Afghaanse windhond: is 'n zeer elegante hond acht vissen straks ook in Nederland? I KAASMUSEUM sport Van oorsprong een jachthond alles VIS VELTMAN )e Afghaanse windhond is één van de elegantste hon- erassen die er bestaan. Zijn mooie lange zijdeachtige aar, zijn dansende gang en zijn gevoelige donker- ruine ogen maken hem buitengewoon aantrekkelijk. >at hij bovendien zijn mannetje staat wordt wel duide- jk wanneer U weet dat hij in zijn bergachtige woeste eboorteland gefokt werd voor de jacht op wolven en ntilopen. Zelfs luipaarden vreest hij niet. Tot het eind van de vorige eeuw werpen, zonder dat het ooit hele- bben de Britten getracht de Af- maal gelukt is. De eerste Afgha- aanse bergstammen te onder- aen werden door Britse officieren in 1895 mee naar Engeland ge- racht. Zoals alle windhonden is hij ïen uitgesproken persoonlijkheid. De leden van deze uitgebreide hondenfamilie werden in de Mid deleeuwen door koningen en ede len gehouden voor de Jacht. Zij Jagen vrijwel uitsluitend op het gezicht. Dat wil zeggen dat ze hun prooi volgen zolang ze hem kun- Het ia natuurlijk logisch dat honden die op het gezicht Jagen heel hard moeten kunnen ren nen maar zodra de prooi uit hun gezichtsveld verdwenen is verliezen ze alle belangstelling. ALs de Afghaan de tijd krijgt om iedere dag goed uit te rennen is hij een alleszins plezierige huis genoot-veel rustiger dan andere jachthonden. Maar hij blijft altijd een beetje op een afstand hij gaat la/ng niet met iedereen om op voet van gelijkheid. Ze kunnen heerlijk arrogant doen; ik heb eens aan Afghaan Door Paul Marijnis en Aad Hakkert gezien die in een open race-auto zat en daarbij dermate zelfbewust om zich heen keek dat de voor bijgangers bleven staan. Hij trok raad daad zioh echter van hun bewonderen de blikken niets aan maar staal de hautain voor zich uit. hield, schrijft: Ze munten niet bepaald uit door verstand. Maar ze kunnen ongelofelijk snel zijn. Bekend is het verhaal van de Afghaan die in volle vaart een weg overstak op het moment dat er een auto naderde die min stens 100 kilometer per uur reed. Noch de auto noch de hond kon den meer remmen. Maar er was niets aan de hand- met een enor me sprong wist de hond rakelings over de aanstormende motorkap heen te duiken. De Afghaanse stammen Jagen met hun honden op steenbokken en dat zijn geoefende alpinisten die er niet voor terugdeinzen om over bodemloze afgronden te springen met hetzelfde gemak waarmee U in en uit uw auto stapt. In het ruwe bergachtige terrein is de Afghaan echter vol ledig thuis en mins.tens even snel als zijn prooi. Impulsief Vaak komt het voor dat een Afghaan die rustig naast zijn baas wandelt opeens iets ziet be- ADVERTENTIE VOOR ALLE RASSEN VAKANTIE-AANBIEDING: Eén van de ongeveer 25 prachtige afghanen van mevrouw Buma, Duimueg 1, Wassenaar. Sufferd Ik weet niet of U ooit een hon denrace heeft gezien; zoja dan weet U dat de honden achter een door een kabel voortgesleepte na- aiaakhaas aanrennen. Ditzelfde systeem heeft men eens gepro beerd toe te passen bij terriërs. Het werd een volledige misluk king! Want inplaats van dom de baan rond te rennen stak de hele groep over en wachtte de aange sleepte namaakprooi gewoon op Hieruit blijkt al dat windhon den over het algemeen niet tot de 9limste honden behoren. Wijlen P. M. C. Toepeel, een van de grootste Nederlandse honden kenners die zelf ook windhonden literblik vleesbrokken van 1.75 voor 1.59 Liter „Chappy"- pens van 2.25 voor 198 Nieuw» Rijn £0 Tfn 206 24 (01710) wegen. Dan kunt U roepen zoveel U wilt hij is niet meer te hou den. Dat is hem eenvoudig niet af te leren en als U 'n Afghaan wilt gaan aanschaffen dan moet u daar wel rekening mee houden. Toepoel vertelt dat windhonden „tot op bepaalde hoogte" gehoor zaam zijn. Met andere woorden: kunt hem heel goed opvoeden maar U zult nooit kunnen eisen dat hij zijn diepste instincten ver loochent. Het is heel belangrijk deze gevoelige edele hond alle be weging te geven die hij nodig heeft en dat is nog al wat. De windhonden van de heer Toepoel liepen maar liefst 40 kilometer per dag! U wéét dus waar U aan be gint! Gelukkig is het strand dicht bij. En hoewel het daar in het seizoen verboden is honden te la ten loslopen, knijpt de politie wel een oogje toe. U moet Uw hond natuurlijk niet aanmoedigen om midden op de dag dwars over de zonnebaders heen te lopen, 's- Ochtends vroeg en na zessen heeft hij echter alle ruimte. Als U tot de aanschaf van een Jonge hond overgaat, onthoudt dan één ding: koop nóóit een hond van beunha zen! De rasvereniging geeft U be langeloos het adres van een be trouwbare fokker. En aangezien er voor bijna ieder honderas een rasvereniging is Anders zijn de sohrijvers van dit artikel ten volle bereid U alle in lichtingen te verschaffen die U nodig heeft! Traditiegetrouw een menu-niet alleen voor een Afghaan, maar eveneens geschikt voor andere middelgrote rassen, zoals poedels, hedershonden, airedales, collies en dergelijken. 's Ochtends: 3 sneden brood. 's Avonds: 1 k 1% pond vlees of pens, 4 a 5 sneden brood en ver geet de 'kalk niet Daarbij nooit vergeten: de hele dag vers drinkwater. Verdere informatie over Af ghaanse windhonden: Nederland se Vereniging voor Oosterse Wind honden: secr. E. R. E. Grevelt, Boslaan t Maarn, tel. (3432-1605J. SC HAGEN .ANP) Ir. B. van Dam, voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel heeft onlangs in Schagen het "Nederlands kaasmu seum" geopend. Dit museumpje be scheiden van omvang maar met nog wat ruimte voor uitbreiding voor de deur, laat vooral t instrumentarium zien dat eertijds gebruikt werd bij de bereiding van bóeren-Edammer. Tot tien a twintig Jaar geleden werd deze kaassoort nog op Noord hollandse boerderijen gemaakt, zij het toen al vrijwel alleen voor eigen gebruik. Het museum bevat de verzameling die de Schagense kaashandelaar R. J. Staverman en zijn echtgenote me vrouw J. C. Staverman-Vermeulen in de loop der jaren bijeen hebben ge bracht aan kaaspersen, kaasbakken boterkarntonnen e.d. Vijf Jaar gele den zijn zij bij hun huis gaan ten toonstellen wat zij toen hadden ver zameld. Dat had tot gevolg dat de collectie nog werd verrijkt door men sen uit de omgeving, vaak boeren die ermee ophielden en de oude din gen niet zo maai- wilden verkopen. Tenslotte werd er een stichting opgericht met burgemeester H. de Wilde van Schagen als voorzitter, die tegenover de zaak van de Sta- vermans een oud huisje met opslag plaats kon overnemen om tot mu seum in tie richten. De meest opvallende elementen in zijn misschien wel de waarmee enige in wor ding zijnde kazen in hun houten vor men gelijktijdig onder druk moes ten worden gehouden. Er zijn er zes voor Edammers en twee voor Goud se kazen en geen twee zijn aan el kaar gelijk. Kaaspersen werden als huwelijkscadeau gegeven, er was 'n wedijver onder de boeren wie de mooitste had en ook stelde iedere boer zijn eigen boerenslimheid vol ledig in het werk om er een zo doelmatig mogelijk werktuig van te maken. Resultaat: een grote rijk dom aan vormen en systemen. Verder in het museum: kaasbak ken voor machinaal en met de hand roeren, een schraapmachtae waar mee de schimmel van kaaskorsten gehaald werd. uit. 1909 daterende "knijperkazen" «mislukte kazen) nog afkomstig uit de opgeheven Rijksmiddelbare Landbouwschool te Schagen. Ook voorwerpen be trekking hebbend op bereiding van en handel in boerenboter: karnton nen voor het karnen met de hand, kantmachines uit 1910, waar ook nog wel veel handwerk bij te pas kwam. Het Duitse bedrijf dat ar zijn werkzaamheden mee is begon nen, is later volgens hetaelfde prin cipe wasmachines gaan maken en neemt nu op de wasmachinemarkt een belangrijke plaats in. Het kaasmuseum wordt gecomple teerd door een uit 1850 daterende in- terieuren van Schagens boter- en kaaswinkeltje, dat nog tot vorig Jaar in gebruik is geweest. Vorig Jaar. toen zij hun verzame ling nog aan huis hadden, hebben de heer en mevrouw Staverman voor het hl stand houden ervan een sub sidie ontvangen van het Anjerfonds. Over een gemeentelijke startsubsi die voor het museum wordt nog on derhandeld, bij de exploitatie hoopt men zich verder zonder subsidie te kunnen redden. i« Lardinois, tot wiens portefeuille de sportvisserij in I behoort, kreeg vorige week een aantal vragen voor lid van de AR-tweede-kamerleden Scholten en Wal- vroegen de bewindsman of de miljoen sportvissers and geen toestemming zouden kunnen krijgen om 'onds en 's nachts te vissen. 34 fisserijwet staat namelijk gaiji, dat de hengelaar ver- ;n uur na zonsonder- uur voor zonsopgang angen. Op deze regel ee uitzonderingen. De eer de houders van een peur- die in nachtelijke uren e wormen mogen probe- iling te verschalken. Een 34 overigens want peu- viswijze die uitsluitend in beoefend kan worden. :de plaats bestaat er in aan het strand of 5t beperking. Vieren twin- dag kunnen de zeehenge- tientallen grammen lood in smijten. Maar voor de visserslegioen zijn de Jes taboe. Het verbod om 's nachts te vissen land al vele Jaren. De fan een dergelijk wets- iuidelijk: men vreesde dat het nachtelijk duister zou kunnen vormen voor üviduen, die het verschil i en dijn niet zo heel Inbrekers zouden op pad O met een hengel in de >il eventuele confrontatie Wtegenwoordiger van de kunnen wijzen op de Zonder een derge- ilattribuut zou het veel zijn een verklaring te Worn Je midden^, in de buurt van een inchisbrie- Pt rond te scharrelen. In vele andere landen in Europa heeft men kennelijk minder angst voor het gilde der langvingers want daar mag 's nachts wel worden ge vist. Bijvoorbeeld in Engeland waar gevangen, dan op tijdstippen dat de zon hoog aan de hemel staat. Uitzonderingen natuurlijk daarge laten. Een dergelijk voordeel geldt onder meer voor de hengelaars die het gemunt hebben op de karper. De grote Engelse karperspecialist Richard Walker, die vaak 's nachts vist schrijft ce grotere vangsten van karper in de nacht toe aan het feit dat de vis iets minder schuw is dan overdag, maar voornamelijk aan het feit dat tijdens de zomer de nachtelijke temperaturen overeenko men met die temperaturen waarbij de karper zich bij voorkeur voedt. Ri- ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 chard Walker noemt een voorkeurs- temperatuur die ligt tussen de 15 en 20 graden Celcius. Meeste karper In Nederland hebben we een der gelijke proef nooit kunnen nemen al is het feit, dat de meeste karpers in ons land in de vroege ochtend uren en 's avonds tegen schemering wordt gevangen wel een duidelijke hint in de richting. Nachtvissen heeft een aparte be koring vraag het maar eens aan een verwoede peurder en hij zal u in lyrische bewoordingen vertellen over de rust op het water en de vol doening een vis te vangen terwijl anderen in Morpheus armen liggen populaire Zonnetje ADVERTENTIE OEDE VANGST raat 46 - Leiden Telefoon 21751 Bij het lezen van de kamervragen heb ik me af zitten vragen wat de gevolgen zouden zijn wanneer mi nister Lardinois het nachtvissen zou toestaan. Ik geloof niet dal er nu dadelijk een run naar het vis water zou ontstaan in nachtelijke uren, want het merendeel van het visserslegioen prefereert nog altijd een zonnetje wanneer de hengel wordt uitgegooid. Dat bewijst het verschijnsel dat het aanbal vissers in het najaar zeer snel 'terugloopt, terwijl toch algemeen bekend verondersteld mag worden, dat vooral in de herfst mooie vang sten worden gedaan. Daarom zal pi ook van het nachtvissen in ons land een spaarzaam gebruik worden ge maakt. Overigens opent het voor die kleine kern weer-en-wind-viseers wel nieu we perspectieven. De ervaringen dn Engeland hebben namelijk geleerd dat bepaalde vissoorten in nachtelij ke uren in grotere aantallen worden Kroeskarper aan de spinn te dromen. Vooral nu het op het vis water steeds drukker wordt zou de legalisering van de nachtvisserij tot een betere spreiding kunnen leiden. De sportvisser, die prijs stelt op een rustige omgeving zou bijvoor beeld een deel van de nacht en de vroege ochtend kunnen benutten, terwijl de groep die evenveel waarde hecht aan voorntje als aan de zon de wat rijpere ochtend- en middag uren zou kunnen gebruiken voor een verblijf aan de waterkant. Nachtvissen zou in de hengel sportwereld overigens wel wat veran deringen teweeg brengen. Gaan we alleen maar even uit van het ge bruikte materiaal, dan kunnen we een flinke uitbreiding van het assor timent verwachten. Er zullen licht gevende dobbers in alle maten op de markt verschijnen om de hengelaar toch uitzicht te geven op de aanbeet van een visje. Geluid en licht Andere mogelijkheden worden ge vormd door apparatuur met geluids- en lichtsignalen. Bij het vissen met de werphengel aan het strand of vanaf de pier wordt in nachtelijke uren nu reeds gebruik gemaakt van een belletje dat aan de top van de hengel wordt bevestigd. Ook doet 'n stukje zilverpapier, dat aan de lijn wordt geplakt, wel eens dienst als beet-verklikker Op de laatste Visma werd een beet-indicator gedemonstreerd, die op batterijtjes loopt Bij een aan beet wordt door het apparaat een zoemertje in werking gesteld en een rood lampje, dat op de hengel is be vestigd begint te branden. Het is alleen de vraag of de bo tenverhuurders wel zo gelukkig zou den zijn met een onbeperkte vistijd. Het betekent dat deze mensen, die toch al vaak vele uren van de dag in touw zijn, nu non-6top in actie moeten komen voor de sportvisser. Zeker is dat er in elk geval nauwge zette instructies nodig zullen zijn voor de verlichting van visboten in nachtelijke uren. omdat anders de grootste ongelukken zouden kunnen ;ebeuren. Of het in ons land op korte ter mijn zo ver zal komen waag ik op dit ogenblik nog te betwijfelen. Voor al nu de minister bij het begin van het visseizoen heeft aangekondigd dat er een scherpere contrale zal worden uitgevoerd om de zwartvis- sers op te sporen. Nachtvissen zou betekenen, dat de politie te water nog eens extra belast zou worden met verplichte patrouilletochten langs de sportvissers om te controle ren of ze wel over de vereiste pa pieren beschikken. Kroeskarper Tenslotte nog iets geheel anders. Enkele weken geleden sprak ik in de ze rubriek over de verschillende kar persoorten. Ik verzuimde daarbij één soort te noemen namelijk de kroes karper, die ook wel steenkroes wordt genoemd. Op het oog ziet hij er uit als een boerenkarper, maar dan met een geweldige bochel. Dat belet hem overigens niet om eenmaal aan de haak geslagen een flink rob bertje vechten weg te geven. Ik noemde de kroeskarper speciaal omdat ik vorig Jaar een vreemde ervaring heb opgedaan met deze vis. Algemeen wordt aangenomen dat de steenkroes zich voedt met algen, kleine insecten en dat de vis ge vangen wordt aan de worm, de pluim of de aardappel. Ik stond ech ter perplex toen ik vissend met een klem spinnertje in een ondiepe sloot plotseling een kroeskarper aan de haak sloeg. De vis zat keurig ge haakt. Dat de vangst geen toeval werd nog diezelfde dag bewezen. Vrijwel op dezelfde plaats, waar de eerste kroeskarper op mijn spinner tje was gesprongen, kreeg ik op nieuw beet, en ving die dag voor de tweede maal een kroeskarper. In middels heb ik in die bewuste aloot nu al verschillende malen een kroes karper aan kunstaas gevangen, waarmee maar weer eens bewezen is. dat een via een volkomen onbe rekenbare tegenstander ia ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, L»id»n, tel. 34867

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15