an Werkhoven: 'We konden wel ringetjes draaien om Fransen' Nieuw licht tal van aspecten Verste Olympische records: wijzen in de restaurants POLITIECONTROLE BUSLIJNEN NAAR DE BIJLMERMEER DUIVEN VLOGEN iropese 470-titel in Nederlandse handen N REENEN N NIET W HOLLAND IR SPELEN Aanslag klopte niet pERDAG 20 TTTLI 1972 PAGINA IS 3DEMBLIK Joop en Robert van Werkhoven hebben ehaald: zij zijn de Europese 470 kampioenen. Een prijzens- dige onderscheiding voor het Nederlandse zeilduo, dat in otrace de Fransen geen schijn van kans gaf. Van Werkho- ,We konden wel kringetjes om hen draaien zoveel meer ieid hadden we". m by de start, waarbtf Van oven zo weinig mogelijk risico's ig Follenfant dicht bij de Ne der. Toen het schot viel, hiel- Nederlanders zich nog even op tergrond maar kwamen vrij te in het kruisrak en zeilden ver eigen race. Andrieu (Frank - 5 in eerste positie by het ken, maar verder was het een andse aangelegenheid. Follen- snelle Van Werkhovens niet jen en maakte fout na fout. intigste kwam de Franse favo- de eerste boei. By het twee- rkteken forceerde Van Werk- de binnenzyde by het ronden kort daarna door niemand gen te houden. AMSTERDAM (ANP) Naar aanleiding van de door jongeren ver- HAAG John van Reenen, lafrikaanse discuswerper van lasse, zal niet voor Neder- unnen deelnemen aan de sche Spelen. Van Reenen, „die Ver. Staten studeert, had een brief geschreven aan tuur van de Koninklijke Ne- se Atletiek Unie met de vraag rzoeken of het mogelijk was termijn de Nederlandse na- ;it te verwerven en daardoor tderland in München uit te Van Reenen kan namelijk ©r zyn eigen land starten Zuid-Afrika wegens zijn idspolitiek is uitgesloten van ing aan de Olympische Spe- bestuur van de KNAU heeft UI eenen gisteren schriftelijk deeld dat het alle pogingen ondernomen om de Ne- nationaliteit voor hem te "De Nederlandse wetge- eeft geen mogelijkheid om verzoek op korte termijn te esli Het spijt ons", is het slot brief. Jammer is het voor de Van Werk hovens dat zy beiden om studierede nen niet aan het wereldkampioen schap in Canada kunnen deelnemen. De komende week zullen wel de equi pes Van Essen, Vollebregt, Wouter Molenaar, Jan Leenaars en Rob Mey- er-Toni van Oeveren in het vliegtuig stappen om Nederland in Canada te vertegenwoordigen. De uitslag van de zesde race is: 1. Van Werkhoven (Ned); 2. Van Es sen (Ned); 3. Vollebregt (Ned); 4. Van der Vlugt (Ned); 5. Conan (Fr); 6. Andrieu (Fr); 7. Devillard (Fr); 8. Tristan (Fr); 9. Daugey (Fr); 10. Rousseau (Fr). Algemeen klassement (na aftrek van het slechtse resultaat: 1. en Europees kampioen: Van Werk hoven (Ned) 3 punten; 2. Follenfant (Fr) 21,7 pnt; 3. Van Essen (Ned) 39,7; 4. Vollebregt (Ned) 41,4; 5. Co nan (Fr) 52,7; 6. Devillard (Fr) 57.7; 7. Rousseau (Fr) 61.7; 8. Vencato (It) 72,0; 9. Dangey (Fr) 85,0; 10. Bolens (It) 85.7. Loosdrecht Het slot van de 31ste Nieuw Loos- drechtweek heeft slechts één opmer- kelyk zeilsucces opgeleverd. By de Finn jollen ging niet Hans van Eist of Kees Douze maar ex-solokam pioen Bart Jan Wilton met de hoofd- prys naar huis. Wilton was in de laatste race ongenaakbaar, terwyl Van Eist zichtbaar in snelheid te kort kort schoot en vierde werd. Deze hoofdprys is niet Wiltons eerste suc ces in dit seizoen. Reeds in de Kiel er Woche viel de Rotterdammer op door als twaalfde te eindigen tussen 120 deelnemers. De duidelyk opgaande lyn in de prestaties van Wilton is interessant voor de Finnperiode na de komende Olympische Spelen, als een aantal uit de huidige Finntop zich terugtrekt of in een andere Olympische klasse overstapt. Kees Douze had het, evenals Van Eist erg moeilyk in de vierde race en finishte als zevende. Van Eist eindigde in to taal als tweede. Uitslagen: Valkenklasse: 1. Stomp, 2. Rolf von den Baumen (met hoofdprys). Span- kerklasse: 1. Kroes, 2. Van der Pol, hoofdprys Hiemstra. 16 m2 klasse: 1. De Ruijter. 2. Lubach, hoofdprys Kort. Flying Junior: 1. Van Winger den, 2. Gyzen (met hoofdprys). Vry- heidsklasse: 1. Ossendorp (methoofd prijs), 2. Aarts. Finnjollen: 1. Wilton (met hoofdprys), 2. Kreisel. Pampus- klasse: 1. Vervoort, 2. Donker, hoofd prys Van Galen. Schakelklasse: 1. Berkens, 2. Van Leeuwen, hoofdprijs Van der Krogt. Sternklasse: 1. De Jong, 2. Issleman (met hoofdprys). Jeugdklasse: 1. Van Buren (met hoofdprys), 2. Louwers. Vaurienklas- se: 1. Van Bladel, 2. Van der Wal (met hoofdprys). OK jollen: 1. Dyks- man (met hoofdprys), 2. Loermans. Europaklasse: 1. Breman, 2. Mey- boom (met hoofdprys) adi)/i(i in auto iwelmd door l. i hitte HAAG Personeel van het ais Westeinde heeft gister een geparkeerde auto open- a en heeft een hond gered msteloos op de achterbank dier. dat door de eigenaar ragen was achtergelaten, was hitte buiten bewustzyn ge- van de raampjes van de auto 'el op een kier, maar de stond in de brandende zon emperatuur was opgelopen tot veertig graden. Nadat de de koele tegelvloer in de het ziekenhuis wat op ver ss gekomen en wat drinken kregen kon hy met zyn baas huis. KOERSEN DUINDIGT Oude grootmeester geeft inspiratie (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Een stralende Oostzaner Gerard Onrust ontving op Duindigt uit handen van de 85-jarige oud-trainer-pikeur Kees Ockhorst de ere-prijs na een geweldige koers van zyn va ders paard Ireland. Ockhorst, in zijn grote jaren één der beste fi- nishrijders in Europa, compli menteerde Onrust met zijn over winning, die hij karakteriseerde i als een zege a la Ockhorst. De „man van ijs", zoals de Fransen hem noemden, omdat hij met zijn dravers tot op het laatste moment durfde te wachten, zag niet alleen Onrust dit kunstukje uithalen, maar ook de Hilversummer Manus Bouw huis. Blijkbaar geinspdreerd door de aanwezigheid van de oude groot meester, wachtte ook Bouwhuis met de grote favoriet Jacob R tot op de laatste 100 meter. Aan de buiten zijde van het elf paarden tellende veld sprintte hij naar voren en be werkstelligde daarmee de meest spectaculaire overwinning uit de ononderbroken reeks van vier. Evenals vele andere paarden verbe terde ook Jacob R dank zij de ideale weers- en baanomstandighe- den zijn record met een volle se conde. De kroon spande echter Jac queline N met de Limburger Peter Koppejan, die haar „persoonlijk" record maar liefst seconden beter stelde. De uitslagen van de woensdag ge houden koersen op Duindigt zijn: Daliaprys (2140 m)1. Jacquline Klair L. 3. Klara Roodnoot. Winn 40130 PI 3.60 160 320 Kopp 3760 trio 4553.50. Florenciaprijs (1520 m): 1. Lana Rodney A. Knijnenburg) 2.14.0 1.29.3. 2. Lord Axfcit. 3. Linos Amstel. Winn 2.60 PI 1.70 2.20 Kopp 4.80 Etandarprijs (2000 m)1. Impuls W. (J. van Dooyeweerd) 2.49.1 1.24.6. 2. I'm Happy. 3. Karola van Altena. Win. 2.10. PI. 2.90, 3.30, 3.60. Kopp. 5.50. Trio 193,20. Janprijs (le afd) 1800 m ren: 1. Attractive (J. Muldermans) 1.58.8. 2. Artois. 3. Christiane. Winn 3.90 Pl 1.70 1.60 Kopp 7.30 Cees Ockhorstprijs (2140 m)1. Ire land (G. Onrust) 2.56.9 1.21.9. 2. Francina. 3. (dead head) FlürJtstcaie V en Hea Alkestis Ve. Winn 2.30 PI 1.50 2.30 Kopp 6.30 le Trio 23.70, 2e Trio 15.50. Vent de l'Ouestprijs (2100 m)1. Ideal Prise (C. Hetteling) 2.54.2 1.23.0 2. Irma van Double. 3. Hartin Gerda. Winn 3.- Pl 1.90 3.40 Kopp 21.40 Quimperleeprijs (1600 m)1 Jacob R. (M. Bouwhuis) 2.09.8 1.21.1. 2. Ingrid Roodnoot. 3. Iwan Mac H. Wton 1.00; pl. 1.40, 1.50, 1.29. Kopp. 5.10 Trio 32.60. Koning B. Prijs 2100 m 1. Jupiter D. (E. Schwarz) 2.53.1 1.22.4 2. Ju- bar Oaktree. 3. Intrepid Girl. Winn 2.30 Pl 1.20 140 1.30 Kopp 560 Janprijs (2e afd» 1800 m ren: 1 Sans Sesse (F. Vandeuren) 1.59.2. 2. Robert. 3. Acceleranda. Winn 2.80 Pl 1.20 1.50 1.30 Kopp 10.30 Trio 73.60 Madrigalprijs (2000 m)1. Jack Buitenzorg (J. van Dooyeweerd) 2.47.6 1-.23.8. 2. Importeur O. 3. Ideal Dear. Winn 4.- Pl 2.- 1.80 Kopp 740 Chemisch afval opsporen: taak voor marine Onderzoek Weinreb: DEN HAAG (ANP) Voor de Ne derlandse kust tussen Hoek van Holland en Kykduin zyn de laatste Jaren 9000 vaten met chemisch afval in zee gevonden. De meeste vaten zyn Juist zo zwaar dat ze by stro mingen over de zeebodem heen en weer rollen met het gevaar dat ze opengaan. Dit heeft luitenant ter zee W. F. Harberts. leider van een nieuw anti-mynwapenprojeet voor de my- nenjagers van de Marine, woensdag aan een verslaggever van het ANP gezegd, nadat op de mynenjager .Drunen" het .mynvernietingsla- ding"-wapen (mvl) was beproefd. Hy zei dit ter illustratie van zyn idee dat er voor de mynenjagers van de Marine voldoende opsporingswerk is buiten het zoeken naar mynen. Naar zyn mening zou de Marine ook met die taak belast moeten worden, omdat de mynenjagers hier met hun elektronische opsporingsapparatuur (onderwaterradar) by uitstek voor zyn toegerust. Een taak als het op sporen van clandestien gestort che- Maak haast met stemrecht 18-jarigen DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Van der Spek (PSP) vindt dat by eventueel te houden ver vroegde verkiezingen de achttienja rigen al moeten kunnen meestem men. Van der Spek heeft minister j Geertsema Binnenlandse Zaken gevraagd de wyziging van de kieswet die nog nodig is om de kiesgerech tigde leeftyd van 21 op achttien jaar te brengen met spoed by de Kamer in te dienen. Het ontwerp van de wet ligt momenteel by de Raad van State voor advies. oorzaakte moeilijkheden op de bus- lynen van en naar de Bylmermeer misch afval kan volgens de heer Harberts evenzeer bijdragen tot de operationele geoefendheid van de bemanning van de mynenjagers. in Amsterdam heeft wethouder W. Polak, na overleg met de poll tie, opdracht gegeven over te gaan tot een sterk verscherpt toezicht op deze buslynen, zo dat by eventuele over last voor personeel of passagiers snel en doelmatig kan worden opgetre den. Deze verscherpte controle gaat reeds vanavond in. Overleg over an dere maatregelen in de preventieve sfeer is nog gaande. Dit is gister middag namens de waarnemend bur gemeester meegedeeld. De overlast, die enkele malen is voorgekomen, wordt veroorzaakt door betrekkelijk kleine groepen van jongeren. De Nederlandse Buurtvervoer Maatschappy staakte dinsdagavond haar busdienst op hjn 56, Amster- dam-By lmermeer „wegens overlast die Surinaamse passagiers in de bussen opleveren". De chauffeurs op deze lyn zyn beducht voor letsel na het incident maandagavond, waar by een chauffeur werd aangevallen door vyf Sunnamers. N. (P. Koppejan) 3.07.0 1.27.4. 2.Totalisator-omzet 249012. VISWEDSTRIJD over HILLEGOM AMSTERDAM (ANP) Het on derzoek dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in opdracht van de regering instelt in de zaak- Weinreb zal duidelijke conclusies opleveren en talrijke aspecten in een nieuw licht plaatsen. Deze ver wachting heeft het bestuur van het Ryksinstituut ^uitgesproken. Het on derzoek is omvangryker dan het be stuur eerst aannam. uit de Jaren 19451948 omstreeks 1500. De onderzoekers stelden zich ook ten doel zo veel mogeiljk personen te identificeren, die tyden6 de be zetting op de Weinreb-lijsten heb ben gestaan, en het lot van deze personen na te gaan om zodoende het effect van de Weinreo-lijsten zo goed mogelijk vast re stellen. Ook de hieraan verbonden werkzaamheden waren zeer omvangrijk. De Haagse medewerker bracht tot nu toe over Een grote moeilijkheid wordt ge- circa 1500 personen, die met Wein- vormd door de overstelpende hoe veelheid materiaal. Naast het zeer omvangrijke strafdossier moesten de onderzoekers kennis nemen van de geschriften van de heer Weinreb zelf over zijn zaak. Het uitgetypte manuscript van zijn boek "collabo ratie en verzet", dat zij bovendien voortdurend met de gedrukte ver sie moesten vergelijken, telt meer dan 3000 bladzijden. De geschriften ünchen ten strijde tegen woekerwinsten reb in aanraking kwamen, summie re rapporten uit. De onderzoekers concentreerden zich op die getuigen, van wie mede delingen van meer dan gewoon be lang voor de zaak verwacht moch ten worden, eind 1971 liadden zij reeds omstreeks 60 getuigen ge hoord. HILLEGOM Zaterdag 22 Juli houdt de H.S.V. "De Vroegte Wint" uit Hillegom haar jaarlijks terug kerende viswedstrijd om het kam pioenschap van de Bollenstreek. Evenals vorige Jaren zijn ook nu weer prachtige prijzen te winnen zo als bromfiets (waarde plm. f600,-), stofzuiger, electrische grill en nog veel meer waardevolle voorwerpen. Ook aan de grootste vis is gedacht, hiervoor is een koffiemolen beschik baar gesteld. Natuurlijk mogen ook de vrouwen aan deze w*edstrijd mee doen en de vrouw die tussen al die mannen het hoogst eindigt, krijgt een prachtig plantenbakje voor haar prestatie. De wedstrijd wordt gehou den van 8 tot 10 uur 's morgens en het inleggeld bedraagt f3.50 p. p. Er zal op bovenmaatste witvis (aan tal) worden gevist en als viswater is de Ringvaart tussen Hillegom en Lisse gekozen. Kaarten zijn ver krijgbaar bij P. C. Winkelaar Mich, de Ruyterstraat 56 Hillegom telefoon 02520-17539. Bij telefonische opga ven moeten de kaarten op de wed strijddag vóór 7.45 uur in gebouw "Het Eiland", hoek Venneperweg worden afgehaald. 'ft Geschokt door de eer- ïmpische records (de prij- de restaurants van het ische dorp) heeft burge er Kronawitter van Mün- zes gemeenteraadsleden ■htpatrouille gevormd, die heeft woekerwinsten tij- Olympische Spelen te "Ren. In samenwerking met iwoordigers van de han- wief de consumentenorga- moet er voor worden ge- iut 'n verblijf in München Mus en september betaal- 'tyft. tje bier" wordt gedronken, ruim vier mark per maat zal worden ge vraagd, zoals voor de restaurants op het Olympische terrein is beslo ten (bijbehorende schnitzel en pa tat kosten 12 mark), vindt het ge meentebestuur onaanvaardbaar. Over die kwestie is het laatste woord nog niet gesproken. De gemeente heeft aan de exploitanten van de restaurants onwillige gesprekspart ners, want die hebben net kapitale bedragen uitgegeven. Het personeel voor de 15.650 restaurantplaatsen is al voor een groot deel in dienst en verveelt zich bij de bediening van enkele tientallen gasten op de ter rassen. Burgemeester Kronawitter kap op eigen terrein evenmin als in het Olympische dorp bevelen uitvaar digen over de hoogte van bierprij- zen. Zijn eigen prljzen-politie zal echter in Münchense restaurants de prijzen bewaken en duidelijke overschrijding van het gebruikelij ke zal met naam en toenaam wor den gepubliceerd. Ook zo moet het mogelijk zijn voldoende druk uit te oefenen. Het ligt overigens voor de hand dat Mtinchens overheid niet alleen de bierprijzen in de gaten moet hou den. De organisatie voor .Duitse stadsreclame." beschikkend over de aanplakzuilen en reclameborden in de Beierse hoofdstad, besloot haar prijzen maar liefst 200 procent te verhogen. Daar stak Kronawitter in samenwerking met het Westduitse kartelbureau een stokje voor. München trekt in deze voor- Olympische vakantieweken meer toeristen dan in normale" zomers. Het is geen uitzondering als de hoge televisietoren, die een goed uitzicht biedt op het Olympische dorp, op een dag 15.000 bezoekers verwerkt. Niettemin is de stemming in de ho telbranche voorlopig gedrukt. On danks het toeristenrecord staan er meer bedden leeg dan vorig Jaar. In de Olympische hausse werd het aantal hotelbedden uitgebreid van 15.000 tot 24.000. Voor de spelen is alles beaet, maar de toeristenorgani saties konden die snelle groei onmo- i gelijk bijbenen. NIJMEGEN Een achttienjarige schippersknecht uit Bergen op Zoom heeft de Nymeegse politie bekend, dat hy heeft geprobeerd de vrouw van zyn werkgever in Nymegen te verkrachten. Toen de vrouw zich verzette, sloeg hy haar met een knuppel op het hoofd. Ze kreeg zware hoofdwonden en een kaakbreuk. Aanvankeiyk had hy de politie een kleurryk verhaal opgedist over een aanslag, waarvan hy zelf ook by na het slachtoffer was geworden. SASSENHEIM De Sassenheimse postduivenvereniging De Blauwband heeft wedvluchten met oude en jon ge duiven gehouden vanaf Storm- ft. De afstand bedroeg 147 km. De winnende oude duif (van P. Wolvers» legde deze 147 km met een gemiddelde snelheid van 1100 meter per minuut af. De winnende Jong© duif van L. de Ridder kwam tot 1094 meter per minuut. De uitslagen: oude duiven: 1. P. Wolvers, 2. N. v. d. Zwaan, 3, 5, 6, 7. 8 gebr. Van der Krogt, 4. P. Krom. 9, 10 gebr. Kruik. Jonge dui ven: 1, 2, 4, 10 L. de Ridder. 3. L. J. Drost, 5. 7. gebr. Kruik. 6 B. v. d Kraan, 8. G. Re wijk, 9. P Wol vers. De eindstand Vitesse (oude duiven) is: 1. P. Krom 461 punten, 2. N. v d. Zwaan 451 pnt., 3. P. Wolven? 448 pnt., 4. gebr Van der Krogt 446 pnt. 5. L. J. Drost 426 pnt., 6. A. de G-oeij 403 pnt., 7. mevr. Slootweg 382 pnt.. 8. gebr. Kruik 381 pnt., 9. Th. Onderwater 372 pnt., 10. P. de Haan 370 pnt. CEES SCHOOT EN LIEP MEE De organiserend© volleybalvereni ging DIO heeft bij de vierde zomer - avondstrandloop Cees Verkerk naar Noordwijk weten te halen. Cees gaf niet alleen het startschot, maar liep ook de vier kilometer mee Hij deed dit lang niet onverdiensteiyk, hy eindigde bij de groep van wedstrijd lopers als vijfde. Als eersten waren over de streep gegaan van Gelswijk. Groenewoud en Scholtena. Bij de acht kilometer behaalde Martien Zuiderduin de eerste plaats. Ook ditmaal overtrof de groep van trim mers. prestatielopers en wandelaars die van de wedstrijdlopers. Ruim vierhonderd haalden de finish, al waar een herinneringsmedaillevoor hen klaar lag. Donderdagavond start alweer de vijfde in een serie van negen. De start is wederom be paald om zeven uur nabij de poli ties trancLpost. De afstanden zijn vier en acht kilometer. Nog steeds den ken vele mensen dat het een wed strijd is; dit Is bepaald niet Juist. Iedereen kan meedoen, of het nu wandelend, rustig lopend of wedstryd lopend is doet niet ter zake. Hoofd doel is en biyft het halen van de finish, op welke wyze dan ook. Zangeres Olga Lowina jodelt er vanavond weer lustig op los in het TROS-programma 'Op losse groeven' (Nederland I 19.10—20.00 uur). De directeur van het Franse eerste televisienet Roland Chain© heeft ontslag genomen. Hy heeft de algemeen directeur. Arthur Conté, meegedeeld dat het met het oog op de reorganisatie beter is dat een nieuwe directeur zyn plaats inneemt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13