^Eddy Merckx kan nu niets Unieer gebeuren JÈm SPORT Ik kreeg mijn benen echt niet meer elg loopt verder uit op Ocana VANDAAG Verslagen Joop Zoetemelk: V. Leeuwen stapt af 'ORE# ;»men Bertus v. Mook golfkampioen DAG 17 JULI 1972 3RIANCON Eddy Merckx kan niets meer gebeuren. De 27-jarige wereldkampioen aat voor de vierde keer in successie de Ronde van Frankrijk winnen en zal daarmee het 'ecord evenaren dat Jacques Anquetil tussen 1961 en 1964 vestigde. Vlarckx heeft gisteren in de Alpenétappe over de passen van de Vars en de Izoard laatste twijfel weggenomen. Zijn drie minuten voorsprong op Ocana werd met anderhalve minuut vergroot. Tenminste een zelfde winst veroverde hij op zijn andere 'ddy Merckx en Cyrille Gui- mard strijden zij aan zij op de hellingen van de grimmi ge col de Vars. De Belg zal j zijn rivaal losrijden en met stevige voorsprong aan de fi nish in Briangon arriveren. I oncurrenten in een indrukwekkende vlucht over de Alphen. Slechts Cyrille Guimard, die yoor de start van de Tour niet meer le dan de eerste plaats in iet puntenklassement, heeft de on weerstaanbare een tijd lang partij ftegeven. Na ruim een minuut ver eren te hebben in de beklimming fran de Vars achterhaalde de duivel- daler Guimard na de top Merckx. de tweede beklimming moest buimard echter opnieuw lossen en Wan dat moment bouwde Merckx al- >en verder aan zijn grote triomf, faie tevens zijn vierde ritoverwin- ping in de 59ste Ronde van Frank- Ijk betekende. Eddy Merckx behoeft zijn macht liet meer te bewijzen, maar na wee ritten, waarin hij de eer aan nderen (Thevenet en Van Impe) liet, wilde hij nog eens laten zien, [dat zijn voorsprong op Ocana in het ügemeen klassement niet uitsluitend (door pech van de Franse Spanjaard jen de tijdritten was ontstaan. L N.j Geslaagd Merckx is volledig geslaagd, ook al 'werd hij opnieuw geholpen door de fortuin, die Luis Ocana nadrukkelijk löe rug heeft toegekeerd. Net als vo- 2 Irige week zondag in de etappe van Bayonne naar Pau, bleef Merckx van pech verschoond en Ocana niet. (paald geen zondagskind) had Merekx >6Hal afstand genomen van Luis Ocana, toen de Spanjaard door een lekke achterband werd gedwongen uiit het ■2 zadel te gaan. De allure van Edidy Merckx en zijn overmacht ten opzichte van gde anderen, zijn misschien zuinig uitgedrukt in een winst van ander- halve minuut op de eindstreep, «maar Merckx moest de laatste der- j tig kilometer strijden tegen de sa- mengebundelde krachten van Gi- •1 mondi, Guimard, Poulidor, Agostin- ho. Martinez, Hézard en Van Impe. Zijn achtervolgens bleken niet lan ger verdeeld. Merckx ging zich pas roeren in deze etappe toen de Vars zich tegen de bewolkte hemel aftekende. De passen van de vierde categorie Col de Manse en cöte du Sauze, die met de premiesprint in de eerste zestig ik kilometer waren opgenomen, vielen ft geheel buiten zijn belangstelling. I Merckx en zijn eskader vielen aan toen de Vars moest worden beklom men. Swerts, Huymans. Van den Bossche ne De Schoenmaecker wer- den vooruit gestuurd. Zij Joegen het I tempo omhoog en een dozijn ande- ren weerstonden de gemeenschappe- m lijke aanval van de Molteni's. Drie kilometer voor de top viel Delisle aan. Agostinho pareerde. Merckx ging mee. Delisle behield zijn winst tot op het hoogste punt. Tien se conden na hem kwamen Merckx en Agostinho boven, weer tien seconden daarna Ocana, Zoetemelk, Van Im pe, Thevenet, Poulidor, Marti nez en Van den Bossche. Hézard had veertig seconden verspeeld, Huys- mans nog iets meer. Gimondi en De Schoenmaecker bijna een minuut en Guimard precies een minuut. Omlaag Het noodlot Clekke band) trof Ocana toen er nog een kleine ze ventig kilometer moest worden gere den. Merckx had Delisle. die het eerst op het hoogste punt van de pas van de Vars was aangekomen, gepasseerd en had Agostinho van zich afgeschud. Een paar honderd meter voor Delisle, Agostinho en O- cana denderde de gele trui omlaag. Vijf seconden had Merckx al toe gevoegd aan de winst (tien secon den) die hij op het hoogste punt op Ocana had genomen. Een kwart minuut. Dat was een marge die op de duur voor Ocana misschien overbrugbaar zou zijn ge weest, maar op dat moment boorde een steentje zich door het loop vlak van Ocana's achterband. Even pro beerde Ocana in afwachting van de wagen van ploegleider De Muer op een leeglopende achterband door te rijden. Dat gevaarlijke spel op de bochtige wegen staakte hij echter snel. Hij wachtte óp De Muer en zag in die periode van enkele tien tallen seconden een handvol concur renten voorbijrazen. Ocana verloor nog eens een minuut en was versla gen, want bij de renner die hem ge passeerd waren zaten de ploeggeno ten van Merckx Van den Bossche en Huysmans. Een tweetal dat er in slaagde het ritme van de op de gele trui jagende Ocana te ontrege len. ging door, hield het tempo hoog, deed het meeste werk en liet de winst groeien tot anderhalve mi nuut. Ocana die aanvankelijk alleen met Zoetemelk had moeten jagen, kreeg enige steun van Hezard, Agos- tino en Martinez. Van dat moment kon Merckx de marge niet meer vergroten zes kilometer voor de top van de Izoard liet Merckx Guimard „staan". Hij kwam boven met een minuut winst od Poulidor, Van Im pe, Agostinho. Ocana en Martinez, enkele seconden meer op Guimard en twee minuten voor Gimondi en Hezard. Joop Zoetemelk had de strijd in de groep der sterken niet kunnen volhouden. Gimondi en He zard achterhaalden nog de groep van Ocana. Poulidor en Guimard. Het achttal kwam echter ondanks de samenbundeling van de krach ten pas een minuut en dertig secon den na Eddy Merckx over de streep in Briangon. In de Ronde van Frankrijk zal door een kleine honderd rennners nog zeven dagen moeten .vorden gewerkt, maar de Tour is op de Vars beslist en er zal Dij slechts kunnen worden gestreden om de troostprijzen. 18JULI-15eeh TUDRIT 28km Vertragen Steeds als zij er de kans toe kre sen. vertraagden de Belgen de vaart in de groep van Ocana. waarin bo vendien Poulidor alle medewerking weigerde. Zoals Merckx vorig Jaar op weg naar Orciers-Merlette alleen een vergeefse strijd tegen velen moest uitvechten, zo moest Ocana het in de 13de etappe van de ronde van 1972 doen. Die strijd was ie ongelijk. Ocana, niet in zijn beste conditie, verloor. In Orcieres had i hij in de nacht van zaterdag op zondag last gekregen van de ijlere lucht en onvoldoende geslapen. In Briangon liet hij zich onmiddellijk na aankomst van zijn fiets helpen en naar de ambulance geleiden. In de afdaling achterhaalde Merckx Delisle. raakte Agostino kwijt en bekommerde zich ook niet verder om Delisle. Alleen Guimard durfde een nog grotere snelheid te ontwikkelen dan Merckx. Na der tien kilometer afdaling had Merckx de groene trui aan zijn zijde. Merckx Quick Boys had zaterdag wat .eveel ontzag voor eerste spar ringpartner FC Den Haag: 16. Overogens een logisch ver schil tussen een zaterdagama teur en een profteam, maar dat neemt niet weg dat de Kat- wijkse Boys wel wat opbou- wender hadden kunnen voet ballen. Nu werd de show ge stolen door een klein zwart hondje dat een zeer aparte act opvoerde.... PAGINA 1 Goedkeuring Robert Fischer heeft er zo waar dan toch maar in toege stemd de schaaktweekamp met de Rus Boris Spasski voort te zetten. Een afgesloten tafelten- niskamer van 25 bij 10 meter kon de goedkeuring van de Amerikaanse grootmeester, die in de derde partij duidelijke winstkansen heeft, wegdragen. PAGINA 11 Hansje Bunschoten toon de zaterdag in Veenendaal aan een week voor de nationale ti telstrijd uitstekend in vorm te zijn. Met een nieuw Nederlands aspiranten-record op de 400 m. wisselslag (5.18.3) deed de Naarden-zwemster voor de zo veelste maal dit seizoen van zich spraken. PAGINA 10 Eén rustdag is voor Harrie van Leeuwen niet genoeg ge weest. De dertiende etappe van de Tour de France is zijn Waterloo geworden. Harrie van Leeuwen, de dappere, die al leen om de sportieve prestatie in de rit naar Orcieres Merlet- te zijn laatste reserves ver bruikte was verstandig. Zater dagmiddag kreeg hij van tour- arts Chadoutaud toestemming, zondagmorgen te starten. De arts had echter zijn bedenkin gen. Van Leeuwen was overver moeid en hij mocht beginnen aan de rit, wanneer hij op ere woord beloofde af te zullen stappen, wanneer hij opnieuw zijn laatste reserves zou moe ten gebruiken. Harrie van Leeuwen merk te dat het ging gebeuren op vijf kilometer voor de top van de Izoard, 35 kilometer voor Briangon. Hij stapte in de bezemwagen, die al eerder Bou- loux en Labourdette, net als hl) 62 kilometer eerder gelost door het veld, had opgenomen. De bezemwagen kwam ander half uur na Eddy Merckx over de eindstreep in Briangon. Voor Harrie van Leeuwen was de strijd afgelopen. Hij had ge geven wat hij had, maar voor hem was de Ronde van FT ank- rij to zwaar. Joaquin Agostinho, de Portugese wielerkampioen, heeft de beslissing in de Ronde van Frankrijk inge luid. Evenals in de voorgaande dagen controleerde Eddy Merckx met op vallend gemak de strijd en bemoeide zich nauwelijks serieus met de ont snapping van Raymond Delisle, bij de beklimming van de col de Vars. Tot Agostinho achter de Fransman aan ging. Luis Ocana wilde het ook maar kon het niet. Eddy Merckx: „Ik heb op dat moment getwijfeld. Ik zag Agostinho demarreren, zo als hij het ook deed in de vorige rit. Ik ontdekte ook dat Ocana moeilijk zat. Er moest dus wat aan de hand zijn. En al ben ik niet de man die moet aanvallen, ik heb het toch maar gedaan al twijfelde ik. want er moest tenslotte nog 80 kilometer worden gereden. Nadat ik bij Delis le was. heb ik nog eens geaarzeld. Pas nadat Guimard bij mij was ge komen. besloot ik door te gaan. Guimard is tenslotte ook een con current van mij, hij staat derde en ik wist dat ik hem op de Izoard zou kunnen kwijtraken. Op de laatste col heb ik twee klei ne inzinkingen gehad ik heb ver schrikkelijk veel gedaan. Eigenlijk heb ik voortdurend kop gereden. Ik moest wel om het tempo hoog te houden. Achter mij werd verschrik kelijk gejaagd, maar toen ik een keer winst had. wilde ik het niet meer weggeven". Slachtoffer Joop Zoetemelk is het slachtoffer geworden van de jacht op Merckx. In de afdaling van de Vars kon hij nog het tempo volgen, maar bij de beklimming van de Izoard voelde hij de kracht uit zijn benen verdwij nen" „Op de tweede berg," verklaarde Zoetemelk, ,;kreeg ik mijn benen niet meer rond. Ik kon het tempo niet meer volgen, ik werd gewoon weggereden. Het ging niet. Daarvoor had ik nog met Ocana op kop ge sleurd en opeens was het afgelopen. En als Je niet kunt. kim Je het niet. Je kunt gaan proberen te staan, te zitten, alles. Op een colle tje van twee kilometer kom Je er dan wel op Je wil doorheen, maar üet als het dertien kilometer duurt. Het was Jammer, want ik had wel wat gezien in deze etappe". Zoete melk was. volgens traditie, de beste Nederlander in een bergrit, na hem kwamen Pustjens. Tabak, Prinsen en Wagtmans binnen met achterstan den die varieerden van elf minuten ■t een kwartier. Pustjens: „Ik heb voor de rustdag last van mijn maag gehad. Het is nog niet helemaal in orde, maar ik voel mij toch een stuk beter. .Op de Vars vielen er gaten in het veld. Als Ik helemaal goed was ge weest. had ik nog wel een paar spron getjes kunnen maken, maar dat zat er nu niet in. Vergeleken met de vo rige dagen, ben ik toch niet onte vreden". Dat waren Tabak en Prinsen ook niet. Tabak „Op de Vare heb ik het re delijk kunnen bijbenen. Maar voor mij zyn de bergen tocih een beet je te hoog. Klimmen moet Je leren je het niet hebt meegekregen. Ik heb nog niet genoeg geleerd, ik moet nog meer ervaring krijgen, maar het gaat geleidelijk wel wat gemakkelijker". Wim Prinsen vulde aan: „Op die tweede col werd er niet zo erg hard meer gefietst in onze groep. Wij moeten het tempo niet maken, maar ik geloof dat wij het ook hadden kunnen bijhouden als er harder zou zijn gereden. Het dalen was voor mij veel erger dan het klimmen. Ik heb een steenpuist en bij ieder steentje, ieder kuiltje in een snelle afdaling schiet de pijn door mijn billen". Rini Wagtmans verloor gisteren nauwelijks meer dan zijn ploegma ten. Ik ben lekker mijn eigen gan getje gegaan. Dat is het beste dat ik op dit moment kan doen, ook al is het niet zo vlug als ik zou wil len". Geen succes voor volleybalteams MÜNCHEN Voor de Neder landse volleybalteams viel er tijdens het pré-Olympische toernooi dit weekeinde in München. weinig eer te behalen. De herenploeg won wel iswaar met 32 van West-Du its- land maar verloor verder van Oost- Du its land (03) en van Bulgarije (13). De Nederlandse dames kre gen zelfs drie nederlagen te slikken. Zowel van Rusland als van Tsjecho- Slowakije en W est - Duitsland werd met 0—3 verloren. JW j\ YKp i Tj ttL J Dertiende Etappe De uitslag van de dertiende etap pe (Ooeres MerletteBriangon 201 km). 1. Merckx (Belg-Albani) 6.26.12, 2. Gimondi (It-Adorni) 6.27.43. 3. Guimard (Fr-Caput) zelfde tijd, 4. Van Impe <Belg-Stablinski) z.t., 5, Poulidor Fr-Caput) z.t, 6. Agostin ho (Port-Driessens6.27.46, 7. Mar tinez (Fr-Driessens) 6.27.49, 8. Hé zard) Fr - Stablinski6.27.52, 9. Oca na (Sp.De Muer» 6.27.53. 10. Van den Bossche (Belg-Albani) 632.17, 11. Zoetemelk «Ned-Schotte) 633.39, 12. Delisle (Fr-Plaud) 6.34.38. 13. Huysmans (Belg-Albani) 6.35.54, 14. Thevenet (Fr-Plaud) 6.35.54. 15. Verbeeck (Belg-Jossart) 6.37.11. 21. Pustjens (Ned-Stablinski) 637.15, Tabak (Ned-Pellenaars) 6.37.36, 42. Prinsen Ned-Pellenaars639.00, Wagtmans (Ned-Pellenaars) 6.41.25, 65. Karstens "Ned-Van Vae- renbergh» 6.48.00, 66. Van der Vleu ten (Ned-Pellenaars) z.t., 75. Krekels (Ned-Pellenaars) z.t., 76. Dolman «Ned-Schotte) z.t., 87. Vïanen (Ned- Pellenaars) z.t. Niet gestart: Zilioli (It-Adorni) en Junkermann (W. DLVan Vae- renbergh). Opgegeven: Laoourdette (Pr-De Muer) en Bouloux (Fr-Plaud), Harry van Leeuwen (Ned-Pelle naars). Algemeen klassement 1. Merokx (Belg-Albani) 70.49.19, 2. Ocana «S—De Muer) op 4 43. 3. Guimard (Fr-Caput) op 5.32, 4. Gi mondi (Fr-Adorni) op 7.13, 5. Pou lidor (Fr-Caput) op 8.20, 6. Hé zard (Fr-Stablinski) op 1138, 7. Van Impe (Belg-Stablinski) op 11.52, 8. Zoetemelk Ned-Schotte) op 15.42, 9. Martinez (Fr-Driessens) op 16.14, 10. Agostinho (Port-Driessens op 19.09. 23. Tabak (Ned-Pellenaars) op 49 26 33. Prinsen (Ned-Pellenaars) op 1.05.10, 40. Pustjens (Ned-Stablins- 1.05.10, 40. Pustjens (Ned-Stablins ki) op 1.1131, 69. Karstens (Ned-V, Vaerenbergh) op 1.31.45, 70. Wagt mans (Ned-Pellenaars) op 132.16, 77. Vianen (Ned-Pellenaars) op 1.3731. 85. Van der Vleuten (Ned- Pellenaars) op 1.44.29, 87. Krekels (Ned-Pellenaars) op 1.47.54. 93. Dol man (Ned-Schotte) op 1.52.38. Pun tenklassemen t 1. Guimard (Fr) 180 punten 2. Merckx (Belg) 126, 3. Ocana (Sp>; 77. 8. Zoetemelk (Ned) 63. Ploegenklassement Het ploegenklassement van de dertiende rit was: 1. Caput 19.32.38, 2. Stablinski 19.32.47, 3. Driessens 19.32.50, 11. Pellenaars 19.58.01. Het ploegenklassement: 1. Caput 214.57.17. 2. Driessens 215.04.13, 3. Albani 215.0931, 10. Pellenaars in 217.1430. Bergklassement 1. Merckx (Belg) 127 punten, 2. Van Impe (Belg) 121, 3. Ocana (Sp) 84, 6. Pustjens (Ned) 46, 7. Zoetemelk (Ned) 37. WASSENAAR (ANP) Op de Haagsche Golf en Country Club in Wassenaar is het afgelopen weekein de het nationaal open kampioen schap verspeeld met veertig deelne mers, onder wie twaalf amateurs. Het kampioenschap is niet gewon nen door de man, die het had moe ten en kunnen winnen: Jan Dorre- stein, want die is zaterdag als eer ste Nederlandse professional in de geschiedenis van ons golf doorge drongen tot de laatste ronde van het Britse open kampioenschap en daarin ex aequo op de tiende plaats geëindigd. In Wassenaar werd Bertus van Mook van de golfclub „Wittem" in Limburg winnaar. Zijn score was 302. Tweede was de Jeugdige Wasse- naarse amateur Teun Roosenburg met 312. Harvey Smith niet naarMünchen HICKSTEAD Harvey Smith, de populairste Britse springruiter, niet opgenomen in de equipe voor de Olympische Spelen te München. De 33-jarige Smith is buiten de ploeg gelaten, ornaat zijn paard Summer time niet goed genceg wordt geacht. De Britse spring equipe zal bestaan uit David Broome met. Manhattan, Alison Dawes met The Maverick, Ann Moore met Psalm en Mike Say- well met Hideaway. Gisteren is deze ploeg bekend gemaakt na een laat ste selectiewedstrijd in Hickstead. De teleurgestelde Smith over de be slissing: „Summertime had een betere prestatieüjsi in de Olympi sche selectiewedstrijden dan zij, wel gaan maar het is de keuzecom missie. die oordeelt en zij heeft haar keus gemaakt".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7