Er is er nog nooit eentje verdwenen akbeweging verwerpt de egeling loonaaiivulling Ondanks onweer: hitte zet door Collegegeldverhoging en uitwijkmogelijkheden ed hoor, dat er politie en reddingbrigade is op het strand 11 RIJSPRAAK VOOR ERARD ROOVERS aarde vrouw ia drie weken )d op bed Vermist jongetje zat in koelkast 5RDAG 20 JULI 1972 BINNENLAND NOORDWIJK Snik, snik, snik. Het zijn kingsize tra nen, die David (vier jaar oud, vijf turven hoog) produ ceert en zij laten een grillig vuil spoor na op zijn ontdaan gezichtje. De wereld staat voor hem zo n beetje op instor ten, dat is duidelijk. Hij kijkt naar de hem omringende wildvreemde gezichten en schokschoudert nog eens heftig. Je hoort hem denkenwaar moet dat naar toe, waar moet dat naar toe? David is één van de tientallen Jon getjes die dagelijks op het strand hun ouders kwijtraken. En dan door anderen naar de politiepost op het Noordwijkse strand of naar het even verderop gelegen gebouwtje van de Door Ruud Paauw ifdagent Masclé brengt blauwe vlag met het agteken weer hoog aan nast. er is weer een het strand dolend kind politiepost binnenge- cht. Wie-o-wie? Per .verdwalen" er op het itid zo'n veertig Jcinde- (Foto Holvast) DHT De vakbeweging i werp voorziet in een loontoeslag voor istige kritiek op de voorstel- werklozen, die arbeid aanvaarden minister Boersma en staats- waarvoor ze een lager loon ontvan- Rietkerk voor een loon- gen dan het loon, waarop hun regeling. Het gisteren bij de werkloosheidsuitkering is gebaseerd. Kamer ingediende wetsont- I De Raad voor de Arbeidsmarkt, reddingbrigade worden gebracht. Steeds als er een kind bij de politie post of de reddingbrigade binnen komt, gaat een blauwe vlag met een wit vraagteken aan de mast omhoog. Zo'n beetje het nationale dundoek van het dolende kind. Op een dag als gisteren, als het zeer druk is aan het strand, is die vlag vrijwel zonder onderbreking in top. Strandcommandant A. de Vries van de Noordwijkse politie geeft een paar cijfers: op gewone mooie dagen wor den er zo'n veertig kinderen binnen gebracht, op topdagen (weekeinde) zeventig tot honderd. Afgelopen zon dag was het „bijkans een gekken huis" op de politiepost en de redding brigade, zóveel kinderen waren hun ouders kwijt. Kniehoogte De heer De Vries vindt het niet vreemd dat er zoveel kinderen hun ouders uit het zicht verliezen. „Een jong kind bekijkt de wereld op knie hoogte van een volwassene. Dat moet u voor de aardigheid ook eens doen. U heeft dan totaal geen overzicht. En al die windzeiitjes lijken op elkaar. Een kind is zó het goede spoor bijs- ter". Hoofdinspecteur/korpschef J. F. Basten: „De enige oplossing is dat je je kind permanent in de gaten houdt. Ouders die met kleine kinderen naar het strand gaan, kunnen edgelijk zelf geen moment plat gaan. Vaak raken ouders een kind kwijt als ze zelf even in slaap gevallen zijn. Ja, dat zeggen ze wel niet, maar dat weten we". De heer De Vries en zijn collega's K. J. Masclé en C. van 't Woud nemen het zoekraken van een kind op het strand niet al te zwahr op. De Vries: „Ik zit hier nu 25 jaar en in al die tijd is er nog nóóit eentje weggeble ven of verdronken. Dat zeg ik altijd tegen ongeruste ouders die hier naar toe komen. Ik heb wél eens aan het eind van een dag een kind overge houden. Dat is al weer een tijd terug gebeurt. Dat was een meisje en dat heb ik maar mee naar huis geno men. Dat kind hoorde, zoals later bleek, bij een aantal kinderen van een groot Noordwijks gezin, die een dagje zonder pa en moe naar het strand waren geweest, 's Avonds komt pa thuis, overziet zijn kroost en zegt: waar is Mieke? Ja, waar was Mieke, op het strand was ze er nog bij. Nou, toen zijn ze als de weerlicht naar mij toe gegaan". De drie hoofdagenten op het Noord wijkse strand maken het een en an der mee. De Vries: „Gisteren nog. We hadden hier op de post een Duits kindje zitten. Urenlang. Je vraagt je dan af, wat dóen die ouders. Op het laatst komt de moeder van dat kind naar ons toe. Trillende handen, hele maal over d'r toeren. We hebben haar maar eerst op een stoel g en water gegeven. Die vrouw bleek drie uur lang in haar eentje gezocht te hebben. Ik kreeg de indruk dat ze zich schaamde dat ze haar kind kwijt was geraakt. We hebben zegd: maar mevrouw hoe heeft u dat kunnen doen. Alleen zoeken heeft weinig zin. Als je een kind kwijt bent en het is er na 20 minuten of een half uur nog niet, kom dan maar hier naar toe, want zelf vind je het zelden of nooit". Klappen Oudere reageren heel verschillend als ze hun kind op de politiepost terug vinden. De Vries: „Je hebt blije men sen, opgeluchte mensen, nog hele maal ontdane mensen en een enkele keer zeer boze mensen. Die geven zo'n kind meteen een klap. Dat is natuurlijk een uiting van opgekropte zenuwen. Maar als iemand gaat slaan dan zeggen we: ho, ho, als er ge slagen moet worden, verdient u de eerste tik, want tenslotte moet u beter op uw kind letten". In het gebouwtje van de redding brigade (er is voortdurend telefo nisch contact tussen politie en red dingbrigade over zoekgeraakte kin deren) zijn de ervaringen ongeveer dezelfde. De reddingbrigade zou graag zien dat ouders bij heel jonge kinde ren een pleister op de arm doen met daarop de naam met viltstift. „Want heel jonge kinderen vertikken het vaak hun mond open te doen en als je niet over een naam beschikt kun je andere posten niet doorgeven om welk kind het gaat". Een dagje bij de standpolitiepost is een pakkende ervaring. Het duurt even voor de blauwe vlag met het vraagteken fier in de wind wappert, maar dan blijft de stroom kinderen gestaag komen: David, Erik, Klaus, Jürgen, Antje, Robert Jan, Carine, Vollker, Miranda, Stefan enz. 's Middags zitten er vier kinderen tegelijk op hun, ouders te wachten. Als een vijfde wordt binnengedragen, zegt commendant De Vries: „Doe hem maai- bij de voorraad". De kin deren reageren sterk verschillend. David huilt tranen met tuiten, Jür gen toont ook het een en ander aan waterlanders, Stefan krijst zo hard dat ik vrees dat zijn strottenhoofd het zal begeven. De politiemensen doen alles om de paniek snel te dem pen. En ze zijn daarbij bereid, zoals ze zelf zeggen, om te liegen dat het gedrukt staat. Met tact Hoofdagent Masclé: „Het is werk dat je met tact moet doen. Als je het goed doet, herstelt een kind zich meestal snel en wacht het verder rustig af". Maar er zijn ook andere reacties. Antje kwebbelt rustig of er niets aan de hand is. Ik moet op haar de indruk maken een coiffeur te zijn,, want ze meldt me zonder enige inleiding dat ik haar mooie haartjes niet mag knippen. En in één adem er achteraan zegt ze dat Elke een bal heeft. O zo. Miranda slaat de plank helemaal mis, want die beschouwt het kennelijk als een goeie grappenmakerij, want ze lacht vergenoegd. Robert Jan (we horen pas veel later dat hij zo heet) is een piepjong, zeer boeiend kereltje. Hij wordt in zijn nakende niksie de post binnengedra gen en kijkt daar fronsend iedereen aan. Twee vingers stopt hij in zijn mondje, een andere vinger gaat krachtig in een neusgat. Ik wist niet dat dat technisch mogelijk was, maar Robert Jan bewijst het. Hij geeft geen kik, Robert Jan behoort tot het type dei- noeste zwijgers. Pas als zijn moeder komt opdagen, geeft hij enige emotie bloot. Maar de prijs voor de mooiste act, komt op naam van dat jongetje dat in het middaguur eigenhandig de trap van de politiepost opklimt, schep en emmer in de hand, en in de deur opening stralend meldt: „Ik ben ze kwijt". Niet in zee Kort daarna komt een moeder de politiepost binnenzetten. Zenuwach tig, vochtplekken rond de ogen, pa niek op doorbreken. Ze is haar kind kwijt. ,Jk zeg nog zo tegen m'n an dere kinderen, let even op hem, dan ga ik even wat halenen juist dan loopt hij weg". Commandant De Vries zegt met zo'n gemoedelijke man-tot-vrouw toon: „Maakt u zich nu maar geen zorgen, hij komt wel terug". „Ja, maar de zeezegt de vrouw. „Niks de zee", zegt de hoofdagent. „Neemt u nu van mij aan: kinderen die hun moeder kwijt zijn, dwalen over het strand, die gaan de zee niet in". Even later is het kind gevonden. Moe gaat dertig pond lichter weg. „Ach", zegt De Vries, ,4k weet het toch, het komt allemaal op zijn pootjes terecht". Erg goed, hoor, dat er politie is. En reddingbrigade natuurlijk. Strandcommandant De Vries„Het komt allemaal op zijn pootjes terecht". (Foto Holvast) HAAG In haar duinseweg hebben po- Ben gistermiddag het stof- Wschot gevonden van de 81- nevrouw E. J. T. Janse. Een wees uit dat de alleenwo- vrouw ongeveer negentien eleden moet zijn gestorven. kwam de zoon van het tor bij zy'n moeder op bezoek, na luid en aanhoudend werd opengedaan, ver- onraad. Hij waarschuwde waarna twee agenten de binnendrongen. Hoewel de ftaak nog niet met zekerheid ^ld. sluit de politie de mo to van misdrijf beslist uit. DEN HAAG Het Hoog Müitair Gerechtshof heeft gisteren de 24-ja- rige Gerard Roovers conform de eis vrijgesproken van de ten laste gelegde dienstweigering. De zaak voor het HMG was giste ren een formaliteit, omdat de minis ter van Defensie Gerard heeft er kend als gewetensbezwaarde. Roovers, die dienstplichtig sergeant was bij de landmacht, had november vorig jaar zijn commandant een brief geschreven waarin hij meedeelde dat hij zich "er niet langer mee kon ver enigen dat het Nederlandse leger het politieke systeem van het westen in stand helpt houden". In december kwam hij na een week- eindeverlof niet terug in de kazerne. Wegens dienstweigering werd hij daarna door de krijgsraad veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf en ontslag uit de dienst. Roovers tekende tegen het vonnis hoger beroep aan bij het HMG. Kort daarop deed hij een beroep op de Wet gewetensbezwaren. Die bezwaren wer den onlangs erkend, waarmee het ho ger beroep vanzelf uitliep op vrij spraak. Gerard zal het restant van zijn diensttijd vervangende dienst moeten een speciale commissie van de So ciaal-Economische Raad, heeft na drukkelijk een loonaanvulhng van honderd procent voorgesteld. De be windslieden willen echter niet ver der gaan dan 90 procent (tijdens de uitkeringsperiode van de werkloos heidswet) of 85 procent (tijdens de uitkeringsperiode van de wet werk loosheidsvoorziening) De heer W. Spit, secretaris van het Nederlands Katholiek Vakver bond, noemde de voorstellen "zeer betreurenswaardig". Hij uitte ook ernstige bezwaren tegen de uitke ringstermijnen. De Raad voor de Arbeidsmarkt had een geleidelijke vermindering van de loonaanvulling voorgesteld gedurende een periode van tweeëneenhalf jaar. UTRECHT Onweersbuien hebben gisteravond in Zuid- Holland, Brabant en Utrecht eventjes wat verkoeling ge bracht, maar tegelijk her en der ook voor de nodige overlast gezorgd. Op het verkeersknooppunt Ouden-Rijn viel in zeer korte tijd zoveel regen, dat het verkeer een kwartier tot stilstand kwam. In de stad Utrecht kwamen tal rijke meldingen bij de politie binnen over ontwortelde bomen, vernielde daken en ondergelopen kelders. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren ook met het weer gekampt. Alleen in omge keerde zin. Het was zo warm, dat de treinen richting zee over bezet waren. Tussen Amsterdam en Zand- voort werden met acht extra treinen achtduizend strandbe- zoekers vervoerd. Nog daargela ten de mensen die in de "nor male" treinen een plaatsje kon den vinden. Tussen Rotterdam en Hoek van Holland werden twee extra treinen ingezet. Later op de avond sloeg de ba lans om. Door het slechte weer raakten seinen en automatische overweginstallaties in de war. Dat had ondermeer op de lijn Amsterdam-Leiden-Den Haag- Rotterdam vertragingen tot ge volg, variërend van een kwartier tot een half uur. De zonliefhebbers die met lede ogen van achter hun bureaus naar buiten kijken, omdat zij geen vakantie hebben, hoeven niet te wanhopen. Het zit er dik in dat het mooie weer in ieder geval tot en met het weekeinde zal duren, zodat zij zich d&n in het zonnetjje kunnen koesteren. DEN HAAG (ANP) De univer siteiten én hogescholen hebben woensdag de definitieve regeling ontvangen van het verhoogde col- - en inschrijfgeld, dat op 15 juli in werking is getreden. De re geling houdt het volgende in: assistent artsen en promovendi hoeven geeoi collegegeld te betalen kunnen volstaan met een in schrijfgeld van f 20,-. weekend-studenten en z.gm. toe hoorders zijn f 10,- inschrijfgeld ver schuldigd en f 125,- per wekelijks ge volgd college-uur. Voor de weekend studenten (zij moeten minstens 25 jaar zijn en een volledige dagtaak hebben) geldt een maximum van f500 per cursusjaar. Als hun pro gramma slechts een gedeelte van het jaar in beslag neemt, wordt het collegegeld evenredig verminderd. als een student de universiteit verlaat na een afsluitend examen kan hij een deel van het college- en inschrijfgeld terugkrijgen. Voor 15 november is dat f 750,- collegegeld en f 60,- inschrijfgeld. Bij vertrek tussen 16 november en 31 Januari resp. f 500 en 40,-. 6 Een student die tengevolge van langdurige ziekte. plaatsing op een wachtlijst of andere bijzondere om standigheden buiten zijn wil het on derwijs gedurende minstens vijf maanden niet heeft kunnen bijwo nen, heeft recht op teruggave van f 100,- collegegeld en f8,- inschrijf geld voor elke maand dat hij het on derwijs niet heeft kunnen volgen. theologiestudenten zijn gedu rende maximaal 4 Jaar het halve collegegeld verschuldigd. over elk Jaar dat een student wil worden ingeschreven moet hij voort aan collegegeld betalen. Het is dus niet mogelijk zich alleen in te laten schrijven, als men om wat voor re den dan ook geen colleges of prakti- ca wil of hoeft te lopen. Overigens blijft iedereen het recht houden exa mens af te leggen zonder aan de universiteit ingeschreven te zijn. als er meer leden van één gezin studeren, moet toch ieder apart het verschuldigde college- en inschrijf geld voldoen. De vroeger bestaande korting is afgeschaft. NIJMEGEN De speurtocht naar de sinds zondag vermiste zesjarige Geertje Lassche uit Nijmegen is gisteren bijzonder triest afgelopen. Het jongetje werd levenloos in een koelkast gevonden. Hij was gestikt. Geertje, die geestelijk niet he lemaal volwaardig was, had vroeger al eens vaker de pnig-ing gehad zich zelf op te sluiten. Ook was hij een keer wegge lopen. De Nijmeegse politie was gis teren geassisteerd door tach tig müitairen een uitgebreide zoekactie begonnen. Geertje werd zondagmiddag voor het laatst gezien, toen hij aan het zwemmen was in het Goffert- bad. De kassahouder van de speel tuin in het Goffert-park vond het jongetje, toen hy "voor de zekerheid" eens ging kijken in een schuurtje waar wat rommel ondermeer een oude koelkast lag opgeslagen. Toen hü de oude koelkast opende vond hU Geertje. Kort daarvoor was zijn moeder naar het sportpark De Goffert geko men. Zij had een helderziende ingeschakeld die meende dat daar het jongetje gezocht moest worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7