Voor de getrainden is t niet zo zwaar BALLY Streekgenoten in de Vierdaagse ffi Jf LEIDEN CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw juwelier en Gero-dealer. v. d. Water Hoe komt iemand op het idee om uitgerekend op de warmste da gen van het jaar urenlang in de moordende zon te gaan lopen? "Ach, we hebben ons eigenlijk voor de grap ingeschreven", ant woorden drie verpleegsters uit *t Leidse Sint Elisabethziekenhuis, die na wat giechelend overleg be sloten hebben om toch maar even halt te houden bij het bord "Leidsch en Alphens Dagblad", halt te houdem bij het bord Twee van hen, Ans Hogenvorst uit Ter Aar en Jofce Heemskerk uit Koudekerk, lopen voor de eer ste keer mee. alleen Wassenaar se Riet Remmerswou heeft het kar wei al eens eerder volbracht. "Maar", zeggen ze onmiddellijk, "volgend jaar gaan we weer hoor, want de sfeer hier is het gewoon. Al kén je niet meer, dan is het nog machtig". Ze hebben wel getraind. Eerst een keer 20 kilometer, toen 25 en la ter 40. Dat neemt niet weg, dat de dames niet geheel blaren vrij meer zijn, en dat de beenspieren ook luidkeels protesteren tegen het vierdaagse overwerk. "Misschien krijgen we volgend Jaar prestatie- verlof", hopen Joke. Ans en Riet. "Per slot van rekening krijgen al die soldaten dat ook". Katwijker André van Marle komt langslopen terwijl de ver pleegsters juist vertellen, dat één van de belangrijkste attracties van het wandelfestijn de aanwezig heid van "allemaal gezellige jon gens en mannen". ("Kijk uit joh, hij zit dat allemaal od te schrij ven"). Bij André maken ze echter wei nig kans meer. Hij zit midden in zijn wittebroodsweken, is speciaal voor de vierdaagse uit Oostenrijk teruggekomen. Zijn nieuwbakken echtgenote kan inmiddels alsvast vier dagen aan het huishouden wennen. André loopt dit Jaar voor de vierde keer mee. 'Ik train nooit dus het gaat elk jaar beter", is zijn optimistisch commentaar. Ook hij doet vooral "om de lol" mee voor- Ojb nüdx/t Urtoc duuüvcLo rüJ:. Koop un. Q0^- Quilo /sixjyuJL- OQTL VJUifL. iuicLn-. Til. asoMi oi- 5032>o. NDERDAG 20 JULI 1972 Sergeant Fisser (Lisse) Leiderdorper Straathof en Leidenaar Lan Het bier was koel, het bed zacht. De tweede dag van Neer- 5 bekendste en slopende wandeltocht zat er weer op. „Hoe warm het was en hoe ver", heet dat al sinds jaar en dag. Toch was het aan de meet in het concertgebouw „De Ver eniging" in Nijmegen een opge wekte boel. De voetjes gingen van de vloer, zij het niet voor een vrolijk dansje maar om op een tafel terecht te komen, en aldus neergevleid deed men el kaar kond van de ontberingen van de dag, of demonstreerde men soms iets te nadrukke lijk om geloofwaardig te zijn it het „geen centje pijn" had ;kost. „Morgen wordt het pas echt lopen", bromde een gebruinde veteraan. Die heuveltjesdag, dat altijd het zwaarste". En met gezwinde pas begaf hij zich Een wat minder levendige aanblik dan „De Vereeniging" bood het tentenkamp „De Heu- meloord", dat in de bossen bij Nijmegen uit de grond is ge stampt voor de militairen uit Nederland, België, Zweden, Zwitserland, Denemarken, Duitsland, Canada, Israël en Engeland, om de belangrijkste te noemen. De soldaten, die de hele dag zingend en fluitend in een con stant tempo hadden doorge stapt, doken gauw de tenten in. Zelfs voor een glaasje bier na velen niet eens meer de 'tijd. Overigens was het opmerkelijk hoe groot de verschillen jn dis cipline tussen de manschappen van de verschillende landen De Duitsers spanden zo als gebruikelijk de kroon, voort durend in het gelid, voortdurend strak in de maat marsen zin gend. Veel losser ging het toe bij de Denen en Nederlanders. Kennelijk niet tot vreugde van Lun superieuren. „Nu kunnen !e mensen eens zien hoe onge organiseerd het er bij ons aan toegaat' bromde een officier langs de kant. De hoogste „meeloper" <üe -'hejNijmegen ooit heeft gehad, Lui tenant-generaal Pearson uit de VS. scheen er minder last van te hebben. Hij had het generaals- thuis gelaten en liep er heel gewoon bij. „Hé, ik dacht dat jullie in Vijchen zouden staan". We hebben leze opmerking gisteren heel wat ;eren gehoord. Èr was toen ook 21 angekondigd, dat mensen uit Lei- Ten, Alphen en omgeving de ploeg an hun dagblad in dit dorp zou- len aantreffen. Wijchen bleek ech- er zo druk, en zo onbereikbaar met auto waarop het bord „Leidsch Alphens Dagblad1" prijkte, dat pij al snel een plekje langs de oute kozen. Overigens speelde het uur, dat men vroeger startte, ons ial1 vel parten. Een aantal streekgeno- en was Wijchen al gepasseerd toen aankwamen. Wij vreesden al ieldat er helemaal geen streekgenoten meer langs zouden komen. Dat deze vrees ongegrond was, maakte een handelaarster ons duidelijk. ,JJe Wandelkring Leiden e.o. meneer? Daar kan je nog wel even op vachten!" .Hoezo", vroegen wij, zijn ze soms een borreltje gaan >akken?" „Wel twee me teer" NIJMEGEN „Eerst weer leren lopen", grapte een man vain middelbare leeftijd met een moeizaam tevoorschijn getoverde grijns. De wandelschoenen had hij voorlopig maar verwisseld voor de gewone stappers, waarop hij trekkebenende richting Nijmegen zwoegde. Toch is de 56e Vierdaagse van Nijmegen, wanneer je geroutineerde kilometervreters mag geloven, echt geen bijzonder moei lijke. Zeker gisteren viel het, zeiden zij, allemaal best mee, vooral omdat men tien kilometer minder hoefde te lopen, en omdat men bovendien een uur vroeger mocht starten, zodat men voor het heetste deel van de dag binnen kon zijn. Eén van de drie verpleegsters van het Sint Elizabeth-zieken- huis, Ans Hogenvorst, wordt hier behandelddoor Katwijker André van Marle. Joke Heemskerk (links) en Riet Remmers- wou lachen er maar eens om. Alphense agent Paul Ger ritse en Trix al de laatste dag. die Is het gezel ligst". Aan het hoofd van een marine- detachement uit Valkenburg loopt sergeant Pisser. Lissenaar. Zijn eerste Vierdaagse valt hem zwaar der dan zijn onaangedane blik en stoere "links..twee..drie. vier" doen vermoeden, ondanks de 500 kilometer die hij en ziijn manschappen van tevoren hebben proefgedraaid. Het detachement telt 13 man. de training begon hij met 31. "Er zijn er bij die erg veel blaren hebben. Door regelma tig in de koelte te rusten kunnen we het volhouden". Sergeant Fis ser, die ook zelf vrij veel last van blaren heeft, hoopt de laatste twee dagen in elk geval door te komen. In watten "Jullie worden overigens wel in de watten gelegd", zegt Leiderdor per Dekker (zesde keer. het be valt zoals altijd best). De marine man beaamt dit: "De overheid doet alles voor ons. zelfs worden de vermoeide benen geregeld gemas seerd". "Toen ik nog met de marine meeliep was dat wel anders", al dus de heer Dekker. Hii heeft zich in het gras neergevleid, om even op zijn zoon te waditen. die wat achterop is geraakt. "Voor mij is de vierdaagse niet vermoeiend, maar verkwikkend", zegt hij laco niek. Hij traint er dan ook we! voor: elke zondagmorgen "als ik mijn zoons toch niet uit bed kan krijgen" gaat hij op stap. Bo vendien loopt hij eens per week vanuit zijn wer»k in Scheveningen via Noordwijk naar huis. "Het is dit jaar niet zwaar", vindt hij. "Best loopweer". Dat er mensen zijn die dat wat anders ervaren, heeft, hij wel gemerkt: "gister middag stond ik met mijn auto bij het station in Nijmegen, en plotse ling vraagt een vrouw me of ik haar naar het station kon bren gen. Ik antwoordde haar, dat ze daar maar twintig meter van ver wijderd was. "Brengt U me toch maar", zei ze. Zielig vond ik dat. dat vrouwtje was finaal van de kaart". Zoon Dekker is inmiddels nog al tijd niet in het zicht gekomen. "Hij is pas geslaagd voor zijn gymna sium, en hij is nog helemaal in feeststemming", verklaart zijn va der. Hij besluit maar niet te wach ten tot zoonlief achter de koffie vandaan gekomen is. "Toch Jam mer van die tien kilometer min der, uiteindelijk kom je hier om te lopen", besluit hij. Hem hoeven we geen sterkte te wensen. Dat hoeft ook niet by de volgen de twee tanige lopers, die bij ons bord halt houden, de Leidenaar Lan (derde (keer) en Leiderdorper Straathof «negende keer). Ook voor hen had die tien kilometer er niet af gehoeven. De beide heren zijn aangesloten bij de Wandel kring Leiden en omstreken, en lo pen alle mogelijke marsen, in Ne derland, België, Zwitserland, Lu xemburg, enz. Wat ze aan dat wandelen nou zo leuk vinden?" De ontelbare sportvrienden die Je op doet, uit binnen- en buitenland. En omdat het een gezonde sport is. Ook de gezelligheid spreekt mee, hoewel het vandaag erg saai is. Er is geen sfeer. De mensen zijn waarschijnlijk bang geworden door de ongevallen, die mensen die aan de warmte zun bezweken". De heren Lan en Straathof wer- ADVERTENT1E Schoenen ke.t kenmei-K ku/a.Cite.i£ van Dalen Don.kersle.e.ct 2.1 Aei.cf.erv Door Bert van Dommelen Foto's Wim Dijkman ken op het Kamer li ngh Onnes la boratorium. Him wandel-enthou siasme is op twee leerlingen daar overgeslagen. Tropenkledij De in tropenkledij gestoken Pe ter Groenewegen 'Ter Aar) en Hans Deprie hebben het in hun eerste :jaar weliswaar moeilijker dan hun leraren, maar vinden het toch "wel te doen". Peter heeft 't nog het zwaarst, omdat hij op nieuwe schoenen loopt. Ze hebben als training de Ter Aarse vierdaag se uitgelopen. Volgend Jaar doen ze weten ze nu ai weer mee. Hans: "Het is een prestige-kwes- tie. Je hoort en ziet zoveel van die vierdaagse, dat Je toch eens wil zien of het nou zo moeiliik is". Pe ter: "Vroeger zei ik, dat ik wel 2«k zou zijn om daaraan mee te doen. Maar nu bevalt het best voor al ook door de evenementen rond de vierdaagse. Vooral het parachu te-springen heb ik erg aardig ge- vanden om te zien". Trainen blijkt toch echt wel be langrijk. Agent Paul Gerritse uit Alohen aan den Rijn heeft van te voren geen meter gelopen. Hij hoopt nu maar dat hij het toch vol houdt. Als steun daarbij weet liij de lieftallige Trix aan zijn zijde. "Trix en al die mensen die mee doen. dat houdt je op de been", zucht Paul. "Als ik alleen was ging ik naar huis". Paul is over gehaald om aan de Nijmeegse ma rathon mee te doen door adjudant Van den Berg. Of hij zich volgend jaar weer laat verleiden weet hij nog niet. "Het hangt er vanaf hoe de laatste twee dagen bevallen", zegt hij voorzichtig. Het lonen is Dick Remmelzwaal uit Katwijk aan Zee verleden jaar helemaal niet bevallenna de eer ste dag gaf hij de wandelpijp al aan de in Nijmegen zeer bekende heer Maarten. Hij wil de Vier daagse-medaille echter koste wat 't kost op de borst kunnen spelden, en daarom is hij dit jaar weer van de partij. "De uitdaging en de ge zelligheid", noemt hij als redenen voor dit manmoedige doorzetten. Dit jaar zal hij "hem zeker uitlo pen". Hij heeft veel getraind mar sen gelopen, en bovendien voetbalt hij. Volgend Jaar komt hij weer naar Nijmegen, want "het blijft een uitdaging". Daarom hadden die tien kilometer er voor hem niet af gehoeven. "Ik had me voor de 50 kilometer opgegeven". Noordwijker Sinds 1928 is Theodorus Schip pers de enige Noordwijker die de Vierdaagse loopt, weet hij zelf te vertellen. En zolang zijn gezond heid het toelaat, zal hij elk jaar mee blijven doen. "Bk heb maar één keer per jaar vakantie, en ik maak van deze week ook mijn va kantie. Daarvoor train ik om do veertien dagen. Ik loop dan 's zon dags van Noordwijk naar Den Haag en terug, tenzij het zeer slecht weer is. Met de afstand heb ik dan ook geen enkele moeite. Dit is trouwens beslist geen moeilijk vierdaagse-jaar. In '59 en '47 Is het veel heter geweest". De meest geroutineerde wande laar die zich gisteren bij ons pre sent meldde was Voorschotenaar Beij, die maar liefst 26 maal het eremetaal uit Nijmegen mee kon nemen. De heer Beij is ook vorig Jaar gestopt bij het bord "Leidsch Dagblad". Bij die gelegenheid werd hij betiteld als "Leidse Ame rikaan", omdat hij jaren in de VS heeft gewoond. Het bevalt hem dit jaar "reusachtig". Van de hitte heeft hij geen last, integendeel: "bij dit weer krijg je geen spier pijn". De heer Beij heeft altijd al veel gewandeld. "Nijmegen" is voor hem echter het evenement van het jaar, waar hij elke zomer weer naar toe leeft. "Zo lang ze me goedkeuren ik ben 73 Jaar blijf ik meedoen. Gevaarlijk? Wel nee, ik heb tijd genoeg, als ik moe word ga ik zitten, dan kan er niets gebeuren". Theodorus Schippers Kat- wijk) Voorschotenaar Beij Hans Deprie (links) en Pe ter Groenewegen Dick Remmelzwaal (Kat wijk) De meest herkenbare streekgenoten waren Tinus Langelaar, Niek van Dam, ,jPipoDofferhof en Antoon Duivenvoorde. Deze vier heren hadden op de achterzijde van hun T-shirt ,JJoerhaave-Bar, Voorhout" staan. Eigenlijk zouden ze in boe venpak opereren, maar de warmte had hen tot betere gedach ten gebracht. Pipo. Antoon. Niek en Tinus vertegenwoordigen de Bar op allerlei sportieve evenementen. De Vierdaagse was, vonden zij „best te doen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3