegen held ia geworden van de presidenten. Niet alleen heeft Nixon zich nooit Inge laten met het protest tegen de oor log. maar hij heeft van meet &f aan van het oorlogsbeleid een exclu sieve Witie-huisaangelegenheld ge maakt. Waar president Johnson, en ook John Kennedy, nog gebruik maak ten van de gebruikelijke diploma tieke kanalen als 't State Depart ment en hun ambassadeurs, zijn de- ae door president Nixon totaal uit geschakeld met het gebruik van dr. Henry Kissinger als zijn persoon lijke woordvoerder. Het streven van McGovern ls dit presidentiële monopolie te doorbreken en van Vietnam niet langer een erekwestie te maken, maar een nationale ere schuld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9