'Heilige verontwaardiging' bommen op Vietnam over Nieuw railvervoer Leiden Praktijken rond pension Lezers schrijven voor vreemdelingen Do ontwikkeling van de strijd in Vietnam zal om uiteenlopende re- denen verbazing hebben gewekt. In de eerste plaats om.lat Ame rika, na de oorlog lange t.ijd op een laag pitje te nebben gevoerd, te langen leste toch nog aUe regis ters heeft opengetrokken. Verder omdat Moskou en Peking daarop niet of nauwelijks hebben gerea geerd, hetgeen onder de aanhan gers van Noord-Vietnam als "ver raad aan Hanoi" wordt gevoeld. Ten derde, omdat de verdedigings kracht van het zuiden aanzienlijk blijkt te zijn gestegen. Vooral dit laatste lis opmer kelijk. Nu spreekt het vanzelf, dat Saigon, zonder de steun van de Amerikaanse luchtmacht, door de brutale Invasie van de Noordviet namezen allang in een hachelijke positie zou hebben verkeerd. De hulp van de Amerikanen schijnt sommigen dan ook bijzonder hoog te zitten. Als reactie spreekt men met nauwelijks verborgen bewon dering over de nieuwe uitrusting en de beweeglijkheid van de noor delijken, constateert in dezelfde trant dat Saigon zonder Ameri kaanse hulp al gevallen zou zijn en grijpt elk motief aan om af te geven op de kwalitatief geringe kracht van de Zuidvietnamese le gers. Wanneer men hier en daar der gelijke uitlatingen lees of hoort, staat men stom verbaasd over het respect voor de cynische invasie van keiharde communistische "Pruisen" uit Hanoi. Het is steeds weer het oude lied: de rollen wor den omgekeerd. Niet de inval wordt gelaakt, maar de steun die de Amerikaanse luchtmacht aan de bondgenoot in Saigon ver leent. Men huilt, nu Amerika de agressors uit Hanoi tracteert op koek van eigen deeg en vergeet met het grootste gemak, dat bijv. ook Griekenland na de Tweede Wereldoorlog vooral dank zij het ingrijpen van Amerika aan de grijpgrage klauwen van Stalin kon worden ontrukt. En om dicht bij huis te blijven: Is Nederland soms door de Prinses Irene-brigade van de Duitse overheersing bevrijd? Hoe dan ook. van een murw ge slagen Zuid-Vietnam lis geen sprake. De invasietroepen van Ha noi zijn van die zijde op een te genstand gestuit, die men daar niet zal hebben verwacht. Dit is des te opmerkelijker, omdat Zuid- Vietnam volgens de communisti sche propaganda bestuurd werd en wordt door een dictatoriale re gering in Saigon. Op zichzelf is dat al een lachertje, want wie ter zake van Noord- en Zuid-Vietnam over diotatuur wil spreken, zal toch eerst naar het totalitaire re gime in het noorden dienen te kijken. Met het autoritaire be wind in het zuiden blijkt het toch altijd nog in zovere mee te vallen, dat de slachtoffers daarvan bereid zijn de taak van de teruggetrok ken Amerikanen over te nemen. De zuiderlingen blijken niet ge diend van de overheersing door het noorden. En de vluchtelingen, Hanoi heeft erop gegokt, dat president Nixon zich wel tweemaal zou bedenken alvorens tot tegen maatregelen tegen de invasie te besluiten. De Noordvietnamezen be sloten tot de inval in de veronder stelling, dat er, na het wegtrekken van de Amerikaanse grondtroepen, weinig tegenstand te verwachten zou zijn. Die gluiperige gok bleek een dubbele misrekening: de Ame rikanen brachten hun vloot en luchtmacht in actie en de Zuid vietnamese infanterie en artillerie bleek sterker dan het hoofdkwartier in Hanoi had verwacht. Nu èn het Zuidvietnamese ver zet èn de hulp van de „grote broer" uit Amerika de oorlog een ander verloop hebben gegeven dan de agressors zich hadden voorge steld, pogen zij door het aanheffen van klaagzangen alsnog sympathie te verwerven, die ze hier en daar Door C. J. Rotteveel die zich bij de nadering van de troepen uit Hanoi zuidwaarts spoedden, hebben, door op deze wijze te "stemmen met de voeten", him voorkeur voor Saigon duide lijk tot uiting gebracht. Dit alles moet voor de bewuste en onbewuste aanhangers van de Noordvietnamezen wier agressie op allerlei wijze gemaskeerd pleegt te worden een bittere pil zijn. Men reageert vooral door het aan heffen van een klaagzang over de wreedheden van de Amerikaanse luchtmacht/Toegegeven: de Ame rikanen zijn niet mals in hun steunverlening aan Saigon. Maar wat wil men? Toen de Amerika nen, Britten en Canadezen in de Tweede Wereldoorlog Duitsland plat bombardeerden, kwamen de protesten alleen uit de hoek van de overtuigde nazi's en him buiten landse aanhang. Buiten de Duitse grenzen juichte de bevolking de bombardementen toe, omdat het immers ging om haar eigen bevrij ding. Het nachtelijk zoemen van de zware bommenwerpers op weg naar het oosten (klonk de Nederlan ders als muziek in de oren. in de vrije wereld dan ook grif krijgen. Maar toen de Amerikanen en hun bondgenoten in de Tweede Wereldoorlog met alle mogelijke middelen in het krijt traden, was er geen vuiltje aan de lucht. Men dankte de hemel als men de zware bommenwerpers oostwaarts hoorde vliegen. Nu vergeet men rustig, dat de Zuidvietnamezen hetzelfde doen als de Amerikaanse bommen werpers zich noordwaarts spoeden om de agressie van Hanoi tot stil stand te brengen. Toen de Noord vietnamezen en hun Vietcong-aan hang destijds in het zuiden tien duizenden leidende figuren in ge terroriseerde dorpen om het leven brachten, was er niemand, die een woord van protest liet horen. Dat mocht, want het doel, het brengen van de zegeningen van de commu nistische diotatuur, heiligde de middelen. Maar als de Zuidvietnamezen te rugslaan en zich daarbij kunnen verheugen over de zeer krachtige steun van hun grote broer uit Washington, os het plotseling„vol- kerenmoord" die bedreven wordt, leutert men over „hérverkiezings- bombardementen" of over „schan delijk gedrag van een zich christe lijk noemende natie". Die „chris telijke natie," was echter wel goed genoeg om Europa te bevrijden en wie beweert, dat het daarbij zachtzinnig toeging is een leuge naar. Nu het over niet-Europese landen gaat, worden er plotseling politieke maatstaven aangelegd op een wijze, die suggereert, dat een Aziatisch land met een totaal an dere geschiedenis en achtergrond zonder meer te vergelijken is met Europese democratieën. Als vergoelijking voert men ver der aan, dat de Vietcong dan toch maar een organisatie van het "verzet" uit het zuiden-zelf is. Alsof dat als excuus kan gelden voor de gruwelijke moordpartijen, die deze heren in ontelbare dor pen in het zuiden hebben aange richt, waar de leidende figuren, die weigerden „mee te doen", syste matisch om zeep werden en. als men de kans krijgt, worden ge bracht. Bovendien gaat het hier om een zeer oude truc van de communisten, die ook na de Twee de Wereldoorlog in noord-Grieken land werd toegepast, toen generaal Markos een actie tegen de rege ring in Athene ondernam. Neen. niet tegen de kolonels, want die waren er toen nog niet. Het ging tegen een democratisch gekozen bewind. Daar speelde zich hetzelf de af als later iin Zuid-Vietnam: buitenlandse steun (van Albanië, Bulgarije en Jcego-Slavië» aan communistische rebellen, die in Griekenland gretig de (indirecte) steun van Stalin aanvaardden, en in Zuid-Vietnam die van Moskou en Peking. In Griekenland zagen de "bui tenlandse geestverwanten" nog kans 28.000 Griekse kinderen te ontvoeren, een schanddaad waar over men een even diep stilzwij gen bewaart als over de moord partijen in Zuidvietnamese dorpen en over het wegvoeren van tien duizenden jongeren, die verplicht werden dienst te nemen in de ge lederen van Vietcong en Noord- Vietnam. Zuid-Vietnam moest „bevrijd" worden van de „kapita listische overheersing". Die terreur heeft niet geholpen: de Vietcong is thans dermate verzwakt, dat Ha noi zich onlangs verontwaardigd toonde over het gebrek aan "steun". Maar voor de critici in de vrije wereld die stuk voor stuk genadebrood eten van de Ameri kanen, onder wier beschermende atoomparaplu zij hun propaganda kunnen bedrijven is dat geen reden om er bij stil te staan. De Amerikanen in hun bommenwer pers die overigens thans over middelen beschikken om heel wat zuiverder hun doelen te raken dan ten tijde van de Tweede Wereld oorlog bedrijven "massamoord". Het nieuwste is het gehuil over het bombarderen van dijken dn Noord-Vietnam, waardoor straks, als de rivieren gaan stijgen, grote gebieden gevaar lopen overstroomd te worden. Afgezien van de vraag of het hier wellicht om een list van Hanoi gaat, dat op die manier het eigen gebrek aan dijkverzorging wil maskeren, twee opmerkingen. In de eerste plaats: er is nooit één woord van protest gehoord te gen het Britse bombardement van de Möhne-dam, waardoor acht honderd Duitse burgers de ver drinkingsdood vonden. Allicht niet, want het ging om de bevrijding van het nazi-bewind. Ten tweede: als men dan zo -heilig verontwaar digd" is over de oorlogvoering van de Amerikanen, dan is er een bij zonder gemakkelijke en uiterst snelle methode om daaraan een einde te maken: laat Hanoi be kend maken, dat het de agressie tegen het zuiden staakt. Dan hou den de bombardementen op dat zelfde ogenblik op. Helaas, degenen die zich opwin den over de inderdaad niet zoetsap pige methoden van de Amerika nen, weten niet eens het verschil tussen oorzaak en gevolg. Het is nu eenmaal een feit, dat de bom bardementen niet ooi-zaak zijn, maar gevolg. Een gevolg van de gluiperige politiek van Hanoi om, na het wegtrekken van de Ameri kaanse grondtroepen nog snel even de militaire en politieke winst in de zak te steken en een land, welks bewoners daarvan aller minst gediend zijn, binnen de sfeer van de rode dictatuur te trekken. De oorzaak ligt dus niet in Was- Een kameraadschappelijk uitgestoken hand naar een Vietnamese soldaatdie in huilen is uitgebarsten nadat vriend (op de grond liggend) gedood werd door een Nooré namese raketaanval in Hoeé. De voormalige keizerlijke Ju stad werd eind vorige week drie dagen door de NoordvU mezen beschoten. De herovering van de provincialee Ju stad Quang Tri ivordt geleid vanuit het hoofdJcwartier de Zuidvietnamezen in Hoeé. hington of Saigon, maar in Hanoi. Elk woord van medelijden met het noorden berust dus op omke ring van de feiten en op partij kie zen voor de keiharde soldatenstaat in het noorden. Deze dingen dienen eens gezegd te worden nu men alom huilerige kreten over de Amerikaanse oor logvoering verneemt. Alsof Hitier het onderspit heeft moeten delven tegen de Amerikanen, Canadezen en Britten met een wandelstokje in de hand. Of waren het mitrail leurs? Men late zioh dus geen om kering van de feiten aai Op het bewind van Zuid-1 is, gemeten met Weste maatstaven, zeer veel aan ken. En de keiharde oorlog van de Amerikanen is niet over te Juichen. Maar ten zijn duidelijk: Zuid-Vie! niet gediend van overheersdn) het noorden en heeft recht op eigen vrijheid aü Europa in de Tweede WeijBi log. De agressors uit het dienen zich in de kortst mi tijd van het grondgebied buurman terug te trekken. Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele tnsU te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te b of eventueel terug te zenden. „Geef de tram een nieuwe kans". Onder deze kop publiceerde de heer D. Wortel een ingezonden stuk in dit blad van 13 Juli. In de eerste plaats wil ik stellen dat het me pijn doet te moeten opmerken dat ik niet geloof dat in Leiden de tram binnen afzienbare tijd kans maakt op realisering. Nieuwe vervoers technieken hebben intussen hun intrede gedaan. Veel meer mogelijkheden biedt een oplossing la Zoetermeer; een lus van stadsgewestelijke railtran sport om en dóór de stad. In deze krant werd daarover reeds het een en ander gepubliceerd. Een railtracé door de binnenstad, dat bij voor keur ondergronds moet worden uit gevoerd kan directe treinverbindin gen scheppen met Noordwijk, Kat wijk, Utrecht, Leiderdorp en Den Haag (Via Voorschoten- oost). Dat heeft ongekende voordelen en het zal Leiden een krachtige stimulans geven. In mijn studie „Ontwerp voor een S-baan systeem rond Den Haag en Leiden" wordt gepleit voor lich ter treinmateriaal en infrastructuur Naar aanleiding daarvan berichtte ik „Modern Tramway", een Engels blad voor secundair railvervoer: „It must be an interurban semi- metro, a sort of Super Blauwe Tram De verkeers- en vervoerspolitiek voor de Randstad zal in de nabije toekomst zijn gericht op een krach- vervoer. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat er nog meer busconvooien door de stad zullen denderen. Ook het openbaar vervoer behoort milieubewust te zijnde drukste ver bindingen moeten in de toekomst door railvervoer worden bediend. Het is daarom te hopen dat een voorgenomen experimenteerproject van de werkgroep milieubeheer niet zal uitlopen op méér autobussen maar gericht is op een daadwerke- Sport en Recreatie HILLEGOM Voor het komende seizoen heeft de Stichting Sport en •Recreatie Gehandicapten Bollen streek de plannen klaar. Er is weer een wekelijkse sociëteit, die na 16 augustus weer wordt gehouden. Tot die tijd is de soos gesloten. Aan de Taptoe van Delft wordt 24 augus- lijke voorbereiding van een nieuw rail vervoerssysteem IR. LUUK AARTS, Verspronckweg 2, Haarlem. tus een bezoek gebracht. In de ko- Imende maanden zal er gelegen heid zijn voor paardrijden. Er wordt daarbij onder deskundige leiding geoefend. Verder zal een vis-con- cours worden georganiseerd, waar voor men zich reeds nu kan opgeven bij het secretariaat van de stich ting: Heereweg 334, Lisse, telefoon 02521—3212. Daar kan men zich te vens opgeven voor de Gymnastiek club, die medio september van start gaat. Schrijfmachineroof opgelost LEIDEN De inbraak eind mei in een schrijfmachinefabriek fin Lei- den-Zuidwest, waarbij 164 machines met een winkelwaarde van f 100.000,- buit werden gemaakt, is opgelost. De Leidse politie heeft namelijk in samenwerking met de gemeente politie van Rotterdam een 40-jarige Nederlandse koopman uit Antwerpen aangehouden, in wiens bestelauto 129 gestolen schrijfmachines wer den aangetroffen. De meeste van deze machines waren voorzien van een voor export naar het buitenland bestemd toetsenbord. Uit het onder zoek bleek dat de koopman de •schrijfmachines met een in Neder land gangbaar toetsenbord al had weten af te stoten. In de bestelauto bevond zich ook een partij kleding, afkomstig van een inbraak in Ant werpen. De koopman is inmiddels aan de officier van Justitie voorge- het Diacooessenhuis. De penibele situatie in de pen sions voor buitenlanders en de rechteloosheid van de buitenlandse „gasten", is de laatste week in Leiden weer eens duidelijk geble ken. In de Jan Vossensteeg werden 6 buitenlanders zonder enige toe lichting van bed, dekens, gas en waterleiding beroofd. Op de Oude Vest vonden we in een pension het vriendelijke vel papier aan de muur: „Dit pension wordt op 11 augustus gesloten; sleutels vóór 11 augustus inleveren". De mensen die er wonen begrepen het niet zo goed. Deze gevallen en praktijken zijn niet zo nieuw in Leiden. De werk groep buitenlandse arbeiders hield eind 1970 een onderzoek in 21 pen sions in Leiden. Negentien daarvan bleken niet te voldoen aan de eisen die in de pensionverordening van Leiden zijn vastgelegd. De resulta ten werden gepubliceerd en aller - wege scheen men gealarmeerd. De werkgroep liet vragen stellen in de gemeenteraad; men scheen de toe stand ernstig te nemen. Er werd een commissie ad hoe gevormd. Deze commissie zou gaan werken aan een nieuwe pensionverorde ning, waarin voor het openen van een pension een vergunning ver eist zou zijn. Het liep allemaal met een grote sisser af. De commissie hief zich zelf op. (eind 1971) omdat men op landelijk niveau (in de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, VNG) ook met zo'n vergunningen stelsel voor pensions bezig was. Maar deze vereniging heeft nog steeds het nieuwe vergunningen stelsel niet klaar. Erger ls echter dat al dit werk slechts papierwerk was. Effectieve pensioncontrole door gemeente is nog steeds afwezig; de pensions zijn even slecht als voorheen en de praktijken van de huisbazen pre cies hetzelfde. Gethovorming De gettovorming van buitenlan ders in Leiden neemt toe: vooral de Jan Vossensteeg en de Groene- steeg huisvesten steeds meer bui tenlanders. Het blijft voor de huis bazen aantrekkelijk om voor ge ringe prijs oude afbraakpanden te kopen in deze buurten en ze dan per bed (vanaf f 20,per week) aan buitenlanders te verhuren. Deze concentratie is niet oeval- lig. Het grootste gedeelte van de pensions (ongeveer 50) zijn in han den van enkele „huisjesmelkers". Het zijn deze mensen die in hoofdzaak de situatie in de pen sions in Leiden bepalen. Deze mensen bepalen ook de huurprijzen voor een bed. Deze prijzen zijn sinds 1970 aanzienlijk gestegen. (20 k 25% gemiddeld). In het algemeen moet echter ge zegd worden dat de huisvestings situatie niet alleen voor de buiten landers erg moeilijk is. Talloze ge zinnen in Leiden zitten tegen hoge huren in al of niet goede panden. En ook daar kan men concentratie van huizen in handen van relatief weinig mensen vinden. Toch gelo ven we dat de situatie van de bui tenlanders bijzonder kwalijk is om twee redenen: de eerste is dat voor buitenlanders per bed verhuurd wordt, niet per kamer; de tweede is dat de huisbazen, wanneer zij pensions .exploiteren" zeer goed misbruik weet te maken van het gebrek aan kennis van de buiten landers en bijzonder goed buiten landers van elke actie tegen hen af weten te houden, soms door de grofste intimidatie. Enkele van deze gevallen deden zich deze week voor: Sinds 1969 is het pand Jan Vossen steeg 1 in gebruik voor buitenlan ders. Het pand is eigendom van mevrouw Den Heyer-Kromhout te Rijnsburg. Vanaf die tijd is er nau welijks iets van onderhoud te be speuren geweest, wel zijn er in 1970 gaskachels geplaatst. Het voormalig winkelpand bevat 6 ka mers. Het winkelgedeelte is provi sorisch omgebouwd tot kamertje. Bij volle bezetting woonden er 9 mensen die een huur betaalden variërend van 20 tot 25 gulden. In april 1970 vroegen 7 bewoners een prijsadvies aan bij de huuradvies commissie. Begin mei werd aange kondigd dat het wrakkige pand leeg verkocht zou worden, er werd echter geen datum genoemd wan neer de huurders het pand verlaten zouden moeten hebben. De ambte naren van bouw- en woningtoezicht vonden het pand dermate bouwval lig dat de reparaties het niet in redelijke staat zouden kunnen terugbrengen. Eind Juni werd aangekond het pand 1 augustus leeg vi zou worden, in die tussentijd ten ze maar een ander onda zien te vinden. Schijnbaar eigenaar niet dat eenzijdige opzegging van haar kant b dat de huurders 3 maande nog in het pand kunnen blij iets anders te zoeken. De scherming is n.l. van toepaJ Alles weg De bewoners waren echt snel 'genoeg weg: woensdag (alle mensen waren op hun werden alle kachels uit he gesloopt. Vrijdagavond kwar bewoners thuis en ontdekt alle dekens en matrassen weggehaald; dat gasstelle geiser weg waren, dat de kraan uit de muur gerukt v en water waren afgesloten. 1 de duidelijkste hint dat z moesten verdwijnen, want i alles was het huis volledig woonbaar geworden. De werkgroep schakelde ói1 tie in om de bewoners hun J op wonen te geven. Ze prob J beddegoed en gasstellen ter krijgen. Deze bleken verwijd zijn door de „zaakgelastigd! i de eigenaresse. Na een telel >q sprek van de wachtcomnaf r met de eigenaresse stemde d dat alle spullen terug zoudei c den gehaald. De eigenares t echter naar zijn zeggen nté de wachtcommandant te mal weigerde de spullen te geve litie kon verder niets doen zo zeiden ze, de bedden en t eigendom waren van de resse: dat betekende geen j maar een civiele procedure bescherming). In de loop van zaterdag e dag zijn alle bewoners vertfl bang voor nog erger. De wed kon de dekens, geleend vi Leger des Heils weer terug De civiele procedure behoefd meer door te gaan. Er waf mand meer. Het recht is 1 zoeken. CHARLES COENRAAT werkgroep buitenlandse arbeiders. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8