„Verder dan orgelconcerten en Oud Katwijk komt men niet..." agendi Dodelijke onge vallen dit jaar wat afgenomen NARIGHEID DOOR STORTBUI Lilian en Hessel Westhoek „wijken naar Warmond Leiden voorgoed in last: RECTIFICATI VAN PAG. Ijf DONDERDAG 20 JULI jq] Een moment van onbedachtzaamheid kan fatale gevolgen hebben Archieffoto Wim Dijkman) Donderdag Stadhuis Spreekuur sociale 1 vrouw, 68 uur nam Breestraat 19 Sociëteit voor geh C%<olmolengrachtan 19 Welfare* I Rode Kruis 79 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 Clubhuiswerk handenarbeid 81! nam. Kantine NV Clos en Leembrn Ingang Derde Binnenvestgracht, rond Philatelica 7.30 uur nam. Zoeterwoudsesingel 21 BandrecL dienst, spr. Wim Mal go, 7.30 uur* Stadhuis Kamer 204 Openbare! ;adering raadscommissie financM :.30 uur nam. WARMOND/KATWIJK In de Warmondse galerie ,,De Pomp**, op de hoek bij de Dorpsstraat, hangen sinds vijftien juli een handvol zeer originele wandkleden en een vijftiental foto's. Deze vormen de eerste „officiële'' tekenen naar buiten uit van het in hun vrije tijd kreatief ingestelde paar Lilian en Hessel Westhoek. Een, in de daarvoor ingerichte Warmondse gang (Galerie Pomp) op zich ogenschijnlijk weinig opmerkelijk gebeuren, afgezien van de inventiviteit, die er achter de werken schuil gaat. Toch is de tot 5 augustus durende expositie in Warmond méér: een verkapte aanklacht tegen het culturele beleid in Katwijk. Lilian en Hessel Westhoek hebben het grootste gedeelte van hun nog jonge leven in Katwijk doorge bracht. Zij van de 21 Jaren 14, hij va/n de 23 zelfs 18. Voor hun exposi tie moesten zij naar Warmond uit wijken. Hessel Westhoek, in het da gelijkse leven werkzaam op een Haagse drukkerij: „In Katwijk is geen enkele ruimte voor het expose ren. Er wordt voor dit soort activi teiten ook nauwelijks iets gedaan. Veel verder dan orgelconcerten, zangavonden in de kerk en wat za ken voor oud Katwijk komt men niet". Lilian en Hessel Westhoek zijn hoewel de gelijkgerichte groep in Katwijk nauwelijks als zodanig kan worden aangeduid omdat er geen enkele vorm van onderlinge binding bestaat representanten van een langzaam in aantal toenemen de .groep," die cultuur ook als crea tieve bezigheid ziet en méér wil doen dan de jaarlijks per traditie terug kerende concerten en zangavonden in de kerk. Lilian en Hessel West hoek leven hun kreatieve „drang uit hun 12-ver diepingen tellende flat aan de J. Th. de Vis serstraat in Katwijk Zee. Na hun ALPHBN AAN DEN RIJN De toeneming van het aantal automo bilisten rechtvaardigt de gedacht, dat er ook een stijging van verkeers slachtoffers zou zijn. Maar een ver gelijking leert, dat het aantal dode lijke ongevallen in de eerste helft van vorig Jaar ln de regio rond Alphen aan den Rijn twintig meer bedraagt, dan ln de eerste periode van 1972. In de eerste zes maanden van 1971 vielen er 39 slachtoffers; over de zelfde periode van dit Jaar 19. Deze grote verschillen komen door het feit, dat er bij Bodegraven op een gegeven moment een groot aantal slachtoffers tegelijk te betreuren viel bij één verkeersongeval. Was het aan tal dodelijke ongevallen ln de eerste helft van het vorige Jaar dus 39. het jaar daarvoor, 1970, bedroeg dit voor het hele jaar "slechts" 30. Dus ondanks, dat de automobilist veel agressiever is gaan rijden, is het aantal dodelijke verkeersongevallen niet toegenomen, althans niet in deze regio. "Geluk" speelt hierby vaak een grote rol. Want hoe dikwijls gebeurt het niet. dat een chauffeur zonodig nog even een andere wagen moet inhalen, omdat hij zo'n haast heeft. Vaak maakt het hem niets uit. want als het aantal tegenliggers zo groot is. is hij gewoon verplicht om in de file te blijven rijden. Onachtzaamheid kan ook vaak fa tale gevolgen hebben. Hoeveel auto mobilisten zijn er niet, die "even" een sigaret willen opsteken en dan de aandacht op de weg gewoon ver geten. Eén verkeerde manoeuvre kan trieste gevolgen hebben. We hebben het onlangs in Alphen nog meege maakt. toen een chauffeur dacht, dat hij nog kon passeren. Het gevolg was wel, dat vier mensen het met de dood moesten bekopen. Door de intensivering van het ver keer is het nu eenmaal onverant woordelijk om als weggebruiker, het zij automobilist, bromfietser en zelfs wielryder, de aandacht ook maar voor luttele seconden te verslappen. Niet dat men zelf slachtoffer kan worden, maar iemand, die denkt "veilig" te rijden, vangt veelal de fatale klappen op. En daarbij staat men meestal niet stil. Landelijk gezien is de tendens ook enigszins dalende. Een vergelijking tussen de Jaren 1970 en 1971 leert, dat er in het laatste jaar veertien dodelyke ongevallen minder zijn ge beurd dan in 1970. In 1970 vielen er in ons land 3181 verkeersslachtof fers te betreuren; het Jaar daarna waren dat er 3167. dagelijkse werkzaamheden in het Zeehospitium en de drukkerij. Li lian heeft één van de kamers als „werkplaats," Hessel heeft in een ander vertrek zijn donkere kamer ingericht. „Veel ruimte blijft er dan ook niet meer over, is de niet on logische conclusie. Met hun werken beogen zij geen boodschappen over te brengen. „Dat hoeft niet zo no dig. We willen gewoon voor onszelf lekker bezig zijn. Ons uitleven. Je doet dit primair voor Jezelf. Je wilt iets maken. Als anderen het ook leuk vinden, is dat meegenomen". AI verkocht Dat „leuk" vinden door anderen moet in Warmond blijken. Van de met diverse soorten touw geknoopte wandkleden van Lilian is dat resul taat wel te vei wachten. Enkele kle den zijn reeds vóór de expositie ver kocht. Ook de eerste Warmondse reacties wijzen in die richting. Li lian: „De oloemist hier op de hoek vond het zo mooi. dat hil ze mee wil nemen naar een expositie op de Flo- riade". Met de foto's van Hessel ligt het moeilijker. Foto's verkopen wel haast per definitie moeilijker. Voor Hessel Westhoek is het overigens de tweede keer, dat hij exposeert, al wil hijzelf de eerste keer niet als zo danig noemen. Die „eerste expositie" is overigens wel tekenend voor de Katwijkse si tuatie. Hessel: „Dat was in het af gelopen najaar. In Katwijk. Er was toen in KatwijK Binnen een gale- rietje, De Steeg. Opgezet eigenlijk om te bewijzen, dat dit ook in Kat wijk zonder steun te realiseren was. Dat bewijs, is niet geleverd. Het loopt niet meer. Er is en dat is gewoon de realiteit in Katwijk een publiek, dat slechts langzaam aan het veranderen i*. Het is een publiek, dat vr-j&md tegenover ande re dan gevestigde zaken staat. Een publiek, dat warm loopi voor die or gelconcerten en uitvoer algen van 't mannenkoor. Een bee Mn zwart-wit misschien, maar er was duidelijk een drempelvrees waarneembaar om bijvoorbeeld die galerie binnen te stappen. Verder dan een kleine kring mensen kwam ie daar niet. Hooguit keken anderen eens door het raam". Lilian flinksen Hessel rechtsposeren voor een van Lilian Pomp tot 4 augustus te zien zijn. geweest. Er is evenwel niets uitgeko men. De pastorie in Katwijk Binnen werd toen als werkruimte aan een aantal jonge mensen verhuurd. Een kreatief sentrum zou een heleboel problemen oplossen, al dan niet in j combinatie met bijv. een coffee shop. In Leidschendam heeft men op dit gebied iets goeds. Komt zo'n centrum, dan willen wij best er een avond in de week wat gaan doen. En zo zijn er nog wel méér". Toevallig Lilian en Hessel Westhoek kwa men toevalligerwijze 'n contact met galerie De Pomp in Warmond. Tij dens een expositie van het werk van gehandicapten van het Zeehos pitium, waar Lilian werkt. Zij kwam te praten met Clara Sikking, die enthousiast was over de wandkle den. Lilian en Hessel Westhoek: „Het is moeilijk om expositieruimte te vinden. Het kost je twee, driehon derd gulden en dat moet je of zomaar hebben of er uit zien te halen door je verkopen. Dat lukt misschien wel in Amsterdam, maar anders niet zo gemakkelijk". En dan volgt als pleidooi: „Je zou gewoon ergens wandruimte moeten hebben, die voor dit soort doeleinden geschikt is. Er bestaan buiten Katwijk talrijke voorbeelden van cafeetjes of coffee shops, w^ar aan de wanden steeds wisselende exposities worden gehou den. Maar in Katwijk is die ruimte zelfs niet beschikbaar. Er is in Kat wijk voor de Jeugd trouwens toch niets op dit gebied te vinden. Ruim te zou er, dachten wij, eventueel wel voor zijn en geld ook wel. Het hoeft per slot van rekening echt allemaal niet zo veel te kosten en los daarvan heeft Katwijk in diverse 'reserve) potjes nog zo'n zeven miljoen zit- ten". Ideaalbeeld I Een permanente expositieruimte in Katwijk is een ideaal heeld. Zoals j bijvoorbeeld de vuurtoren, waarin oud Katwijk zit. Hessel Westhoek: „Een andere mogelijkhein is bijvoor beeld een kunstmarkt. Waarom kan die niet worden gehouden. De VVV zou dit prachtig in zijn programma kunnen opnemen naast de traditio nele taptoes en vuurwerken. En dan volgt: „Het moet toch mogelijk zijn om in Katwijk tot een „kreatief sen trum" te komen. In 1970 is een aan tal mensen hier al eens mee bezig „Ook bijvoorbeeld Petra van Dijk, Bart Bavelaar, Wiesje Schaafsma, Stoffer Winter en Jan Noordhuis, het vijftal dat op het ogenblik in de op korte termijn af te bi'eken Pas torie van Katwijk Binnen is gehuis vest". Voor dit vijftal wordt naar nieuwe ruimte gezocht. Op het ogen blik heeft men voor een tweetal we ken het oude gebouw van De Gruy- ter aan de Voorstraat toegewezen ge kregen. Lilian Westhoek: „Een idea le ruimte voor een eventueel kreatief centrum. Er is behalve een behoor lijke expositieruimte ook een grote zolder en kelder, waar het nodige in gedaan kan worden. Maar of dit ge bouw ooit deze bestemming zal krij gen? In de nieuwe centrum-plannen van de gemeente is trouwens ook al geen ruimte voor dit doel opgeno men. Wel wat andere voorzieningen". Terug van de Katwijkse proble matiek naar de Warmondse expositie, waar de wandkleden (werk van an derhalf Jaar) er uitspringen. Niet in de laatste plaats door de origina liteit wat materiaal betreft. Lilian Westhoek: „Ik ken hier geen ande re voorbeelden van". Het gebruikte materiaal wordt óf gekocht bij een Noordwijkse grossier óf van de be kende Katwijkse zolders gehaald De afkomst van de stukken oudvissers touw verloochent zich trouwens uiet. Lilian Westhoek: „Andere oij-mate rialen als hout en kurk vind ik soms op het strand". Naast het „touw werk" zijn er in Warmond ook enige wollen-stukken te zien. Vrijdag alleens Koningskerk Ruilclub 7.3010 ^Breestraat 19 Sociëteit Twei (voor kamerbewoners den) 91 uur nam. Zaterdag Pieterskerkstraat 1 Dienst Zev< dagsadventisten spr. ds. Van Rei voorm. Bijbelstudie vanaf 10 voorm. Morsweg 114 Leidse Jeugd Scha cieteit 25.30 uur nam. Morsweg 59 Koffiebar Het Mi nest. 122 uur nam. Bij Molen De Valk Postzegel mai 5 uur nam. Breestraat 19 Societèit Twen (voor kamerbewoners en alleens den) 91 uur nam. Zondag LEIDEN "Den Haag" heeft er een last bij: de Leidse. Uitgeko men is het adres "Leiden voorgoed in last?" vaai het gemeentebestuur van Leiden aan dé ministerraad, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, de leden van Provinciale Staten en het college van gedepu teerde staten, alsmede de raad voor de gemeentefinanciën. Het adres, dat wij vóór en tijdens de behandeling in de gemeente raad in het begin van dit Jaar uit voerig publiceerden, neemt de Leid se financiële problemen onder de loep. Daarnaast worden uitvoerig de bezwaren tegen de financiële verhoudingswet geschetst. Het adres doet een beroep op al len. die invloed kunnen uitoefenen op de situatie. Het stelt: "Als op lossingen voor dit jaar uitbüjven, zal Leiden voorgoed in last zijn, en wordt het gemeentebestuur voor een bijzonder zware keus gesteld. Het zal moeten uitmaken of het zijn voornaamste wettelijke plicht, be staande uit de behartiging van de belangen van stad en burgerij, zal blijven vervullen of dat het de richtlijnen van het hoger gezag zal opvolgen. De keuze zal, gezien de prioriteit, die dit gemeentebestuur aan de behartiging van de belan gen van de stad en burgerij stelt, niet moeilijk zijn te voorspellen. Alsdan kunnen echter conflicten met de regering worden verwacht. Wilhelminastraat 10 Leiderdorp spreksavond Baha'is 8.15 uur nam,. Breestraat 19 Sociëteit Twe (voor kamerbewoners en alleens den iii u. voorm. en 912 u. Zijlsingel 2 Evangellecentrura evang C. van Delft 10 uur voorm. Hogewoerd 175 Jehovah's getuigen uur voorm. en 3 uur nam. Rijnlands lyceum Oegstgeest voor oorspr. christendom, spr. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus C „as van de heiligen der laatste d 11.30 uur voorm. Geversstraat 65 Oegstgeest Stid Soc voor kamerbewoners en ai staanden. 11—2 uur voorm. uur nam. Apothekers De avond-, nacht- en weekeindd van de apotheken wordt waarg men door apotheek Van Drie Lange Mare 110, en de apot Voorschoten. SOS-dienst SOS-Telefonlscbe Hulpdienst l, (01710)—25202 Voor alle die In l H; iiJkbedeD verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.m tot uur v.m doorlopend Ln bet weeke d.w.z van vrijdag acht uur n.m maandag acht uur v.m. Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a. tel 24555 Maandag vrijdag 2022 uur; dinsdag t/m derdag ook 1518 uur. Gezinsverzorging Aanvragen nulp Dejaarden en I durig zieken en gezinsverzorging singel 8. tel 24800. 9—10 uur vc Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor g rechtshulp donderdag 7—9 uur Adres-^LeWse^Volkshuis, ApotheN dijk 33. Leidse bioscopen Camera: „Angelique, deel I". 18 Dag 20.00 uur. Matinee: „Sisst, zerin en moeder", a.l. dag. 14.3 16.15 uur. Nachtv. „Seven guns foJ« Gregor" 18 jr., vrij., zat.. 23.30 Lido: ..Lucky Luke", a.l. Dag. 19.00. 21.15 uur. Zo. 14.30. 16.45, en 21.15 uur. Luxor: „A Clockwork Orage", Dag. 14.30, 19.00 en 21.30 uur. Zo x 16.30 uur. Rex: „Vader gaat op stap". 1 01 Dag. 19.00 en 21.15 uur. Matinee: lu pi Langkous", a.l. Dag. 14.30 uou™ 14.15 uur en 16.30 uur. Studio: „Samen uit, samen a.l. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 t ook 16.45 uur. „SJors en Sllmmie1 la Ma. t.m. za. 10.30 uur. Trianon..Bangla desh". 14 jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 LEIDEN „Bakker Korffstraat noodgebied; hoe lang nog?" Dat staat sinds vanmorgen op de straat (in Groenoord) gekalkt. Tijdens de korte maar hevige regenval gister avond was het weer zover. Het ver diepte trottoir aan de even zijde stond blank en liep door de putten onder de vloeren de huizen binnen. „De schrik op mijn hart; twee we ken geleden en nu weer", zegt een van de bewoonsters. Maar ditmaal had de gemeente, omdat de bui 's middags al in de lucht hing, een flinke pomp (van de firma Koolmoes klaargezet. Toen het onweer kwart over zeven los- barstte sloeg die pomp meteen aan j en werkte het water direct de Haar- i lemmer trek vaart in. „Het water stond voor de huizen en in de hui- I zen onder de vloer. We hebben het water met bezems in twee kolken geveegd die direct op de vijver ach ter de huisjes in verbinding staan, i Dat heeft geholpen. Ook was er een i pomp-wagen van gemeentewerken die water uit putten onder de gang vloeren heeft weggepompt", aldus bewoners van de Bakker Korffstraat. Het water wat omhoog kwam is rioolwater wat niet meteen door het riool verwerkt kon worden. In de omgeving is de even zijde van de Bakker Korffstraat het laagste punt, zodat daar het water zich verzamelt, i In de Brand Buyskade en de Zwei- landstraat zijn door de regen en de hagel gaten in het wegdek geslagen In de Breestraat en de Van der I VVerffstraat zijn kelders ondergelo pen en liep water over de drempels I de huizen binnen. .(Foto HoM

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2